Verborgen schatten worden opgespoord Verrukkelijk oogenblik voor den Hagenaar Enorme buit onder den vloer Volgend jaar bouw van duizend montage-woningen STERKE ZWAKKEN Fabriek bij het werk Gevangenpoort trekt meer belangstelling dan Tweede Kamer Beton het voornaamste materiaal WOENSDAG 21 AUGUSTUS 194<J PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht COMPENSATIE VOOR BIJZ. RECHTSPLEGING Eén nadeel In schilderijen belegd De bloedige botsing tusschen Hindoes en Moslems te Cal cutta, vergezeld van Mo- hammedaansche betoogingen in tal van andere groote steden, luidt een nieuwe periode van den Britsch- Indischen eindstrijd om de onaf hankelijkheid in. De Mohamme- daansche Liga verlangt evenzeer als het Hindoesche volksdeel naar de aigeheele vrijheid, en het is juist dit verlangen dat haar tot buiten sporigheden als die van Calcutta bracht. Hoe is namelijk de stand van za ken in dit land van honderden mil- lioenen menschen? De Engelschen- zoeken sinds lang een mogelijkheid om zelfstandigheid aan India te geven. Zij zijn overtuigd dat dit hun positie niet verzwakt doch ver sterkt, want het valt te verwachten, dat de nieuwe staat vrijwillig een bondgenootschap met Groot-Brit- tarrnië zal aangaan. De vele be sprekingen over de onafhankelijk heid bereikten hun hoogtepunt in de uitzending van drie Bngelsche ministers, die, tezamen met onder koning Lord Wavell, overleg pleeg den met de Hindoes (Congrespartij, Nehroe) en de Mohammedanen (Moslem Liga. Jinnah). De laatsten zijn iets minder dan 100.009.00G man sterk, dat is drie maal zwakker dan het Congres. Het resultaat van de ministe- rieele missie was. dat men te Lon den en New Delhi besloot, een mid denweg te kiezen. De Moslems, die een aparten Mohammedaanschen staat, los van de rest van India, wensohten, werden teleurgesteld: deze staat zou niet gesticht wor den. Maar zij werden ook bevre digd: er zou binnen het eene, ver- eenigde India groepsvorming tus schen de verschillende provincies, dus ook tusschen de Mohamme- daansche provincies, mogelijk zijn. Naast deze Vergadering zou er echter een voorloopige Indische Re geering gevormd moeten worden. En hier ligt de meest nabije oor zaak voor de botsingen der laatste dagen. De Mohammedanen immers zijn niet ten onrechte bevreesd dat zij van den wal in de sloot zullen raken, indien zij in de regeering niet even sterk vertegenwoordigd zullen zijn als de Hindoes. Zij zou den dan een Engelsche overheer- sching ruilen voor een Hindoesche. Zij stelden dan ook als voorwaarde voor hun deelname, dat men niet op hun aantal zou letten en hen niet als minderheid zou behande len. Deze eisch nu is niet ingewil ligd- De onderkoning droeg den leider van de Congrespartij, Nehroe, de vorming van een voorloopige regeering op; en het lijdt geen twij fel of deze streefde een kabinets meerderheid van Hindoes na. De Moslem-leider Jinnah zegde dan ook alle samenwerking, ook in da Constitueerende Vergadering, op en maande zijn volgelingen aan tot gedisciplineerd, lijdelijk verzet. Dit lijdelijk verzet biedt goede kansen. De Mohammedaansche pro vincies zouden immers in feite reeds een Pakistan vormen door zich aan de beschikkingen van de centrale regeering niet te storen. En deze toestand die dan niet meer slechts een bedreiging maar een werkelijk heid was, zou ongetwijfeld de an deren tot "grooter toegeeflijkheid bewegen. Tegen den wil van de leiders evenwel zijn thans de Moslems van het lijdelijk naar het daadwerkelijk verzet overgegaan. Dit kost hun een beduidend deel der sympathie in Engeland, dat tegen opstand slechts tegenstand kent. En Engel sche sympathie heeft de Liga broodnoodig, omdat voor alles voor komen moet worden dat Londen, toch al voorstander van het eene onverdeelde India, zich geheel aan den kant van het Congres plaatst en een meerderheidsregeering door drijft nu een nationale regeering Volmaakt onmogelijk blijkt te zijn. Wat de gevechten te Calcutta duidelijk maken is dit: de Moham medanen zijn vastbesloten, zich niet te voegen in een staatsbestel dat niet aan hun eischen beantwoordt. Zij zijn eensgezind, onbevreesd voor strijd. Hun eischen afwijzen kan men niet; nu zijn nog slechts de bewoners van Calcutta slaags geraakt, maar wat wordt het als honderd millioen man zich gewa pend verheffen? Hun eischen aan nemen wilde men niet. Maar het ziet er naar uit dat men zal moeten. Al zijn zij zwakker wat hun aantal betreft, de Mohammedanen zijn sterk door hun felle vasthoudend heid. Directeur; J. j. w Boerrlgter. Waara. Hoofdredacteur; W. Se verin Er wordt veel geklaagd over de hooge kosten, die de Bijzondere Rechtspleging met zich brengt en daarom kan het wellicht nuttig zijn eens de aandacht te vestigen op een kant van deze zaak, die een com pensatie biedt voor het vele geld, dat aan de bewaring en berechting der politieke misdadigers ten koste moet worden gelegd. Wij bedoelen hier het opsporen en in beslag ne men van de bezittingen, die deze lieden, als vrucht van hun politiek- foute activiteit, hebben verworven- Het Trbunaalbesluit houdt in, dat het vermogen van de veroordeelden geheel of gedeeltelijk kan worden verbeurd verklaard. Wil deze bepa ling echter eenige uitwerking heb ben, dan moet er worden gezorgd, dat er hangende de berechting geen eigendommen verdwijnen, waartoe de arrestanten onder beheer wor den gesteld. Velen van hen hebben echter reeds vóór het einde van hun „eer lijkheid" gezorgd, dat zij na hun vrijlating, nog iets achter de hand zouden hebben. Het zijn deze weg gestopte eigendommen, waarnaar door verschillende organen gezocht wordt. Deze diensten zijn thans samengebracht in den Centralen Vermogensopsporingsdienst en ook de P.R.A.-agenten zullen, wanneer de omstandigheden ertoe leiden, beslag leggen op dergelijke eigen dommen, om ze dan over te dragen aan den Vermogensopsporings- dienst. Op deze wijze werden in den af- geloopen tijd zeer aanzienlijke be dragen opgespoord en in beslag ge nomen. ■goede oude schilderijen van mees ters van het tweede plan. Ondanks het ontbreken van Rembrandts en Frans Halsen was het toch een waardevolle verzameling van tegen het half millioen. Dit alles was natuurlijk interes sant, maar nog belangwekkender was de vraag: „waar zijn al die schilderijen?" Na eindeloos recon- strueeren van de gangen van Lif- fers in de bewogen bevrijdings dagen, kwam uit, dat hij met een auto een groot gebouw in het mid den van het land bezocht. Ten slotte kwam aan het licht, dat hij daar ontvangen was door een sto ker, een feit, waarvan de leiding van de daar gevestigde inrichting geheel onkundig was. De stoker wist bif de ondervraging eerst niets, maar een beetje langer aan den tand gevoeld, zei hij plotse ling: „Ze staan onder de trap". De stoker bracht de onder vragers bij een deur, die zorg vuldig dichtgespijkerd was. Na veel moeite gelukte het de deur te openen en daarachter was een wenteltrap. En werke lijk, onder de wenteltrap stond. netjes gerangschikt, 'n groot deel van de gezoch te schilderijen. Een tweede partijtje werd gevonden bij 'n vroegere secretaresse, weer een ander in een huls, dat, via een schijnverkoop, bleek toe te behooren aan Liffers. Elders in het land werden nog meer vaste eigendommen gevonden. Een van de sensationeelste ge vallen was dat van het leege huis in Den Haag, waarin de buren 's nachts geklop hoorden. Zij ver trouwden de zaak niet en waar schuwden eenige rechercheurs van de P.R.A., die een onderzoek in stelden. Zij vonden iemand, die bezig was den vloer op te breken, om daaronder verstopte zaken te voorschijn te brengen. In het be wuste huis had namelijk een N. S. B.-er gewoond, die zijn „verdien sten" belegd had in juweelen en deze waren het, die onder den vloer verborgen lagen. Deze buit was werkelijk min of meer fantastisch Er was vrijwel geen artikel uit den juwelierswin kel, dat niet vertegenwoordigd was, van dasspelden tot horloges, van armbanden tot oorknoppen, kortom een stroom, edel metaal en ge steente, een sprookje uit duizend en-een-nacht waardig. Alles bijeengenomen mag men waarlijk niet zeggen, dat de Bij zondere Rechtspleging alléén maar geld kost. er komen ook gelukkig aanzienlijke bedragen binnen. Eenigen tijd geleden heeft een drietal Nederlandsche wederop- bouw-autoriteiten in Engeland den montage-bouw bestudeerd. Van een achttal bouwsystemen scheen het systeem van Sir Edwin Airey voor Nederland het meest geschikte, om dat de daarbij gebruikte materialen in Nederland minder schaarsch zijn dan de voor de andere bouw systemen benoodigde materialen. Onderhandelingen met de firma Airey leidden tot het resultaat, dat deze firma haar ervaring ter be schikking van den Nederlandschen In Kees Boeke's werkplaats doen onze prinsesjes ook nog iets an ders dan leeren. Zij spelen en ravotten er naar hartelust met haar kameraadjes. lederen mor gen als de bakker komt mogen er eenige kinderen meerijden op zijn bestelwagentje. Zij loo- pen dan wat zij kunnen, want wie het eerst komt, heeft het beste plaatsje. Vandaag heeft prinses Beatrix het wel mooi uitgezocht Wederopbouw zal stellen- Om rou tine bjj de arbeiders aan te kwee ken is men van plan in Nederland te beginnen met het bouwen van een 1000-tal van deze montage-wo ningen in de grootere gemeenten. In de resteerende maanden van dit jaar zal de fabrieksoutillage, die voor dezen bouw noodig is, in orde gebracht worden, waarna de maat schappijen „De Vries Robbé" en „Betondak Arkel" resp. de staal- en betonondérdeelen voor vier wo ningen per dag zullen kunnen af leveren. In 1947 zullen ten minste 1000 „Airey-woningen" boven het in het bouwprogramma vastgestelde aantal huizen worden opgetrokken. Op een persconferentie ten de- partemente van Openbare Werken en Wederopbouw gaf Sir Edwin Airey een uiteenzetting over het toegepaste systeem: Op een uit be tonplaten bestaande vloer worden op 45 centimeter van elkaar be tonnen stijlen geplaatst, die gewa pend zijn met Ijzeren buizen. Aan den voorkant van deze stijlen zul len 90 centimeter lange betonpla ten worden aangebracht, waarvan weg te laten, waardoor de bouw onderkant potdeksels-gewijze op een smallere, toegespitsten boven kant komt. Tusschen de platen wordt geen mortel gebruikt, doch de naden worden met bitumen- pasta bestreken om het vochtwe rend vermogen van de muren ta vergrooten. De betonplaten, waar in koperen haken gemetseld zijn, worden met koperdraad aan da stijlen bevestigd. De binnenwan den. die in Engeland uit op da stijlen gespijkerde gipsplaten be staan, zullen in Nederland van ander materiaal moeten worden vervaardigd, omdat gips hier new; schaarsch is. De ruimte tusschen de wanden zal met glaswol wor den opgevuld. Vloeren en dak worden uit hout gemaakt. Een nadeel bjj dezen bouw is, dat, waar de stijlen op 45 centi meter van elkaar staan, de ramen niet breeder kunnen zijn. Dit kan worden ondervangen door stijlen de breedere overlangs-ingesneden echter gecompliceerder zou wor den. In de praktijk komt het er op neer, dat men verschillende ramen naast elkaar plaatst, waar tusschen telkens een acht centi meter dikke balk komt. De huizen kunnen in iedere grootte en iede- ren vorm worden gebouwd. In En geland kan men op het oogenblik 50 woningen in 2 maanden bou wen. De eerste huizen, die van dit type in Nederland zullen worden gebouwd, zullen even duur zijn als de traditioneel gebouwde huizen. Het eenige voordeel is de snellere bouw. Daar de speciale outillage, die een betonfabriek voor de zen bouw noodig heeft, voorna melijk uit mallen voor het ma ken van de onderdeden be staat, is het overal, waar ten minste duizend huizen van dit type moeten worden gebouwd, loonend een fabriek voor het maken van de onderdeden op te richten, waardoor de trans portkosten aanzienlijk lager zjjn. Bij dit zoeken hebben zich vele interessante gevallen voorgedaan waarvan wij er eenige willen ver melden. Een der jongste daarvan is het geval Boer. Boer had jarenlang zijn bes te krachten gegeven aan het veilen en wegwerken van goe deren, toebehoorende aan Jo den en buitenlanders. Hierbij heeft hij kans gezien een en ander „achterover te drukken". Na veel speuren en vragen kwam men er achter waar hij het had ver-stopt en toen kwam voldoende voor den dag, om een klein warenhuis mee te be voorraden, afgezien van goud en zilver, benevens kostbare camera's, die men gewoonlijk in warenhuizen niet vindt. Al les bij elkaar bedroeg dit spaarpotje eenige tonnen gouds. Een ander geval was dat van den Duitscher Liffers, die ge durende den oorlog onder meer zeer actief werkzaam was, om te zorgen dat de Rijkscommissaris en zijn kornuiten behoorlijk in de levensmiddelen zaten. Het geld, dat hij hiermee en met het transpor teeren van duizenden tonnen aan goederen naar Duitsohland ver diende, had Liffers voor een deel belegd in schilderijen. Van deze schilderijen had hy een catalogus laten maken, waarvan echter geen enkel exemplaar meer te vinden was. Tcch werd door zoeken in zijn papieren en uit an dere bronnen een lijst samenge steld van het schildci'ijenbezit, alle (Van onzen Haagschen redacteur) Wanneer wij, Hagenaars, met 'n kennis van buiten de stad zittend op een der terrasjes aan het Bui tenhof, zoo losjes weg, van achter ons kopje koffie, kunnen opmer ken: „Kijk, daar gaat Lieftinck", beleven wij een verrukkelijk oogen blik. Die kennis van buiten de stad mag dan zelfs een Amster dammer zijn, met alle meerder- waardigheidsbesef van een Am sterdammer, iets zal hij toch moe ten toegeven, dat alléén Den Haag iets van dezen aard bieden kan: wandelende ministers, winkelende ambassadeurs en oppositieleiders, die een bioscoop binnenwippen. Het mag dan waar zijn, dat de Hoefkade nauwlijks in een adem kan worden genoemd met de Jor- daan, dat het Spui het Leidsche- piein niet is, noch de Zuidoostbin nensingel de Keizersgracht, voor wat deze attracties betreft, spant Den Haag dan toch maar onbetwist de kroon. En als de Amsterdam mers zeggen, dat op den Dam het hart van Neerlands grootste stad klopt, dan stellen wij daartegen over, dat het Binnenhof het cen- - Evenals duizenden andere kinderen In Nederland blijven de prinsesjes 's middags op school over. Temidden van andere leer lingen van Kees Boeke's werkplaats eten zij haar boterhammen trum is van Neerlands staatkundig leven. En het geeft ons een diepe vreugde dat te beseffen en uit te spreken juist tegenover een ken nis uit Amsterdam. Maar op onze diepe vreugden volgen maar al te dikwijls ont goochelingen. Het antwoord op onze achteloos gehouden op merking, dat daar Lieftinck gaat, getuigt te vaak van een ontstellend gebrek aan ontzag, waarvan allicht iets op onszelf wordt afgestraald. Met onge veinsde achteloosheid kan het luiden: „Zoo, dat is dus Lief tinck. Het lijkt niet eens zoo'n erg nare man." En het centrum van staatkundig leven, met de eendjes langszij In den Hofvijver, is geenszins een at tractie van formaat gebleken. Dat hebben de vacantlemaanden pijn lijk duidelijk in het licht gesteld. De duizenden, die de Residentie bezoeken om wat zij meer heeft te bieden dan wandelende ministers, cok zonder dat wij de troefkaart Scheveningen op tafel leggen, heb ben geduldig gewacht in rijen met de allure van Nylonkousen als troostprijs voor de Gevangenpoort, het Panorama Mesdag en het Vre despaleis. De rüen voor de publieke tribune van de Tweede Kamer, zoo zij zich al formeeren, waren echter daarbij vergeleken van geen beteekenis. IJselijk magere dingetjes, nauwe lijks goed voor een paar katoenen sokken. En die er dan nog stonden kwamen na verloop van tijd met /.-en verongelijkt gezicht van deze bezienswaardigheid terug. De poli tieke arena had hen niet in het minst vermogen te boeien. Dat is de desillusie van het jaar voor lederen oprechten Hagenaar geweest: Wij hadden ons er zooveel van voorgesteld na al die bezet tingsjaren. Maar de overweging, waarmede wij ons troosten, is te vens onze glorie: dat men ook eigenlijk niet kan verwachten van menschen buiten de stad en spe ciaal niet van Amsterdammers, dat zij rijp zouden zijn voor deze zaken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3