Kolenproductie over geheele wereld in stijgende lijn N DE DRIE NOORDSCHE BROERS R.K. Ver. „Voor het Gezin" DE HOND WOEF EN IK Heropening tweede speeltuin Fruit voor Zweden en bollen voor Rusland Hist, tentoonstelling te Heemstede Belangrijk grootere aanvoer uit Duitschland verwacht Overval op taxi chauffeur MAANDAG 19 AUGUSTUS 1946 PAGINA 7 STADSNIEUWS Aanvraag klompen Opbrengst Roode Kruis- collecte Nieuwe bonkaarten halen TRAGISCH ONGEVAL NOG GEEN CANDIDAAT Staatsloterij Wat Amerika voer de „stille" armen doet Zij kunnen elkaar niet miSSen- Daders gegrepen Examens WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? Zaterdag is de tweede speeltuin va» de R. K. Vereeniging „Voor het Gezin" aan de Ambachtstraat in Haarlem-Noord heropend. Hierbij sprak de voorzitter, de heer W. van Liemt Str., een welkomstwoord tot de aanwezigen. HU dankte in het bijzonder het bestuur van de aid. „volksherstel" te Haarlem en het gemeentebestuur. Hierna werd het jonge volkje in den tuin toegelaten en werd er, ondanks het ongunstige weer, direct met animo geprofiteerd van het aanwezige materiaal. Bin nen enkele dagen wordt een en ander nog aangevuld met een draai molen e.d. In Haarlem-Oost heeft het daar werkzaam zijnde comité met zijn voorzitter, den heer Felix, gedurende 'de laatste drie weken vacantie-he- zigheden georganiseerd. Vijf dagen per week zijn pl.m. 370 kinderen dea geheelen dag bezig gehouden onder deskundige leiding. Hit werk werd besloten met een dag naar „Artis" voor pl.m. 200 kinderen en een ker mis door en voor de jeugd. De Copex heeft heden van Tsjecho-Slowakije uit 120 ton fruit (peren) aangevoerd, bestemd voor doorvoer naar Zweden. De acht auto's die het fruit moeten vervoe ren, zullen de 4500 kilometer in zes etmalen afleggen en als alles goed gaat, zal de Zweedsche schoener „Tim" er van IJmuiden naar Malmö ook drie dagen over doen. Bij aankomst in Malmö staan wa gons klaar, die het fruit over een groot aantal steden in Zweden moe ten distribueeren. Het zal zeker een buitengewone prestatie zijn, als het fruit in dezen korten tijd op deze wijze over zulk een grooten afstand wordt veryoerd. In middels ligt in de haven van Hil- legom een Zweedsche schoener bloembollen te laden voor Rusland. De schoener zal 80 ton bloembollen naar Helsinki brengen, welke van daar per trein naar Moskou worden vervoerd. Deze reis moet binnen twaalf dagen volbracht zijn, omdat dan Nederlandsche deskundigen per vliegtuig in Moskou zullen arrivee- ren, teneinde bij het plan voorlich ting te geven. Aan het kantoor Binnenweg 160 te Heemstede kunnen tot en met Woensdag 21 Aug. van 9—12 uur aanvraagformulieren voor klom pen worden afgehaald door per sonen, die na 30 April 1946 geen bon hebben ontvangen. Indienen dezer formulieren kan geschieden uitsluitend Vrijdag 23 en Maandag 26 Aug. van 1416 uur aan het kantoor v. Merlenlaan 2. Ten raad- huize Bennebroek kunnen deze formtilieren worden afgehaald ponderdag 22 Aug. en ingeleverd Donderdag 29 Aug., telkens van 8.30uur. Ook voor school gaande kinderen kunnen thans aanvragen worden ingediend. De historische tentoonstelling, die te Heemstede gehouden zal worden, is reeds in een vergevor derd stadium gekomen. De groote zaal van het R. K. Verenigingsge bouw was voor dit doel beschik baar gesteld en men heeft zooveel voorwerpen, die betrekking hebben op de historie van Heemstede, dat zij deze zaal de grootste van Heemstede geheel vullen. De opening van deze expositie is vastgesteld op 6 September en zal geschieden door den burgemeester, jhr. J. P. W. van Doorn. Het ligt in de bedoeling van het gemeente bestuur deze tentoonstelling door de kinderen van de Haagsche klas sen der lagere scholen te laten be zoeken, waarbij natuurlijk de noo- dige voorlichting zal worden gege ven. Teneinde het bezoek aan de ten toonstelling zooveel mogelijk te stimuleeren zal iedereen haar gra tis kunnen bezichtigen. Voor het bijwonen van de lezingen, die de heeren W. P. J. Overmeer, C. Korringa, Prof. P. Holtkamp van het Seminarie Hageveldt en N. Vos, gemeentesecretaris van Heem stede, zullen houden, alsmede voor de vertooning van de film „Per petuum Mobile" van den cineast C. Pointl, zal een laag entrée wor den geheven. De data, waarop deze lezingen gehouden zullen worden, zullen wij nog nader bekend ma ken. De Roode Kruis-collecte, die Za terdag 17 Augustus in Haarlem, Bloemendaal en Heemstede werd gehouden, heeft een bedrag opge bracht van bijna 8400 gulden. Morgen, Dinsdag, zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten te Haarlem restant L en M t.m. Meu; te Heemstede Vom t.m. Wee. Tijdens een bezoek van de En- gelsche gasten aan den molen „De Pink" te Zaandijk, werd één der jongelui door de as gegrepen en was op slag dood. Men deelt ons mede, dat de nieuwe raadsfractie der K. V. P. in den gemeenteraad van Haar lemmermeer nog geen candidaat heeft aangewezen voor een even- tueelen wethouderszetel. Het be richt van 16 Augustus was dus wat voorbarig. f 15.000: 3620; f1.000: 7349 15062 9963 19718; 1400: 5579 12475 20145 21559 1755 18447; f100: 12261 13270 11520 7105 8122 13335 14230 10766 21216 1644 3839 12694 20167 12784 4728 17389 Tallooze verzoeken van Ame- rikaansche burgers om iets voor een Nederlandsen gezin in nood te mogen doen hebben er toe ge~ leid, dat circa 2.500 „stille" ar men in Nederland door Ameri kanen zijn geadopteerd. De Amerikanen zullen dezen men- schen pakketten zenden. Namen en adressen van deze in nood verkeerende Nederlanders heeft Nederlands Volksherstel, in overleg met sociale instellingen bijeengebracht. Het zenden van nieuwe adreslijs ten is op verzoek van Amerika thans stopgezet, zoodat aan nieuwe aanvragen niet kan worden vol daan. Een andere belangrijke hulp uit Amerika is de verstrekking vau allerlei noodzakelijke goederen aan instellingen, werkend op het gebied van kinderzorg. De hiervoor door het American Relief For Holland aangekochte goederen zijn nu voor verzending gereed. Zij omvatten o.a.: 10.000 beddelakens, 9.000 sloo- pen, 5.000 dekens, 7.000 handdoe ken, 40 opvouwbare kinderbedjes met matras en grondzeil, 700 kus sens, vele tienduizenden stukken boven- en onderkleeding, zoowel voor de kinderen als voor hun ver zorgers, kousen, zakdoeken, schor ten, 5.000 paar kinderschoenen, dui zenden ponden breigarens en brei- wol, gereedschapsdoozen voor han denarbeid en naaiwerk, duizenden borstels, bezems en andere huis houdelijke artikelen, een aantal naaimachines, schrijfmachines en kinderwagens, een volledige weck- installatie enz. Een ander Ameri- kaansch geschenk, dat binnenkort in Nederland aankomt, is een twee persoons lesvliegtuig, dat Justus 1. Woef is mijn hond en laat ik er maar meteen hij zeggen, dat hij een heel bijzondere hond is. Niet, dht hij er anders uitziet dan de meeste honden, die je iederen dag langs al mijns Heeren wegen ziet loopen. Als je hem ooit tegen mocht komen en je weet dan niet, dat hij mijn Woef is, denk je vast en zeker, dat daar zoo maar een ge wone hond gaat. Hoogstens zul je even stilletjes plezier hebben in de zwarte vlekjes aan zijn ooren, op zijn rug en op het puntje van zijn staart, die hem erg grappig staan. Maar als je hem beter zou kennen, zooals ik, dan zou je ook beter weten. Mijn eerste groote belevenis met Woef had ik, toen ik nog maar een kleine jongen was, want Woef is bij me geweest, zoolang ik me kan herinneren. Oók al iets merkwaar digs dus. Immers, op dit oogenblik ben ik al lang een groote man en wie heeft er ooit gehoord van een hond, die zóó oud kon worden Maar goed: op een dag zat ik thuis in mijn kamertje mijn huiswerk voor school te maken 't waren bar moeilijke deelsommen van het soort, dat nooit uit wil komen toen Woef, die in zijn mandje had lig gen slapen, wakker werd, zich uit rekte en tegen me zei: „Ik zou er maar mee ophouden, Flip.' Dat wordt toch niets!" Heymans, de sportvlieger, die voor den oorlog van Nederland uit een retourvlucht naar Ned.-Indië maakte, uit dankbaarheid voor het feit, dat hij 14 Mei 1940 op het laatste nippertje met een vliegtuig uit Nederland kon ontsnappen, voor ons land heeft gekocht. Het vliegtuig, een Piper Cub, is eind Juli verzonden met het s.s. „Delft- dyck", dat dezer dagen in ons land verwacht wordt. Het toestel zal worden gegeven aan de Nationale Ijichtvaartschool. De burgemeester van Haarlem heeft bericht ontvangen van den burgemeester van Greenwich, dat de Nederlandsche kinderen, die vorige week naar Engeland zijn vertrokken, goed zijn aangekomen. (Van onzen Limburgschen redacteur). iet alleen aan het Limburg- sche kolenfront zijn de vooruitzichten van het mo ment door stijging der productie gunstig. Op het oogenblik kan bericht worden, dat België vrij wel en Frankrijk geheel het voor- oorlogsche productie-peil behaald hebben. Hoewel in Engeland deze productie thans door tal van technische en sociale maatrege len eindelijk ook stijgende is, was daar de steenkolenproductie in de laatste oorlogsjaren zoo sterk ach teruit gegaan, dat men met den Engelschen export nog even ge duld zal moeten hebben. Belang rijk zijn enkele berichten uit Oost-Europa. Polen is tfrans reeds tot exporteeren in staat en doet dit in feite ost. naar Skandinavië. Niet lang geleden was de Zweedsche Sally Salminen ln ons land, die wereldbe roemd geworden Is omdat ze in een Amerikaansche keuken haar roman „Ka- trina" schreef, dien men op het oogenblik ln Noorwe gen als film kan zien. (Niet ln Zweden, want daar sta ken de bioscopen). Tijdens haar verblijf hier hield ze een zeer geestige lezing over de Scandinavische Zweden, waar Noorwegen rug aan rug mee ligt, heeft het materieel nog veel be ter, het ls er het ware pa radijs, maar de Noren krij gen geen öre Zweedsch geld door hun regeering toegewezen en met Noor- sche kronen la er zwart ren van schaarsch voedsel landen, die ze vergeleek spek, van kleeren, schoenen met broers, die soms de armen om elkaar neen slaan en zeer vriendschap pelijk met elkaar zijn, dan weer één uit het gezel schap wat links laten lig gen. ook niet veel te bereiken, alleen met dollars kan men er eventueel terecht. Wil men als Noor in Zweden met voedsel geholpen zoo gaan profiteeren van eie ren, grapefruit, boter en den niet aardig," zegt een Noorsche, die zich in een Zweedschen winkel, toen ze te weinig geld bleek te hebben voor den begeerden aankoop, eens hoorde toe voegen: „Waarom blijven Jullie dan ook niet thuis!" Och, de motleven voor wrijving zijn eigenlijk zoo menschelijk. De één leeft in overvloed, de ander in armoede. Van zijn over vloed wil niemand graag afstand doen, en Inder daad, ondanks alle devie- zenmoeilijkheden wordt veel ze konden, maar de Zweden op het oogenblik Noren steken niet onder leeg gekocht. En zou hjj, stoelen of banken, dat de die ln armoede daar vlak Zweden zulks deden om naast leeft, niet onbewust hun kriebelend geweten te een tikkeltje afgunstig sussen en dan komen er staan tegenover den ander, Noorsche achtervolgden, die konden profiteeren van de grensbosschen vol na tuurlijke schuilplaatsen, hebben in Zweden een toe vlucht gevonden en dui zenden Noorsche school kinderen hebben ln de Ja dagelijks hun portie goede, voedzame soep ge had. De Zweden hebben aantrekkelijkheden, dan ls Op het oogenblik zijn Noorwegen en Denemarken de twee broers, die, uit den oorlog gekomen, elkaar met men geheel afhankelijk warmte in het hart hebben van de welwillendheid zij- weergevonden. De band ner eventueele Zweedsche Denemarken-Noorwegen is relaties. Een Zweedsche die mogelijk politiek schuldig zijn overvloed behouden heeft? Broeder Noorwegen en broeder Zwe den staan op het oogen- blik wat koel tegenover el- ,.ei} vergeten pro-Duitsche houding ver- kaar, maar dat trekt op wjj|.j méér dan de eenvou- den duur wel bij. Ze kun dige bevolking. nen elkaar toch niet mis- „Dat de Zweden idles de sen. Onder de toeristen, die den om neutraal te blij- dezen zomer in de Noor ven," was de verstandigs sche hotels en treinen harde verwijten over de schending der neutraliteit en het doorlaten van trei nen met bezettingstroepen, vooral tegen de Zweedsche aristocratie, die men een •J, - O- ---------- VCU) W UO uv «nowmuuij,1* OVUO UUV913 CU UC1UCU nooit zoo hauw aangehaald boer, die een Noorschen opmerking van een gema- geen plaatsje onbezet 1a- geweest als thans. De De- nen, die een bepaald be drag aan Noorsche devie zen krijgen, overstroomen Jongen te logeeren had, vertelde, dat hij diens reis vanaf de grens zelf be- tigden Noor, „ls te begrij - ten, zijn ook zeer veel pen, dat zou leder land Zweden. Ze zoeken er de gedaan hebben. Maar laten ontembare grootsche na- taald had. Er is echter een ze nu dan toegeven wat el tuur, die ze zelf niet heb- ee# walvisschenrug mieren overstroomd Noorwegen voor zoover groot dualisme in het hart gebeurd is en niet den bra- ben en waarvan ze de be™ Ven Hendrik uithangen." koring sterk ondergaan. Die uitwisselingen zijn Of het geweten der Zwe- goed ,en noodig. Want als den Inderdaad wat krle- Noren en Zweden met el- of Noorsche helt? De oude menschkun- kaar ln vacantie zijn, dan door der Noren tegenover Zwe kan den: de overvloed trekt raken en de Noren, die maar overigens zijn ze bit wat Deensche kronen krij- ter jegens Zweden gestemd, gen toegewezen als ze Niet één Noor of Noorsche zuidwaarts willen, Zijn het heb ik onverdeeld vriende vrije vacantieleven ln hun lijk over hun Oostelijk bergen en aan de blauwe buurland hooren spreken. u fjorden ontrouw en gaan De Noren zijn te recht- Inderdaad begint de Zweed meenen, dat dat het zijne zich ln Denemarken koes- schapen en te eerlijk om tegenover den vreemdeling, kan doen om den onver- dige Fransche zegswijze: hebben ze de grootste Qui s'excuse, s'accuse, is waardeering voor elkaar. Is nog steeds niet versleten, het al te idealistisch om te teren aan de materieele niet allereerst de hulp, die overdaad en de weelde der Zweden gedurende den be- beukenbosschen. zettingstljd geboden heeft, Het Oostelijk huurland te roemen. Duizenden die het hooren wil, zijn kwikkelijken politieken houding gedurende den achtergrond op den duur oorlog te verdedigente helpen uitwisschen? „Tegen ons zijn de Zwe- A. Bgl. Ook in Rusland begint de steen koolproductie weer omhoog te gaan. De Russen hebben thans een schema ontworpen en ten deele reeds in uitvoering, dat voor het jaar 1960 een Jaarproductie van 500 millioen ton steenkolen garandeert. Daarmede zal de U.S. S.R. onmiddellijk na de U.S.A. komen, die met een jaarproductie van 600 millioen ton het wereld record houden. Interessant zijn ook enkele Duitsche gegevens, waarop wij de hand wisten te leg gen. In 1938 bedroeg de totale Duiteche steenkolenproductie 186 millioen ton. Daarvan kwam 127 mill, ton uit het Rheinisch-West- falische gebied (Ruhrkolen). In het eerste halfjaar van 1946 pro- duoeerde de Ruhr 25 mill, ton ko len, dus ongeveer 40 pCt. van het vroegere totaal. Speciaal aan de Ruhr ondervindt men de werking van den vicieuzen cirkel, waarin zich kolen en rantsoenen bewe gen. Er hebben zich de laatste maanden enkele crisissen voorge daan, die de Britsche autoriteiten zich deden afvragen of zij vermin dering van den export moesten adviseeren, dan wel nog minder kolen voor de Duitsche industrie beschikbaar houden. Bij vermin dering van export zou speciaal Frankrijk het kind van de reke ning zijn. Het binnenlandsche industrieele verbruik van Duitsch land heeft de kolen o.m. noodig voor de staalproductie. Het hui dige staalproductiequotum voor Duitschland is voorloopig 5.8 mill, ton per jaar. In 1945 werd daarvan slechts 1.2 mill, ton be reikt Op basis van het cijfer van 180.000 ton in Januari 1946 zou men dit jaar dan tot rond 2 mill, ton komen. Uit deze verhouding blijkt, dat men het aan de Ruhr tenslotte wel moet zoeken in ver betering deir arbeidsvoorwaarden der mijnwerkers. In de U.S.A.-zone van Duitschland krijgen de mijn werkers thans 4000 cal. per dag. Daar besloten is tot grootere sa menwerking der beide westelijke zones, laat het zich aanzien, dat verihóoging van de Ruhrrantsoe- nen aanstaande is. Na verwezen lijking daarvan is ook uit Duitsch land een belangrijk grootere pro ductie te verwachten. Resumele- rend blijkt dus, dat er in 1946 een gunstige, zich doorzettende wen ding is gekomen in wereldsteen- koolproductie, die direct en zij delings niet zonder invloed op ons land zal blijven, Zaterdagmiddag hebben drie Hagenaars, die aan het Centraal Station te Amsterdam een blok- bandtaxi hadden gehuurd en daarmee naar Halfweg waren ge reden, een aanslag gepleegd op den chauffeur van deze taxi, toen hij in Halfweg op hun verzoek een stille straat in was gereden om af te rekenen. Een der pas sagiers heeft met een revolver schot den chauffeur ernstig ge wond, waarna de drie passagiers in snelle vaart met de taxi in de richting Sloten wegreden.. De gewonde chauffeur heeft fcantf gezien een nabijliggende villa te be reiken, waar hij de politie heeft ge waarschuwd, die naar alle omliggend® gemeenten een signalement van den auto en de daders doorgaf. Late* kreeg de gestolen wagen vlakbij d® Zwaanbrug een ongeluk door te groote snelheid. Een boer, die bet ongeluk zag gebeuren en achterdocht kreeg, stuurde zijn zoon op den mo tor naar de politie in Badhoevedorp. Deze was snel ter plaatse en kon na een korte achtervolging de drie auto bandieten «inrekenen. Het bleken drie jeugdige Hagenaars te zijn, n.l. d® 19-jarige magazijnbediende H. B. W.f de 22-jarige winkelbediende W. G. L». en de 24-jarige chauffeur J. W. S. De gewonde taxichauffeur, die een kogel door zijn rechterbovenarm had gekregen eneen vleeschwond in de borst, ls, na in Halfweg behandeld te zijn, per ziekenauto naar het Wil- helmina-gasthuis te Amsterdam ge bracht. HAARLEM. Hoofdact®. Geslaagd voor B de lieeren: G. H. Ijkel, Am sterdam; A. A. Th. Veltman, Oude- kerk a.d. Amstel; A. Wijker, Den Helder; mej. A. H. A. v. Wieringen, Oude Wetering'; de heeren: L. N. Weber, Zandvoort en N. Withaar, Sloten. Voor volledig examen: mej. A. W. Wolvers. Hazerswoude. Bü K. B. is aan mr. W. F. A. Ba ron van Haersolte, mr. R. Korthals Altes en mr. J. Lubbers, allen te Amsterdam, eervol ontslag verleend uit hun betrekking van lid van de afd. rechtspraak van den raad voor het rechtsherstel. Ze zijn benoemd tot plaatsvërvangend Ud. De puinopruiming te Den Haag kost ruim 5 millioen gulden. HILVERSUM I - 301 M. 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8 00 Nieuws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Pluk den dag. 9.00 Vrouw 3.45 Licht baken. 10.10 Gram 10.45 Voor dracht. 11.00 Gram. 11.30 Predika tie. 11.45 Familieberichten uit ïn- dië. 12.00 Angelus. 12X3 Gram. 12.25 Zonnewijzer. '2 30 Lunchcon cert. 13.00 Nieuws. 13.15 Progr - overz. 13.45 Causerie. 14.00 Gram. 16.00 Ziekenbezoek 16.30 Lezing. 17.00 Pianomuziek. 17.30 Gram. 17.45 Het Rijk over vee. 18.00 Mu ziek voor den maaltijd. 1815 Sportpraatje. 18.30 Ned. Strijdki 19.00 Nieuws. 19.15 Progr.-overz. 19.45 Departement. -20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.03 Causerie. 20.15 Radio Philharm. orv.est. 21.00 Film. 21.40 Ouders, het gaat om uw kind. 22.00 Nieuws 2215 Kath. nieuws. 22.20 Avondgebed. 22.35 Orkest. 23.15 Scheaktournooi te Groningen. 23.30 Gram. HILVERSUM II 415 M. 7.0C Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws 815 Gram. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Waterstanden. 9.50 Gram. 10.30 Vrouw. 10.35 Or gel en sopraan. 1115 Causerie 11.25 Gram. 12.00 De Papavers 12.30 Causerie. 12.40 Gram. 13 00 Nieuws. 13.15 Orkest met zang. 14.00 Msvr. Ida de Leeuw van Rees. 14 20 Klarinet en piano. 15.00 Voor dracht. 15.15 Gram 15.30 Kamer muziek. 16.00 Strijkkwartet. 16.30 Kindertijd. 16.45 Orkest. 17.15 Feest van de Oogst 18.00 Nieuwe. 18.15 Septet. 18.45 Delf v. d. Lin den. 19.15 Stichting oorlogsgetrof fenen. 19.30 viool 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten 20.15 Orgel en piano. 21.00 Causerie 2110 Gram. 21.30 Kurhaus. 22 15 Buitenlandsch overzicht. 22.30 - Avro-Musette-o-- kest. 23.00 Nieuws 23.15 Dansmu ziek. 23.45 Gram. Directeur: J. J. W. Boerrigter. Waam. HoofdredacteurW. Severin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 7