R.K. internationals-H.B.C. Oudé glorie binnen de lijnen Zilveren priesterfeest van pastoor F. Esser O.E.S.A. De tribune exit H.V.G.B. uitgeschakeld Hartelijk medeleven en vele prachtige geschenken VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Kath. Grafische Bond Kath. Arbeidersbeweging Etalagewedstrijd Dief aangehouden „Kunst zij ons doel" 10.000ste bezoeker Jubileum mej. Janus Afhalen bonkaarten Jubileum te Santpoort Races te Zandvoort „De Kampioen" Hoofdacte-examen Gouden jubilé van broeder Sixtus Staatsloterij Beleggingsmarkt willig Het gouden priesterfeest van mgr. J. C. v.d. Loos Pastoor J. W. v. d. Berg 35 jaar priester WAT BIEDT DE RADIO ZATERDAG? De afd. Haarlem van den Ned. Kath. Grafischen Bond heeft haar 34e jaarvergadering in gebouw „St. Bavo" gehouden. In zijn openings woord deelde de secretaris mede, «jat de voorzitter, de heer Puts voorloopig absolute rust moet hou den; hij spoorde de leden aan. in hun gebeden vriend Puts te geden ken. Nadat de jaarverslagen van den penningmeester en secretaris waren voorgelezen en goedgekeurd, werd de heer W L. de Zwager ge huldigd. in verband met zijn 12%- jarig jubilé als secretaris van het hoofdbestuur.» Bij de bestuursver kiezing werden de aftredende be stuursleden, de heeren E. Kuyper en A. Wigman herkozen, de heeren C. v. Wegen en W. Biere werden aan het bestuur toegevoegd. De geestelijke adviseur, rector C. Broers, wees in zijn toespraak op de thans heerschende zedenverwil dering, en spoorde de leden aan Eich katholieken van de daad te toonen. Voortsl werd er bij de leden op aan gedrongen zich op te ge ven voor een 3-jarigen ontwikke lingscursus, georganiseerd door de plaatselijke R.K. Arbeidersbewe- weging. Deze cursus begint in Sep tember. Iedere week worden er twee lesavonden gehouden. Het bestuur vertrouwt dat een gioot aantal grafische werkers zich voor dezen cursus zullen opgeven. Hiervoor is de gelegenheid openge steld tot en met Maandag 19 Aug. a s. Men kan zich opgeven bij den secretaris, den heer Wigman, Graaf Willemstraat 21, waar tevens ver dere inlichtingen te verkrijgen zijn. Op de 13 Augustus gehouden be- »tuursvergadering van de K.A.B., afd. Heemstede, is het bestuur ais volgt samengesteld: N. J. v. d. I.inden, voorzitter, L. Roest, 2de voorzitter, L. J. Floris, 1ste secre taris, P. Jansen, 2de secretaris, J. Spann, lste penningmeester, N. v. d. Erf, 2de penningmeester. Leden zijn G. Brouwer, J. Couwenberg, G. W. Kuiper, J. Kuipers en G. Willemse. 15 September zal de Etalagecom- missie de winnaars van den étalage wedstrijd ontvangen, bij welke gele genheid de prijzen zullen worden overhandigd. In verband met dc vucanties is deze bijeenkomst naar genoemden datum verschoven. Een agent van politie heeft een man in het Bloemendaalsche bosch aangehouden, die op verdachte wijze een radiotoestel torste. Hij nam den man mee naar het politie bureau en daar bleek, dat het toe stel uit een villa in Bloemendaal gestolen was. Tevens kwam vast te staan, dat de gearresteerde gordij nen en vloerbedekking uit een kerk gebouw te Aerdenhout had ont vreemd. Een heler is ook aangehou den. Zaterdag 5 October wordt in het Frans Halsmuseum een tentoon stelling van werken van leden van het teekencollege „Kunst zij ons doel" geopend in verband met het 125-jarig bestaan van dit college. Des middags 4 uur recipieert het bestuur in het Waaggebouw. Maan dag 14 October zal Chiel de Boer in den Stadsschouwburg voor de leden optreden en op 19 October worden de feesten besloten met een gezelligen avond. De 10.000ste bezoeker aan de ten toonstelling van Haarlemsche mees. ters uit de eeuw van Frans Hals is geregistreerd. Een verblijdend tee- ken! Woensdag herdacht mej. A. Janus den dag, waarop zij voor 25 jaar als verkoopster in dienst trad bij de firma Vroom en Dreesmann, Korte Veerstraat. De directie heeft de jubilaresse, thans werkzaam als hoofd van de lingerie-afdeeling, des morgens ontvangen, en haar na een eenvoudig maar hartelijk woord een enveloppe met inhoud aangeboden. Ook het personeel werd in de ge legenheid gesteld mej. Janus hulde te brengen, hetgeen gepaard gine niet eenige cadeaux. Meer dan 30 bloemstukken mocht mej. Janus van collega's en oud-collega's ont vangen. Donderdagmiddag zijn de laatste resten van een roem rucht geraamte, ook wel kata falk genaamd, beschaamd van de Groote Markt gedragen. Lou- tje heeft nu weer zijn draai en is er meer dan ooit van over tuigd, dat alles in de wereld slechts tijdelijk is. Opgeruimd staat netjes, maar tochais we voortaan naar het stadhuis kijken, zien we zeven eeuwen niet alleen in steen, maar ook in fantasie. Dat hebben we mede aan de tribune te danken! Zaterdag is aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten: het restant K; te Heemstede T— Tre. Donderdag 15 Augustus herdacht c'e heer C. Zaal den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de N.V. v. d. Berg's Papierwaren- fabriek te Santpoort. De jubilaris werd hartelijk toegesproken door den directeur, den heer E. Kamp, die hem een couvert met inhoud overhandigde. 115 motorrijders zullen Zondag deelnemen aan de nationale races, die op het circuit te Zandvoort zullen worden gehouden. De wed strijden beginnen 12 uur des mid dags. De H.S.V. „De Kampioen" heeft een wedstrijd van een uur gehou den, waarvoor een flink aantal renners aan den start kwam. In een fraaie eindspurt wist Gerritsen de zege te behalen. Het was echter jammer dat De Best een lekken band kreeg. De Uitslag luidt: 1. Gerritsen, 2. Drost, 3. Dienaar, 4. De Best en 5. De Vos. HAARLEM, 14 Augustus. Voor volledig examen geslaagd: de hee ren: J. v. d. Zwaard. Aalsmeer; J T. W. de Zeew, Halfweg; G. v. d. Hoeven, Amsterdam; V. Kalkman, Amsterdam en P. Kleve, Oude Schild (Texel). Voor gedeelte B: A. Drukker, Am sterdam; N. Bakker, Amsterdam. Geslaagd voor volledig examen: de heeren J. Slooten, Nieuwe Nie- dorp, W. Doorn, Amsterdam, M. Voor, Enkhuizen. Voor gedeelte B: de heeren G. Wagenaar, Westw°ud, G. A. Huijbregts, Amsterdam. De bloempjesdag dien de afd. Heemstede van de R.K. Vereeniging tot bestrijding van de t.b.c. „Her wonnen Levenskracht" had georga niseerd, heeft niet minder dan f 1020.— opgebracht. Maandagavond speelt de Sant- haes een revanchewedstrijd tegen het overheidspersoneel van de Openbare Werken op het terrein aan de Kweekerslaan te Santpoort. Op het feest van Maria ten He melopneming is in het St. Bonifa- ciushuis aan het Nagtzaamplein het gouden jubilé gevierd van broeder Sixtus, die achtereenvolgens onder wijzer was te Schiedam, Bussum en overste te Helmond. Op den jubileumdag heeft rector Broers de 'plechtige H. Mis opge dragen in tegenwoordigheid van familieleden en enkele genoodig- den. In den loop van den middag werd een plechtig danklof gecele breerd. De kapel, zoowel als de ontvangzaal, was met een schat van bloemen versierd. Hoe eervol het gelijk spel van HVGB tegen HZ PC ook moge zijn, de Haarlemmers zijn daarmee niet meer gebaat en voor promotie uitgeschakeld. In dezen wedstrijd, waarin beide tegenstanders volko men aan elkaar waren gewaagd, werd tot de laatste seconde voor de overwinning gevochten. HZ PC startte gunstig en lag door van Dijk al gauw met 10 voor. De Ha genaars waren in techniek en snel heid de meerderen van hun gast- heeren, doch geleidelijk wisten deze zich los te werken. Het was Rol, die een worp van Hogeland wist te benutten 11, waarna Hogeland HVGB de leiding gaf 2—1. Nog voor de rust werd het door Otten 22. In de tweede helft bereikte het spel zijn hoogtepunt. De Haagsche keeper Feis liet een tammen bai van Vosman glippen (32). Dit succesje zette HVGB aan tot het uiterste, maar in de Haagsche ver dediging was Stam een onpasseer- baar struikelblok. Inmiddels liet ,,De Haagsche" zich ook niet on betuigd en met een knap schot slaagde Otten er in den bal achter Wanrooy te plaatsen 33. De stand luidt: DWR 1 1 2 7—2 HZ PC 1 1 1 3—3 HVGB 2—111 5—10 f 1000: 5606 12855 16619 21524; f400: 3593 6248 7287 9914 14760 14864 19023 19632; f200: 1307 3845 6224 11379 12208 15477 17886 20457 20555; f 100: 1163 3074 5825 6022 6386 7623 9320 11126 11179 11564 13333 14233 14672 15020 16942 17916 22000 Amsterdam. 15 Aug. 1946. Het hoofdfonds Koninklijke steeg 2o/„ tot 392, de claims werden op f769 afgedaan. Van de overige ac tieve aandeglen sprong Unilever uit den band met een kuersavans van 5% op 260. De Cultuuraandeelen lagen mee- rendeels zwakker in de markt. De Scheepvaartmarkt had een iets be teren ondertoon bu zeer geringe af faire. ■In Mijnbouwwaarden is vandaag sinds langen tijd iets meer omge gaan. Bankaandeelen sloten nagenoeg prijshoudend. Op de beleggingsmarkt was de stemming willig in verband met de remplaceering van f 50 millioen uit gelote en per heden betaalbaar ge stelde 4% oblig. Nederland 1941. Zondag 18 Augustus wordt op het terrein aan de Kweekerslaan te Santpoort een vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld tusschen Velsen 1 en O.D.S. Het voetbalseizoen 1946-47 wordt in Haarlem Zondag geopend met een wel zeer attractieve ontmoeting in Jiet Heemsteedsche Sportpark. De oud-internationals der vroe gere R.K.F. binden daar den strijd aan met' H.B.C. Wij hebben in ons blad al enkele naaien de aandacht gevestigd op dit voor Haarlem en omstreken ongetwijfeld belangwekkend ge beuren. De oud-internationals hebben, zooals bekend, een organisatie ge sticht. de O.R.K.I., met het doel jaarlijks aan het begin' van het nieuwe voetbalseizoen een réunie te organiseeren met het spelen van een wedstrijd tegen H.B.C. In 1944 is zulks op touw gezet en in dat jaar werd dan ook de eerste ont- moeling gespeeld, welke de inter nationals royaal met 7—2 won nen. In 1945 kon er van dit festijn niets komen, maar thans wordt de traditie voortgezet en treedt H.B.C als gastvrouwe op in het fraaie Sportpark. Hier krijgen de katho lieke sportlui uit de vroegere R. K. organisaties nog eens de gelegen heid oude vriendschapsbanden opnieuw aan te^ halen en te ver stevigen en het is begrijpelijk, dat uit officieele kringen nogal belang stelling bestaat voor het optreden der vroegere internationals. De O.R.K.I. heeft dan ook aan dit ge beuren een min óf meer officieel tintje gegeven. Des morgens verzamelen de deel nemers zich in Café-Restaurant Groenendaal. De spelers uit Lim burg komen reeds Zaterdagavond en vinden een gastvrij onthaal bij H.B.C.-ers. Het overgroote deel der deelnemers en leden van de O.R. K.I. komt op Zondagmorgen bijeen, waar gezamenlijk de lunch wordt gebruikt. Na den wedstrijd verza melen de internationals zich met de H.B.C.-ploeg aan een diner in „Groenendaal". De wedstrijd begint te kwart over twee en vóór de groote ont moeting kunnen de toeschouwers genieten van een wedstrijd tus schen de veteranen van H.B.C. en T.Y.B.B. (12 uur). Volledigheidshalve publiceeren wij de opstelling der beide elf tallen: Oud-internationals; Pot (HMS), Van Deun (VDZ), dr. Haanappel (Leonidas), Coolen (RKTVV), Pik (VDZ), Habets (Wilskracht), Claessens (Sitt. Boys), Beerenschot (Standaard), Van Lingen (Excel sior), C. Alsemgeest (Achilles), Martin (HBC). HBC: Willemse, v. d. Horst. De Reus, De Vlieger, v. d. Veldt, Mar tin, Nolet, Juffermans, v. d. Lin den, Drayer, Genemans. 99) Het slot van den hertog kwam eindelijk in het zicht. Schrijver en teekenaar stonden paf, toen zij het zagen. Zij gingen onmiddellijk aan het werk en de hertog keek over hun schouder naar het kunstgewrocht, dat zij maakten. Nu zijn wij dan waar wij wezen willen, sprak hij, laat ons niet langer talmen, maar het binnenplein opgaan. Zij gingen het bin nenplein op en dadelijk snelden van alle kanten de omwonenden toe, juichend en zingend als was het een groot feest. Petronius zag het aan met een blik, die meer zei dan duizend woorden. De schildwacht sprong nu in de houding. ,,Ik ben thans vrijwilliger af." zei hij, „wat niet weg. neemt dat ik graag commandant zou zijp. Hij werd als zoodanig on middellijk benoemd. Zij maakten gezamenlijk een wandeling. „Het is hier alles bij het oude gebleven," sprak Petronius. ..het lijkt wel of wij nooit zijn wegge weest.'' Maar toen hij later op den dag in zijn torenkamertje kwam, liepen de muizen over zijn bed en in het venster zat een postduif te broeden, terwijl het spinrag van boven naar beneden in de ruimte hing. Dadelijk kwamen alle diensters met stofdoek en bezem om aan het werk te gaan. De hertog vond zijn ontbijt nog precies zooals hij het had achtergelaten. Niemand had het afgeruimd. „Het is een bijzondere ontvangst," zei de hertog, „maar alles in mijn leven is ook bijzonder. Ik voel, dat het oogenblik gekomen is een afscheidswoord te spreken. Zijn allen verza meld? Welnu dan is aan mij het woord." En daar begon Willem Caspar. De St. Augustinusparóchie in A'dam West heeft het zilveren priesterfeest van haar pastoor Esser O.E.S.A. op grootscbe wijae gevierd. Een uitgebreid program ma legde getuigenis af van het. hartelijk medeleven van de paro chianen met hun herder en de vele prachtige geschenken vorm den een welgemeenden dank vout wat pastoor Esser voor de paro chie en de parochianen heeft gedaan. Woensdagavond was de geheele vaart achter de St. Augustinuskerk met vlaggen afgezet en onder een groote eerepoort kwam de jubilaris, die met een lange rij van prachtig ver sierde bootjes arriveerde, aan wal. Gejuich weerklonk en onder de tonen van de R.K. Harmonie uit Nieuwen- dam trok de stoet langs twee eere hagen van bruidjes en jongens var- de Kath. Jeugdbeweging' naar de kerk. Overal in de buurt was de vlag uitgestoken en de belangstelling van de buurtbewoners was buitengewoon groot. In de fraai versierde kerk heeft de jubilaris ren kort lof met assistentie gecelebreerd en werd na een toespraak van pater R. Gerritsen O.E.S.A. het beeld en het altaar ont huld, de kostbare geschenken van de parochie. Gistermorgen droeg de jubilaris de plechtige Hoogmis op, daarbij ge assisteerd door pater R. Gerritsen O E.S.A. als presb.-assistens, pater W. Th. Riswick O.E.S.A. ais diaken, pater A. Distel O.E.S.A. als sub diaken, terwijl de theologant Gef- ïitsen als ceremoniarius fungeerde Pater N. Th. Vlaar O.E.S.A., de pas afgetreden rector van het R K. Lyceum te Haarlem, waaraan de jubilaris vele jaren verbonden is geweest, hield de predicatïe. Het zangkoor zong' zeer schoon de vijf- Ondanks de onweersbuien heb ben de parochianen van Uitgeest op enthousiaste wijze hun herder, Mgr. j. C. van der Loos, die gisteren zijn 50-jarig priesterjubileum vier de, Woensdagavond ingehaald. De jubilarjs werd bij hotel Brandjes opgewacht en ruiters te paard, be sturen van verschillende vereeni- gingen, fanfarecorps en bruidjes begeleidden den feesteling naar de pastorie. Donderdagmorgen heeft Mgr. van der Loos in de parochiekerk een plechtige H. Mis opgedragen met assistentie van de oud-kape laans rector H. Berkhout als pres- byter-assistens en den zeereerw. heer H. Heijink en den weleerw. heer J. Solleveld. resp. als diaken en sulb-diaken. De weleerw. heer A. J. Leenders, kapelaan der pa rochie, hield de feestpredikatie. Het R. K. Zangkoor o. 1. v. den heer Schavemaker voerde (te vier stemmige Missa Festiva van Jan Nieland uit. .Behalve plaatselijke autoriteiten en de parochianen waren ook velen uit den omtrek bij de plechtigheid aanwezig. In den namiddag werd in de groote zaal van hotel ,.De Ooie vaar" een receptie gehouden, die druk was bezocht. Des avonds heeift Dom H, Scheerman O.S.B. een plechtig Lof gecelebreerd, waaronder het vierstemmig „Te Deum", eveneens van Jan Nieland, wetd gezongen. Hierna hebben 150 spelers onder leiding van Anton Sweers een openluchtspel opge voerd, dat schitterend geslaagd is en een diepen indruk bij de talrijke aanwezigen heeft achtergelaten. s'emmige mis ".L'homme desarmé" van Jan Mul, onder leiding van den heer Cas B'ollen. Organist was de neer C. v. Steyn. Op de officieele receptie des mid dags zijn talrijke prachtige geschen ken aangeboden: boeken, bureau lampen. een rookstel, een tasch, een stola, bloemstukken en een chéque voor een fiets. De heeren L. Peters sprak namens het feestcomité E. v. Meverden namens het Kerkbe stuur, J. Stevens namens het Arm bestuur, Broeder Gabriël namens de Broeders, dr. F. Bonke namens de St. Vincentiusver., Verheul namens ue .Ver. tat Weid. v. d. Allerh. Ver losser, de heeren v. d. Heyden na. meAs de Altaarwacht, Leideritz na mens het Koor, Rijnja namens de collectanten, Ottemliof namens den L. T. B'. e.a. Genoodtgden, gidsen, kajotters, priesterstudenten omring den den jubilaris, die allen hartelijk dankte en daarna de hand drukte van de ontelbaar velen, die hem ge- lukwenschten. Na de receptie volgde een plechtig Lof door den jubilaris met assisten tie o.a. van twee priester-broeders Duvergé O.E.S.A. gecelebreerd. Onder het Lof sprak hij een kort dank woord. In Krasnapolsky ls des avonds de geestige parochierevue opgevoerd „Door en voor parochianen", welke terecht veel succes oogstte en die hedenavond herhaald wordt. Heden middag1 zijn nog kinderfeesten ge hóuden. De zeereerw. heer J. W. v. A Berg, pastoor van de St. Joannes de Dooperparochie te Hoofddorp, heeft gisteren in alle stilte den dag herdacht, waarop hij voor 35 Jaar de H. Priesterwijding ontving. Thansstaat definitief vast, dat de gvmnastiekvereeniging „Lycurgus" uit Krommenie, een bezoek zal brengen aan het wintersportcen trum Hamar (Noorwegen) HILVERSUM I, 301 M. 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymn., 7.30 Morgengebed, '7.45 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Progr.-overz., 8 20 Gram., 10.00 Lezing, 10.15 Gram., 10.45 Lezing, 11.00 Zonnebloem. 11.45 Pamilieber., 12.03 Gram., 12.30 Lunchconcert, 13.00 Ned. Strijdkr., 13.45 Lezing, 14.00 Gr,. 14.15 Engelgche les, 14.45 Gram., 15.00 Kinderland, 16.00 Chopin 16.30 Causerie, 17.00 Lezing, 17.15 Kunstenaars, 17.40 Lezing, 18.0C Muziek, 18.15 Weekoverz., 18.30 Ned. Strijdkr., 19.00 Nieuws 1-M5 Progr.-overz., 19.20 Muziek 19.45 Departem., 20.00 Nieuws, 20 05 K.N.M.I., 20.08 Lichtbaken. 20 30 Gram., 20.40 Pa Pinkelman. 21.00 Opere'tte-progr., 22.00 Nieuws. 22.15 Katholiek nieuws, 22.20 Avondgebed, 22.40 Gram., 22 45 Lezing, 23.00 Jaap Meyer, 2315 reportage. 23.45 Gram. HILVERSUM II, 415 M 7 00 Nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.30 Gram., 8.00 Nieuws, 8.15 Pro-o - overz., 8.20 Gram.. 9.30 Watersr 9.50 Gram.. 10.00 Morgenw 10 20 Voordr.. 10.35 Pianorecital, 1100 Gram., 12.35 Eddy Walis, 1,100 Nieuws, 13.15 Gram 14.15 Sport. 14.30 Gram., 15.15 Lezing, 15.30 Kon. Mil. Kapel. 16.15 Lezing 16.30 Gram., 17.00 Causerie, 17.30 Film. 18.00 Nieuws, 18.15 Miller Sextet, 18.45 Lezing, 19.00 Haakon Stotijn, hobo. 19.30 Bijbel vt'.t. 20.00 Nieuws, 20.05 En nu. oké! 21.30 Binnen!, overa., 21.45 De Schim. 22.15 Metropole orkest 23.00 Nieuws, 23 15 Gram. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur: W. Severi:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2