Scherpe Amerikaansche nota aan Joego-Slavië De strijd tegen den honger Dardanellen, een uitermate moeilijk vraagstuk Ultimatum dat inslaat als een bom CRISIS INZAKE TRIEST SPITST ZICH TOE Byrnes voert besprekingen met Joego-Slavischen premier Geheimzinnig projectiel. Rijstvoorziening van Z.-Oost-Azië V, J Het weer. Roofoverval te Hoorn Regeling der kwestie van vitaal belang voor vrede en veiligheid Joego-Slavië roept ambassadeur terug Tot hoofd en hart J 69ste JAARGANG No. 23626 DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Moeilijkheden voor Parijsche conferentie PARIJSCHE CONFERENTIE Lord Killearn Maandag naar Batavia „Bloemfontein" Zondag te Rotterdam Bezoekers van café van portefeuilles beroofd Ontploffing te Tel Aviv Tito betiteld als roover- hoofdman NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De regeering van de Ver. Sta ten heelt aan Joego-Slavië een nota doen toekomen, volgens welke zij binnen 48 uur een be vredigende verklaring eischt voor het neerschieten van de Ameri kaansche vliegtuigen. Dean Acheson, onderminister van Buitenlandsche Zaken heeft de nota aan den Joego-Slavischen zaakgelastigde te Washington overhandigd- Amerika eischt de onmiddellijke vrijlating van de vliegtuigbemanning, zij moeten ongedeerd Joego-Slavië kunnen verlaten. De nota luidt verder: „Indien bin nen 48 uur na de ontvangst van deze nota door de Joego-Slavische regee ring aan de eischen is voldaan, zal da regeering van de V.S. handelen volgens de door haar verkregen be wijzen en de haar door de Joego-Sla- Vische regeering gegeven verklaring. Zoo niet, dan zal .Amerika den Vei ligheidsraad verzoeken onmiddellijk bijeen te komen en de noodige maat regelen te nemen. Het met voorbe dachten rade en zonder waarschuwing Vuren op een onbewapend passagiers vliegtuig van een bevriende natie is In de oogen van de V.S. strijdig met het internationaal recht en met de principes van menschelijkheid." Volgens den specialen correspondent Van de News Chronicle te Parijs zal het Amerikaansche „ultimatum" aan Joego-Slavië zijn uitwerking doen ge voelen op de vredesconferentie te Parijs. „De onlangs plaatsgevonden uitwisseling van nota's tusschen Bel grado en Londen en Washington heeft de moeilijkheden voor de afge vaardigden niet verminderd. In deze troebele situatie komt het „ultima tum" inslaan als een bom, die, wan neer er niet van Sovjet-Russische zij de met staatsmanskunst wordt ge manoeuvreerd, de conferentie van Parijs kan torpedeeren". In een hoofdartikel schrijft de News-Chronicle verder „terwijl de af gevaardigden van de landen rond de tafel van de vredesconferentie verza meld zijn, presenteert een van de daar vertegenwoordigde landen een ultimatum met een termijn van 48 uur aan een ander land. In de ge schiedenis zullen weinig voorbeelden van een dergelijk paradoxaal gedrag te vinden zijn. De Amerikaansche ambassadeur Patterson zal naar verwacht wordt morgen vergezeld van zijn militaire attache's een bezoek aan maarschalk Tito brengen naar aanleiding van de recente vliegtuigincidenten. Behalve de publicatie van de Joe go-Slavische nota heeft de plaatselijke pers geen bijzonderheden over het neerhalen van de Amerikaansche vlieg tuigen gebracht. De kwestie kwam het Joego-Slavische publiek alleen via de buitenlandsche radio ter oore. SM:.;--»;.;»!; Nog dagelijks worden de badgasten in Zandvoort opgeschrikt door de ontploffingen van mijnen, die door de Ned. Marine voor de kust worden opgeruimd. De marine-officier op den voorgrond geeft mei de hand een teeken, waarop de „vegers", die zich in rubberbooten op het water bevindende lading, welke door een duiker onder de mijn is aangebracht, ontsteken De aankondiging dat Byrnes den vice-premier van Joego-Slavië Kardelj bij zich had geroepen voor een „openhartige" bespreking van de zich toespitsende crisis inzake Triest heeft de aandacht van een verder saaie zitting der vredes conferentie weggetrokken. Byrnes heeft gewoonlijk wanneer hij met een speciaal „karwei" in het buitenland bezig was, een poli tiek gevolgd van „handen af" ten aanzien van de algemeêne proble men van het staatsdepartement en de gedelegeerden te Parijs hebben getracht vol te houden dat de vredemakei's zich niet met buiten- Lord Killearn, de bijzondere Britsche commissaris voor Zuid- Oost-Azië, heeft in een radio-rede te Singapore verklaard, dat het Britsche leger erin heeft toege stemd alle rijstvoorraden, die in de eerstvolgende weken zullen worden opgebracht, vrij te geven. Eten schip met rijst is onderweg naar Borneo en Serawak, waar de rijstvoorraden uitgeput zouden zijn, terwijl er vol doende rijst in Bangkok aanwezig is en ook voldoende scheepsruimte om tot half September volgens een nieuw distributiesysteem met ver laagde rantsoenen, in de behoeften van Malakka te voorzien, aldus Lord Killearn. „Voor den tijd na half Septem ber zal ik mij niet aan voorspel lingen wagen. Wellicht krijgen we meer, wellicht minder. Wij zullen dit pas weten, zoodra wij beter kunnen beoordeelen hoe de Siameesche regeering door mid del van het vorderen van rijst voorraden de rijst tn handen krijgt." Lord Killearn maakte voorts be kend. dat India een lading rijst, die thans te Rangoon wordt ingeladen, niet aan Malakka had kunnen af- Lord Killearn zal, naar uit ge zaghebbende bron vernomen wordt, 26 Augustus reeds per vliegmachine naar Batavia gaan, om te trachten een overeenkomst tusschen Neder landers en Indonesiërs te bespoe digen. staan, maar dat een schikking tot spoedverschepingen van rijst uit Brazilië was getroffen en dat aan Birma was verzocht extra rijst te geven. Den toestand in Zuid-Oost-Azië noemde hij een plaatselijken te genslag in den strijd van de wereld tegen den honger, doch „de crisis is hier later gekomen en is van minder wreeden aard dan die, welke het Britsche volk te verduren heeft gehad." staande feiten moesten bemoeien. Het feit blijft echter bestaan dat de crisis in Julisch Venetië geen uitstel duldde. De Bymes-Kardelj bespreking viel bijna samen met de verkla ring in Washington van waarne mend staatssecretaris Dean Acheson die de Joego-Slavische aanvallen een ergerlijke daad noemde. Het eerste doel van Acheson was op den ernst der situatie langs de grens den na druk te leggen en de nieuwe scherpe protestnota die te Bel grado is ingediend kracht bij te zetten. De regeling die de Groote Vier inzake Triëst getroffen hebben staat reeds onder kruisvuur der Italianen en Joego Slaven. Italië heeft minstens gedeeltelijken steun van Brazilië en mogelijk van ande ren. Jöego-Slavië kan op de hulp rekenen van de kleinere leden van het Russische blok, hoewel Rusland zelf gebonden is door het schema dat door den raad van ministers is goedgekeurd. (U. P.). A.P. meldt uit Tokio, dat noch Nederland noch een van de andere mogendheden van den Stilen Oceaan officieus vertegenwoordigd zullen zijn op de zittingen van den Ge allieerden Raad van Toezicht op Japan. De groote schrik, teweeg gebracht door de berichten betreffende de vliegende bom boven Frankrijk, bedaarde Dinsdag, na het onderzoek, ingesteld door den commis saris van politie te Chatillon- sur-Seine. „Het schrille gefluit" deed denken aan de verhalen uit Zweden over de projectielen, die daar 's nachts vernomen worden. De commissaris, die een strenge reprimande had ge kregen van zijn superieuren in Parijs, omdat hij de ge beurtenissen, die in Parijs op de voorpagina's van de kran ten afgedrukt waren, niet had gerapporteerd, bracht den geheelen dag door met onder vraging van een zoo groot mogelijk aantal van de 4000 inwoners van het dorp. Nie mand had iets gehoord of gezien, dat op een vliegende bom leek. Eindelijk vertelde een der dorpelingen hem, dat de vlie gende bom gehoord, was door Fernand Petitfour, een em ployé van de nationale spoor wegen. Petitfour vertelde inder daad, dat hij en zijn vrouw ongeveer drie weken geleden om 2 uur 's nachts wakker geworden waren door een vreemd geluid als van een ,hevigen wind", dat hem deed denken aan het geluid van een zweefvliegtuig of van een projectiel, dat door het lucht ruim vloog. Hij sprong uit zijn bed, doch de nacht was stil en hij zag nergens licht. Den volgenden morgenvond mevrouw Petitfour al haar waschgoed op den grond lig gen. Petitfour nam dit aan als bewijs van de groote snel heid van de bom, en vertelde het voorval aan verschillende menschen, doch de gendarmes waren een anderen uitleg toe gedaan. De wasehlijn was ge broken Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk eenigen lichten regen of motre gen. Meest matige wind, aan vankelijk uit Zuidelijke richting, later ruimend naar West of Noord-West. Weinig verandering in temperatuur. Zon onder 19.51; maan 0.50 18.30, zon op 5.36, Het eerste schip met evacué's uit Australië aan boord, het m.s. Bloem fontein, zal Zondag 25 Augustus bij de Rotterdamsche Lloyd te Rotterdam worden gedebarkeerd. Er zijn ruim 950 evacué's aan boord. Dinsdagavond 11 uur is te Hoorn in het cafe van den heer S. de Vries een brutale roofoverval ge pleegd. Twee personen, waarvan do een als politie-agent en de ander als militair verkleed waren, kwamen het café binnen en hielden de zes aanwezigen met revolvers in be dwang. De „huiszoeking" die een van hen daarop verrichtte leverde hun 5 koffers met manufacturen op. Onder bedreiging van de schiet wapenen werden de bezoekers en het personeel van het café naar de keuken gedreven, waar het licht werd uitgedraaid om naar buiten geen argwaan te wekken. Een voor een moesten daarop de bezoekers naar voren komen om gefouilleerd te worden. Allen werden van hun portefeuilles beroofd. De dikste kwam uit den zak van den heer De Vries zelf, die zijn portefeuille moest afstaan met 3600 inhoud. Reeds in den nanacht heeft de politie de daders, 6 personen uit verschillende plaatsen in West- Friesland, gearresteerd; de buit is volledig teruggevonden. Hedenmorgen is in een groote meelfabriek nabij het algemeene hoofdkwartier te Tel Aviv een bomontploffing geschied. Gebou wen raakten in brand en er woedt thans een groote brand. Men meent te maken te hebben met een terroristische actie. Ete heerscht weer rust, maar er be staat nog groote nervositeit. Het researchinstituut voor land bouwkundige microbiologie van de Sovjet-Unie heeft 'n nieuwen bacte- riologischen kunstmest tot ontwik keling gebracht. Deze nieuwe mest stof verbetert den oogst van alia landbouwgewassen. President Truman heeft de kwestie van de Dardanellen met zijn hoogste militaire en politieke adviseurs besproken. Naar verluidt heeft hij gezegd dat de kwestie van vitaal be lang voor vrede en veiligheid van de geheele wereld is. In ambtelijke kringen te Wash ington is men van meening, dat de Dardanellen het moeilijkste vraag stuk sedert het einde van den oorlog vormen. Amerika zal in geen De Joegjo-Blavische regeering heeft den ambassadeur van Joego- Slavië te Athene Isidore Tsjangar teruggeroepen. Volgens diplomatieke kringen te Athene is het terugroepen van den Joego-Slavischen ambassadeur uit Griekenland bedoeld als pro test tegen de „onvriendelijke hou ding" van Griekenland jegens Joe go-Slavië. Als redenen worden op gegeven; De verklaringen van in vloedrijke leden van Grieksche be- stuursinstanties, en de uitlatingen in de ultra-royalistische Grieksche pers, die maarschalk Tito als „roo- verhoofdman" betitelen. Voorts werd 17 Aug. een Joego-Slavische nota bij de Grieksche regeering in gediend, waarin geprotesteerd werd tegen aangerichte vernielingen op het Joego-Slavische koopvaardij schip Alexandres. De Grieksche vice-premier, Gonatas, zeide: „Er heeft zich geen nieuwe ontwikke ling voorgedaan in de betrekkingen tusschen Griekenland en Joego- Slavië", waaruit men zou kunnen concludeeren, dat Tsjangar inder daad zal vertrekken. geval van zijn standpunt, zooals dat in de gepubüceerde nota is uiteengezet, afwijken. In Washington legt men er den nadruk op, dat de Russische eisch tot deelneming aan de verdediging van de Dardanellen, gesteld in de nota van 9 Augustus, niet °P stra tegische overwegingen kan worden gebaseerd, daar de luchtoorlog en de atoombom de waarde van de zeeëngte voor de marine sterk heeft verkleind. Bij de moderne oorlogvoering zou het voor de Sowjet-Unie vrij ge makkelijk zijn den toegang tot de Zwarte Zee af te sluiten, ook zon der het bezit van bases in Turkije en zonder inbreuk te maken op de Turksche souvereiniteit. Veel eerder zai aan de Russische eischen de wensch ten grondslag liggen over Turkije dezelfde macht te verkrijgen als over de z.g. satel- lietenstaten in het Oosten van Europa om op die wijze de zee engten en het geheele Midden- Oosten te beheersehen. De belangen van de Ver. Staten in het betrokken gebied bestaan vooral uit olieconcessies, die van vitaal belang voor de marine moe ten worden geacht. Naar het Spaansche persbureau mededeelt, is aan Leon Degrelle acht dagen tijd gegeven om Spanje te verlaten. Daartoe is hem beperkte bewegingsvrijheid verleend. Belofte maakt schuld. Dit wordt door velen vergeten en daarom zijn we vaak doodaf van de dingen, die de men schen beloven te zullen doen, maar die ze nooit doen, wanneer je er zelf niet achterheen zit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1