Een dag bij de spoorweg arbeiders De trek naar Zwitserland 150.000 meter koperdraad voor de lijn Haarlem-IJmuiden De zwarte franc, een gevaar voor den galden Het andere aspect van dezen tijd KOTTNAUER ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1946 PAGINA 5 de veelzijdige H:;e wordt er in deze maanden na de be vrijding gemopperd, en het is waar. de teleurstellingen bleven ons sindsdien niet bespaard, het da.gelijksch leven ken soms niet anders dan een voortdurende bron van er gernis lijken en ge kunt compleet den moed verhe zen, wanneer ge een op somming gaat maken van al de problemen, die op een oplossing wachten, zonder dat er een in het verschiet lykt. Niettemin, waarom zou dit alles een reden moeten zijn om uw nachten slape loos of uw slaap onrustig te maken, want ge moet u door al deze moeilijkheden niet van streek laten bren gen, maar er over heen zien naar de verheugende verschijnselen, die zij met zich brengen. Is hét, om maar een voor de hand lig gend voorbeeld te noemen, niet verheugend tc zien dat er zooveel voortreffe lijke mannen uit ons n id- den zich met al die vraag stukken bezig houden, zoodat men zeker op oen duur een oplossina mag verwachten, al zou het al leen maar zijn, omdat er somwijlen in de tegenstrij dige kampen zulke harts tochtelijke woorden ge bruikt worden, want im mers, hoe steviger de ir.ee- ningen tegen elkaar bot sen, hoe eerder de wiar- heid te voorschijn springen zal, als men Jenminste eenige waarde mag hech ten aan het bekende Fransche gezegde, dat iets ln dien zin beweert. Heeft het aanschouwen van dergelijke geestelijke spiegelgevechten uw eigen strijdlust opgewekt, iaat u dan niet weerhouden. Teleurstellingen zullen u weliswaar niet bespaard blijven en zoo nu en dan zult ge een kleine neder laag niet kunnen ontgaan, maar zijt ge daar eenmaal aan gewend geraakt, dan hebt ge den strijd om den strijd leeren liefhebben en een oprechte voldoening zal uw deel zijn. Zijt ge wellicht wat vreedzamer van aard, dan staan u tallooze andere geestelijke genoegens ten dienste. Het is waar. het aantal waarlijk sebcone boeken, dat in onze dagen verschijnt, is niet bijster groot en als zij bij tóevai eens het licht zien, zu't ge ze doorgaans moeilijk kunnen bemachtigen, maar welk een gedrukte lust warande strekt zich niet uit over het onafzienbare aantal tijdschriften, dat u zich wekelijks wellicht wel zoudt kunnen afschaffen', maar nimmer geheel lezen. Gaat uw vreedzame aard gepaard aan een onbe- Luchthartige beschouwing over na-oorlogsche verschijnselen dwingbaren dadendrang, wat let u dan zelf een nieuw tijdschrift op te richten, ja, het geld wel licht maar meer cok zeker niet en aan geld is altijd wel te komen. Stelt ge minder belang ln al deze zaken, die tot de gebieden van den geest be- hooren, of wilt ge ter af wisseling iets anders, dan staan u nog ontelbare ge noegens ten dienste. Üw sportieve capaciteiten kunt »e op vrijwel elke tram of treinreis ontplooien, uw speurderstalenten aanwen den op zoek naar sigaret ten, uw rekenkundige han digheid demonstreeren Dij het aaneenknoopen van de tcuwtj-s u.._r inkomsten, uw uithoudingsvermogen testen bij het ondernemen van voettochten, waarbij ge gelukkiger stervelingen op volmaakte fietsen ont moet. Komt dit alles u nog niet voldoende voor, dan rest u toch nog altijd de mogelijkheid om onbelem merd op al wat u hindert te mopperen, wat, naar men we} beweert, een bij zonder genoegen van den gemiddelden Nederlander moet zijn Misschien komt het u voor, dat al deze verschijn selen zich waarlijk niet leenen voor luchthartige beschouwingen, maar als ge u den heelen dag door ergert aan de dingen, die u niet aanstaan, dar. is uw dar vergald; hebt ge daarentegen uw ergernis telkens weer weggelachen, dan hebt ge tenminste dat genoegen gehad en eeen mensch, die het u ontne men kan. En is het bovendien niet zoo, dat alle moeilijkheden zich eerst op huii luiste waarde laten schatten, als gl1 u er hoven weet te s* el len? Van de hoogte waarop ge dan staat, zullen zij u veel kleiner en veel minder beangstigend voorkon.en. en eerst, als se over ten moeilijkheid vrijmoedig kunt lachen, zijt gé de Op lossing ervan nabij. gen de schandelijke zwarte-markt koersen om. Zij denken er niet aan, dat zij op deze manier èn zeer duur leven èn voor hun eigen land groote schade veroorzaken. Aan deze transactie! moet een einde gemaakt worden, indien men de Nederlandsche valuta niet geheel in discrediet wil brengen. Hoe begrijpelijk het ook is, dat men na den oorlog wel eens wat afwisse ling wil hebben en graag een reis maakt, toch zal men cp zijn minst moeten wachten, tot bet geldwezen zich weer heeft geconsrlideerd. Het eigen belang moet men ondergeschikt maken aan het nationaal belang. Men moet in Nederland ook jedenken, dat Zwitserland bovendien zeer dlTur la en dat men twee- of driemaal zooveel betaalt als ln normale tijden met normale valuta. De Zwitsers, die vroeger cok steeds reisden, blijven nu ook in eigen land. De zakenmenschen, die wel naar het buitenland gaan, reizen met de spot- goedkoope deviezen van de zwaite markt. Zij bestrijden de kosten van deze reizen zelfs met s'garotten, die in Zwitserland goedkoop zijn en in het buitenland groote waarce hebben. Het zou nuttiger en vaderlandlie vender zijn, indien dc NeoerlanderJ zich alle inspanningen zouden ge troosten, liet reizen van Zwitser land naar Nederland te bevorderen, zoodat Zwitsersche (ranken naar Ne derland komen. Maar men moet ver hinderen, dat zulke reizen met gul dens van ie zwarte merkt betaald wotden. Geparkeerd op een ongebruikt spoor, zien de mannen even kans een sigaretje te draaien of een pijp te stoppen. Na enkele oogen- blikken is het onraad echter ge weken en werkt men weer verder. Men beschouwt dit werk als een soort sport, dat alleen den spelregel „vlug opschieten" kent. Geen mo ment ziet men iemand treuzelen of dralen, want een ieder weet wat hem te doen staat en wat het voor Nederland beteekent, wanneer er weer een spoorlijn hersteld is. Deze prettige geest, die onder het spoor wegpersoneel heerscht, blijkt toch wel het beste middel te zijn voor een spoedig herstel en een snellen wederopbouw van ons vaderland. Daar men gevaar loopt, dat bij de officieele opening van deze nieuwe lijnen, evenals bij den eer sten electrischen trein, die naar Zandvocrt reed, wederom vergeten wordt een woord van dank te brengen aan de menschen, die de ze electrificatie in feite tot stand brachten, steken wij reeds hierbij een groote pluim op de hoeden en petten van deze kranige wer kers. (Van onzen correspondent) witserland is altijd een vacantie- Zland geweest. De heerlijke na tuur, de bergen en ae meren oefenen een begrijpelijke aan trekkingskracht uit. Er waren plaat sen, waar men slechts Nederlanders, Engelschen en Amerikanen zag, zoo als Klosters, Interlaken en Grindel- wald. Vóór den oorlog was een reis naar Zwitserland geen probleem, hoe wel de toeristen-oorden er zeker niet tot de goedkoopste behoorden. Tegen woordig is er veel veranderd. Europa is verarmd cn het aantal van degenen, die niet op geld be hoeven te kijken, is zeer verkleind. De oorlog heeft aan het spiookje van de „steen-rijke" Hollanders een eind<j gemaakt en de Engelsche Lords kun nen ook niet meer over hun geld be schikken zooals vroeger. De toeristenstroom der Amerikanen is nog niet begonnen, omdat reizen naar Europa voorloopig nog zeer moeilijk is. De Amerikanen, die nu Zwitserland bezoeken, zijn de GI de Amerikaansche soldaten-verlof gangers. .Meer dan 250 000 van hen hebben tot nu toe Zwitserland een bezoek gebracht. Zij hebben niet al leen den hotels en den spoorwegen millioenen opgeleverd, maar ook de horloge-industrie een opbloei bezorgd, want iedere Amerikaan sche soldaat kocht op zijn minst één horloge. Europeesch rendez-vous Wanneer men op een terrasje in een der hoofdstraten van Zurich of Bern, Bazel of Genève zit, ziet men geheel Europa per auto passeeren. In geen hoofd stad van Europa ziet men zóóveel vreemde auto's als in Zurich, Dikwijls zijn het auto's -an een dergelijke luxe, dat men soms niet kan gelooven, dat er een oorlog is geweest. In deze luxe-wagens reizen de gede legeerden van de verschillende regee ringen, die hier onderhandelingen voerén en zakenlieden, die hun geluk in het „gelukkige" Zwitserland willen beproeven. Want Zwitserland is een middelpunt van de internationale clearing geworden, waar alle-j te krij gen, alles te koopen en te verkooper* is. Zwitserland is ook het land, waar men de geldsoorten van aile Euro- peesche landen het goedkoopst kan verkrijgen. Er bestaat h'er een zwarte beurs voor deviezen, waar de valuta's van vele staten te gronde worden ge richt. De Nederlandsche gulden vormt geen uitzondering. Op 10 Augustus stond de Neder landsche gulden op 42 tot 14 Zwitsei- sche franken per 100 gulden geno teerd; op 12 Augustus zakte deze koers reeds op 39 tot 42 frank. Het is soms zelfs mogelijk den gulden tegen nog goedkoopere koersen te verkrijgen. Deze te lage taxatie van den Neder- landschen gulden is alleen te wijten aan één reden: er komen te veel gul dens in Zwitserland en er worden e* te veel op de zwarte markt in om loop gebracht. Het is vanzelfsprekend, dat deze bedragen aan guldens op een of andere wijze illegaal Zwitserland binnen komen. Zij worden er door menschen gebracht, die zonder er aan te denken, welke schade zij hun eigen land toebrengen hun vacantia coüte que coüte in Zwitserland willen doorbrengen, ook wanneer het hun niet gelukt in Nederland via den lega len weg deviezen te verkrijgen. Zij nemen dus hun guldens mee naar Zwitserland en wisselen deze daar te- Kottnauer, 36 jaar oud, is geen Tsjechisch kampioen, maar hij wordt wel als de sterkste speler in Tsjecho- Slowakije beschouivd. Kott nauer is een reus, lichamelijk dan. Bijna 1.90 meter lang. Hij heejt jarenlang gespeeld ils doelverdediger in de water poloploeg van Slavia (Praag). Tennis. voetbal, paardrijden, het zijn takken van sport, welke Kottnauer intensief beoefend heeft. En niet zonder succes. Voor de eerste maal speelt hij vandaag tegen Euwe. En het resultaat„Niets van te zeggen, maar ik zal spelen voor wat ik waard ben", zegt de schaakreus. Iken morgen, ivanneer het eerste ochtendgloren den nieuwen dag aankondigt en de zon hardnekkige pogingen aanwendt, door de wolken heen te breken, kan men op het Stationsplein in Haarlem een geroezemoes van mannenstemmen hooren. Het zijn spoorwegmannen die op het punt staan hun dagtaak weer ie beginnen. Het zijn zij die tijdens de Duitsche bezetting om hun heldenmoed bij het beschieten der treinen en tijdens de spoor wegstaking geprezen werden en die thans eenieders bewonde ring afdwingen om de enorme arbeidsprestaties, welke zij aan den dag leggen. Deze mannen hebben binnen afzienbaren tijd kans gezien de door de Duitschers totaal vernielde verbinding tusschen de handelssteden Amsterdam, Haarlem en Rotterdam te electrifi- ceeren en ook de lijn HaarlemZandvoort, vóór de groote stroom vacantiegangers naar de badplaats trok, te herstellen. Thans heeft men de electrificatie van de trajecten Haarlem IJmuiden en HaarlemUitgeest ter hand genomen, welke beide in het begin van October of misschien zelfs wel eerder in gebruik zullen kunnen worden genomen, hetgeen vooral een groote uit komst zal beteekenen voor het goederenvervoer vanuit IJmuiden. Toen wij van morgen een kijkje kwa men nemen naar de vorderingen, welke bij deze nieuw tot stand te komen verbindin gen gemaakt wor den, zagen wij de mannen reeds rondom hun chet geschaard staan. De laatste voorbe reidingen werden getroffen in een imitatie-werkplaats (de eigenlijke werkplaats van de ze tractie hebben de Duitschers en ook de burgers tij dens de spoorweg staking vernield en leeggeroofd)Wat draad, bouten en klemmen werden in den reeds klaar staanden repara- tietrein gebracht en de reis naar de plaats van bestem ming kon begin nen. De reparatie- trein bestaat slechts uit één locomotor en drie wagons, waaronder een montage wagen. Tijdens de reis maakte één der mannen even de kachel in den montagewagen aan. Na enkele oogenblikken begon deze echter zoo te rooken, dat allen het hazenpad moesten kiezen en zich 'n plaatsje boven op den wagen moésten ver overen. Met betraande oogen van den rook keken wij elkaar aan, daar wij thans in den rook stonden die uit de pijp van het kacheltje kwam. Morgenrood Een silentium triste ontstond totdat één der monteurs een voor spelling deed: „Morgenrood, wa ter in de sloot." En ja hoor, even later kwamen de donkere asch- grauwe regenwolken reeds aan drijven en vielen de eerste drup pels water naar beneden. De jas sen werden dichtgeknoopt en de hoeden en petten vaster op de hoofden gedrukt. Terwijl wij stil ineengedoken op het dak bleven zitten, zochten eenige arbeiders reeds hun gereedschappen op, daar de plaats, waar de operaties zou den beginnen, in zicht kwam. Zoo dra de trein stilstond, klauterden eenigen van hen behendig in de ijzeren palen, welke langs de baan 'staan en voordat wij 't bemerkten, was het werk reeds in vollen gang. Allereerst werd de draagkabel, die het geheele dradennet moet torsen, gespannen. De klos, waar op de bronzen gevlochten kabel gewonden was, werd stevig op den grond bevestigd. Terwijl het uit einde van den kabel aan den trein was vastgemaakt, reed deze weg, zoodat de klos vanzelf het koper draad afwentelde. Toen enkele ki lometers op deze wijze gespannen waren, begon men de rijdraden te trekken. In verband met het hooge voltage, dat een trein noodig heeft om vooruit te komen 1500 volt moet men hiervoor twee draden gebruiken, die even wel tegelijkertijd gespannen wor den. Ditmaal worden de uiteinden der 'draden bevestigd en de klossen worden weggereden, hetgeen van zelfsprekend hetzelfde resultaat oplevert als bij den draagkabel, n.l. de klossen wentelen weer vanzelf af. Met enkele katrollen werden tenslotte de draden strak getrok ken en aan Beide uiteinden werden gewichten van 1000 kg. gehangen, die ervoor zullen zorgen, dat de draden bij welke weersgesteld heid ook steeds strak blijven hangen. Wanneer het weer echter erg zomersch is, zoo vertelde men ons, smelten de draden een weinig en rekken zij hierdoor uit, hetgeen tengevolge heeft, dat men steeds de gewichten moet controleeren of deze nog niet op den grond te recht gekomen zijn. De verbinding tusschen den draagkabel en de beide rijdraden tot stand te brengen, behoort tot de afwerking van het dradennet. Op gelijke afstanden worden ge- isoleerde hangdraden vastgemaakt, die de rijdraden op de vastgestel de hoogte moeten houden. Tienmaal zooveel dus voor een dubbel spoor 10 ka bels noodig, hetgeen in cijfers uitgedrukt beteekent, dat in to taal 150.000 meter draad noodig is voor de verbinding Haarlem en IJmuiden, waartusschen de afstand 15 kilometer bedraagt. Een rijdraad weegt per meter ongeveer 0,882 kg. in totaal heeft men dus alléén al aan rij draad 52920 kg. koperdraad noo dig. In aanmerking nemende, dat men 7000 meter draad per dag spant en er 4 dagen noodig zijn om 1500 meter van het baanvak af te werken, hoopt men begin October den eersten elec trischen trein te kunnen laten rijden. Balanceerend op het ijzeren staketsel worden op het traject HaarlemIJmuiden de voe dingskabels getrokken De energie voor de rijdra den wordt gevoerd door een tweetal voedingskabels, welke naast het baanvak worden aan gebracht. Bjj elkaar heeft men De meeste tijd gaat echter ver loren met het vluchten voor de stoomtreinen, die thans dagelijks de diensten onderhouden. Tel kens, wanneer een trein uit rich ting Haarlem of IJmuiden nadert, moet men hais-over-kop het ha zenpad kiezen, om niet door den snuivenden en ziedenden reus om vergereden te worden. Het oude stadje Lichtenvoorde in den Gelderschen Achterhoek viert op 17 Augustus zijn 1000-jarig bestaan, ln dit stadje zijn nog veel karakteristieke gebruiken en voorwerpen bewaard gebleven. Deze foto toont het interieur van een oude boerderij van het Saksische type, ivaarvan ook het interieur nog geheel in stijl is gehouden en thans als museum is ingericht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5