MVALARMA Muziekconcours te Spaarndam rto em Caspar Huldiging „De vrijheid vlagt" W. Tf Mgr. «J. C. v. d. Loos 50 jaar priester Diemer Harmonie droeg de eerepalm weg DINSDAG 13 AUGUSTUS 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Eerste plechtige H. Mis pater J. de Wit DE SPLITSING IN HET POLITIEAPPARAAT Waterpolo-overzicht GROOTE TEXrlËLDIEFSTAL BIJTIJDS VOORKOMEN INBRAAK-BEVEILIGING Zevenkamp te Haarlem H.B.C. Oud Intern. R.K.F. SanthaesT ypograf en 10—2 D.T.S. of V.V.B. Gevarieerde levensloop Bonnen te Haarlem en Heemstede M aria-ten-Hemelopneming Te vieren als Zondag Ongeanimeerde markt Staatsloterij WAT BIEDT DE RADIO WOENSDAG? In de St. Liduinakerk droeg pa ter J. de Wit van de Congregatie van den H. Geest zÜn eerste plech tige H. Mis op. Pastoor L. Schalke assisteerde als presbyter, terwijl pater G. de Winter en pater Pr Eende van dezelfde Congregatie ais diaken en sub-diaken assis teerden. Pastoor L. Schalke hield een korte feestpredikatie. Het zangkoor voerde de Mis „Sancti AJphonsie" van Hubert Cuypers uit. 's Middags mocht de neomist zich verheugen in een druk be zochte receptie aan de Raadhuis straat 11 in een fleurig versderde zaal. De dag werd besloten met een plechtig Lof. waarna het Te Deim werd gezongen. f Hedenmorgen zijn, hoofdcom missaris Tenckinck en de commis sarissen Fcnteijn en Gorter be*- eedigd. Eenige weken geleden had den zij hun taak echter reeds opgevat. Wij hebben met den hoofdcom missaris een onderhoud gehad, ten einde het publiek te kunnen voor lichten over de beteekenis van deze splitsing in het Haarlernsche po litie apparaat. De heer Tenckinck heeft de algemeene verantwoording en het aigemeen toezicht, behar tigt de financieele, administratieve en personeele zaken, den vreemde lingendienst, bewapening van het Curps, kortom alles, wat het corps In het algemeen aangaat. De heer Fcnteijn heeft de totale leiding van de recherche met verdersirekkende bevoegdheden dan vroeger de hoofd inspecteur. Zoo kan hii eigenhan dig stukken voor inbewaringstelling onderteekenen. Hij resideert in het gebouw aan de Smedestraat. Op het Nassauplein is de heer Gorter de rechterhand van den hoofdcom missaris. Hij is belast met de lei ding van net personeel in uniform «uitvoerende dienst), de nakoming van de drankwet, veiligheidswet, economische wetten enz. Wie dus voor een café muziekvergunning wil hebben of nachtpermissie wil viagen, moet van dezen commis saris toestemming hebben. Ook ad ministratief bezit hij de leiding. Vanzelfsprekend zijn beide commis sarissen verantwoording verschul digd aan den hoofdcommissaris. Over eenige andere bijzonderhe den betreffende het Haarlernsche politiecorps morgen meer. In Heemstede besloot HPC het polo-seizoen met een nederlaag tegen SVH. Het spel van de thuis club was vrij matig. Het plaatsen en schieten was slecht verzorgd. SVH had deze onderdeden beter Cinder de knie; de overwinning was San ook verdiend. Het IJ scheen aanvankelijk on- tedreigd op het landskampioen- Khap af te stevenen, maar eenige leer verrassende uitslagen hebben #e situatie volkomen gewijzigd. UZ 6C verrichtte de knappe prestatie Kohier c.s. in Amsterdam de pun ten te ontnemen. Het IJ teekende tegen dezen uitslag protest aan, daar één barer spelers, na het wa ter uitgezonden te zijn, niet meer aan net spel mocht deelnemen; het verloop van den wedstrijd werd hierna minder prettig. Het ver sterkte team van HZ en PC sloeg de Amsterdammers vervolgens met 10 na een sensationeelen strijd. De groote concu-rent ZIAN deed Inbrekers hebben getracht een belangrijke textielvoorraad weg te halen bij de Ned. Confectie fabriek „Necofa" te A'dam. Het feilloos werkend alarmsysteem (van de N.V. Alarma te A'dam) deed echter promt de sirenes af- aan, waardoor de geheele buurt o de been werd gebracht, terwijl de inbrekers slechts op het nippertje wisten te ontkomen. Afdoende met automati sche Al arm a-installatie; bij huur is de aanleg en het onderhoud GRATIS. O.Z. Voorburgwal 161, A'dam, Tel. 34076 het beter en behaalde drie punten uit wedstrijden tegen SVH en RZC. Het IJ zou het protest moeten win nen om nog een kans te maken. Cm de onderste plaats moet een beslissingswedstrijd worden ge speeld tusschen HZ en PC en RZC. Na de voorstelling van „De Vrij heid vlagt" is de tooneelcommissie Zaterdagavond op warme wijze ge huldigd. De heer J. Kruyver bood met een hartelijke toespraak den bteren mr. Julius Hoog en J. B Schuil namens de spelers tot blij vende herinnering aan deze feesten een tegel aan. De heeren L. van der Broek en G. Hurkmans ont vingen bloemen, evenals mevrouw Swart. Na afloop van de huldiging defileerden alle spelers voor de too neelcommissie, Louis Saalborn en cr. P. H. Schroder. Na de voorstel ling van Zondagavond heeft de wethouder, de heer Geluk, nog eens allen, die aan het succes van deze opvoeringen hebben medegewerkt, hartelijk toegesproken en bedankt. Namens het hoofdcomité werden Paul Huf, Constant van'Kerkho ven. Wim Paauw. mevr. Swart en Herman Deinum kransen en bloe men aangeboden. De betere resultaten, welke Za terdag en Zondag bij den zevenkamp van de afdeeling Haarlem van den K N. V. B. werden bereikt, vinden stellig hun oorzaak in de gunstiger lichamelijke conditie van de sport lui. Deze conclusie kan worden ge grond op het feit, dat practisch over de geheele linie het gemiddel de hooger ligt. In tegenstelling met Zaterdag, toen de stevige wind aan de prestaties nogal afbreuk deed, was het Zondag ideaal weer. Met het jaar worden bij dezen populairen zevenkamp de eischen scherper gesteld. Wij meenen echter de aandacht te moeten vestigen op een tekortkoming, die bij tal rijke voetballers duidelijk aan het licht treedt, de z.g. éénbeenigheid. Bij het nummer doelschieten ver richt het rechterbeen meestal uit stekend zijn plicht, doch blijft het linker sterk in gebreke. Ook het Inwerpen, een belangrijk onderdeel van het spel, blijft verre onder de verwachting. De uitslagen waren: Zaterdag: 1. J v. d. Heide (IJ- muiden) 3414 ptn: 2. J. v. d. Vaart CK'land) 3391 ptn; 3. B. Borst tIJmuiden) 3246 ptn. 1 Kennemer- land 12140 ptn; 2. IJmuiden 2 11833 ptn; 3. IJmuiden 1 11772 punten. Zondag: 1. J. Luppens «Stormvogels) 4278 ptn; 2. J. Ko ning (Ripperda) 4188 ptn; 3. N. Michel (V.V.B.) 4173.p. 1 R.CH. 2 1E262 ptn; 2 Ripperaa 1 15051 pnt; 3 Haarlem 1 14882 ptn. Kick Smit en Piet Kraak, die beiden onder de deelnemers be hoorden, wisten zich alzoo niet in de kopgroep van prijswinnaars te plaatsen. In het gepubliceerde elftal Qer oud-mternationaals is een wijziging gekomen. Seykens wordt vervangen door Ben Beerenschot van Standaard Maastricht. Wij vernemen tevens, dat het HBC- elftal vermoedelijk als volgt is sa mengesteld Doel: Willemse; achter: De Reus en v. d. Horst; midden: Martin, Kors en De Vlieger; voor: Gere- mans, Drayer, v. d. Linden; Juffer mans en Nolet. De te Delft gespeelde wedstrijd tegen de typografen is voor de Santhaezen een groot succes ge worden. Zij speelden een goede partij voetbal; de voorhoede was goed op schot en wist tienmaal het net te vinden. Doelman J. Böhm zwichtte slechts twee keer voor de schoten der tegenstanders. Na den wedstrijd ontving iedere speler een gedenkboek van de stad Delft. De verrassing van de promotie competitie derde klasse viel Zon dag doordat DTS thuis met 31 van ETO verloor. De stand is nu; DTS 3 2 0 1 4 VVB 3 2 0 1 4 ETO 4 10 3 2 Zondag as. wordt in Beverwijk de wedstrijd VVBDTS gespeeld die alzoo de beslissing kan bren gen, welk elftal naar de derde klasse promoveert. Een gevarieerde levensloop had de delinquent P. H. uit Haarlem, die hedenmorgen voor het tribunaal verscheen. Na eenige jaren bij zijn vader gewerkt te hebben als be hanger en stoffeerder, vertrok P. H. na den inval der Duitschers naar München om zijn diensten aan te bieden voor de Duitsche oorlogsindustrie. Na een propagan- da-avond meldde hij zich aan bij de Germaansche SS. P. H. ontving het bekende zwarte costuum met de zilveren uitmonsteringen en de pet met den grijzenden doodskop. Eij de Duitschers was hij een graag gezien man. Hij kreeg een leidende en vertrouwenspositie in het kamp. Hij zorgde voor de verlofpassen der arbeiders en teekende deze wanneer het hem beliefde. Op zekeren dag kwam een arbeider bij hem met het verzoek een verlofpas voor hem uit te schrijven, daar zijn moeder ern stig ziek was. P. H. negeerde zijn verzoek, zoodat de arbeider met een valsche pas naar Nederland moest terugkeeren. Bij de grens aangeko men was de zaak seeds verraden en de arbeider werd veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Daar P. H. de eenige was, die met deze kwestie op de hoogte was, be sehuldigde men hem van dit ver raad. Het tribunaal zal hiernaar een uitvoerig onderzoek instellen. Teen de delinquent met vacantie naar Nederland was gegaan, keerde hij niet naar Duitschland terug, ondanks de herhaalde waarschu wingen, die hij van Duitsche zijde ontving. Hij moest zich naar Ave goor begeven om opgeleid te worden voor de Waffen SS, doch hij bleef thuis en wilde onderduiken. De Griine Polizei omsingelde de wo ning, waarin P. H. verbleef en nam hem gevangen. Nadat hij eenigen tijd in het kamp Amersfoort was geïnterneerd, werd hij op transport gesteld naar Duitschland, waar hij tot de bevrijding in het gevangen kamp verbleef. Na een lang pleidooi van den verdediger besloot het tri bunaal een onderzoek in te stellen naar dezen vreemden samenloop van omstandigheden Woensdag zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten restant H en I; te Heemstede 'Q t.m. Rz. Bij de op 7, 8 en 9 Augustus te Amsterdam gehouden examens afgenomen door de R. K. vereeni- ging tot bevordering van industrie- en huishoudenderwijs „St. Anna", zijn geslaagd ais coupeuse de da mes L. Keur uit Zandvoort, C. Lammers uit Vijfhuizen, A. Booms, E. Cley en C. Flares uit Heem stede. Allen waren leerlingen aan de modevakschool „St. Maria" te Heemstede. In het perceel Zomervaart 68 is brand ontstaan tengevolge van het losraken van een lek in de koppe ling van d'e gasleiding. De bewoners konden het vuur zelf blusschen. 97) Toen kwam er plotseling uit het struikgewas een koerier aanrennen op een paard. Het paard zette hem geweldig op en sprong bovenop de vechtenden. Dadelijk vielen zij bewusteloos ter aarde neer en de koerier vouwde een papier open en las met luider stem, dat ingevolge een besluit van de hoogmogendheden België en Nederland waren saamgevoegd. De douane kan dus verdwijnen," zei de koerier. Op slag kwamen allen"bij bewustzijn en hoorden met gemengde gevoelens het bericht aan. ,,Het is spijtig van de moeite," zei de schildwacht, „maar het heeft me toch goed gedaan er nog eens op los te slaan, als is deze laatste strijd onbeslist. Ik geloof wel, dat ik me aardig geweerd heb in deze heele geschiedenis." Hertog Willem Caspar was vol lof over den schildwacht en de baron wilde hem voor altijd benoemen tot zijn opperljjfwacht, maar daar wilde de schildwacht niets van weten. Hij verlangde naar vrouw en kinderen en wenschte niets liever dan dat de hertog maar naar huis zou gaan. De baron noodigde hen echter uit tot een feestelrjken maaltijd en daar zaten zij aan en dronken goeden wijn De wijn was wel zoo goed. dat na verloop van tijd een vroolijke stemming alle aanwezigen beving. Er werd gezongen en gesproken met dikke tong en Petronius die zichzelve een wijle vergat, maakte een rondedansje met de huishoudster, waarbij hij de polka mazurka in allen luister voordanste. De huishoudster sleepte buiten adem achter hem aan Donderdag 15 Augustus viert pastoor Jacobus Johannes van der Loos zijn 50-jarig priesterfeest. Meer dan 25 jaar is de jubilaris in de parochie te Uitgeest werk zaam. Hij werd geboren 5 Maart 1871 te Rijswijk. 15 Aug. 1896 werd h.'j door Mgr. Bottemanne tot pries ter gewijd, waarna hij enkele jaren assistent was. In 1902 werd hij tot kapelaan benoemd te Ouderkerk. Tn 1912 werd hij belast met het. stichten van een nieuwe parochie in Nieuwerkerk. In 1934 werd de jubilaris door H. M. de Koningin benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau en in 1935 door Z. H. de Faus tot ridder van het H. Graf te Jerusalem. Dit jaar volgde de benoeming tot Geheim Kamerheer van Z. H. de Paus als belooning voor zijn veel en gewich tig werk voor Kerk en Maatschap pij. Pastoor v.d. Loos geniet vooral bekendheid om zijn geschiedkundige publicaties over de parochie. Zijn naam is onafscheidelijk verbonden aan de Stichting van mgr. Graaf, de „Bijdragen voor de geschiedenis von het Bisdom Haarlem." Pastoor van der Loos heeft door ziin publicaties de „Bijdragen' ge maakt tot een onuitputtelijKe bron van kennis aangaande de nieuwere geschiedenis van wat tegenwoordig het Bisdom Haarlem is. De parochie te Uitgeest gaat zich opmaken om dezen dag op waar dige wijze te vieren. De plechtige Hoogmis is te 920 uur Het R. K. Zangkoor zal de 4-stemmige Missa Festiva van Jan Nieland uitvoe ren. De feestpredicatie wordt ge houden door kapelaan A. J. Leen- öers. Na de kerkelijke plechtighe- i Bij den marschwedstrijd op het nationaal concours te Spaarndam iiepen vooral de harmonie „Apol lo" Haarlem en harmonie „Assen delft" keurig in het gelid- Het laatste corps is tevens de oudste deelnemer, n.l. van 1888. De uitslag luidt: 1. Harmonie ,.St. Gregorius" Nibbixwoud, 2e pr., 96 pt-, 2. Harmonie „Door Muziek Verbonden", Den Haag, 2e pr., 99 pt., 3. Harmonie „IJmuiden" IJmuiden, le pr., 112 p., C „Jo- hez-Harmonie", Haarlem, le pr.. 113 pt., 5- Harmonie „Apollo", Haarlem, le pr., 106 pt., 6- „Wit- tenburgs Fanfare-orkest", Am sterdam, le pr., 109 pt-, 7. Harmo nie „Assendetft", le pr., 113 pt. Het neusje van den zalm werd ge boden op den concertwedstrijd- Men heeft werkelijk kunnen ge nieten van goede muziek. De uitslag luidt; Harmonie ..St. Gregorius". Nibbixwoud, 2e pr., 336 pt., Harmonie „Door Muziek Verbonden", Den Haag, le pr.. 390 pt., Fanfarecorps „Amicitia' Landsmeer, le pr-, 438 pt., „Beem- ster Fanfarecorps", Beemster, le pr., 384 pt, „IJmuider Harmonie", IJmuiden. le pr-, 396 pt., „Johez- Harmonie", Haarlem, 2e pr., 357 pt-. Harmonie „Apollo", Haarlem, 2e pr., 355 pt., „Wittenburgs Fan fare-orkest", Amsterdam, 3e pr-, 326 Dt.. ..Winkels Harmonie". Win kel, le pr., 401 pt., „Harmo nie", Assendelft, le pr., 449 pt-, „Diemer Harmonie", Diemen, le pr., 452 pt. 's Avonds was er een eere-wed strijd voor de eerste prijswinnaars van den dag, waaronder weer veel subliems ten gehoore werd ge bracht, vooral door den eersten prijswinnaar, die tevens het hoogst aantal punten behaalde van het geheele concours,* n.l. de Diemer Harmonie, die ook den directeurs- prijs ip de wacht sleepte. Fanfarecorps „Harmonie" As sendelft behaalde daarna den eer sten eere-prijs voor fanfare en den directeursprijs. 2e eereprijs harmonie-afd- „St. Caecilia", Haarlem-N-, 3e eereprijs harmonie-afd. „St. Caecilia", Vel- sen-N-, 2e eereprijs fanfare-afd „Amicitia", Landsmeer, 3e eere prijs fanfare-afd. „Bovenkerks Fanfarecorps. Hierna bedankte de heer Meier voor het eere-comité de feestvie rende vereeniging, die het initia tief tot dit concours genomen heeft. De voorzitter van het uitvoerend comité bedankte dan nog de jury de deelnemende vereenigingen en de burgerij en. allen die hebben medegewerkt om dit concours te doen slagen. Het was een geslaagd muziek feest! den is er *s avonds een openlucht spel, waaraan 150 personen zullen deelnemen, o.l.v. Anton Sweers. Het hoofdbestuur van „St. Fran- ciscus van Assisië", de katholieke organisatie voor handels- en kan toorbedienden, richt tot alle werk gevers. zoowel tot die van de groote kantoren en ondernemingen als tot die van den middenstand, het dringend verzoek zoo mogelijk hun zaken Donderdag, 15 Augustus, feestdag van O. L. Vr. ten Hemel opneming, gesloten te houden. Aan de niet-katholieke werkgevers wordt verzocht te willen bevorde ren, dat aan het katholieke perso neel dien dag vrijaf wordt gegeven of ten minste voor dit personeel den arbeid eerst des middags te doen beginnen, teneinde het ge legenheid te geven gedurende de morgenuren zijn kerkelijke plich ten te vervullen. Op deze wijze wordt medegewerkt aan het handhaven eener oude katholieke traditie, welke naast haar godsdienstige, ook een echt nationale bêteekenis heeft. Voor het eerst na de bevrijding organiseert de afd. Heemstede van de R.K. Vereeniging tot bestrijding der t.b.c. 15 Augustus een bloemp jesdag. Amsterdam, 12 Aug. 1946. In de situatie ter beurz* was heden nog weinig verandering gekomen. De handel in obligaties, zoowel als in aandeelen blijft nog steels zeer klein. De stemming was licht verdeeld. De markt sloot ong'eanimeerd. f 100012623; 1400 2356 7902 8630 14151 14833 17237; 1200: 14815 15032 16336 17433 20927. 1 100: 1397 2689 5516 7292 10407 10819 14625 14984 17522 18779 HILVERSUM) I - 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtenngymn. 7.30 Gram. 7.45 Woord voor den dag. 8.00 Nieuws. 8.20 Gram. 9.15 Lez. 9.30 Kees Deenïk. bartion. 9.50 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Herman Ehrenfeld. fiui 11.45 Fa- milieber. 12.00 Stafmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr overz. 13.20 Continental Quintet. 1-i.CO Kamer koor. Gram. 14.30 Lezing. 15.20 Cellorecital. 16.00 Gram. 16.15 Knapenkoor. 16.45 Lezing. 17.30 Volksherstel 17.35 Gram. 18.00 Orgelbesp 18 3C Ned Strijdkr. 19 00 Nieuws. 19.15 Lezing. 19.30 Engelscbe les. 20.00 Nieuws. 20.05 K N.M.I. 20.08 Ned. Roode Kruis. 20.18 Concert. 21.10 Lezing. 21.30 Residentie-orkest. 22.00 Nieuwsber. 22.15 Na het nieuws..- 22 30 Gram 23 00 Gram. 23.15 Max Euwe. 23.30 Gram. HILVERSUM II - 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ocht.endgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.- overz 8.20 Gram. 8 50 Huisvrouw. 9.00 Pianorecital. 9.30 Waterst. 9.50 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Vrouw. 10 35 Frans van der Ven, bariton. 1) 00 Gram. 11.45 Voordr 12.00 Ensemble George Frank. 12.35 Ballroom Melodians. 13.00 Nieuws. 13.15 Eddy Walis. 14.00 Vrouw. 14.15 Kamermuziek. 15.00 Jeugd. 15.45 Gram. 16.15 Jeugd. 17.15 Gram. 17.45 Rijk Overzee. 18.00 Nieuwsber. 18.15 Cantare. 18.30 R.V.U. 19.15 Dep. uitz. 19.30 Lezing. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.08 Roode Kruis. 20.18 Opera-progr. 21.15 Hoorspel. 22 00 Ramblers. 22.35 Gram. 22.45 Lezing 23 00 Nieuws. 23.15 Gram. Directeur: J. J. W Boerrigter Waarn Hoofdredacteur W. Se verin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2