De Duitsche jacht op textiel VOOR RUIM DRIE TON VERTEERD OPGRAVINGEN TE LONDEN DEMOCRATIE VOOR DUITSCHLAND VAN VITALE BETEEKENIS IP,0 Anderhalf jaar geëischt Engelsche delegatie terug DE HOND WOEF EN IK Anderhalf jaar geëischt tegen D. Scholtz, directeur der Impex-mij. WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1946 PAGINA 7 Staatsloterij WAT BIEDT DE RADIO DONDERDAG? STRATOSFEER- VRACHTVLIECTUIG Directeur van evacuatiebureau maakte goede sier Mussolini bezat groot vermogen Stalin is het niet eens met Labour Zeehandel wordt gecontroleerd De stad achter prikkeldraad Amerikaansche soldaten in hinderlaag deels uit winstbejag, of uit pro- Duitsche gezindheid. Hij beweerde. dat hij de Nederlandsche belangen heeft behartigd, dat geen enkel be lang er mee gediend zou zijn, wan neer de Duitschers zelf de vordering tei hand zouden hebben genomen, zooals ze dat in België hebben ge daan. Nu was er van de 300 millioen punten niet meer dan ruim een mil lioen de grens over gegaan. De tweede getuige, drs. G. D Stuurop, die tijdens de bezetting hoofd van de afdeeling „confectie, rijksbureau voor textiel" te Den Haag was, kon geen antwoord geven op de vraag of de „Impex" druk uit oefende op de fabrikanten bij de vordering van textiel. Geen der vijftien getuigen (voor namelijk personeel van de „Impex') had dien indruk gekregen, evenmin echter hadden zij iets gemerkt van sabotage van den kant van ver dachte. Enkele getuigen décharge legden gunstige verklaringen over verdachte's politieke gezindheid af. De advocaat-fiscaal zei in zijn requisitoir, dat inderdaad ook de „Distex" en de rijksbureaux, dus de officieele instanties, in deze onverkwikkelijke textiel- aangelegenheid een minder fraaie rol hebben gespeeld en wenschte dusniet alle schuld op Scholtz te gooien. Hij re- quireerde anderhalf jaar gevan genisstraf tegen hem onder af trek van voorarrest (15 maan den). Uitspraak 2 September as. De vroegere directeur van de Amsterdamsche Handel Mij. Impex N.V., de 40-jarige D. J. Scholtz uit Laren, stond voor het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam terecht. De na de bevrijding geschorste directeur van „Distex" te Den Haag, de 45-jarige H. G. Hey, zette uiteen, dat Scholtz hem en zijn ambtena ren bij hun „sabotage' nimmer had tegengewerkt Hij moest toegeven dat zoowel de Distex als de rijks bureaux voor textiel zich aan het zelfde feit schuldig hadden gemaakt als dat, waarvoor Scholtz thans terecht stond, n.l. aan de door de Duitschers op touw gezette textiel- vordering, de z.g. ,,z.t.n.-aktion'', waarbij Nederland verplicht werd textielgoederen met een textielpun- tenwaardeering van 300 millioen punten af te staan voor de inwo ners van die Duitsche gebieden, die door geallieerde bombardementen het zwaarst werden getroffen. De „Impex" was in feite een Duitsche firma geworden onder Ne derlandsche directie, die als scha kel fungeerde tusschen de groote Duitsche organisatie de „Riensch und Held aussen Handelsorganisa- tion" (opgericht om in de bezette fiooo- 6763 15349 2958 8531 13517 12355 3096; f400: 3736 4100; f200; 10O11 16246 2036 3240 21681 1761 19517; f100; 21099 12680 920o 7243 HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Progr.-overz. 8.20 Pluk den dag. 9.00 Vrouw. 9.45 Kleuters. 10.00 Gram. 11.00 De Zonnebloem. 11.30 Meditatie. 11.45 Familieberichten uit Indië. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.25 Zonne wijzer. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.45 Vrouw. 14.00 Sextet. 14.40 Vrouw. 15.00 Stafmuziekcorps A'damsche politie. 15.40 Gram. 16.45 Pianokwartet. 17.30 H.A.R.K. 17.35 Gram. 17.50 Sextet. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Progr.-overz. 19.20 Gram. 19.25 Causerie. 19.45 De regeerings voor lichtingsdienst antwoordt. 20.00 Nieuws 20.05 K.N.M.I. 20.08 Spele- vaartprogramma. 21.05 Artis. 21.35 Orgel. 22.00 Nieuws. 22.15 Actueel geluid. 2230 Gram. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Bach-cycius. 23.30 Gram. HILVERSUM II - 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Waterstanden. 9.50 Gram. 10.30 Vrouw. 10.35 Pia- norecitaL 11.00 Causerie. 11.10 Pianoduet. 12.00 Gram. 12.30 In 't spionnetje. 12.35 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkest met zang. 14.00 Sprookjes van overal. 14 20 Sextet. 15 00 Jeugd. 15.20 Operette concert. 16-20 Les joyeux Bohé miens. 17.00 Avro-kaleidoscoop. 17.30 Gram. 17.50 Rijk over zee. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansorkest. 18.45 Sportpraatje. 19.00 Piano. 19.15 Gerepatrieerden. 19.30 Charles Toby. 20.00 Nieuws. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Radio Phllh. Orkest. 21.15 Zonnige Zomerdag. 21.35 Voordracht. 22.00 De Romancers. 22.30 Actualiteiten. 23.00 NieuW3. 23.15 Schaaktoumooi te Gronin gen. 23.30 Dansmuziek. gebieden gunstige resultaten te be reiken voor de Duitsche economie) eenerzijds en de Nederlandsche tex- tielautoriteiten en fabrikanten an derzijds. Scholtz heeft bij deze transacties een uitermate actieve rol gespeeld, De „Boeing Aircraft Company" heeft aangekondigd, dat zij een dubbeldeks, viermotorig vracht vliegtuig heeft geconstrueerd, dat het „stratosfeer-vrachtvliegtuig" wordt genoemd en dat b(ji:a tweemaal de capaciteit heeft van een gewonen spoorwagon en een snelheid van 300 tot 350 mj|l per uur. Het toestel is een zuster- type van oen stratosfeerkrulser ale tachtig passagiers kan vervoeren. De directe exploitatiekosten van het nieuwe vliegtuig z(Jn laag, namelijk 3.9 dollarcent per mUl. Voor de arrondissementsrecht bank te Alkmaar stond gisteren terecht de 50-jarige Jan van Pluym, voormalig directeur van het eva cuatiebureau Noord-Holland, die 31 October 1945 wegens frauduleuze handeling werd gearresteerd. Hem werd ten laste gelegd de verduiste ring van 50.000 uit de kas van het evacuatiebureau. Bij het verhoor bleek echter, dat hij sedert 1941 tot het einde van den oorlog kans had gezien aan verteringen een be drag van 325.000 op te maken. Alleen reeds bij een zaak in de Korte Leidschedwarsstraat te Am sterdam gaf hij in die periode 42.000 uit. Een ober van de betreffende ge legenheid vertelde, dat verd. gere geld in de zaak kwam, vergezeld van een aantal vrienden, doch dat Van Pluym zelf altijd het beste en duurste at en niet zelden dubbele porties naar binnen werkte. Verd. had deze verteringen kunnen dek ken door het aannemen van steek penningen van aannemers, die in het kustgebied werkzaam waren. Op een desbetreffende vraag gaf verd. toe, dat hij achteraf zijn hou ding verschrikkelijk en schandalig vond. Toen de oorlog voorbij was en hij de kas eens ging opmaken had hij een tekort van 50.000 geconstateerd. Hij heeft toen getracht de weduwe van een gevallen ille gaal strijder over te halen een verklaring te teekenen, dat haar man van hem een bedrag Alleen ln Milaan bezat Mussolini al een fortuin van 700 millioen lire, waaronder twee groote moderne drukkerijen, ln een waarvan thans verschillende dagbladen en een aan tal buitenlandsche pesbureaux zijn ondergebracht. Verder bezat de Duce een kostbare verzameling onderscheidingen, w.o. een hem door Victor Emmanuel ge schonken halsketen, decoraties van het Vatlcaan, Duitschland, Albanië, Uruguay en Spanje, een met dia manten en robijnen bezetten twee- koppigen adelaar, een gouden scheer mes, vier Japansche platen met in scriptie van den keizer van Japan en een groote collectie edelsteenen. Uit welingelichte Labourkringen wordt vernomen, dat de besprekingen tusschen de Engelsche Labour-dele- gatie en maarschalk Stalin geen re sultaat Hebben gehad, daar g°en toenadering werd bereikt tusschw de standpunten van de Britten en de Russen ten opzichte van de toe komst der Internationale arbeiders klasse. van 50.000 voor illegaal werk heeft ontvangen, doch hij had hier geen succes. Bij het onderzoek is gebleken, dat verd. inderdaad wel eens be dragen uit de kas voor illegale doeleinden beschikbaar heeft ge steld. Daaruit Is het ook te ver klaren, dat zijn secretaresse nooit achterdocht heeft gekoesterd, wan neer Van Pluym tegen haar zei weer een bedrag voor de illegali teit te behoeven. Na de bevrijding, heeft kapitein Van Ekelen, in de illegaliteit bekend als Oome Theo, een kwitantie aan Van Pluym af gegeven voor 10.000, welke ver dachte ten behoeve van de illega liteit heeft afgedragen. De Officier van Justitie, mr Meischke, laakte het optreden van verd. in een scherp requisitoir. Hij eischte een gevangenisstraf van één jaar en zes maanden, met aftrek van voorarrest. Uitspraak 3 September. Een van de weinige zij tot één September burgsche boerderijen voordeelen van het werkzaam zullen zijn. aantreft. Duitsche bombarde- Eén hunner, de heer ment van Londen is, Van Driel, gaat daarna den kuil, die aan naast het opruimen naar Canterbury, waar den heer Van Driei van oude krotten, het jveneens opgravingen was toegewezen, zagen blootleggen van plaat- verricht worden, ter- WÜ hem werken aan »en van archeologische wijl dan nog een geza- det opgraven van een «aarde geweest. Op menlijke veertiendaag- Romeinsche munt die een dezer plekken, na- sche tocht door Enge- dofgroen uit de aards melijk in het district land wordt gehouden, stak. Hij staakte ech- Southwark, zijn reeds Professor Kenyon ter dezen arbeid om eenigen tijd zeven Ne- deelde ons Dinsdag- hem, zooals hij zeide, derianders, zeven Ame- morgen ter plaatse door meer ervaren gravers te doen eindi- rikanen en een variee- rend aantal Engel- schen onder leiding van prof. Miss Kenyon van de London University bezig opgravingen te verrichten. Nederlanders bij onderzoek betrokken gen. Voorzichtig wordt de aarde weggeschept, totdat op een of ander hard voorwerp gestuit wordt. De diverse aardlagende moder ne, de middeleeuwsche, Amsterdamsche ge meente-universiteit, heeft hier indertijd Mejuffrouw Haspels, mede, dat door één der Romeinsche en de irofessor in de Ro- Nederlanders funda- vóór-Romeinsche laag, neinsche en Grieksche menten waren blootge- waren hier blootgelegd, irchaeologie aan de legd van een Romein- feit> dat men ook schen vloer. Voorts zijn scherven en munten reeds tal van andere van den vóór-Romein- vondsten gedaan, schen tijd had aange- met Miss Kenyon ken- hoofdzakelijk Romein- troffen, wees op oudere nis gemaakt, die haar sche munten en scher- vestiging in Southwark. vroeg of soms Neder- ven van Romeinsche *-*e Nederlanders wa- landers een handje potten, zoowel van de ren oorspronkelijk door wenschten te helpen roodgekleurde, met al- de British Council in bij de opgravingen tn lerlei figuren versierde het British Council variant, als van de ge- Hotel ondergebracht, wone alledaagsche Ro- doch thans zijn daar Haspels meinsche soort. nog maar vier, onder wie beide dames, ach- De heer Van Driel tergebleven. De overi- kwamen de dames Dr. deelde ons mede, dat gen zijn elders inge- L. van Hall en H. gewerkt werd op de kwartierd. Langhoutlitt en de plaats, waar vroeger heeren Dr. Ch. Ponger, een Romeinsche her- De vondsten worden M. Spiekerman, C. van berg gestaan had met zorgvuldig onderzocht Driel, E. Gergermanhet daarbij behoorende en naar hét museum Haverkamp, kunsthis- erf en de omliggende van de London Uni- en E. Meyer, vertrekken, constructie versity overgebracht, die veel gelijkt op die waar verder onderzoek Southwark. Professor ging onmiddellijk op dit verzoek in en zoo toricus eveneens kunsthistori cus, naar Londen, waar welke men bij Lim- geschiedt. Ltss; Sneeuwvogels in vlucht. Dozijnen witte zeilen gaven een schilderachtige omlijsting aan de haven van Newport in Californië, op den dag van den jaarlijkschen wedstrijd van de Sneeuwvogelsvloot De Britsche Nationale La- bourraad berichtte Maandag, dat zijn delegatie, die Duitsch land bezocht had, sterk onder den indruk was van de „vitale beteekenis van het scheppen van een democratischen geest in het 3. Ik stond paf en het duurde een heelen tijd eer ik in staat was iets te zeggen. „Maar.... maar Woef," stotterde ik eindelijk, „daar begrijp ik geen steek van. Kun jij.... kun jij dan praten?" „Wat dacht jij dan?!" snoof Woef beleedigd. „Alle honden kunnen toch zeker praten! Een hond is geen ezel! Trouwens ook de ezels weten heel behoorlijk hun woordje te doen, als het noo- dig is. Vanmorgen nog heb ik met Carolientje van Gerrit Liter, den melkboer, een kwartiertje erg ge zellig staan babbelen." Natuurlijk kende ik Carolientje. Hoe dikwijls had ik niet op het ezeltje van Liter mogen rijden, als de melkboer zijn grauwtje laat in den middag naar stal bracht. Maar nog nooit had ik Carolientje iets anders hooren zeggen dan „Ia!" „Kunnen alle beesten dan praten?" vroeg ik ongeloovig. „Dieren!" verbeterde Woef mij en hij keek bepaald kwaad. „Het is een hinderlijke gewoonte van jullie menschen, om ons voor beesten uit te schelden!" Duitsche sociale en openbare le ven." „Ais de democratie in Duitsch land kans van slagen wil heb ben", aldus het rapport, „moet aan de vakbonden, de coöperaties en de politieke krachten, die een socialistisch doei nastreven en 'n democratischen bouw en opzet hebben, alle faciliteiten verleend worden." Aan het hoofd van de delegatie stond Morgan Phillips, secretaris van de Labour Partij. Zij omvatte tevens twee leden van het parle ment en twee leiders van de vak bonden. Een van de meest klemmende eischen van den huidigen toestand is, dat faciliteiten verleend wor den aan de drie groepen van de arbeidersbeweging in Duitschland voor de opvoeding langs democra tischen weg van de Duitsche jeugd, die van democratie niets af weet. De delegatie zei, dat twee ge ruchten in Duitschland in omloop waren ten eerste, dat de Brit sche bezettingsamtoriteiten groote hoeveelheden timmerhout in den afgeloopen winter hadden gekapt en uitgevoerd en het andere, dat kolen worden uitgevoerd als her stelbetalingen. Beide geruchten bleken onge grond. Krachtens de overeenkomst van de groote vier was steenkool geëxporteerd naar Frankrijk en an dere omliggende landen, maar dat was „normale export". De Nederlandsche Marinevoor lichtingsdienst te Batavia deelt mede, dat de Nederlandsche niari- nevaartuigen opdracht hebben ont vangen de lading en de scheeps papieren van particuliere vaartuigen te controleeren in verba.id met het feit, dat herhaaldelijk het bewijs is geleverd, dat de illegale handel tus schen Malakka en N'ederlandsch- Dulië niet alléén illegaal aange legde voorraden rubber, suiker en peper omvat, maar ook machine rieën en fabrieksnltrustlng, die voornamelijk vail Sumatra afkom stig zijn. Indien er twijfel wordt gekoesterd of de scheepspapieren niet in orde zijn, dan zullen deze schepen naar de dichtstbijzijnde haven worden opgebracht en aan de burgerlijke autoriteiten worden overgeleverd. Dezen zullen beslissen of de goede ren in beslag genomen zuilen wor den dan wel of het transport en het bezit van de goederen als on rechtmatig, moeten worden be schouwd. Het bedrag van .6.000.000 dollar, dat de president van de „Singapore Overseas Chinese Importers and Exporters Association" heeft ge noemd, kan niet worden gecontro leerd doch indien het juist is, dan wordt daardoor slechts bewezen hoe ongebreideld deze „overzeesche ex port" wel is. Er moet de nadruk op worden gelegd, dat de Nederlandsche Mari ne alléén verantwoordelijk is voor de controle van de lading Zij is in geenen deele betrokken bij de con fiscatie der goederen door de bur gerlijke autoriteiten. Bij wijze van voorzorg tegen mo gelijke sabotagepogingen en moord aanslagen zijn in geheel Jeruzalem nieuwe versperringen aangebracht, die het zakencentrum en de woonwijken der stad tot een groot kamp hebben gemaakt. Het perso neel van het postkantoor, dat in de afgeloopen week reeds tienmaal is opgeschrikt door een waarschuwing, dat het gebouw opgeblazen zou worden, mag volstrekt geen pakjes meer meebrengen. Zelfs de boter hammen, die de menschen voor hun twaalfuurtje meebrengen, worden onderzocht. Bewoners van nabij het postkantoor gelegen woningen moe ten hun huizen zoo spoedig mogelijk ontruimen. Ook het gerechtshof en de staatsdrukkerij ontvangen her haaldelijk dergelijke waarschuwin gen, zonder dat er tot dusverre ech ter iets is gebeurd. Uit Haïfa wordt gemeld, dat ver moedelijk een nieuw immigranten schip d'e kust nadert. Een officieele bevestiging van dit bericht is niet te krijgen, maar twee torpedoboot- jagers en een groot aantal politie- booten hebben de haven van Haïfa verlaten. (U.P.l Luitenant-Generaal Sir William Morgan, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in het gebied van de Middellandsche Zee, verklaarde Dinsdag, dat Amerikaan sche strijdkrachten 12 Juli door Joego-Slavtsche soldaten, die bij Ursina (gebied van Venezia Giulla) in de Arnerikaansche bezettingszone waren binnengeslopen, in een hin derlaag waren gelokt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 7