De ondergang Euwe is achterop geraakt van den sterksten vuurtoren Waarschijnlijk blikseminslag in de Duitsche springlading Slechte rentrée van de Tsjechen mm Receptie Haarlem Nieuwe Loosdrecht-week Onverdiende 0-1-nederlaag van het Blauw Wit-elftal MAANDAG 19 AUGUSTUS 1946 PAGINA 4 Lichtsterkte van ^5.200.000 kaars^, Nederland-Zweden kano Eindhoven wint het D.E.C.- tournooi Draverijen Leeuwarden Draverijen Duindigt ■MBBti F óór 10 Mei 1940 was de Nederlandsche kust bezet met een reeks van lichtenals een ring met flonkerende briljanten. Op onze duinen stonden, van Walcheren tot Schiermonnikoogveertien groote vuurtorens, die, tezamen met drie lichtschepen, in totaal niet minder dan 30 mil- lioen kaars den hemel inzonden. Een van de mooiste vuurtorens was ongetwijfeld de toren op het Westhoofd van Goeree, die bovendien met recht Neerlands sterkste vuurtoren genoemd mocht worden. Een lichtsterkte van 5.200.000 kaars; plaats daarnaast eens een huiskamerlamp, of een straatlantaarn De vuurtoren op Goeree bestaat niet meer. Hij is één der oorlogsslachtoffers, die sneuvelden met het einde in 't zicht. Luttele uren na de capitulatie, in den nacht van 4 op 5 Mei 1945, kicam de springlading onder in den toren tot ontplof fing onder omstandigheden, die ondanks hun geheimzinnig heid een duidelijk licht werpen op het raffinement der Duitschers in het bedenken van „boobytraps". Vóór den oorlog werd het Goe- reesche verkenningslicht bediend door vijf lichtwachters onder lei ding van den opzichter der Kust- verlichting J. Troost. Tijdens de mobilisatie kwam er in den toren een post van de Marine-Kust wacht, maar na Mei 1940 meende de Kriegsmarine dit werk te moe ten overnemen;' al het vuurtoren- personeel en alles wat Marine was werd uit de omgeving verwijderd. De Duitschers bouwden op den toren een radar-peilstation (en ten overvloede nog een, vlak ernaast) en zij zouden vermoedelijk het in terieur van den toren successieve lijk geruïneerd hebben, als dit in terieur niet geleidelijk onder hun "handen weggehaald was door zorg zame eilandbewoners. Deze zagen na enkele jaren zelfs kans de heele optische installatie te „bergen". Eindelijk werd het April 1945. Het eiland Schouwen lag reeds on der geallieerd artillerievuur; het veer bracht telkens groepjes vluch tende Duitsche soldaten naar Goe ree. op Goeree zelf waarden Duit sche vernielings-commando's rond; zij legden springladingen onder bruggen en sluizen, onder den vier kanten Stadstoren jan het plaatsje Goedereede en tenslotte ook onder den vuurtoren. De bevolking hield zich schuil, maar er waren er, die er veel voor voelden, den Duitschers een spaak in het wiel te steken, wanneer het moment van opblazen aangebroken was. Of, nog beter, vóór dien tijd. De moeilijkheid was slechts, iemand te vinden, die verstand van springladingen had. Zoo Iemand was er niet. Maar soms is het geluk met de stoutmoedigen. De monteur-lijn- werker van de Electriciteits Mij. „Goeree en Overflakkee" (E.M. G.O.) '3. Grinwis waagde een po ging om althans den kostbaren 12500 volts transformateur uit den vuurtoren te halen, vóór deze op geblazen werd. „De brutalen hebben de halve wereld" dacht hij, en stapte met enkele collega's op klaar lichten dag naar den toren. Daar vroegen de mannen „glashard" assistentie van een Duitscher der Kriegsmarine. Deze Duitscher zorgde voor een paar verrassingen. In de eerste plaats verklaarde hij geen nationaal-socialist te zijn, in de tweede plaats, dat hij niet aan het opblazen van den vuurtoren wenschte mee te werken. Sterker nog: hij hielp de Nederlanders, door eigen handig de leidingen door te knippen, waarmee de spring stoffen onderling verbonden waren! Maar binnen het uur hadden de Nederlanders een detachement ver nielingstroepen op hun dak, die de zaak begon te herstellen. Het lijkt er veel op, dat onz# Kriegsmarine- man ook deze verrassing op zijn geweten heeft. Niettemin, de mannen van de E. M. G. O. kenden het kunstje nu. Dubbel brutaal gingen ze 's mid dags wéér naar den vuurtoren, knipten weer de draadjes door en staken voor alle zekerheid de ont stekingsapparaten in hun zak. Bo vendien deden ze een min of meer verbijsterende ontdekking. Het bleek, dat de manschappen van de vemielingstroepen 's morgens de springlading regelrecht verbonden hadden metden bliksemaf leider! Ook in deze verbinding werd uiteraard de schaar gezet. Een en ander speelde zich af op 2 Mei 1945. Twee dagen later drong op Goe ree het gerucht van de capitulatie door. Vrijwel niemand sloeg acht op de onweersbui, die tegen mid dernacht boven den kop van het eiland hing. De bliksem flitste, de donder rommelde en omstreeks één uur werd een felle bliksemflits ge volgd door een hevigen knal, die de ruiten deed rinkelen. Den volgenden morgen vond men den vuurtoren op het Westhoofd in zijn volle lengte uitgestrekt in het duin, geknakt, gekneusd, on herstelbaar verminkt. Nog steeds is het niet volkomen duidelijk, wat er op dien laatsten dag precies gebeurd is. Misschien heeft de bliksem in den toren zijn eigen weg gezocht en de in 't on- gereede gemaakte springlading toch gevonden Zeer verdacht is een kort bezoek, dat twee Duitsche officieren van de vernieiingstroe- pen aan den toren hebben ge bracht, enkele uren vóór de explo sie, in 't schemerdonker. Vast staat alleen, dat daar geen Kriegsmarine meer aanwezig was; in de licht- wachterswoningen schuilden nog slechts enkele versufte, gdvluchte Duitsche soldaten bijeen, de laatste van een in België vernietigd regi ment Zij zullen braaf gschrokken zijn, toen de klap kwam. De vuutoren op het Westhoofd van Goeree De geijkte gelegenheid voor voet balrecepties „de Leeuwerik" stond Zaterdagmiddag weer in het middel punt van de belangstelling. De zaal was allergezelligst met planten ver sierd; tijdens het recipieeren werd het eene bloemstuk na het andere binnengebracht. En als men daartus- schen denkt zoo goed als alle kop stukken uit het Nederlandsche voet bal in groot tenue, hej prettige weer zien, de geanimeerde gesprekken, dan krijgt men een beeld van de ge zellige sfeer. Er waren deputaties van de ge meentebesturen van Haarlem en Heemstede, van den KNVB en de afd. Haarlem, van de leden uit het alleroudste verleden, van het Scheids- rechters-wezen, van het terrelnperso- neel, waarbij zich na tal van parti culieren als hoofd-commissaris Ten- kinck e.a. en een onafzienbare rij van vereenigingen aansloot. De eene speech was al hartelijker dan de an dere. Behalve bloemen werden vele stoffelijks herinneringen aangelbo- den. Een der treffendste oogenblikken was de komst van den eersten captain van „Haarlem", P. charbon, met ver scheidene oud-sr.elers. Namens de oude garde, waarbij als vanzelfspre kend good old Jan van den Berg zich wonderwel thuis voelde, voerde Char bon het woord. Hij haalde kostelijke herinneringen op. waarnaar alle aan wezigen met de grootste belangstel ling luisterden om dan nog eens de „veil" te herhalen, die in de negen tiger jare zoo dikwijls over de velden had geklonken. 't *Was een receptie een Neder- landsch voetbal-kampioen waardig! Cricket HCC IACC 114—109 runs; HBS—HCC II draw HHC 124, HBS 63 voor 3; HermesVRA, Her mes wint met 13 runs; PWVVV, VVV 80 voor 5, PW 72 uit In het werehlschaaktournooi te Groningen kreeg Euwe Zaterdag de eerste krachtproef te doorstaan en wel tegen den Argentijn Najdorf, die met het heilig voornemen beziel! was in geen geval te verliezen. En zoo ver bracht hij het A>ok! Na 28 zetten bood Euwe remise aan, de tweede in de partij. Najdorf accep teerde. Dundin won na dertig zetten van O Kelly, Flohr na 29 zetten van Christoffel. De Rus Smislof versloeg zijn landgenoot Boleslafskiej. Het Amerikaansche duel Denker—Steiner was voor eerstgenoemde. Guimard moest het onderspit delven tegen Stolz. Tartakower hield Kottnauer er onder. De In den middag afgebroken partij KotovYanofsky eindigde in remise. Botwinnik bood zichzelf een Op de Boschbaan te Amsterdam werden Internationale kanowedstrij den gehouden tusschen Nederland en Zweden. In het tweepersoonsnummer K2-klasse startten voor Zweden Hans Berglund en Lennart Kling- ström van de Brunsvikens Kanot- klubb, Stockholm, kampioenen op 10 k.m. van Scandinavië, winnaars van de kanowedstrljden tegen Fin land en in het éénpersoonsnurnmer Gert Frederiksson van de Nyköpings Kanotklubb, Nyköping, kampioen op de 1 en 10 k.m. van Scandinavië en eveneens winnaar in de kano wedstrijden tegen Finland. Van Ne derlandsche zijde namen deel de beste ploegen, welke nog Juist op tijd uit België terug waren. De wedstrijden werden Zaterdag geopend met de K 2 Kraaler en Stroo van Geuzen wonnen in 45 min. 6,8 sec. In de KI won de ZZweed Frederiksson In 5o min. 49.1 sec. Ook over I k.m. bewees de Zweed Frederiksson Zondag zijn superio riteit door als eerste In een tijd van 4,37 aan te komen. De K2 leverde eveneens een Zweedsche zege op. Hier wonnen BerglundKlingström In 4 min. 20.4 sec. Zaterdag, op den eersten dag van de invididueele wedstrijden van de Nieuwe Loosdrecht-week, was er weinig wind. De resultaten waren: 12 voetsjol- len: 1. Woelwater. B.M. klasse: 1 Spirit. 16 m2. Eenheidski.: 1. Sir Couf. Pampuskl.: l. Furie. Valken klasse: 1. Pappy. 16 m2. Toerkl.; 1. Roerdomp II. Vrijbuiters: 1. Blik sem. 16 m2. B. kl.: 1. Ajax II. 12 m2 klasse: 1. Minx. Olympiajollen: l. E.B. II. Zondag was er een stevige Zuider bries. De hoofdprijzen als resultaat van de totaal-uitslagen werden in de di verse klassen als volgt behaald: 12 voetsjollenkl.: Woelwatertje - (mej. Dickey Kleyn). B.M. kl.: Spirit (C. Scherpel Jr.). 16 m2. Eenheidski. A: Thomas de Gauwdief (F. P. v. Dijk Jr.). Pampuskl.: Furie (A. de Groot). Valken: Pappl (A. E. Dudok van Heel). In deze klasse ontging P. v. Buren van Aegir in zijn Bufra den hoofd prijs. doordat een tegen hem lnge- r'iend protest in de laatste race, •waarin hij als vierde eindigde, werd toegewezen. 16 m2. Toerkl.: Roerdomp II (me). H. Blunt)Vrijbuiters: Thedo (B Boeschoten). 16 m2. Eenheidski. B': Vooruit (J. Barendse). Sharpies: Nina (C Th. Guleker). Olympiajollen; T, E. B. (A. D. Bakker). (Van onzen specialen verslaggever) AMSTERDAM, 18 Aug. Voor de genen, die gedacht hadden in het Olympisch Stadion bij de hernieuw de kennismaking met het Tsjechisch voetbal weer eens te kunnen genie ten van het spel, zooals zij dat voor den oorlog gewend waren van Sparta, de Bohemians e.a., moet het wei een groote desillusie geweest zijn Cechie Karlin welk elftal voor een der sterkste uit Cen- traal-Europa doorgaat allesbehal ve aan den roep te zien beantwoor den, dien het was voorafgegaan. Van eenig systeem was geen sprake; de techniek liet veel te wenschen over. Het eenlge goede was het positie-kiezen, maar daar bleef het dan ook bij, want verder voordeel konden de heeren er in den regel niet uit putten. Er werd veel gecombineerd, voor doel tè veel. Als schieten geboden was centerde men rustig door tot de aanval doodliep. Het eenige doel punt van den middag, dat de gas ten tegen het einde scoorden, was tevens nagenoeg het eenige behoor lijke schot. Viel het spel van de Tsje chen tegen, hun houding in het veld was al niet veel beter. Telkenmale moest scheidsrechter Kareis voor free-kick fluiten, en terecht, want de gasten, stuk voor stuk stevige knapen, hadden blijkbaar aan hun lichaamskracht alleen niet voldoen de; tallooze malen zochten zij deels uit onmacht hun toe vlucht tot unfaire trucjes, om het maar op zijn zachtst uit te druk ken, hetgeen tegen 't einde van den wedstrijd een fluitconcert van het publiek tot gevolg had, ondanks het feit, dat de toeschouwers voor den wedstrijd op origineele wijze van de Tsjechen bloemen kregen toegeworpen. Al met al een wedstrijd die zeer zeker niet op eerste-klas peil stond. Voor de rust wogen de partijen volkomen tegen eïkaar op. Zooals gezegd waren beide voorhoeden niet in staat te doelpunten. Van Raalte wist enkele hachelijke situaties schitteren^ op te lossen. Gedurende een half uur in de tweede helft had Blauw-Wit de beste kansen, doch door geknoei ln de voorhoede, speciaal van Tjepke- ma, die wel twee keer achtereen tegen den paal schoot, maar er ver der niets van terecht bracht, wist men geen succes te boeken. De laatste tien minuten waren voor de bezoekers, die kort voor het eind signaal met een onverwacht on hard laag schot van Kutil den strijd in hun voordeel hesisten. Aan den wedstrijd ging een turn- demonstratie vooraf van de keur- ploeg van den A.T.B. De oefeningen aan het rek en het nummer tafel- springen ontlokten een welverdiend applaus aan de toeschouwers. De Fostharmonie speelde de volksliederen en gaf verder een pit tige entourage aan het geheel. In de finale van het DEC-tour- nooi te Amsterdam wist Eindhoven met 43 van AF.C. te winnen, na aanvankelijk met 30 te hebben voorgestaan. De A.F.C.-achterhoe de maakte enkele blunders. Nog voor de rust scoorde A.F.C. tegen, maar Eidhoven doelpuntte eveneens (4—1). Na de hervatting kwamen de Amsterdammers er goed in en zij brachten den stand op 34, maar daar bleef het verder bij. In de halve finales speelde A.F.C. gelijk tegen Wageningen, waarna de Reds met strafschoppen won nen. Eindhoven versloeg Zeebur- gia gemakkelijk met 51. verjaardagscadeau aan. Op het met bloemen versierde tafeltje won hij na een langdurigen en hard- nékkigen eindstrijd na 60 zetten van Vidmar en kwam zoodoende alleen aan den kop. BernsteinSzabo werd De partij afgebroken. De stand ls thans: E'otwinnik 5 punten, Euwe 4y2 punt, Denker en Stolz ieder 4 pun ter», Smislof Zy2 punt, Tartakower 3 punten en 1 afgebr partij, Najdorf en Kotov leder 3 punten, Flohr 2)4 punt en 1 afgebr. partij, Szabo 2 punten en 1 afgebr. partij, O'Kelly er» Lundin 2 punten elk, Boleslafskiej en Yanofsky ieder iy2 punt, Gui mard 1 punt en 1 afgebr. partij, Christoffel en Vidmar ieder 1 punt, Bernstein y2 punt en drie afgebr. partijen, Kottnauer y2 punt en 1 af gebroken party, steiner y2 punt. Heden worden de volgende afge broken partijen voortgezet: uit de eerste ronde: BernsteinKottnauer en FlohrTartakower; nit de tweede ronde: Bërnstein—Guimard en uit de vijfde ronde: BernsteinSzabo. Dinsdag begint de zesde ronde De uitslagen van de Zaterdag te Leeuwarden gehouden courses zijn; Opeaingsprijs1. Jimmy Mc Gregor. Zomerprljs: 1. Handsome Scott. Oude Waag wisselprijs: 1. Eleonora. Zaailand-prijs: 1. Multicolore. Kor- tebaan-prijs: 1 Zoon Vansilladar. De uitslagen van de Zondag te Duindigt gehouden courses zijn: Beker-prijs: 1. Magnor. Clingel- daal-ren: l. Ramana. Noa-stop-prijs: 1. Martlne. Prijs van Overbosch: 1. Edel Scott. Hiep-hiep-hoera-prijs: 1. Zeester. Het programma werd afgewisseld met wedstrijden en demonstraties van politieruiters uit Amsterdam, Rotterda en 's-Gravenhage. De resultaten van hst. Zondag te Utrecht gehouden wnlerpolotournooj van de eerste klasse daaif s-zs ven tallen zijn: UZSC 1—HDZ 1 5—6 (finale wa- terpolodag). Robben 1Neptunis 1 10—0, UZSC 1—ADZ 1 0, ADZ I— Neptunls 1 71, Finale Robben 1 UZSC 1 9—0. Tijdens de nationale zwemwedstrij den, welke ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan der zwem- en po loclub „Brandenburg" te De Bilt zyn gehouden, verbeterde Nel van Vliet het op naam van ue Duitsche mej. Kapel staande wereldrecord 200 meter schoolslag met bijna 3 sec. De nieuwe wereldrecordhoudstér ontvangt uit handen van den voor zitter der zwemvereeniging den beker

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4