FIETSEN EN BANDEN NIEUWE BONNEN ZEESTRAAT- POLITIEK Distributie blijft nog een zorgenkind Berlijn: resultante De stad van contrasten van verwoesting, puin en ellende Binnenkort weer zeep Productie hinkt achter behoefte aan WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Eeuwfeest „Insula Dei" te Arnhem MR. H. KOLFSCHOTEN DE WASCHPOEDERBON UITGESTELD. K.L.M.-vloot in West-lndië Er wordt een nieuwe pijl op Turkije afgeschoten. Kort na het optreden van het kabinet van Recep Peker, dat zijn ontstaan dankt aan kwesties van binnen- landsohen aard (men zingt in alle toonaarden dat de buitenlandsche politiek niet in het minst gewijzigd wordt) vonden de Russen in de cor respondentie tusschen den vroege- ren Duitschen ambassadeur te An kara, Franz von Papen, en zijn regeering te Berlijn allerlei bezwa rend materiaal. En radio Moskou gaf een uitvoerig relaas van de vele leelijke dingen die de Turken den Sovjets toewenschten. Nauwelijks is de echo hiervan in de wereldpers uitgeklonken, of men verneemt dat Rusland een herziening wenscht van het verdrag van Montreux. De datum waarop de Russen hun verlangens kenbaar maakten, is wel de laatst mogelijke. Zij hebben echter hiertoe het volste recht. Ja, zij handelen zelfs min of meer in den geest van de conferentie van Potsdam, waar immers overeenge komen werd dat Engeland, Ameri ka en de Sovjet-Unie, ieder afzon derlijk, besprekingen met de regee ring te Ankara zou voeren over deze kwestie. Niets is natuurlijker dan dat een jaar na Potsdam, nu de gelegenheid voor deze besprekin gen overvloedig heeft opengestaan en benut is, de resultaten op een gezamenlijke conferentie der be trokken landen in een herzien ver drag worden vereenigd. In 1936 werd door dit verdrag aan de Turken toegestaan, de zee-eng ten (Bosporus en Dardanellen) waarvan zij de bewakers zijn en die niet door oorlogsschepen van an dere staten mogen worden gepas seerd, te versterken. Wie hier het allergrootste belang bij had is dui delijk: Engeland (en Frankrijk) stelde hierdoor zijn Middellandsche Zee-positie beter dan voorheen vei lig tegen een eventueele Russische agressie. De versterkingswerkzaam heden werden uitgevoerd door En- gelsche firma's, zoodat men er ze ker van kan zijn dat ieder hoekje en gaatje op de teekeningen in de Londensche kaartenkasten staat genoteerd. In den oorlog heeft Turkije niet altijd onverdacht aan den Geal lieerden kant gestaan. Er waren herhaald bezoek (o.a. van Chur chill) en een Zwarte Lijst noodig om de Turksche leveranties aan hun traditioneele afnemers, den Balkan en Duitschland, tot een mi nimum te beperken. Rusland drong aan op opening der zeestraten, doch de regeering te Ankara heeft hier aan nooit gevolg gegeven. Geen wonder dan ook dat men thans te Moskou hierin aanleiding vond tot een nieuwe campagne tegen Turkije als voorspel tot den diplomatieken eisch van een herziening van Mon treux, waartoe namelijk ieder der verdragsluitende mogendheden, dus ook Rusland, om de 5 jaar het recht heeft een verzoek in te die nen. De bedoelingen vaü dezen stap zijn ongetwijfeld minstens drieërlei. 1. Opening van de zeestraten zou Ruslands positie in de Middellandsche Zee aanzienlijk ver sterken. Na de mislukte pogingen om in Griekenland een communis tisch bewind te vestigen en door een U.N.O.-bestuur over Tripolis aan die kust medezeggenschap te krijgen, blijft den Sovjets weinig meer over dan de niet zeer bruik bare kust van Joego-Slavië (en Albanië en een deelgenootschap - in het beheer over Triest. Die stra- tegisch-politieke stellingen zijn van betrekkelijk geringe waarde zonder Russische vloot in deze wateren. De mogelijkheid, een krachtige Joego-Slavische vloot in de Mid dellandsche Zee te stationneeren, staat nog altijd open, maar zou een duidelijk agressief karakter dragen. 2. Turkije is den Russen een doorn in het vleesch. Er is een streven den aan sle Sovjet-Unie grenzenden Armeenschen provincies van Turkije onafhankelijkheid te verleeiien. Dit zou dan in feite een Russische heerschappij over die streken beteekenen, op dezelfde wijze als onafhankelijkheid van Azerbeidsjan ten koste van haar stichting van een Russiscihen va zalstaat zou hebben ingehouden. Door nu druk op de Turken uit te oefenen in de kwestie van de zee engten hopen wellicht de bolsjewis tische politici, inzake Armenië ge- Dinsdagavond heeft Z. Em. Kar dinaal de Jong bij een bezoek aan Arnhem, in verband met het eeuw feest van de stichting „Insula Del", een der belangrijkste katholieke instellingen te Arnhem, een plech tig Lof gecelebreerd. Het gebouw „Insula Dei", waarin de zusters van O. L. Vrouw van Barmhartigheid van 18641944 haar dienende taak jegens de ge meenschap verricht hebben, is in de oorlogsdagen compleet verwoest. Thans wonen de zusters in Sacré Coeur, waar gisteren de feestelijk heden werden gehouden. Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, lid van de Tweede Kamer en oud-mi nister van Justitie in het kabinet- Schermerhorn, is met ingang van 1 September benoemd tot burge meester van Eindhoven. Nederlandsche illegale werkers in het leger brachten een be zoek aan Denemarken. Een foto van „Kees", den bezadigden bok van de militaire band. „Kees" maakte de reis naar Denemarken om de voetbal-match te animeeren die tusschen Nederlandsche en Deensche illegalen gespeeld werd. Onze landgenooten verloren met 18 makkelijker concessies los te krij gen. Zij volgen daarbij dan een andere taktiek dan die welke zij vorig jaar aannamen: in plaats van de direc te onderhandelingen met Turkije probeeren zij nu via de mogend heden toch hun doel te bereiken. 3. Iedere inmenging in de poli tiek van de Middellandsche Zee is in Russische handen een wapen tegen de Britsche Midden Oosten- politiek. En juist waar deze zich in een critiek stadium bevindt zoowel door de Palestijnsche moeilijkhe den als door de voorgenomen ont ruiming van Egypte, komt de te Moskou ondernomen stap wel zeer ongelegen. Men kan dan ook het belang van den Sovjet-eisoh tot herziening van het verdrag van Montreux niet onderschatten. Hij is van invloed èn op de bespre kingen te Parijs over Triest, èn op de besprekingen te houden over Palestina, èn op de besprekingen te Cairo over Egypte. Misschien is zelfs het getreuzel in elk van deze drie kwesties voor een deel te verklaren door het wachten, of de Sovjet- Unie nu herziening zou vragen of niet. Intusschen, door het verzoek al leen is het verdrag nog niet her zien, is nog pas slechts de nood zaak ontstaan, een conferentie te overwegen. Rusland en de Balkan- sta ten zullen ongetwijfeld op een conferentie aansturen. Engeland, Turkije, Frankrijk en ook Amerika, dat wel niet tot de Montreux-mo- gendheden behoort maar èn door zijn aanwezigheid in de Middel landsche Zee èn door de afspraken van Potsdam ten nauwste bij deze zaak betrokken is, zullen een con ferentie vermijden, of, als deze dan toch gehouden wordt, een eigen reglement willen ontwerpen. Wel- lioht ook hier beheer van de U.N.O. ..In een vraaggesprek voor de radio heeft de waarhemand di recteur van het Centraal Distri butiekantoor, de heer E. C. van Noordwijk een en ander medege deeld betreffende distributie- aangelegenheden. ..Er wordt, aldus de heer van Noordwijk, ernstig gestreefd naar ingrijpende bezuinigingen. Het aantal amblenaren, dat aan het begin van. dit jaar in de distribu tiekantoren nog circa 21.000 be droeg, is thans teruggeloopen tot 16.000. Het zal in den loop van het jaar nog aanmerkelijk ver minderen. Over dei huidige oistributiere- geling van schoenen zijn minder klachten dan voorheen, vooral omdat een gezin bet eerst schoe nen kan koopen voor hem of haar, die ze het meest noodig heeft. Het trekt alleen de aan dacht, dat veel meer bonnen voor dames- dan voor heerenschoenen worden aangevraagd. De distributie van rijwielen en rijwielbanden blijft voor- loopig nog een zorgenkind. De productie in eigen land van rijwielen is gering en 'van den import van Fransche rijwie len is tot dusverre nog niet veel terecht gekomen. Aan rijwielen worden thans 4000 per maand verdeeld. Maan delijks worden ruim 200.000 buitenbanden en een iets kleiner aantal binnenbanden in omloop gebracht. De ver deeling hiervan is uiterst moeilijk, omdat de productie een stuk achter is bij de be hoefte. Wel worden voorrangsgroepen aangewezen, b.v. dokters, ver pleegsters, landarbeiders, arbei ders in vitale bedrijven, doch ook in deze groepen kan lang niet iedereen gelijktijdig worden voor zien. In de zomermaanden wordt het meerendeel toegewezen aan landarbeiders, waardoor de ande re groepen in die maanden stief moederlijk worden bedeeld, om niet te spreken van de menschen, die niet tot de voorrangsgroepen behooren. De A. N. W. B. heeft voor gesteld, één stel banden per gezin binnen zekeren tijd. Er zijn ongeveer twee en een kwart millioen gezinnen in Nederland, zoodat hef twee jaar zou duren, voordat ieder gezin een stel banden heeft, tenzij de productie van ban den inmiddels zou worden opgevoerd. Deze productie hangt niet zoozeer samen met gebrek aan rubber als wel met een tekort aan canvas en metalen hoepels. Het voorstel van bandendistributie per ge zin moet nog nader bekeken worden. f—\en resultante van verwoesting Ê-J en ellende, dat is 'het beeld, M J dat Berlijn een jaar na den oor log nog steeds biedt. Wanneer er gebieden in Duitschland zijn, die bij uitzondering aan de verwoesting zijn ontsnapt en het vonnis, door de oorlogvoering aan Duitschland vol trokken, hebben ontloopen dan heeft Berlijn vermoedelijk hun deel erbij gekregen. De joto's op de ze pagina laten nog eens zien, hoe de Duitschers de uit eindelijke gevolgen van het Hitler-re- giem nog dagelijks aan den lijve onder vinden. Bijna drie jaar, nadat de groo- te verwoesting van Berlijn begon door de Engelsche nacht en Amerikaansche dagbombardemen ten, zijn de trottoirs nog bedekt door het uit de huizen rol- lend puin. De vrou wen, die 's morgens in de rij staan voor de noodwinkeltjes, ondergebracht in bij toeval niet ingestorte kelders, maken 's middags queue bij de op ruimingswerkzaamheden. Het zware werk wordt allesbehalve door de mannen gedaan. De vrouwen span nen zich net zoo in achter de lor ries en de zwaarste steenen gaan via hun handen naar de stapelplaatsen, waar ze den tijd afwachten, dat Berlijn letterlijk uit zijn puin zal herrijzen. Want de steenen vormen waardevol materiaal en worden door onderhand in het vak bekwaam ge worden vrouwen schoongebikt. Hier en daar verspert een Russische tank of een tijdens den strijd inderhaast opgeworpen versperring nog dèn weg als een overigens geheel overbodige herinnering aan de dagen, dat de door bommen aange richte ruïnes door Russische grana ten nog eens werden omgekeerd. En in deze puinstad leven de Berlijners. Sommige wonen in fei telijk onbewoonbare kelders, andere in met kunst en vliegwerk opge lapte eerste étages, de „rijken" in schuurtjes aan den rand van de stad. Zij zouden kou lijden, nu de Tier- garten tot een stoppelveld is gewor den en het hout uit de huizen al lang is opgebrand. En zij zouden van honger en gebrek omkomen, maar van dit laatste leveren de ge zichten op de foto's geen overtui gend bewijs. Laat u overigens niet bedriegen door deze foto's. Niet alle Berlijners werken hard. Velen slenteren door de stadsdeelen, waar de zwarte markt de grootste omzetten heeft. Weer anderen zoeken hun vertier in de vermaakscentra aan den Kur- fürstendamm, waar de café's in nog grooter getale dan vroeger de men schen en de bezettingstroepen aan trekken. En wie denkt, dat de Berlijnsche de mode niet interesseert, vergist zich deerlijk. Met een slechte imi tatie van de grandezza, waarmede de Romeinsche mannequin zich laat fotografeeren voor het Colosseum of een oud-Romeinsche poort, po seert de Berlijnsche voor een mo dernen puinhoop van brokken bak steen en verbogen waterleidingen. Wanneer Berlijn een stad van vele contrasten is, dan heeft het puin alleen niet zijn tegenstelling. Geldig van 18 tot en met 31 Aug. BONKAARTEN KA, KB, KC 608 486 t/m 490 brood 800 gr. brood 491 brood 400 gram brood 494 boter enz. 125 gram boter 495 boter enz. 375 gram niargai ine of 300 gram vet 505 suiker 500 gram suiker 496 alg. 100 gram bloem 497 alg. 200 gram kaas 498 alg. 250 gr. jam, stroop enz. 499 alg. 50 gram cacao 500 alg. 50 gram thee 501 alg. 100 gram koffie 502 alg. 250 gram zachte zeep B 94 res. 1600 gram brood i B 95 res. 100 gram kaas C 94 res. 800 gram brood BONKAARTEN LA, LB, LC 608 413 vleesch 100 gram vleesch j 414 vleesch 400 gram vleesch A 76 melk 2 liter melk B 76, C 76 melk Z'A liter melk BONKAARTEN KD, KE 608 986, 987 brood 800 gram brood 994 boter enz. 250 gram boter 995 boter enz. 125 gram margarin» of 100 gram vet 005 suiker 500 gram suiker 996 Algemeen 100 gram bloem 997 Algemeen 100 gram kaas 998 Algemeen 250 gr. jam, stroop, enz. 999 Algemeen 50 gram cacao 001 Algemeen 250 gram zachte zeep D 94 Reserve 800 gram brood E 94 Reserve 500 gram rijst, kin- meel of kinderbiscuita BONKAARTEN LD, LE 608 913, 914 vleesch 100 gram vleesch D 76, E 76 melk 6 liter melk Tabakskaarten enz. T 43 2 rantsoenen tabaksartikelen en 2 rantsoenen sigaren van minder dan 18 cent per stuk of een pakje „Pax" kerftabak van 40 gram V 43, V 44 100 gram chocolade en/ of suikerwerken X 43 2 rantsoenen tabaksartikelen X 44 100 gram chocolade en/of suikerwerken De bonnen voor aardappelen zullen afzonderlijk worden aange wezen. De bonnen voor melk zijn geldig t.m. Zaterdag 24 Augustus a.s. Vo-.,r de week van 25 t.m. 31 Augustus zullen voor tabak, melk en aardap pelen nog bonnen worden aangewe zen. Deze week is wederom 100 gram vleesch extra beschikbaar, zoodat men in totaal 500 gram per veer tien dagen ontvangt. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 16 Augustus wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor vleesch en me'fc, waarop eerst met ingang van Maan dag 19 Augustus mag worden ge kocht. Ik zit er mee ln! Voorloopig geen nieuwe waschpoeder, omdat de boa is uitgesteld. Dat zal wat worden, als Je de boel netjes schoon wilt houden." ,,'t Zal niet meevallen. Maar ten slotte ls er heel wat, dat je net zoo goed een beurt kunt geven met VIM, Als we ons daaraan houden, spared we waschpoeder." (Adv). Waarschijnlijk zullen binnen kort weör bonnen voor zeep kunnen worden aangewezen. Het plan bestaat 29 Augustus een bon voor waschpoeder aan te Wijzen, 12 September een voor huishoud en t)oiletzee|p en 26 September een voor zachte zeep. Voor de benoodigde grondstoffen, is Nederland hoofdzakelijk aange wezen op invoer van soda en caus- tische soda uit Frankrijk en, in ge ringere mate, uit België en op dien van lijnolie uit Argentië. Wanneer deze aanvoer niet stag neert, zooals in de afgeloopen we ken eenige malen het geval is ge weest, zal de toewijzing van zeep vermoedelijk wel kunnen geschie den zooals hierboven aangegeven. De K.L.M.-persdiensf deelt mede: Het West-Indisch bedrijf der K. L.M. gaat nu ook met geconver teerde Skymasters vliegen. Op 4 Augustus kwam de eerste van deze viermotorige machines op Curacao aan. Het toestel zal „Oranjestad" heeten. In den loop van deze maand verwacht men de andere twee bestelde vliegtuigen, die „Willemstad'' en „Kralendijk" ge doopt zullen worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3