De storm binnenskamers bezworen Zwitsers bevaren de wereldzeeën Wetsontwerp betr. Commissie- Generaal aangenomen Veiligheid en recht in Indië WAAROM FRUIT-DISTRIBUTIE? 1 Roode Kruis-schepen zorgden voor noodlijdende gebieden Bouwvergunning loopt via 33 instanties Meer suiker voor café's en restaurants Om prijzen in de hand te houden Alle Bikini-muizen leven nog ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 TWEEDE KAMER Koninklijke rede Vacantiebom voor het bouwbedrijf Ridder Orde van den Ned. Leeuw In September: ZUIDVRUCHTEN Roode Kruis-schepen VERKLARING VAN TRUMAN OVER PALESTINA Nazi's uit Mexico gezet Dr. A. W. Ausems t Ir. W. Th. van Schalk overleden (Van onzen parlementairen redacteur» Met de stemmen van katholie ken, Partij van den Arbeid en communisten vóór heeft de Tweede Kamer gisteravond om IX uur zij had juist het klokje rond vergaderd het wetsont werp tot instelling van een com missie-generaal voor Ned.-Indië aanvaard en daarmede de regee ring een ruime meerderheid op geleverd. Ia de storm, die men na het lezen van de stukken moest duchten, nog binnenskamers bezwoien? Gestormd heeft het althans geenszins. Do krachtige tegenstand, dien het voor- loopig verslag bood, heeft althans op sommige punten in de debatten niet gewerkt. Speciaal de katholieken, die in dit geding de sleutelpositie inna men, de onverzoenlijke tegenstand van protestanten en Partij v. d. Vrij held was verzekerd evenals de una nieme instemming van de Partij van den Arbeid, hebben zich meegaand getoond. De heer Van Poll heeft weliswaar als zijn meening gehandhaafd, dat de Luitenant-Gouvemeur-Generaal in de commissie slechts een raadgevende stem behoort te hebben, doch het feit, dat hij op dit punt geen gehoor vond bij de regeering heeft de ka tholieke fractie niet in het rechtsche kamp gedreven. De met groote be kwaamheid gevoerde schriftelijke ver dediging in de Memorie van Toelich ting en de Memorie van Antwoord zal er tevens wel het hare roe hebben bijgedragen, dat het mondeling debat in dit geval geen feilen strijd meer ontketende. Waar de zaken dus zóó stonden, bleven de partijen strak In hun stel lingen volharden. De Anti-Revolu- tiounalren, de Christelijk-Histori- schen en de Partij van de Vrijheid bleven principieele tegenstanders, doch voerden na de omstandige schriftelijke voorbereiding geen nieuwe gezichtspunten meer aan, evenmin trouwens als de verdedi gers van het wetsontwerp. De heer Schouten vooral bleef erop hameren, dat de regeering eerst de Instructie van de Commissie- Generaal bekend zou maken, en na Het antwoord van minister Jonkman stelde hij slechts vast, dat hij op de vragen, die hij had ge steld en de tegenkantingen, die hij ln het midden had gebracht, geen antwoord had gekregen, weshalve hij repliceeren geen nut achtte te hebben. Nu is het een feit, dat de minis ter niet zoo heel veel meer heeft gezegd met rechtstreeksche betrek king tot het wetsontwerp. Hij heeft ook rondweg verklaard, dat hij het principieele debat over de regee- ringspolltiek ten aanzien van Indië, waartoe de oppositie hem wilde ver lokken, liet schieten. Hjj achtte het daarvoor thans niet het moment, maar hij heeft toch wel het een en ander onthuld van de lijnen, waarlangs de regeering zich voorstelt haar politiek te voe ren. Zoo heeft hij dan met nadruk uiteengezet, dat de eonstitutionee- le weg de eenige is, dien de regee ring kan bewandelen, de constitu- tioneele weg, waarvoor haar tot grondslag dienen de zoogenaamde koloniale artikelen van de Grond wet, die alleen bij gondwetswijzi- glng veranderd kunnen worden. Den kern daarvan ziet de regeernig in artikel 53 van de Grondwet, welke het eedsformulier bevat, waarmede de Koning bij zijn inhuldiging den eed op de Grondwet aflegt. Ais de regeering nu heeft ver klaard, dat zij zich houdt aan de Koninklijke rede van December 1942, dan wil dit geenszins zeg gen. dat zij de regeeringsverkla- ring van 10 Februari 1946 niet meer wenscht te hanteeren. Zij hanteert die wèl en zij meent, dat deze gezien moet worden binnen het streven van de regeering om do koninklijke verklaring van December 1942 te verwezenlijken, een streven, waarvan dus de zelf standigheid van de volkeren van Indië met behoud van het staats verband den inzet vormt. Wat haar houding ten opzichte Van de „Republiek-Indonesia" be treft, de regeering erkent volmon dig. dat in de „republiek" een stuk Indonesisch nationalisme leeft, de minister sprak hier uitdrukkelijk V?n eJn stuk. Zij meent niet, dat ÏÏS i commis8ie-generhal zich Straks inlaat met onderhandelingen met de vertegenwoordigers van deze zoo geheeten „republiek", dit een de facto erkennen van de .repu bliek" zou beteekenen. Om zooiets gaat het op dit oogenblik niet. Het gaat slechts om het rekening hou den met de realiteit van deze orga nisatie. Daarna sprak de minister een langen en ingeWikkelden zin uit, waarvan de strekking was, dat do regeering met haar politieke le ven borg staat voor de erkenning van een overeenstemming, waartoe de commissie-generaal eventueel met de vertegenwoordigers van deze na tionalistische organisatie zal komen, outs deze overeenstemming getrof fen zal Zijn binnen het kader van tt(Vea weergegeven principieele Overigens bevestigde de minister nog eens opnieuw, dat de in de wet gegeven omschrijving van de taak der commissie niet limitatief is. Bij de veelomvattendheid en gewichtig heid der Indische problemen moet de commissie alles wat des Opper- bestuurs is, indien eenigszins moge lijk, behandelen. Tegenover den wensch der communisten, dat er geen troe pen meer naar Indië gezonden zullen worden, handhaafde de minister, dat inwilliging van dezen wensch volstrekt onmoge lijk is, aangezien den troepen in de eerste plaats de verplichting wacht om de taak van de Brit- sche troepen over te nemen en ln de tweede plaats de taak om veiligheid en recht te verzekeren, hetgeen slechts mogelijk ls met lnilp van een zeer behoorlijk leger. Deze algemeene uiteenzettingen waren verreweg de belangrijkste punten uit het mlnisterieele be toog. De voorzitter moest de leden bijna animeeren om nog een repliek te houden. De repliek, die er dan nog kwam, was uiterst kort van duur en leverde niets belangrijks meer op. Het Tweede-Kamerlid de heer Andriessen heeft aan den minis ter van Openbare Werken en Wederopbouw o.m. gevraagd, of het juist is, dat hij. die op dit moment een huts wil bouwen, daarvoor eerst bij 33 instanties de noodlge vergunningen moet halen. 1 September zullen de toewij zingen aan restaurants en café's voor thee, suiker en melk worden verhoogd. Eveneens zullen restau rants van dien datum af, volgens bepaalde normen, in beperkte mate toewijzingen voor vleesch ontvan gen. Arbeiders uit de bouwbedrijven, die nog in het bezit zijn van va- cantiebons van het fondsjaar 1945 1946, kunnen deze tot 1 Septem ber per aangeteekenden brief op zenden aan de Stichting Vacantie- fonds Bouwbedrijven, Sarphati- straat 12, Amsterdam. Na boven- genoemden datum zijn de bonnen waardeloos. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlatidschen Leeuw A. Hermus (frater Radul- ohus), hoofd van de congregatie der Fraters van Tilburg on Curasao. Op Walcheren groeit weer graan en ondanks de vele moeilijkheden slaagt men erin, om, met inzet van alle krachten, het koren op tijd binnen te krijgen. De oogst is in vollen gang Binnenkort zullen voor appelen, peren en pruimen maximumprijzen worden bekend gemaakt en zal met de distributie van dit fruit worden begonnen. Naar aanleiding daarvan deelt men ons van be voegde zijde mede, dat de regeering zich op het standpunt heeft ge steld, dat iedere Nederlander in staat moet zijn tegen redelijke prij zen een bepaalde hoeveelheid fruit te koopen. Dit was gedurende de afgeloopen maanden, wegens de abnormale hooge prijzen, voor ve len onmogelijk, waardoor een be langrijk voedingsmiddel voor groo te groepen van de bevolking onbe reikbaar was. De regeering wenscht, ondanks alle moeilijkheden aan een distributie van fruit verbonden en ondanks alle bezwaren van produ centen en handelaren, aan dezen toestand een einde te maken. Om aan de algemeene en rede lijke verlangens naar het terug- keeren tot normale maatschappe lijke verhoudingen zooveel mogelijk tegemoet te komen, heeft de over heid in de verwachting, dat het prijsniveau op een redelijk peil zou komen te liggen, aanvankelijk af gewacht, hoe de vrije handel in fruit zich zou ontwikkelen. De Voor het eerst sinds 150Q werd te Bergen op Zoom de groote processie, de „Onze Lieve Vrou we Ommegang", gehouden. Een detail van de processie op de Groote Markt voor het Raadhuis prijzen van kersen, aardbeien en ander fruit bleven evenwel, ook na de z.g. primeurs, zóó hoog, dat de regeering zich genoodzaakt zag in te grijpen, om te voorkomen, dat ook de oogst aan appelen en peren ons bij uitstek Nederlandsche fruit in de komende maanden als een luxe alléén ten goede zou komen aan hen, die hooge prijzen kunnen betalen. Hoewel dus het in de hand hou den van de prijzen uitgangspunt tot de genomen maatregelen is ge weest, vergit. een billijke verdeeling van het beschikbare fruit onver mijdelijk een distributieregeling. Maximumprijzen voor den oonsu- menjt sluiten vaste marges voor den handel en maximumprijzen voor de kweekers in. Zonder distributie- regeling zouden alle handelaren het aangevoerde fruit terstond tegen den maximumprijs willen koopen. Reeds op de veilingen zou men dus de 'beschikbare hoeveelheden on der dien handel moeten gaan ver- deelen. Dit kan alleen als men den omzet van iederen handelaar kent. Nu is er, sinds het vrijlaten van den handel in groenten en fruit op 1 April van dit jaar, in deze bran che geen klantenbinding meer, zoo dat onder deze omstandigheden een billijke verdeeling over den handel reeds een distributieregeling voor de consumenten insluit. De abnormale ontwikkeling van de fruitprijzen in de afgeloopen maanden, hoe betreurenswaardig op zich zelf, is zeker ook te wijten aan een gedeelte van het publiek, dat tegen eiken gevraagden prijs fruit kocht, waardoor de handel werd verleid, tegen hooge prijzen in te koopen en er vaak nog een marge op te leggen, die onevenre dig hoog was ten opzichte van den prijs, welken de kweeker voor zijn product ontving. In September zal een bon wor den aangewezen, welke voor alle leeftijden recht geeft op het koo pen van 100 gram gedroogde zuid vruchten. Het Zwitsersche s.s. „Calanda". groot 7600 ton, toebehoorende aan de Schweizerische Reederet A.G., kwam onlangs als eerste Zwitsersche boot in Nederland aan. Een Zwitsersche boot? In derdaad! Zwitserland, land zon der zeehavens, begon vóór den oorlog reeds met de vorming van een zeevloot. Het in het leven roepen van een Zwitsersche zeevloot is terug te voeren tot de ervaringen, gedurende den eersten wereldoorlog opgedaan, waarbij Zwitserland met groote moeilijkheden te kampen had, om het overzeesche goederenvervoer ln stand te houden. Het duurde echter nog tot 9 April 1941 voordat het bekende besluit van den Zwitserschen Bondsraad, dat het voeren van de Zwitsersche vlag ter zee regelt en dat als zwlt- sersch zeerecht kan worden be schouwd, tot stand kwam. In ver band daarmede werd opgericht het Zwitsersche Seefahrtsamt te Bazel, waar 't Zwitsersche scheepsregister wordt gevoerd en waarmede Bazel tevens als thuishaven voor Zwitser sche zeeschepen werd gekozen. Met het oog op de moeilijke positie van Zwitserland als neu traal land temidden van de oor logvoerende mogendheden moest vooral scherp toezicht worden ge houden op het zuiver Zwitsersche karakter van elk schip, dat in dit register werd ingeschreven. De regeering zelf heeft zich dan ook het recht voorbehouden, over de toelating van een schip tot het Zwitsersche scheepsregister te be slissen. Overigens steunt het Zwit sersche zeerecht op ter zake dienen de internationale verdragen, die voor de Zwitsersche zeevaart ver- btndelijk werden verklaard. Reeds door Zwitsersche maat schappijen aangekochte en onder Panameesche vlag varende schepen worden onmiddellijk na het ver" schijnen van voornoemd besluit overgeboekt naar Bazel. Als eerste schip werd het ss „Calanda" dat nu in Nederland is aangekomen ln Zwitserland te boek gesteld. In to taal omvatte de Zwitsersche vloot 13 schepen met tezamen ca. 80 000 ton. Daaronder bevond zich ook een drietal schepen van het Zwitsersche Roode Kruis. Aangezien het Zwitser sche Roode Kruis niet kon optreden als reeder, kwamen echter ook deze schepen onder het beheer der Schweizerische Reeaerei A.G. Met uitzondering van de Koode Kruissehepen, die in de eerste plaats gebruikt werden voor net vervoer van pakketten voor de ge allieerde krijgsgevangenen in Europa en voor ievensmiddelentransporten aan noodlijdende gebieden (het s.s. „Ilenri Dunant" heeft in Maart 1945 een lading levensmiddelen, afkomstig van de Don Suisse pour les vlctimes de la guerre, naar uelfzül vervoerd) werd de Zwitsersche zeevloot gedu rende den oorlog hoofdzakelijk ge bruikt voor den aanvoer van granen r.lt Zn id-Amerika, olie uit Afrika en voor het pendelverkeer tnsschen Lissabon en Genua. Lissabon was gedurende den oor log de standplaats voor zwitserschen import van overzee. De oorzaak hiervan was, dat de met Grieksche tonnage aangevoerde lading in Lis sabon moest worden gelost, daar de oorlog ln de Middellandsche Zee in tensiever werd, waardoor 't gebruik van de Middellandsche Zeehavens werd verhinderd. In den loop van den oorlog gingen drie schepen door oorlogshandelingen vendoren. De Roode Kruis-schepen zijn eveneens weer van het Zwit sersche scheepsregister afgevoerd Totaal zjjn er dus heden nog 7 sche pen onder Zwltsorschc vlag over gebleven. President Truman heeft Vrijdag avond in een verklaring de hoop uitgesproken, dat tengevolge van de Britsche conferenties mat de Joden en Arabieren een eerlijke oplossing van het Palestijnsche pro bleem kan warden gevonden en onmiddellijike stappen kunnen wor den gedaan om den toestand, waar in de verplaatste Joden in Europa verkeeren, te verbeteren. President Truman zeide, dat. hij overwoog een speciale wet bij het congres in te dienen voor het bin nenlaten in de V. S. van een vast gesteld aantal verplaatste personen uit Europa, onder wie Joden. De president verklaarde voorts, dat men dit probleem in een geest van verzoening moet aanvatten, wil het vrede en voorspoed voor Palestina brengen. Een woordvoerder van het Jewish Agency heeft te Parijs naar aan leiding van de verklaring van Truman over het Palestijnsche pro bleem gezegd, dat Amerika zich al eens eerder heeft bereid verklaard een aantal Joodsche vluchtelingen op te nemen. De Amerikanen hou den er niet van zich te binden. Vrijdagavond werd medegedeeld, dat het bureau te Washington van het Joodsche agentschap na een telefoongesprek met Nahum Gold man, functionaris van het agent schap te Parijs, die thans te Parijs vertoeft, het plan tot verdeeling van Palestina vlakweg heeft af gewezen. Dr. Goldman zou gezegd hebben, dat het agentschap uitsluitend be reid was om te onderhandelen over de vestiging van een Joodsahea staat in het Heilige Land. Alle muizen, die bij de jongst» a toom bom proef van Bikini ala proefdieren hebben gediend, héb ben de proef overleefd. Zij zullen nu volgens Ass. Press voor de rest van haar leven door het nationale kankerinstituut der Ver. Staten in observatie worden genomen met het doel, na te gaan of blootstel ling aan de door ontploffing van een atoombom in de omgeving te weeggebrachte verschijnselen in vloed heeft OP de vruchtbaarheid en op kanker. Voorts wil men nagaan, of da door de „ouders" ondervonden na- deelige gevolgen erfelijk zijn en of de atomische stralen veranderin gen in de soort teweegbrengen, b.v. aanleiding geven tot de ge boorte van muizen met drie ooren, bijzonder groote oogen, zwem- pooten en meer of minder groot weerstandsvermogen tegen gewone ziekten. Ook wil men onderzoeken, of de bomexplosie in sommige individuen kanker te voorschijn roept en deze ziekte in haar Icop stuit bij andere. Vrijdag vertrok het stoomschip „Marine Marlin" naar Europa met 75 Nazi-Duitschers aan boord, dia als ongewenschte vreemdelingen uit Mexico zijn uitgewezen. De autoriteiten deelden mede, dat er oorspronkelijk 200 uitgewe zen zouden worden, maar de re geering heeft velen, die Mexicaan- sche vrouwen getrouwd hadden, toegestaan te blijven. Onder de uitgewezenen bevinden zich 21, die het land moesten verlaten wegens beschuldiging van spionnage in oorlogstijd. Op het schip bevinden zich ook 806 Duitschers, die uit dere Zuid-Amerikaansche landen zijn uitgewezen. Te Goirle is in den ouderdom van 75 jaar overleden de bekende vrouwenarts dr. A. W. Ausems, oud directeur van het St. Antonius Gasthuis te Utrecht. Dr. Ausems was een zeer gezien gynaecoloog en verwierf vooral be kendheid als schrijver van verschil, lende wei-ken op zijn speciaal vak gebied, waaronder dat van „10 000 babies" groote populariteit ver wierf. In den ouderdom van 65 jaar ls te Amsterdam overleden ir. W. Th. van Schaik. gepensionneerd hoofd inspecteur van den dienst der Staatsspoorwegen in Ned.-Indië. Ednard Flipse, wiea voor den t(jd van drie Jaar de bevoegdheid waa ontnomen tot diri'eeren zal 31 Augustus verschijnen voor den Eere- raad voor de Kunst, in verband met het feit, dat hij tegen de uitspraak in hooger beroep waa gegaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3