w J 1 H m Tentoonstellingen in de feestweek Anagram-kruiswoordraadsel Rally van de jeugd HAARLEM wereldstad Feestagenda Kermis jolijt en de jeugd Jjg P it s Hf H Él Sportweek te Krommenie ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1946 PAGINA 6 De jeugd tot 16 jaar, die Donderdagmorgen gratis de kermis mocht bezoeken, maakte van deze gelegenheid gretig gebruik. De groote toeloop voor den kindermolen STAD EN OMGEVING OUDE VRIENDEN £en lang verbeid weerzien» Wijzigingen in het feestprogramma Distributienieuws Uit erkentelijkheid voor de hulp 12 November 1944 door de Haar lemsche burgerij aangeboden aan 150 burgers uit Rotterdam, die bij een razzia door de Duitschers waren opgepakt en getranspor teerd, hebben de Rotterdammers aan Haarlem een oorkonde aan geboden 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 15 16 17 18 19 20 21 82 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 36 37 BOLLENSTREEK VELSEN S.S.-man aangehouden Verbetering bij de ponten Slagers met vacantie Zondagsdienst artsen SCHAAKPROBLEEM -t 5! IS 1 i li 23 St bê Élï Liturgische weekkalender Frans Halsmuseum: Tentoonstel ling van werken van Haarlemsche meesters uit den tijd van Frans Hals en van teekeningen, welke tij dens de oorlogsjaren door den dienst van Openbare Werken zijn voorbereid. Teyler Museum. Spaarne 16: ten toonstelling van werken van Haar lemsche schilders uit de 17e eeuw. Geopend van 11 tot 4 uur, Zondag van 1 tot 4 uur. Op Maandag is het museum gesloten. Kunsthandel Leffelaar. Groote Markt 14: „Camera Obscura" in woord en beeld. Deze expositie blijft tot 17 Augustus geopend, da- gelijksch van 10 tot 5 uur. Des Zondags gesloten. Gemeente Kweektuin, aan de Kleverlaan; Gelegenheid tot het bezichtigen van inheemsche en exotische bloemen en planten. De tuin is dagelijksch geopend van 10 tot 12 uur,, van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Na een fikschen marsch in den stroomenden regen over de heirba nen der 700-jarigen stad Haarlem, stelden Donderdagmiddag de Haarlemsche verkenners, padvin ders, padvindsters en welpen zich bij die Houtstraten op, om aan de Rally op de Gedempte Oude Gracht deel te nemen. Nadat de welpen en wolven zich met hun totems om de raadsteen hadden opgesteld en den bekenden roep „Afceela, wij doen ons bestdjb djb-djb-dob-dob-dob" hadden la ten hooren, stormden de verken ners en padvinders, die aan weers kanten van de Gedempte Oude Gracht stonden op elkaar in. Toen die rust weergekeerd was, sprak de burgemeester de jongens en meis jes toe. Hij wees o.a. op de be- JangTijke taak, die op de schou ders van de jeugd was gelegd, na melijk den moreelen en materiee- .Driemaal dreunt ide fluit van der ^Oranje" en het vlaggeschip vaart Btatig de thuishaven binnen. Einde lijk! Zeven jaar is het geleden, dat het fraaie schip den ouden IJ-kant verliet om eerst nu weer thuis te komen. Thuis terug in Neder land, ook voor de honderden repa- ïrieerenden die na jaren van ellende «veer in het vaderland terugkomen. Eindelijk weer hereenigd met hun familie, met hun oude vrienden.. £en lang verbeid weerzien! Zoo herstelt zich geleidelijk weer Bet normale leven. Zoo treffen we bp elk gebied weer oude bekenden aan, waarvan we het bestaan schier niet meer wisten. Koffie, Thee en Cacao, natuurpro4uctendie het leven zoo veraangenamen en die (we zoolang ontbeerd hebben. We Eden ze alle weer terug in dezelfde ttige winkels van De Gruyter. owaar ook onze oude vrienden: Rood, Blauw en Oranje merk, de onovertroffen koffie-melanges^ van )Pe Gruyter. Door. ervaren *vak- Inenschen met. zorg en toewijding Samengesteld en gebrand. Als vroe ger; krachtig en geurig als geen tonder. De speciale „aroma-bescher mende"» silo's van De Gruyter Waarborgen U het volkomen genot |van geur en smaak. Een lang ver- jbeid weerzien. Er_komt_weerJ?e Gruyter'» koffie, (Adv.). len opbouw van ons door de Duit- schers vernielde vaderland. Na 'n driewerf hoera voor de koningin defileerden de honderden deelne mers vcor de vele autoriteiten, die bij deze Rally tegenwoordig waren. Het kampvuur, dat des avonds 8 uur op het terrein aan de Pa viljoenslaan gehouden zou worden, is wegens de ongunsfige weersom standigheden niet doorgegaan en tot nader order uitgesteld. Ten behoeve van de medewerkers aan het openluchtspel „De vrijheid vlagt" heeft men besloten het vuur werk Zondag 12 uur te beginnen. De deelnemers aan dit openlucht spel aullen met auto's naar het terrein, waar het vuurwerk gehou den wordt, gebracht worden. De daaraan voorafgaande gondelvaart Haarlem had Vrijdag weg van een wereldstad. Drommen menschen be wogen zich gisteren langs de feestelijke straten en extra trei nen en trams voerden steeds maar nieuwe bezoekers aan uit de groote steden en uit den om. trek. Maar ook van heel ver kwamen zij. Een familie in den Achter hoek, die van de groote feesten in Haarlem gelezen had en met alle geweld den historischen op tocht wilde zien, had, om zich een plaatsje te verzekeren, van. waar zij den stoet goed zou kunnen volgen, het intercom munaal telefoonboek genomen en onder Haarlem naar een wil lekeurig adres gezocht, dat ge legen was aan een van de we gen, waarlangs de optocht zou gaan. Een van de familieleden beide een nummer aan het Flo rapark Op en vroeg, bad en smeekte, of men niet een plaatsje voer 18, zegge achttien Achterhoekenaren aan het raam wilde reserveeren Ook zijn er talrijke Engelsche gasten en verder gezelschappen uit België en Luxemburg, die allen zijn gekomen om de 700- jarige te zien. Haarlem is thans een wereld stad. j ZATERDAG 10 AUG.: 7.30 u. Volksdansbal op de Ged. Oude Gracht; 9 u. „De vrijheid vlagt" (gemeentepersoneel) ZONDAG 11 AUG.: 2 u. Wie- lercriterium Planetenlaan Haar lem-Noord; 11 u. Gondelvaart Noorder Buiten Spaarne; 9 u. „De vrijheid vlagt" (8.30 uur dient men aanwezig te zijn) 12 u. Groot vuurwerk Spaarne tegenover Tafelbergstraat. heeft men gesteld op 11 uur. Het groote kampvuur, dat wegens on gunstige weersomstandigheden Donderdagavond werd afgelast, zal vanavond om half negen op het terrein aan de Paviljoenslaan wor sen gehouden. De Haarlemsche Hawaiianband zal vanavond van 11 tot 12 uur aan het Spaarne een concert geven. elk kinderhart gaat niet sneller kloppen wanneer het de bekoring onder gaat van een lunapark? Zeer ze ker is dit het geval, wanneer men zoo maar heelemaal gratis, voor niemendal, in die mooie gekleur de zweef wagentjes mag zitten of die auto'tjes, welke van boven vuur spuwen, zelf mag besturen. Het was anders wel 'n probleem, dat sturen, want iedereen wilde graag aan het wiel zitten en jam mer genoeg is er maar een, maar ze waren al blij, dat ze er in kon den, want dat viel housch niet mee. Er werd flink geduwd en stie- kum hield je een ander vast, bang er niet weer in te komen. De „Swing Mill" werd een waar oord van vermaak en een voortduren de steen des aanstoots, wie toch wel aan het touw mocht trekken, want de een dacht harder en beter te kunnen trekken dan de ander zelfs werden booze blikken gewis seld maar zoodra de claxon gil de, ten teeken dat de rit ging be ginnen, greep men elkaar stevig vast, alsof men bang was, dat men er uit zou rollen en.de vriendschap was weer geteekend. En hard dat die ging, ontzettend en veeil te gauw naar den zin van de jeug dige gasten kwam het einde. Het is een goede gedachte geweest de kinderen eens te onthalen op en kele uren kennisgenotde door hun enthousiasme vernielde en onder druk bezweken schuttingen namen de exploitanten op den koop toe. Er waren er trouwens, die, door de geweldige kinder-in- vasie verrast, het bijltje er maar bij neer legden en hun tent slo ten, want er was bijna geen orde te scheppen in dien stroom van jong goed, dat zich heer en mees ter waande op het terrein. „Hé Piet, laten we eens daar naar toe gaan, fijn joh, het kost niks Te Hoofddorp zijn Maandag aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten K, L en M. De genen, wier tweede distributiestam kaart eindigt op het cijfer 8, kun nen Maandag een schoenenbon af halen L en R. Personen, die in de afgeloopen maanden geen punten voor werkkleeding hebben ontvan gen, kunnen van 1520 Augustus aanvraagformulieren voor werk kleeding indienen. RP Van de woorden zijn de letters Onderling Verwisseld; de eerste letter van elk woord is echter steeds op zijn plaats gebleven (uiteraard zijn dus de woorden, welke maar uit twee letters bestaan, onveranderd gebleven). VAN LINKS^NAAR RECHTS: 1. soort katrol; 5. knolletje; 9. hoog ste punt; 10. lichaamsdeel; 12. li chaamsdeel: 13. voedsel; 14. mar melade; 16. lidwoord; 17. deel van een boerderij; 19. buigzaam; 21. gees telijke; 22. larve; 24. geneeskrachtige, uitheemsche plant; 27. laatstleden (afk.); 28. Javaansche adellijke titel; 31. voorzetsel; 32. boom; 34. insec- teneter; 35. loflied; 36. hoofdsieraad; 37. snedig. VAN BOVEN NAAR BENEDEN: 1. klef; 2. steile rots; 3. voormalige iilegale organisatie (afk.); 4. hou ding; 5. zoogdier; 6. noot; 7 karak ter; 8. water in Zeeland; 11. zeil schip uit de 17de eeuw; 14. vriend schapsbetuiging; 15. schoeisel: 18. zoogdier; 20. keukengerief; 22 ge zonde drank; 23 wapen; 25. zoon van Jacob; 26. vogel; 29. groote bisschoppelijke kerk; 30. pers. voorn.; 33. voorzetsel; 35. onder andere (afk.) Inzendingen t.e.m. Dinsdag 20 Augustus op open briefkaart aan bet Kasteel van Aemstel (afd. Prijs vraag), N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. De heer V. J. Mense vierde onder veel belangstelling zijn zilveren jubileum als chef-fitter van het gas- en waterbedrijf der gemeente Lisse. Het kantoor van het Gas bedrijf was tot feestzaal ingericht en met bloemen rijk versierd. De loco-burgemeester, de heer J. W. A. Lefeber, getuigde van de groote ijver en plichtsbetrachting van den jubilaris. De heer Th. v. d. Benden, wnd.-directeur van de bedrijven, sprak vervolgens waardeerende woorden tot den jubilaris. Namens het gemeentepersoneel bood hij hem een prachtige bloemenmand aan. Achtereenvolgens spraken nog de boekhouder-kassier, de voort man, de directeur van de bedrij ven te Sassenheim en collega A. Augustinus. Alle sprekers getuig den van zijn acuratesse en collegia liteit, welke h(j in de achter hem liggende 25 jaar aan den dag heeft gelegd. De jubilaris dankte voor de felicitaties en cadeaux. De heer A. van Loon te Lisse slaagde voor de acte Fransch M.O. De heer Van der Hulst en mej. Klaver slaagden voor de acte Fransch L.O. Dezer dagen werd met het Amt- rikaansche stoomschip „Daniël Jonston" te IJmuiden een man binnengebracht, die uit Amerika was uitgewezen. De man beweerde Nederlander te zijn, vertelde in September 1944 naar Duitschland te zijn gevlucht en na de bevrijding dienst te heb ben genomen bij het Amerikaan- sche leger. De ambtenaren van den doorlaat post te IJmuiden geloofden dit verhaal niet geheel. Na een lang durig verhoor heeft hij tenslotte bekend SS-man te zijn. Het steeds toenemende snelver keer over twee ponten werd van dien aard, dat het vervoer vooral op de spitsuren groote moeilijk heden gaf. Thans heeft de Rijkswaterstaat een derde stoom- pont in dienst gesteld. Ook deze pont is vrijvarend en landt om beurten bij de twee aanlegsteigers. Deze pont vaart eiken dag van 912 uur en van 47 uur, uitge zonderd Zaterdag en Zondag. In de gemeente Velsen zullen de zaken van de slagers, wegens va cantie, van 12 t/m 14 Aug. gesloten zijn. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 8 uur, hebben dienst de artsen dr. de Jonge en dr. Van Leusen, LADDERWEDSTRIJD. Oplossing van den driezet nr. 748 van B. POSTMA, Den Haag. Eerste publicatie. l.Pgl dreigt 2. Pxh3 enz. 1Pd onv. 2. Pc3t enz. 1Pc onv. 2. Pd6| enz. De afwikkeling is eentonig en het spel der paarden boeit niet. Er is bijna geen wezenlijke verande ring in de zeven varianten, welke behalve de dreiging te zien zijn. Zwart moet steeds 2Kd4 spelen, prompt gevolgd door een matzet van het kasteel op d5 of f4. 1. b2. b3 leidt niet tot het doel, hetgeen de Inzender gemakkelijk kan controlee ren. Probleem nr. 748 van Br. Koenraad Eerste publicatie i k:i /..-W-l Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken ia te zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brouwersstraat 40, Amsterdam-C. Van tweezetten alleen den sleutel- zet (eerste zet van wit) opgeven. ZONDAG 11 Aug. 9e Zondag na Pinkst. 2. H.H. Tiburtius enz. 3. A cunctis Credo'. Praef. H. Drievul- digh. MAANDAG1. H. Clara, DINS DAG. H.H. Hippolytus enz. 2 A cunctis- 3 naar keuze. Haarlem; H. Wigbertüs: 2 H.H. Hippolytus enz.; 3. A cunctis. WOENSDAG. Vi gilie v. Maria Tenhemelopn.; 2. H. Elusebius; 3. v. d. H. Geest. Haar lem- H. Werenfrldus: 2. Vigilie; 3. H Eusebius. Laatste Evang. Vigilie, of Mis van Vigilie; 2. H Werenfrldus; 3. H. Eusebius. DONDERDAG. O. L. Vrouw Tenhemelopneming Credo. Praef, H Maagd. VRIJDAG. H. Joa chim Credo. Praef H. Maagd. ZA TERDAG. H Hyacinthus; 2. oct. O. L. V.; 3. octaafd. H. Laurentius.' Credo. Praef. H. Maagd Haarlem: H. Jeroen; 2. H. Hyacinthus; 3. oct. O. L V.; 4. oct. H. Laur. Credo. Praef. H Maagd. ZONDAG 18 Aug. 10e Zo. na Pinkst.; 2. oct. O. L. Vrouw; 3. H Agapitus. Credo. Praef. H. Drie- vuldigh Haarlem: 2. Verheffing v. S. Bavo 3 oct. O. L. V 4. H. Agapi tus. Credo Praef. H. Drievuldigh. In de afgeloopen vacantieweefc heeft de Krommenieër Gemeen schap met succes een sportweek georganiseerd. De verschillende buurtvereenigingen en bedrijven hadden een veteranen voetbalelftal geformeerd en bekampten elkaar op sportieve wijze om het kam pioenschap van Krommenie. Uit eindelijk kwamen in de finale Mi- litaireweg en Blok tegenover elkaar te staan, die echter gelijk speelden, n.l. 0—0. Na strafschop pen werd de uitslag 41 in hel voordeel van Blok. Met ingang van 1 September zal men in café's, restaurants en ho tels meer suiker en melk ln een kleintje koffie krijgen dan tot dus ver het geval was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 8