Bartholomeusnacht in vrouwenkamp BEGINSPEL Japansch sadist voor zijn rechters Sonei herinnert zich niets meer... Volewijckers verliest in Zweden NIEUWE BONNEN Op den bon Euwe raakt weer achterop Remise tegen Lundin Van der Voort wint voor Besson Stand der gewassen Flamingo's verliezen in Engeland DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht WAPENDEPOTS VERRADEN Zijn daden in vrouwenkamp Merkwaardige verklaring MILITAIR ELFTAL MET WEINIG VERBAND ZEILTOCHT ROND DE WERELD H. M. de Koningin heelt Engelsche "padvinders, behoorende tot de Colchester Cathedral-groep, die voor een bezoek aan ons land te Eindhoven vertoeven, ten paleize Het Loo ont vangen. De padvinders brachten onze vorstin een aubade. H. M. ontving hen later ten paleize Afkeuring voordracht F. Goedhart Vporloopig geen haishos.dzeep Spannende eerste manche Nauwelijks meer dan een jaar na den verschrikkelijksten al ler oorlogen, die naar schat ting 14.000.000 menschen- levens heeft gekost, biedt de wereld een onbegrijpelijk schouwspel: dat van een jacht der groote mogend heden naar militaire posities, die als het ware reeds een schema ont werpen voor de strategieën in een volgenden oorlog. Aan dezen indruk kan men zich niet onttrekken bil het gadeslaan van sommige gebeur tenissen ih het Midden-Oosten, die in een voortdurende reeks op el kaar volgen. Het begon met het blijven der Russen in Iran en, toen Engeland en Amerika door de hulp van de U.N.O. aan deze onrechtmatige be zetting een eind hadden gemaakt, den opstand van de Iraansche pro vincie Azerbeidsjan. In nauw ver band hiermede staan de Sovjet-po gingen, in het Turkschs deel van Armenië het nationale gevoel zoo hoog op te voeren, dat het tot een uitbarsting komt, pogingen die niets anders ten doel kunnen hebben dan de eventueele zelfstandigheid van Armenië te doen verkeeren in af hankelijkheid van dat land jegens Rusland. Als een stellingen kiezen dient men ook het feit on te vatten, dat Britsch-Indische troepen aan de Zuidzijde van Iran (od Iraksch grondgebied) zijn gearriveerd en dat Engelsche vlooteenheden in de Perzische Golf ziln gestationneerd. terwijl aan den Noordkant van Iran Russische troepenconcentraties wor den gemeld. Wie van beiden het eerst was is onduidelijk en van wei nig belang: in ieder geval houden beide machten elkaar daar angst vallig in evenwicht. En wat te denken van den Rus- sischen eisch tot deelgenootschap in het militaire beheer over de Dar- danellen, die voorloopig geheel is afgewezen door de andere groote mogendheden? En wat van de aan wezigheid van Amerikaansche oor logsschepen in de Middellandsche Zee? Men Is nog slechts aan de opening bezig van het wereldbelangrijke schaaksjjel. Maar hoe spoedig breekt het middensnel aan, en wanneer de eindstrijd? En zal iemand remise aanbieden, of speelt men door tot mat? Voor het Bijzonder Gerechts hof heeft de 34-jarige verdach te J. W. Brouwer uit Amster dam terecht gestaan, omdat hij aan den SD. heeft verraden dat er in een boerderij in den Grooten IJpolder en in het oude Entrepotdok wapens van de illegaliteit waren verborgen, het geen hij als illegaal werker hij was verbonden aan „Vrij Nederland" wist Verdachte gaf dit toe, maar zeide dat hij door den S.D. gearresteerd was, die dreigde zijn geheele gezin te zullen arresteeren als hij niet vertelde, waar de wapens verborgen waren. Hij was toen vrijgelaten, maar werd opnieuw opgepikt. De 6.D bleef dreigen en daarom heeft hii dan maar verteld waar de wa pens verborgen waren, temeer om dat de SD. beloofde veen arresta tie* van er bij betrokken personen te zullen verrichten. Het was den S.D. alleen om de wapens te doen Twee beruchte S.D.-leiders Vlebahn en Ruhi beweerden als getuigen, dat zij verdachte heelemaal niet be dreigd hadden, zij zouden zelfs op niemand ooit dwang hebben uitge oefend Verdachte was volgens hen uit vrijen wil naar hen toege gaan en bad de wapendepots verra den. Hij heeft daarvoor o.a. f 900, levensmiddelen. brandstoffen en een ausweis ontvangen als beloo ning. De heer H. M. van Rardwijk, hoofdredacteur van ,,Vrlj Neder land". zette uiteen, dat de S.D. in het begin van 1945, toen men zag, dat Duitschland wel verliezen zou, inderdaad ..zachtaardiger" is gaan optreden en zelfs aan bepaalde illegale groepen heeft voorgesteld samen met den S.D het commu nisme te gaan bestrijden. De S.D. trachtte tenslotte onder te duiken. De advocaat-fiscaal geloofde niet, dat verdachte vrijwillig verraad heeft gepleegd. Maar een illegaal werker aanvaardt risico's, met alle consequenties, daaraan verbonden Verdachte had na zijn vrijlating zijn illegale groep moeten waar schuwen en niet de wapendepots verraden Spr eischte zes Vaar ge vangenisstraf met verlies van de burgerrechten voor het leven. De verdediger pleitte vrijspraak De S.D.'er Vlebahn dprfde het te bestaan om den heer Van Rand wijk te beschuldigen, dat deze laat ste hem heeft trachten over te ha len te verklaren, dat hij wel dwang op den verdachte heeft uitgeoefend. De heer Van Randwijk noemde dit een schandelijke leugen. Het Hof vond het niet noodig verdachte onmiddellijk gevangen te doen nemen. Uitspraak 30 Aug De optimistische toon met be trekking tot den stand der gewas sen kan gehandhaafd worden. De opbrengst van de granen is in het algemeen niet ongunstig en van de aardappelen bepaald goed. Ook de suiker- en voederbieten haalden in Juli verder den achter stand in en zijn niet onder nor maal. De opbrengst van tarwe is vrij goed tot goed. De haver be looft een goede opbrengst. Iets minder, maar toch nog goed, is de opbrengst van de zomergerst. De peulvruchten hebben hun achter stand door het slechte voorjaars weer niet ingehaald. Als eerste van een reeks oorlogs misdadigers, die in Nederlandsch- Indië hun wandaden hebben bedre ven. is dezer dagen, zooals reeds in het kort gemeld, voor den Tempo- rairen Krijgsraad te Batavia, de be ruchte Japansche beul, kapitein Sonei, verschenen. Het is een ge dwee, zeer bedeesd mannetje, dat de zaal wordt binnengeleid. Be klaagde is in kapiteinsuniform, klaarblijkelijk om des te duidelijker te doen uitkomen, hoe hij door zijn onmenschelifke wreedheden zijn krijgsmans-eer besmeurd heeft. Zijn oogen houdt hij steeds neerge slagen en zijn stem klinkt fluiste rend. Deze super-sadist, die talrijke krijgsgevangenen en geïnterneerden, mannen, vrouwen en kinderen tij dens het schrikbewind, dat hij over het 10de bataljon en liet Tjideng vrouwenkamp uitoefende, heeft blootgesteld aan de schrijnendste lichamelijke en geestelijke pijnen, die een mensch kan ondergaan, is thans een toonbeeld van ootmoe digheid. Men heeft, indien men hem voor zijn rechters ziet zitten met gebogen hoofd, moeite zieh voor te stellen, dat zich hier te verantwoor den heeft een van de wreedste Ja- panneezen uit den Nipponschen tUd. Allereerst worden schriftelijke ge tuigenverklaringen voorgelezen van Australische krijgsgevangenen uit het 10de bataljon. Het is een lange reeks van korte relazen van de meest gruwzame mishandelingen, de meest satanische wreedheden door Sonei begaan tegenover weerlooze gevangenen. Telkens nadat de president een der verklaringen heeft voor gelezen en de tolk ze in het Japansch heeft vertaald, wordt Sonei gevraagd of de feiten, zooals zij vermeld werden, juist zijn. En het stereotiepe telkens weerkeerende antwoord Is: „Dat herinner lk me niet meer." Sonei scheen het vooral op Ne derlanders begrepen te hebben, dit wordt althans eenige malen in de schriftelijke getuigenverklaringen beweerd. Het verhaal hoe een Ne- derlandschen officier met een stuk ijzerdraad door den man. die „altijd het beste voor had met de aan zijn hoede toevertrouwde krijgsgevange nen". het gelaat werd opengescheurd en de oogen werden verwond, is ijselijk om aan te hooren Hóewei toegezegd was. dat men minstens eens in de maand mocht schrijven, ging er in werkelijkheid niet meer dan één brief in de vijf k zes maanden uit. En bij wijze van intermezzo in de correspondentie verbrandde Sonei zoo nu en dan een heelen mailzak. Heel bezwarend zijn de verklarin gen van den Nederlandschen marine officier Dieckerhof, die melding maakt van gevallen, dat Ambonee- zen zes tot vier en twintig uur in het gelid moesten staan, waarbij de gebruikelijke mishandelingen na tuurlijk niet ontbraken. Wanneer Sonei' moe van het ranselen was, moesten andere Japanneezen deze taak overnemen. D*e heer Diecker hof zelf werd eens aan heide han den opgehangen, waarbij Sonei hem nog een slag in het gezicht gaf. Oolr dit alles ls echter uit de her innering van beklaagde gevloden. De verdediger van beklaagde, rar. Rjjckmans, verklaart, dat Sonei hem verteld heeft, dat het ranselen hem in het bloed zit. Beklaagde voegt hieraan toe, dat hij Inderdaad niet huiten slaan kon en dat hij zoo lang ranselde, totdat hii zich daar door gekalmeerd gevoelde. In volgende zittingen zijn zijn daden, n het Tjideng-vrouwenkamp bedreven, behandeld. Opmerkelijk is een verklaring van prof. Van Wulff- ten Palthe over de toestanden 'n dit kamp. waar het vrouwen en kin deren waren, over wie Sonei den geestelijken schepter ewaaide. Wat Sonei zelf betreft, zoo merkt deze professor op, was het zeer merkwaar dig, dat hij, vooral wanneer het volle maan was, volkomen ontoe rekenbaar was. De man was zgu. maanziek en ging dan te keer als een duivel. Het meest onteerende, aldus prof. Van Wulfften Palthe, was ongetwij feld de straf van het haar afknip pen en scheren, die verscheidene malen werd toegepast. De uitvoe ring hiervan werd aan helho's over gelaten. Voorgelezen wordt ook een schriftelijke verklaring van mevr. Van Eendenburg. een der blok- leidsters in het Tjideng-kamp. Zij verhaalt hierin van de ondraaglijke toestanden op hygiënisch gebied, die steeds slechter werden. Het zijn overigens bekende klanken, die wij uit dit rapport vernemen: zware, vernederende arbeid, dien de vrouwen en meisjes moesten verrichten, zooals het schoonma ken van beerputten en patjollen. Het ergste was echter, dat be klaagde een permanente angst psychose onder de kampbewoon sters kweekte. Sonei maakte van een bestraffing een heele show. Dit geschiedde o.a. in den befaam- den „Bartholomeusnacht." Sonei hield toen een toespraak en zeide, dat hij, alvorens de eigenlijke bestraffing zou beginnen, zich eerst, aan sterken drank te goed zou gaan doen. En dan zouden ze wel eens zien, wat er zou gaan gebeuren. Ze hebben het niet alleen gezien, maar ook aan den lijve gevoeld. Het was in een woord barbaarsch. De vrouwen werden tegen den grond geslagen, er werd getierd en gescholden enz. enz. Zoo wisselden de getuigenverkla ringen elkander af en geven een schril beeld van dezen beestmensch Sonei. Op den laatsten dag legt beklaag de plotseling een verklaring af. Het is een heel merkwaardige verklaring, want hit zegt inderdaad tot het in richt gekomen te zijn, dat zijn han delingen tegenover krijgsgevangenen en geïnterneerden niet zijn geweest, zooals zij behoorden te gijn. Hij biedt zijn verontschuldigingen aan, ook tegenover zijn slachtoffers, voor alles wat hij misdaan heeft. In zijn réquisitoir legt de audi teur-generaal er den nadruk op, dat vóór de komst van beklaagde liet sterftecijfer in Tjideng practiseh nihil was. Beklaagde wist precies hoe vér hij kon gaan. Hij trachtte door onmenschelijke behandeling en het uitoefenen van terreur het moreel der geïnterneerden en krijgsgevangenen te breken. Dit ging gepaard met een volstrekt onvoldoende verstrekking van voedsel, waardoor het sterftecijfer moest stijgen. Voor hetgeen be klaagde misdreven heeft, aldus de auditeur, is maar één straf mogelijk: de doodstraf. Verdachte bewaar^ zijn kalmte, als hij dezen eisch tegen zich hoort uit spreken. Hij laat de verdediging aen zijn raadsman over. die met zachfe stem een zeer lang betoog houdt gebaseerd op de veronderstelling, dat men beklaagde nier verantwoordelijk mag stellen voor alles, wat er in de kampen is geschied. Beklaagde heeft zijn schuld bekend en wacht thans kalm zijn vonnis af. Hij is bereid de doodstraf te ondergaan. De ver dediger eindigt met een beroep te doen op de mensehelijke gevoelens van de rechters en roept hun clemen tie in. De uitspraak zal vallen op een nader te bepalen datum. De gisterenavond te Eindhoven gespeelde wedstrijd tusschen het voorloooig Nederlandsch militair elf tal en P.S.V. ls erg tegengevallen. Bij de militairen werd individueel vaak aardig gespeeld, maar het verband was te eenenmale zoek, hetgeen m de voorhoede zeer sterk tot uiting kwam. Voor de rust waren de mili tairen iets in de meerderheid, het geen in een doelpunt van Dërr werd uitgedrukt. Kort na de thee bracht Mulders de partijen op gelijken voet Tegen het einde van den wedstrijd kwam het militair elftal opzetten en vijf minuten voor het eindsignaal was het de linkshalf Roubos, die met een hard schot P.S.V. de neder laag bezorgde. Vijf Nederlanders hebben Boulogne (Frankrijk) verlaten om in een 42- voets zeilboot, de „Vliegende Hollan der", een tocht rond de wereld te ma ken. Zij verwachten hiervoor een jaar noodig te hebben. De reis gaat over Lissabon, Dakar en Panama. Het schip is uitgerust met een motor van 4 P.K. Uit Liberaal-Democratische kringen te Berlijn wordt vernomen, dat de Kottbus is gearresteerd. Hij zou in de étalage van zijn winkel een op roep aan de Berlijnsche moeders heb ben geplaatst, om hem alle inlich tingen aangaande verdwenen kinde ren te verstrekken. BATAVIA. 21 Aug. (A.N.P.-Anetal. De vergadering van de Ambonneesclie vereeniging Pembangoenan Masjp-a- kat Maloekoe (wederopboouw var de Molukkenj heeft haar schrepe af keuring uitgesproken over de uitla tingen van F. Goedhart over het optreden der Ambonneezen, tijdens een voordracht, 13 Augustus te Ba tavia onder auspiciën van de afd Batavia van de „progressieve groep" gehouden Zij protesteerde tegen de sarcas tische wijsje, waarop Goedhart rea geerde tegen de opmerking, dat Vi- elevn Nikljuluw voor alles Neier- ander was. Hierbij sloot dr. W. Ho ven, directeur van het binnenlancisch bestuur, tevens algemeen regeerincs- commissaris voor Borneo en de Groote Oost. zich aan. De Volewijckers kregen in het Stockholmsche stadion een 82 nederlaag van de Zweedsche club Djurgardens te slikken. De rust stand was 62. Het veld was ten gevolge van den regen, die den geheelen dag gevallen was, zeer nat, doch het spel was aan beide zijden goed, waarbij de Zweden door grootere snelheid opvielen. Het spel der Nederlandsche voet ballers maakte een eenigszins ner- veuzen indruk. Doelman Bruist moest in de tweede helft, nadat hij door den bal aan de keel geraakt was, het veld verlaten. „Na maaltijden zooals men in dit land krijgt, ls het onmogelijk tot het beste spel te komen", meende aanvoerder De Busser na den wedstrijd BONKAARTEN LA, LB, LC 608: A77 melk 2 liter melk. B77, C77 melk 3VSs liter melk. BONKAARTEN LD, LE 608: D77, E77 melk 6 liter melk TABAK SKAARTEN T44 2 rantsoenen tabaksartikelen. De bonnen voor tabak zijn reeds Vrijdag 23 Augustus geldig. Op de bonnen voor aardappelen, die nader zullen worden aangewe zen, kan eerst met ingang van Maandag 26 Augustus gekocht worden. „Wat een strop, de bon voor huis houdzeep is uitgesteld. Dat wordt woekeren met wat we hebben." „Ja, 't is wel naar. Als de menschen nu maar zoo verstandig zijn geen zeep te gebruiken, als het met VIM even goed kan. Laten we daar toch goed aan denken!" (Adv.) Bij beschikking van den minister van Landbouw, Visscherij en Voed selvoorziening zjjn als distributie goederen in den zin van de Distri- butiewet 1939 aangewezen: le. alle soorten fruit, zooals appelen, peren, pruimen, bananen, citroenen, man darijnen en sinaasappelen; 2e. alle soorten gedroogd fruit, zooals ge droogde abrikozen, appelen, peren, pruimen, krenten en rozijnen, en 3e. alle soorten specerijen, zooais notemuskaat en peper. Euwe heeft zieh slechts één dag aan den kop kunnen handhaven. Gisteren moest hlij tegen Lundin met remise genoegen nemen. Eot- winnlk won van Boleslafsky, zoodat de Rus thans weer alleen de leiding heeft. Euwe speelde een dame-gambiet iegen Lundin, die de Tarrasch-ver- dediging koos. De Zweed verkreeg -en behoorlijke stelling, zoodat de ba lans lang in evenwicht bleef. Toen tenslotte de dames geruild werden was de mogelijkheid voor nieuw voordeel uitgesloten. Botwlnnlk beëindigde zijn partij in 53 zetten. Boleslafsky opende on ge- (Van onzen specialen verslaggever) AMSTERDAM, 21 Aug. Op de Stadionbaan werden hedenavond de wielerwedstrijden verreden, die Dins dagavond tengevolge van den stroo menden regen moesten worden af gelast. De toeschouwers hebben waar voor hun geld gekregen. In het stayersnummer werd felle strijd geleverd, speciaal ln de eerste manche. De loting was als volgt: v. d. Voort, Cbocque (die voor zijn landgenoot Chaillot Inviel), Mi- chaux, Pronk. Besson en Bakker. Nauwelijks hadden de renners de rol te pakken of Pronk en Besson nestelden zich reeds achter onzen nationalen kampioen. Na 7« K.M. veroverde Pronk de leiding, welke Bakker, die van de vijfde plaats naar voren kwam stormen, spoedig overnam. Hoe levendig de strijd was moge blijken uit het feit, dat hier na Michaux en Besson nog den kop hebben gehad alvorens v. d. Voort vijftien ronden voor het einde er definitief beslag op legde. De tweede rit was van geheel andere allure. Na 4 K.M. ging de Zwitser aan het hoofd om zich daar een veertig ronden te handhaven, ondanks verwoede aanvallen van Pronk en Bakker op zijn leiders positie. Na 30 K.M. kwam Pronk weer eens terug en toen ging hij in derdaad over Besson heen. v. d. Voort profiteerde van dezen aanval en kwam achter den Helvetiaan te liggen, op wien hij niet meer dan ongeveer 45 M. mocht verliezen om als eerste ln het totaalklassement te eindigen. Hierin slaagde hij in derdaad. De totaaluitslag luidt: 1. v. d. Voort, 4 punten: 2. Besson, 4 punten; 3. Pronk, 5 punten; 4. Michaux, 8 punten; 5. Bakker. 9 punten en 6 Chocque, 12 punten. De sprintwedstrijd voor amateurs werd in verband met de wereld kampioenschappen in Zurich tus schen de mindere goden uitgevoch ten. Van Gelder plaatste zich als eerste. In het nummer achtervol ging over maximaal 4 K.M. liep Gle- seler een flink stuk in op Krever In den wedstrijd over onbekenden afstand trok Van Gelder wederom aan het langste eind. tukklg, hetgeen Botwinnik resoluut afstrafte. De partij DenkerVidmar f tnd'-de in remise, evenals de ontmoeting SmyslovBernstein. Szabo en Chris- toffel wonnen respectievelijk van Stoltz en Kotof. stelner sleepte zijn eerste winst in de wacht tegen O'Kelly door een prachtig teven- eindspel. Najdorf was uitgelaten van vreusrde toen hij door een geniale combinatie van zijn zeer moeilijke verdedigingsstelling Flohr remise al- dwong. Guimard verloor van Tar,a- kower (tijdnood). De stand is thans: Botwinnik 6'/ punt; Euwe 6 pun ten; Denker, Smislof en Tartakower 5 punten: Stolta en Flohr ieder 4Vj punt; Najdorf 4 punten; Szabo en Kottnauer ieder 3 ft punt; Kotof cn Bernstein leder 3 punten; Boleslafs ky, Yanofsky, Lundin en Chrlstof- fél'leder 2% punt; O'Kelly 2 punten; Guimard, Vidmar en Steiner ieuer l'/2 punt. Heden worden de volgende partijen espeeld Vidmar—Kottnauer, Chns- toffelYanofsky, Guimard—Kotof, NajdorfTartakower, SzaboFlohr. Uinjin—Stoltz, Smyslof—Euwe, Stel nerBernstein. BotwinnikO'KGly, DenkerBoleslafsky. Na een afwezigheid van zeven jaar zij de Flamingo's thans voor het eerst weer in Engeland can daar wedstrijden te spelen tegen diverse clirbs. Zij arriveerden Dinsdagmor gen in Harwich en speelden giste ren hun eersten wedstrijd in de tournée tegen het garnizoen van Colchester. De Flamingo's gingen het eerst aan bat en scoorden 168 runs voor drie wickets. Toen vielen evenwel 6 wickets voor slechts 40 runs. Colchester, dat daarop aan bat ging verloor in de 50 minuten, welke er nog gespeeld werden, slechts 1 wicket.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3