Bij het vertrek van pater N. Th. Vlaar O.E.S.A. D.E.M. slaat V.S.V. met 5-3 Forens zijn is geen pretje De dagelijksche lijdensweg Een afscheidswoord van docentenzijde De gemeente in het oorlogsjaar 1944 Inlichtingen verzocht MAANDAG 19 AUGUSTUS 1946 PAGINA 2 Afscheid pater Viaar Nieuws van de Damclubs ZEELEEUW-CAMPAGNE KON NIET SLAGEN V1J Engelsche kinderen aangekomen Burgerlijke Stand Verrassende overwinning Zij kostte geweldige sommen gelds Moderator van „Geloof en Wetenschap" KONINGINNEDAG TE HEEMSTEDE WIT-GELE KRUIS HEEMSTEDE Aanbesteding te Heemstede De Kerk sterft niet met een Fans en daarom zal het Tri- niteitscoliege ook wel blijven bestaan na het vertrek van pater Vlaar, maar het zal een toer zijn, het in zijn oude ver trouwde belichting te blijven zien. Heel de historie van het bijna zilveren lyceum is met zijn persoon en zijn figuur ver smolten. Nagenoeg een kwart eeuw, een groot, en zeker het vitaalste, deel van zijn leven, heeft rector Vlaar daar gedo ceerd, gestudeerd, georgani seerd, berispt, gewaakt, ge- waeht, opgevoed, vergaderingen geleid, conflicten omzeild, ver zoeningen bewerkt, raad gege ven, geholpen, getroost, aange moedigd, gecorrespondeerd, ge werkt, geploeterd, gedraafd en dat altijd in voile beheer- sching, zonder ooit in drift zichzelf te vergeten. Dit rectoraat laat een herinne ring, een traditie en een voorbeeld na zooals maar zelden het geval zal zijn. Wij menschen zijn gewend pas aardige dingen over iemand te zeggen, wanneer hij dood is, maar ik wil mij in dit geval daar niet aan houden. Trouwens„partir c'est mourir un peu" en over dit vertrek zal menigeen niet zonder rouw zijn. O, dat goeie hart" van pater Vlaar! Wat heeft hem dat een vracht zorgen gekost! Wie der do centen kent niet zijn soms wanho- pigen maar zoo beminnelijken strijd, vaak tegen een heele verga dering in, om een leerling de treurnis van een examen-debacle te besparen!? Wie der docenten of leerlingen kent niet de moederlijke droefheid op zijn gezicht, wanneer hij na de eindexamens drie, vier namen moest uitspreken, drie, vier bleeke jongens-gezichten moest zoeken uit de wachtenden, om een Jobstijding mede te deelen!? Was de rector dan zelf gezakt? Hij heeft de school geleid en hij heeft het goed gedaan. Het vol maakte was steeds zijn doel en dat heeft hij nagejaagd, het zacht aardige in zijn natuur beurtelings aanwendend of met moeite onder drukkend. Hij was niet streng, zeggen som migen. Het kan zijn. Ik weet hét niet. Wat is „streng"? Waar be gint het? Als het bij een barsch gezicht en opspelen begint, neen, dan was hij het niet. Hij was te goed, zeggen anderen. Het kan zijn, maar ik geloof het niet. Kan iemand te goed zijn met het beeld van Christus voor oogen? Eén ding is zeker: goedheid in een bestuurder en rechter zal ieder van ons mettertijd het meest be hoeven en wij zullen daar eenmaal allen wel bij varen. Wat had pater Vlaar een mak kelijk leven kunnen hebben, als hij dat „goeie hart" niet had bezeten! Nu heeft hij alle leed en alle vreugde moeten meeleven van al de duizenden, die onder zijn oogen zijn opgegroeid. Wat een strijd van allerlei aard, wat een chaos van moeilijkheden is tegen dat goede grijze hoofd uitgesproken! Hij heeft het goed gedaan. Er is geen oud-leerling te vin den, die niet vol dankbaarheid de vaderlijke zorg gedenkt, die rector Vlaar voor hem had en nog heeft tot op den dag van heden. Er is er niet één te vin den, hoe ver misschien afge dwaald, die niet tot hem zou durven terugkeeren. En dat zegt veel! Dat zegt alles! Er is natuurlijk een diep geheim tusschen dezen Priester en zijn gTOOten Meester. De diepste diepte daarvan respecteerend zij het ons toch vergund, dat, wat aan ons oog niet ontging, eerbiedig te re- leveeren. Wat zijn werk aan menschelijke onvolkomenheid had, dat vulde hij aan met zijn gebed, daar riep hij den zegen van boven over af als een veilige overkoepeling. Dit rec toraat heeft gestraald van boven natuurlijkheid. Soms leek pater Vlaar wel een contemplatieve mon nik, verdwaald in het gedaver van het schoolleven. Zoo zagen we hem ingetogen staan op het bordes. Zoo liep hij in een rechte lijn heen en weer, biddend, over de ochtend cour tusschen geroezemoes en jon- genskabaaL Zoo las hij in volko men sacrule rust zijn H. Mis. En met dit alles sleepte hij de millioe- nen belangen en belangetjes, zor gen en verwikkelingen van een for midabel college onder den zegen van den hemel. •Wij begroeten met gegrond ver trouwen den nieuwen functiona ris, maar we zullen de eerbied waardige, bijna bisschoppelijke gestalte missen in onze gangen. En wat dat „goeie hart" van pater Vlaar zal missen.... laten we daar maar niet over spreken. Dat doet hij zelf ook niet, als man van karakter en als gehoorzaam kloosterling. Als pater Vlaar dan uit ons midden vertrekt, dan wui ven wij hem uit met de vlaggen en wimpels van allerdiepst res pect, groote genegenheid en met weemoed, omdat de mooiste men- schenlevens te snel gaan. Johan Kat, leeraar In de rectorskamer van het Tri- niteitslyceum, die feestelijk was aangekleed met palmen en bloe men, was het Zaterdagmiddag een va-et-vient van vele ouders en oud-leerlingen, die afscheid kwa men nemen van den oud-rector, pater drs. N. T. Vlaar en kennis wilden maken met den - nieuwen rector, pater dr. M. van Straaten. Talrijke goede wenschen en op rechte woorden van dank mocht pater Vlaar in ontvangst nemen. Den nieuwen schoolleider werd veel succes toegewenscht bij de groote en belangrijke taak, die hem wacht. Zooals reeds bekend, zullen de leerlingen in'het begin van het schooljaar, Dinsdag 3 Sep tember, den vertrekkenden pater Vlaar hulde brengen en afscheid van hem nemen. In de nederlaagwedstrijden van de R.K. Damclub D. V. S. zijn de volgende ontmoetingen gehouden: D. V. S. 1Haarl. Damclubcombi natie I en II, voorl. uitslag 216; D. V. S. I—Stabiel uitslag 155; D. V. S. IICruquius uitslag voorl. 2—14. Het gedetailleerde plan van Hitier voor de invasie in Enge land, dat echter nooit is uitge voerd, is Zaterdag gepubliceerd door Justice Jackson's staf van aanklagers, tezamen met vele andere officieele documenten. Het strikt geheim gehouden bevel van den Führer voor de „Zeeleeuw"-campagne, dat kort na Duinkerken werd uitgevaar digd, hield een bij verrassing oversteken van het Kanaal in, achter barricades van mijnen, die de Britsche vloot op een afstand moesten houden. De Luftwaffe en aware kanonnen, die tot over het- Kanaal hun bereik hadden, zouden moeten helpen om den tegenstand te breken. Vooropgezet was echter, dat de R.A.F. van Engeland overweldigd zou zijn. Derhalve is het plan nooit uitgevoerd. Dit bevel van Hitier bevond zich bii de 300 Nazi-documen ten, die in het eerste van een serie van acht deelen gepubli ceerd zijn en die zullen dienen om de geallieerde beschuldigin gen, dat de Nazi's den oorlog hebben gewild en tallooze mis daden hebben bedreven, te schra gen. Hitier gaf aan, dat een lan ding op een breed front moest worden gedaan, ongeveer van Ramsgate tot een gebied ten westen van het eiland Wight. Gistermiddag om ongeveer half een zijn 130 Engelsche kinderen in Haarlem aangekomen. Onder lei ding van eenige leden van de „World Friendship Association" marcheerden de kinderen naar het stadhuis, waar zij door wethouder F. S. Noordhoff werden verwel komd. Spr. wees in zijn welkomst woord op de groote paedagogische waarde, die een kennismaking tus schen Engelsche en de Nederland- sche jeugd tengevolge heeft. Nadat aan de jongens en meisjes ver schillende instructies waren gege ven, werden de kinderen bij de diverse families ondergebracht. In den loop van den middag is ook een aantal scholieren uit Edin burgh aangekomen. Een groep van 40 jongens van het „George Wat sons boys-college", een der bekend ste scholen van Edinburgh, zal voor veertien dagen gasten zijn van de inwoners van Haarlem. De meeste jongens dragen de „Kilt", het be kende Schotsche rokje. Geboren: C. A. HoedtStoute, d; I. H. BeelenHiltermsn, 3; J. van RongenScheffers, d; G C. Kuijer Bosch, z; J. A. Mentjoxvar. Dijk, z; A. P. H. Schoutenva.n Schic, d; A. J Eerdmansvan Rassel, d, E. van Ga lenDonker, z; C. J. HendriksHoo- gerbeets, d; M. Zutdwegvan dor Poorte, d; A. H. Tlche'aarBouwman, Z- Overleden: A. C., 3 j., d. van G. J. v. d. Veenbrlnk, Gasthulsv.; M. C., 4 m., d. van P. Balkenende, Kampers.; C. Zandvliet, 83 j., Kamperl.; A. P. Nielen, 68 Maerten V. Heemskerkslr.: W. H. Cremer, 59 j.. Jan Haringstr G. M. de Nijs, 19 Burg. Rampstr Gehuwd: F. Jansen en J. J. Kol- laait; H. de Goede en J. W. van der Glas. De goede traditie van de laatste wedstrijden van liet vovig seizoen hervattend, heeft DEM Zaterdag avond op Adricliem een verrassende nederlaag toegediend aan VSV, dat aan dezen uitstekenden derde klas- ser de handen vol had en een zeker gewaande overwinning in een 53- nederlaag zag omgezet. VSV, de houder van den wissel beker van het Adrichem-tournooi 1945, kwam, alvorens de reis naar Zwitserland te ondernemen, den beker tegen de gastheeren verdedi gen en deed dat ten aanschouwe van ruim duizend toeschouwers, aanvankelijk met veel succes. De gasten leken onweerstaanbaar en het is kan keeper Pels te danken, dat de rust met niet meer dan 20 ten voordeele van VSV inging. Na de rust vergrootte VSV den voorsprong tot 30. Toen echter kwam de groote keer. Dekker scoorde voor de eer ste maal tegen en dit werd het sein voor een overweldigenden DEM-aanval. VSV had de han den vol. Onweerstaanbaar drongen de DEM-mannen naar voren. Het enthousiaste publiek kreeg spoe dig een 43 voorsprong van DEM te bejubelen. VSV is er niet in geslaagd, on danks enkele goede aanvallen, die echter door een zekere zenuwach tigheid gekenmerkt werden, nog één tegenpunt te scoren. Tien minuten voor het einde vergrootte DEM den voorsprong en zoo eindigde deze spannende strijd met een 53 over winning van de gastheeren. Verschenen is de eerste supple- toire begrooting voor den dienst 1944 der gemeente Haarlem. Het totaal bedrag van de nieuwe of van de verhooging der bestaande posten aan inkomsten is f 5588.312 en het bedrag der verlaging f699.357. Aan uitgaven werd ge boekt een bedrag van f 5.311.220 en f 422.255. Om een indruk te krijgen van de geweldige sommen gelds, die de gemeente in het barre oorlogsjaar 1944 gekost heeft, laten wij hier een specificatie van enkele posten volgen: de kosten voor bescherming tegen luchtaanvallen bedroegen f 94.463, voor de brandweer was f 211.376 noodig; voor het opme ten en het in teekening brengen van monumenten van historische beteekenis-een bedrag van f16.707; aan voorschotten tot het betalen van arbeidsloonen werd f 260.800 uitbetaald; het sloopén van ge bouwen ten behoeve der Duitsche weermacht kostte de gemeente f 115.865; voor maatregelen in verband met de voedselvoorziening werd een bedrag van f 667.773 uit getrokken; de kosten voor de huis vesting van geëvacueerden belie pen f 18.700; voor belooning van het personeel, belast met de be waking van goederen der Duitsche weermacht Werd f 105.430 uitge trokken. De uitgaven in verband met den oorlog bedroegen in dat jaar f 918.000. In een groot ge deelte van deze kosten werd bij gedragen door het Rijk. Z. H. Exc de Bisschop van Haarlem heeft tot moderator van de Vereeniging „Geloof en Weten schap" benoemd pater Dr. Modes- tus van Straaten O-ES-A. Binnen kort zal G. en W- een bijeenkomst beleggen, waarbij officieel afscheid genomen zal worden van den oud moderator pater N. T. Vlaar. Sommige menschen zeggen „fo rens" met het zure gezicht van iemand die bedoelt te zeggen „voor zijn pleizier levende aarts-kapita list" en zij fantaseeren ér verha len bij van den man die zich 's morgens slechts noode uit de arcadische rust van zijn liefelijk dorpje laat rukken in een glan zende Rolls-Royce naar de stad glijdt, daar eenige zaken afhan delt, om tenslotte weer opgenomen te worden In den rozigen droom van het onbekomtnerdste dolce far niente. Ziedaar de theorie, die dit keer eens niet grauw is, maar daarom niet minder ver van de praktijk afstaat. Want geachte lezer wij gaan u vertellen de waarheid om trent den forens is niet minder schrikwekkend dan welke-nog-niet- onthulde-maar-barre-waarheid dan ook. Van alle bovengenoemde schoone zaken blijven bij nadere beschou wing er twee over: het dorpje (al of niet lieftallig) en de stad. Maar ook de forens wordt 's morgens uit zijn moeizaam verworven slaap gewekt door een rammelenden wekker, die hij een- half uurtje vóór heeft gezet om nog even na te kunnen dutten. En ook hij ver slaapt zich dan natuurlijk prompt. Bij hem is dat veel rampzaliger; want hij moet per se den trein van 8 uur 5 halen en de tijd- te-laat dien U zooveel mogelijk inhaalt door y tegelijk te scheien, aan te kleeden en te eten is hem noodlottig. Maar goed, veronder stellen wij dat hij het haalt, onze forens. Dat het hem werkelijk ge lukt met veel kunst en vliegwerk, nadat hij nog even teruggehold is om zijn tasch te halen, ln een draf het stationnetje te- bereiken precies op het moment dat zijn trein binnen komt rollen; dan be ginnen toch pas goed de moeilijk heden. Want het ls beslist een blijk van optimisme te beweren dat deze trein vol ls: hij zit potdicht. Onze forens begint dus met op het raampje te kloppen en lets van „doorloopen" te schreeuwen, zoo dat de menschen daarbinnen ln hun wanhopige hang-positie alle aanleiding hebben om woedende gezichten te trekken en, voorzoover mogelijk, dreigende en afwerende gebaren te maken. Nadat hij, on danks dat alles, toch nog eens bij de open deur: „Doorloopen" roept als of dat tooverwoord de menschen den trein uit zal doen vliegen en hem een riante zitplaats zal be zorgen, lukt het hem dan toch zich al wringend en duwend een plaatsje op het achterbalcon te verwerven. Dat wil zeggen: hij hangt als een geknakte lelie, want iemand heeft een koffer vlak voor zijn voeten geplant met de over bodige opmerking dat zij er niets aan doen kan. En omdat zij een zij is mompelt onze diep beproefde forens; „Q, 'I is niets.'1 Dan zijn er de welhaast klassieke meneer, die ondanks alles toch zijn krant wil lezen, al staat daar niets in en al steekt hij daarmee zijn buurman in het oog en een andere meneer die zegt dat het zoo druk is en dat er zoo weinig fietsen zijn; en een derde wien het gelijkscha kelen in het bloed zit en beweert dat er veel makke schapen in een hok gaan- Om niet te vergeten de juffrouw die een in textiel rei- zenden schoonzoon heeft, en die dus volkomen deskundig is op het stuk van drukke treinen; en het giechelende meisje, dat zich af vraagt wat er nu zou. gebeuren als zij aan de noodrem zou trekken; en de ln trekkersjakjes uitgedos te, bruingebrande jongelingen met stokken en koffers die pijnlijk dui delijk demonstreeren dat ze op vacantie gaan; en de precieus- uitziende dame, die er kennelijk „niet tegen" kan en dat door ta'.- looze malen te zuchten en te puf fen en leelijk te kijken te kennen geeft. Maar, nadat dan het raampje ettelijke malen dicht en open is geweest, omdat het zoo tochtte, of omdat het zoo benauwd was; en nadat bij een tusschenstation er alleen maar even een onderlinge positie-verandering heeft plaats gegrepen komt de trein in de stad. En voor onzen forens, die dan reeds geschokt naar ziél en lichaam in het algemeene sauve- qul-peut den uitgang strompelend bereikt, ligt dan de heele lange dag van werken en zwoegen op een kantoor, waar men hem benijdt omdat hij „buiten" woont. Dat is de forens anno 1946, ge achte lezer; et tout le reste est iitératurei De rest is een sprookje, Heemstede treft wederom voor bereidingen om den verjaardag van de Koningirrop waardige wijze te vieren. Het gemeentebestuur heeft ditmaal de verzorging van de kinderfeesten op zich genomen. Des middags zullen de kinderen zich ln Groenendaal met verschillende volksspelen amuseeren, terwijl zij ook gratis gebruik kunnen maken van de kleine kermis, die op het terrein tusschen de Valkenburger laan en, de Molenlaan zal verrijzen. Het muziekkorps „Excelsior" zal des avonds van 7 tot 9 uur concer- tteren op het Raadhuisplein, waar medewerking zal worden verleend door het Katholiek Gemengd Koor, o-l.v. den heer Evert Haak. Na af loop gaat men in optocht naar het gemeentelijk Sportpark, waar een openluchtvoorstelling tot besluit van de feestelijkheden zal worden gehouden. Dinsdag, 20 Augustus, zal het 1214 jaar geleden zijn, dat de afd. Heemstede van het Wit-Gele Kruis werd opgericht. Reeds van den dag der oprichting af wist 't be stuur, dat destijds bestond uit den Z.Eerw. heer pastoor v. d. Tuijn en de heeren J. H. M. Peeperkorn, wijlen M. A. M. Langemeijer en B. P. Goossens, een goede propa gandiste voor haar afdeeling te vinden, n.l. zuster v. d. Lugt, die kort daarna ook de wijkverpleging op zich nam. Het ligt ln de be doeling van het bestuur het jubi leum op waardige wijze te vieren. Het hoofd van de politieke re cherche afd. Haarlem verzoekt allen, die inlichtingen kunnen geven over Emma Maaike Fonkert, gebo ren te Amsterdam 9 Juni 1913, ge woond hebbende te O verveen, Bloe- mendaal, Adriaan Stooplaan no. 31, o.m. verdacht van het verstrekken van inlichtingen aan den S.D., zich te willen melden bij het Hoofdbu reau van bovengenoemden dienst, Fonteinlaan 3 te Haarlem, kamer 202, tel. 21481 en 21992 (toestel 08). In het bijzonder verzoekt hij den- gene, die einde 1941 en begin 1942 briefkaarten aan bovengenoemde E. M. Fonkert stuurde, met de ver melding: „Mej. Fonkert, in dienst van de Hollandsche Gestapo", zich te willen bekend maken. B- en W. van Heemstede zullen Woensdag 4 September in het openbaar aanbesteden: het ophoo- gen van een terrein voor de uit breiding van de Alfemeene Be graafplaats aldaar en het dempen van een gedeelte der Van Merlen- vaart en het uitgraven van een nieuwe vaart, een en ander met bijkomende werken. Zaterdag en Zondag 14 en 15 September organiseert de Wandel- sportvereenigir^ „Onder Door" een damiate-tocht over een afstand van 20, 30 en 35 K.M. Voor deelneming kan men zich laten inschrijven bij de heeren J. Doets, Zijlweg 104 in Haarlem en J. F. Klein Schiphorst, Pernambucolaan 41 te Overveen. I Vrijdag 23 Augustus 8 uur komt de gemeenteraad van Heemstede in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt o.m. het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwe raadsleden. De politie van Bloemendaal heeft de hand kunnen leggen op een Haarlemmer, die zoowel in Haar lem als in Bloemendaal verschil lende diefstallen heeft gepleegd. De man wordt overgebracht naar Haarlem,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2