Debat over een debat Wetsontwerp Commissie-Generaal Rede van Gasperi aanleiding tot een algemeene discussie Lijk van Mussolini gevonden Onderzoek in de afdeelingen De vrijlating der gedetineerden DINSDAG 13 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 DE VREDESCONFERENTIE Molotov spreekt Nederlandsche wielerploeg superieur Drie of vier? De besprekingen „Bevriende mogendheden" REQUEST BETREFFENDE COMMISSIE-GENERAAL Nederland koopt kleeding van Canada DICHTBUNDEL VOOR DE KONINGIN Abonnementskaarten N.S. 22 Aug. verkrijgbaar „VOOR HET BEHOUD VAN ZIJN GEZIN" Beoordeellngsnormen Sinaasappelen voor de kleinen Hoofdacte-examen DE RAAD VAN ABD-AL-KADIR. (Onze Parijsche correspondent telefoneerde Maandagavond De middagzitting der ple naire conferentie werd voornamelijk gekenmerkt door een botsing tus- schen den voorzitter mr. Byr nes en den Sowjet-gedelegeer de Wyschinsky. Byrnes wilde slechts den gedele geerde van Joego Slavië in de gele genheid stellen opmerkingen te la ten hooren, waartoe het Zaterdag middag door de Gasperi geleverde pleidooi hem geïnspireerd had. Aan Wyschinsky, die in- deze kwestie eveneens het woord wilde voeren, weigerde Byrnes deze gelegenheid. Het was, aldus Byrnes, niet de be doeling geweest van de conferen tie, dat een algemeene discussie in de conferentie zou worden geopend naar aanleiding van de Gasperi's re de. Waarschijnlijk echter is Byrnes hier abuis, want zooals de Joego slavische gedelegeerde zelf in her innering bracht, had zijn Zaterdag middag aan de vergadering gedaan verzoek geluid om uitstel van de discussie over de Gasperi's rede '.ot Maandag, teneinde allen gedelegeer den gelegenheid te geven haar te bestudeeren. Byrnes beriep zich echter op de door het Secretariaat voorbereide agenda, die als punt, 4 slechts melding maakte van „op merkingen van de delegatie van Joego-Slavië". Wyschinsky zal hij slechts het woord verleenen nadat de conferen tie zelf uitdrukkelijk beslist had, of de rede van de Gasperi aanlei ding gaf tot het openen van een algemeene discussie. „Wij krijgen, dus een algemeen debat over de kwestie of er een algemeen debat zal worden gehouden", merkte Wy schinsky zeer snedig op. leen nu tenslotte de .Joego slavische gedelegeerde aan het woord kwam, was de belangstel ling' aanzienlijk getaad. De meeste aandacht trok zijn waarschuwing toch niet al te gemakkelijk het Italië van de Gasperi te zien als het „nieuwe Italië" waar voor het zic'i uitgaf. Men zie slechts naar de mannen, die de Italiaansche delegatie vormen er. die bijna allen vertegenwoor digers zijn van het imperialisti sche Italië van de jaren '19 en '20. In de zitting van hedenmorgen heeft Molotof het woord gevoerd. Hij begon zijn rede met de beschul diging dat „bepaalde groote mo gendheden" trachten een monopo listische positie in de Middelland- sche Zee te verwerven. Molotov noemde deze mogendheden niet bij name. Molotov. die de Gasperi's rede van Zaterdag behandelde, verklaar de dat de nieuwe Italiaansche te- publiek niet tot een mogendheid van den tweeden rang ln Europa Vader Alberto, Franciscaner mon nik te Padua, heeft Maandagavond een koffer met het op 22 April ge_ stolen lijk van Mussolini aan den chef van de politie te Milaan overhandigd. Het lijk bevond zich in twee rubberzakken. Vader Lam. berto, de prior van het klooster te Padua. zeide, dat hij Maandagmid dag even na twaalf uur het lijk on- der zijn berusting had gekregen uit handen van vader Alberto en een onbekend persoon, genaamd ..Fran co," den eenigen niet gearresteerde van de groep, die het lichaam heeft geroofd. De officieele identificeering van het lichaam baseert zich op een geschreven verklaring, die men in een der zakken heeft gevonden in deze verklaring staan gegevens over de successieve verplaatsingen van het lijk vermeld en schijnt men een bevestiging te vinden van de mee ning, dat de gearresteerden leden zijn van een neo-fascistische groep. De Nederlandsche ploeg voor de wereldkampioenschappen wielrennen te Zürich heeft zich vorige week te Milaan ln baanwedstrijden gemeten met verschillende Italiaansche p-o- minenten en fraaie successen ge boekt. In een sprintwedstrijd, welke in twee series werd' gereden, nam Pellenaars achter Ortelli de tweede plaats in. Peters won de volgende serie met Schulte op de vierde pla;tts. Een achtervolgingswedstrijd v .or ploegen was vocfr het Nederlandsche team Peters, Schulte, B'oeyen en o„ s een voorsprong van 20 meter op de Italiaansche pl.ieg Coppi, Leoni, Ortelli, Conté. Ook in een wedstrijd tegen het hörioge ble- ven de Nederlandsche Candida ten voor den wereldtitel de meerderen van hun Italiaansche tegenstanders. Tot slot van den middag werd een koppelwedstrijd over 60 km. gereden, waarin PetersPellenaars als eer sten arriveerden met 47 pnt. en Schulte-Bosyen de tweede plaats in namen met 36 punten. In Toulouse vestigde de estafette ploeg van de „Dauphins de Lui louse" een nieuw wereld-record op het nummer 3 x 100 m. wisselslag met een tijd van 3 min. 16.9 sec. kon worden -teruggebracht noch worden beroofd van haar positie als Middellandsche Zee-macht. Desondanks deed hij een scherpen aanval te Parijs op de tegenwoor dige Italiaansche regeering, die ge faald zou hebben de overblijfselen van het fascisme uit te roeien. Molotov was van oordeel dat De Gasperi's rede geen bevredigend ant woord gaf op de vragen die verband houden met het Italiaansche vre desverdrag en zeide: dat „deze rede minder een verdediging was van de wettige belangen van het Italiaan sche volk dan wel een ondersteu ning van de politiek van gebieds uitbreiding van het oude Italië. De Gasperi's klem om Istrië te rug te krijgen, toonde volgens Mo lotov aan. dat het huidige Itali aansche regime dezelfde oude im perialistische politiek volgt. Kinderen uit Putten met vacan- tie. In Amsterdam zijn 90 kin deren uit Putten aangekomen. Zij zullen bij particulieren wor den ondergebracht, die hun gasten een aangename week zullen bezorgen. Aan den gemeenschappelijken maaltijd (Vervolg van pag. 1 Andere leden yoegden hieraan nog nadere vragen toe. In het hijzonder zouden zij gaarne nauwkeurig wil len worden ingelicht over de hou ding, welke de regeering denkt in te nemen tegenover de „Republiek- Indonesia". Uit de Memorie van Toelichting kan men niet met stel ligheid afleiden, of de regeering deze „nieuwgevormde staatkundige organisatie", zooals zii haar noemt, al dan niet van plan Is te erken nen. De leden, die delegatie van be voegdheden V41 het opperbestuur aan een commissie generaal onge oorloofd achtten, waren van oordeel, dat er, ook indien hiertegen geen overwegende bezwaren zouden be staan, nog zeer ernstige bezwaren tegen het wetsontwerp zouden over blijven. Het zal, niettegenstaande de Memorie van Toelichting uitvoe rig het tegendeel betoogt, een vol ledige vermenging van de bevoegd heden van het opperbestuur en die van het algemeen bestuur ten ge volge hebben, en dit achtten zij zeer bedenkelijk. Men kan het opperbestuur niet naar Batavia overbrengen zonder het algemeen bestuur aan te tasten. Dit is'in strijd met de Grondwet, met de Indische staatsregeling en met de staatkundige ontwikkeling, die op de zelfstandigwording van In- dië gericht is. Het beteekent een terugkeer tot de verhoudingen van vóór 1848, het is dus een reaction- naire maatregel. Tegen dit betoog voerden vele andere leden aan, dat het wets ontwerp zich juist zorgvuldig be perkt tot het opdragen van ue uitoefening van bevoegdheden van het opperbestuur aan een commissie generaal. Zoowel ln de considerans van het wetsont werp als in het ontwerp zelf en ln de toelichting wordt telkens herhaald, dat het hier uitsluitend gaat over bevoegdheden van het opperbestuur. Zullen er drie echte leden der commissie zijn of vier? Dit zal er van afhangen, of de Luitenant Gou verneur-Generaal in de commissie stemgerechtigd is dan wel een raadgevende stem zal hebben en dat blijkt uit het 'artikel niet. In dien het de bedoeling is den Lui-* tenant-Gouverneur-Generaal een positie te geven, overeenkomstig die van de ministers in de Staten Generaal, waarom is dan, evenals in de Grondwet ten aan zien van de ministers, die in de Staten-Generaal zitting hebben, ge schied is, aan het artikel niet toe gevoegd, dat hij slechts een raad - gevende stem heeft? De leden hier aan het woord na men aan, dat de regeering geen andere bedoeling kan hebben, aan gezien anders, indien de Luitenant Gouverneur-Generaal stemgerech tigd lid van de commissie zou zijn, iuist de vermenging tusschen op- Derbestuur en algemeen bestuur zou ontstaan, waartegen de .regeering blijkens de Memorie van Toelich ting wil waken. Andere ledeïi vestigden er de aan dacht op, dat de it.-gouverneur-ge neraal een belangrijk crediet heeft niet alleen bi| de Engelsche en Ame- rikaansche autoriteiten, doch ooi: hi| groote groepen van de bevolking iii indië zelf. Onder deze omstan digheden behoort zijn positie vol komen onaangetast te blijven, zelfs de schijn van zulk een aantasting behoort vermeden te worden, en dit is huns inziens alleen mogelijk door hem op te nemen in de commissie- generaal. en dan met volledige 'be voegdheid. Voorts vestigden verschillende te- den er de aandacht op, dat de com missie-generaal o m. besprekingen zal hebben te voeren, betrekking heb bende op de vestiging van de toe komstige staatkundige verhoudingen binnen het Koninkrijk. Deze woorden kunnen in verschillenden zin wor den uitgelegd. Zij kunnen duiden op een rijksverband met een zeer sterken organisatorisehen samenhang tusschen de deelen, doch een veel los ser verhouding tusschen de deelen van het rijk, gegrond op een verdrag"- verhouding b.v.,. zou men er ook onder kunnen brengen. Deze leden zouden gaarne nadere opheldering ontvangen omtrent hetgeen met deze woorden bedoeld ls. Verschillende andere leden meen den, dat men in dit wetsontwerp op den toekomstigen status van het koninkrijk en zijn deelen nog niet mag vooruitloopen. In ell: geval staat echter bij aanvaarding van dezen tekst wel vast, dat de nieuwe verhoudingen alléén binneu het Rijk zullen kunnen worden gevestigd. Andere leden meenden, dat het welslagen van den arbeid der commissie voor het overgroote deel zal afhangen van het vertrouwen, dat men in de te benoemen perso nen zal stellen. Zij achtten daarom de aanwijzing van de leden der com missie nog belangrijker dan de staatsrechtelijke problemen, welke het voorstel der regeering doet rijzen Indien het gerucht omtrent de vermoedelijke samenstelling der commissie waarheid bevat, zou den. naar somige leden op merkten, twee van de drie toe komstige commissarissen-gene raal zakenlieden z()n. Dit be vreemdde hen, daar huns Inziens voor deze taak toch in de eerste plaats politie! in aanmerking komen. Voorts werd de vraag gesteld, wel ke bevriende mogendheden de re geering speciaal bedoelt. Is het niet zoo. dat te Batavia alléén met ver tegenwoordigers van de Engelsche regeering onderhandeld kan worden? Of is het wellicht de bedoeling van de regeering, dat de commissie-ge neraal ook naar andere landen ge zonden kan worden om daar onder handelingen te voeren? Is met het oog hierop dan wellicht in een ar tikel opgenomen, dat zij haar op dracht ook buiten Ned.-ïndië kan uitoefenen, indien haar instructie zulks bepaalt? Tenslotte werd gevraagd, hoe de regeering zich voorstelt te Batavia tot doelmatige regeling te geraken betreffende de deelneming door bet Rijk in Europa en eventueel ook door vreemde mogendheden in de fl- nancieele en economische recon structie van Indië. Is Den Haag hier toe niet veel meer de aangewezen plaats dan Batavia? (Van onzen Haagsehen redacteur). In een request aan den Raad van Ministers geven dr. W. K. H. Feuii- letau de Bruyn, M. L. F. Bajetto en ir R. A. D. Cort van der Linden te kennen, dat de mogelijkheid van rie benoeming van oud-minister president Schermerhorn in de com missie-generaal en die van oud minister Logemann tot voorzitter van de Rijksconferentie bij hen, en naar aij meenen bij een groot deel var ons volk. ernstige bezorgdheid heeft gewekt. De reden van deze bezorgd- 1-eid ligt in het kort hierin, dat Eij én het buitenland én bet Neder landsche volk door onvoldoende voor lichting de waarheid ten aanzien van het fascistische karakter van de republiek-Indonesia hebben ont houden, waardoor het vertrouwen in het beleid van deze bewindslieden" op ernstige wijze is geschokt. Requestranten voeren tenslotte aan, dat de thans in Indië ontstane poli tieke en militaire toestand is vo,.rt- pevloeid uit het beleid van de re- geering-SehermtThorn, zoodat niet aan te nemen is, dat deze bewinds man objectief kan staan tegenover het verder te voeren beleid in Ned.- Indië. Het is daarom ongewenseht, hem tot commissaris-generaal te benoemen. De Nederlandsche regeering heeft meer dan een derde van de totale door de Canadeesche regeering ge durende de laatste 21 maanden als surplus verklaarde voorraden klec- ding en schoeisel gekocht. Zij heb ben hiervoor 3.869 506 dollar be taald. Van de gelegenheid, dat de Ko ninklijke trein te Tegelen op een zijspoor stond, naakte pater Jac Schreurs M.S.C. Maandagmiddag gebruik dm an* H. M, de Koningin een dichtbundel aan te bieden. De bundel ^evat de volgende op dracht: „In diepen eerbied en trouwe aanhankelijkheid draagt de schrij ver van „Heiland der Eenzamen" dezen bundel gedichten op aan U, Majesteit, Koningin en moeder van het uit bloed en tranen herboren vaderland". Deze „gedichten van een gevan gene" zijn ontstaan in de gevange nissen van Maastricht, Haren (N.- B.) en Scheveningen, oorspronke lijk als „spijkerschrift" op de stee- jaen der gevangenismuren en later door dén dichter herschreven. Van dezen bundel is een speciale editie van vijf genummerde exemplaren uitgegeven, van welke no, 1 eigen dom is geworden van H. M. de Ko ningin, no, 2 is aangeboden aan Kardinaal de Jong, no. 3 aan Mgr. dr G. Lemmens, bisschop van Roermond, ne. 4 aan den burge meester van Heerlen, no. 5 behoudt de dichter. De algemeene abonnementskaar ten 2e en 3e klasse der Ned. Spoor wegen zullen met ingang van Don derdag 22 Augustus^aan alle sta tions en de erkende reisbureaux verkrijgbaar worden gesteld. Er zullen voorloopig uitsluitend kaarten voor één maand worden afgegeven. De kaarben kunnen evenals vroe ger eiken willekeurigen dag ingaan Engeisch georiënteerd, doch be vreesd voor de Duitschers noemde de kunsthandelaar G. zich, toen hij vanmorgen voor het Haarlemsche Tribunaal moest verschijnen, om zich voor verschillende onvader- landsche daden, tijdens de Duit- sche bezetting bedreven, te verant woorden. In 1937 slooit G. zich aan bij de N S. B. Zijn vrouw was echter van Engelsche afkomst en hij zelf was bevriend met Jack Raynold, den Engelschen trainer van Ajax, zoodat G. zich niet meer bij de N. S. B. thuis gevoelde en de partij verliet, 'toen deze bewe ging zich in haar propaganda scherp tegen Engeland kantte. De Duitschers vielen Nederland bin nen en G. meldde zich weer als lid, daar, aldus de delinquent, hij bang was, dat de Duitschers het hem moeilijk zouden maken om zijn „Engelsche oriëntatie". G. ging nog verder, werd lid van den Volksdienst en nam een dienstbe trekking aan bij Lipmann en Ro senthal. Het insigne der N. S. B droeg verdachte slechts wanneer het in .zijn voordeel was, o.a. wan neer hij met zijn chef in den trein reisde. Zij echtgenoote, die als getuige wak opgeroepen en geen lid van de N. S. B. was geweest, bevestigde een en ander in het Engeisch, het geen den president in woede deed ontsteken, daar getuige reeds der tien jaar met G. getrouwd was en bovendien langen tijd in Neder land verblijf had gehad. De presi dent achtte het niet noodzakelijk in deze kwestie het kapitaal van het Rijk aan te spreken, om een tolk te bekostigen. Na een uitgebreid pleidooi van den verdediger verklaarde verd., dat hij met alle winden mee had gewaaid voor het behoud van zijn gezin. Over veertien dagen uitspraak. Op vragen van den heer Vor- rink betreffende de vrijlating van politieke delinquenten, heeft de minister van Justitie o.m. het vol gende geantwoord: De minister is van oordeel, dat het vraagstuk der politieke delin quenten op korten termijn moet worden teruggebracht tot 'n vraag stuk van berechting alléén. Hij heeft daartoe de volgende maat regelen getroffen: Aan de politieke recherche-af- deelingen is opgedragen een no- minatieve lijst te verschaffen van gedetineerde politieke delinquen ten, die lid waren van de Duit- sche Weermacht of een van haar nevenorganisaties, lid van de Landwacht, ofwel een bestuurs functie hebben bekleed bij de N. S. B- of een mantelorganisatie, dan wel zich schuldig hebben ge maakt aan verraad of propaganda hebben gevoerd voor het nationaal- socialisme. Alle andere gedetineer den worden op uniforme wijze buiten vervolging en in vrijheid ge steld. Het aantal gevallen, dat onder bovengenoemde categorieën valt, kan geschat worden op omstreeks 5O.CC0. Blijkt echter, dat voor deze delinquenten verzachtende om standigheden in aanmerking kunnen worden genomen, dan is de minister van oordeel, dat het aantal in bewaring- gestelden verminderd kan wor den tot 25.000. Ten aanzien van de materieele voorzieningen worden in vrijheid gestelde politieke gedetineerden in het algemeen gelijkgesteld met oorlogsslachtoffers. In de eerste helft van September zal een begin worden gemaakt met de verstrekking van 500 gram sinaasappelen aan de kinderen ge boren in 1942 of later. 15 Augustus zal in verband daar mede een voorinleveringsbon wor den bekend gemaakt. Daar de be voorrading van den handel afhan kelijk is van den aanvoer van over zee, zuilen de sinaasappelen niet overal terstond verkrijgbaar zijn. De mogelijkheid bestaat, dat in be paalde gevallen eerst in October en November kan worden afgeleverd. HAARLEM Voor volledig examen geslaagd: de heer J. Bakker. Voor gedeelte B: de heer S. v. Dam. Am sterdam, mej. H. C. M. Goddijn, Léiden en de heer A. Bokma, Am sterdam. Abd-al-Kadir was een wijs man. Rechtsgeleerde en theoloog. Een volgeling van Mohammed. Omstreeks het jaar 1587 schreef hij in het Arabisch zijn beroemde „Argumenten ten gunste van het wettig gebruik van Koffie". (Het manuscript van Abd-al-Ka dir was feitelijk de eerste koffie- advertentie. Om zijn tijdgenooten te overtuigen, dat het drinken van koffie niet in strijd was met de wetten van den profeet). Sindsdien begon de koffie haar zegetocht- door. heel het oude Europa. En Nederland ging daarin vooraan. Nog steeds weet men hier goede koffie te waardeeren. De kunst is echter om goede koffie samen te stellen. Het melangeeren en branden van koffie is een werk, dat grpote nauwkeurigheid en er varing vereischt. Iedere soort heeft een aparte behandeling noodig. De vertrouwde vakmenschen van De Gruyter weten op eeri seconde nauwkeurig wanneer de boonen goed gebrand zijn. Dat is voor hun een eerezaak. De roem van het oude ambacht met de modernste hulpmiddelen. De pittige, fijne smaak van De Gruyter's koffie zoo als ze geurend uit de rooster- installatie komt blijft voor U be waard. Uit speciale, aroma-bescher mende silo's rechtstreeks raar de eigen winkels door heel Nederland. De raad van Abd-al-Kadir was goed. Een dagelijksch weerkeerend eenot wacht ons. Er is weer De Gruyter's, koffie. (Adv.),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3