Politieke delinquenten Azijn voor Italië en honing voor Roemenië Doodstraf geëischt tegen Sonei Het weer 15 Aug. 1945: Japan capituleert Schaaktournooi Tot hoofd en hart Hoe goed het is in Rusland een beschermer te vinden 69ste JAARGANG No. 23620 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Invasie-salaris wordt spoedig uitbetaald Brisbane's aartsbisschop over echtscheiding DE VREDESCONFERENTIE TATAR ES CU PLEIT VOOR ROEMENEN MARIA-TEN-HEMELOPNEMINC NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT et Is wel voor geen tegenspraak H vatbaar dat het probleem der politieke delinquenten den na de bevrijding zoo rusteloozen en onevenwichtigen geest van ons volk heeft vergiftigd en nog verder dreigt te vergiftigen, indien niet op ver standige wijze getracht wordt tot een spoedige en definitieve oplossing te komen. Toen het kabinet-Schermer- horn het mes in dit gezwel wilde zet ten liepen enkele groepen tegen de voorgenomen beslissing storm met als gevolg, dat de regeering voor den op haar uitgeoefenden druk zwichtte en de kwestie Jlet rusten. Het ziekte proces woekerde intusschen maanden lang verder zonder dat op snelle en doeltreffende wijze werd ingegrepen. Zooals men weet wenscht het nieu we kabinet-Beel het probleem der politieke delinquenten radicaal op te lossen door de lichte, althans niet ern stige gevallen, nu, anderhalf jaar na de bevrijding, uit de interneeringskampen te ontslaan, en wel in den vorm van een voorwaardelijke buit en ver volging- stelling. Op deze wijze wil men trach ten het aantal gedetineerden, nog vóór 1 October, terug te brengen van 70.000 tot 25.000. Hoewel wij gelooven, dat het over- groote deel van het Nedierlandsche volk het met de voorgenomen ingrij pende maatregelen der regeering eens is, en eens moet zijn, is het o.i. toen begrijpelijk dat velen, bij de gedachte aan al het leed tijdens de bezetting geleden, een gevoel van tegenzin, nauwelijks kunnen onderdrukken. E** zit in deze heele kwestie immers zoo veel wrangs en bitters, zij raakt vaak zóó diep de psychologische'gesteldhetd van ons allen,' dat bet niet te ver wonderen is, dat het beroep van barmhartigheid tot dusver zoo weinig uitwerking heeft gehad. Wij verheu gen ons daarom dan ook, dat bec Hoogwaardig Episcopaat in zijn Her derlijk Schrijven van Zondag j.l. niet alleen de katholieken heeft opgeroe pen tot liqfde en barmhartigheid, maar ook tot gerechtigheid. Terecht vragen de bisschoppen: „waar gaan wij toch héén in ons dierbaar Vaderland, dat steeds zooveel prijs stelde op het beoefenen van recht en gerechtigheid en daar door anders volkeren zoo terecht om werd gepre zen en benijd?" Iedereen weet, dat onmiddellijk na de bevrijding er maar op los ge arresteerd is, vaak op geheel on gegronde beschuldigingen en niet zelden door menschen, wier geweten zelf, gezien hun houding in de eerste oorlogsjaren, niet geheel zuiver was. Ook door persoonlijke vijandschappen en veeten zijn sommigen in de inter neeringskampen terecht gekomen, wien anders dit leed wellicht bespaard ware gebleven. Was deze massale arrestatie nu gevolgd door een massale berech ting, dan zou ten minste ïectit zijn geschied. Dit is niet gebeurd en bleek ook niet mogelijk. Moeten daarvan nu tienduizenden de dupe worden? Is dat dan wél recht? Men stiaffs de wer kelijke misdadigers en landverraders zwaar. Zij verdienen het. Maar de lichte gevallen late men vrij, niet. alleen uit* barmhartigheid, doch ook omdat zij met bijna anderhalf jaar intemeering over het algemeen hun fout wel zullen hebben uitgeboet. Trouwens de regeering zal ds meesten hunner voorlooplg en slechts onder bepaalde voorwaarden In vrijheid stel len. Blijken zij immers door hernieuw de activiteit wederom een politiek ge vaar te worden dan kunnen zij voor altijd uit de samenleving gebannen worden. Het valt te betreuren dat ook nu weer zekere groepen de pogingen der regeering om tot een oplossing te komen met alle middelen trachten te dwarsboom en. Met de zoo vader- landsch gezinde „Waarheid" voorop tracht men den minister van Justitie te intimideeren en „Parool" sugge reert zelfa een laten „bijltjesdag Wij hopen, dat de regeering, die deze reactie voorzien moet hebben, zich hierdoor niet zal laten beïnvloeden, maar zonder wijken met vaste hand en het noodige beleid haa** plannen zal doorzetten. Het is een zware en moeilijke stap, niét slechts voor de regeering, maar voor heel ons volk. Het zal ieder var-, ons groote zelfoverwinning kosten en daar is karakter voor noodlg. En voor wie onder ons ka tholieken nog mocht aarzelen, voor hem zij het herderlijk schrijven van het Episcopaat de wegwijzer, die den goeden weg aangeeft. Om onze Christelijke beschaving te redden heeft ieder goed Nederlan der tegen de nationaal-socialistische bezetters gestreden. Laten wij nu niet nai de overwinning tot hun afschu welijke methodes onze toevlucht ne men. Zij blijken hier en elders al genoeg school gemaakt te hebben. Verwachting tot Donderdag avond: Zwaar bewolkt met t(|de- I ijle opklaringen. Enkele buien vooral gedurende den nacht en vroegen ochtend langs de Noord zeekust en het IJselmeer. Matige ZuUl-Westelijke tot Westelijken wind. Koet Zon onder 20.08. Maan 21.35 7.58. Donderda? zon 5.23—20.06 Maan 21.52—9.17, Vrijdag Zon op 5.24. Morgen, feest van Maria ten Hemelopneming, zal ons blad niet verschijnen. De Directie Morgen is het een jaar geleden dat Japan capituleerde. Even na middernacht deelden Att- lee, Truman en Stalin hun volken mede dat Japan zich had overge geven. De conferentie van Potsdate, die 2 Aug. 1945 eindigde, de zonder linge oorlogsverklaring van Rus land Molotof deelde den Japan- schen gezant in Moskou. Sato, on der het rooken van een sigaret mede dat Rusland zich met ingang van Donderdag 9 Aug. in oorlog bevond met Japan de explosie der atoombommen boven Hirosji- ma en Nagasaki hebben deze ca pitulatie geforceerd. Een groote invasievloot lag voor de Japansche kust. De Mikado koos de wijste partij en bleek verstandiger dan Hitier. Wij waren blü, omdat wij dach ten aan de bevrijding van Indië, en we vlagden omdat onze bloed verwanten aan den evenaar en het volk van Indonesië, waarmede wij zoovele jaren met al de banden die de burgers van één rijk te zamen houden, verbonden waren, van het Japansche juk bevrijd waren. Deze blijdschap was echter van korten duur. Langzaam eingen wij beseffen, welk een geestelijken en stoffelijken chaos de Japansche be zetting achter zich liet. Heden, een jaar na de capitula tie, is er nog maar weinig van die vreugde overgebleven. Nog tien duizenden Nederlanders, wier eeni- ge misdaad is, dat zij Nederlander zijn, zuchten in gevangenkampen en de politieke ontwikkeling kan ons slechts zorg baren. EuweYanofsky (JCuwe loint na 46 zetten). SmislofPro/. Vidmar (Smis- lof wint na 43 zetten). SteinerLundin (Lnndin wint tijdsoverschrijding BotioinnikSzabo (Botwinnik wint na 31 zetten). BolefslafskyGuimard remise. O'KellyChristoffel (O'Kelly wint na 41 zetten). NafdorfDenker remise. Afgebroken: Bernstein—Kott- nauer, StoltzKotov. FlohrTar- takoicer, SmislofVidmar Tegen Sonei, den Japanschen oorlogsmisdadiger, is voor het tij delijk militaire gerechtshof te Ba tavia de doodstraf geëischt. Op vragen van den heer Van Sleen, betreffende uitbetaling van het z.g. invasiesalaris aan onder wijzers, heeft de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen geantwoord, dat de uitbetaling onverwijld zal geschieden. De R.K. aartsbisschop vaa Bris bane, Mgr. James Duhig wees er in een toespraak tot 151 vormelin gen te Maryborough op. dat de echtscheiding de gevaarlijkste on dermijning van het gezinsleven Is- Zit vreet als een kanker aan het hart der maatschappij en berooft tienduizenden kinderen van hun meest elementaire recht n.l. het recht op een huiselijk leven en ouderlijke zorg." Echtscheidingen worden heden ten dage ,,met al te groot gemak uitgesproken en de wet is niet in staat het euvel te verminderen", aldus de aartsbisschop (A P.). Meestal zijn icij bang onszelf te ontleden. We blijven liever ons portret op een afstand bewonderen, dichtbij zou het te veel krabbels kris-kras door elkaar vertoonen (Onze Parijsche correspondent telefoneerde) Het binnenleiden van de Roemeensche delegatie in de conferentiezaal te Parijs, geschiedde vol gens hetzelfde protocol dat Za terdagmlddag bij het binnenlei den van de Italiaansche dele gatie diende, doch met veel ge ringere spanning. Alle dagen volgt de eene redevoering op de andere In pe zittingszaal der conferentie en de eene twist om punten van het reglement op de andere en dat begint een stem ming van verveling achter te laten. Tatarescu's uiteenzetting van het Roemeensche standpunt ten aanzien van het voor Roemenië ontworpen vredesverdrag, wist zich door deze verveling geen weg te hanen; zij miste dan ook de puntigheid en dt kracht van de Gasperi's pleidooi. Het belang van dezen dag was elders; in de Russische reactie op eenerzljds de interventie van de Gas- peri. Dinsdagmorgen door Molotof uiteengezet, en anderzijds op die van Tatarescu in de middagzitting door Wyschinsky voorgedragen. Het wsfs azijn voor de Italiaansche en ho ning vbor de Roemeensche delega tie. „Hoe goed Is het in den Russi- schen bezetter een beschermer te vinden!" Daarom was Roemenië na tuurlijk reeds zoo ver gevorderd op den weg, die leidt naar demooratie in den vollen zin des woords. Het land had voorgoed en radicaal met het fascisme gebroken, zijn regee ring was Inderdaad vol goeden wil. Het had alle wapenstilstandsvoor waarden vervuld en de verklaring van Tatarescu bevatte niets, dat aanleiding gaf tot critiek. Vandaar ongetwijfeld dat Wyschinsky van meening was, dat men met den goeden wil van Roemenië rekening moest houden zonder dat hij aan het uitspreken van die meening eenige beloften verbond, wel een verheerlijking van de goedgunstig heid, welke het land reeds van den Russischen bezetter ondervonden had. In werkelijkheid vulden de opmer kingen van Wyschinsky de opmer kingen aan welke Molotof ln de ochtendzitting over de Gasperi's re de ten beste had gegeven. Zeer ze ker waren deze opmerkingen een strenge critiek op het Italiaansche imperialisme en annexationismc, waarvan het land zich diende te ontdoen, maar zij hebben vooral de aandacht getrokken door de onver holen aanvallen, welke zij bevatten op de Angelsaksische mogendheden, die er nog min of meer de jurisdictie van bezetter uitoefenden. De eene aanval was vervat ln de woorden: „zekere mogendheden, die zich ln de Middellandsche Zee een monopo liepositie willen verwerven ten kos te van Italië en ook van Frankrijk, beide de Middellandsche Zee-mo- gendheden bij uitstek." De andere aanval werd geleverd in de passage over het gevaar van economis'bc slavernijwaarin het Italiaansche volk verkeerde, tengevolge van den druk, welke groote staten, die be schikken over groote kapitalen, er op uitoefenen, een slavernij onder het juk van buitenlandsche trusts en kartels. Tengevolge van Interventies als deze Russische, rijst hier steeds hardnekkiger de vraag, wat of deze conferentie is: een bespreking var. buitenstaanders dan wel een diplo matieke propagandistische basis van oorlogvoering tusschen twee statenblokken binnen de conferen tie. In de plenaire zitting van 14 Aug heeft de eerste minister van Bulga rije. Kimen Georgief, een pleldoo' gehouden voor zijn land en betoogd dat Bulgarije op bescheiden wijze tot den strijd tegen het Hitlerdom heeft bijgedragen. Hij verklaarde de houding van hen, die Bulgarije ln den oorlog aan de zijde van Duitschland hebben ge trokken, niet te willen verontschul digen, doch het Bulgaarsche volk heeft, aldus Georgief, gedurende de laatste twintig Jaar zich drie keer gewapenderhand tegen fascistische overweldigers verzet, waarbij meer dan 100.000 Bulgaren den dood heb ben gevonden In het vervolg Is plaatsbespreking noodig ln alle treinen, vertrekkende van Brussel naar Bazel, Parijs en Amsterdam. Men kan reeds ln Ne derland reserveeren aan stations, In lichtingen- en relsbureaux. De hoogste militaire leiders uit alle deélen van het Britsche Rijk en uit de bezettingszones nemen deel aan een zesdaag- sche conferentie te Camberley, waar alle mogelijke militaire aanaelegenheden behandeld worden. Viscount Montgomery (rechts/ in gesprek met veld maarschalk Auchinleck, opper bevelhebber der Engelsche strijdkrachten in Indië Houtsnede Dürer

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1