Veldslag in het centrum van Calcutta Moslem-Hindoe-strijd eischt twee a drieduizend dooden Bereid tot onderhandeling met Commissie-Generaal TOELATING VAN IRAN EN OOSTENRIJK Terreur in Roemenië Het weer Militaire actie zal de republiek niet vernietigen Ver. Staten erkennen „republiek" niet Byrnes confereert met Amerikaansch bevelhebber in Duitschland Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23623 MAANDAG 19 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Joego-Slaven halen Amerik. verkeersvliegtuig omlaag Verrassing in Portugal Russische demonstratie met raketvliegtuigen SJAHRIR VERKLAART: DE VREDESCONFERENTIE Geen botsingen NIEUW OFFENSIEF IN MIDDEN-CHINA LT.-GENERAL DOOLITTLE NAAR ONS LAND Bestuurder verblind door tegenligger Een doode en twee zwaargewonden Oorlogsmisdadigers in Berlijn geëxecuteerd? Besprekingen in Egypte NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De tegenstelling tusschen de Congres-partij der Hindoes en de Moslem-liga der Mohammedanen, heeft den laatsten tijd weer zulke verscherpte vormen aangenomen, dat in eenige groote Britsch-Indi- sche steden ernstige botsingen zijn ontstaan. De reden tot de zich steeds her halende onlusten zijn de meenings- verschillen tusschen de beide groepee ringen over den toekomstigen status van India. De Hindoes willen een vereenigd All-India vormen, terwijl de Mohammedanen de staten, in welke zij een meerderheid bezitten, tot den „Pakistan"-staat willen maken. De voorstellen van de Brit,- sche kabinets-commissie, die reeds geruimen tijd geleden naar Londen is teruggekeerd, kozen partij voor de AlI-India-oplossing, met evenwel verschillende bepalingen ten gunste van de Moslems. De vorming van een regeering heeft verschillende bijna onoverbrugbare tegenstellingen naar voren gebracht. De Moslems elscben pariteit met de Hindoes, hoewel het aan tal zetels in de Constitueerende Vergadering voor de Hindoes 205 en voor de Moslems slechts 73 bedraagt. De Moslems staan on verzoenlijk tegenover alle oplos singen, welke niet met hun eischen rekening houden. Zoo raakte een menigte Hindoes en Mohammedanen slaags met elkaar in den loop van den Zaterdagnacht. I)e onlusten keeren zich dus niet tegen de Engelschen maar worden tusschen inheemsche bevolkingsgroe pen uitgevochten. Er vond een for- tneele veldslag plaats tusschen de twee partijen In het centrum van Calcutta. Gedurende den dag hadden reeds vele relletjes plaats gehad, waarbij werd geplunderd en brand werd gesticht. Zondagmorgen moest de politie ln vele stadsdeelen het vuur op ac- menigte openen. De leiders van de twee elkaar vijandige partijen her ben beroepen gedaan op de bevol- Naarmate de verkiezingen in Roemenië naderen namen de maat regelen tegen de oppositie toe. Reeds in Juni was er een nieuwe reeks arrestaties van leden van „terroristische organisaties." De regeeringspartij ontwikkelt nu ech ter een terreur tegen de oppositie partijen. De „Times" meldt, dat de oppositieleiders zioh afvragen, of zij hun politieke activiteit zullen kun nen voortzetten zonder lijfsgevaar te loopen Er werden reeds moordaanslagen gedaan op yerschlllende vooraan staande leden van de Boerenpartij. Uit berichten blijkt, dat de regee ring deze acties tegen de oppositie eerder steunt dan verhindert. Een Amerikaansch transportvlieg tuig werd op 9 Augustus door twee Joego-61avlsche jachtvliegtuigen neergeschoten, terwijl het juist uit een storm te voorschijn kwam. Dit werd door den Amerikaanschen am bassadeur, Patterson, gisteren be kend gemaakt. Het vliegtuig vloog op den gere- gelden dienst van Weenen naar Ddlne (Italië). Patterson beschreef het Incident als „een snoode, niet te verontschul digen en opzettelijke aanval op een vliegtuig van een bevriende natie dat den weg kwijt was geraakt in een storm". Het was aan de handigheid van den piloot te dankeh dat niet alle leden van de bemanning gedood werden. Het plotseling vertrek van den nieuwen Belgischen gezant voor Portugal, baron van der Eist, naar Brussel, heeft groote verrassing gel- wekt. Baron van der Eist was Don derdag jongstleden pas in Lissabon aangekomen. Hij vertrok Zondag morgen in gezelschap van zijn vrouw per speciaal militair vliegtuig weer uit Lissabon. Volgens waarnemers zou het onwaarschijnlijk zijn, dat hij terugkeert. Verder vestigt men de aandacht op de' aanwezigheid in Portugal van den ex-minister-presi dent van België Achile van Acker, flie Vrijdag J.l. is gearriveerd voor wat een vacantiebezoek genoemd werd; Belgische autoriteiten te Lis sabon gaven geen nadere inlichtin gen. king om „den broederstrijd te staken". In Calcutta organiseerden de Hindoe- en Moslemleiders een vredesprocessie, die met de vlaggen van de twee groepen door de rumoe rigste straten trok. De deelnemers riepen den slagzin: „Hindoes en Mos lems moeten zich vereenigen". De Britsche posten in de stad juichten den stoet toe, terwijl de bevolking als teeken van instemming met de witte vlag zwaaide. De ongeregeldheden schijnen ver oorzaakt te zijn door Sikhs, die met zwaarden en handgranaten gewapend waren. De Sikhs vormen weer een aparte' groep naast de Moslems en Hindoes. Zij zijn- slechts klein in aantal, maar hun politieke invloed mag niet onderschat worden. Lord Wavell, zal zich volgens berichten uit Delhi, ernstig met de onlusten bezig houden. Indien hij mocht ontdekken, dat leidende persoonlijk heden van de Moslem-liga hij de onlusten betrokken zijn, zal hij niet aarzelen hun ontslag te bevelen. De politie te Calcutta schatte het aantal slachtoffers van de onlusten op twee a drieduizend dooden en vierduizend ernstig gewonden. De troepen patrouilleeren nog door de straten, om nieuwe gewelddaden te vookom-Kn. Indische troepen worden niet gebruikt. Op een vlieghaven in de nabijheid van Moskon zijn Zondag ten aan- schouwe van een 250 000 personen demonstraties gegeven met Russische raketvliegtuigen en vliegtuigen met straalaandrijving. De buitenlandsche militaire en luchtvaartattaché's gaver: uiting aan hun bewondering voor de demonstraties van be.de typen. De Russen demonstreerden een vreemd gevorpiden vliegendvi ugel". Het pas aangekondigde .Ilyusnin 12" transportvliegtuig bleek een vlotte machine. Verwachting tot Dinsdagavond: Veel bewolking met tijdelijk eenigen regen. Later opklarend Matige wind, aanvankelijk zui delijk, later omgaand naar he> Westen of Noord-Westen. Vrf koel. Zon onder 19.58, maan 22.50— 14.43, zon op 5.31. Zooals in zoovele plaatsen, waar de oorlogsstorm gewoed heeft, vindt men ook te Londen, al lag deze plaats ver van de slachtvelden verwijderd, de ruïnes van kerken, waar van de contouren scherper dan van eenig ander bescha digd gebouw lijken af te steken. Gisteren werd tus schen de ruïnes van de gebombardeerde Ut. George's Cathe dral in Londen een pontificale H. Mis opgedragen door den twee en tachtig ■jarigen aartsbis schop Amigo. De in tentie van deze II Mis was tweeërlei. Voor den herbouw ier zwaar beschadig de kerk en als dank voor het herstel van den kardinaal, die zeer zwaar ziek ge weest is. Op den eersten verjaardag van zijn ..regcering" heeft Sjahrir ver klaard, dat de Indonesische „e- publiek" niet door militaire actie vernietigd zal worden. Deze waar schuwing was volgens U. P. blijk baar bedoeld als direct antwoord op de toespraak van Luitenant - Gouverneur-Generaal dr. Van Mook, die in zijn rede ter herden king van de Japansche capitulatie gezegd heeft, dat de Nederlanders over de kracht en heivermogen over de kracht en het vermogen beschikken om wet en orde te her stellen. Nadat Engeland een verzoek had ingediend tot toelating van Oos tenrijk op de conferentie te Parijs, verzocht Rusland in antwoord daarop de toelating van Iran. Bei de verzoeken werden aangenomen. Wisjinsky was van meening dat Oostenrijk tot het einde een trouw bondgenoot van Duitschland is ge bleven. Ook is Oostenrijk niet in oorlog geweest met Italië. Bij het verdere verloop der ge- dachtenwisseling begonnen ver scheidene gedelegeerden zich ken nelijk te vervelen. Tenslotte werd het Britsche voor stel met vijftien tegen zes stemmen aanvaard. Het voorstel van de Sovjet-Unie om Iran deel te laten nemen aan de beraadslagingen werd na een korte uiteenzetting door Wisjinsky en na steun te hebben ontvangen van de zijde der V. S. en China met algemeene stemmen aanvaard. Byrnes heeft Zaterdagavond en Zondagmorgen besprekingen gevoerd met luitenant-generaal Lucius Clay, plaatsvervangend militair gouverneur van de Ame- rikaansche zone in Duitschland Het onderhoud betrof kritieke aangelegenheden in Duitschland. Noch Byrnes noch Clay, die Zondag weer naar Berlijn terug gekeerd is, wilden zich na afloop over de onderwerpen van bespre king uitlaten. Dit onderhoud komt twee dagen nadat de Ame- rikaansche en Britsche autoritei ten in Berlijn het Fransche plan voor de economische unificeering van de vier zones verwierpen. Nu de negen werkoommissies ge reed zijn om deze week de verdra gen met de vijf Duitsche vazalsta ten ter hand te nemen, zijn de ge delegeerden ter vredesconferentie wel tot de overtuiging gekomen, dat het niet mogelijk is het werk voor den vijftienden September te beëindigen. Tenzij voor dien da tum de conferentie de aanbevelin gen heeft opgesteld en de Groote Vier de definitieve verdagen hebben voltooid, zal de bijeenkomst deir vereenigde naties, die op 23 Sep tember was vastgesteld, uitgesteld moeten worden. Algemeen is men echter van oor deel dat een stopzetten van de vredesconferentie gedurende twee. of drie maanden zeer ondoelmatig zou zijn. De ervaringen, opgedaan tijdens drie weken van debatten, leiden onvermijdelijk tot de con clusie, dat gedurende een reces de oude argumenten weer boven zou den komen, waardoor men bij de hervatting weer ver van de defi nitieve verdragen met de as-satel lieten verwijderd zou blijken te zijn. ,,Onze moeilijkheden met de Ne derlanders schijnen zich te ver meerderen", zoo ging hij verder. „De recente verklaringen van Ne- derlandsche ambtenaren klinken niet erg hoopvol." Sjahrir zeide tenslotte: „Ons. voorstel tot een wapenstilstand, ge paard gaande mét een beperking der troepenbewegingen, is afgewe zen, omdat de Nederlanders het on mogelijk achten het binnenkomen van hun troepen stop te zetten." Tijdens een persconferentie verklaarde Sjahrir, dat „hij zeker bereid zou zijn" met de Nederlandsche commissie-gene raal bijeen te komen, wanneer deze op Java aankomt. Botsingen hebben zich bij de her denking van het eenjarig bestaan der Indonesische „republiek" niet voorgedaan. Meisjesstudenten, die de „inwijding" van een monument voor de woning van Sjahrir wilden bijwonen, werden aanvankelijk door de Britsche militaire politie tegen gehouden. Later mochten de meis jes, die het Indonesische volkslied zongen en slagzinnen reciteerden, passeeren en den tuin van Sjahrir's huis betreden. Een woordvoerder van het Ameri- kaansche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft verklaard, dat de Vereenigde Staten de Indonesi sche „republiek" niet erkennen. Hieruit valt ook te verklaren, dat men niet gereageerd heeft op den biief, welken Sjahrir in December van het vorige jaar aan president Truman had geschreven. Volgens mededeeling van een communistisch woordvoerder hebben de communistische troepen in China thans de volledige controle over 250 kilometer spoorweg tusschen Kai- feng, de hoofdstad vaa de provincie Honan, en Hsutsjou, een belangrijk spoorwegknooppunt. Achtduizend manschappen van de regeerlngstroe- pen zouden op terugmarsch zijn, met achterlating van tweehonderd kanonnen, elf tanks, 250 machine geweren en duizenden geweren. Al het buitgemaakte materiaal was van Amerikaansche herkomst, al dus verklaarde deze woordvoerder. Uit gezaghebbende kringen der regeeringstroepen wordt vernomen, dat de communisten in Midden- China tusschen Kaif'eng en Soechow met tweehonderdduizend man troe pen een nieuw offensief hebben in gezet. Het frontgebied ligt in een belangrijk handelscentrum ln Noord- Kiangsoé. De communistische troe pen hebben drie steden aan den Lunchal -spoorweg bezet. De stad Kalfent wordt ernstig bedreigd. De poorten der stad zijn gesloten en de vertegenwoordigers der UNRRA kunnen de stad niet verlaten. jn verband met het feit, dat I ons blad Donderdag j.l. niet is verschenen, komt de krant heden uit met 8 pagina's. DE DIRECTIE. Lieutenant-general Doolittle, de man, die 1 April 1942 het eerste bombardement op Tokio leidde en die de eerste atoom bom heeft geworpen, komt Vrij dag ajs. op Schiphol aan. Op zijn reis door Europa, waarbij hij o.m. ook Denemarken en Noor- - wegen bezoekt, is it.-gen. Doolittle vergezeld van den Engel schman group-captain Bader,, die, nadat hij in den vorigen wereldoorlog in valide was geraakt, zich ook in den laatsten wereldoorlog heeft onder scheiden. Hun bezoek zal een zuiver zake lijk karakter dragen. Er zullen be sprekingen worden gevoerd over aangelegenheden de Shell betref fende. De heer Doolittle. die com mandant was van het 8ste leger in Amerika, is thans vice-president van de Shell-Union in Amerika en leider van het New-Yorksche fi liaal van het Shell-concern; Bader bekleedt een belangrijke functie op- het gebied van de luchtvaart bij het kantoor van de Shell in Lon den. Zondagavond 9 uur is op den Helderscheweg tusschen Burger vlotbrug en- Schoorldam de bus uit Den Helder, waarvan de be stuurder verblind werd door het licht van een tegenligger, met groote snelheid ingereden op een met paarden bespannen rijtuig, waarin vier personen uit Egmond- Binnen zaten. Het rijtuig werd totaal vernield. Van de inzittenden werd de heer Zendveld uit Rin- negom op slag gedood. De gebroe ders De Wit, eveneens uit Rinne- gom, werden zwaargewond naar het St. Elisabeth's gasthuis te Alkmaar overgebracht. Hun toe stand is zorgwekkend. Men maakt plannen de executie van de Duitsche oorlogsmisdadigers, die in het proces van Neurenberg ter dood veroordeeld zullen worden, in Berlijn te doen geschieden, waarschijnlijk op de zelfde plaats waar honderden Duitschers werden opgehangen, omdat zij in 1944 aan den bomaanslag op Hitier hadden deelgenomen. De militaire autoriteiten zien naar een geschikte plek in Herlijn om de beruchtste misdadigers der wereld gevangen te zetten, wanneer zij na bet proces naar deze stad per vlieg tuig worden overgebracht De Egyptische eerste minister, Ismail Sidky Pasja, heeft zich, vol gens betrouwbare bronnen in Caïro, uitgesproken ten gunste van de jongste Britsche voorstellen over de herziening van het Anglo-Egyp- tisch alliantie-verdrag. De Egyptische delegatie kwam Zondagvond laat bijeen in Alex- andrië. Tijdens deze bijeenkomst gaf de minister-president zijn standpunt weer. Zegslieden, die in nauwe betrekking staan tot de de legatie, deelden mede, dat zij van meening waren, dat de meerderheid van de geleerden op de bijeenkomst van a.s. Dinsdag ten gunste van de voorstellen zou stemmen. Leer reeds van jongsaf ver draagzaam te zijn. Nooit zal iectereen er toe komen alles juist naar uw zin te doen. Verdraag dus wat ge niet verbeteren kunt en ge zult vrede smaken

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1