Delegaties te Parijs hebben één dag vrijaf Indonesiërs bereid evacuatie te hervatten Een kennismaking in mineur EUWE EN BOTWINNIK WINNEN HUN VIERDE PARTIJ Alexander protesteert tegen Russische besch uldigingen Minister Huysmans ontvangt de pers Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23622 o ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week DE VREDESCONFERENTIE COMMISSIES WERKEN ONVERMOEID Jhr. Tjarda over de Vredesconferentie NEDERLANDSCH MEISJE GEDECOREERD TRAMS IN BRUSSEL RIJDEN WEER Moordaanslag op Soekarno r? Evacué's uit Australië VEREENIGDE STATEN EN DE DARDANELLEN Pleitbezorger voor Russische doorvaart Radiorede over politieke delinquenten Szabo won in 16 zetten van O'Kelly EXPORTDAGEN OP DE NAJAARSBEURS Dr. De Kleijn in vrijheid gesteld NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Telefonisch van onzen Parijschen correspondent Vrijdag is het ter conferentie van Parijs een dag zonder ple naire zittingen geweest. Een aantal gedelegeerden gevoelde zich als schooljongens met een dag vrijaf; nog sterker hebben dit gevoel de harder werkende journalisten van het Luxem bourg. Wie het betreurt is de barman, die op dagen als deze zijn omzet in aperitief, witten wijn en sandwiches naar droevi ge dieptepunten omlaag ziet schieten. Het zou nog erger voor hem zijn, als vandaag een stralende zon onweerstaanbaar tot omdolingen ver van het politieke v redeslaboratorium weg lokte. Nu zwerven althans steeds eenige broeders van het groote pen- en schrijfmachine- gilde in dit kleine Babyion rond om neer te strijken bij „Alphonse" en melancholiek mijmerend te staren van de druppels vermouth aan den wand van hun glas naar de druppels regen aan de joxia's, die de gazons van den tuin om zoomen. Zoo althans is het middaguur. Later op den dag vervullen luid sprekers alle uithoeken van het pa leis en dringen door tot diep in de rust van den tuin, om den jour nalisten, dien vertegenwoordigers van het publiek der geheele wereld, kond te doen van ieder woord, dat in de oommissies wordt gesproken. Daar er vele commissies tegelijk zit ting houden is het resultaat nogal verward en verwarrend. Maar de beperkte plaats in de commissie zalen maakt het onmogelijk, dat wij ook met onze lijfelijke aanwezigheid waar maken, dat alles zich in de openbaarheid voltrekt. Enkele colle- ga'3 van de persagentschappen zijn geprivilegieerd, maar niet benijd. De situatie is nu deze: vandaag heeft de Vredesconferentie zich eindelijk kunnen onderdompelen in haar concrete werkzaamheden, nu zij gisteren met het aanhooren van de Hongaarsche en Finsche delega ties op de plenaire zitting het sta dium der algemeenheden achter zich heeft gelaten en een aanvang heeft kunnen maken met het min der spectaculaire maar belangrijker stadium van den commissiearbeid. Het Nederlandsch aandeel hierin beperkt zich tot vijf commissies, de respectievelijk politiek-territoriale en economische commissies voor het verdrag met Italië, de militaire com missie, de juridische commissie en de algemeene commissie. Het lijdt niet den minsten twijfel, dat het bij de discussies in de com missies tot menig geducht „corps k corps" zal komen. De plenaire zit tingen, die gewijd waren aan het hooren der delegaties van de vijf e?3-vijandelijke staten, hebben daar op reeds voldoende gepreludeerd. Maken wij hier een conferen tie mede, die herstel van den vrede met buitenstaanders be oogt of de diplomatiek-propa- gandistische phase van een oor logvoering tusschen twee sta tenblokken binnen deze confe rentie? Dit is een in de wan delgangen der Conferentie veel vuldig opgeworpen vraag, die wij eenige dagen geleden te uwer kennis bedoelden te brengen: bedoeling, die door kruist werd door een niet al tijd perfect werkende telefoon. Een anderen ongunstigen indruk, dien de thans afgesloten periode der plenaire zittingen achter heeft De leider van de Nederlandsche delegatie in Parijs, Jonkheer Tjarda van Starkenborgh Stachouer ver klaarde Vrijdag aan een vertegen woordiger van de ,Stem van Ame rika dat het uiteindelijk doel van de conferentie van veel grooter be lang is dan de tijd die aan het na~ streven van dat doel besteed wordt. Velen op de conferentie en mil- lioenen daarbuiten maken zich on gerust over het slakkentempo der Parijsche besprekingen. De confe rentie is nu op het punt gekomen, waarop zij de werkelijke problemen zal aanvatten met hetdoel tot aan bevelingen te komen die in het be lang van den vrede zijn. Ons doel is van meer belang dan het aantal weken die voor het bereiken daar van noodig zijn", aldus van Star kenborgh. (U.P.) gelaten en die den bovenstaanden completeert, heeft de eerste gedele geerde van het Vereenigde Konink rijk Alexander gistermiddag onder woorden gebracht, den indruk, dat deze Conferentie aangevreten is door wat wij zouden willen noemen den worm van onoprechtheid en onwaarachtigheid. Alexander's in terventie was uitgelokt als protest tegen een aantal Russische beschul digingen en insinuaties. Het was hoffelijk van hem te spreken van de „wederkeerige vrees en argwaan, die ons hier bezielen". Dit belette niet, dat zijn klacht: „Ongetwijfeld als gevolg van die vrees is ons optreden hier als dat van iemand, die zegt: ik ben niet heelemaal hier", algemeen opgevat werd als een aanklacht tegen de Russische delegatie. Maar misschien hebben diegenen gelijk, volgens wie de omstandig heid. dat alle officieele discussies in de openbaarheid geschieden, er de diplomatieke draagwijdte aan ontneemt, om er een propagandis tische voor in de plaats te stellen, al was het maar voor binnenlandsch gebruik. Verdragen zijn niet moge lijk zonder diplomatie, en diploma tie is niet mogelijk zonder geheim houding. De werkelijke Conferentie van Parijs speelt zich dan ook af in de beslotenheid der Parijsche ho telkamers. Johanna Maria Pomer, een 22- jarig Nederlandsch meisje, is Vrij dag te Parijs voor haar hulp bij het ontvluchten uit het bezette Ne derland van 320 leden van de luchtmacht, gedecoreerd met de Amerikaansche Vrijheidsmedaille met de gouden palmtakken. Zij was 19 jaar oud, toen ze als vrijwilligster tot de ondergrond- sche beweging toetrad. Eén jaar voor de bevrijding van Nederland werd zij ter dood veroordeeld, maar later werd dit vonnis ge wijzigd in gevangenisstraf in Duitschland. Het Brusselsche trampersoneel, dat verschenen Zondag in staking ging voor hoogere loonen en betere arbeidsvoorwaarden, heeft Vrijdag avond besloten het werk heden morgen te hervatten. De regeering zal hun eischen on derzoeken. Twee leden van de reddingsbrigade van de Julia-mijn zij 11 doode'ijk verongelukt bil «en verkenning', noodzakelijk, voor de opruimings werkzaamheden in verband met den brand van Zaterdag-op Zondagnacht. Terwijl overal in de Rotterdamsche haven de opbouwwerkzaam- hed enin vollen gang zijn, heerscht er groote bedrijvigheid bij het laden en lossen van schepen De Indonesiërs hebben het ge allieerde hoofdkwartier ervan in kennig gesteld, dat zij bereid zijn de evacuatie uit het binnenland te hervatten. A. N. P.-Aneta verneemt nader: Onmiddellijk nadat Sjahrir gister avond in Batavia was teruggekeerd, werd het geallieerde hoofdkwartier mondeling medegedeeld, dat de In donesische republikeinen bereid waren de evacuatie in de onmid dellijke toekomst te hervatten. Men verzocht een vertegenwoordiger van de geallieerden naar Djokja karta te sturen, teneinde over de Het een-jarig bestaan der radio- uitzending voor de Nederland sche strijdkrachten. Gen. Kruis complimenteert Karei Nort, omroeper en geestelijk vader van dit radioprogram, terwijl admi raal Helfrich lachend zijn instemming betuigt Vrijdagmiddag hebben eenige ver tegenwoordigers van de pers ten de- partemente van Economische Za ken in Den Haag kennis gemaakt met den minister, dr. G. W. M. Huysmans. Zonder dat hier van een persconferentie sprake was, zijn uiteraard wel eenige vraagstukken van meer algemeen belang naar vo ren gekomen; de sfeer en ook het doel van deze bijeenkomst leende zich echter niet tot een concrete behandeling van al datgene, wat zoowel den minister als de pers zeer na aan het hart bleek te liggen. Het viel ons echter bij herhaling op, dat de algemeene toon, waarin dr. Huys mans zijn gesprek voerde, zeer sterk in mineur lag. Ook van het spel: „veel beloven", dat vroeger nogal eens werd gespeeld, was niets te bespeuren. Integendeel, het eerste wat wij uit 's ministers mond ver namen, drukte al direct den ernst uit van de huidige situatie: „Laten wij toch vooral de verwachtingen van het publiek betreffende de bin- nenlandsche goederenvoorzièning niet te hoog spannen." Hij herhaalde deze uitdrukking nog verscheidene malen en hij nam er afscheid mee. De minister was somber en wij gelooven met recht. Wanneer dr. Huysmans ons b.v. vertelde, dat de steenkoolvoorziening gunstiger werd, dan voegde hij er onmiddellijk aan toe, dat dit beeld louter en alleen gebaseerd was op de beschouwing van het quantum. Immers bezien wij het aantal bruikbare soorten, dat ons ter beschikking staat, dan wordt oogenblikkelijk een domper gezet op ons optimisme. Wij bevinden ons momenteel mid den In het tulnbouwseizoen en de export van de snel bedervende pro ducten moet met alle middelen wor den gestimuleerd. Als verpakkings materiaal is hiervoor echter hout noodig. En dit is een artikel, waar wij zoo slecht inzitten, dat de fa bricatie van de kistjes, waarin wij b.v. onze tomaten naar het buiten land versturen, ipso facto remmend moet werken op den wederopbouw als geheel. Het dilemma is hier ai zeer sterk, temeer daar onze export toch ai op het gecalculeerde schema ten achter loopt. En wat deviezen voor ons beteekenen, weet tegen woordig iedereen. De kernvraag is volgens dr. Huys mans deze: „Hoe voeren wij de ar beidsproductiviteit in ons land op?" De regeering is zich er zeer wel van bewust, dat er iets wringt in de ver houding tusschen loonen en prijzen. Theoretisch echter blijkt, dat onze arbeidsproductiviteit feitelijk geen loonsverhooging toelaat, m.a.w. dat het totale inkomen uit den arbeid bij de productie ten achter staat De realiteit echter op dit gebied 1e in het dagelijkseh leven van het meerendeel der Nederlanders wel uitermate somber. Somber, dat was de sfeer, waarin wij met minister- Huysmans kennis maakten. Maar het pleit voor de per soonlijkheid van den man, die het aandurft deze sfeer wetens en wil lens te wekken. bijzonderheden van de evacuatie in het begin van de volgende week te onderhandelen. Het Fransche persbureau A. F. P. bericht, dat volgens berichten uit geloofwaardige Nederlandsche particuliere bron twee weken geleden een moord aanslag op Soekarno zou ge pleegd zijn. De aanslag zou gepleegd zijn door een groep van zes onbekend gebleven In donesiërs. Re^ublikei.nsche kringen bewaren hierover het diepste stilzwijgen. Volgens de zelfde bron zou Soekarno in verband met minder goeden ge zondheidstoestand een kort ver lof hebben genomen. Gisteren zijn 500 gelukkige Ne derlandsche repatrianten in de ha ven van Brisbane aangekomen, waar zij aan boord zullen gaan van de „Volendam", die vandaag naar Nederland vertrekt. De V. S. waren Vrijdag bereid eenige speciale rechten te bepleiten voor de Russische doorvaart door da Dardanellen, waarschijnlijk inhou dende een wijziging van die bepalin gen van het verdrag van Montreux, die aan de Turken het recht geven, om de zeeëngte in tijden van oor log en andere gevaren te sluiten. Tegelijkertijd werd uit betrouw bare bron vernomen, dat de Ver. Staten sterk gekant zijn tegen den nieuwen Russischen eisch voor een gezamenlijk Russisch-Turksch be heer van den strategischen Bosporus en de Dardanellen, welke zee-engten voor Rusland een uitgang vormen naar de Middellandsche Zee. Diplomatieke autoriteiten zijn van meening, dat Turkije uit deze controverse met Rusland zal trach ten te geraken door een conferen tie bijeen te roepen van de mo gendheden, die in 1936 het verdrag van Montreux onderteekend heb ben. Het voornaamste punt van de Amerikaansche politiek ten opzich te van de Russische eischen voor speciale rechten in de zee-engte is, dat de Zwarte-Zee-mogendheden te allen tijde toegang moeten heb ben tot de straat voor de doorvaart van hun oorlogsschepen. Autoriteiten van het departement van Buitenlandsche Zaken deelen mede. dat zij geen enkele reden aanwezig achten voor een verande ring in deze politiek. Donderdagavond 22 Augustus om 9 uur zal de minister van Justitie, mr. J. H. van Maarseveen over de beide zenders Hilversum 1 en 2 een radiorede houden over het probleem van de vrijlating der politieke de linquenten. In de vierde ronde van het wereldschaaklournooi te Groningen wisten Euwe en Botwinnik hun lei dende positie te handhaven. Onze landgenoot had ditmaal den Argen tijn Guimard tegenover zich aan het bord. Deze ïaatste maakte een stra tegische fout, waar Euwe afdoende op reageerde. Na uitstekend spel won onze landgenoot in 35 zetten. De Rus Botwinnik maakte met Steiner korte metten; zijn aanval was in hoofdzaak op Steiner's ko ning gericht. Laatstgenoemde maak te enkele strategische fouten, het geen ten gevolge had, dat Botwin nik slechts 28 zetten noodig had om als overwinnaar te eindigen. De verdere uitslagen van de vierde rende waren; FlohrKottnauer en YanofskyTartakower remise, Bo- leslawski won van Lundin, Smislof Denker en VidmarKotov remise, Christoffel verloor van Stoltz, Bern steinNajdorf remise, tenslotte won Szabo in 16 zetten van O'Kelly. De stand is thans: Euwe en Botwinnik ieder 4 pun ten. Denker en Stoltz 3 punten, Najdorf, Smislof en Kotov 2% punt, Nederland is een van de weinige landen, die zoowel een Voorjaars- beurs als een Najaarsbeurs hou den. Ondanks deze verzwarende omstandigheden komt het bestuur van de Jaarbeurs te Utrecht met een novum voor de 10 September a.s. beginnende Najaarsbeurs. De eerste twee dagen zullen n.l. „exportdagen" zijn. Bedroeg het aantal afgewezenen voor de Voorjaarsbeurs 500, thans heeft men nog 300 firma's moeten teleurstellen en dat terwijl 't aan tal exposities op de Najaarsbeurs met 400 is toegenomen. Wel een bewijs, dat het Nederlandsche be drijfsleven een groote activiteit ontplooit. Tartakower 2 punten en 1 afgebr. partij, O'Kelly en Szabo 2 punten, Flohr 114 punt plus 1 afgebr. party, Boleslawski VA punt, Guimard 1 punt plus 1 afgebr. partij, Christof fel, Lundin, Yanofsky en Vidmar ieder 1 punt, Bernstein 14 punt plus 2 afgebr. partijen, Kottnauer 14 punt plus 1 afgebr. partij, Steiner 14 punt. Vandaag worden de volgende par tijen gespeeld: Botwinnik—Vidmar, Denker—Steiner, Boleslawski— Smislof, O'KellyLundin, Bernstein Szabo, EuweNajdorf, Stoltz Guimard, FlohrChristoffel, Tar takowerKottnauer, KotovYa nofsky. De Utrechtsche arts, dr. G. H. de Kleijn, die er o.m. van beschuldigd was op verzoek der Duitschers ge ëxperimenteerd te hebben met het bekende bloedgroepteeken, aange bracht onder den arm van SS-sol- daten, is veroordeeld tot een inter- neering van tien maanden, met af trek van den tijd, dien de beschul digde sedert 15 October 1945 in voorlnterneering heeft doorgebracht. Dr. de Kleijn is dientengevolge he den in vrijheid gesteld. Van zijn vermogen werd een bedrag van f 50.00o verbeurd verklaard. Voorts werd de arts voor het leven uit de belde kiesrechten en het recht tot bekleeden van openbare ambten ontzet. Evenals de voorwerpen er heel anders uitzien in een vlakken, hollen of bollen spiegel, zoo spiegelen zich de dingen en gebeurtenissen in uio ziel heel anders af naar den aard uwer gedach ten; stemmen u blij of droef, werken storend of bedarend, bemoedigend of terneer- slaand, heiligend of ver- doemend j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1