Kampioenschappen in Oslo en Zürich Europeesche en wereldtitels binnen ons bereik ons Curasao verliest wederom Euwe herovert zijn plaats Militair elftal samen gesteld WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1946 PAGINA 6 Verrassende keus van Schulte De wielrenners Alweer Schulte Het Bislet Stadion te Oslo waar van 22 tot 25 Augustus de Europeesche athletiekkampioenschappen gehouden worden Gladde veld een groote handicap Van Lunapark tot tuindorp Van het afgebrande Lunapark op Coney-lsland, dat gedurende 40 jaar groote bekendheid ge noot, zijn bijna 70.000 vierkante kilometer verkocht. Op het ter rein zal een tuindorp voor 625 oorlogsveteranen gebouwd wor dendat 6 millioen dollar zal kosten. Botwlnnik remise met Denker Voor den wedstrijd tegen P.S.V. „Neerlandia" Zilveren Bal-tournooi PROCESVERBAAL TEGEN MUZIEKCORPS GELIJKE LOONEN VOOR MANNEN EN VROUWEN DAMPROBLEEM 1 Twee Europeesche steden zul len de komende dagen ln het middelpunt van de spor tieve belangstelling staan. Het zijn Oslo, waar van Donderdag 22 tot en met Zondag 25 Augustus de Europeesche athletlekkamploenschap- pen gehouden worden en Zürich, waar op Zaterdag 2i Augustus de wereldkampioenschappen wielrennen beginnen, om eerst op Zondag 1 September volledig beslist te zijn. Bij de Europeesche kampioenschap pen der athleten hebben wij steeds een eerste viool gespeeld ln de sprintnummers. Deze rol Is uit, nu ook Osendarp van het tooneel is verdwenen. Want al zijn Schollen en Kleyn veelbelovende loopers, al is de Jonge Drachtenaar Lammers als een plotselinge ster aan het fir mament verschenen, reeds by de Engelsche kampioenschappen is ge bleken dat deze flonkeringen nog niet van zuivere brillanten afkom stig zijn. Aantrekkelijk zijn deze kampioenschappen vooral door het uitkomen van onzen lange-afstand- looper Slijkhuis, die nu eigenlijk voor het eerst gaat zien, wat er in een groot Internationaal toumcoi allemaal te pas komt. Slijkhuis zal er beslist niet met een overwinning kunnen debuteeren, want de Zwe den en Finnen zullen er weer den toon aangeven en verder zijn er o.m. nog Keyff, Wooderson en de Fransche kampioen, die onzen land genoot met zijn nog niet geheel ont wikkelde kracht evenaren of over treffen zal. Ons dunkt, dat een derde plaats in dit milieu als een bijzon dere verdienste te boek zal staan en dat ook een vierde zeer fraai en een vijfde nog meer dan voldoende is. Overwinningen zullen we alleen van onze dames tegemoet kunnen zien. Fanny BlankersKoen is nog altyd een van 's werelds beste athleten en men rekent erop, dat vooral zy op een paar goudan medailles voor de K.N.A.U. beslag kan leggen. Het voornaamste van alles is echter, dat nu het officieele contact weer hersteld is. Onze Jongens en meisjes, die naar Oslo gaan, zullen er zeer veel kunnen leeren en wanneer zijn nu maar leergierig over de Noorsche velden zullen rondspeuren naar mogelijk heden tot verhooging van hun eigen prestaties, is deze tocht ook zónder kampioenstitels geslaagd. De wielrenners gaan naar Zürich en van hen mag men verwachten dat zij onzen naam als wielernatie hoog zullen houden. Van Vliet gaat de sprint winnen. Het zou tenmin ste een geduchte verrassing zijn, wanneer Van Vliet, die ln den loop van dit seizoen tóch wel bewezen heeft de beste te zijn, zich ln de finale door den ouderen Scherens liet kloppen. Eerder gelooven we nog dat Jan Derksen een opvallende rol zal spelen. Zéker is dat Scherens. wanneer hij het in de halve finale tegen den Zwollenaar zou moeten opnemen, zijn meest geslepen tik- tlek zal moeten toepassen om tegen de 3nelheid van onaen jongen land genoot, die op dit oogenblik grooter ls dan de zijne, opgewassen te zijn. In de achtervolging, we bekenneu het eerlijk, hadden we liever Schulte dan Peters den strijd tegen de bui tenlanders zien opnemen. Schuite imponeert nog altijd meer. Hy lijkt feharder tegen de spanningen van it belangrijke tournooi en het is nog altijd de vraag of ook Peters zijn zonder twyfel groote capaciteiten op cat nummer, hier ten volle zal kun nen ontplooien. Doet hij dat werke- en onbelemmerd, dan hebben wij zeker ook met dezen vertegen woordiger een groote kans. Een groo te re dan by de stayers, waar Van der Voort, wanneer hy de finale bereikt, waarschijnlijk toch geen groote rol zal spelen. De minste successen mogen we verwachten by de Wegwedstrijden. Arte van Vliet, die den wereldtitel in de sprint wel weer zal veroveren Wij blijven van meening dat de cri- ,-pria onze renners over het alge meen voor het groote werk onge schikt hebben gemaakt. Vooren is een uitzondering en Schellinger- roudt waarschijnlijk ook. Maar van de beide andere candidaten, Schulte en Middelkamp, staat dit minder on- omstooteiyk vast. Nu kan men zeg gen dat er ook verder geen renners zyn, van wie met redelijke zeker heid te zeggen valt, dat zij dezen wedstrijd zullen uitrijden. En dat is juist. Om die redenen is zoo min de keuze van Middelkamp als die van Schulte aanvechtbaar. Mid delkamp is een man, die bij dezen wedstrijd hoort, omdat hij riu een maal een van onze beste, zoo niet de best ls in het vak van den klei nen koers. En Schulte....? Ja, Schulte. Van Schulte meenen wij dat hij op het oogenblik niet de mentaliteit bezit om tegen de moei lijkheden van dezen koers over 270 K.M. opgewassen te zijn. Dat zyn vorm niet honderd procent lijkt, is nog daaraan toe, want die vorm kan in ééu wedstrijd terugkomen en Schulte is daar Juist de man vo >r. Maar wanneer wij met die kleine kans rekening willen houden, moet er toch een andere Schulte starten dan de gauw ontmoedigde, weinig ambitieuze Schulte van het oogen. blik. Het merkwaardige is, dat Juist Schulte onze eenige kans ls, een Schulte dan in zijn ouden vorm. ln zijn geestdrift en toomelooze roeke loosheid. Vooren en Schellinger- houdt kunnen een goede plaats be halen en Middelkamp misschien ook al zien we hem den koers nog niet uitrijden maar Schulte kan zoowel het een doen als het ander. Hij zal óf een van de eersten zijn dié ontmoedigd den strijd verlaat, omdat hjj de fut voor deze Inspan ning niet kan opbrengen; óf hij zal sfeh door geen moeilijkheden laten weerhouden om verheten door te zet ten en ons een betere plaats in den eindstand te geven, dan we op dit moment zouden durven denken. Bij de amateurs mogen we tevre den zijn, wanneer de sprinter Bljscer in de 'finale komt en de wegrenners kunnen in hun handen wrijven wanneer ze ln even gTooten getale ever de eindstreep komen als ze ge start zyn. Gerrit Schulte, het vraagteeken Ook van Feyenoord heeft Cu racao niet kunnen winnen. Iedereen had het dezen pracht- athleten, die stuk voor stuk wel een partijtje voetbal kunnen spelen, gaarne gegund. Ze kunnen echter te weinig tot teamverband komen en vooral de voorhoede, die toch goede schutters telt, krijgt van de middenlinie maar zelden den bal zoo gepresenteerd, dat er iets goeds mee gebeuren kan. Vooral op dit uiterst gladde veld kort voor den aanvang was er een kleine wolkbreuk geweest had men nooit mogen volharden in het geven van lerme schuivers, die steeds te ver doorschoten om erop te kunnen loopen. Deze wedstrijd was eigenlijk een duel tusschen het bekende tik-tik-systeem van Feyenoord en het charmante indi vidualisme van de bezoekers. Het gevolg hiervan was, dat Feyenoord, welk elftal den bal vaak het werk liet doen, gemakkelijker speelde en er over de prestaties van de Cura- gaanaars, vooral na de rust, eeni- gen tijd een zekere matheid ging liggen. Van een veldoverwicht, van wie dan ook, kon echter niet ge sproken worden. Reeds zeven minuten na het be gin nam Feyenoord de leiding, toen Vrauwdeunt een voorzot van Linssen ineens in het hoekje knalde (10). Met dezen stand ging de rust in. Vijf minuten na de hervatting maakte Van Munster, daartoe door een listig trekbailetje van Vrauwdeunt in staat gesteld, er 20 van, maar nog geen minuut later verkleinde F. Jansen na keu rig solospel den achterstand (21). In dezen stand kwam geen veran dering meer, den specialen hoek- schopartist ten spijt, die op wer kelijk voorbeeldige wijze voor Curagao alle corners nam. Doelman Hato was weer de held van het veld. Zijn „bezwerend" ge baar alleen reeds bezwoer menig gevaar. De wedstrijd ging vooraf door het aanbieden van een krans aan den aanvoerder van Curagao. Het geheele stadion was uitverkocht. Donderdag arriveert de „sub-com missie der geteisterde gebieden" van den economischen en socialen raad van de U.N.O. voor een driedaagsch bezoek aan Nederland. In het schaaktournool te Gronin gen heeft Euwe gisteren zyn ach terstand op Botwinntk weten ln te loopen. Zelf won liy van Szabo; Botwlnnik moest tegen Denker met remise genoegen nemen. Deze laatste partij was ongetwij feld de belangrijkste van de zesde londe. Belde meesters hadden het \aste plan als overwinnaar uit deze ronde te voorschijn te komen. Na 47 zetten gaven Bij echter den strijd op. Onze landgenoot had ook een allesbehalve gemakkelijke opgave tegen den Hongaar Szabo. Het werd een spannende partij, waarin Euwe tenslotte na 42 zetten zege vierde. Yanofsky won ln het toren-eind spel van Vidmar. Kottnauer won door een overwicht op den dame- vleugel van Kotov. Christoffel dwong In prachtig eindspel Tartakower tot remise. Flohr won gemakkelijk van Gulmard. Najdorf en Stoltz deelden ae eer. B'emstein won in het eind spel verrassend vlug van Lundin. O'Kelly kon 't tegen Smyslof niet bol werken. Steiner speelde een zwakke party tegen Boleslafsky en moest zich reeds na 34 zetten gewonnen geven. De stand is than3: Euwe en Botwlnnik leder 5l/2 punt; Denker, stoltz en Smyslof leder 4Vi punt; Tartakower en Flohr ieder 4 punten; Najdorf 3% punt; Kotov 3 punten; szrabo, Bernstein, Bolesiafs. ky, Kottnauer en Yanofsky leder 2V2 punt; O'Kelly en Lundin leder 2 punten; Gulmard en Christoffel ieder l'/2 punt; Vïdmar 1 punt; Steiner y2 punt. Heden worden de volgende partyen gespeeld; DenkerVidmar, Boleslafs kyBotwlnnik, O'KellySteiner, B'ernsteinSmyslof, Euwe—Lundin, Stoltz^SZabo, FlohrNajdorf, Tar- takowerGulmard. KotovChristof fel, YanofskyKottnauer. Na den zondagmiddag te Apel doorn tegen AGOVV gespeelden eersten proef wedstrijd, welken het militaire elftal met 21 won, heeft de keuze-commissie van den K.N. V.B. in overleg met den R.A.O. de ploeg, welke tegen PSV in het veld zal komen, vastgesteld zooals in de tweede speelhelft tegen AGOVV gespeeld werd, t. w.doel: Liefaard (DFO)achter; v. d. Lely (Sparta) en De Vos (Quick N.)midden Spierenburg (NEC). Smit (VUC) en Roubos (.Emma); voor; v. Zandt (Achilles, Assen), Lakenberg (NEC) Van Roessel (Longa), Doerr (Ex celsior) en Hof ma (Heerenveen). Het Belgische elftal speelt even eens vandaag een laatsten oefen- Wedstrijd tegen de TJ.R. Namen, een van de sterkste ploegen van de Belgische eerste divisie. Na afloop van deze wedstrijden zullen de definitieve elftallen worden sa mengesteld voor de ontmoeting Ntderland—België op 28 Augustus in het Feyenoord-stadion te Rot terdam. Het programma voor het dertien de Zilveren Bal-tournooi, waarvan de eerste ronde Zondag aan de Dui- vendrechtsche kade wordt gespeeld, is als volgt: SAVMWilh. Vooruit; BloemendaalNeerlandia, Ahrends ZSGO; 't Gooi comb.Victoria, Men zegt, dat op dezen abominabelan zomer een zeldzaam mooi en warm na jaar gaat volgen. Het vooruitzicht kan ons den liuidigen regen makkelijker doen verdragen! Misschien, dat on ze zomerjurken dan eindelijk de gele genheid krijgen tot hun recht te ko men. Er is nog nau welijks één dag ge weest, warm genoeg, om het zonder man tel aan te durven. De twee Fransche modellen als hier afgebeeld zijn be doeld als straatte nue voor zomersche dagen. De japon links toont, hoe het a-symmetrische zeer fraai kan zijn en de rechterjurk demonstreert de hui dige voorliefde voor schootjes en stroo- ken, die hier op den schouder een soort pelerine vor men. De japonnen zijn van echte zijde, waar de Fransche haute-conture bij voorkeur mee werktndas£ bedrukt linnen, dat voor sportieve modellen favoriet iê. Weinigen zullen het Incidentje bemerkt hebben, dat tijdens den voetbalwedstrijd FeijenoordCura sao zich buiten de krijtlijnen af speelde. Het harmoniecorps S.H.V., dat zoo kranig het volkslied had gespeeld en tijdens de rust pittige marschen liet hooren, speelde blijk baar „clandestien" en kreeg op last van hooger hand een proces ■verbaal van een rijksrechercheur uit Den Haag. Bedoeld muziekge zelschap was nl. wegens zijn op treden tijdens den oorlog voor eenigen tijd het spelen verboden. Naar het schijnt wil men nu een rechterlijke beslissing uitlokken om aan dit negeeren van het verbod een einde te maken. De militaire Sovjet-regeering maak te Dinsdag per decreet bekend, dat arbeidsters in de Russische zone van. Duitschland, werkzaam in de industrie, transport, handel, landbouw en func ties van openbaar bestuur dezelfde loonen zullen ontvangen en onder dezelfde voorwaarden zullen werken als de mannen. De bepaling gelijk loon voor gelijk werk" was ook van toepassing op jonge mannelijke ar beiders. Deze bepaling herroept Duitsche arbeidswetten, die verschil maken tusschen geslacht en leeftijd. Het centrale Duitsche bureau voor ar beidszaken en sociale voorzieningen heeft opdracht gekregen een onmid dellijke studie te maken ter voorbe reiding van loonsverbeteringen. Op uitnoodiging van de Nederland- sche regeering zal in September dr. Erdmann, een specialist der Argen- tljnschè regeering inzake melkwin- ning, voor een studiebezoek naar Ne derland komen. No. 1258 van Pierre Hendricks te Horn. Wit begint en wint; oplossingen kunnen worden ingezonden tot half September aan het adres; B H. M. Stevens, Eikenlaan 36 Heemstede Met bovenstaand probleem intro- duceeren wij wederom een nieuwe ling, een patiënt van het Sanatorium te Horn, die, na zich aanvankelijk tot het oplossen bepaald te hebben, nu ook eens aan het componeeren begonnen is. Ofschoon niet moeliyk van ontleding, mag deze eerste proef er toch wezen. (Wegens vacantle vertraagd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 6