Regeering steunt ontwikkeling van de kustvaart W ereldsnelheidsrecord voor vliegtuigen Reünie te Sint Michillsgestel Een huis als inzet Tekort aan schepen bemoeilijkt uitvoering der plannen Nieuwe Britsche poging om het bestaande record te verbeteren Demonstratie van militairen MAANDAG 19 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 Oorlogsverliezen Verloren gebied Nieuwe mogelijkheden gezocht Eerste retourvlucht naar Zuid-Amerika Na de proefvlucht van de Gloster-Meteor verlaat de piloot, W. A. Waterton, zijn toestel 800 ex-gijzelaars bijeen Gift van Curasao aan Amerika Het tweede schroeflooze Gloster-Meteor-vliegtuig heeft een proefvlucht gemaakt. Binnenkort zal dit toestel een poging doen om het wereldrecord te breken fEen avontuurlijke veldtocht van een\ I dakloos burger J Marchant et d'Ansembourg voor Bijz.*Raad van Cassatie Vóór 1940 bestreek de Neder landsche kustvaart een gebied, dat zich uitstrekte van Bergen in Noorwegen tot Lissabon, waarop zijdelings de vaart op de Britsche eilanden en op de Oostzee aan sloot. Van de 470 schepen die voor den oorlog in de kustvaart voeren, was 20 eigendom van een reederijbe- dr!|f, de rest behoorde toe aan de eigen kapiteins. De oorlog beroofde de vloot van een derde deel van haar schepen; llo kustvaarders gin gen verloren door direct oorlogsge weld, de overige werden verkocht of zijn onnaspeurlijk verdwenen. Op het oogenblik zijn er dur nog onge veer 300 schepen voorhanden, doch hiervan zyn er 50 In reparatie. Behalve verliezen aan de vloot be rokkende de oorlog aanzienlijke schade aan de vaartmogelijkheden, vooral van de schepen bestemd voor de vaart op de Duitsche binnen- en zeehavens. In afwachting van een regeling der valuta- en bezettings vraagstukken kunnen deze trajecten niet door de Nederlandsche kust vaarders bevaren worden en nemen Duitsche schepen hun plaats in. De vaart op de havens ten Oosten van Stettin is zeer moeilijk geworden. Op de gebieden, die door Rusland bezet zijn of onder Russische contröle staan, kan nog niet gevaren worden. In de kringen der reeders worden geen al te liooge verwachtingen aan gaande de mogelijkheden in deze ge bieden gekoesterd. Met Finland is een nieuw handelsverdrag afgesloten en men mag hier op uitbreiding van de betrekkingen rekenen De handel met Zweden en Denemarken is afhankelijk van de te treffen deviezemnaatrege- Ien. Het zeer belangrijke Roergebied is momenteel nog voor alle buitenland- sche schepen gesloten en het toe komstige goederenverkeer is afhan kelijk van de beslissingen der Ge allieerden. Naast Duitschland bezit evenwel alleen Nederland de schepen en de menschen om de producten van dit industriegebied naar alle Buropeesche havens te vervoeren. Ook van Engelsche zilde kunnen moeilijkheden komen. Elk ntet- Engelsch schip moet, om een En gelsche haven aan tie loopen, een licentie bezitten, die tot nu toe nog niet is geweigerd. Maar men rekent er in scheepvaartkringen op. dat deze nieuwe „acte van" na vigatie" volledig in werking zal treden, zoodra Engeland over de noodlge menschpn en materiaal be schikt om los te kunnen staan van het buitenland. Nederland zou hierdoor bijzonder getroffen zijn. Ondanks alle verliezen en tegen slagen past het kustvaartbedrijf zich op soepele wijze aan de ge wijzigde omstandigheden aan. De belangrijke vaart op Portugal wordt thans meer en meer uitgebreid en op kleine schaal is' ook de Mid- dellandselie Zee In de vaart be trokken, zoodat In Marseille reeds een reederykantoor kon worden ge opend. De regeerlng steunt de ont wikkeling van het bedrilf en be kostigde een studiereis naar Zuid- Afrlka, waarbij ook Egypte werd bezocht. De besprekingen, die thans ge voerd worden, wettigen de ver wachting, dat binnenkort de Ne derlandsche coaster regelmatig in de Zuid-Afrikaansehe havens zal worden gezien. Voor de tpekomst overweegt men zelfs de vaart over den Atlantlscben Oceaan naar de landen om de Caraïbisclie Zee en naar Zuid-Amerika. Men lieeft bij de uitvoering van deze grootsehe plannen echter te kampen met een tekort aan schepen. In kringen van scheeps bouwers en reeders heerscbt de In druk, dat de regeering de voor keur geeft aan buitenlandsche orders. De bouw van schepen voor andere landen levert evenwel slechts éénmaal deviezen op en Nederland schept hiermede concnr- rentle-objecten voor de eigen scheepvaart. De bouwtijd en de prijzen voor nieuwbouw bedragen ongeveer het drie- tot viervoudige van voor den oorlog en hypotheken zijn moeilijk te verkrijgen voor deze schepen, die wellicht niet eens een loonende ex ploitatie toestaan. Ook de loonen en andere sociale lasten zijn aanmer kelijk gestegen. Het. Is evenwel de vraag of bet bedrijf al deze lasten ln den zwaren concurrentiestrijd zal Zaterdagmiddag landde op Schip hol het eerste K.L.M.-vliegtuig dat na den oorlog een retourvlucht naar Zuid-Amerika heeft volbracht. Het doel was speciaal de vliegvel den van verschillende steden hl Brazilië op hun geschiktheid te onderzoeken. De gezagvoerder, pi loot Frijns, verklaarde dat de vlieg velden best te gebruiken zijn. Het vliegtuig, dat spoedig „Friesland" zal heeten, zal nog eenige proef vluchten maken. Gaat dat goed dan wordt 7 October een dienst twee- faal per week op Buenos Aires geopend. kunnen dragen. Dit is weer afhanke lijk van andere factoren: zal bet bedrijf zich kunnen aanpassen aan de moderne techniek en zal de re geering het voldoende steunen. In Denemarken ging de kustvaart ver loren door conservatisme In schepen zoowel als ln opleiding der beman ningen, maar op dit terrein bestaat er in Nederland geen reden tot onge rustheid. Nederland staat nog steeds met de beste schepen en bemanningen voor aan en men mag dns met vertrouwen verwachten, dat de Nederlandsche kustvaarders ook ln de toekomst met eere de driekleur naar alle bereik bare havens zullen dragen. In het voormalige gijzelaars kamp het seminarie .Beek vliet" te St. Michielsgestel is Zaterdag een reünie gehouden van ongeveer 800 ex-gijzelaars uit de kampen Haren en St. Michielsgestel. Het was de eer ste offlcieele reünie sinds de bevrijding. Onder deze ex-gijzelaars bevonden zich o.m. oud-minister-president ir. W. Schermerhom en minister mr. P. Lieftinck. De president van het Seminarie, Mgr. Gpyaerts, sprak als gastheer een welkomst woord, waarna de burgemeester van St. Michielsgestel, mr. Fran- cissen, namens de gemeente het woord voerde. Hij deelde mede, dat het volgende jaar in de groote oude dorpskerk een gedenksteen zal wor den onthuld ter herinnering aan de voormalige bewoners van het gijzelaarskamp. Oud-minister-president Sóher- merhorn heeft hierna goede herin neringen opgehaald aan het kamp leven, maar ook herdacht hy in gevoelige bewoordingen 8 gijzelaars uit het kamp die gevallen zijn. Verder wees hij de ex-gijzelaars er op, dat zij zich niet als bevoor rechte Nederlanders moeten be schouwen. In het bijzonder sprak hij dan zijn waardeering uit voor de groote diensten van den medi- schen staf in het ziekenhuis te 's Hertogenbosch, van het Roode Kruis, van enkele moedige ambte naren der P.T.T. in Den Bosch en van den wachtmeester der rijks politie Hendriks te Oisterwijk. Prof. dr. w. Asselbergs heeft de poëzie en den humor van het kamp leven belicht. De heer A. Kok gaf vervolgens de indrukken weer van de laatst achtergebleven groep ten getale van ongeveer 140 gijzelaars op 6 September 1944, den dag Da Dollen Dinsdag. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat het in de bedoeling ligt zoo spoedig mogelijk een gedenk- teeken te plaatsen in het Semina rie te St. Michielsgestel, het zie kenhuis in Den Bosch en in de ge meente Goirle. De Vereenigde Staten hebben een gift van Ouragao, bestaande uit grond, kantoren en verblijf, aanvaard, aldus deelt het Ameri- kaansche departement van Bui tenlandsche Zaken mede. Het ge bouw zal dienen ter herinnering aan de Amerikaansche strijdkrach ten, die gedurende den oorlog in West-Indië hebben gediend, en aan wijlen president Roosevelt. Het zal den naam „Franklin Delano Rcosevelt-house" dragen. InpXaats van den heer 3. W. Ren gelink (P. v. d. A.) is benoemd ver klaard tot lid der Tweede Kamer L J. Zimmerman, Amsterdam. Alles is gereed voor de nieu we Britsche poging om het eigen wereldsnelheidsrecord «Woor vliegtuigen te verbeteren. Het bestaande record staat sinds 7 November 1945 op naam van Engeland met een snelheid van 606 mijl per uur, welke prestatie te Herne Bath met een schroefloos toestel werd bereikt. Op het vliegveld te Tange- mere een befaamd oorlogs vliegveld der K.A.F. staan twee schroeflooze vliegtuigen (Gloster Meteor) gereed om zoodra de ideale weersomstan digheden zich voordoen, over een parcours boven de zee langs de kust bijl Littlehamp- ton de poging te wagen. De motoren Rolls Royce Der wint V zijn, evenals de vliegtuigen, gewoon van den loopenden band gekomen en verschillen in vrijwel geen enkel opzicht van de standaardmodellen, die reeds bij de R.A.F. worden ge bruikt. Om aan de eischen van een ver groot brandstofverbruik te kun nen voldoen zijn extra tanks aan gebracht: een van 18.160 liter, ge monteerd ln de munitiebergplaats, en twee van 5.448 liter, elk in de ruimte waar anders het 2 c.m. ka non gemonteerd is. Wat den vleugel betreft is hier gebruik gemaakt van den zoogenaamden ingekorten vleugel, maar volgens de experts is het eenige voordeel dat hiermede bereikt kan worden, namelijk be tere zijdelingsche controle, niet van dien aard, dat de gewone stan daardvleugel niet gebruikt zou kunnen worden, althans niet voor een snelheidsrecordpoging. Zooals reeds vermeld, werd het Het kan gebeurd zijn, dat ge in deze maan den na den oorlog 'n huls gezocht hebt; het kan ook zijn, dat ge het niet noodig gehad hebt en misschien prijst ge u in dit laatste geval gelukkig, maar toch, boe- veel hebt ge dan gemist. Het Is namelijk ln dezen toch al zoo avontuurlijken tijd een bijzonder geaoe- ?en op Jacht te gaan naar -en éigen woning, of ge. nu al zegevierend thuis komt of niet. Wanneer ge er aan be gint, weet ge niet, wat u te wachten staat, al kent ge al de artikelen, die er over den woningnood ver schenen zijn, uit uw hoofd, en al hebt ge al de adver- lenties, die er een symp- ;oom van zijn, zorgvuldig oijgehbuden. Ge zult na melijk spoedig ervaren, dat il de aldus vergaarde we- :enschap slechts theore tische waarde heeft, die u in de nractyk geen stap verder brengt. Zoo zilt ge bijvoorbeeld in uw,.lectuur wél het in stituut tegengekomen, dat den naam „huisvestings bureau" meegekregen heeft en waarvan ge zoudt ver wachten, dat het In dien ge een huls noodig aebt, er een zal toewijzen. Daarheen gaat dus uw eerste tocht. Ge zult daar evenwel hooren, dat ge zelf een huls dient te zoeken. Hebt ge er een, dan zal het huisvestingsbureau beslis sen, of het u toegewezen kan worden. Ben koude douche, denkt ge op het eerste oogenblik, maar neen, lieve lezer, een verheugende gewaar wording: het ls dus niet waar, dat alle particulier Initiatief van overheidswe ge de kop wordt inge drukt. Ge moogt zelf aan den slag gaan en dat doet ge volijverig. Ge trekt, als ge u zelf niets te verwyten wilt hebben, van den eenen makelaar naar den anderen, en dat ls weliswaar een vermoeiende, maar ook een zeer hartverheffende bezig heid, want waariyk, ge zoudt, als ge veel met den trein reist, nimmer ver moed hebben, dat er nog zooveel voorkomende men schen in Nederland wonen. Zy biyven dit, maanden lang, al moeten er hon derden zijn, die hen met hun zorgen lastig vallen. Weliswaar komt ge na die maanden tot de ontdek king, dat die vriendelijk heid alleen u nog geen huis verschaft, maar, niet waar, dat vermindert de waarde van de vriendeiyk- heid niet. Op dat oogenblik zijt ge trouwens aan een depres sie toe. Ge denkt met wee moed terug aan den tijd, toen de menschen aich zelf nog een plaggenhut bouw den en daarin tevreden waren, of aan die andere periode ln de geschiedenis, toen men zich te vuur en te zwaard een haardstede kon veroveren. Maar dat zijn nuttelooze mijmerin gen. als ge er geen wij'e lessen uit trekt. Namelijk deze, dat ge geen al te hooge eischen moet stel len, maar bovenal, dat ge feitelijk een grootscheep- schen veldslag moet voor bereiden en u dientenge volge van de noodlge hulp troepen hebt te voorzien. Zilt g« zoover gevorderd, dan is het doode punt overschreden en waarlijk, ge voelt u een veldheer, die grootsehe dingen tot stand zal brengen Ge begint weloverwogen uw medestrijders te kiezen en stemt hen gunstig middels Engelsche sigaretten of andere begeerlijke dingen, die moeiiyk te krijgen zijn. Het ls waar, ge raakt er «enig geld mee kwijt, maar het is verheugend te zien, hoe dergelijke kleine ge schenken de vriendschap verhoogen, want als git hen daarna van uw moei lijkheden vertelt, zijn zij aanstonds bereid u te hel pen. Gy verschaft hun vanzelfsprekend de midde len, die ook zij noodig heb ben om weer anderen ln de tuiste stemming te bren gen en vervolgens kunt ge u in uw hoofdkwartier te rugtrekken en wachten op het - welslagen van uw strategisch plan. Welnu, dat slaagt met dit soort middelen, Indien zy ruim genoeg verstrekt zijn, altijd. Wat ln deze geheele onderneming de zooveelste reden ls om u oprecht te verheugen. Hoo llchtgestemd voelt gy u dus. wanneer gij u ten tweeden male naar 't huis vestingsbureau begeeft en daar het resultaat van uw activiteit voor den ambte naar ontvouwt. Maar dan, lieve lezer, maar dan. Gij hebt d'en ambtenaar vermoedelijk nog nooit gezien. Ge kunt dus niet verwachten, dat hy uw vriend is. en ge kunt ook niet probeeren hem tot uw vriend te ma ken, want men zou u van omkooperif verdenken. Bo vendien zoudt ge bij hem wellicht gewetensconflic ten wakker roepen, die hü niet verdient. Ge hangt dus geheel en al van zijn eeriyk inzicht af en ge maakt, daar tegenover hem. spannende oogen- bllkken mee. Maar hoe hij ook beslist, ge hebt altijd reden, om u te verheugen zegt hij Ja, ge hebt een dak boven uw hoofd, zegt hy nee, ge kunt een nieuw veldtochtsplan ontwerpen, beter dan den eersten keer en ge zult niet weten, wat ge het meest moet wenschen, want, nietwaar, zoolang ge iets tracht to bereiken ziet het er veel aanlokkelijker uit dan wanneer ge het eenmaal hebt en goedbeschouwd moet het dus prettiger zijn een huis te zoeken, dan er een te verwerven. Werkelijk, ge hebt wat gemist, als ge nog geen huis hebt hoeven te zoe ken. wereldsnelheidsrecord in 1945 te Herne Bath verbeterd. Dat men deze plaats met alle daar nog be schikbare verbindingen heeft ver laten is het resultaat geweest van een grondige bestudeering van de geheele Zuidkust. Men had in de eerste plaats een recht parcours ter lengte van 20 mijl noodig, het geen maar op enkele plaatsen te verkrijgen is. Voorts mochten geen rotsen den achtergrond vormen en moesten de fototoestellen, die de tijden registreeren, een vaste standplaats op de kust hebben. Maar het allervoornaamste zijn de weersomstandigheden. De commissie van onderzoek kwam tot de conclusie, dat 't gebied rond Littlehampton het meest voor de poging in aanmerking kwam, zoodat een rechte baan werd uit gezet met speciale boelen, name lijk opgevulde rubberreddingboo- ten'der R.AF. Door het getij zou den andere boeien moeilijkheden opleveren. Voorts zijn sperballons opgelaten om den piloten den minimalen af stand boven het zeeoppervlak aan te geven, die volgens het interna tionale reglement is vastgesteld. Verschillende vaartuigen, waar onder reddingbooten van da R.A.F., staan ter beschikking om eventueel te hulp te kunnen snellen. Cher de mogelijke snelheden, dia bij een eventueel© poging bereikt zouden kunnen worden, wenschten de experts zich niet uit te laten. En dat ls heel natuurlijk, niet alleen uit een oogpunt van voorzichtig heid, maar ook in verband met da concurrentie, die van Amerika uit gaat, waar op dit moment even eens pogingen worden aangewend om het Britsche wereldsnelheids record in de lucht te verbeteren. Men zal veel geduld moeten hebben, zei de eerste piloot groupcaptain Donaldson, omdat windstooten, voortgebracht door onregelmatige windsterkte, den uitslag ongunstig zouden beïn vloeden. MSh wacht voorts een temperatuur van omstreeks 89 graden en een onbewolkte lucht af. Een wind van regelmatige sterkte zou volgens genoemden piloot de recordpoging niet in den weg staan. Het wachten is dus nu in de eerste plaats op de motoren en van 11 Augustus af op den idealen dag. De federatie van Indonesische vereenigingen had te Amsterdam, een herdenking op touw gezet van het éénjarig bestaan van de „In donesische republiek". In de plaats van een openluchtdemonstratie op het IJsclubterreln, welke verhoren was, heeft men In ..Piccadilly" een besloten zoowel als een openbare vergadering gehouden. Verschillen de sprekers hebben het woord ge voerd, o. a. de hoofdredacteur van de „Waarheid", de beer Kceje- mans. De vergadering was voor militairen verboden. De militairs politie heeft eenige militairen, die dit verbod overtraden, uit de zaal verwijderd. Eenige honderden mi litairen hebben toen des avonds in de binnenstad gedemonstreerd met borden, waarop vermeld stond dat zij tegen uitzending naar Indië waren. Zij trokken van het Beurs plein langs de Dam en de Kalver- straat naar het Rembrandtplein, dooh gingen uiteen, toen de mili taire politie arriveerde. Deze laat ste heeft met gevechtswagens door de stad gepatrouilleerd. Des nachts is nog een „feest" gegeven ln het Royal-theater, waar eveneens de militaire politie toezicht hield. Woendsag 11 September zal voor den Bijzonderen Raad van Cassa tie behandeld worden de strafzaak tegen graaf M. V. H. J. NL Marchant et d'Ansembourg, voor malig commissaris der provincie Limburg, die door het Bossche Bij zondere Gerechtshof veroordeeld ls tot vijftien jaar gevangenisstraf, wegens het voortgezet misdrijf van opzettelijk in tijd van oorlog hulp verleenen aan den vijand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3