Schijn en werkelijkheid in Oost-Duitschland Het circus een onvolprezen „paardenspel" Critiek op Eenheidspartij kan leiden tot arrestatie Vriendschap met kleine nazi's NEURENBERG in cijfers Rustige Friezentrage Zeeuwen en intelligente Gelderschen ONDER HET ARMBESTUUR ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1946 PAGINA 4 0e macht van S.E.D. Critiek verboden Bevolkingsafname in België Royal, de Fries, Kismcth, de Geldersman en Blondy, de Zeeuw, drie vertegenwoordigers van Strassburger's onvolprezen paardenstal INTERPLANETAIR VERKEER Het kleinste politiebureau ter wereld bevindt zich op Trafal gar Square te Londen. Van bui ten gezien lijkt het op een jlinken lantaarnpaal. Een po litieagent betreedt het bureau In het Staf College Camberley luisterden Woensdag j.l. onge veer 200 hoogere officieren en afgezanten van de Royal Navy en de R.A.F. naar de uiteenzet ting van Montgomery over de technische punten van den strijd in het Rijnland. Montgomery verduidelijkt zijn uitleg met be hulp van een plattegrond van het slagveld bij Nijmegen, waar op wij vele bekende namen aan treffen Buitenlandsch overzicht „Meteor 549" vliegt 1001.6 km. per uur Congres over de Ned. beschaving (Eigen correspondentie) De huidige politieke toestand :n de Russische bezettingszone van Duitschland kan worden samengevat in het bekende ge zegde „Wij hebben drie partijen, maar één daarvan is de' partij" Terwijl men naar buiten zooveel mogelijk den schijn ophoudt van een normale par tijpolitiek, wordt daaronder een één partij-systeem opgebouwd. Uiterlijk is er clechts één van de Tier nationale partijen van Duitsch land in de Russische bezettingszone verdwenen, n.l. de So daal Democra tische partij. Zij is overal, behalve In Berlijn, samengesmolten met de Communisten in de Socialistische Eenheidspartij van Duitschland (So- zialistische Einheitspartei Deutsch- lands of S.E.D.). Deze fusie bracht geen com-promis tot stand tusschen de Communistische en Sociaal-Democratische ideeën, maar een partij, die in politieke pro paganda, contacten en methodes geen enkel verschil vertoont met haar nationaal-soci^listischen voorganger. Velen verwachten, dat de twee ove rige partijen, de Christelijk Democra ten en de Liberalen, spoedig het lot van de Sociaal-Democraten zullen deelen. Doch dit is nog niet gebeurd, en de twee partijen zijn nog toege laten. dank zij de publicatie aan deze „verdraagzaamheid" geschonken. Eeni- ge weken geleden mocht do Liberale partij in de Russische zone te Erfurt een nationale conferentie beleggen. Doch de S.E.D. heeft het karakte ristiek apparaat van een moderne to talitaire staatspartij opgebouwd. Zij heeft de uitsluitende controle over de monopolistische half-gedwongen Vrouwen-, Jeugd- en Boeren-organi saties, zoowel als over de sterk ge centraliseerde vakvereenigingen in de Russische zone. Buiten de groote ste den is zij de eenige bestaande partij. Zij staat boven de openbare critiek en is de sleutel geworden van iedere invloedrijke en controleerende positie. Kortom zij staat in de schoenen van de voormalige Nazipartij, en het volk, dat er een vertrouwde instelling in ontdekt, accepteert haar min of meer cynisch doch met weinig teckenen Van actief verzet. De macht van de S.E.D. is gebaseeici op haar speciale verhouding tot den bezetter. Zij wordt algemeen be schouwd als de uitvei koren agent van Rusland in Duitschland. Zien tegen haar verzetten staat gelijk met opstand tegen Rusland. Officieel ont kent de S.E.D. dit alles. Zij noemt jaich zelf een nationale Duitsche partij, zij strijdt voor de Duitsche eenheid doch ten gunste van den invloed van Rusland, dat zij terwille tracht te zijn door onbeschaamd op te treden tegenover Engeland en Amerika. Te gelijkertijd is zij maar al te vlug klaar om lederen aanval, tegen haar gericht, aan te duiden met: anti- Sovjet propaganda, die niet wordt toegestaan. De Russische autoriteiten Van hun kant onderstrepen hun in tieme verhouding tot de S E.D. door vele belangrijke politieke maatregelen, vooral de meer populaire, ui+ te vaar digen op verzoek van de S.E.D. Deze speciale verhouding tot Rus land is voor de S.E.D. zoowel haar kracht als haar zwakke punt. Zij wordt niet alleen deelgenoot in de macht, maar ook ln de impopulariteit van de bezetting. Ondertusschen bloeit de S.E.D, terwijl de andere twee wettige par tijen een kwijnend bestaan leiden. Buiten de groote steden mogen zij geen locale organisatie hebben, en zij mogen geen opposite voeren tegen de S.E.D. Zelfs in hun pers mogen zij geen onafhankelijke lijn volgen, en deze is derhalve kleurloos. De werkelijke alternatieven van de S.E D. in de Russische zone zij a de twee partijen, die officieel niet meer be staan; de Nazi's, die, als overal in Duitschland, nog een zekeren, op het oogenblik ongeorganiseerden aanhang hebben; en de Sociaal-Democraten. Officieel zijn de Sociaal-Democraten gefusionneerd met de S.E.D. en de Nazi's zijn verboden. In werkelijkheid echter ziet het er dikwijls naar uit of het omgekeerd is. Want liet eigen aardige geval doet zich voor, dat in de geheele Russische ione aan de Nazi's het hof gemaakt, wordt, terwijl de Sociaal-Democraten door de S.E.D vervolgd worden. De politiek van de S.E.D. ten op zichte van de Nazi's is bepaald door haar voorzitter Herr Walter Ulbricht. De partij heeft twee belangrijke fi guren: den zeventig-jarigen Wilhelm Pieck, een man met een dubbelen bril, goedaardig, vaderlijk, die vaag herinneringen opwekt aan Keizer Wil helm of president Hindenburg, is de populaire hoofdfiguur. De twintig jaar jongere afgevaardigde: Walter Ulbricht, een zakelijk cn bekwaam organisator en tacticus, is de ware leider. De andere medevooizitter .s Otto Grotewohl, de vroegere leider van de Sociaal-Democraten, wiens taak voornamelijk hierin bestaat dat hij met Pieck op elke massa-vergade ring het podium beklimt, waarna hij met een spontane en ontroerende geste zijn handen legt in die van den ouden man. Overeenkomstig de richtlijnen van Ulbrich maakt de S.E.D. stherp on derscheid tusschen groote en klehie Nazi's. De eersten moeten uitgeroeid worden; aan de laatsten steekt de S.E.D. de hand der vriendschap toe- In de praktijk bestaat bet belangrijke verschil tusschen een groote en een kleine Nazi niet in de boosaardigheid van zijn vroegere overtuigingen, doch veeleer in zijn sociale positie. Een „Groote Nazi" wil zeggen een grooc zakenman, die Nazi of geen Nazi was, en een „Kleine Nazi" wil zeggen een kleine man, die Nazi was. De laatsten zijn zoo talrijk onder het E.D.-per soneel, dat de mop over den Blok- leider, (een plaatselijke Nazi-ambte naar), die zijn oude baan weer over genomen heeft, al oudbakken is De Sociaal-Democraten beleven een veel moeilijker tijd. Officieel zijn zij leden van de S.E.D. Deze laatste wendt zich voornamelijk tot de vroe gere functionarissen, die hun ambt in de nieuwe partij niet mogen neer leggen of zich uit de politiek terug trekken, als zij de fusie afkeuren. Dit zou beschouwd worden als sabotage en zou hen in de gevangenis bren gen. Zij moeten op hun post blijven in de S.E.D. die hen in het oog houdt. Afwijkende actie (openlijke critiek op de lijn gevolgd door de partij), of fascistische activiteit (pogingen om de oude Sociaal-Democratische partij te doen herleven), zou kunnen leiden tot arrestatie. Deze arrestaties worden door de Duitsche crimineele politie verricht, die op haar beurt haar poli tieke gevangenen weer aan de bezet tende overheid overhandigd De be handeling is verschillend. Lichte ge vallen worden na een tijd van een tot vier weken vrijgelaten uit een ge vangenschap, waarin nogal eens ge slagen wordt. Anderen verdwijnen zon der een spoor, en het is met bekend of zij nog in leven zijn of dood. Voor de komende plaatse.'ij ke ver kiezingen in September en October, heeft men een nieuwen stap gedaan in de richting van het eenpartij- systeem. Het lang verwachte, maar dikwijls gedementeerde voorstel van een één-partij-lijst heeft de S.E.D reeds ve/trouwelijk aan de twee par tijen gedaan. Voor het uiterlijk zou den er echter nog altijd vier lijsten zijn. De eerste zou de „politieke lijst" zijn van de drie gecombineerde par tijen, terwijl de andere drie de lijsten zouden zijn van de „partijlooze" vrou wen-, jeugd- en boerenovganisaties, die alle onder controle staan van de S.E.D. Het plan staat den centralen bureaux te Berlijn van de Liberalen en Christelijk-Democraten r-iet aan, doch het staat te bez'en, hoe lang zij aan den op hen uitgeoefenden druk weerstand zullen kunnen bieden. België is nog steeds met zijn 107 inwoners per km2. het dichtst be volkte land ter wereld. Volgens de gegevens van het Na tionaal Bureau voor de Statistiek had België eind 194*5 een. bevolking van 8.345.000 zielen, waarvan 4.088.000 mannen en 4.256.000 vrou wen, tegen een bevolking van 8.396.000 in eind 1939. De kleinste georganiseerde gemeen schap in België en misschien in de geheele wereld is Zoutenaaie in Vlaanderen met een bevolking van 22 vrouwen en 13 mannen. Een jong geleerde, werkzaam op het Departement van Oorlog in de Vereenigde Staten, verklaarde een dezer dagen, dat hij den tijd neg wel beleven zou van een reis naar de maan Sprekende over het werk van Amerikaansche geleerden en militai re etperts, die van plan zijn een raket naar de maan af te schieten, voegde hij er aan toedat de jon gere generatie het interplanetaire verkeer van de toekomst als een gewone zaak zou beschouwen. Hij zeide voorts te geloovendat de menschen in raketten naar de planeten en naar de maan zouden reizen Het internationale tribunaal voor oorlogsmisdadigers te Neurenberg houdt zich bezig met 21 levende beklaagden en een geest. Den geest van Martin Bormann, die weliswaar dood gewaand wordt, maar die voor alle veiligheid bij verstek wordt be recht voor het geval, dat hij later onder de levenden mocht opduiken. Sinds het proces begon, zijn naar A. P. uit Neurenberg meldt volgens de officieele verslagen op de zittin gen meer dan 4 millioen woorden gesproken. Vijftienhonderd perso nen en negen electrische stencil machines zijn nog steeds doende met het copieeren van getuigenis sen, betoogen en bewijsvoeringen, die thans reeds 14.000 bladzijden vullen en waaraan meer dan honderd blad zijden per dag worden toegevoegd. Iii den beginne weTden de zittingen bijgewoond door 300 journalisten, die 23 landen vertegenwoordigden, thans zijn er nog slechts 75 uit 8 landen. Op den dag, waarop de Amerikaan sche aankla,g'er, rechter Robert Jack son, zijn openingsrede hield, verzon den de journalisten 249.837 woorden kopie, op 1 Juli j.l, was die h re- veelheid geslonken tot niet meer dan 1200 woorden per dag. Het gemid delde gedurende het geheele proces was 65000 woorden. De belangstelling is dus wel wat verminderd, hetgeen overigens ook blijkt uit de kranten, waar men zoe ken moet naar eenige regels over dit proces, dat aanvankelijk een der hoofdschotels van het dagelijk.-ch nieuwsmenu is geweest. Van ouds is in Nederland het „paardenspel" in trek en Circus Mikkenie Strassburger zet dan ook de goede traditie voort door in zijn programma aan het paard de eerste plaats toe te ken nen. Van alle na-oorlogsche Buro- peesche circussen beschikt Strass burger over den grootsten paardenstal en het beste materiaal. De kern daarvan wordt gevormd door de in- heemsche rassen, de Friezen, de Gelderschen, de Zeeuwen. Bij nun optreden verbleekt de heugenis aan wat eens de roem was der groote Europeesehe paardenspelen, de Lip- piz'aner, Trakehner en Hongaarsche rassen. Karei Strassburger's experi ment met paarden van Nederlaxid- schen bodem is volkomen geslaagd; de Friezen in het bijzonder oogst ten groot succes tot ver over onze grenzen. Het opbouwen van deae inland- sche paardennummers is niet een voudig. Alleen reeds de aankoop der dieren vordert groote kennis van zaken, veel tijd en geduld. Niet alleen geeft de heer Strassburger als bij door het land gaat zelf zijn oogen dén kost, maar ook tal van opkoo- pers zijn waakzaam en als zij mee- nen een geschikt paard te hebben gevonden, waarschuwen aij den directeur, die het dier nauwkeurig' komt Dekijken. Want het gaat er om zooveel mogelijk gelijke paarden in een nummer samen te brengen en pas na lang en volhardend zoe ken en keuren wordt het vereisch- te aantal verkregen. Bij het oefenen met de nieuwe paarden moet dan blijken hoe zij ge aard zijn. Natuurlijk heeft elk der rassen zijn typische eigenschappen, de Friezen rustig, vlug van begrip en aanhankelijk, de Geldersche paarden intelligent, maar nerveus, de Zeeu wen goedaardig en traag; bovendien echter is elk dier verschillend van karakter en geschiktheid. Daar komt de dresseur spoedig achter en hij houdt er bij het stage oefenen reke ning mee. Hij kent dan ook zijn pu pillen, niet alleen uit honderden bij gezicht en naam, maar ook met al hun hebbelijkheden, hun goede eigenschappen, hun nukken of ku ren. Het is vanzelfsprekend, dat een Fries vlugger 'leert dan een Zeeuw; alleen het draven is bij zoo'n log paard reeds een kunst, die slechts met groot geduld kan worden aan geleerd. Maar ook individueel moet het eene paard anders worden aan gepakt dan het andere. Het is lederen morgen opnieuw een boelend gezicht het oefenen der- paarden gade te slaan. In het ge temperd licht onder de hooge cha- piteau ligt het circus leeg en kaal, armelijk haast zonder den feilen schijn der lampen, de beweging en het stemgeroes van een duizendkop pig publiek, de opwindende muziek. De piste is stoffig en vuil, de arena onverzorgd. Een enkele stalknecht loopt rond, zonder uniform, ln hemds mouwen. Ér zitten een paar artisten op de leege banken. Zij rooken en kijken naar den baas of naar den ouden Wilke, die in een lange stof jas midden in de arena staat. Een voor een of met enkele tegelijk ko men de paarden binnen. Zij worden aangesproken bij hun naam en aan de lange lijn de lounge rond geleid of wel zij draven vrij rond, in eindeloos herhalen de figuren be schrijvend en zijgangen makend, die van hen worden verwacht. Boven den monotonen dreun van den gang der paardenhoeven in de piste, het snuiven en proesten der dieren uit klinkt de stem van den dresseur, een beetje hoog en zange rig, vleiend en bemoedigend, in één toon en aan één stuk door: Ja, zoo, jaBraaf, bra afmooiEn telkens knalt de lange chambrière of klakt de dresseur met zijn tong om maat en tempo aan te geven. En na volbrachte taak wordt het paard weer afgevoerd, maar niet dan na een klontje in den bek, een vleiend klop je in den hals en heel zoete woord jes ln het groote luisterende oor. E enigen tijd geleden schreven wij over een artikel, dat Lord Robert Vansittart, een zeer gezaghebbend Britsch politi cus, publiceerde in het Canadeesche tijdschrift „Macleans". Hij waar schuwde reeds i-n December 1944 voor het gevaar, dat de wereld thans evenals na den eersten wereldoorlog door de Duitschers tot medelijden bewogen zou worden, indien zij den strijd andermaal verloren Een soort gelijk geluid laat de Fransche pre mier en minister van Euitenland- sche Zaken, George Bidault, hooren in het Juli-nummer van het Ame rikaansche tijdschrift „Foreign Af fairs". Deze staatsman herinnert aan een viitlating van een Duitscher tijdens den vorigen oorlog, die, in antwoord op de vraag wat zijn volk na de nederlaag zou doen, zeide: „O, dan zullen wij het medelijden organiseeren." En Bidault vermaant, dat men daar tenminste dezen keer niet in moet loopen. Doet men dit toch, dan zal men op een goeden dag Goebbels nog eens het hoofd uit het graf zien steken en hem hooren juichen; ,,Und wir haben doch gesiegt!" „Wij hebben toch overwonnen!" Zonder ons aan eigen berekenin gen over te geven kunnen wij ons toch wel eenlgszins een beeld vor men van den economischen toestand aan den overkant van onze grenzen. De Ccntröleraad te Berlijn heeft een raming opgesteld van den in- en uitvoer van Duitschland in 1949. De Engelsche deskundigen verwachtten, dat de invoer iets grooter zou zijn dan de uitvoer. Amerika. Rusland en Frankrijk verwachtten een uit- voer-overschot. Hetgeen beteekent, dat Duitschland bijna of geheel ge noeg deviezen zal verkrijgen om te betalen wat het uit het buitenland moet betrekken. De Fransche voor stellen tot afscheiding van de Roer zullen, indien ze aangenomen zou den worden, hieraan niets verande ren, daar ook in het geval van een afscheiding het Roergebied nog economisch met Duitschland verbon den zou blijven. Intusschen, de oorlog heeft Duitschland ontzettend veel ge kost. De Bank voor Internatio nale Vereffeningen te Bazel heeft uitgerekend, dat Duitschland 500.000.000.000 Rijksmark heeft uit gegeven. Hier dient men dan nog o.a. alle vernielingen tijdens en na den oorlog, de bijdrage in de bezet- tingskosten en dé herstelbetalingen, die nog niet zijn vastgesteld, bij te voegen. Het gigantische bedrag, dat de uitkomst van deze optelsom is, baart den Geallieerden groote zorg. Het enthousiasme, de tekorten door een leening te dekksn, kan niet erg vurig zijn: de Dawes- en Young- leeningen, die na den vorigen oorlog aan Duitschland zijn verstrekt, wachten nog steeds op afbetaling en hebben in feite minder voor aflos sing van schulden dan voor het herbegin der Duitsche bewapening gediend. Ook neemt een gunstige balans over 1949 het feit niet weg, dat er in 1946 honger geleden wordt, on geveer zoo erg als Nederland-boven- de-rivieren in den laatsten oorlogs winter gekend heeft. Volgens cor respondenten is het in de Engelsche en Amerikaansche zenes uiterst moeilijk, de bevolking ook maar een mager rantsoen te verschaffen. Is dit eensdeels te verklaren uit het door de bezetters al dadelijk aange troffen tekort aan levensmiddelen en uit een uitgebreiden zwarten handel, anderdeels wordt het nog vererger^ door de stroomen uitwij kelingen en uitgewezenen, die de grens tusschen de Russ.sche en de andere zones hebben overschreden. En men dient ook wel voor oogen te houden, dat de door Rusland en Frankrijk bezette gebieden aanslui ten op de eigen economie dter lan den, hetgeen bij de zones der Angel- saksers. wier landen ver weg liggen, niet het geval is. Het gevolg van dat alles is, dat vooral de Engelsche en de Amerikaansche belastingbetalers handen vol geld uitgeven om hun vroegere vijanden m het leven te houden. Om de voorloopige onkosten ge lijk te verdeelen willen Engeland en Amerika de vier zones tot één eco nomisch geheel maken. Zij zijn over eengekomen, hun eigen zones op dit punt te doen samensmelten en hebben daarmee reeds een begin ge maakt. Of de beide anderen hier op in zullen gaan is nog een vraag. Rusland, dat geen belang heeft bij economische wederopstanding van Duitschland, integendeel zal zich zeker niet zonder meer accoord ver- kldrcn. Klemmender echter is nog de vraag, hoe de wat verdere toekomst van het overwonnen Rijk zal zijn. De hier genoemde punten (slechts enkele van een lange lijst) toonen wel. dat het armbestuur een zware taak heeft! Escadrille-commandant Donaldson heeft medegedeeld, dat de „Meteor 549" in een Woensdag gehouden proefvlucht gedurende 3 min. een snelheid van 1001,6 km. per uur heeft gehaald, terwijl het toestel zich op een hoogte van 900 meter be vond. 2'8, 29 en 30 Augustus a.s. organi seert het Nationaal Instituut te Nij megen een congres, gewijd aan de toekomst der Nederlandsche bescha ving. Voorzitters zullen zijn de pro fessoren Waterink, Cobbenhagen en Kohnstamm. Z.K.H. Prins Bernhard zal het congres openen. Acht spre kers zullen de discussiepunten in korte referaten inleiden, waarna de 150 genoodigden hierover van ge dachten kunnen wisselen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4