Sigaretten jaar van binnen een den bon? COMMISSIE-GENERAAL SPOEDIG NAAR INDIË Sir Frederick Morgan ontslagen Reorganisatie van de UNRRA Tactische fout van Italië Crisis Engeland—Joego-Slavië In September weer tabak naar keuze Luit.-gen. Spoor niet pessimistisch Tot hoofd en hart Britsche troepen uit Ned.-Indië Militair vliegtuig in zee gestort Vrijaf op 31 Augustus Geen wapendragers bij massale vrijlating Nieuwe textielpunten in November? Over kilometers en centimeters 69ste JAARGANG No. 23625 WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Heden weer naar Indië vertrokken Kolen voor werkplaatsen en pensions Vóór het einde van dit jaar Bemanning gered NOODLANDING BIJ MUIDERBERG Lord Killearn naar Batavia Het weer. Aantal kampbewoners vermindert met den dag Vliegtuigen contra muskieten RUSSISCHE SPIONNAGE? CONFERENTIE VAN PARIJS Verliezers eischen te veel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen, worden be sprekingen gevoerd, welke er toe moeten leiden, dat binnen afzien- baren tüd men spreekt van een termijn van ten hoogste één jaar tabaksartikelen vrjj kunnen worden verkocht. Intusschen staat nu reeds vast, dat in de komende maanden het rantsoen al dan niet incidenteel zal worden verhoogd en mogelijk zelfs verdubbeld. Het preludium van deze ple zierige toekomstmuziek voor rookend Nederland wordt reeds over enkele weken Ingezet. Dan zullen op den tabaksbon behalve sigaren ook weer in redelijke mate sigaretten te verkrijgen zijn. De industrie heeft den achter stand, welke is onstaan door de ha venstakingen, die eensdeels tot ge volg hadden, dat de fabrieken niet tijdig konden worden bevoorraad en anderdeels zelfs, dat de import Uit Amerika tijdelijk stagneerde, thans vrijwel ingeloopen. De vraag naar sigaretten is na den oorlog over de geheele wereld belangrijk gestegen. Dat maakt de schaarschte nijpender, dan zij door Luitenant-generaal S- Spoor heeft hedenochtend voor zijn zijn vertrek naar Ned. Oost-Indië in een interview aan A.P. beves tigd, dat hij tijdens zijn kort be zoek aan Engeland leden van den Britschen generalen staf ontmoet heeft, alsmede den Nederland, schen ambassadeur te Londen. Inderdaad zal de evacuatie van de Britsche troepen uit Oost- Indië voor het eind van het jaar voltooid zijn. In September, zoo zei generaal Spoor verder, zal een begin worden gemaakt met de geleidelijke uitzending van één divisie Nederlandsche troepen naar Indië ter vervanging van de Britten. Opnieuw legde de generaal er den nadruk op, dat het de taak van zijn troepen is recht en veiligheid te handhaven. Ofschoon hij als zijn meening te kennen gaf, dat er wel licht moeilijkheden zouden ont staan door actie van extremisten en dat er op het oogenblik nog een chaos, zoowel op Java als Sumatra, heerscht, koesterde hij geen pessi mistische verwachting van de situatie. Zij, die nog niet in de gelegen heid waren vaste brandstoffen aan te vragen voor de verwarming van ruimten, bestemd voor de uitoefe ning van hun beroep, bedrijf of dienst, zullen hiertoe nog eenmaal en wel van 2230 Augustus as. in staat worden gesteld. Het hiervoor te gebruiken formulier MD 39305 te by den distributiedienst verkrijg baar. Aanvragen ingediend na 30 Augustus worden niet meer In be handeling genomen. In bovenvermeld tijdvak kiunnen exploitanten van pensions, waarin 10 of meer gasten vertoeven, even eens brandstoffen aanvragen. Staat in uw leven uw wil aan het roer of sturen uw drif ten? Laat gij uw ziel roer loos afdrijven of roeit ge dapper tegen den stroom in? ^Twee vragen van groot belang^ allerlei oorzaken reeds zou zijn. Mien heeft het surplus aan sigaren trachten weg te werken door van tijd tot tijd extra rantsoenen te ver strekken. Insiders verwachten, dat de normale verhouding in het be schikbaar stellen van beide artike len de volgende maand hersteld zal zijn. Dr. Van Mook heeft vandaag verklaard, dat Nederlandsche troe pen vóór het einde van dit jaar de Britsche troepen in geheel Ned.- Indië vervangen zullen hebben. Een Nederlandsch militair vlieg tuig, dat op weg was van Valken burg naar Hendon (Engeland), is voor de Engelsche kust tengevolge van motorstoring in zee gestort. De inzittenden, de luitenants J. G. Zegers de Bejjl en K. A. la Bree, werden door een Noorsche vracht boot opgepikt. Later zijn zij te Margate aan land gezet. In verband met blijkbaar gerezen misverstand wordt van officieele zijde onder de aandacht gebracht, dat de regeering het op prijs zal stellen wanneer op den verjaardag van H. M. de Koningin zoo moge lijk den geheelen dag vrijaf wordt gegeven. Zooals reeds gemeld zal, voor zoo ver de dienst het toelaat, het overheidspersoneel op dien dag ver lof worden gegeven. Tijdens het noodweer, dat gister avond boven het Gooi woedde, moest een Engelsch militair vlieg tuig wegens gebrek aan benzine een noodlanding maken in den Oost polder by Muiderberg. De militai ren, gelegerd te Muiderberg, heb ben den bestuurder benzine ver strekt, waarna, toen het onweer was afgeloopen, het vliegtuig weer is vertrokken. Een enorme pers met ongeveer 2000 onderdeelen van de Daimler-Benzmachinefabriek, Duitschland, wordt door Duit- sche vrouwen voor verzending per schip naar Rusland in gereedheid gebracht Or. Van Mook heeft Dinsdag te Batavia verklaard, dat de Commissie-Generaal in de eer ste helft van September in Indië zal arriveeren. Indien een oplossing, van welken aard dan ook, zou tot stand komen, zouden de Staten-Generaal hieraan hun goedkeuring moeten hechten, doch Van Mook ging van de ver onderstelling uit, dat de Commis sie-Generaal voldoende van den algemeenen toestand in Nederland op de hoogte zou zijn om te weten, welke overeenkomst voor de meer derheid van de Staten-Generaal aanvaardbaar zou zijn. De Nederlandsche regeering acht te het wenschelijk, zoo vervolgde hü, een aantal personen met be trekkelijk vergaande bevoegdheden naar Indië te sturen ten einde na mens haar op te treden. Daartoe zouden drie vooraanstaande Neder landers worden benoemd. Een hun ner zou waarschynlijk de voorzitter van deze commissie zijn, waarin .Van Mook zitting zal hebben. Uit gezaghebbende bron ver neemt A. N. P.-Aneta, dat Lord Killearn in de eerstkomende dagen te Batavia verwacht wordt. i Het doel van Lord Killeam's eerste bezoek aan Batavia is zich ter plaatse van de situatie op de hoogte te stellen. Hy zal contact opnemen en besprekingen voeren met Britsche, Nederlandsche en Republikeinsche autoriteiten en op deze wyze een persoonlijken indruk van den toestond verkrygen. Zijn besprekingen zullen de rijstkwestie zoowel als den politiekem toestand betreffen. Verwachting tot Donderdag avond Matige Westetyke wind met vrij veel bewolking. Hier en daar nóg een paar regenbuien. Iets minder koel. Zon onder 19.54, maan 23.57 17.19. zon op 5.34 (Van onzen Haagschen redacteur) Naar wij vernemen is alsnog be sloten geen wapendragers voor waardelijk buiten vervolging te stellen. Zooals bekend, bestond, volgens de onlangs opgestelde re geling, de mogelijkheid daartoe wél in bepaalde gevallen. Het aantal kampbewoners ver mindert intusschen met den dag. Van de ruim 109.000 personen, die in totaal werden gedetineerd, wa ren er I Juni nog 70.000 in de kampen, een maand later 65.000, 23 Juli 62.500. Thans ligt dit getal reeds aanmerkelijk beneden de 60.000. Daarbij zyn dan nog in begrepen eenige duizenden geïn terneerden, dat zijn zij, die reeds veroordeeld zijn en een aantal buitenlanders. Oorspronkelijk lag het in de be doeling begin September nieuwe textielpunten te verstrekken. Van bevoegde zijde deelde men „Trouw" mede, dat in verband met de ge ringe productie der textielfabrieken, welke te wijten is aan het gebrek aan kolen, hiervan moet worden afgezien. Eerst begin November kunnen weer nieuwe textielpunten worden verstrekt. Vliegtuigen van de Royal Air Force zullen broedplaatsen van muskieten te Batavia, Palein- bang en Mingaladon (Birma) met D.D.T. besproeien. De werkzaam heden zullen een maand duren. Sir Frederick Morgan, die reeds eenige maanden geleden van zich deed spreken, door zijn bewering, dat de Joden zonder noodzaak uit Midden-Europa wegtrokken, heeft zijn ontslag gekregen als chef v. d. UNRRA- afdeeling voor verplaatste per sonen. La Guardia noemde als De Parysche conferentie heeft den verslagen naties Dinsdag doen voelen, dat hoewel een precedent was geschapen door hun plei dooien te hoeren alvorens de vijf ontvverp-verdragen waren goed gekeurd, men van hun zijde met betrekking tot wijzigingen in de ontwerpen geen vrijheden zal tolereeren. Deze waarschuwing kwam, toen Italië aan' de commissie, die zich met de politieke en territoriale olausules van het Italiaansche ver drag moet bezighouden, een memo randum overlegde, dat de préam bule in aanzienlijke mate zou heb ben gewijzigd en de oorlogsschuld vraag" verzacht zou hebben. Het Italiaansche memorandum werd niet alleen prompt door het Russische blok aangevallen, doch ook doo; naties zooals België en Nederland, die over het algemeen een vriendschappelijke houding ten opzichte van het nieuwe Italiaan sche regime hadden aangenomen. De gedelegeerden waren van ge voelens, dat Italië een ernstige tactische fout heeft gemaakt met dit memorandum, dat het Italiaan sche volk en niet den geallieerden wapenen de eer wilde geven voor de ineenstorting van het fascis tisch regime en dat verder wilde dat de préambule de „actieve" rol zou erkennen van het Italiaansche leger en de Italiaansche partisa- nen bij het opdrijven van de Duit- schers tot de uiteindelijke overgave van April 1945. De algemeene indruk is hier, dat de verliezers allen een kilometer willen nemen, terwijl hun slechts een enkele centimeter was toebe deeld. Oostenrijk wil Zuid-Tyrol van Italië en krijgt deze week gelegen heid over dezen eisch te praten. Bulgarije legde het er nog dikker op en meent, dat het feit, dat luttele maanden aan de zijde der geallieerden is gevochten, recht geeft om West-Tracië van Grie kenland een der overwinnaars op te eischen. Oostenrijk zal het omstreden ge bied niet krijgen doch kan toch in elk geval zyn stem ten gunste van de overwegend Duitsche bevolking van dit gebied verheffen. De Bul- gaarsche eisch wordt gesteund door de Oekraïne, hetgeen beteekent dat ook Molotof er voor voelt, doch zich gebonden weet door de be sluiten van de ministers-conferen tie, doch Engeland en de Ver. Sta ten, die Griekenland tegen aanval len van het Sovjet-blok hebben verdedigd, zullen zeker niet veel eischen van dezen aard tolereeren. Intusschen vraagt de nieuwe crisis tusschen de Joego-Slavische regeering en Engeland en de Ver. Staten de aandacht. In kringen der conferentie hoopt men dat deze verflauwd is voor volgende week, wanneer de Italiaansche politieke commissie misschien zoover is, dat zij met Triëst kan beginnen. Indien alle bitterheid en misverstand, die over deze Jcwestie heerscht, nog vergroot wordt door een lange serie incidenten, botsingen en neerge schoten vliegtuigen, dan kan dit slechts de zaken ongunstiger ma ken. (UJP,). vermoedeijjken opvolger den directeur van de UNRRA-repa- trieeringsafdeeling in Washing ton, Meyer Cohen. La Guardia verklaarde, dat Mor gan zün jongste beschuldigingen, dat Russische misdadige elementen en spionnen de UNRRA als dekman tel gebruikten voor hun practyken in Duitschland, nog niet met bewij zen heeft gestaafd. Hij zeide, dat het ontslag van Morgan een gevolg is van de reorganisatie van do UNRRA In een interview zeide h(J te hopen, dat 450.000 verplaatste personen zouden worden gerepa trieerd. Andere landen hebben hera verzekerd, dat, indien de V.S. 100.000 verplaatste personen toela ten. zij ook een gedeelte op willen nemen. Het Amerikaansche leger Is bereid den naar huis terugkee renden Polen voor 60 tot 90 dagen voedsel mee te geven. Engeland heeft dergelijke in structies aan zijn bezettingsleger gegeven. Elk land, aldus spreker, moet een aantal verplaatste per sonen toelaten, anders zullen einstige moeilijkheden het ge volg zijn. „Mijn land," zoo vervolgde Laguar- öia, „heeft meer tranen gestort en meer resoluaies aangenomen met betrekking tot de verplaatste perso nen dan eenig ander land, doch tot dusver heeft het er nog niet veel toegelaten. Brazilië heeft zich be reid verklaard er 100.000 in een tydsverloop van een jaar op te nemen. Andere Zuid-Amerikaansche staten zullen ook medewerken. Ik ben er van overtuigd," aldus spre ker, „dat als de V.S. eenmaal be ginnen, Canada, Australië en Hieuw-Seel&nd nullen velgen.*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1