Nieuwe wegkampioen: Schellingerhoudt Motorraces te Zandvoort Oud-R.K.F.-internationaals winnen met 4-3 Stormloop van Middelkamp ontnam hem den titel niet Eerste Blauw Wit-nederlaag Kleefstra opnieuw amateurkampioen Alleen spanning op de 250 c.c. junioren Verdiende zege op H.B.C. Nel van Vliet blijft records breken A.A.C. verovert drie titels Quick definitief onderaan in de honkbalcompetitie MAANDAG 19 AUGUSTUS 1946 PAGINA 5 Cas Kleefstra Voor de wegwedstrijden bij de wereldkampioenschappen in Zurich zijn aangexcezen de volgende amateurs: KleefstraVerhoeven, Voor ting en Van Beek. Van de profs: Middelkamp, SchellingerhoudtArie Voo- ren (die wegens ketting- breuk uit den strijd ging) en Schulte (die wegens een lek ken band moest opgeven). 't Elftal der oud-internationaals Courses te Alkmaar »12 (Van onzen sportredacteur) VALKENBURG, 18 Mug. „Middelkamp loopt in! Middelkamp wint! Middelkamp, Middelkamp!" Zelfs een klaterende regenbui kan het enthousiasme niet verstoren van de tienduizenden, nu er eindelijk leven komt in de tamme course, d"e 180 renners dezen middag gereden hebben. Een afvalcourse is het geweest; zooals bijna steeds tegen de dommekracht van den Cauberg. Maar drie zijn er ontsnapt aan den verlammenden regelmaat van dezen verschoeiden bult: Schellingerhoudt, Schweitzer en Seijen. Ze zijn weggeloopen, toen voor den dertienden keer de Cauberghelling voor hen oprews en veel moeite heeft het hun niet eens gekost. Zonder strijd liet het peleton hen gaan: 1 min. 10 sec. in de veertiende, 1.37 in de vijftiende en 1.50 in de achttiende ronde. Zoo zullen zij het ongeveer kunnen houden tot de laatste van de 24 ronden en wanneer er dan geen roekelooze uitlooppoging is gedaan, zal het altijd onbevredigende sprintje den kampioen van 1946 moeten aanwijzen. (Van onzen sportredacteur) VALKENBURG, 18 Aug. „Middel kamp loopt in! Middelkamp wint! Middelkamp, Middelkamp!" Zelfs een klaterende regenbui kan het enthou siasme niet verstoren van de tien duizenden, nu er eindelijk leven komt in de tamme course, die 180 renners dezen middag gereden hebben. Een afvalcourse is het geweest, zooals bij na steeds tegen de domme kracht van den Cauberg. Maar drie zijn er ont snapt aan den verlammenden regel maat van dezen verfoeiden buit: Schellingerhoudt, Schweitzer en Seij en. ze zijn weggelooppn, toen voor den dertienden keer de Cauberghel ling voor hen oprees en veel moeite heeft het hun niet eens gekost. Zon der strijd liet het peleton hen gaan- 1 min. 10 sec. in de veertiende, 1.37 in de vijftiende en 1.30 in de acht tiende ronde. Zoo zullen z(j het onge veer kunnen houden tot de laatste van de 24 ronden en wanneer er dan geen roekelooze uitlooppoging is ge daan, zal het altijd onbevredigende sprintje den kampioen van 1946 moe ten aanwijzen. Maar dan komt plotseling de om mekeer. Middelkamp, de centrale figuur van een voortreffelijk achttal Pepels. Joossen, Pauwels, Van der Voorde, Jansen, Steenbakkers en De Hoogh zet zich aan den kop. Mid delkamp acht zijn tijd gekomen en rukt het zwaard uit de scheede. Hij sleurt zijn groep den top op. Vooruit Middelkamp! In het begin gaat het nog maar kalm aan. Bij den I9den klim zijn er 9 seconden afgegaan, bij den 20sten 6. De achterstand kan bij den 21sten weer ingehaald zijn, maar de drie aan den kop trekken 'een ferme pace. Dat gedoogt Middelkamp niet. Het hoofd weggeduwd tusschen de schouders, niet mooi, want hij slingert als steeds wat met het bovenlichaam, draaft hij opnieuw- de helling op, daalt roe keloos, voor de anderen uit, en trekt hen dichter bij de drie, al schijnt de sprong toch nog te laat gewaagd. Te laat? De dorre taal van het nuchtere horloge spreekt duidelijkei; en Imposanter dan de mooist gesle pen volzin. Veertig seconden gaan er af ln de 20ste, 18 in de 21ste ronde en wanneer de rijders voor de 23ste maal den berg opworstelen, gaat Mid delkamp voorop. Een glorieuze kroon op het werk, dat voor het meereu- deel zijn werk is. En het publiek, dat nü Middelkamp herkent als den over winnaar van 1945, juicht hem harts tochtelijk toe en laat den regen van den. hemel plensen. Vooruit Middel kamp! Niet Middelkamp Maar Middelkamp zal deze course niet winnen. Middelkamp, die heelc- maal overeenkomstig zijn gebruike lijke tactiek gewacht heeft tot het laatst, heeft te lang gewacht en daardoor heeft het hem teveel in spanning gekost om hij te komen. Zooveel, dat hij machteloos moet toe zien, als bij de afdaling van den Dahlemmerberg Bouk Schellinger houdt van zijn ankers slaat. Roeke loos jaagt de Zaankanter de lange, gladde helling af en geen man, die hem houdt. Hij heeft tot nu toe in de groep van drie zijn werk gedaan, behoorlijk, maar geen streepje meer dan zijn plicht was. Hij heeft reserves aangekweekt en die gaat hij nu in den strijd werpen. De vonken van zijn toomelooze energie spatten links en rechts en een verbouwereerde Middelkamp kan de slagen niet aan stonds opvangen. Hii verspeelt secon den, 10, 15, 20 Als h(J voor het laatst den Cau- bergtop bereikt, is Schelliiigerhoudt daar al 23 seconden eerder doorgeko men. Maar nu gooit ook Middelkamp zijn laatste remmen los, daalt wild als een' duivel op het spiegelende asphalt. Hij klikt Schellingerhoudt in den rug, loopt hem ln, tot 150 meter, 125, 100, 90, maar dan is de Zaankanter onder het Grendelpoortje verdwenen en in het zicht van de finish, die hi| met 70 meter voor sprong bereikt. Schellingerhoudt, een nieuwe kampioen en een waardig kampioen! De amateurs Bij de amateurs, die even na de profs gestart zijnen acht ronden min der hoeven te rijden (100150 K M.) probeert Verhoeven zich anderhalve ronde voor het einde los te rukken van Kleefstra. Voorting en Van Bek met wie hij onder de bedrijven door alle andere amsteurs van het wiel heeft gereden. Kleefstra echter zuigt zich aan zijn wiel vast, voorkomt Verdere uitlooppogingen en wint in de sprint met drie lengten. Doordat het parcours niet goedge keurd was, moesten de afstanden Ingekort worden, omdat anders teveel ZANDVOORT, 17 Aug. Met een bewonderenswaardige activiteit 'stelt Nederlands meest populaire badplaats alle pogingen in het werk om den grooten klap, welken de oorlog- haar heeft toegediend, zoo snel mogelijk te- hoven te komen. De naam Zandvoort zal in de toe komst een internationale vermaard heid krijgen door de auto- en motor races, welke daar op het fraaie cir cuit zullen worden verreden. Ver klaarde onlangs een Britsch expert niet, dat het Zandvoort-cireuit tot het meest ideale van Europa mag worden gerekend? Het, was op 5 Augustus 1939, dat in Nederland voor de laatste maal wegraces voor motorrijders werden gehouden. Dit sportieve evenement speelde- zich af in Zandvoort, en weinigen kunnen toen hebben ver moed, dat er zeven jaren zouden verloopen, voordat in Nederland op nieuw snelheidswedstrijden voor mo torrijders op den weg zouden worden verreden. En zoo konden de wedstrijden van Zondag als 'n première worden be schouwd. Duizenden en duizenden waren van heinde en verre samen- (Van onzen specialen verslaggever) HEEMSTEDE, 18 Aug. De eer ste na-oorlogsche reünie van oud- internationaals der voormalige R.K. F. is een groot succes geworden. Niet alleen van organisatorisch standpunt bezien, ook sportief werd het een succes voor de „oudjes", die er in slaagden H.B.C. een verdiende 43-nederlaag toe te brengen. Tijdens de bijeenkomst in „Groe- nendaal" kwam de juiste stemming er al spoedig in. Oude vriendschaps banden werden aangehaald, herin neringen passeerden de revue en tot groote verrassing verscheen daar ook de oud-internationaal Frans Cos- termeyer. thans Pater Oostermeyer S.J., die zijn kameraden ui-t de vroegere glansperiode nog eens in actie wilde zien. De wedstrijd tegen een volledig H.B.C.-elftal is inmiddels een groot succes geworden voor de internatio naals, meer nog dan de cijfers zou den doen vermoeden. Door eenige afschrijvingen kwam tenslotte de volgende ploeg binnen de lijnen: doel: Pot; achter: Van Deun en dr Haanappel;, midden: v. d. Linden, Pik en Kamer; voor: v. d. Sande, Beerenschot, Van Ll-ngen. Alsem- geest en Martin. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op den heer G. Kruyver, oud-secretaris-penningmeester van den DH.V.B. Het begin was voor H.B.C., dat Caubergen in het traject zouden voorkomen. De aan-komst van de renners was als volgt: Professionals: 1. Schellingerhoudt 4 uur 31 min. 32 2/5 sec.; 2. Middel kamp 5 sec.; 3. Sijen, 31 sec.; 4. Pau- wels, zelfde tijd; Joosen; Van de Voorde; De Hoogh; Schweitzer; Kui pers; Vrancken; op 1 ronde: Mathijs- sen; Kuipers; Reuter; Matena; Gpm- mans; Liebregts; Evers; Van Gerven. Amateurs; 1. Kleefstra, 3 uur 3 m 20 sec.; 2. Verhoeven, zelfde tijd, 3- Voorting, zelfde tijd; 4. Van ElshoUt, 5 sec.; Hulshoff; Janssen; Van der Plaat; Harmans: Plum; Gieseler. reeds spoedig de leiding wist te nemen toen Juffermans een voorzet van Genemans fraai- benutte (10). De internationaals lieten zich door dezen tegenslag „niet uit het veld slaan". Langzaam maar zeker vond men de juiste combinatie en bleek de betere techniek, vooral in de voorïloede, den doorslag te zullen geven. Een fraai staaltje van Alsem- geest stelde v. d. Sande in staat nog voor de rust den gelijkmaker te sco ren. Toen na de hervatting het veld en de bal door den regen uitermate glad werden, kwamen de technische capaciteiten der internationaals nog duidelijker aan het licht. Alsemgeest bleef in de voorhoede de groote man en hij stelde Van Lingen in de ge legenheid een prachtig tweede doel punt te scoren, waarna hij zelf voor nummer drie zorgde (31). De snelheid der H.B.C.-ers speelde den internationaals nog wel eens par ten en bij een der snelle aanvallen van Nolet verkleinde v. d. Linde den achterstand met een fraalen kopbal (23) Hierna gaven de internationaals den toon weer aan. Het binnentrio kreeg volop steun van den goed op dreef zjjnden v. d. Sande en nadat eerst een fraaie combinatie tus schen Alsemgeest, Martin en Van Lingen tot een vierde doelpunt van laatstgenoemde had geleid, schoot even later Martin een prachtigen voorzet van v. d. Sande hard in de touwen. Dit vijfde doelpunt werd echter op onbegrijpelijke wijze niet toegekend. Beerenschot had met enkele scho ten weinig geluk en in de laatste seconden werd een plotselinge aan val van H.B.C. nog met een doelpunt van v. d. Linden bekroond, waar door de uitslag voor H.B.C. nog draaglijk werd (34). Een gemeenschappelijk diner in ..Groenendaal" besloot dezen prach tig geslaagden sportdag en aan de plannen voor het volgende jaar wer den reeds vaste vormen gegeven. Vooraf ging,een w?:"strijd tusschen de H.B.C.- en T.Y.B.B.-veteranen. H.B.C. won met gestroomd om getuige te aijn van dit eerste-rangs motorfestijn. De races hebben ons echter niet dat gebracht, wat wij gehoopt had den te zullen zien. Er was een tekort aan spanning, in de eerste nummers hadden de winnaars een zoodanig-en voorsprong verkregen, dat zij onbe dreigd door de finish gingen, de nummers twee dikwijls ronden ach ter zich latende. Een uitzondering hierop vormde de 250 cc. Junioren. De Velocette-rijders Schuur en Kaspers lagen beurtelings aan den kop en hielden dit spelletje tot aan de laatste ronden vol. Het was uit eindelijk Schuur, die zich los wist le maken en met klein verschil won. Ook in het hoofdnummer, de Se nioren-klassen, kwam het Piet tot .--ensationeele gebeurtenissen In het begin leek het er op, dat de 500 cc. een strijd met emoties zou worden. Het leidende trio. SchotKnijnen- burgDraljer, hield hun machines dicht bij elkaar en in de eerste acht tonden vormden de verrichtingen van deze renners een aantrekkelijk Kijkspel. Toen evenwel dé regen zich als spelbreker aandiende, moester, de rijders zich voor slip-gevaar ge ducht in acht nemen en het vrij hooge tempo zakte onmiddellijk Het was Knijnenburg op BMW, 'die een kansje ging wagen, en met succes! Me-ter na meter liep hij uit, om ten slotte na een zeer fraaie en gewaagde race met een voorsprong van twee ronden, d.i. ruim 4'/2 km., de over winning te behalen. Stijlvol was Dick Rer.ooy's zege in de 125 cc. De overmacht op zijn con currenten was zoo groot dat hij zich reeds na de eerste ronde van een be slissenden voorsprong had verzekerd en zijn Eysink feilloos naar de ovr- winnig voerde. De uitslagen luiden: Juniorep: j25 cc.: 1. Rijssel (Sparta); 2. G. v. d. Eijk DKW3. J. Tig-chelaar (FMH). 250 cc.: 1. Schuur (Velocette): 2. Kaspers (Velocette); 3. Pellikaan (Royal Enf.). 350 cc.: 1. Heeres (Ex celsior); 2. Reinbergen (Triumph); 3 Berkman (Triump). 500 cc.: Van Katwijk (Triumph); 2. Fikse (BMW); 3. Sieverink (BMW). Senioren: 125 cc.; 1. Renooy (Eysink); 2. Verhoef iBatavus)3. De Pont (JLO). 250 cc.: 1. Simons (Excelsior); 2. Zwaai (Excelsior). 350 cc.: L. van Doicn (Velocette); 2. Steman (Velocette); 3. v. d. Eijk (Norton). 500 cc.; 1 Knijnenburg (BMW); 2. Roosjen (Sa- rolea); 3. Schot (Ariel). Te Zandvoort zijn de nationale mo torwedstrijden gehouden. J. H. Sie verink (rechts) op B.M.W. en J. Pols op Velocette in duel. Tijdens de nationale wedstrijden van de zwemverecniging „Branden burg" te De Bilt verbeterde Nel van Vliet van De Robben Zaterdag het wereldrecord 200 m. schoolslag door den afstand ln 2 min. 52.6 sec. af te leggen. Het oude wereldrecord stond op naam van A. Kapel (Duitseliland) met 2 min. 55.5 sec. Gisteren werden Rotterdam de Nederlandsche estafette- kampioen schappen athletiek gehouden. Span ning was er volop. De AAC legde ten slotte beslag op drie titels: de 4 x 100 m. in 44,2 sec.' vóór AV '23 zelfde tijd), de 4 x 400 in 3 mm. 29,2 sec. vóór DOS en de 10 x 100 m. in 1 min. 52,5 sec. vóór v. en L. Suomi leverde een uitstekende pres tatie door de 4 x 1500 m. te winnen, waarin Weenink en de Koode het leeuwenaandeel hadden; tijd 17 m. 4,5 sec. De juniores leverden behoorlijke prestaties. Vooral pe jeugdige J. Fikkert (Sisu), die den discus 39 19 en de speer 54.28 wierp. De uitslagen van de Zaterdag te Alkmaar gehouden draverijen luiden: Prijs van Kamperduin: 1. Clossy Silk. Alkmaarsche vacantieprijs no. l: 1. Juggler; No. 2: 1. Integritty Scott; No. 3: 1. Guy Hanover. Prijs van Bergen: 1. Hollandia. Prijs van Schoorl, eerste afd.: 1. Karei F. H.; tweede afd.: l. Kapitein 3ascom. Prijs van Groet: 1. Buziau K. W. Prijs van Schoorldam: 1. Jul.ana Lee. Prijs van de Waag: 1. Gretta Tro- than. Alkmaarsche vacantieprijs, finale; 1 Integritty Scott. Prijs van de Kaasmarkt: 1. Don Brewer. Prijs van De Hout. tevens kam pioenschap van Noord-Holland: 1. TUgglCT Blauw Wit deed in den strijd tegen Schoten een minder prettige ervaring op. Met Roel de Mon op de plaat was het Sclioten-team te sterk voor de Amsterdammers, die dan ook prompt met 31 hun eerste neder laag kregen te ineasseeren. Niet slechts de nederlaag van Blauw Wit bracht de honkbalwereld in beroering, ook de 111 nederlaag van Quick tegen HHC was een be langrijk gebeuren, omdat daarmee de laatste plaats in de competitie defi nitief aan Quick ten deel viel. Hoewel HHC zonder v. d. Holst in het veld kwam en nu Cleeve op de plaat had, hadden de Quick-menschen maar bitter weinig in te brengen. De Haar lemmers scoorden er dan ook lustig op los, niet minder dan elf maal, waar tegenover Quick slechts één run wist te stellen. De SC Haarlem had tegen VVGA niet veel kans en dank zij een aantal veldfouten wisten de VVGA- ers met 8te winnen. In de laat ste innings werd deze zege een feit toen bij een stand 53 de fouten een dusdanige afmeting aannamen, dat VVGA nog drie runs aan zijn totaal kon toevoegen. Hoewel het werpen van De Mor nog niet bepaald denderend was, on dervond de Schoten-pitcher van zijn achtervanger Geurts zoodanigen steun, dat hij nog 14 menschen op 3 slag uitschakelde. Wilders bij BI. Wit was voor de Schotenaren geen onoverkomelijk struikelblok en zij legden er het hout behoorlijk op. Na de 2e Innings was de stand reeds 30 voor Schoten, waarna Wilders he+ werpen ovérgaf aan Linke, die net scoren verder wist te beletten. Wel kreeg hij diverse moeilijkheden op te lossen, maar met behulp van zijn veld gelukte hem dit. In de vierde innings wisten de Amsterdammers het tegenpunt te scoren door honk- slagen van Wilders en Altink. maar verder bracht Blauw Wit het niet. Door dezen uitslag was de ontmoeting EDOAjax van groot belang gewor den. Maar ook Ajax kon het ln Haar lem niet bolwerken en moest aan EDO met 4—2 de eer laten. De wed strijd was van goed gehalte en begon voor Ajax bemoedigend. De Amster dammers boekte al spoedig een 20 voorsprong, maar in de derde innings wist EDO gelijk te maken. In de 6e en 7e innings bracht EDO door tactl- sche fouten in het Ajaxveld den stand op 42. BI. Wit 10 8 1 1 17 Ajax 10 7 0 3 14 EDO 11 7 1 3 15 VVGA 10 6 0 4 12 SC Haarlem 11 5 0 6 10 Schoten 11 5 0 6 10 HHC 11 4 0 7 8 Quick 0 0 12 0 De uitslagen luiden: lste kl.: SchotenBI. Wit 31; Quick—HHC 1—11; VVGA—SC Haar lem 83; EDOAjax 42. Overg. kl. A: BI. Wit 2Spartaan 5—16; TYBBDWS 10—7; Celeritas —HHC 2 afg.; RCH—HCK 2—5. Overg. kl. B: OWO—EDO 2 19—3; ZeeburgiaAjax 2 5-18; SC Haar lem 2—DOS 18—8. Sportflitsen In de finale van het D.E.C.-tou"- nool te Amsterdam won Eindhoven met 43 van A.F.C., na aanvankelijk met 30 de leiding te hebben gehad. Op het A.D O.-terrein in Den Haag won het Nederlandsch politie- elftal met 54 van het Neder landsch militair B-elftal. D.H.C. verloor Zondag ln Meche- len van de F.C. Mechelèn met 21. Eindstand nationaal handbaltour- nool van „Animo" te 's-Gravenha- ge: heeren; 1. PSV, 2. AHC, 3. Ani mo, 4. HOC. Dames: 1. PSV. 2. HOC, 3. Animo, 4. AHC. Onze Nederlandsche zwemsters Hannie Termeulen, Greetje Galliard en Coly Floor starten op 31 Augus tus en 1 September in Parijs. Hannie Termeulen neemt voorts op 24 Aug. te Londen deel aan In ternationale wedstrijden, waarbij z(l o.a. haar Deensche rivale Fritzi Na- thansen zal ontmoeten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5