Somber beeld van militaire situatie op Java Commissie-Generaal in strijd met constitutioneel recht? Derby-ploeg nam afscheid Stauntontournooi Haarlemmers domineerden Activiteit der Indonesiërs aanzienlijk toegenomen Russische razzia's in Brandenburg Volkstelling in 1947 Het weer Fraude met goederen voor getroffenen Roovers maken vijf geldkisten buit Bezwaar tegen dreigement van regeering indien wetsontwerp zou vallen Openluchtspel in de ruïne van Brederode Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23619 DINSDAG 13 AUGUSTUS 194£ Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc AANVALLERS LOOPEN ZWARE VERLIEZEN OP Jongens van 13 tot 17 worden weggevoerd AFDEELINGSONDERZOEK IN TWEEDE KAMER (Vervolg op pag. 3) Prins valt af De spoorbruq over den IJsel bij Zutphen is officieel geopend. De eerste, feestelijk versierde trein trekt onder groote belangstelling over de brug Aan den vooravond van het Staunton-schaaktournooi te Groningen speelden Yanofsky (Canada) en dr. Guimaard (Argentinië) een partijtje Oud-minister van China tot abt gewijd Niet hij, die de goederen ge kocht heeft of ze verkoopen kan. bezit deze; maar hij. die ^er de schoonheid van genietj O, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Een officieele geallieerde woord voerder heeft aan U. P. een zeer somber beeld gegeven van de mili taire situatie op Java. De Indo nesische militaire activiteit is ge durende de afgeloopen week aan zienlijk toegenomen, hetgeen „den Indonesiërs zeer veel heeft gekost", zoo zeide hij. De twee voornaamste brandpun ten der moeilijkheden waren Sema- rang, waar tenminste 300 Indone siërs door Nederlandsche troepen werden gedood tijdens aanvallen in de afgeloopen 5 dagen op het Ne derlandsche vliegveld aldaar, en Bandoeng waar tenminste 75 In donesiërs en waarschijnlijk nveer den dood vonden in de zelfde periode. De Nederlanders verloren 10 dooden te Semarang. De Nederlandsche verliezen in het gebied van Bandoeng zijn niet be kend gemaakt. De situatie te Medan op Sumatra wordt steeds slechter, aldus deze woordvoerder. Britsche versterkin gen werden naar Padang gezonden. De woordvoerder legde er den nadruk op, dat de Indonesische mi litaire activiteit geen ernstige be dreiging voor de geallieerden vormt doch „buitengewoon hinderlijk" was. Hij schreef de verhoogde actie toe aan de nadering van den In- donesischen „onafhankelijkheids dag" op 17 Augustus en aan den invloed van de Mohammedaan- sche feestmaand Ramadan. Op de vraag of geallieerde provocaties, met name het bombardement van de vorige week, waarbij vier en twintig 250 pond bommen op het Indonesische gebied bij Bandoeng De reecis eerder gemelde berich ten, dat de Russische autoriteiten In de provincie Brandenburg jon gens tusscben 13 en 17 Jaar arres- teeren en in kampen onderbrengen, worden nader bevestigd. Volgens Deutsche autoriteiten behoort deze i1"'1.0/1!'. "i4 den OP»'! der Sovjets e Doitsche Jeugd te sovjetisee- ren. Daarvoor nebben zli overtuigde communisten uoodig. Daar deze echter niet in voldoende aantal aan wezig zijn, heeft men besloten cie Jeugd in Rusland en in kampen opnieuw op te voeden maar nu In Sovjet-geest. Dezelfde Duitsche autoritei ten, die dezen nieuwen maatregel al of niet vrijwillig in verdedi ging nemen, ontkenden, dat de jongens naar Rusland worden gezonden. Volgens hen zijn de meesten ondergebracht in het beruchte vroegere nazi-concen tratiekamp Oraniënburg, ten Noorden van Berlijn. Verzoeken van ouders met schriftelijke on dersteuning van plaatselijke Sovjot-autoriteiteu, om inlich tingen over hun verdwenen kin deren, hadden geen resultaat. Wanneer de Russen een verkla ring trachten te geven over de verdwijningen, dan spreken zij slechts over „Weerwolf-acties". Reeds zes door Russen bezette districten zijn door deze actie van de jongens van bovenge- noemden leeftijd beroofd. Volgens Engelsche bladen zijn In het gebied van Lübben alleen reeds i? ,kinderen weggehaald, terwijl uit Kalau, evenals Lübben ten Zui den van Berlijn, 134 kinderen ver dwenen zijn. Andere gebieden, waar- In groo te razzia's hebben plaats ge- had zijn Kottbus, Luckau, Beeskow en Spreewald. Russische soldaten en leden van de Socialistisch-communistische eenheidspartij voeren gezamenlijk de arrestaties uit Plotseling zetten zi1 straten af, waar de kinderen spelen. Deze worden meestal zonder medeneming van bagage in vracht auto's naar elders vervoerd Hoewel het verdere lot van de kinderen dus onbekend Is, zijo velen in kampen gezien, welke door een viervoudige prikkeldraadversperring zijn omge ven en streng worden bewaakt van af overal opgestelde torens. werden geworpen, eênigen invloed op de Indonesische activiteit gehad kon hebben, antwoordde de gealli eerde woordvoerder, dat dit bom bardement onderzocht wordt. Naar de legervoorlichtings- dienst meldt,-hebben 11 Augus tus 1000 Indonesiërs een aanval gedaan op een militair kamp te Rappang in Zuid-Celebes. De aanvallers werden uiteen gesla gen, waarbij zij 9 dooden ach terlieten; de Nederlandsche strijdkrachten leden geen ver liezen. Sjarifoedin, de Indonesische „mi nister van Defensie', heeft in een brief aan het geallieerd hoofd kwartier welke brief heden ge publiceerd is verklaard dat de geallieerden „naar de letter en den geest" de overeenkomst om trent de evacuatie van geallieerde krijgsgevangenen en geïnterneerden in Midden-Java geschonden hebben. Naai- aanleiding hiervan, aldus Sja rifoedin, hebben de republikeinsche autoriteiten de evacuatie uitgesteld. Om technische redenen is het niet mogelijk, reeds aan het einde van dit jaar een volks-, beroeps-, woning- en gezinsteliing te houden, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag. Het voornemen bestaat, deze telling in den loop van 1947 te houden. Verwachting tot Woensdag avond: Geleidelijk afnemende wind tmsschen West en Zuid west, plaatselijk echter nog enkele buien, voornamelijk gedurende den nacht en vroegen ochtend langs de noordzeekust en langs het IJselmeer. Iets minder koel. Zon onder 20.10. Maan 21.18 7.58. Zon op 5.21. Naar het A.N.P. uit goede bron verneemt, heeft de politie op klachten van getroffen in gezetenen vaffgeteisterd Groes- beek een onderzoek ingesteld naar de verdeeling van goede ren, welke door de adopteeren- de steden Naarden—Bussum beschikbaar waren gesteld. Uit het onderzoek bleek, dat lei ders van de betrokken verdeelings- commissie goederen hadden onder gebracht bij vrienden en kennissen. Deze goederen zijn nu in beslag ge nomen en ter beschikking gesteld van de H.A.R.K., welke voor een rechtvaardiger verdeeling onder de armste getroffenen zou zorg dra gen. Maandagavond hebben vier met revolvers gewapende indringers een overval gedaan op het plaatskaar- tenkantoor van het station te Hel mond, De man achte het loket werd met een revolver in bedwang ge houden en met medeneming van vijf geldkisten wisten de onverlaten te ontkomen. Uit het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp „Instelling van een commissie-generaal voor Ned.-Indië'' blijkt, dat verschillende leden het instellen van zulk een commissie-generaal in strijd achten met ons constitutioneele recht. Andere leden zijn van meening, dat de Kroon een zooveel omvattenii en staatsrechtelijk zóó belangrijk complex van bevoegdheden, dat cioor de Grondwet aan haar is opge dragen, zich in vollen omvang moet blijven aantrekken. Andere leden weer betoogen, dat de constitutioneele koning in het algemeen de zelfde rechten heeft als de vroegere souverein, met inbegrip van het recht van delegatie van machtsuitoefening. Het verschil is slechts, dat de Kroon thans verantwoording schuldig is aan de Sta ten-Generaal. De vraag, of een commissie-gene raal alléén bij de wet kan worden ingesteld, gaf aan sommige andere leden aanleiding er aan te herin neren, dat bii de behandeling van 't ontwerp-regeeringsreglement voor Ned.-Indië in 1854 in de Tweede Kamer een zeer belangrijke discus sie heeft plaats gevonden Merkwaardig genoeg maakt de Memorie van Toelichting hiervan geen melding. Sedertdien staat, naar het oordeel dezer leden, vast, dat een commissie-generaal met verder gaande bevoegdheid 'dan die van onderzoek niet zonder mede werking van de Staten-Generaal kan worden ingesteld. Zij achtteo het juist, dat de regeeririg niet zonder zoodanige medewerking tot instel ling overgegaan is. Onjuist achtten zij het dan ook, dat de regeering aan het slot van de Memorie van Toelichting een min of meer be dekt dreigement heeft geuit voor het geval dit wetsontwerp niet met den haars inziens cioodigen spoed door de Staten-Generaal mocht worden aangenomen. Met betrekking tot het zooeven bedoelde dreigement sloten de le den, die de voorgestelde delegatik' van bevoegdheden ontoelaatbaar achtten, zieii bl| het zoojuist weer gegeven betoog aan. Ook zM maak ten er de regeering een ernstige grief van, dat zij heeft medegedeeld zich de vrijheid voor te behouden om, indien het overleg met de Staten-Generaal niet naar haar wensch mocht verloopen zonder hun medewerking nractiseh hetzelf de te doen, wat zij zich had voor gesteld anders met hun medewer king te bereiken. Dat zij dit dan op informeele wijze wil dóen, achtten zi| zonderling. Is de regeering be voegd om nit te doen, dan behoeft z|| het niet informeel te doen, en Is zij er niet toe bevoegd dan mag zü het Informeel ook niet. Men wenscht nadere inlich tingen omtrent het z.g Civil Aifaires Agreement met de Engel sche regeering. Is het waar, dat deze overeenkomst tot stand gekomen is op aandrang van de Engelschen? En welke zijn de moeilijkheden en delicate quaes- ties, welke tijdens de onverwacht lange werking van deze over eenkomst zijn gerezen en waar van in de Memorie van Toelich ting sprake is) Met het oog op den landenwed- strijd Sovjet RuslandVer. Staten moet het Stauntontournooi op 7 September beëindigd zijn. Dit houdt in, dat van de 21 deelnemers er een moet afvallen. Euwe bood zjjn plaats aan, evenals Botwinnlk. Het wed strijdcomité kon moeilijk met dit prijzenswaardige aanbod accoord gaan. Aangezien men niet kon be sluiten een buitenlander te verzoe ken van deelneming af te zien, bleef er geen andere keus over dan den tweeden Nederlandschen speler. Prins, te laten afvallen. Ter compen satie bood de Russische leider Versov onzen landgenoot een" plaats aan lil het eerstvolgend internationaal meestertournooi, dat binnenkort in Rusland zal worden gehouden. De eerste ronde, welke hedenmid dag wordt gespeeld, is als volgt sa mengesteld SmislofVidmar, SteinerLundin BotwlnnikSzabo, DenkerNajdorf, BolesiafskieJQuimar, O'Kelly Christoffel, BernsteinKotnaüer. EuweJanofsky, StoltzKotov, FlohrTartakower. (Van onzen specialen verslaggever) HEEMSTEDE, 12 Aug. In de zwemvijvers „Grcenendaal" waren de Derby-sportsmen gisteravond bijeengekomen, cm voor hun ver trek naar Engeland nog eenmaal hun krachten te meten met hun Haarlemsche vriendenclub. Men had het Haarlem-team wat minder sterk samengesteld, zoodat het krachtsverschil over hel alge meen niet zoo sterk tot uitdruk king kwam als bij de eerste ken nismaking in Stoop. Desondanks konden de Engelschen er niet in slagen ook maar één overwinning te behalen. Op alle nummers moesten zij in hun gastheeren de meerderen erkennen, waardoor wederom werd bewezen, dat de Britten op zwemgebied een g root en achterstand hebben in te halen. In den polo-wedstrijd HFC Derby waren de Heemstedenaren oppermachtig over hun tegenstan ders en de 71-overwinning spreekt dan ook duidelijke taal. Na afloop van de wedstrijden ging het gezelschap naar het Park restaurant. Zwemmers, zwemsters en athleten brachten hier nog eenige gezellige uren met de Haar lemmers door. De baten van den wedstrijd kwamen ten goede aan De Commissaris der Koningin van Noord-Holland houdt tusschen 15 Au gustus en 19 September geen audiëntie. Zaterdagochtend beeft in de St. Andreas-abdij te Brugge de plechtige abtswijding plaats gehad van Dom Celestinus Lou Tsen Tsiane van de orde der Paters Benedictijnen. Vader Celestinus was als Chineeseh minis ter van Buitenlandsche Zaken hoefd van de Chineesche delegatie op de vredesconferentie van Versailles. In 1927 trad hij in de orde Ier Bene dictijnen. De ongelsche regeering beeft een afschrift van de Sovjet-nota aan Turkije ontvangen waarin om herziening van het verdrag van Montrenx betreffende de Darda- nellen verzocht wordt. het comité „Haarlem-Derby". De uitslagen luiden: Dames. 100M. rugslag: 1 R. Jan sen 1.36.4; 2 M. Overeem; 100 M. schoolslag: 1 L. Wenning 1.34.1; 2 P. Dooley; 100 M. borstcrawl: 1 E. v. Duyn 1.25.7; 2 P. Dcoley. Heeren. 100 M. rugslag 1 P. Rot 1.24.3; 2 Hogeland en de Wit; 200 M. schoolslag 1 Frankentahl 3.3.6; 2 Menger; 100 M. borstcrawl 1 Vermey 1.11.7; 2 Colton; estafette 4 maal 100 M. 1 Haarlem 4.58.3. Op instigatie van de vereenlglng Santpoort» Bloei zal in de ruïne van Brederode Zaterdagavond 24 Augustus en Zondagavond 25 Au gustus een tweetal opvoeringen worden gegeven van het middel- eeuwsche abele spel: Lanceloot van Denemarken, gevolgd door de klucht: de Buskenblaser, door het gezelschap: „de Ghesellen van den Spele" onder leiding van Adriaan Hooykaas. De gedachte die bij de organisa toren heeft voorgezeten is, in eerste instantie, om de bewoners van Vel- sen, Santpoort. Bloemendaal en Overveen. die voor het zien van goed tooneel tot dusver op de groote steden waren aangewezen, in eigen milieu op dit terrein iets waardevols te bieden. De omgeving van de ruïne is voor een openlucht spel ongeëvenaard. Het aantal plaatsen is slechts 300. Deze eerste opvoeringen In de ruïne van Brederode, die bij wel slagen in de toekomst door meer dere zullen worden gevolgd, zijn mogelijk gemaakt door de vrijwil lige medewerking van autoriteiten en instellingen. De ruïne werd be schikbaar gesteld door den slot voogd. burgemeeser Kwint. Alle in lichtingen worden gegeven door' do heeren C. de Vries. Harddraverlaaa 31 en F. Dol, Duinlustparkweg 63, beiden te Santpoort, resp. secreta ris en penningmeester van Sant- poorts Bloei. Tenslotte eenige practische me- dedeelingen. Plaatsbewijzen zijn ta verkrijgen voor Haarlem: Vreemde lingenhuis (V.V.V.) Stationsplein 1, voor Bloemendaal: Boekhandel J. M. de Wit, Bloemendaalschestraat- weg 123, voor Santpoort Station: M. W. Jonker. Bloemendaalscheweg 135. voor Santpoort Dorp: Fa. A. Tabemal en Zn.. Hagelingerweg 23 en voor zoover voorradig een half uur voor het begin van de voor stellingen aan de ruïne. De voor stellingen beginnen 8 uur èn duren niet lang, zoodat men met den trein van 22.07 voor de richting Haarlem en 22.43 voor de richting Veisen weer huiswaarts kan gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1