De grootstedeling houdt van uitgaan Minister Lieftinck sprak tot doovemansooren Bernstein had een drukken dag Conflict in het bankbedrijf geëindigd Het door de Bedrijfsunie gevoerde beleid goedgekeurd immigrantenstroom houdt aan PINSDAG 20 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 NOG NOOIT WAREN WE ZOO ROYAAL.... Van onzen Haagsehen redacteur Amsterdammers, Rotterdam mers en Hagenaars, al dan niet op stap met familieleden en vrienden uit de provincie, be steedden op hun uitgangetjes in het afgeloopen jaar de kapitale som van 36 millioen gulden. Hoezeer zij het spreekwoord „Geld moet rollen" huldigen en hoezeer de heer Lieftinck tot doovemansooren sprak toen hij opwekte tot sparen, spreekt icel duidelijk als men be denkt, dat dit bedrag alléén maar betrekking heeft op die vermakelijkheden, waarbij de fiscus een stem in het kapittel heeft en niet op de etentjes en de kopjes koffie, welke om der gezelligheidswille zoo veelvuldig aan schouwburg- en bioscoop bezoek worden gekoppeld. Zoo royaal als in 1945 waren noch de Amsterdammers, noch de Hage naars, nóch de bewoners van de Maasstad ooit te voren. Uitgaan duurder Bioscoopbezoek verdrievoudigd Geldkistje teruggevonden „Pluto"' wordt geborgen SCHAAKTOURNOOl Hangpartijen volledig afgewerkt In Berlijn is door het Amerikawnsche militaire gouvernement een ruilbeurs geopend waar Duitschers en Amerikanen op legale wijze goederen kunnen betrekken. De Duitschers brengen op deze beurs hoofdzakelijk luxe voorwerpen, als radiotoestellen, camera's, glaswerk (afkomstig uit Neder land?), de Amerikanen levensmidelen en sigaretten. De animo, vooral van Duitsche zijde, is zoo groot, dat politie agenten de orde moeten handhaven De zilveren sigarettendoos, welke door H. M. de Koningin beschikbaar is gesteld voor den winnaar van het Staunton- schaaktournooi Gedeelte van „Duindorp" ontruimd Prof. Vening Meinesz naar Curasao Commissie-Generaal Prijzen van wijn per flesch Examens Wederom achthonderd vluchtelingen POOLSCHË NOTA OVER ANDERS' LEGER BETREKKING ALS BEUL GEZOCHT P.C.J. GROET ZEE VARENDEN Arnold Meyer thans In Scheveningen Kunstwerk op tournee In 1939 konden zij nog toe met 15 millioen voor bioscopen, concerten, sportwedstrijden en tooneelvoorstel- lingen, dat is dus minder dan de helft van het bedrag, dat zij in de acht maanden sedert de bevrijding noodig hadden. En het ziet er naar ■uit, dat 1946 een nieuw recordjaar zal zijn. Vooralsnog blijft men in de groote steden uithuizig. De Amster dammers, die in he$ laatste jaar voor den oorlog 6.800.000 gulden neerlegden bij de onderscheiden cassa's en 18.100.000 gulden, dus bijna driemaal zooveel, na de herwonnen vrijheid, deden er in de eerste vier maanden van 1946 nog een schepje bovenop en zullen, indien zij tot 31 December op den zelfden voet voortgaan, rond 23 millioen aan openbare vermakelijk heden betaald hebben. De Hagenaars blijven niet achter. Zij verteerden in 1939 rond 4V2 millioen, in 1945 bijna 10 millioen, zij zullen dit jaar de 12 millioen wel halen. De Rotter dammers willen wel meedoen, maar worden gehandicapt door de omstan digheid, dat hun schouwburgen en de meeste van hun bioscopen ver dwenen zijn. Zij besteedden in 1945 meer dan het dubbele van in 1939, toen zij 3.700.000 gulden uitgaven. Er om Is geen statistiek voor noodig te vertellen, dat uitgaan na den oorlog duurder en zelfs veel duur der is geworden. Maar hoeveel nu precies kunnen slechts de cijfers aan- toonen. Welnu, de gemiddelde Amsterdam mer is het duurste uit. Hij betaalde in 1939 voor 17 uitjes f 8.57, vorig jaar echter voor nog geen 20 f 23.33. Iets goedkooper is het uitgaan in de Residentie. Per hoofd van de bevol king zijn de cijfers in 1939 bijna 16 bezoeken aan schouwburgen, biosco pen enz. voor f 8.94 en in 1945 voor iets meer dan 19 bezoeken f 21.14. De Rotterdammer was en is het voor- deeligst uit. Hij besteedde f 5.94 voor 13 uitgangetjes in 1939 en f 12.62 voor 14 in 1945. Overal is de prijs dus minstens verdubbeld. In alle drie de steden maakt het bioscoopbezoek meer dan de helft uit van dat aan alle openbare vermake lijkheden bij elkaar. In Den Haag zelfs drie kwart. Daar werden van de in totaal afgelegde 9 millioen bezoe ken 6.600.000 aan de bioscopen ge bracht, percentsgewijze nog een tik keltje méér dan voor den oorlog, toen het 73.7 pet. was. En bij alle over eenkomst waar het de ontspanning betreft doet zich hier een merkwaar dig verschil voor met de beide andere steden. In Amsterdam en Rotterdam n.l. is het bioscoopbezoek na de be vrijding zoowel absoluut als percents gewijze gedaald. En niet onbelangrijk zelfs. In 1939 werden te Amsterdam 13.500.000 bezoeken aan openbare vermakelijkheden gebracht, waar van er 10.400.000 voor de biosco pen waren dat was dus 77.2 pet. In 1945 waren deze cijfers 15.200.000 en 9.200.000 of 60.7 pet. In Rotterdam daalde het percen tage van 70,1 pet. tot 56,3 pet. op een totaal aantal bezoeken van 8.600.000 in 1945. De vermakelijkheidsbelasting bestaat thans ruim 30 jaar. Zij werd inge voerd tijdens den vorigen wereldoor log. Toen had de bioscoop nog niet die onaanvechtbare positie in het eerste gelid, welke zij thans inneemt. Toen waren in Den Haag, zoo lezen wij in de altijd interessante mede- deelingen van het Gemeentelijk Bu reau van Statistiek en Voorlichting, meer dan de helft van de verkochte toegangsbewijzen voor tooneel, con cert, variété en opera. In 1917 werd het echter al anders en drie jaar later begonnen ook de sportwedstrijden een woordje mee te spreken. Althans voor Den Haag geldt, en zoo ongeveer zal het ook wel elders zijn, dat in den loop der Jaren de belangstelling voor de bioscoop verdrievoudigde, evenals die voor de sport en dat die voor de overige vermakelijkheden, waaronder de groote kunst, daalde. Tegenover de 6.600.000 bioscoopbezoeken van vorig jaar staan er b.v. slechts 355.000 aan tooneelvoorstellingen en 146.000 aan concerten. Dat stemt wel wat treurig. Maar wij troosten ons met de wetenschap, dat het in de vóór- oorlogsche jaren nog schrieler was. In een mangelwortelveld. op ongeveer 400 meter achter het sta tion te Helmond, is het grootste der vijf geldkistjes, die tijdens den wild-west-roofoverval gestolen werden, teruggevonden. Totaal ontbreekt thans nog circa ƒ2000. De 10.000 ton staal en lood van „Pluto". de pijpleiding onder het Kanaal, die de motorbrandstof naar de geallieerde legers in Frankrijk voerde, zal geborgen worden. Het materiaal zal gebruikt worden bij den huizenbouw en den aanleg van wegen in Enge land. Met de werkzaamheden zaï deze week een begin worden ge maakt. Nadat de deelnemers aan het schaaktournooi te Groningen Zondag vrijaf hadden, werd de dag van gisteren besteed om de af gebroken partijen af te werken. In de ochtenduren staken Bern stein en Guimard van wal om hun partij, die in de derde ronde na 57 zetten was afgebroken, voort te zetten. De heeren hadden blijkbaar nog wat behoefte aan rust, want na drie zetten gedaan te hebben werd remise gegeven. Bernstein had Kottnauer tegen over zich. Ook nu werd de partij vlot afgewerkt in het voordeel van laatstgenoemde. Bernstein had ver reweg de beste stelling, doch en kele zwakke zetten deden de kansen keeren. FlohrTartakower eindigde in eeuwig schaak. Vervolgens kwam Bernstein voor de derde maal aan het bord, thans tegen Szabo. Na 90 zetten aanvaardde Bernstein remise. De volledige stand na de vijfde ronde luidt thans: Botwinnik 5 punten, Euwe punt, Denker en Stoltz ieder 4 punten, Smislof en Tartakower ieder 3 punt, Flohr, Kotof en Najdorf ieder 3 punten, Szabo 2% punt, O'Kelly en Lundin ieder 2 punten, Bernstein, Boleslafskiej, Guimard, Kottnauer en Yanofsky, ieder 1% punt, Christoffel en Vid- mar ieder l punt, Steiner y, pt. Heden worden de volgende par tijen gespeeld: VidmarYanofsky, KottnauerKotov, ChristoffelTar takower, Guimard—Flohr, Najdorf Stoltz, SzaboEuwe, Lundin— Bernstein, Smislof—O'Kelly, Stei nerBoleslafskiej, BotwinnikDen ker. Vertegenwoordigers der Bedrijfs unie van samenwerkende organisa ties van Handels- en Kantoorbe dienden hebben overlegd met den waarnemend voorzitter van het Col lege van Rijksbemiddelaars, den heer J. Schouten, waarbij zij gelegenheid hadden het standpunt der Bedrijfs unie te vertolken. In verband met het feit, dat inmiddels het bestuur van de Stichting van den Arbeid had geïntervenieerd, werd beslotea het resultaat daarvan af te wach ten, alvorens het College verdere stappen zou ondernemen. Bij het aanbieden harer bemid deling voegde de Stichting het dringend verzoek de ultimata even op te schorten, aan welk verzoek werd voldaan uit hoofde van de overweging, dat aan een vreedza me oplossing van het conflict vol ledige medewerking diende te wor den verleend. Onder voorzitter schap van Ir. Damme, bestuurslid der Stichting, werd een conferentie gehouden, waarbij beide partijen aanwezig waren. Het resultaat werd vastgelegd in een verklaring, waar bij de Werkgeversvereeuiging voor het bankbedrijf in oprichting zich bereid verklaarde uiterlijk 15 Sep tember a.s. met de Bedrijfsunie te gaan onderhandelen over de sala risregeling voor het personeel werkzaam in het bankbedrijf, welke salarisregeling zal ingaan met te rugwerkende kracht per 1 Juli '46. De werkgeversvereeniging en de Bedrijfsunie verklaarden er ernstig naar te zullen streven, uiterlijk 15 October 1946 daarover overeenstem ming' te bereiken. De vertegenwoordigers van de Werkgeversvereeniging verklaarden zich voorts bereid, in aansluiting aan deze bespreking overleg te zul len plegen met de Bedrijfsunie in zake de wenschelijkheid en de mogelijkheid tot het aangaan van een C. A. O. voor dezen bedrijfs- tsik Het Bestuur van de Stichting van den Arbeid verklaarde in aanslui ting aan het bovenstaande het vol gende Mocht onverhoopt dit overleg niet tot een voor beide partijen bevredigend resultaat leiden, dan is het bestuur van de Stichting van den Arbeid, staande op het standpunt, dat regeling van ar beidsvoorwaarden bij C AO. in be ginsel gewenscht is, bereid terzake zijn bemiddeling en medewerking te verleenen. Hierover is in zeer druk be zochte vergadering van het per soneel der betrokken bankinstel lingen te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam overleg ge- pleegd, waarbij met groote meerderheid van stemmen het door de Bedrijfsunie gevoerde beleid werd goedgekeurd, de machtiging tot het stellen der ultimata werd ingetrokken en besloten werd op basis van het bovenstaande met de Werkge versvereeniging i.o. onderhande lingen te openen. Hiermede is derhalve het conflict tot een oplossing gekomen. Ter vermijding van misverstand worde hieraan nog toegevoegd, dat uit de omstandigheid, dat de actie zich in eerste instantie richtte tot de vier betrokken bankinstellingen, niet mag worden geconcludeerd, dat de sociale positie van het per soneel bij deze ondernemingen zich in ongunstigen zin zou onderschei den van die bij andere Instellingen Daar er aanwijzingen waren dat op een bepaald oogenblik orde en rust in het kamp Duindorp te Sc heveningen wederom verstoord zouden kunnen worden, is, in overleg met den procureur-fiseaal, besloten het gedeelte van het kamp, v aar de mogelijke onrusthaard zich bevond, te ontruimen en de bewo ners over andere kampen te ver- f preiden. Het transport is in de meest volmaakte orde en rust geschied. Het ligt in de bedoeling het vrij gekomen gedeelte van Duindorp zoo spoedig mogelijk wederom ter be schikking van de bevolking te stel len- Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, die thans in Suriname vertoeft, zal ook nog eenige dagen in Curacao blijven, om met gouverneur Kasteel besprekingen te voeren over den opzet en de werkwijze van een meteorologisch instituut. De' Eerste Kamer zal morgen bijeenkomen, om in de afdeelingen to onderzoeken het wetsontwerp- instelling van een commissie-gene raal voor Ned -Indië. Teneinde te voorkomen, dat voor de nieuw geïmporteerde eenvoudige wijnen veel te hooge prijzen gevraagd worden, zooals thans veelal het geval is, Is, mede op verzoek van de Fransche autoriteiten, een regeling getroffen, waarbij bepaald wordt, dat restaurants den inkoopsprijs met ten hoogste 65 of 75 pet. mogen verhoogen. Daar de wijnprijzen in Frankrijk gedurende den oorlog sterk gestegen zijn, zullen deze eenvoudige wijnen, ook met inachtneming van de nieuwe regeling, duur zijn, namelijk f 5,— tot f 7,— 'per flesch. HAARLEM. Hoofdacte. Voor ge deelte B: mei. A. M. M. Stijnman. Uitgeest; E, "h. Stunnenberg, Am sterdam; W. Been, Rijnsburg. Vol ledig examen: K. Nijenhuis, Haar lem; L. T. A. Avegaart, Velsen; W. F. Bosse, Amsterdam. Maandag zijn er wederom 184 illegale Joodsche immigranten nlt Haifa in de haven van Famagusta op Cyprus aan land gebracht om naar de Britsche interneeringskam- pen te worden gebracht. De eerste groep vluchtelingen, riie met een landingsvaartuig aan de kust werden gebracht, riepen: „Pa lestina, Palestina", toen zij aan land gingen. Onder het transport bevon den zich 542 mannen, 257 vrouwen en vijf kinderen. Te Haifa hadden zij geweigerd de kleine „Twenty- Three", waarmee zij de zeereis naar Palestina hadden gemaakt, te ver laten en zich in het ruim ver schanst. Van officieele zijde ver- kaarde men, dat zij met waterstralen en traangasbommen gedwongen moesten worden het schip te ver laten. Majoor J. E. H. Wilkins, die het hevel over het transport voerde, zei, dat de vluchtelingen tijdens de reis van Haifa naar Cyprus goed werden behandeld. De gewonden ontvingen medische behandeling en allen kre gen water en thee. In het vluchtelingenkamp heeft men een extra poort en nog een barricade gebouwd aangezien de vluchtelingen Zondag een der toe gangen doorbraken als protest tegen het verbod om met journalisten te spreken. De Poolsche regeering heeft En geland een nota doen toekon-en, waarin bezwaren worden geuit teren het feit, dat de gedemobiliseerde voormalige leden van generaal Wia- dyslaw Anders' strijdkrachten nog steeds onder de regelen voor do krijgstucht vallen. De nota, aldus een woordvoerder van het Brits-he ministerie van Buitenlandsche Zaken, is in vriendschappelijke termen ver vat en wordt te Londen met wel willendheid beschouwd. Agence France Presse deelt mee, dat het voormalige Poolsche so.do- ten van generaal Anders betreft, oie in Britsche kampen voor de her scholing zijn ondergebracht. Po't-n wil zelf aan de herscholing deelne men met de hulp van instructeurs, die het naar Engeland zou zendi 3. Het internationale militaire tri bunaal te Neurenberg ontvangt ver schillende brieven van Duitsche vrijwilligers, die zich aanbieden als beul bij de berechting van de ter dood veroordeelde Nazi-lei ders. De meeste brieven zijn niet afkomstig van uitgesproken slacht offers van het Nazi-regime Tot nu toe "zijn geen aanbiedingen van \merikanen binnengekomen. De Nederlandsche kortegolfzen- der P.C.J., die dagelijks de pro gramma's uitzendt voor de afdee- ling wereldomroep van „Radio Ne derland", helpt ook den afstand verkorten tusschen familieleden van Nederlandsche zeevarenden bij marine of koopvaardij en deze mannen. Twee maal per week wor den op verzoek gramofoonplaten uitgezonden, waarbij de aanvragers een korten groet kunnen uitspre ken. Het is mogelijk zeevarenden per brief op de hoogte te stellen wanneer zij beslist naar het we reldprogramma moeten luisteren. Bovendien geeft de P.C.J. iederen dag in zijn programma-overzicht een lijstje van zeevarenden, die zullen worden opgeroepen. De uit zendingen geschieden Dinsdagmid dag en Vrijdagmiddag tusschen 14 en 14.30 uur Ned. tijd, in den 19 en 49 meterband. Des avonds 20 uur en des nachts 2 uur worden herhalingen gegeven op 25.31 en 49 meter. Voorts is er iedere veertien dagen voor familieleden van zee varenden een bonte middag in het Colosseum-Theater, Beierland- schelaan te Rotterdam. Arnold Meyer is, ter behandel'ng van zijn zaak voor den Raad van Cassatie van 's -Hertogenbosch naar de cellenbarakken in Scheveningen overgebracht. Het door Epstein vervaardigde beeld „Jacob en de Engel", dat de laatste vijf Jaar 3 millioen menschen in Engeland hebben bewonderd, zal naar Parijs worden overgebracht. Het ligt namelijk in de bedoeling van den eigenaar, Charles Stafford, om het een halfjaar in de Fransche hoofdstad ten toon te stellen, waarna het in Praag en ten slotte in Ame rika geëxposeerd wordt. Het vier en een halve ton wegende albasten ge vaarte is voor 20.000 pond sterling verzekerd. Prins Bemhard heeft het bescherm heerschap aanvaard voor de herden king van de grensoverschrijding door de Koninklijke Ned. brigade „Prinses Irene" in 1944. welke herdenking 21 September zal geschieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3