De Waarheid" onverdacht? Zijn wij armer dan de Noren? Het vraagstuk der politieke delinquenten Moskou zegtLieg maar steeds, er blijft in vele geesten iets van hangen Hun invrijheidstelling ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 Jöego-Slavië Het antwoord Twee foto's Schooljongens van het Bucking ham-college in Engeland ont vingen een dezer dagen den luchtdoop. Natuurlijk vonden ze instructie over het vliegtuig veel interessanter dan alle hoeken en lessen bij elkaar; hoe kan het anders als je met heel de klas gaat vliegen Onder leiding van dr. A. Zimmerman strijdt het Nederlandsche Roode Kruis te Batavia tegen besmettelijke ziekten, uithonge ring en andere gevolgen van den Japanschen bezettingstijd. Van onze speciale verslaggeefster. Een klein gezelschap in leunstoelen ijlt door de wolken, die als een reus achtig schuimvlokkend zeep sop in den dampkring hangen. Alleen het getril verraadt dat men met res pectabele vaart naar het Noorden verplaatst wordt, en de cartonnen doozen, in hoogen stapel, die een deel der meetkundig volgepakte ruimte vullen, trillen mee. Er staat met blauw potlood op geschreven Gunnerius Petterson, de naam van een der grootste confectiemaga zijnen in Oslo, waar men vóór den oorlog o.a. een uit rusting kon uitzoeken voor bergtochten. Op den terug weg is de lading-ruimte ge vuld met spanen manden, waarin, volgens zeggen van den steward, kreeft. Over de deviezen-brug ging dus de kleeding heen en kroop het edel schaaldier terug. Er is iets vóór en er is iets tegen Kreeft is na éénmaal nuttigen op, de kleeding is pas op na dagen en Jaren van dienstbaarheid. En nieuwe kleeren hebben we zelf zoo broodnoodig. Die verdragen, verschoten, ge krompen, gelapte en ge stopte plunje dragen en om je heen zien is op den duur zoo neerdrukkend, zoo de- moraliseerend. Iets nieuws één het is voor niemand een geheim werkt stimu- leerend en geeft een zeker welbehagen, evenals een binnenhuis, waar alles gaaf is, een goed gedekte tafel of een fonkelnieuwe fiets. Met luxe heeft dit nog niets te maken. Hoe ver zijn we in deze jaren van de luxe weggedreven Ontegenzeglijk is het makkelijker om de drie mil- ltoen Noren, die hun land bevolken, nieuw aan te Kleedèn dan de negen mil- lioen, dat is drie maal zoo veel Nederlanders. Over het algemeen zien de vrouwen, en ook de mannen, in Noor wegen er minder onttakeld uit dan bij ons. Zelf zeg gen ze. dat ze, gezien hun bar klimaat, waartegen de kieedtng daadwerkelijk be scherming moet bieden, ge wend waren, degelijke stof fen te kiezen, waardoor hun kleeren meer houdbaar wa ren dan moderne vrouwen- kleeding pleegt te zijn. Daarbij zijn ze zeer vin dingrijk en zit het zelf vervaardigen, wat hun huis vlijt eeuwenlang bewezen heeft en nog bewijst, hun in het bloed. Maar ze héb ben ook meer. Hier en daar is een paar kousen te koop, men ziet in sommige win kels 2 lakens en bijna geen étalage of er ligt lets van plastic, het nieuwe Ameri- kaansche product, dat onge- rantsoeneerd verkocht wordt Het is een soort licht en dun rubbermateriaal in alle kleuren, uitstekend geschikt voor regenmantels en capes en alle soorten impermea- bele nécessaires. Ook ziet men er verleidelijke tabaks zakken van, in de gecom bineerde kranten- en ta bakswinkeltjes, tusschen de vele merken sigaretten, die hier vrij zijn, wat natuurlijk niet heelemaal synoniem is met ongeliml! rerd ln den verkoop. Als er een goedge- kleede Deen binnenstapt, trouwens aan zijn gezicht ziet men onmiddellijk dat hij een Deen is. de Noren hebben iets rustieks, Iets krachtigs en ruigs, iets van den omgang met rotsen en bosch. en vraagt naar vijf honderd pakjes van de beste soort, dan is het begrijpe lijk, dat hij dat niet krijgt. De Noren zijn uiterst gast vrij en tegemoetkomend en behulpzaam voor vreemde- De kleeding en hef schaaldier yop de deviezenbrug lingen en de Denen, die bij de huidige Scandinaafsche vacantie-volks verhuizing Noorwegen overstroomen, zijn hun beste vrienden, maar er zijn grènzen. De Noorsche huisvrouw, die zich nooit zoo erg veel zorg gemaakt heeft over den warmen maaltijd, die vrij eenvoudig pleegt te zijn, heeft in het begin van den oorlog, althans in de stad, ook geweten wat eenzijdig, slecht voedsel was. toen ze ln hoofdzaak op zoute ha ring en koolraap leven moest Aan brood van ge malen berkeoast, zooals de legende hier lng, zijn ze echter nooit toegeweest. De rantsoenen zijn thans vrijwel gelijk aan de onze, waarvan vreemdelingen rij kelijk hun deel krijgen, tot en met de bananen, als ze het treffen, dat er net een bananenschip s aangeko men. Melk is er echter vrij en de melk heeft er een bijzonder aroma, waarschijn lijk omdat de koeien er' andere krulden eten dan hier. Walvisschenvleesch is eveneens bonloos te krijgen, maar erg lekker zijn dis sponsachtige ..coteletten" op den duur niet Geblikte vis b ziet men in dit rijk der vischvangst in lmponeerende hoeveel heid en gevarieerdheid, het is bar moeilijk om al dat goede ^voedsel naar ln den winkel* te laten staan, maar met geleende kronen spring je nu eenmaal wat beschei den om. Hoeveel stukken toiletzeep, die hier ook vrij is, zou Je anders v;el niet meenemen. Een kilo extra suiker is den Noren juist toegewezen voor de inmaak. In dit land der zeer schaarsche groenten moét men de huis vrouw wel gelegenheid ge ven, de vruchten, die ze in het wild kan plukken, te conserveeren. En ze zijn daar experts in sterlliseeren, roeren, stampen, onder wa ter bewaren en wat ze met hun bessen, ter houdbaar heid ook doen. De natuur, men kaïr ook zeggen, de Schepper, heeft hier voor zoo'n rijke overdaad aan wilde bessen, waarvan som mige zich zelf conserveeren, gezorgd, dat de bevolking er den langen groeniènloozen winter voldoende aan kan hebben. Zelf plukken is ech ter het consigne, want het zomergeld, dat er vroeger aan verdiend -rcrd, schijnt de nieuwe internationale categorie dei werkschuwen, hier rijkelijk vertegenwoor' dlgd, niet meer te boelen. A. Bgl. „De Waarheid" geeft een reeks artikelen onder den titel „Het stalen gordijn gaat op", en nr. XXI van «leze reeks, lil de Anisterdamsche editie op 17 Juli afgedrukt, spreekt onder den sensatloneelen kop „Een antwoord aan katholieken laster" over een „Monsterverbond van den clerus niet den faseistisclien duivel". Zeer begrijpelijk grijpen lezers van „De Waarheid" dit artikel gretig aan en «luwen het op fabrieken en werk plaatsen vaardig onder den neus van katholieke collega's. De ,,St. Jansklokken", het gods dienstig weekblad van het Bossche Bisdom, teekent het volgende hierbij san: Vooreerst in het algemeen dit: 1. Het ls en blijft zeer verdacht, dat alleen „De Waarheid" telkens met zoo breede halen het Stalen Gordijn mag ophalen. De grens tus schen de Russische zone en West- Europa is voor een ieder zonder uit zondering hermetisch gesloten. Doe wat ge wilt om het Russische gebied binnen te komen, het lukt u niet Welnu, een democratisch land, dal niets te verbergen heeft, doet zoo niet. En wanneer -dan alléén het com munistische dagblad, dat denzelfden naam draagt als dat te Moskou, aan het Stalen Gordijn gezet wordt, ter- Wijl geen enkel ander kans krijgt op eenigen zelfstandigen kijk op wat er achter gebeurt, dan is in het oog van eiken weidenkenden en vrlj- ■heidlievenden mensch deze bericht geving van „De Waarheid" niet on verdacht. 2. De beschuldiging van een monsterverbond tusschen de katho lieke kerk en het fascisme in het bewuste artikel staat niet op zich zelf. Sinds Kerstmis 1944 richt hot Kremlin één grooten georganiseérdeu aanval op het Vaticaan en het houdt tot op den huldigen dag niet op den Paus en in den Paus heel de katholieke kerk te beschuldigen van heulen met het fascisme. Altijd op dezelfde wijze, met geraffineerde sofismen, welke aldoor ln dat ééne woord: fascistisch, culmineeren. De Kerk is de bondgenoot van fascisme en nazi-dom; de Kerk hitst op ten oorlog tegen Rusland; de Kerk is een politieke centrale, welke door machtshonger gedreven wordt. Meestal laat het Vaticaan deze lasterlijke beschimpingen over zich heengaan; een enkele maal slechts geeft 't een zoo volkomen afdoende, op evidente feiten ge baseerde weerlegging, dat geen weldenkend mensch kan begrij pen, hoe Moskou, radio en pers, steeds weer op hetzelfde thema durven terugkomen. In Moskou echter kent men de leuze: Lieg maar steeds, er blijft ln vele geesten lets van hangen. Men zie dus het bewuste artikel van „De Waarheid" niet als een toe vallige losstaande correspondentie, maar als onderdeel van een groote, reeds bijna twee jaar durende actie Wat nu speciaal dit artikel tegen de katholieke kerk ln Joego-Slavië betreft, nog het volgende: Het Episcopaat van Joego-Slavië stelde ln een gezamenlijk schrijven de volgende feiten vast: le. In October 1945 bedroeg het aantal vermoorde priesters: 243; bo vendien zuchtten er 169 in gevange nis of concentratiekamp en waren er 89 anderen „vermist". 2e In tal van gevallen vernamen de priesters, die ter dood veroordeeld werden, de punten van beschuldi ging pas, toen ze voor de rechtbank verschenen om hun vonnis te ver nemen. Dikwijls werd hun elke ge legenheid om zich te verdedigen ontzegd, werd hun niet toegestaan om getuigen op te roepen en kregen ze niet den minsten rechtskundigen bijstand. 3e. Te Krizevc! is een heele com muniteit van Franciscanen, 28 leden sterk, ter dood gebracht, zonder eenige rechtspraak, terwijl geen der slachtoffers ooit een geweer in zijn handen had gehad; toch werden ze vermoord wegens strijd tegen het nationale leger. En dat terwijl ze allen bekend stonden als besliste te genstanders van het fascisme. 4e. Verschillende priesters zijn terecht gesteld ondanks het feit, dat duizenden burgers een verzoekschrift hadden ingediend voor hun vrijla ting, terwijl ze instonden voor hun onschuld. 5e. Een groot aantal priesters ls veroordeeld tot vele jaren opsluiting in een concentratiekamp, terwijl hun geen gelegenheid wordt gegeven, zich te verdedigen en hun onschuld te bewijzen. Ze worden gedwongen tot werkzaamheden die een beleedi- ging zijn voor hun priesterlijke waardigheid. 6e. Van de 100 katholieke bla den, die er vóór den oorlog waren, kan er geen enkel meer verschijnen. Katholieke drukkerijen worden een voudig in beslag genomen. 7e. In de middelbare scholen ls het godsdienstonderwijs afgeschaft en ln de lagere teruggebracht tot een absoluut onvoldoend minimum. 8e. Kerkelijk gesloten huwelijken worden door burgerlijke autoriteiten van onwaarde verklaard. 9e. Door meetings en vergaderin gen, die opzettelijk Zondags ouder kerktijd worden gehouden, wordt voor zeer velen de vervulling Van hun Zondagsplichten onmogelijk ge maakt. De jeugd wordt op Zondag eenvoudig gedwongen fot speciale werkzaamheden en aldus opzettelijk verhinderd haar godsdienstplichten te vervullen. 10e. Al het landbezit der Kerk is onteigend; zelfs graven werden daar bij niet ontzien. Op dit alles weet „De Waarheid" slechts met één uitvlucht te ant woorden Al die gearresteerde en vermoorde priesters waren „fascisten", leden van de anti-communistische verzets beweging Utashi, ofwel staatsge vaarlijke misdadigers, die de gruwe lijkste moordpartijen op hun geweten zouden hebben. Dergelijke beschuldigingen zullen op de buitenwereld weinig indruk maken; men kent dergelijke proce dures in den jongsten tijd nog uit nazi-Duitschland. Zeker, er zijn enkele op zichzelf staande gevallen geweest, dat pries ters, vervoerd door partij- of natio- nalen hartstocht, tekort zijn gescho ten in een juiste houding tijdens de bezetting. Maar terecht wijzen de Bis schoppen er op dat dit kleine getal priesters, die tekort zijn geschoten in hun houding tijdens de bezetting, allerminst de zware beschuldigingen rechtvaardigt, welke in de pers en bij meetings tegen de katholieke geestelijk heid van Joego-Slavië worden geuit en die geen ander doel heb ben dan het publiek te misleiden en het prestige der Kerk te bre ken. Eenzelfde doel dus als in dertijd in Duitschland de be drieglijke deviezen- en zedelijk heidsprocessen hadden voor de nffzl's. „De Waarheid" publiceert als be wijs bij haar artikel: twee foto's uit Joego-Slavië. Op de eene brengt een priester bij een geopende groeve den Hitlergroet. Op de andere zit Mgr. Stepinac, de aartsbisschop van Zagreb, naast een ordegeestelijke op de eereplaats bij een nazi-piech- tigheid. Nu meent „De Waarheid" wel dat alle Nederlandsche katho lieken sprakeloos zullen staan! Maar ook foto's kunnen liegen. De nazi's verstonden die kunst van foto-ver- valschen prima. Welke immoreele middelen overi gens aangewend worden om vooral ook Mgr. Stepinac, den aartsbisschop van Zagreb, verdacht te maken en als fascist te brandmerken blijkt uit een bericht, dat door den propagan- dadienst van de Tito-regeering ver spreid werd. Volgens dit bericht zou Mgr. Stepinac de documenten van den Minister van Binnenlandsche Zaken onder het Pavelic-bewind in zijn paleis verborgen hebben. Dit Er is alles vóór, wanneer men een i kapsel, dat gezien mag worden, kan handhaven, om zon- fmgegms. WiÊê der hoed te loopen. fpÈltllfl Bet is makkelijk en in den zomer Inch- WSK tig, het is goedkoop HHEr en vooral met rei- WÊÊÊK 'v zen, al is het maar Hip jé" - In een volle tram |gl|jPy Obus, practisch, en WHHf T het s,vaart ergernis. v' Bovendien ergert 'feÉfiMBpv' men zich niet aan den wind, voorwien HMW de moderne, hoogop- gaande modellen een speelgoed zijn, waar JlÉXvX'V'. hij toch niet af kan olijven. Maar mèt hoed voelt de f X vrouw zich toch een ander wezen, dat ietwat op het hoed- HHW ju. loose neerkijkt. Ten- V f minste met een sp- i Jw" hoed, die haar ver- XK 'W&h V X?f schijning kroont. TSk ffan, jiéi Dat doen inderdaad Jk jg de teerheden, die «AL. men dezen zomer MWBSBjr® -wi - "V'X, ziet in centra, waar N de vrouwen zich WKmÊÈÊÊtéËmtmigSeLfXi Jn&KKlfflËSËSe&iÈÈêmi goed kunnen kleeden, en die men daar dan ook véél ziet. Ze zijn van ijle tule en etherische bloemen, vlinderlicht en kwetsbaar als een schuimtaart en er hoort stra lend weer bij: zon en blauwe lucht en zingende vogels en prettige dingen, Dit model van witte tule bloemen is uit Zwitserland. bericht vond grooten weerklank in c!e Joego-Slavische pers en in Je buitenlandsche communistische bla den. Nu was het bewijs geleverd, dat de katholieke geestelijkheid collabo reerde met het Quisling-regiem. Wat was de waarheid? Uit recht- streeksche bronnen uit Joego-Slavië werden volledige bijzonderheden ontvangen nopens de documenten in het Aartsbisschoppelijk Paleis van Zagreb: in de laatste dagen van het regime Pavelic zond de Minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Alejbe- govio, een vrachtwagen naar het Pa leis, volgeladen met kisten, die het geheele ministerieel archief be vatten. De minister vroeg den Aartsbis schop deze documenten voorloo- pig te willen bewaren en verze kerde hem, dat het enkel belang rijke documenten waren voor het opstellen van de geschiedenis der natie. Zij waren bijna allemaal reeds gepubliceerd, zoodat hot meer ging om het in veiligheid brengen, dan wel om het verbergen er van. Het zou jammer zijn, zoo deze stukken tijdens de gevechten in de stad zouden verloren gaan, hetgeen waarschijnlijk gebeuren zou zoo men ze in het ministerie achterliet. De Aartsbisschop nam de docu menten in ontvangst, maar hield zich het recht voor, de nieuwe staats- overheid te verwittigen, zoodra deze samengesteld zou zijn. De aangifte werd dan ook onmid dellijk na den intocht van de Joego slavische troepen in Zagreb gedaan en de bevoegde overheid leverde een officieel bewijs af ter bevestiging van deze aangifte. Dit bewijs wordt bewaard in het bisschoppelijk Paleis en ontneemt den tegenstanders alle mogelijkheid om de daad van den Aartsbisschop op een partijdige manier te Inter preteeren. Zoo zou het de moeite waard zijn eens te correspondeeren met een Bisschop ln Kroatië, b.v. over al het fraais dat „De Waarheid" in haar nummer van 17 Juli publiceert. Maar wat zal de „Stalen-gordjjii-ceiisuur" met zulke brieven doen? En zal die Bisschop niet gearresteerd worden als „landverrader", omdat liij relaties onderhoudt met „fascistische" krin gen? Voor de meeste Nederlanders is dit trouwens overbodig. Zij kennen „De Waarheid". Tenslotte dus heeft de regeering een massale invrijheidstelling van politieke delinquenten aangekondigd. Wanneer men den storm van critiek, dien deze me- dedeeling in de Nederlandsche pers heeft ontketend, verwerkt, dan valt het op, dat voornamelijk de wijze van berechting wordt besproken en dat het feit van een massale invrijheid stelling pas als een tweede, een volgend punt de aandacht trekt. Men Is het er blijkbaar over eens. dat de berechting en zuivering die tot nu toe werd toegepast, feitelijk een ver krachting was van het recht. Zelfs laten zich stemmen hooren, die deze manier van berechting meer over eenkomst toekennen met het fascis tisch systeem dan in een democra- tischen staat geoorloofd is Men eischt eindelijk bevrediging van het Nederlandsch rechtsgevoel. En dit nu baart onze verwondering: dat na welhaast 2 jaar politieke berechting nu pas in het algemeen en open baar voldoening wordt geëischt van het rechtsgevoel In Nederland; dat men dus nu pas algemeen en open baar erkent, dat er onrecht werd gepleegd, officieel en op groote schaal. Dat van dit onrecht N.S.B.- ers en soortgelijke lieden het-, slacht, offer waren, zal sommige brute of door den oorlog- afgestompte natu ren weinig kunnen deren. Het ls evenwel een feit, dat het met, ons Nederlandsch recht in dit opzicht heel slecht gesteld is en dat reeds zeer langen tijd publieke onrecht vaardigheid werd bedreven, die ieder zedelijk-levend mensch tegen de borst moet stuiten. Op dit moment mogen we het een feit, van r-lgemeene bekendheid noemen, dat in Nederland duizen den menschen de dupe zijn van een onvoldoende en gebrekkige rechtspraak. Dit heeft tot gevolg gehad, dat aan duizenden delin. quenten en hun (zeer vaak) on. schuldige geeinnen de grootste onrechtvaardigheid kon worden be dreven. Men kan dan ook zeggen, dat vrijwel Ieder politiek delin quent, ongeacht of het een zwaar of licht geval betreft, voor zijn leven geruïneerd ls Het is duide lijk dat dientengevolge de betrok ken delinquent meestal zwaarder is getroffen dan bij een behoorlijke rechtspraak het geval zou zijn ge weest. Een ieder, die ook maar eenigszins terzake kundig is, weet hoeveel gevallen van dood door schuld, diefstal, mishandeling, chantage enz. in naam van de rechtvaardigheid mjn voorgekomen, en hoeveel daarvan wordt verzwe gen en niet gestraft. Nu kan men evenwel deze slacht offers (ln zooverre zij de dupe zijn van een onjuiste rechtspraak) niet laten wachten, tot men het eens eindelijk in Nederland ééns is over de juiste wijze van berechten. Dit zou een bewuste bestendiging zijn van het bestaande onrecht en het zou van een barbaarsche meedoo- genloosheid getuigen, wanneer men de straf die zij ondergaan, niet in aanmerking neemt Vandaar kunnen' wij de aankondi ging der regeering niet anders dan. toejuichen. Het is nu de tijd ach ter deze politieke berechting een punt te zetten Wij, katholieken, jUist moeten het ong als christenen tot een eereplicht rekenen, het recht ln Nederland te doen zege vieren. Dit wijze besluit, van de regeering, dat blijk geeft van door zicht en doortastendheid, moet practisch worden gesteund. In het bijzonder voor de katholieke ver- eenigingen oP sociaal en charitatief gebied, zooalg de Vincentiusvereeni- ging. de Katholieke Actie, het Paro chiaal Armbestuur, de Arbeidersbe weging en de Middenstandsvereeni- gingen, de Vrouwenbond, de Ver- eeniging tot bescherming van Meisjeg enz., ligt hier een sneciale taak. Wan neer straks de politieke delinquen ten de kampen gaan erlaten en de •'rgemeesters op u een beroep doen deze menschen de maatschappij bin nen te leiden, blijft dan niet ach terwege. Steekt uw handen naar hen uit en verschaft hun de mogelijkheden om weer een goed en normaal lid van onze maatschappij te worden. Dit kan in het kamp niet gebeuren. Weest positief helpt in concreto. Meer nog dan de deugd van barm hartigheid, eischt het hier de plicht van recht te doen. De adjunct-directeur der Nederlandsche Vatlcaan-missie, J. G. H UK EN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5