HARMONIEUZER SFEER KEERT TERUG LAGUARDIA NEEMT OOSTENRIJK IN VERDEDIGING Ketelontploffing in feestende stad de Triest het nieuwe struikelblok? De actie bij Madoera Ernstig auto-ongeluk eischte 3 dooden Haarlem-Derby in Stoop Bevin hervat zijn werk DISPENSATIE IN ONTHOUDINGSWET Tegen Russisch plan om 15.000ton aardolie aan Tsj.-Slowakije te leveren Het weer Roode-Kruis-demonstratie aan de Paviljoenslaan Debacle voor Engelsche zwemmers Tot hoofd en hart IV 69ste JAARGANG No. 2Ó610 o DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week: DE VREDESCONFERENTIE Slechts één licht gewonde aan Nederlandsche zijde De militaire actie bij Bandoeng Auto reed tegen een boom en vloog in brand ^MORGEN GEEN KRANT P.T.T. OP VRIJDAG Geen bonnen in Haarlem, wèl in Heemstede NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het niet zooveel verbittering gevoerde debat ln (Je procedure- commissie over de wijze van stemming is Woensdag in een harmonieuzer sfeer geëindigd. Het reglement zal vandaag aan de Conferentie worden voorge legd met bet voorstel, dat de verslagen vazalstaten, vanaf Za terdag a.s., in bet Palals du Lu xembourg zullen verschijnen om hu n standpunten te verdedigen. De commissie voltooide haar arbeid ln een zittin,g' van drie en een half uur. welke een precies tegengesteld beeld van de zitting van Dinsdag gaf. Na een achtdaagsch debat is de procedure, die de Groote Vier aan vankelijk voorstondöen, dus van de baan en een grootere rechtspositie van de „kleine zeventien'' tegen over de „Groote Vier" verkregen. Bij het begin der sitting werd een Joego-Slavisch amendement, volgens hetwelk het „landen, die grenzen aan de vijf voormalig vijandelijke staten, toegestaan zal worden direct voorstellen aan den raad van ministers van buitenlandsche zaken te zenden", met algemeene stemmen goed gekeurd. Hieronder vallen: Rusland, Oekraï ne, Wit-Rusland, Polen, Tsjecho- ts.owakije, Joego-Slavië en Frankrijk. Het amendement van Joego slavië is kennelijk bedoeld om de positie van dit land te versterken, wanneer bij de besprekingen van de vredesverdragen de kwestie Triëst ter tafel komt. Wanneer de doof de Groote Vier voorgestelde interna tionalisatie van Triëst namelijk door de conferentie wordt aanvaard, aal Joego-Slavië krachtens dit amende ment nog rechtstreeks aanbevelin gen bil de Groote Vier kunnen doen In kringen der conferentie krijgt Ernest Bevin zat Woensdag - zicht baar vermoeid weer in Whitehall aan zijn bureau. Het departement van Buitenlandsche Zaken deelde mede, dat hij ..waarschijnlijk Vrij dag" naar Parijs zou gaan. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem verleende bij schrijven van 22 Juli j.l. goedgunstig dis pensatie in de Onthoüdingswet aan allen, inwoners en vreemde lingen, die zich Vrijdag 9 Augus tus binnen de grenzen van de stad Haarlem bevinden, opdat deze dag met alle gepaste feest vreugde kan worden gevierd. Deken J. C. W. v d Wiel. rnen meer en meer het gevoel, dat de kwestie Triëst het grootste twist punt zal worden, evenals dat op de conferentie der ministers het geval was. Het Joego-Slavische amende ment wijst er n.l. op, dat de mo gendheden van Oost-Europa van plan zijn de aanbevelingen van de Westelijke' staten voor een effectief internationaal bestuur van Triëst te bestrijden. c Naar aanleiding van berichten omtrent de Nederlandsche landing op het eiland Madoera, waarin de indruk wordt gewekt, dat bij deze actie aan Nederlandsche zijde zware verliezen zijn geleden, deelt de Ma rine Voorlichtingsdienst het vol gende mede: De Ned.-Indische Steenkolen- Handelmaatschappij verzocht aan den maritiemen commandant te Soerabaja een onder Kamal liggende kolenprauw. welke haar eigendom was, weg te sleepen. Deze manouvre werd gedekt door een landing, wel ke met ongeveer 100 matrozen van de marinebewakingstroepen te Soe.- rabaja, gesteund door eenige tot de mariniersbrigade behoorende amphi- bletractoren en een verkennings vliegtuig, werd uitgevoerd. Bij de landing boden troepen van de T. R. I. tegenstand, welke werd gebroken. De verliezen bij de Ko ninklijke Marine bedroegen 1 licht gewonde, de tegenstander verloor 54 dooden, 14 gewonden en vele gevan genen. Voorts was er een groote buit aan mitrailleurs, handgrana ten en andere wapenen. De T.R.I- troepen waren gekleed in Japansche uniformen. Onder leiding van den vlootaalmoezenier werden aan de bevolking kleeding en sigaretten uitgereikt. De zieken werden ver zorgd; een gedeelte werd mee terug genomen naar Soerabaja, evenals 50 Chineesche families, die den wensen daartoe te kennen gaven. Het wegsleepen van de prauw mislukte, daar deze aan den grond zat en niet los te krijgen was. Een geallieerde zegsman heeft te genover United Press verklaard, dat de Nederlandsche luchtactie van Woensdag, waarbij Mitcheli-bom- menwerpers in twee aanvallen 24 bommen van 250 pond op drie Io- donesische troepenconcentraties ln het gebied van Bandoeng hebben ge worpen, de toestemming had van het Britsche hoofdkwartier. Hij ontken de. dat deze actie een precedent in hield voor voortgezette aanvallen op de Indonesiërs en verklaarde, dat het Britsche hoofdkwartier aan de Nederlanders een periode van 24 uur voor het offensief had toegestaan, omdat de Nederlandsche comman dant in Bandoeng had medegedeeld, dat de Indonesische concentraties de stad bedreigden. De hulp van de UNRRA is niet ln haar volle ontplooiing aan de West-Europeesche landen ten goede gekomen, daar Oost-Europa en Azië de steun van deze organisatie der Vereenigde Volken meer noodig had den. Hieraan is het te wijten dat velen meenen, dat de UNRRA niet datgdne gebracht heeft, wat zij ge durende den oorlog beloofde te Worden. In Genève heeft Laguardla, de directeur-generaal van de UNRRA, op de vijfde zitting van het alge meen bestuur verslag uitgebracht over het werk van de organisatie. .'H nam Oostenrijk in verde diging tegen het Russische plan om lo.OOO ton Oostenrilksche aardolie aan Tsjecho-Slowaklie te leveren. Laguardla wilde het recht der Russen om olie te exporteeren niet aan de overeenkomst te Potsdam toetsen, maar noemde dit besluit „niet ia overeenstemming met de voorschriften van de UNRRA", waar van het reglement bepaalt, dat in een door de UNRRA geholpen land de essentieele inheemsche producten voor eigen gebruik moeten worden aangewend. De Oostenrijksche regee ring ondervindt de grootste moeilijk heden 350o ton aardolie per maand voor zichzelf te verkrijgen Laguardia zei ook, dat militaire bezetting van een land, in dit geval van Oostenrijk, onvereenigbaar is met het doel en den opzet van de UNRRA. Volgens Laguardia moet Oostenrijk op zijn minst een deel der bezettingskosten betalen, doch hij riep clementie in wegens den zwaren last, die met het op 210 millioen dollar geschatte begroo- tingstekort van Oostenrijk op een bevolking van 7 millioen drukt. Laguardia deed een beroep op de Chineesche delegatie om mee te hel pen, daar de UNRRA de „zeer moei lijke situatie" in China niet alleen kan oplossen. Hij had het bevel de versche pingen naar China te staken al leen gegeven, omdat de havens zoo zeer door schepen geblok keerd waren, dat een deel der voorraden dreigde te bederven. Zoodra de havens weer vrij zijn zullen de verschepingen hervat worden. De Amerikaansche onderminister van buitenlandsche zaken voer eco nomische aangelegenheden, Clayton, zeide, dat de tijd is gekomen voor het beëindigen van het werk der Unrra, maar dat de V.S. zullen blij ven helpen. Verwachting tot Vrijdagavond; Aanvankelijk zwaar bewolkt ol geheel bewolkt met eenigen regen. Vannacht opklarend, dofli mor gen overdag wisselende bewolking met plaatselijk eenige buitjes koel weer, meest matige wind tusschen Zuid en West. Zon onder 20.19. ïnaain 18.39 1.14, zon op 5.13. Woensdagmiddag is op den Rijksstraatweg UtrechtArnhem nabij Scherpenzeel onder de ge meente Renswoude een auto-onge- Iflk gebeurd, waarbij drie dooden en twee zwaar gewonden zijn te betreuren. Tengevolge van een de fect aan de stuurinrichting botste een personen-auto uit Helmond, met een snelheid van circa 55 km., tegen een boom en vloog in brand. Inzittenden van een juist passee- renden wagen wisten den brand te blusschen. De botsing was zóó hevig, dat drie inzittenden werden gedood, twee verloren het bewustzijn. Ge dood zijn de moeder-overste van het ziekenhuis Helmond, de direc teur-geneesheer van het ziekenhuis te Helmond, de heer J. Bouma en diens echtgenoote. De zwaar ge wonden zijn de administrateur van het ziekenhuis, de heer Groos en de chauffeur. Wegens het feest ter gelegen heid van het 700-jarig bestaan van de stad Haarlem zullen op dringend verzoek van de Kamer van Koophandel alle bedrijven Vrijdag 9 Augustus gesloten zijn. In verband hiermede zal ook ons blad dien dag niet kunnen ver schijnen. De Directie. De Roode-KruisdemoUstratie in den HaarlemmerhoutDoktoren inspecteer en de gewonden. Burgemeester Reinalda kijkt vol belangstelling toe Klokslag drie uur weerklon ken gistermiddag uit de „kost school" aan de Paviljoenslaan een viertal zware slagen, die het gevolg waren van een tot ontploffing gekomen ketel. Di rect daarop werd het gebouw gehuld in een dikken grijzen mantel van rook, die onder de in de „school" aanwezige kinde ren een hevige paniek veroor zaakte. Vlug waarschuwde men een in de nabijheid van de plaats des on- heils gelegen hulppost van het Roode Kruis en binnen enkele mi nuten snelden eenige transport- (Van onzen specialen verslaggever) HAARLEM, 7 Aug. In het kader van de feestweek werd gister avond in Stoop's bad de serie sportontmoetingen tusschen de steden Haarlem en Derby Voortge zet. Het is een onloochenbaar feit, dat wij op sportgebied nog heel wat van onze Engelsche broeders kunnen leeren. Neem bijvoorbeeld voetbal, cricket, rugby, roeien, golf, alle takken van sport, waarin de Engelschen onze meesters zijn, maar met de zwemsport is het even anders gesteld. Op alle nummers bleven de Brit ten ver in de minderheid en zonder veel jnspanning traden de onzen keer op keer als overwinnaars uit het strijdperk. De organisatoren zullen er goed aan doen bij een volgende gelegenheid de Haarlem- sche ploeg uit mindere krachten samen te stellen. Zoowel voor de deelnemers als de toeschouwers zullen de wedstrijden dan ongetwij feld aan belangrijkheid winnen. Daar de duisternis snel intrad, moest het vrij uitgebreide pro gramma in een ijl-tempo worden afgewerkt. Van den waterpolowed- De directeur van Stoop's zwem bad reiket den wisselbeker uit aan den aanvoerder van het Haarlemsche team strijd, het laatste nummer, hebben wij niet veel meer kunnen waarne men. De voortreffelijke omroeper hield de aanwezigen echter voort durend op de hoogte. Ook deze wedstrijd was voor de Haarlem mers. Jan Kollerie (2 x), Hoogland (2 x). De Geest en v. d. Bogaerde brachten den stand op 60, waar na de Engelschen de eer wisten te redden, 62. De uitslagen zijn: Dames: 100 m. rugslag: 1. Kamp (H) 1.31.4; 2. Cassee (H) 1.33.4; 3 Brooks (D) 150. 100 M. school slag: 1. F. Turkenburg (H) 1.31.4; 2. Turkenburg 1.34; 3. Dooley (D) 1.42.6; 100 M. borstcr.: 1. Smit (H) 118.6; 2. Zieren (H) 1.23; 3. Lewis (D) 1.32. Heeren; 200 M. schools! 1 Solkamans (H) 3.3.8; 2. Fran- "kenthal 3.6.3; 3. Hubba'l (D) 3.25.2. 100 M. borstcr.: 1. v. d. Bogaerde 1.6.1; 2. Boon (H) 1.8; 3. Cotton (D) 1.13.1. 100 M. rugsl.1. Maus (H) 1.18.8; 2. Smits 1.23.3; 3. Nutt (D) 1.24,9. colonnisten toe, om de kinderen, die door scherven of neergevallen steenen waren gewond, -te redden. Niet minder dan 16 zwaar- en 6 lichtgewonde jongens werden be wusteloos naar buiten gebracht, Inmiddels was een ambulance-co lonne van een naburige afdeeling ter plaatse gearriveerd en deze sloeg op het terrein aan de Pavil joenslaan een tweetal tenten op. Kisten verbandmiddelen werden aangedragen en de Roode-Kruis- zusters namen de intusschen in veiligheid gebrachte jongens in be handeling. Gebroken beenen en armen werden gespalkt en opge- loopen verwondingen verbonden. Vervolgens werden de jongens met brancars naar de tenten gedra gen, waar enkele doktoren de ge wonden inspecteerden en selec teerden. De steeds grooter worden de menigte belangstellenden en nieuwsgierigen voor de Roode- Kruis-demonstratie werd door de politie op een.behoorlijken afstand gehouden, zoodat het Roode Kruis voor zijn prachtig optreden vol doende oefenruimte overhield. De afdeeling Haarlem van het Nederlandsche Roode Kruis kan met trots terugzien op deze welge slaagde demonstratie, waarbij zoo wel het verplegend personeel als de gewonde jongens zich volkomen natuurlijk gedroegen. De demon stratie, die burgemeester M. A. Reinalda bijwoonde, gaf den toe schouwers een beeld van de pa raatheid van het Nederlandsche Roode Kruis- Vrijdag 9 Augustus zal een be perkte dienst worden uitgevoerd. Op het hoofdkantoor, stadsb ij kan toren en postagentschappen zullen de loketten voor het publiek om 12 uur gesloten warden. Voorts zal de 2de brief- en pakKetpostbestel- ling achterwege blijven, terwijl de laatste lichting van de brieven bussen om 12 uur zal geschieden. Morgen, Vrijdag, zullen in ver band met den te houden feestdag, te Haarlem geen bonkaarten wor den uitgereikt. Te Heemstede zijn Vrijdag aan de beurt; Krij t.m. Lz. Geen paard kan worden ge mend, geen auto bestuurd, geen. orgel bespeeld, geen ketel gestookt zonder gron dige kennis van dier of voor werp. Zou de mensch dan zonder diepgaande zelfkennis zich zelf kunnen leiden naar zijn levensdoel? j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1