Bijna drie ton voor nieuwe „Haarlem"-terreinen Spoedige uitvoering van het plan STAD EN STREEK OP DE KORREL W Herwonnen Levenskracht Gemeentezaken Het empire-museum te Haarlem Derde station voor de radio-distributie Zwarte handel in textiel Distributie van klompen Van het witte doek ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Afscheid rector Viaar 8 Sept speldjesdag Vijfde Zomerconcert H.O.V. AGENDA Auto met haring in beslag genomen Engelsche gasten Geslaagd 2S Voorbereidingen voor de nationale motorraces te Zandvoort. De laatste hand wordt gelegd aan het wegdek van het varcours Hoofdacte-examens Concert te Bloemendaal Nieuwe bonkaarten Zooals bekend, gaat rector Vlaar ihet R. K. lyceum en de stad Haar lem verlaten. Hoewel de termijn kort is, ligt het toch in de bedoe ling den rector 3 September a.s een waardig afscheid te bereiden en hem daarbij een blijvende her innering ten teeken van dank en waardeering aan te bieden. Der halve richten zich. ondergeteeken- den tot alle leerlingen en oud-leer lingen hun bijdragen per post wissel of in gesloten enveloppe te storten bij: J. J. v. Maanen, Zijl straat 38, Haarlem; F. M. Krou- wels, Langendijkstraat 33, Haar lem; C. Schouten, Emmalaan 34, Haarlem; J. Raats, Herfstlaan 10, Heemstede. Het bestuur van het plaatselijk comité van Herwonnen Levens kracht kan eindelijk mededeelen, dat de verdaagde speldjesdag zal worden gehouden Zondag 8 Sep tember. De paTochieele sub-comi- té's worden verzocht vocht dien dag naar een geschikt lokaal uit te zien en zich te verzekeren van een zoo groot mogelijk aantal medewer kersisters). Binnenkort zal voor dit doel een buitengewone comité- vergadering belegd worden, waar alle gegevens van de comité's worden verwacht. B en W stellen voor in het waarborgfonds, te vormen ten be hoeve van de te Haarlem op 13, 14 en 15 September te houden eerste internationale dahliatentoonstel ling, deel te nemen tot een bedrag van ten hoogste 1000. Voor het plaatsen van perkoen- palen langs het Zuider Buiten- spaame achter de Buitenrustschool vragen B. en W. een crediet van ƒ3000. B. en W. stellen voor aan het schoolterrein van de dagopenlucht- school aan den Middenweg 220 een perceel toe te voegen ter grootte van 2480 M2 en voor daaruit voort vloeiende werkzaamheden een be drag van 3700 ter beschikking te stellen. Indertijd meldden wij, dat in het voormalige huis van den commis saris der Koningin in Noord-Hol land aan de Nieuwe Gracht een empire-museum zal worden inge richt. B. en W. hebben zich in be ginsel bereid verklaard medewer king te verleenen aan de tot stand- koming en in standhouding hier van. Thans wordt den raad voorge steld een bedrag van ƒ5000 bij te dragen in het beginkapitaal. In Jhet- raadsstukje wordt tevens onze suggestie bevestigd, dat de direc teur van het Frans Halsmuseum ook het beheer over het nieuwe mu seum zal krijgen. In den loop van de volgende week zal de radio-distributiedienst te Haarlem een derde station in schakelen voor degenen, die aange sloten zijn op het net van de radio- distributie, zoodat men behalve de twee Hilversumsche zenders ook het Engelsche station Droitwich zal kunnen beluisteren. Gisterenmiddag verschenen in het beklaagdenbankje bij de rechts zitting van den politierechter twee zwarthandelaren, nj. A. G. en diens echtgenoote M. L. uit Haar lem, die terecht stonden wegens het in ontvangst nemen van textiel-, levensmiddelen- en ta- bakskaarten voor de levering van tweedehandsch goederen. Do dis tributiebescheiden werden In geld omgezet en de opbrengst gebruikt ten voordeele van hun tweede handsch goederenzaak. Gedurende de eerste helft van dit jaar ging het zaakje goed, totdat A. G. een kolenkaart in pand aannam van een dame, die op dat moment geen geld boj zich had en toch eenige artikelen van den handelaar wilde koopen. De bonnen van de kolen- kaart werden geldig en M. L. le verde de kaart in bij een brand- stoffenhandel. Toen de dame de kolenkaart terug kwam halen, lekte het zwendeltje uit en werd hiervan aangifte gedaan bdj de politie. Eenige ambtenaren deden naar aanleiding hiervan een inval in de woning en In eenige pakhui zen van A. G., waar men een partij goederen aantrof tot een gezamen lijke waarde van 20.000. Daar de zaak bij deze zitting niet geheel belicht kon worden bij gebrek aan getuigen, werd de voortzetting be paald op Vrijdag 6 September. Van 19 t.m. 24 Augustus bestaat volgens onderstaande letterindee- ling gelegenheid tot het afhalen van een aanvraagformulier voor klompen. Uitsluitend zij kunnen een for mulier afhalen die bij het verrich ten van hun arbeid hoofdzakelijk op het dragen van klompen zijn aangewezen en voorkomen op de geldende beroepenlijst, voor zoover aan hen niet reeds na 30 April 1946 een bon voor klompen werd ver strekt. De formulieren moeten worden afgehaald 19 Augustus AL, 20 Augustus MZ; en ingediend: 21 Augustus AG, 22 Augustus HN, 23 Augustus OU, 24 Augustus V—Z. Bedrijven met meer dan 10 ar beiders kunnen de betreffende aanvragen collectief indienen. Bij de indiening der formulieren behoort 'ie werkgeversverklaring te worden ingevuld en onderteekend, terwijl de Tweede Distributiestam kaart dient te worden overgelegd. Juist teruggekeerd van een veer- tiendaagsche vacantie moest het ensemble der H. O. V. zich Vrij dagmorgen met een enkele repeti tie voorbereiden op een vrij uit eenloopend Opera-programma. En. kele nieuwe krachten maakten dit dubbel moeilijk. Desondanks is Kees Hartvelt er in geslaagd een over het algemeen uitstekend con cert te geven, met tal van fraaie momenten, welke enkele oneffen heden in tempo en rhythme ge makkelijk deden vergeten. De Ouverture „Carnaval Romain" van Berlioz werd con brio ver klankt, evenals Bizet's Eerste Ar- lésienne-Suite. Het intermezzo uit „L'Amico Fritz" van Mascagni deed het nog heel goed in zijn pregnante zangerigheid en nadruk kelijk rhythme. De soliste van dezen avond was de sopraan-zangeres Marisa Mari. Zij bleek een dramatische zangeres te zijn met uitstekende kwaliteiten, vooral in hoogere ligging. Ze had het zich niet gemakkelijk gemaakt met haar keuze van het Air de Lia uit Debussy's ,.L'Enfant Prodique", met de Bijoux-aria uit Bizet's „Faust", met de Scène en Romance van Santuzza uit de Cavalleria Rusticana van Mascagni, en met de groote en veeleisehende aria van Violetta uit Verdi's „Travia- ta". Deze laatste vooral imponeer de door de groote technische be- heersching van de zangeres. Men bracht haar langdurig hulde voor het gebodene. De talrijke aanwe zigen hebben kunnen genieten van zeer bijzondere prestatie. J. Scheepens. Bioscopen: Rembrandt: .Regen boog", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Cinema Palace: „Jan Ongeluk", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: „De zigeuner prinses", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: ,,Drie rare snuiters", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City tiheater: „Een vrouw wist te veel", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; Spaarne bioscoop: ,,Menschenjagers", 2.30, 7 en 9.15 uur (Zond. 2, 4.15, 7 en 9.15 u.). APOTHEEKDIEN STEN De Zondag- en avonddiensten der apotheken zullen in de week van 17 tot 24 Augustus worden waargeno men door: Th. A. Klinkhamer, Ko ninginneweg 69, tel. 11596, Grij seels v. Hees, Lange Veerstraat 19, tel. 11000, Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180. Voor zieken vervoer: Fa. Mathot, Groote Houtstraat 39, tel. 11990 en „Margriet", Turfmarkt 10 rd, tel. 21400 (dag en nacht). Ambtenaren van den CCD heb ben een in Katwijk thuisbehooren- den auto in IJmuiden aangehou den. Het bleek dat de lading ver- sche haring niet gedekt was door de voorgeschreven papieren. De auto evenals de lading werd in be slag genomen. Zondagmiddag zullen in Haarlem 150 jongens en meisjes uit Engeland 'arriveeren en 14 dagen de gast zijn van Haarlemsche families. Voor het examen van de R.K. Vereeniging tot bevordering van Industrie- en Huishoudonderwijs „St. Anna" te Den Bosch zijn de Volgende leerlingen van de St. Ve- ronicaschool, Spaarne 89, te Haar lem geslaagd: Jo Bank, Trees Spoelder, Willy Hogervorst, Ida Behage, Githa Kroeze en Deny de Kruyff. Be plannen voor het nieuwe „tehuis" van de H. F. C.Haar lem hebben een dusdanigen de finitieven vorm gekregen, dat spoedig met de uitvoering daar van begonnen kan worden. Men weet, dat de nieuwe velden iets verder komen te liggen dan het oude terrein en dat de daarvoor benoodigde gronden onteigend worden. Daartoe zal ook een rui. ling van gronden met de voet- balvereeniging geschieden. Een terrein van 1,9 H.A. zal in huur worden gegeven voor 25 jaar te gen f2000 per jaar huur. B. en W. hebben met het bestuur der vereeniging vele besprekingen gevoerd. Hierbij is als grondslag genomen de overweging, dat was het terrein niet door de Duitschers vernield, dit toch in de naaste toe. komst naar de thans ontworpen plaats had moeten worden over gebracht in verband met het ter plaatse geldende uitbreidingsplan. In dit geval zouden de kosten van verplaatsing voor rekening van de gemeente zijn gekomen. Daarom lijkt het B. en W. thans billijk een zelfde standpunt in te nemen. De gemeente zal voor haar reke ning nemen alle kosten van aan koop, eventueele vordering van den nog aan derden toebehoorenden grond, van de ruiling en van het speelklaar opleveren van 'n hoofd- veld en drie oefenvelden met af rastering. „Haarlem" zal vóórhaar rekening nemen den bouw van de tribune, kleedlokalen en andere opstallen. Eventueele vergoeding wegens oorlogsschade ontvangt dan de gemeente. Deze uitkeering is voorloopig gesteld op f40.000. De kosten van alle bovenom schreven werken zijn geraamd op f273.000.inclusief 't aan- i,v i'iiM blik zoo overvloedig is. Vergeet echter niet, dat de distributie niet alleen e hebben ditmaal vreemder aan, dat er een het lossen van den trawler betkeken moet worden van een dichterlijke groot surplus aan bollen met vier ploegen geschied- ons centrum uit, maar bui. Dat komt en dus aan goud is. Het de, zoodat in een mini- voor het geheele land. door een gedicht, dat het is dus in ons belang, dat mum van tijd het zeeban- Bngelschs dagblad „Daily de buitenlandsche regee- ket in de kelen verdwenen Over bonnen gesproken, Herald" plaatste onder ringen er gauw voor zor- zal zijn van allen, die er wat een narigheid met de den titel „Said with flo- gen, dat de import op maar niet genoeg van sigarettendistribuitie. De wers". In het nieuwsblad groote schaal mogelijk kunnen krijgen. mannen prefereeren de si- voor de Bloembollenstreek wordt gemaakt. Het sur- Van de visch naar het garet boven de voortreffe- heeft eene Jean Bard de plus kan intussohen ver- fruit. Een combinatie, lijke Nederlandsche si- vertaling gemaakt, die we kleind worden door ge- welke vroeger nog wel gaar, zegt een koor van echter niet kunnen con- schankzendingen naar eens door winkeliers ge- klagers, maar wij zullen troleeren, maar gaarne verschillende landen te kozen werd. Thans heb- het u anders vertellen. In accept eeren. Het eerste sturen. In Engeland gaat ben we speciale groente- een rij van 25 menschen, couplet luidt: „Geen bloe- men van de meening uit, en fruitzaken en op een die een spoorkaartje wil- menkrans voor ons, hetzij dat Hollandsche expor- daarvan lazen we gisteren den koopen, stonden tien van Yankee of Rus, waar- dames en dus vijftien hee- mee ons de strijd eens f ren. Van de tien dames verbond. Ze schoppen je MOUandSC/l gOUd, HollatldSChe\ rookten er vijf ©en siga- schenen en gooien met I <7rrnM<rou>ii ret' sommigen in een ele- steenen. Slechts Holland, Lr UUüUZ-n J dat bloemen ons zond"! D°k het tweede couplet is teurs de bloemenzaken met groote letters het vol de moeite waard weer te voldoende voorzien en dat gende rijmpje: eet nu vol- stukje geven; het luidt: „Het is dus een overvloed van ge- op fruit, op den bon en hun lippen. En in den Holland, dat geeft, wat schenken overbodig is. het is uit! trein? Het meerendeel der het aan kleurenpracht Bloembollen en visch, dames, dat in een rook- heeft. Waar de tulp haar twee artikelen, die ons in Indien er voldoende coupé had plaats geno- schoonheid ontvouwt, rood stad en streek het meest fruit op onze kostbare men, rookte en rookte, van purper en bloed, zet na aan het hart liggen, bonnen beschikbaar wordt Waar blijven dus onze si- de parken in gloed. Want Kijken we een weinig gesteld, is het niet uit en garetten? Eerlijk gezegd, Hollandhet zendt ons zuidwaarts, dan moeten zeker niet voor de vele het rooken van een enkele zijn goud!" we aan bloembollen den- huisgezinnen, die de prij- sigaret ontsiert de vrouw Wat wil men nu in onze ken, en richten we den Mn tot nu toe niet kon- niet en kan de sfeer in streek nog meer. Hier blik naar het Westen dan den betalen én zich er het gezelschap zelfs ver wordt toch maar even ruiken we haring. Het dus geheel van moesten aangenamen, maar een verteld, dat wij goud zen- gaat nog steeds goed met onthouden. Intusschen is rookende vtouw op alle den en de dankbaarste de vangsten, zeker gezien het appeltje voor den dorst mogelijk plaatsen en op bondgenoot zijn. Je zou een kort bericht, dat de- en de pruim als een ei zoo alle mogelijke oogeniblik- zoo zeggen, hoe meer van zer dagen uit IJmuiden groot al aardig in prijs ken wijst op een decadent dit soort goud wij kunnen geseind werd. De schepen gezakt en men gaat zich na-oorlogsch verschijnsel, exporteeren, hoe meer an- „Gloria" en de „Viking- dan ook werkelijk afvra- Mannen zonder sigaret der goud we binnen de bank" brachten 3200 kis- gen, of de distributie nog ten, bindt den strijd te- grenzen kunnen krijgen, ten haring binnen. De bij- wel noodig is, mede omdat gen dit euvel aan en uw Het doet daarom des te zonderheid is echter, dat het aanbod op het oogen- leed is spoedig geleden! gant pijpje. Van de hee- ren rookte er één een si garet en vier hadden een sigaar tusschen leggen van wegen. Het werk zal als D.U.W.-object kunnen wor den uitgevoerd, waartoe 'n sub sidie van f 153.350verwacht wordt. B. en W. stellen den raad voor het bedrag van f273.000.— ter beschikking te stellen, omdat de gemeente ook groot belang heeft bij het voortbestaan en de voortzetting van het zoo belang rijke opvoedkundige werk van de voetbalvereeniging, welke on langs het nationale kampioen schap wist te verwerven. In Rembrandt zal deze week de Russische oorlogsfilm „De Re genboog", die reeds lang geleden besproken is, zeker volle zalen trekken. E>e heldenatrijd der Rus sische partisanen, het taaie verzet, het brute optreden en het ver moorden van vrouwen en kinde ren, evenals de triomf der troepen van Stalin en het bestraffen varf verraders en bezetters kan men in dit prachtige filmwerk bewonderen. De uitwerking van de soms adem benemende situa/ties is dermate realistisch, dat alleen volwassenen er zich in kunnen verplaatsen. In het voorprogramma o.a. een serie opnamen van de feesten in Haarlem, sportgebeurtenissen en interessante opnamen van de twee de Bikini-proef. Een film vod mysteries en intri gues draait deze week in de S p a a r n e-bioscoop. Men ziet in de film „Menschenjagers", hoe een der beste speurders van Amerika opheldering brengt in een zaak, waarbij in strijd met de emigTatie- wetten Chineezen het land worden binnengesmokkeld. Om dit gege ven is een interessant verhaal ge vlochten. In het voorprogramma wordt een spannende film ver toond, getiteld „Het rooversmest". Na het actueele nieuws en een geestig een-actertje wordt in het Frans Hads Theater de film „Drie Rare Snuiters" vertoond, een kluch tig niemandalletje, waarin na al lerlei koddige verwikkelingen ce drie rare snuiters het meisje hun ner keuze tot vrouw krijgen. Het is een uitermate spannend verhaal, dat in het City-theater draait. „De vrouw, die te veel wist" js een Engelsche spionne, maar dat ervaart men eerst aan het einde van de film, die van het begin tot het einde verrassingen biedt. De naam van den regisseur van dit filmwerk, Alfred Hitchcock, spreekt overigens voor zich. Een oud, doch in dit geval niet minder interessant gegeven vormt den achtergrond van de komische film „De zigeunerprinses", die de ze week in Luxor vertoond wordt en waarin Stan Laure en Oliver Hardy de voornaamste rollen ver tolken. De troep rondtrekkende zi geuners, waarbij Stan en Oliver zich aangesloten hebben, ontvoert een 3-jarig prinsesje, dat na 12 jaar het dochtertje van Oliver te zijn geweest, weer in haar ouder lijke woning terug komt. In het voorprogramma draait de film „Charlie Chaplin als badgast." HAART,KM, 16 Aug. Geslaagd voor ged. B: de heeren A. Ch. J, v. Valderen, Leiden; T. T. Togte- ma, Bloemendaal; C. J. Wardenaar, Schagen. Dinsdag 20 Augustus, 's avonds •te 20.00 uur, zal de H. O. V. we derom een concert geven in het Bloemendaalsche Bosch. Het or kest, dat onder leiding staat van Kees Hartvelt, zal o.m. de volgen de werken uitvoeren: G. Rossini: Ouverture L'Italiana in Algeri; W. A. Mozart: Eine kleine Nachtmu- sik; Joh. Strauss: Geschichten aus dem Wienerwald en G. Puccini: Fantasie uit La Bohème, andere Zuid-Amerikaanrche lan- Maandag zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten te Haarlem La t/m Liz, te Heem stede: Tri t/m Vol. De passagierslijst van het m.s. Joh. v. Oldenbarneveld, dat Vrijdag 23 Augustus in Amsterdam wordt verwacht, ligt op ons bureau, Sme- destraat 5, ter inzage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2