Vlammend welkom aan baai van Saumlakki Avonturen van een losbol Enhtisnu ELTA Concurrent van volkswagen? Engelsche film van Gilliat Stijgend postvervoer des nachts EN HUISMOEDERS VACANTIE? JAPANSCHE WREEDHEDEN Kath. Vrouwenbeweging vormt landelijk comité Zestien ton in zes dagen Benoemingen bij de paters Augustijnen Geen motoren uit Dump-Deelen Miniatuurvliegtuig maakt reis door Europa J WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1946 PAGINA 4 TERUGKEER DER KATH. MISSIE T\rie maanden geleden zette een R.K. geestelijke met I J eenige zusters, na vele jaren van afwezigheid, weer voet aan wal te Saumlakki, de hoofdplaats van de Tanimbar-eilanden in Ned.-Indië De aanblik, dien de baai van Saumlakki bood, was weinig bemoedigend. Van heel het vriendelijke plaatsje stonden nog slechts enkele huizen over eind, deerlijk gehavend en doorzeefd met mitrailleurkogels. Maar als een vlammend welkom, bemoedigend en bezielend, wapperde hoog boven heel die ruïne de Nederlandsche drie kleur voor het als B.B.-kantoor ingerichte huis. ging. Het is vooral de fram- boesia, vroeger met succes be streden, die weer in alle felheid is doorgebroken. Tijdens de bezetting Opbouw, voedsel en kleeding Rex Harrison, de held van „The rake's progress", door een vriend afgestraft dè ideale stukken huishoudzeep Rijwielvervoer per trein Het was een treffend oogenblik, toen het hoofd van het plaatselijk bestuur, de reserve 2de luitenant van het K.N.IL. Bon Sititit, aan boord kwam om de Nederlanders, die bij den opbouw kwamen helpen, welkom te heeten. En het was voor het kleine groepje Nederlanders een verblijdend teeken, dat de moeilijke taak van her-opbouw in deze onderafdeeling gelegd kon worden in de handen van dezen jeugdigen Indonesiër, wien het kennelijk niet aan durf en door zettingsvermogen ontbreekt. Het juichend hoera waarmee de terugkeerende Indonesische be stuursambtenaar met het missie- personeel begroet werd, deed te meer beseffen, hoe verlangend ook de bevolking was gezamenlijk de omstandigheden te scheppen, waar onder een rustig en vredig leven kan opbloeien. En deze vreugde was te dieper gemeend, waar de Japanner de be volking na de capitulatie had wijs gemaakt, dat de geallieerden om vrede hadden gesmeekt. En al zei den pamfletten het dan anders, het duurde zoo lang eer de bevrij ders werkelijk kwamen, terwijl in dien tijd de Japanner in plaats van orde en rust te handhaven, zooals hem was opgedragen, door ging de bevolking voedsel af te per sen, zooals dit vele jaren was ge schied. Doch nu zijn vrede en rust dan werkelijk weergekeerd. De komst van den Indonesischen be- stuurs-ambtenaar was er het eerste bewijs van, de Nederlandsche R.K. Missie bevestigde dit nog eens na drukkelijk. Nu ook komen de verhalen los over den Japanschen bezettingstijd- Hoe op 30 Juli 1942 de bevolking meehielp het hoofd van het plaat selijk bestuur met een radio-tele grafist en enkele Australiërs te doen ontvluchten. Via Larat kon den deze menschen naar Australië wegkomen. Hoe de Japanner de bevolking tot bekentenissen preste, toonen enkelen aan hun polsen, die, met staaldraden geboeid, thans nog pijnlijke striemen laten zien. Hoe de dorpshoofden meegingen met de Japanners om zoogenaamd Japansche propaganda te voeren, maar hoe dan een sneer, een be- leediging in de volkstaal aan het adres van de Japanners alle pro paganda van nul en geener waarde maakte. Hoe bij een der feesten, toen de oorlog nog in vollen gang was, door een der dorpshoofden een danslied werd gemaakt, dat een vervloeking der Japanners in hield. Jammer genoeg werd dit door de Japanners achterhaald, waardoor de maker van het lied een zwaar pak knuppelslagen op liep. Een volk dat zóó zijn onder drukker hoont en haat, dat zoo'n vitaliteit, zelfs onder de moeilijk ste omstandigheden toont, is en blijft ook in staat thans de moei lijkheden van het herstel en den wederopbouw ter hand te nemen. En dankbaar wordt daarbij de door de Missie geboden hulp aanvaard. In alle haast is een polikliniek geopend. Dag in dag uit staat daar een lange rij van menschelijke ellende, want tijdens de bezetting ge beurde er voor de volksgezond heid niets. Vele gevallen eischen opname in een zieken huis. Het ziekenhuis bestond echter niet meer en zoo is men dan met man en macht aan den bouw van een hospitaal be gonnen. Het ziekenhuis is klaar gekomen en patiënten, waar laren niet naar omgekeken is, 1 ;nden weer liefderijke verple- Een andere zorg is de opbouw van Saumlakki. Langzaam aan worden de huizen hersteld met materiaal, dat men overal vandaan sleept. De wil is er en de weg v/ordt gevonden in het passen en meten wat met uit de ruïne nog bruik baar is. Tenslotte is er de zorg voor voedsel en kleeding. Voedsel zal er in ruimere mate komen nu er geen Japanner meer is, die groote partijen van den oogst op- eischt. Voor landbouwwerktuigen wordt gezorgd, zooals ook benoo- digdheden voor vischvangst naar de eilanden worden gezonden. En met de kleeding zal het in de toe komst in orde komen. Doch wat de bevolking zelf het belangrijkste acht is, dat zij verlost is van den Japanschen druk en de terreur, dat zij bevrijd is van een overweldiger. Zoo is er thans weer de ver trouwde sfeer teruggekeerd, waar in belangeloos hulp wordt geboden, waarin raad wordt gegeven bij moeilijkheden, waarin medewerking wordt verleend, wanneer men het alleen niet meer af kan. In het ver afgelegen plaatsje, zuidelijk van Ambon, in het vernielde Saum lakki, heeft de bevolking haar priester en de zusters zien terug- keeren. Met hen en met den be stuursambtenaar, die uit haar mid den gekozen werd, zullen de Ta- nimbareezen arbeiden aan de vrede en de welvaart van Saumlakki. Sydney Gilliat Is een regisseur, scenarioschrijver en producer, van wien wij tot dusver nau welijks hebben gehoord, al heelt hij reeds meer dan een dozijn films op zijn naam staan. Een van zijn laatste films is „The rake's progress", hetgeen men zou kunnen vertalen met „De carrière van een losbol'', een vertaling, die vermoedelijk niet overgenomen zal worden. De film is kenmerkend voor de mogelijkheden van de Engelsche cinematografie, uie hier bewijst niet voor Hollywood onder te doen als het er om gaat een bepaalde stof in filmischen vorm te vertellen Eigenlijk is deze stof geknipt voor de Amerikaansche droomfabrieken, maar men moet zich verheugen, dat, niet zij maar de Engelschen ha»r hebben aangegrepen, want de Ameri kanen zouden het te bont hebben gemaakt met den losbol, die dertien maal mislukt bij het uitoefenen van twaalf ambachten en ze zouden het slot, waar de held als commandant van een tankwagen sneuvelt, zeker veel pathetischer hebben verteld, dan in deze Engelsche film geschiedt. Rex Harrison is deze held en hij was het reeds van veel Engelsche films. Hij is een koelbloedige, droge, nuch tere verschijning, geschikt type voor de hoofdfiguur van dit product, naar mijn smaak te zeer op den voor grond tredend als acteur en te wei nig als filmobject, hetgeen niet hem maar Gilliat moet verweten worden. Men kan ook niet verwachten, dat de Engelsche film plotseling niets anders meer dan autonome regis seurs zal toelaten. Als overgang naar die zelfstan dige filmkunst echter kan „The rake's progress" dienen als een goed exempel, dat althans het wezen van de film niet miskent. Gilliat mon teert nog altijd meer tafreelen dan enkelvoudige beelden, doch meer dan eens weet hij een scène aantrekkelijk te maken door een vernuftige, zij het weinig opvallende découpage. De historie Het onderwerp leent zich, zodals ik zei, tot verfilming. De jongeheer Kenway, die in Oxford wordt weg gejaagd, een korte wijl op een ko loniale plantage vertoeft en ook daar zijn congé krijgt, dan overgaat naar eenige andere werkkringen die alle mislukken, komt tenslotte in Weenen terecht, als Hitier daar al de baas is en de Jodenvervolging in vollen gang is. Daar is hij weer aan lager wal geraakt, als zoo dikwijls m zijn jonge leven, en als hij op het punt staat uit zijn hotel te vluchten om de rekening te ontgaan, staat een charmante jongedame voor hem, die hem trouwen wil om aan de vervolging van de nazi's te ont komen. Hij neemt haar mee naar Engeland, zegt van haar te houden, valt tenslotte in de armen van zijns vaders secretaresse, waarop het jonge vrouwtje een poging tot aelfmoorci waagt, die mislukt. De stukken en brokken van leven en huwelijk wor den met moeite aan elkaar gelijmd en nauwelijks is deze operatie ge lukt, of een auto-ongeluk maakt een einde aan het leven van het jonge vrouwtje en haar schoonvader, zoo dat secretaresse en losbol over blij ven. Dan is het inmiddels oorlóg geworden in Europa en op een goe den dag vindt het meisje een kort briefje, dat haar vriend vertrokken is. Het laatste beeld toont de omge vallen tank, waarin Kenway gesneu veld is. Chronologisch volgt dit beeld op de eerste beelden van de film en hef is alsof na het treffen het heele d-ukke, avontuurlijke leven van dezen niet slechten maar zwakken en al te gemakkelijk levenden jongeman aan zijn eigen oogen voorbijtrekt. Verantwoorde film Deze conceptie van de film is aan trekkelijk en beantwoordt aan de ver langens van het filminstrument, dat nier een bijna overladen opeenvol ging van gegevens te verwerken Krijgt. Geschiedt dit met het juiste maatgevoel, dan kan men inderdaad reeds van een verantwoorde film spreken. Zouden de beelden onder ling afgewisseld worden op de wijze, waarop dit met de tafreelen ge beurt, dan bewondert men zelfs een superieur werk. Daaraan is deze film nog niet toe, maar dat Gilliat net vermogen bezit zulk een film tot stand te brengen, moet men na het zien van „The rake's progress" wel aannemen. Het zij inmiddels opgemerkt, dat sommige momenten voor kinderen allerminst geschikt zdjn. Dbg Ten einde tot een organisatie te komen, die alle Nederlandsche Ka tholieke vrouwen omvat, hebben op verzoek van het Episcopaat bespre kingen plaats gehad, waaraan ver tegenwoordigsters van de federatie van R. K. Vrouwenbonden, van den Arbeidersvrouwenbond, van de Boe- rinnenbonden en van de R.K. Vrou wengemeenschap in het Aartsdiocees deelnamen. Als resultaat van de besprekingen is een voorloopig landelijk comité tot stand gekomen, dat tot taak heeft de groeiende vrouwenbeweging te leiden en te stimuleeren. In dit landelijk comité zal ieder diocees drie verte genwoordigsters afvaardigen: één uit den arbeidenden stand, één uit den Boerinnenbond en één uit de andere standen. Ieder diocees neemt als uitgangs punt het bestaande werkprogram, om geleidelijk uit te groeien tot een fede ratief verband van standsgroepeerin- gen. Plaatselijk en diocesaan treedt het federatief verband der autonome standsgroepeeringen op als de verte genwoordiging der Katholieke vrou wen. De verhouding van de vrouwen organisatie tot de K. A. zal gelijk zijn aan de verhouding van de orga nisatie der mannen tot de K. A. Hoewel, dank zij het nachtelijk luchtverkeer wel wat post aan de dagdiensten wordt onttrokken, is het postverkeer op Schiphol toch gestegen, daar veel brieven en paketten, die voorheen niet via Schiphol gingen, sinds het instel len van het nachtpostverkeer wèl op deze luchthaven worden behan deld. Zooals men weet, verzorgt de K. L. M. wekelijks vijf nachtvluch ten AmsterdamLonden v.v., de Deensche maatschappij D. D. L. vliegt vijf maal per week Kopen hagenAmsterdam v.v. en geeft aansluiting op Oslo en Stockholm. De Swissair komt ook vijf maal per week van Basel/Mulhouse en sinds 13 Augustus onderhoudt ook de Belgische mij. Sabena een nachtdienst BrusselAmsterdam v.v., eveneens vijf maal per week. Een telling over de w^ek van 13 18 Augustus leverde de volgende resultaten op: inkomende post voor Amsterdam 3.156 kg, uitgaande post van Amsterdam 4.408 kg, transito post via Amsterdam 8.273 kg, totaal 15.837 kg. Bij deze bijna 16 ton in zes dagen is de post afkomstig uit en bestemd voor Indië niet inbegrepen. Op het onlangs gehouden Provin ciaal Kapittel der paters Augustijnen zijn benoemd tot prior te Haarlem pater drs. N. de Wit, tot rector van. het Triniteitslyceum te Haarlem pater dr. L. M). van Straaten en tot prior te Amsterdam pater E. Frantzen (H. Rita) en pater M. Agasi (H. Eucha ristie). Bij velen leeft nog de verwach ting, dat binnen afzienbaren tijd motorrijwielen uit dumps ter be schikking zullen komen voor par ticulieren. Van bevoegde zijde deelt men ons hieromtrent mede, dat deze verwachting niet verwerkelijkt kan worden. Wat er aan bruikbare motorrijwielen uit de veel bespro ken „Dump-Deelen" komt, is méér dan noodig voor militaire doelein den, voor politie, brandweer enz. Evenals dit vorige Vrijdag en Za terdag het geval was zullen ook 23 en 24 Augustus rijwielen op afstan den boven 40 K.M. alléén worden ver voerd in speciale rijwieltreinen, dus niet naar keuze van den reiziger. Op Schiphol stond een klein doch sierlijk vliegtuigje met op den romp den naam Sokol, hetgeen adelaar beteekent. Het stak wel sterk af tegen de luchtreuzen, die links en rechts van dit kleine toestel geparkeerd stonden en on der wier vleugels het zonder moeite door kon taxiën. De Tsjechische fabriek Mraz uit Chocen heeft dit vliegtuig gecon- Een verstandige dokter geeft aan Iemand die altijd maar voortmoet, de doodvermoeide, overwerkte, eiken dag weer de kleine maar vele tot in hun binnenste versleten na-oorlogsche tobberijen verdraagt, moeders, die het jaren zonder altijd maar weer voor anderen moet hulp hebben moeten doen, den raad: klaarstaan, is op een gegeven moment ga er uit, houd eens volledige rust, totaal versleten. Haar voeten, haar neem vacantie: Het. is zijn recept, zijn hoofd, haar fut en haar plezier in medisch bevel. En hij heeft zijn argu- het leven willen niet meer. Er is maar menten klaar tegen het mat verweer: één ding, waar ze naar haakt. Dat „Dokter, hoe kan ik nu weg". In- is rust. De rust, die haar zal vernieu- derdaad is het uiterst moeilijk om wen en haar fut weer bij zal doen er uit te breken als men het hart groeien, en de motor is van die kleine gecom- pliceerde wereld f y QQr de yrouw O- Doktoren zijn als biechtvaders, ze we ten van zeer nabij, wat er in de men schen leeft. De dokters van nu binnenshuis, maar de kruik gaat zoo lang te water tot zij breekt. Oftewel de overwerkte wéten, hoe doodmoe de hulsmoeders huismoeder werkt dóór tot ze af- zijn, die nooit heelemaal hebben kun- knapt en dan is ze óók uitgeschakeld, nen bijkomen van hun onmensche- Dan moet het zonder haar, of het lijke zware taak in het laatst van den kan of niet. Dan gaat het force ma- oorlog. Ze wéten, dat een huishouden Jeure, en haar er-uit-breken is voor ontwricht wordt als de moeder er haarzelf en de huisgenooten nog on- een tijd voor vacantie uitbreekt, maar aangenamer. ze weten, dat het veel meer ont wricht zal zijn als moeder uitge- Een mensch, ook een moeder, al schakeld moet worden omdat haar kan die bijna het bovenmenschelijke, gezondheid ernstig bedreigd is. kan niet altijd maar van zichzelf ge- De vacantie van de kinderen loopt ven, maar uitgeven en weggeven van ten einde. Nu hebben de vermoeide haar kracht en haar persoon, zonder moeders den plicht om aan zichzelf dat ze de gelegenheid krijgt om eens te denken, en ter harte te nemen, volledig te ontspannen en bij te ko- wat haar dokter gezegd heeft. Een men. Een schoen, dien men draagt, wég is er, met goeden wil, altijd te moet om den zooveel tijd verzoold vinden. En ze doet het per slot toch worden, er is een moment, dat men niet voor zichzelf, maar voor de er niet meer op voort kan, of men ónderen. Zou dat argument den door loopt den heelen schoen uit elkaar, slag niet kunnen geven? A. Bgl. strueerd voor particuliere doelein den en poogt thans de interesse van het buitenland voor dit product te webken door het maken van een Europa-vlucht. Voor dit doel heeft de fabriek twee prominente vliegers aange zocht of liever een vlieger en een vliegster, want de tweede pilote is Luda Zaviskova, de eenige Tsje chische pilote, die op het oogenblik dienst doet. De eerste piloot is Joseph Bednar, die gedurende den geheelen oorlog in dienst was bij de R- A. P„ 95 vluchten boven Duitschland en de bezette gebie den op zijn naam heeft staan en bovendien onafscheidenlijk was in de escorte van den Engelschen Koning en Churchill bij hun vluch ten tijdens den oorlog. Het vliegtuig, dat slechts 11 li ter benzine op 100 K.M. verbruikt, practisch geheel tan hout is en een maximum-snelheid van 140 K.M- per uur heeft, kan 120 liter benzine meevoeren en kost veer tien duizend gulden. In Frankrijk en België zijn reeds eenige orders geplaatst en wanneer ook In an dere landen het resultaat bevredi gend zal zijn, zullen deze minia tuurvliegtuigen in serie worden vervaardigd. De Sokol is thans weer van Schiphol vertrokken met bestem ming Malmö. Vandaar gaat de reis naar Stockholm, Oslo, Kopenha gen, waarna de terugreis via Frankrijk en Zwitserland zal wor den genomen- Na veertig meter was het toestel reeds los, trok het intrekbare landingsgestel onmid dellijk in en was binnen enkele oogenblikken aan het oog onttrok ken. Een concurrentie van den volkswagen?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4