Toestand in Calcutta verbeterd Dr. Van Royen over regeling van de Duitsche kwestie Wordt Parijsche conferentie verdaagd? Slechts enkele incidenten Zoo noodig U.N.O.-vergadering tegelijk met de Vredesconferentie Spoedige hervatting der evacuatie? Mgr. Van Noort bediend Het weer Atoom-stuwkracht voor schepen Vooral van Nederlandsch belang Tweede Amerik. vliegtuig neergeschoten Veel vraag naar wilde dieren Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23624 DINSDAG 20 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 - Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc AVONDKLOK TE BANDOENG VERVROEGD Scherpere controle op ongunstige elementen MGR. ERAS 70 JAAR Z.H. de Paus naar Castel Gandoifo Belangrijke olievelden in Serawak OLIE VOOR OOSTENRIJK Aardappelbonnen verlengd O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De delegaties ter vredesconferen tie syn hoe langer hoe meer, de meening toegedaan, dat een ve*3a- ïing van de conferentie te Parijs at van de algemeene vergadering der Vereenigde Volken (vastgesteld op 23 Sept.) mag geschieden. De opvatting is, dat de conferen tie van Parijs zoo noodig kan voort duren tegelijkertijd met de alge meene vergadering der Ver. Volke ren. Intussehen zal men verdere stappen nemen om schoonschip te maken voor „den strijd om Triest" in de conferentie. De commissie voor de haven van Triest, zal, naar men verwacht, haar rapporten deze week gereed hebben. Maandag zijn 6 commissies bij eengekomen. Geen van alle kwam echter aan een bespreking van de ontwerp-vredesverdragen toe. De sfeer tijdens de bijeenkomsten was, in tegenstelling tot de span ning tijdens de plenaire zittingen van de laatste week en in enkele commissies in sommige opzichten opmerkelijk ongedwongen en vriend schappelijk. Besloten werd de vredesverdragen in deze volgorde te behandelen: Italië, Roemenië, Bulgarije, Honga rije en Finland. De commissie voor Bulgaarsche territoriale en politieke aangele genheden heeft procedure-kwesties afgehandeld en is gereed voor een clausule-gewijze bespreking van het ontwerp-vredesverdrag met Bulga rije. De Grieksche afgevaardigde, die in den waan verkeerde dat men op het punt stond met een bespre king over een préambule van het vredesverdrag te beginnen, stond op Naar aanleiding van de mogelijke hervatting van de evacuatie uit het binnenland van Java heeft een Britsche militaire woordvoerder verklaard, dat gen.-maj. Forman 26 Augustus naar Soerakarta zal ver trekken om alle bijzonderheden te regelen. „Men hoopt, dat hierna de evacuatie onmiddellijk zal worden hervat," heeft de militaire woord voerder verder nog verklaard. V Als voorzorgsmaatregel tegen '1 binnendringen van ongewenschte elementen is de avondklok te Ban doeng weer vervroegd van 19 tot 5 uur. Deze maatregel is genomen omdat het aantal wachtposten te Bandoeng onvoldoende is gebleken De maatregel wordt gemotiveerd in de bekendmaking van den C. O.-Amacab, die zegt, dat daartoe wordt overgegaan in verband met gebleken noodzaak om scherpere controle uit te oefenen op te Ban doeng binnenkomende minder gun stige elementen. Zooals gemeld, is de maatregel preventief bedoeld, beoogend „de veiligheid van de Bandoengsche gemeenschap zoo hoog mogelijk op te voeren." Overigens wordt op het publiek een beroep gedaan om aan de des betreffende voorschriften streng de hand te willen houden. Wie zonder speciale vergunning tus- schen 7 uur n.m. en 5 uur 's och tends op straat wordt aangetrof fen, moet rekenen op aanhouding tot in den morgen, afgezien van de strafmaatregelen welke worden genomen. Zij die een Curfew-pas krijgen worden tevens in het bezit gesteld van een onderscheiding? teeken. Diengenen wordt verzocht, indien zij voor dienst de straat op moeten, dit zooveel mogelijk per auto te doen. Er moet met volle lichten worden gereden en op eer ste sommatie gestopt worden. Wa pens moet men zichtbaar dragen. en protesteerde tegen een verkla ring in de préambule, dat Bulgarije „actief" deelgenomen had in den oorlog tegen Duitschland. Hij zei- de, dat de Bulgaarsche troepen slechts actief waren toen zij aan de zijde van Duitschland vochten. Toen zij naar de geallieerden over gingen, zoo zeide de afgevaardigde, namen zij geen maatregelen om den Duitschen terugtocht af te snijden. Zij bleven een defensieve houding aannemen totdat het Roode Leger aan de Bulgaarsche grens stond. Men besloot de Grieksche verkla ring als een deel van een latere vergadering te beschouwen, waarin de préambule zal worden bespro ken. Sportuitwisseling Haarlem-DerbyAan het eerste coupé raam zien we de voetballers Piet Kraak en Kick Smit en aan het tweede raam de zwemmers en zwemsters. Familie en bekenden doen hen uitgeleide Het was Maandag* voor het eerst weer vrij rustig in Calcutta De politie, die in de stad pa trouilleerde, rapporteerde slechts enkele incidenten. De menschen kwamen langzamerhand weer in grooter getale op straat vooral in de Europeesche wijk en In het centrum van de stad. De voornaamste reden was, dat zü op zoek waren naar etenswaren. Er werden speciale winkels open gesteld voor de distributie van le vensmiddelenpakketten en hierdoor verbeterde de voedselpositie eenigs- zins. De prijzen van vele artikelen waren hoog en iedere klant kan slechts één brood krijgen. Duizenden personen bevonden zich op het station Howrah en op Sealdah, het voornaamste eind station van Calcutta, waar zij op gehouden waren door het tekort aan transportmiddelen. De bladen verschenen in gerin gen omvang. De „Statesman", het grootste blad van Calcutta, kwam uit met vier pagina's, terwijl som mige kranten slechts één pagina brachten, aan een kant bedrukt. Morgen wordt Mgr dr. B. J. Eras, procurator van het Neder- landsche Episcopaat te Rome, 70 jaar. Evenals zijn 60ste verjaardag viert hij dezen dag in het vader land. Hedenmorgen is Mgr. G. C. van Noort, oud-deken van Amster dam, op eigen verzoek, uit voor zorg voorzien van de H.H. Sacra menten der Stervenden. Verwachting avond-; tot Woensdag- Overwegend matige wind t«s- sctien Noord-West en West. Iets meer zonneschijn, doch hier en daar een enkele regenbul. Weinig verandering in temperatuur. Zon onder 19.56, maan 23.19 16.05, zon op 5.33. In Washington Is de oprichting bekend gemaakt van een bureau voor marine-onderzoek, dat speciaal aandacht zal besteden aan de ont wikkeling van atoom-energie voor de voortstuwing van schepen. Het onderzoek ten behoeve van da marine zal geschieden aan 81 uni versiteiten over geheel Amerika en ook in particuliere en industrieels laboratoria Het leger heeft inmiddels mede gedeeld, dat voor de eerste maal een tot nu toe geheim, bestuurd pro jectiel, dat ontworpen is als een be langrijke verdediging tegen den mo gelijken aanval van hoog- en snel vliegende vijandelijke vliegtuigen, 13 afgeschoten. Deze projectielen, be kend als „gapa" (ground-to air pilotless aircraft), zijn slank als een potlood en tien voet lang en men verwacht, dat het mogelijk zal zijn, wanneer ze eenmaal zijn geperfec- tic.nneerd, hiermee vijandelijke wa pens te vinden en te evrnietigen alvorens deze hun doelen kunnen bereiken. In den staat „Utah" zullen gedu rende dit jaar 60 gapa "-projectie len worden afgeschoten. Z.H. de Paus zal tegen het ei-uie van de week naar Castel Gandoifo vertrekken. Dit zal de tweede maal sinds het aanvaarden van ziin ambt zijn. dat Paus Pius XII het Vaticaan verlaat. Met ingang van vandaag is het weer mogelijk brieven en doosjes met aangegeven waarde naar Bulgarije te verzenden. O V„ -r x. De Fransche gezant in Nederland. Z. Exc. Guerin, die ons land gaat verlatenwerd door H. M. de Ko ningin ten paleize Voorhout in af- scheidsaudiëntie ontvangen. De scheidende gezant inspecteert de eerewacht, welke voor het paleis stond opgesteld. Maandag is een tweede Ameri- kaansch vliegtuig binnen tien dagen neergeschoten boven Noord West Joego-Slavië, verneemt A. P. Een ooggetuige berichtte, dat hij „een groot vliegtuig zag. dat, in 'Noord westelijke richting vliegende, Maan dag 9 15 uur in een vrille naar be neden kwam, gehuld in zwarte rook." Hij deelde aan A. P. mede, dat het vliegtuig werd „aangevat'en door twee Joego-Slavische gevechts vliegtuigen." „Er werden vier of vijf kanonschoten gehoord vanaf den grond, in de omgeving van de Joego slavische seizoenplaats Bied." Twee personen waren met parachutes naar beneden gekomen. De plaats, waar dit incident ge schiedde, ligt ongeveer 40 kilometer van de plaats, waar de vorige week het eerste vliegtuig naar beneden werd geschoten. ff Dr, ,T. H. van Royen, de vroe gere Nederlandsche minister van Buftenlandsche Zaken, heeft in 'n onderhoud met A.N.P—Aneta te New York vrklaard, dat de rege ling van de Duitsche kwestie van wereldbelang is en in het bij zonder van groot Nederlandsch belang. Een chaotische toestand in het hart van Etiropa zou op zijn minst „ongezond" zijn. Dr. van Royen deelde mede, dat hij met vacantie in de V.S. was en gedurende dien tijd zou optreden als lid van de Nederlandsche dele gatie bij de algemeene vergadering van de Vereenigde Naties. Nederland hoopt, aldus spr., dat r.et in staat zal zijn de Duitschers, die door eventueele rechttrekking' van deelen der Nederlandsch-Dall- sche grens op Nederlandsch gebied komen, te asslmileeren. In het an dere geval zou het vraagstuk var de verplaatste personen nog maar grooter worden. Met het oog op den huldigen internationalen toestand zou het volgens dr. van Roven trou wens onmogelijk zijn deze Dultschers t aar elders over te brengen, aange zien de geallieerden nooit zouden toestaan, dat het aantal verplaatste personen in bun zones nog zou ver meerderen. Aan den anderen kant, zoo ver volgde hij, moeten we een minder- lieidsprobleeni in ons land, koste wat kost, trachten te voorkomen, want gedurende den oorlog heb ben we kunnen zien waartoe dat kun leiden. Het laatste woord be rust In dezen echter bil de Neder landsche regeering. Dr. van Royen betreurde, dat reeds van een derden wereldoorlog wordt Het zal Iemand, die schaarschte de meeste schaarschte in het bui- oormaal zijn bood- dieren in Afrika en tenland het bijna on- schappen doet, wel Britsch-Indië blijven, mogelijk maakte, het geen zorgen baren, dat „Vocrr den oorlog" noodige vleesch en de prijs van een olifant aldus een New York- graan voor de vijf of van 1200 tot 3500 dollar is opgeloopen, maar het maakt de hande laars in wilde dieren „wild". Drie van de grootste Amerikaansche impor teurs van alle mogelij ke loopende, kruipende, c Ook hier prijs stijging zes weken durende reis van Britsch-Indië of Afrika te bekomen. Tijgers, die gewoon lijk 1200 dollar per paar kostten, doen nu sche handelaar 3500. Voor den oorlog „kostte een olifant uit kon men per jaar wel Britsch-Indië 1200 dol- 30 000 apen invoeren, zwemmende en* vlie- Iar> maar nu vraagt thans heeft Britsch- gende wilde dieren men in Calcutta 2200 Indië den uitvoer be- verklaarden, dat zij dollar voor zoo'n beest- perkt bot 10.000 stuks werden overstelpt met ie en me' invoerrech- per jaar. orders van directies len en kosten van ver- gij <jeze mededeeling van dierentuinen, cir- voer en verzekering begon de zegsman het cusagentenen particu- het op 3500 dol- benauwd te krijgen: liexe verzamelaars, lar'- „Asthma" zeide hij maar dat tengevolge De bedrijfsleider van „van de apen gekre- van de hooge prijzen een andere firma zei- gen. Mijn vak is niet en de voedsel- de, dat de voedsel- gemakkelijk", (A. P.). .ff gesproken. Als alle vereenigde vol ken hun best doen. aoo zeide hij, moet het mogelijk zijn den vicieuzeu cirkel van wederzijdsch wantrouwen en insinuatie te doorbreken. Z»er verheugd was hij over het sneüa herstel van Nederland. Persoor lijk was hil optimistisch wat Indonesië betreft, aangezien hij vertrouwt, dat men tot een voor beide partilen be vredigende oplossing zal geraken. Gouverneur-Generaal Malcolm MacDonald keerde Maandag terug na een twaalfdaagsche reis door Serawak gemaakt te hebben. H(| zei, dat de petroleumvelden in Oost-Serawak „de belangrijkste van het Britsche imperium" zou den kunnen worden. Verder merkte hu op, niet in staat te zijn cijfers ovr de tegen woordige productie te geven, maar het filiaal van de Shell dat het veld gepacht had. exploreerde het gebied Mlrl en „zal andere explo ratiewerkzaamheden in het gebied uitvoeren." MacDonald zei. dat de velden en de raffinaderij, die voor den oorlog 1.100.000 ton petroleum produceer de, even voor de Japansche bezet ting werden „vernietigd". Op het oogenblik worden zij hersteld. Hij zer. dat vele bronnen reeds weer in productie waren en dat de maat schappij de raffinaderij te Lutong tegen het einde van het Jaar in productie hoopt te brengen. De Sovjet-bezettingsautoriteiten ia Oostenrijk hebben erin toegestemd, met ingang van heden de Oostenrijk- sche quota van zekere soorten olie, dia zij sedert het begin van deze maand achtergehouden hadden, vrij te geven. Deze concessie zal het onmiddellijk gevaar van een stop zetting var. het vervoer langs den weg afwenden. De geldigheidsduur van de aardappelbonnen 402 en 902 13 verlengd tot en met 31 Augustus. Er zijn twee manieren om zich boven anderen te ver heffen: zelf tot een reus op groeien of anderen tot dwer gen te verkleinen. De meeste menschen grijpen uit gemak- \zucht naar de laatste methodej

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1