Verslagen naties stellen hun eischen Turkij ije wijst de Russische voorstellen af Euwe en Botwinnik leiden Staking Chineeschen handel op Indië Tot hoofd en hart Debatten over vredesverdragen met Duitschlands bondgenooten Het weer Zal Rusland gebruik maken van militaire demonstraties Kottnauer en Christoffel de nieuwe slachtoffers De nieuwe restar van het Triniteitslyceum 69ste JAARGANG No. 23621 VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc DE VREDESCONFERENTIE Ned. Marine controleert lading op wapens DARDANELLEN-KWESTIE Een vlaggeschip voor Batavia AFSCHEID ENGELSCHE JEUGD Haarlem naar het zonnige Zuiden Inbraken aan den Bennebroekerdijk O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Van Donderdagmiddag af zijn er op de conferentie te Parijs drie landen aan het woord ge weest nl. Bulgarije, Hongarije en Finland. De Bulgaarsche spreker eisch- te Griekech grondgebied voor een toegangsweg tot de Aegei- sche zee en wees den Griekscien eisch voor een strategische rectificatie van de grens ten gunste van Griekenland van de hand. Hij dankte de Sovjet-Unie uitvoerig voor de na den oor log verleende hulp. Naar aanleiding van deze rede uitte de Oekrainische afgevaardigde Manoouilsky de beschuldiging dat Griekenland een politiek van aan- stokerijen voert en hij verklaarde dat het Russische blok van plan is ai- les in het werk te stellen om de Grieksche regeering te brandmerken al3 een speelbal van reactionnatre mogendheden. De Grieksche leider Tsaldaris die na Manoeilsky het woord nam. ne geerde Manoeilsky's aanval en be perkte zich tot de opmerking dat het vreemd was dat een verslagen natie zooals Bulgarije, gebied eischte ten koste van een zegevierende natie zooals Griekenland, die drie maal binnen een generatie door zijn vij and was aangevallen. Hierna kwam Hongarije aan het woord. Heftig verklaarde de Hongaarsch» premier janos Gy- oeng'voesi, dat Hongarije het geschil met Roemenië niet ais geregeld beschouwt voordat de Groote Vier Noord Transsylvanlë aan Hongarije hebben terugge geven. Hij stelde voor door middel van directe onderhandelingen met Roe menië het oude geschil over de Transsylvanische grens te regelen en hij waarschuwde dat uitdrijving van de Hongaarsche minderheid uit Tsjechoslovakije een moreele en po litieke onrechtvaardigheid zou zijn. Ilflj weigerde botweg de Roemeen se he' berstelbetalingseischen te aan vaarden. Nadat Gyoengyoesi aan de Russen lof had toegezwaaid wegens mati ging van hun herstelbetalings- eischen, verzocht hij de conferentie' Hongarije in staat te stellen de voor- oorlogsche schulden en andere in teruationale verplichtingen te vol doen zonder dat dit een nieuwe economische ineenstorting van het land zou veroorzaken. De Tjecho-Slowaaksche afgevaar digde Jan Masaryk beantwoordde de Hongaarsche rede. Hij ontzenuw de haar pint voor punt op afdoen de wijze, en hij beschuldigde de United Press meldt, dat de ver- eeniging van Chineesche im- en exporteurs te Singapore heeft aan gekondigd, dat zij den handel met Ned. Indië staakt, daar de Neder- landsche vloot tijdens de afgeloopen maand 17 Chineesche vaartuigen zou hebben aangehouden en hun lading la beslag hebben genomen. De Chi neesche consul-generaal te Singapo re heeft bij zijn Nederlandschen collega geprotesteerd. Een der func tionarissen van de im- en expor- teursvereeniging verklaarde, dat de Nederlanders schepen opbrengen op de bewering, dat de lading uit gestolen goederen bestaat. Hij ver zekerde evenwel, dat ieder schip behoorlijke uitvoervergunningen voor de lading van suiker, rubber en pe per bezat. Volgens een schatting der Chi neesche vereeniging heeft de Neder- landsche marine een hoeveelheid van 900 ton goederen in beslag ge nomen: de waarde wordt geraamd op 15.080.000 Amerikaansche dollais Gedurende de eerste helft van 194Q kwam een derde deel van Singapo re's import uit Ned. Indië. Deze handel wordt thans, zoo meldt U p. met uitroeiing bedreigd. De ver eeniging beweert voorts, dat de vo rige maand Nedrrlandsche soldaten op een Chineesch vaartuig hebben gevuurd, waardoor een Chineesche zeeman werd gedood. In officieele Nederlandsche kringen te Singapore werd Don derdag, volgens United Press, erkend, dat in Singapore gere gistreerde schepen in Ned. In dië in beslag genomen zijn. Zij verklaarden echter, dat de schepen misschien illegale la dingen en vuurwapens aan boord hadden. De Singapoorsche politie heeft bevestigd, dat schepen wapens uit Malakka naar Ned. Indië hebben gesmok keld. Hongaarsche autoriteiten ervan wei overwogen de meest complete lil flatie uit de geschiedenis verwekt te hebben. Kiselof (Wit Rusland) verdedig de Hongarije en drong aan op een compromis. Byrnes nam vervolgens voor het eerst tijdens de debatten over de vredesverdragen met de satellieten van de as het woord om de Ver. Staten te verdedigen tegen de aan vallen, die tijdens de debatten op dit land zijn gericht. Hij verzette zich tegen de opvatting van de Sowjet-Unie, dat de Italiaansche regeering minder democratisch zou zijn dan die van de andere voor malige vijandelijke staten, omdat haar opvattingen afweken van die van de Sowjet-Unie. Hij achtte de critiek op Grieken land niet redelfjk. Wysjinski (Sowjet-Unie) verklaar de, dat later Molotof op de rede van Byrnes zal antwoorden. In de middagzitting lichtte de Finsche premier, Pekkala, het Fin- sche standpunt ten aanzien van het ontwerp vredesverdrag met dit land Verwachting tot Zaterdagavond Voor het Noor de'Pk gedeelte van liet land; In den ochtend hier en daar nevelig, overigens gedeelte lijk bewolkt, dro'g, zwakke ver- aaderlijke wind en stijging van temperatuur. Voor het Zuidelijk gedeelte van het land: Meest zwaar bewolkt, droog, zwakke tot ma tigen wind tusschen Oost en Zuid en stijging van temperatuur. Zon onder 20.04, maan 22.08 11.57. Zon op 5.20. toe. F'nland stuurt aan op een po litiek van samenwerking met de Sowjet-Unie. Het zwaarst wordt Finland thans getroffen door de territoriale regelingen van het ont werp verdrag. De economische ge volgen van het afstaan van 24.000 vierkante kilometer grondgebied zullen zeer groot zijn, vooral door het verlies van Viipuri, dat een in- en uitvoerhaven is voor een groot- gebied dat aan Finland blijft. De Zuid-Afrikaan Theron drong er op aan welwillendheid de grond slag te doen zijn hij het grondves ten van den vrede.. Ook de volgende spreker Alexan der (Engeland), onderstreepte dit. De Grieksche minister-president Tsaldaris zeide, dat Griekenland zich in staat van oorlog acht met Albanië, hij stelde voor dit land als een, voormalig vijandelijk land t" behandelen. Van Engelsche zijde werd vervol gens medegedeeld, dat Engeland zal voorstellen, Oostenrijk ter conferen tie uit te noodigen. De Sowjet-Unie verklaarde dat ztj zich tegen een dergelijk voorstel zou verzetten. ff In goed ingelichte kringen te An kara werd Woensdag verklaard, dat Turkije de Russische voorstellen be treffende de reorganisatie van het beheer der Dardanellen heeft afge wezen. In het Turksche antwoord zou zijn aangevoerd, dat de Russische eischcn veel verder gingen dan het verdrag van Montreux en dat aan Turkije geen andere keus werd gelaten dan deze te verwerpen. De Russische eïschet,. die neerko men op toestemming cm langs da Dardanellen bases in te richten, wa ren niet gegrondvest op de interna tionale veiligheid, maar geheel en al op het voordeel van de drie landeu, aldus deze verklaring, welke verder zegt, dat Turkije de zeeëngte altijd heeft beschouwd als een zaak, Te internationale besp-ek lig verdient Daarom heeft het land ieder voorstel voor een tweezijdige bespreking met Rusland afgewezen. De Turksche premier, Recep Peker heeft ln een radio-tnespraak voor Radio Ankara verklaard dar. Turkije „zou onderbandelen met de gealli eerden en de belanghebbende staten" voor een herziening van de Conven tie van Montreux betrefiendc de Dar danellen en niet alleen met de Zwarte Zeestaten. Peker liet z'eh met lof uit over het pact van 193^ met Groofc- Brittannië. Op dit soort overeenkom sten zal de regeering, naar hij zet, haar politiek grondvesten. Hij wees ook op de samenwerking met Ame rika. In Londen is bekend gemaakt, dat Engeland het Russische voorstel, vol gens hetwelk uitsluitend Turkije en de andere oeverstaten van de Zwart i Zee de Dardanellen zouder contro leeren, van de hand heeft gewezen. In diplomatieke kringen te Washington ziet men ernstig de mogelijkheid onder hst neg, dat Rusland binnenkort gebruik zou kunnen maken van militaire de monstraties, om Turkije te „over reden". Zij noemen drie punten op ter sta ving hunner speculaties 1. Onlangs is Maarschalk Zjoekrf benoemd tot bevelhebber van do vesting Odessa. Men is van oorde.'l, dat het zeer goed mogelijk is, dat deze benoeming wel eens van zeer groot gewicht zou km.nen zijn. 2. Volgens hardnekkige berichten zouden de Russen van plar. zijn bin nenkort manoeuvres te land 'en ter zee te houden in de buurt van Odessa, de voornaamste haven van de êwarte Zee. 3. Andere berichten duiden aan. dat Rusland troepen geconcentreerd zou hebben aan de noordelijke grens van Iran. Het verschijnen vam de Ameri kaansche oorlogsschepen in de Mid- dellandsche Zee wordt in brtade kringen in Washington als machts vertoon opgevat, al wordt er in alle officieele verklaringen de nadruk op gelegd, dat het een be doel van den kruistocht een oefening is. Onder deze ontwikkeling, die Bich aan de oppervlakte afspeelt, schuilt een politieke situatie, waarover hooggeplaatste officieele personen in Washington zich zeer bezorgd ma ken. Deze kon volgens hen name- 'ijk wel eens uitloopen op een open lijke crisis, die heel wat ernstiger is dan het geschil met Iran. Deze vrees is gebaseerd op de kennelijke vastbeslotenheid der Rus sen, vasten voet te Jrrijgen in de Dardenellen, en op de mogelijkheid, dat dit streven gepaard aal "gaan met eweldpleging m den een of anderen vorm. De Amerikanen plegen hun transatlantische vliegtuigen soms als „flagships" aan te duiden. Als deze naam echter ooit van letterlijke toepassing is geweest op eenig vliegtuig, dan gold dit toch zeker de K-L.M. Skymas- ter, die gisteren naar Indië ver trok. Dit vliegtuig heeft, meer dan eenig ander vliegtuig ooit ge daan heeft, de Nederlandsehe driekleur hoog gehouden. Aan boord bevonden zich n.l- 3000 kgNedeplandsche vlaggen, bestemd voor Insulinde. Ongeveer 30 meisjes van het Harrow College, die in het kader van de World Friendship Association te Heemstede logeeren, hebben een krans gelegd op het monument van de gefusilleerde Neder landers aan de Dreef Vandaag verlaten 75 Ëngelsche jongens en meisjes, die in Heem stede twee weken vacantie hebben doorgebracht, weer ons land. In „Groenendaal" heeft de World Friendship Association, af- deeling Heemstede, Woensdag avond een afscheidsbijeenkomst georganiseerd, waarop de Engel sche jeugd haar dankbaarheid ten opzichte van de Nederlanders, die zich zoo gastvrij betoond hebben, tot uiting bracht. Donderdag heeft een 30-tal meisjes van Harrow College, die ook tot het gezelschap behoorden, bij het monument aan de Dreef, waar eenige Nederlanders in den bezettingstijd zijn gefusilleerd, een krans neergelegd, „ten teeken van dankbaarheid en bewondering", sooals op de linten stond. Nadat de meisjes een minuut stilte hadden betracht, besloten zij de sobere, doch treffende plechtig heid met de yell „Lang leve Holland!" Pater Modestus van Straaten O.E.S.A., de nieuwe rector van het R.K. Lyceum voor jongens In de tweede en derde ronde van liet wereldscliaaktournooi te Gro ningen bewees onze landgenoot Dr. Max Etiwe zijn uitstekenden vorm tegen den Tsjech Kottnauer en den Zwitser Christoffel, die na respec tievelijk 32 en 34 zetten werden overwonnen. In zijn partij tegen Kottnauer, een Engelsch vierpaardenspel, behandel de de Tsjech de opening zeer goed Euwe besefte, dat hit in moeilijk heden zou komen e.n reageerde met een niet geheel zuivel e tegenactie in het centrum, die Kottnauer door middel van een stukoffer trachtte te weerleggen; dit laatste bleek ech ter een misstap. Euwe gaf de kwa liteit terug en nam daardoor het initiatief over. De partii eindigde toen spoedig door opgave van den Tsjech. De derde partij van Euwe zou na rustig spel spoedig te remise ge ëindigd zijn. Onze landgenoot wilde echter winnen en besloot tot een gewaagde offercombinatie Het be kende looperoffer op h7, dat al zoo vaak tot schitterende overwinnin gen leidde, deed ook nu zijn plicht. De stand na de derde ronde luidt: Euwe en Botwinnik ieder 3 punten; Denker 2V, punt; Smislof, O'Keliey, Najdorf, Kotoi en Stoltz 2 punten; Tartakower l'A punt plus 1 afgebr. partij; Guimard en Flohr 1 punt en 1 afgebr. partij; Chris toffel, Lundin en Szabo ieder 1 punt; Boleslafskiej, Yanofskv Steiner en Vidmar elk ipunt; Bernstein twee afgebr. partijen en Kottnauer een afgebr. partij. Heden worden de volgende par tijen gespeeld; VidmarKotov, Ya- nbfskyTartakower, Kottnauer Flohr, ChristoffelStoltz. Guimard Euwe. NajdorfBernstein. Szabo O'Kelly, LundinBoleslafskiej, Smis lofDenker, Steiner—Botwinnik. Naar wij vernemen zou van Am sterdam een voorstel zijn gekomen om het tournooi om he* wereldkam- nioenschap 1947 ln de hoofdstad te doen houden. Na afloop van het tournooi te Groningen zal worden beslist of Amsterdam of Noordwijk de eer te beurt zal vallen. 15 Sept. zal het kampioens elftal van de H.F.C. Haar lem" naar Italië vertrekken, waar het een week zal verblij ven en eenige voetbalwed strijden zal spelen o.a. te Milaan. De nieuwe rector van het Trini teitslyceum, pater dr. Modestus v. Straaten, wiens benoeming wij de zer dagen berichtten, is nog zeer jong. Hij werd 21 Maart 1911 te Mijdrecht geboren, volbracht de Humaniora in het Augustinianum te Eindhoven, trad in de Orde der Augustijnen in 1929, deed zijn theologische studie in Nijmegen en werd 25 Juli 1935 priester ge wijd. In 1936 begon pater van Straa ten de studie in de klassieke lette ren aan dé R. K. Universiteit ta Nijmegen, behaalde in 1942 zijn doctoraat en promoveerde korte lings, 20 Maart van dit jaar. op een proefschrift over Panetius. Sinds September 1944 is hij aan 't R. K. Lyceum voor jongens ver bonden als leeraar in de klassieke talen. In dien tijd heeft men hem leeren kennen als een goed docent en een sympathieke, tevens krach tige persoonlijkheid, die de gaven van leider en organisator in zich vereenigt. De nieuwe rector had voor ons twee foto's, een van zes en een van anderhalf jaar terug. Die wel ke hierbfj is afgebeeld is de oud ste opname, doch tevens de meest gelijkende. De foto uit de voedsel- arme periode hebben we maar niet aangenomen, die zou een tegen- overgestelden indruk van den jon gen pater gegeven hebben, zoo oud en zoo vermagerd als hij daar op uitziet. Overigens merkwaardig, dat iemand na zoo'n langen en barren oorlog weer een treffende gelijkenis gaat vertoonen met een vooroorlogsch portret! Bij den slager W. H. aan den Bennebroekerdijk hebben inbrekers c'oor middel van een valscben sleu tel toegang gekregen tot diens wo ning en een radiotoestel, een rij wiel en wat kleingeld uit de toon banklade gestolen. Voorts werden ten nadeele van den smid K- aan den Bennebroe kerdijk van diens erf een auto- binnen- en buitenband en een me talen spakenvelg ontvreemd. Als gij na het beëindigen van uw dagtaak van den avond geniet en uw echtgenoote of moeder met iets bezig ziet, bedenk dan, dat de taak van een vrouw ook nog is: zorgen en denken en den boel voor uit regelen en geven en een goed humeur bewaren ev. 4 nog veel meer j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1