3-e Export van melk en kaas f Tekorten moeten in den winter worden opgevangen Van den valreep in de goot het Joodsche ondergrondsche leger In den oorlog werd samengewerkt met de Geallieerden J V. WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1946 PAGINA 5 Tweeslachtige houding der Engelschen Samenwerking Kwestie van ressort Gecondenseerde melk ROOFOVERVAL TE MAASTRICHT Nederland was in oorlog met Italië De spanning in Palestina heeft opnieuw de aandacht gevestigd op het Joodsche ondergrondsche leger, de Haganah (Hebreeuwsch voor verdediging), welk instituut uit de vorige eeuw dateert, toen het een organisatie was van bewakers van Joodsche kolonisten- kampen tegen de overvallen van rooversbenden. Toen de Engelschen de Turken uit Palestina hadden verdreven, meenden de Joodsche kolonisten dat hun rust was verzekerd. Zij leverden, met wagonladingen tegelijk, hun wapens in. Zij bleken zich echter vergist te hebben, want in 1920 braken Arabische onlusten uit, waarbij drie Joodsche dorpen in Noord - Palestina met den grond gelijkgemaakt werden. De „Haganah" werd inderhaast opnieuw opgezet en beschermde Telaviv, Hedera en de Joodsche wijken van Jeruzalem tegen de Arabieren. De Haganah is de trots der Palestijnsche Joden, die ervan overtuigd zijn, dat alleen de Haganah hen redde van den on dergang tijdens de Arabische op standen en dat zij dit, zoo noodig, opnieuw zal doen. Zoowel mannen als vrouwen zijn lid van de Ha ganah, die waarschijnlijk meer dan 100.000 leden telt. De houding der Britsche regee ring ten opzichte van dit „onder grondsche leger" heeft geslingerd tusschen uitersten. Britsche solda ten hebben zij aan zij gestreden met de Haganah, het andere oogenblik doorzochten zij, tegen het verzet der Joden in, Joodsche nederzet tingen op verborgen wapens. Aanvankelijk was de Britsche overheid er weinig op gesteld ge bruik van de Haganah te maken voor militaire doeleinden, doch toen de Nazis Kreta veroverd had den en de Levant bedreigden, ver anderde hun opvatting met één slag. De samenwerking der Haga nah werd aanvaard. De eerste taak, die leden der Haganah te verrich ten kregen wat een poging de raffinaderijen in het onder de Pransche regeering van Vichy staande Tripolis te vernielen, aan het Syrische uiteinde van de olie- pijpleiding. De 22 Joden, die hier voor uitgezocht werden, verdwenen spoorloos Doch aan den vooravond van de geallieerde invasie van Sy rië en den Libanon in 1941, kwam de kans der Haganah opnieuw. Joodsche patrouilles werden voor uitgezonden om te saboteeren en het terrein voor de invasielegers te verkennen. Zij kweten zich goed van hun taak. Naderhand, toen de Nazis Egypte naderden en een binnentrekken van Palestina uit Zuidelijke richting mogelijk leek, waren de Engelschen opnieuw bereid met de Haganah samen te werken. De Joden begonnen zich aan de Zuidgrens in te graven. Jongens en meisjes werden in guerilla-strijdmethoden geoefend. Meer en meer geweren en automa tische wapenen werden verkregen en op geheime plaats verborgen. Met het lot der Europeesche Joden (voor oogen, bereidden de Joden van Palestina zich voor vechtende ten onder te gaan. Het terugslaan van Rommel bij El Alamein voor kwam de noodzaak hiervan. Na 31 Mei, den datum waarop de termijn, gesteld in het witboek der regeering-Chamberlain, voor de stopzetting der Joodsche immi gratie afliep, veranderde de Brit sche houding. De Engelschen wer den minder vriendelijk ten opzich te van de Haganah. De politie be gon huiszoekingen naar verborgen wapens. Deze huiszoekingen gingen niet zonder verzet gepaard en de opwinding in Palestina rees zoo hoog, dat de Engelschen besloten, na twee nederzettingen doorzocht te hebben, de actie te staken, niet dan nadat de Haganah aange kondigd had gewapenderhand op te zullen treden tegen iedere po ging de Joden onder Arabisch bewind te brengen en tegen iedere poging de Joodsche immigran ten uit Palestina te houden. Opnieuw kwam er een toenade ring tusschen het Engelsche be stuur en de Haganah. De Britten deden een beroep óp het „Joodsche leger" om haar te helpen de ter roristische organisaties „Irgun Zwai Leumi" en „Stern"-groep te bestrijden. De Haganah had hier wel ooren naar, omdat zij steeds de acties van deze groepen had afgekeurd. Tijdens het hooge commissarisschap van Viscount Gort, die. het vertrouwen der Joden genoot, werkten Haganah en Britsch bestuur tot dit doel samen. Het ziet er thans naar uit, dat er wederom een keer in de verhouding tusschen Haganah en Engelschen gekomen is, een keer ten slechte, tengevolge van het Britsche verdeelings- plan voor Palestina en de stop zetting der illegale immigratie. Hoe zich die verhouding ver der ontwikkelen zal, is een brandende vraag in Palestina. Nedcrlandsche padvinders in Zwitserland. Even buiten het schilderachtige dorpje Scanfs, in het Egadin, ravotten ruim honderd Nederlandsche padvinders die op uitnoodiging van het Zwitsersche Roode Kruiseen bezoek aan Zwitserland brengen. Touwtrekken geeft veel vermaak De factoren, waarmede het Be- drijfsschap voor Zuivel bij de oorspronkelijke vaststelling van het productieschema voor de zuivelindustrie rekening moest houden, bleken in den loop der maanden zóó onzeker, dat de richtlijnen voor de verwerking van de melk meermalen moesten worden gewijzigd. Van invloed hierop zijn de grootte der melk productie, de verdeeling der melk over de verschillende pro vincies, de kolenpositïe en voor de bereiding van gesuikerde ge condenseerde melk de beschik bare hoeveelheden suiker. Daar naast was het langen tijd onze ker of de regeering, in verband met het aspect van onze bin- Be aankomst van illegale Joodsche emigranten in het Karaolos-kamp op Cyprus. De foto toont slechts enkele van de duizenden Joden die trachtten op illegale wijze Palestina binnen te komen en die door de Engelschen nu naar een internee- ringskamp op dit vestingseiland in de Middellandsche zee getransporteerd worden. 1286 Ja- den zijn van Haifa naar Cyprus ge- bracht nadat hun de toegang tot het beloofde land ont zegd was. Toen Fransche journalis-, ten een bezoek brachten aan het kamp op Cyprus, protesteerden de Joden tegen het verbod om met hen te praten. Er ont stonden onregelma tigheden, waarbij de Joddn, „Palestina, Palestina" en „Dood mij" schreeuwend, den hoofdingang uitstormden. Zij werden door in de lucht vurende. Brit sche troepen terug gedreven. Het was Zondagnacht in Amsterdam, en er scheen méér dan het militaire rant soen gin noodig geweest ;e zijn, om den tragen ?ang der verveling van jen Zondagmiddag te ver- irijven. Och, de spanning n het soldatenleven is tenslotte al weer lang met Je branderige lucht rond leege granaathulzen ver- Iwenen. Het werk van Jen matroos is voor een {root deel weer zwabberen ïn poetsen geworden en Indien een haven wordt aangedaan, dan rest niet veel meer dan wat flanee- ren door de straten. Zoo lagen dan; Jimmy en John, of Blaekie en Dick, of hoe de lieve naampjes, die sinds de bevrijding aan battle - dress werden toegevoegd, anders zijn mogen, letter lijk languit in de goot van den Achterburgwal. Let wel, aan den nétten kant van den Achterburg wal, want deze gracht heeft twee kanten en dit dient uitdrukkelijk voor den goeden verstaander aangemerkt te worden: Daar dus, waar de achter zijde van het stadhuis haar stijllooze verzameling achtergevels staande houdt en de Waalsche ge meente zelfverzekerd de rest van den stand op houdt waar het licht van een enkele lamp pit toresk neerschijnt en glinstert in de koperen ketels, potten en pannen van een oud antiquiteiten winkeltje en de muffe geur van oude boeken alle moeite doet, om de cul tuur en het peil van den netten kant te comple- teeren. Zooals gezegd, ze lagen daar op den hoek van de Spinhuissteeg en slechts een enkele klank, bijna zoo brak als het gracht water, hield nog de her innering aan den pret- tigen avond gaande. Een eerste agent ver scheen; hij bekeek nauw keurig dé liggenden en hoefde niet lang te wach ten op den tweeden en derden agent, want wie zou nog twijfelen aan de noodzaak om over den Achterburgwal in groote frequentie te surveillee- ren? Bii deze drie agen ten voegden zich er weldra nog drie in burger: „De brigadier heeft gezegd: naar het bureau." Nu is het in ons dier baar vaderland goed ge bruik een goe,i bed aan te bieden, al is het dan „op het bureau", aan hen, die het beliefden eens te diep in het glaasje te kijken. Dezen mannen van' de Royal Navy zou dus een dergelijk bed bereid wor den door de zes volgelin gen der H. Hermandad, als, ja als er zich geen groote moeilijkheid had voorgedaan. De mannen lagen op de grens van het politie-rayon War moesstraat en dat van het Singel. De agenten waren „van het Singel" en de afstand naar dat bureau was niet gering. „Weet je wat, we sjou-" wen ze wat verder, dan hooren ze zeker onder de Warmoesstraat" stelde een der mannen voor. Dit wel doordachte idee vond in stemming. „Een, twee, drie, come on boys" en daar gingen ze. Een hoofddeksel, eens wit, thans van een niet te noemen kleur, werd ach terna gegooid. Door de smalle duistere steeg, schaarsch verlicht door 'n enkele lantaarn, trokken de mannen, de matrozen, die eigenlijk staan noch loopen konden, tusschen zich in. Moest er gerust worden, dan werd de Navy, gelijk de vaatdoeken, even over het hekje van een hooge stoep gehangen. Zoo arriveerde men op de Raamgracht. De matro zen werden weer zorg vuldig op een stoep ge legd, waar zij aanstonds insliepen. De agenten rep ten zich naar een tele foon-cel en vroegen een auto uit de Warmoes- straat. „Zoo, dat ls gedaan," constateerden zij niet on tevreden. „Hun schepen leggen In IJmuiden, maar zij lag- gen in de Spinhuissteeg," sprak ten overvloede een voorbijganger. Of de agenten van de Warmoesstraat de matro zen toen hebben meege nomen of ze op hun beurt hebben neergelegd op den Achterburgwal, ressort van het Singel....» nenlandsche vetvoorziening, goed keuring kon hechten aan de plannen tot export van zuivel producten. Als uitgangspunt moest allereerst worden vastgesteld, welke hoeveel heden afgezien van gebruik op de boerderij en een redelijke te ruglevering van onder, en karne melk aan veehouders ongeveer bestemd zouden moeten worden voor dekking van de consumptie- melk-behoefte, ook gedurende de wintermaanden. Teneinde de te korten in den winter op te vangen, is het noodzakelijk in de hooge productiemaanden een behoorlijk kwantum melkpoeder te bereiden. Daar de benoodigde hoeveelheid verstuivingspoeder, welke soort in dé eerste plaats voor consumptie- melkdoeleinden in aanmerking komt, veel grooter is dan de ca paciteit der fabrieken, moet bo vendien walspoeder worden gepro duceerd, dat door teruglevering aan veehouders in den winter een overeenkomstige hoeveelheid melk voor consumptie vrij maakt. Voorts moest rekening worden gehouden met een kaasproductie, voldoende om de rantsoenen voor de consu menten te kunnen honoreeren, ter wijl* ook een regelmatige boter- voorziening gewaarborgd moest worden. Daar de melkgift, o.a. door het schrale voorjaar, ver ten achter gebleven is bij de aanvankelijke schattingen, moest de oor spronkelijke voorloopige pro ductie-opzet reeds spoedig wor den herzien. Werd in het begin van het jaar een overschot ge raamd van 490.000 ton melk voor export in den vorm van zuivel producten, in het nieuwste sche ma bedraagt deze 150.000 ton. Het opgestelde export-program ma voorziet thans in een uit voer van ongeveer 7.000 ton kaas en 13.000 ton geconden seerde melk. Een andere factor die eveneens het productie-schema op losse schroeven zette, was het gebrek aan kolen, waardoor de bereiding van melkpoeder in eenigen omvang aanvankelijk onmogelijk was. Ook de productie van uitsluitend voor den export bestemde ge condenseerde melk, werd hierdoor bemoeilijkt. Wat betreft gesuikerde gecondenseerde melk, vormde de onzekere suikerpositie eveneens een struikelblok. Onder deze omstan digheden was het geven van defi nitieve richtlijnen voor de produc tie uitermate moeilijk. Men heeft zich zooveel mogelijk aan de wer kelijkheid aangepast en daarbij de belangen van een mogelijken export niet uit het oog verloren. De moeilijkheden, die zich, zooals gezegd, voordeden bij de bereiding van melkpoeder en gecondenseerd melk, dwongen aanvankelijk in de richting van een grootere kaas productie. Toen omstreeks Mei de poederfabrieken evenwel van kolen werden voorzien, werd met het in halen van den achterstand in de productie van verstuivings- en walspoeder begonnen. Gevolg hier van was, dat in bepaalde gevallen kaasfabrieken melk moesten bij leveren aan poeder bedrijven en dat de kaasfabrieken, eveneens door het verder dalen van de melkproduc tie, meer en meer moesten worden ingeschakeld voor de levering van de in het Westen voor consumptie doeleinden noodige aanvullings- melk. Daarbij komt, dat thans ook begonnen is met de productie van gecondenseerde melk. Daar voor gecondenseerde melk geen produc tieverplichting bestaat, kunnen condensbedrijven, voorzoover de van eigen veehouders ontvangen melk ontoereikend is, melk van andere fabrieken bijkoopen, even- fvel niet van consumptiemelkbe- arijven. De voor de condensberei- ding noodige melk zal echter voor een groot deel direct of indirect aan de kaasbedrijven moeten wor den onttrokken. Bovendien zullen de boerenkaasproducenten binnen kort hun aandeel moeten leveren in de voor de verschillende doel einden noodige aanvullingsmelk. Hoewel hierdoor de kaasproductie noodgedwongen aan een onge- wensehte wisselvalligheid bloot staat, wordt door deze maatrege len een geregelde kaasvoorziening voor den consument niet in gevaar gebracht. Maandagnacht is op den Brus- selschen weg ter hoogte van den Lanaekerweg te Maastricht een roofoverval geschied. De 37-jarige taxi-chauffeur J. N„ wonende te Maastricht, werd zwaar aan het hoofd gewond en in bewusteloozen toestand ter zijde van den weg aangetroffen, terwijl diens auto aan de andere zijde van den weg dwars op de rijrichting stond met de wie len in een greppel. Uit een inge steld onderzoek is komen vast te staan, dat N. is overvallen, ver moedelijk met de bedoeling, diens wagen afhandig te maken. N. bleek tevens van zijn portefeuille te zijn beroofd. Het slachtoffer is per auto van den G. G. D. in zorgwek- kenden toestand naar het zieken huis overgebracht. Men vreest voor zijn leven. In de zitting van de politieke commissie voor Italië heeft de Nederlandsche gedelegeerde van morgen critiek geoefend op het door de Italianen ingediende memoran dum, waarin gezegd wordt dat de Nederlandsche oorlogsverklaring nooit aan de Italiaansche regeering toegezonden is, waardoor hier sprake zou zijn van een eenzijdige actie. Het memorandum concludeerde hieruit, dat er nimmer oorlog had bestaan tusschen de Nederlandsche regeering en het fascistische Italië. De Nederlandsche gedelegeerde bracht in herinnering, dat de Zweed- sche gezant, die de Nederlandsche zaken in Italië behartigde nadat Nederland door de Duitschers bezet was, de oorlogsverklaring aan de re geering van het fascistische Italië heeft overhandigd. De Italiaansche regeering had den Zweedschen ge zant er toen van in kennis gesteld, dat zij een dergelijke verklaring van de uitgeweken Nederlandsche regee ring niet kon accepteeren, omdat zij van oordeel was dat Nederland niet langer bestond. (U.P.) Volgens <le „Star" wordt op een Londensche scheepswerf een van de grootste motorbooten ter wereld ge bouwd. Zij zal over enkele weken te water worden gelaten. De direc teur van de betreffende scheepsbouw maatschappij zeide, dat deze boot in drie dagen den Atlantischen Oceaan zou kunnen oversteken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5