Netelige strijdvraag te Parijs Plaatselijke jury's voor prijsgeschillen De massale vrijlating van politieke delinquenten r Mr. M. Steenberghe Fruitdistributie gaat door Felle discussie over toelating van Albanië ter conferentie Het weer. Bemiddelend optreden bij kwesties tusschen kooper en verkooper Bij thans gevolgde procedure blijven 45000 gevangenen in de kampen V r aaggesprek met prof. Duynstee ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1946 PAGINA 4 DE VREDESCONFERENTIE DE WEERGODEN en de 700-jarige J Lid van commissie-generaal voor Ned.-lndië AARDAPPELBONNEN BEVERWIJK Zilveren jubilea bij de Hoogovens Examen coupeuse (Telefonisch van onzen correspondent) In de plenaire zitting van Vrijdagmiddag begon de confe rentie met het besluit der re glementscommissie te sancti- onneeren, dat in principe ook alle commissie-bijeenkomsten voor de pers toegankelijk zul len zijn. Vervolgens 'werd de letterlijkste en hoffelijkste in terpretatie van de eenigszins onduidelijke reglementspara graaf betreffende het voorzit terschap aanvaard en George Bidault. als vertegenwoordiger van het gastland, genoopt nog drie dagen den presidentsfau teuil bezet te houden, alvorens de afwisseling in alfabetische volgorde tusschen de Grooté Vijf begint. Toen stelde de voorzitter de af werking van de agenda aan de orde en zag men het procedure duiveltje (of was het het obstruc tieduiveltje?) weer in Wyschinsky varen: hij vond de agenda wanor delijk. Een nonchalance, waarmee George Bidault danig verlegen zat, Was, dat van den aan de delegaties ter hand gestelden agendatekst de vertaling in de derde officieele conferentietaai, het Russisch, ont brak. Ter verontschuldiging van den voorzitter: hij hoopte dat het niet meer zou voorkomen. De af werking der vijf agendapunten werd vervolgens ter hand genomen. Ket eerste werd zonder stemming aangenomen: Landen, die grenzen jnet ex-vijandelijke staten gemeen hebben, kunnen zich te allen tijde doen hooren in de commissie, die met de bestudeering van de ver dragen met die ex-vijandelijke landen zijn belast: satisfactie voor Joego-Slavië. Het tweede punt behelsde de Uitnoodiging aan ex-vijandelijke staten hun standpunt ten aan zien van de vredesverdragen in de conferentie en de commissies te komen toelichten. De hierbij ge- De weergoden meenen het over het algemeen goed met de f00-jarige. Als het droog moet zijn, valt er inderdaad geen regen, zij het dan dat de ver kenners en padvinders een flink bnitje gekregen hebben, doch die kunnen dat wel verdragen De toeschouwers op de tribune hebben slechts één keer tijdens een voorstelling van „De vrij heid vlagt" hun parapluies moe ten opsteken, voorzoover zij deze tenminste bij zich hadden (en dan nog tot grooten hinder van de menschen, die achter hen zaten), maar de regen was niet van langen duur en boven dien merkte bijna niemand, dat er water van den hemel viel, daar het spel zoo fascineerend was. Ook Vrijdag hebben heel wat Haarlemmers, doch ook hun gasten, angstig naar de lucht en het haantje van den toren gekeken, maar voor die paar minuutjes regen gedurende den optocht had men eigenlijk hee- lemaal niet bang behoeven te zijn. Het is aan een kant zelfs prettig, dat er zoo nu en dan wat druppels vallen, want de in de straten aangebrachte versie ringen blijven dan langer goed. Langs verschillende wegen heeft men echter de pilaren en roset- ten toch van versche bloemen vooTzien, zoodat het geheel weer een nieuwen en frisschen in druk geeft. De voornaamste winkelstraten hebben nog niets van hun frischheid ingeboet, ook de Gierstraat, de Ged. Oude Gracht en de ZUlstraat mogen er zijn, al is de versiering daar iets soberder, maar dit wordt eerder veroorzaakt door den soms bree- den weg of door het verspreid liggen van diverse zaken, welke evenwel alle veel werk van hun etalages hebben gemaakt. rezen kwesties zijn of die ex- vijandelijke staten tegelijk of ach tereenvolgens gehoord moeten wor den; of men den hun toegemeten tijd moet beperken of niet. „Niet," stelde Rusland voor; dat is het meest democratisch, daar het om vitale belangen voor die landen gaat. Rusland stuitte hier echter op verzet van Joego-Slavië en Tsje- cho-Slowakije. Deze besprekingen moeten ook de procedure regelen, wel ke gevolgd zal worden bij het voorleiden dier vertegenwoor digingen. De conferentie was het er wel over eens, dat de ex-vijan delijke mogendheden achter eenvolgens dienen te worden gehoord. Zoo zal hedenmiddag als eerste de Italiaansche de legatie, die onder aanvoering van De Gasperi staat, worden binnengeleid.. Een groot mo ment voor de conferentie van Parijs. De behandeling van het punt: uitnoodigingen aan andere staten, bracht een uiterst netelige strijd vraag naar voren, een Balkan- kwestie in optima forma. De voor zitter deed mededeeling van vier verzoeken om toelating, n.l. van Albanië, Egypte, Mexico en Cuba. Daar over de toelating van Albanië een concreet voorstel van Joego slavië was ingediend, dat dit land wilde toelaten met een consulta tieve stem tot de besprekingen, die het vredesverdrag met Italië betreffen, is hierover het eerst een felle discussie ontbrand. De Grieksche gedelegeerde noem de het Joego-Slavische voorstel een uitdaging. Aanvaarding zou de ernstigste gevolgen voor de confe rentie hebben. Albaansche regulaire troepen ter sterkte van 14 batail- jons; aldus de Grieksche gedele geerden, hebben aan de zyde van Italië tegen Griekenland oorlog gevoerd, uitvloeisel van een reeds ouden toeleg der Albaansche poli tiek. Zoomin als Albanië in de Ver- eenigde Volken thuis hort zoo min hoort het hier.. Manouilsky, de Oekrainsche af gevaardigde steunde het Joego-Sla- vische voorstel, herinnerende aan de sympathiebetuigingen der Groo- te Geallieerden met het bezette Al banië, het eerste slachtoffer van het Italiaansche fascisme, en met zijn guerillastrijders en zijn er soms in het bezette Griekenland geen Grieken gevonden die deelgenomen hebben aan den strijd tegen de Sovjet-Unie? Byrnes heeft reeds een po ging gedaan het Albaneesche onweer voor de conferentie te bezweren. Het gaat hier om de schepping van een geheel nieuw type leden der conferentie: die met consultatieve stem. Laten wij een bureau formee- ren, waarheen deze kwestie en andere soortgelijke kwesties ter onderzoek verwezen kunnen worden. Naar wij vernemen zal mr. M. P. L. Steenberghe weldra hier te lande uit New York arriveeren in verband met het voornemen der regeering hem tot een der com missarissen-generaal voor Ned.- lndië te benoemen. De geldigheidsduur van de aardap- bonnen 401 en 901 is verlengd t/m 17 Augustus. Verwachting tot Zondagavond: Buien met kans op onweer, wis selend bewolkt, tijdelijk nog krachtige Zuidelijke tot Beste lijken wind, eenig eal'koeliiig. Heden zon onder 20.15. Maan 19.273.01. Zondag zon 5.16 20.14. Maan 20.054.09. Maandag zon 5.18—20.12. Maan 20.34—5.23 In twee afdeelingen van de Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden werden dezer dagen drie zilveren jubilarissen gehuldigd. In de afdeeling Vervoer was de rangeermeester, de heer P. J. Jan sen, het middelpunt van het feeste lijk samenzijn. De chef van de constructie-afdeeling en algemeen procuratiehouder, ir. A. Drijver, overhandigde het gedenkbord en het vereerend getuigschrift der maatschappij. De jubilaris was vooraf door den voorzitter der di rectie, ir. A. H. Ingen Housz, ge- lukgewenscht met-zijn 25-jarig feest, waarbij hem de gebruikelijke en veloppe was overhandigd. Dit was eveneens het geval met den jubilaris H. J. Rozemeijer, op zichter-teekenaar, die in de teeken kamer eveneens door ir. A. Drijver werd toegesproken. Hem werd ook het gedenkbord en het vereerend getuigschrift van de maatschappij uitgereikt. De kraanmachinist van een der groote loskranen aan de Buiten haven van de Kon. Nederl; Hoog ovens, de heer G. Quist, herdacht evenfeëns den dag, waarop hij 25 jaar geleden bij de mij. in dienst trad. Nadat de voorzitter der di rectie den jubilaris had gelukge- wenscht en hem de gebruikelijke enveloppe had overhandigd, hield de bedrijfsdirecteur, ir. P. W. E. Spies, een rede. Op het te Amsterdam gehouden examen slaagden voor coupeuse de dames: A. Groenland, M. de Ruiter, D. de Vries en N. Zonne veld. te Beverwijk, D. Bettist, IJmuiden-Oost. Voor eostumière: Th. v. Bugnum, A. Groenland, J. Mensing, M. de Ruiter, ,D. de Vries, N. Zonneveld, M. Welp te Beverwijk en B. Been tjes, Heemskerk. Allen leerlingen van modevak school „de Groen". (Van onzen Haagschen redacteur) Plannen worden voorbereid, in en kele gemeenten is het al tot een begin van uitvoering gekomen, tot instelling van „plaatselijke jury's ln prijsgeschillen". Deze jury's, bestaan de uit een of meer vertegenwoordi gers van vakverenigingen, uit huis vrouwen, vertegenwoordigers van den middenstand, enz., nullen wel iswaar geen bevoegdheden hebben, maar z{j kunnen door bemiddelend op te treden in kwesties tusschen kooper en verkooper in belangrijke mate bijdragen tot handhaving in de praetiik van het vastgestelde prijspeil. Juist omdat zij bemiddelen^ optreden, hebben zij het voordeel, dat zij den winkelier of ambachts man. die een te dik potlood ge bruikte, er toe kunnen bewegen het te veel betaalde aan zijn klant terug te geven, waartoe de controleur van de Frijsbeheersching, indien die cr eenmaal wordt bijgehaald, helaas niet in staat Is. In het belang van het publiek, waarvan zij deel uitmaken en dat zij vertegenwoordigen, zouden deze commissies den arbeid van de prijs controle zeer kunnen verlichten. Vooralsnog heeft deze Instantie een vrijwel hopelooze taak te ver richten. Wèl worden iederen dag opnieuw, naar het hoofd van den dienst, de heer H. van Duyn, ons mededeelde, 200 prijs-overtreders verbaliseerd, wel wordt Iedere maand voor 2 millioen aan awar- te winsten opgespoord, doch zwarte prijzen blijven schering en Inslag en zij zijn ons even ver trouwd geworden als ons eigen hart. De zwarte straatm,arkt, die voor zulk een belangrijk deel vöorzren wordt uit van diefstal afkomstige goederen, meende de heer Van Duyn alléén maar den kop in te kunnen drukken, indien de handelaren een maal gepakt, Inderdaad voor gerui- men tijd van de straat worden ge houden. Men moet hun bijv. steenen laten bikken, een werkje, dat de meesten niet geestdriftlv zal stem men. 4- - fci - Men werkt reeds meer dan twintig jaar aan de restauratie van de beroemde kathedraal van Reims, die in den vorigen wereldoorlog verwoest werd. De foto toont een der beeldhouwers met zijn ontwerp voor een sokkel, waarvoor hij zelf als model diende (Van onzen Haagschen redacteur) Hoe zeer ook de vraag op welke wijze men een weg denkt te ba nen van het kamp naar de maat. schappij voor de tienduizenden, die volgens de regeeringsverkla- ring in de komende twee maan den moeten worden ontslagen uit de detentie, de gemoederen bezig houdt, de beantwoording van een andere, die er aan vooraf moet gaan, is belangrijker: de vraag namelijk, of inderdaad een zoo massale vrijlating in deze korte spanne tijds te bewerkstelligen is. Prof. mr. P. J. F. M. Duynstee, de voorzitter van de Stichting Politieke Delinquenten, aan wien wij de eerste vraag voorlegden, stelde zelf de tweede en beant woordde haar ontkennend. ,,Ik ben er van overtuigd", zoo zeide hij, „dat bij de thans gevolg de procedure niet ongeveer 45.000 van de 70.000, die bij het optreden van het kabinet in de kampen ver toefden, aan deze zijde van het prikkeldraad komen te staan, doch dat er ongeveer 45.000 aan gene zijde zullen blijven zitten. De za ken staan nu zoo, dat de rechtsge leerde leden van de colleges der Bijzondere Rechtspleging, daartoe aangezocht door den minister, aan dezen op korten termijn advies moeten uitbrengen over de hun_ vtoegewezen gevallen. Op grond van dit advies zullen de procureurs-fis. caal, de eenigen die daartoe ge rechtigd zijn en aan wie de zaak tenslotte zal moeten worden over. gedragen, de betrokkenen hebben vrij te laten. Voor deze adviezen zijn regelen aangegeven. Zoo kan b.v. een wapendrager, die niet op grond van nationaal-sociali6tische gezindheid, maar om economische redenen in dienst is getreden, wor den vrijgelaten". Maar aangezien nauwelijks te berekenen is, hoe groot de per. centages der verschillende groe pen ,zli»(n, en men niet anders kan verwachten, dan dat de leden de zer rechterlijke colleges zullen adviseeren naar de maatstaven van de normale rechtspraak, ju. rldisch geval voor geval wegend, zal het resultaat van het systeem vrijlating' beteekenen voor ten hoogste 20.000 man. Prof. Duynstee meende echter, dat men het probleem der gedeti neerden, een sociaal probleem van de eerste orde in zijn totaliteit moet zien en dat men, alle geval len geclassificeerd en geordend hebbend, de criteria voor de straf maat moet richten naar de eischen welke dit sociaal probleem stelt. Indien men daarbij het rechtsge voel ln het geding bremt, maar dat werpt vragen op, welker be antwoording ver buiten juridisch ter rein ligt dient men daarnevens het welzijn en de toekomst van onze Nederlandsche gemeenschap in het geding te brengen. Nu wor den in de kampen paria's gekweekt, die straks, want eens zrillen zij moeten tenugkeeren, na miilioe- nen te hebben gekost, gevaarlijke spanriingen in onze maatschappij zuUen veroorzaken. Positie procureur-fiscaals Het thans gevolgde systeem heeft ook dit tegen dat de positie van de procureurs-fiscaal in belangrijke mate wordt verzwakt, hetgeen er toe zou kunnen leiden, dat som migen hun ontslag aanbieden. Da* zou nog nieuwe moeilijkheden ten gevolge hebben. Met grooten nadruk wilde pa-of. Duynstee vastleggen dat, wanneer in October nog ongeveer 45 000 menschen in de kampen verblijven hij achtte het uitgesloten, dat er nu nog zou kunnen worden overgegaan tot het volgen van een andere procedure, welke voor dien tijd tot het gewenschte resultaat leidt dit geenszins beteekent, dat het hier dus handelt om 45.000 zware gevallen, die daar op hun plaats zijn. Dat ware een mis vatting, welke vooral ook ten op zichte van de bereidheid van ons volk om deze menschen straks in zijn middeij op te nemen, catastro fale gevolgen zou kunnen hebben. Ten aanzien van deze bereidheid op dit oogenfolik was prof. Duyn stee niet pessimistisch. Hij ont veinsde zich overigens geenszins de enorme moeilijkheden welke te overwinnen zijn. Nog zijn er, die de noodzaak om den vrijgelatenen een eerlijke kans te geven, betwis ten. Daarnaast staan de problemen van materieelen aard: schoeisel, huisraad en huisvesting. Voor wat dit laatste betreft, de 20 a 30 pet., die niet bij familie onder dak kan, zal voor een belangrijk deel wor den ondergebracht in doorgangs huizen. Het verblijf daar mag uiter aard niet langer duren dan enkele maanden. Aan de moeilijkheden, die waren ontstaan ten aanzien van de voor genomen distributie van fruit, is thans, naar verwacht mag worden, een einde gekomen. Vertegenwoor digers van de kleinhandelaren in fruit hebben overeenstemming be reikt met de overheid. Aan de be zwaren van de detaillisten is de regeering zooveel mogelijk tegemoet gekomen. Zooals bekend is de gel digheidsduur van de aangewezen bonnen inmiddels verstreken, zoodat hieromtrent nog nadere mededee- lingen zullen volgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4