De poorten open voor barmhartigheid Inzittenden van Amer. vliegtuig vrijgelaten Rusland schendt verdrag van Potsdam Misdadigers zullen gerechte straf niet ontgaan 25.000 delinquenten komen vrij Regeering der V.S. over schending van intern, recht Wapenfabrieken in Daitschland KRACHTIGE ACTIE DER NEDERL. MARINIERS Westelijke grens schoongeveegd Autobus omgeslagen Chef-beul van Hitier gevangen genomen Het weer. Nieuwe spelling ook in overheidsstukken Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23627 VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week' MIN. VAN MAARSEVEEN: Geldstraffan vrijkomers voor (Vervolg op pag. 3) MGR. MANGERS NAAR ONS LAND TWEE KILO FRUIT HET JOEGO-SLA VISCH INCIDENT Een „ongeval' Geen directe actie verwacht Tijdens Haar bezoek aan Zutphen legde H. M. de Koningin een krans bij het gedenkteeken voor hen, die de Gestapo aan den vooravond der bevrijding ter plaatse heeft vermoord. De vorstin onderhield zich geruimen tijd met de nabestaanden Russen weigeren bloem bollen Inzittenden met moeite gered MINDER RIJST MAAR MEER BLOEM Niet alle scherpe hoeken van ons karakter mogen worden afgerond. Er zijn scherpe kanten, die beveiligen, als glasscherven op muren of dorens aan rozen. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT „Zonder barmhartigheid kan het delinquenten-vraagstuk niet worden cpgelost, indien men niet in dezelfde barbaarschheden wil vervallen als onze Duitsche beulen en hun trawanten gedaan hebben. Hieruit vloeit met ijzeren logica voort, dat wij het kwaad, dat ons werd aan gedaan, met minder kwaad zullen moeten vergelden, derhalve, dat wij voor de barmhartigheid de poorten zullen moeten openen. Wij hebben dit in feite allang gedaan. Wie uwer zou durven beweren, dat de kampen en gevangenissen, waarin onze politieke delinquenten ver toeven, even erg zijn als die, waarin de beste onzer Nederlanders tijdens de bezetting hebben geleden en zijn gestorven? Wij kunnen dus aan de barmhartigheid niet ontkomen, al zouden wij het wenschen." Aldus minister Van Maarseveen gisteravond voor de radio. Ik weet, zoo vervolgde sprdat sommigen deze barmhartigheid met Kunnen begrijpen omdat Bij zelf zoo onbarmhartig door den vijand en zijn handlangers getroffen zijn. Ik denk aan vaders en moeders, die hun liefsten zoon verloren; ik denk aan kinderen, die verweesd zijn gewor den; ik denk aan vrouwen, die troi.s teloo3 zijn, niet alleen omdat zij haar echtgenoot missen, maar ook cmdat Bij geestelijk niet los kunnen komen van de matelooze kwellingen, die hun man moest ondergaan, voor dat God hem in Zijn barmhartigheid tot Zich nam. Hun leed is zóó groot, dat men er sprakeloos tegenover staat Maar dit moge ik hun t *ch zeggen Niemand van wien bewezen kan worden, dat hij zijn mede- mensch moedwillig verraden en aan den vijand overgeleverd heeft, of dat hij zijn medemensen lichamelijk mishandeld of ge kweld heeft, aal zijn gerechte straf ontgaan. Geen van dezen komen volgens de regeeringsplan- nen voor buitenvervolginzstel- llng in aanmerking. Mocht Iemand het anders zeggen, dan spreekt hij onwaarheid Ieder, die zich de moeite geeft de richtlijnen van de regeerin? i.e bestudeeren, kar- dit, trouwens zelf controleeren Aan het plan van de regeering ligt ten grondslag een opsomming van 21 categorieën van misdadige gedra gingen. Zij die geen handelingen vervuld hebben, welke onder deze 21 categorieën vallen, worden buiten vervolging gesteld en wel op uni forme voorwaarden, voor zoover niet ill de praktijk afwijking daarvan om een of andere reden gewenselit hli|kt. Z.if, wier handelingen wel onder de 21 categorieën vallen, kunnen al'ccn dan vrijgelaten worden, indien ztj tot de minder schuldigen belmoren. Nu meene men niet, zoo vervolgde de minister, dat personen, die vol gens de richtlijnen buiten vervol ging worden gesteld, er met een of twee jaar kampstraf, die zij onder gaan hebben, af komen. Dit s onjuist. De buitenvervolgingstelling gaat met nieuwe straffen gepaard, n.l. met geldstraffen, die naar om standigheden zeer groot kunnen zijn, met verlies van sommige burgerrech ten, zooals het kiesrecht en voorts steeds met de voorwaarde, dat de betrokkenen zich als goede Neder landers voortaan gedragen. Wie deze voorwaarde niet nakomt, zal weer naar de kampen worden teruggevoerd en zal de gewone gerechting moeten ondergaan. Met nadruk wees spr. erop, dat hem klachten bereikt hebben om trent het gedrag van personen, die buiten vervolging gesteld zijn. en die nfet schijnen te beseffen, dat hun een alleszins bescheiden en cor rect optreden past. Indien, waar ook, personen, die buiten vervolging ge steld zijn, zich misdragen, bijvoor beeld door wraaknemingen op illega le strijders of andere personen, die zij verdenken hen te hebben aange- Het in de Russische zone verschij nende blad „Nacht-Express" heeft bericht, dat de voormalige chef-t>=ul van Hitier, Friedrtch Bottger. in een hospitaal te Hannover gevangen ge nomen is. Het blad deelt mede, dit hij de voornaamste leiders van den op 20 Juli 1944 gepleegden bomaan slag tegen Hitier heeft opgehaneen. Onder dezen bevond zich graaf V'cn Stauffenberg en veldmaarschalk Yon Witzleben. De Engolsche autoriteiten hebben Donderdag toegegeven, dat verleden week ln Hamburg 12 personen van honger zijn gestorven. bracht, verzoek Ik daarvan aangifte te doen bij de P. R. A.'s of bij den betrokken procureur-fiscaal. Na on derzoek zal de buitenvervolgingstel ling zoo noodig worden ingetrokken, zal de betrokkene in hechtenis wor den genomen en zijn berechting moe ten tegemoet gaan. Verwachting tot Zaterdag avond: In den nacht en vroegen och tend plaatselijke mist- of nevel- velden, overdag zwaar bewolkt geen neerslag van beteekenis IVind aanvankelijk veranderlijk later matig uit Z.W richting Weinig verandering in tempera tuur. Zon onder 19.49, maan 1.56 19.06, zon op 5.37. Mgr. dr. J. Mangers, Apostolisch Vicaris van Oslo (Noorwegen), komt binnenkort in ons land. Z. H. Exc zal zijn intrek nemen in het St. Olavshuis te Bussum. Van 26 Augustus af zal reeds op de ingeleverde bonnen 476 en 976 per bon twee K.G. appelen, peTen of pruimen worden afgeleverd. Deze twee kilogram zal gedeeltelijk uit handfruit en gedeeltelijk uit stooffruit kunnen bestaan. Van 26 Augustus af mogen appelen, peren of pruimen niet meer zonder bon worden verkocht. Gisteren zijn de inzittenden van net eerste Amerikaansche vliegtuig, dat 9 Augustus in .Joego-Slavië werd neergehaald, vrijgelaten. Volgens en bericht uit New York zijn zij reeds op het hoofdkwartier van 3e Ameri kaansche 88e divisie in de nabijheid van Gorizza aangakomen. Van de bemanning van het tweede vliegtuig, dat in Joego-Slavië werd neerge schoten, ontbreekt elk spor. Een gedemobiliseerde Amerikaan sche soldaat, die verleden Maandag, vanuit het raam van zrijn hotel in Eled het Amerikaansche vliegtuig omlaag zag halen, vertelde aan eer» vertegenwoordiger van A.P. hoe hij zag', dat twee jagers verscheidene malen het toestel aanvielen en het neerschoten. Toen het vliegtuig n?er- gestort was, daalde een der jagers tot op geringe hoogte als teeken van zijp overwinning. Volgens deze oog getuige waren er geen personen per parachute uit het toesfel gespron gen. Het vermoeden dat zij omge komen aijn wordt hierdoor versterkt De Amerikaansche nota, welke aan den Joego-Slavischen ambas sadeur te Washington werd over handigd, aagt dan ook; „Uw re- geering spreekt haar leedwezen uit over wat zij noemt een „toe val". Uw regeering is zich echt"v bewust, dat dit geen ongeval was, dat een gevechtsvliegtuig van uw regeering op een passa giersvliegtuig van de Vereenlgóe Staten schoot" De regeering van de V.S. meent, dat 'n verdwaald onbewapend trans portvliegtuig geen bedreiging vormt voor de souvereiniteit van Joego- Slavië en noemt dit gebruik van ge weld een schending van het inter nationaal recht, absoluut onver- tenigbaar met de betrekkingen, welke bevriende naties onder elkaar dienen te onderhouden. Richard Patterson, de Amerikaan sche ambassadeur in Joego-Slavië, heeft Belgrado verlaten en zich naar Bied (nabij de Joego-Slavisch-Oos- tenrijksche grens) begeven, alwaar hii een ontmoeting zal hebben met Tlto. Herschel Johnson, waarnemend Amerikaansch afgevaardigde bij den Veiligheidsraad, is naar Washington geroepen voor besprekingen met het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken ta verhand met de kwestie, die Amerika aan den Veiligheidsraad wil voorleggen, voor het geval zijn waarschuwing aan maarschalk Tito geen effect zou hebben. In bevoegde Amerikaansche krin gen neemt men aan, dat de Ameri kaansche waarschuwing aan Joego- Slavië op zijn laatst a-s. Zaterdag ochtend om 4 uur (Ned. tijd) ver loopt. Men verwacht geeu directe actie van de zijde van de V. S. in dien de gang van zaken niet het gewenschte verloop voor Amerika zou hebben. In Washington be spreekt men de mogelijkheid van het afbraken van diplomatieke betrek kingen met Joego-Slavië. indien Belgrado niet op bevredigende wijze reageert of indien de Veiligheidsraad zulks niet doet. Men verwacht, dat de V. S. de kwestie eenvoudigweg aan den Vei ligheidsraad zullen voorleggen, of schoon het den V. S- vrii zou staan volgens de bepalingen van het handvest uit zelfverdediging te handelen tegen een gewapenden aanval, totdat de Veiligheidsraad maatregelen zou hebben genomen De Fransche pers werd gisteren overheersebt door het ultimatum, dat de V. S. aan Joego-Slavië ge steld hadden. Alleen hét communis tische blad „L'Humanité" bracht dit nieuws op de derde pagina en in kleinen druk onder den kop: ..Dreiging van het laten vallen van een atoombom op Joego-Slavië". In Joego-Slavië zelf werd het nieuws van 'n buitenlandschen zen der opgepikt. Het vloog de straat op. waar het zich in café's, winkels en huizen verspreidde. Het gewichtig gefluister, waarmee dit gepaard ging. verhoogde nog het ernstige accent van deze internationale wrijving". Van 1 September af zal de benzine ln België ook voor buitenlanders vrij zijn. Volgens een zegsman van het Britsche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft de Britsche regeering geheime rapporten ont vangen, dat de Russen „onder schending van de overeenkomst van Potsdam", de productie van oorlogsmateriaal in de Russische zone van Dultschland voort zetten. Het is „zeer wel mogelijk", dat Engeland diplomatieke maatregelen zal nemen in verband met deze be richten. De eerste rapporten van deze actviteit in de Russische zo ne ontving Engeland reeds een Jaar geleden. In Juli 1945 heeft Bevln in den raad van ministers van Bui tenlandsche zaken de kwestie opge nomen met het verzoek „een on derzoek in te stellen teneinde on gegronde achterdocht de wereld utt te helpen". Dezelfde zegsman koftdigde eveneens aan, dat Engelsche vliegtuigen. radar-uitrustingen en radar experts naar Zweden gezonden werden. Zweden, aldus de verklaring, is een van de lan den, die Radar-uitrustingen van Engeland koopen. Op een vraag, waarom Radar-ex perts ook naar Zweden gezonden werden, merkte de zegsman op: „Wanneer iemand een auto koopt, laat de verkooper gewoonlijk zien, hoe het ding werkt. Radar is tech- De 80 ton bollen, die de Neder- landsche Bond van Bloembollen- handelaren aan Rusland ten ge schenke heeft gegeven en waar mede men van Russische zijde aanvankelijk zeer ingenomen was, hebben de Sovjet-autoriteiten thans geweigerd. Voor de derde maal binnen tien dagen hebben de Nederlandsche mariniers te Soerabaja een zwaren tol van de T. R. I.-strijdkrachten en haar hulptroepen geheven, toen zij gisteren een uitval deden, welke resulteerde in het gevangen nemen van 700 personen. Hun eigen verliezen bestonden uit twee dooden en vier gewonden. De speciale correspondent van Aneta verklaart, dat de verliezen van de T. R. I. thans nog niet be kend zijn, ofschoon de „Nieuwe Courant" te Soerabaja melding maakt van eenige honderden doo den. De Nederlandsche Marine- Voorlichtingsdienst is tot nog toe niet in staat dit te bevestigen. De T. R. I. is door deze actie volledig verrast. De bevelvoerende majoor van de T. R. I. liep zelfs vroeg in den ochtend recht in de armen van de mariniers. Dit zijn papieren is komen vast te staan, dat hij sedert 1943 in Japanschen dienst was. Hij droeg nog steeds het traditioneele Samoerai-zwaard. De westelijke buitengrens van Soerabaja is nu schoongeveegd. Een speciale correspondent van Aneta seint uit Batavia, dat Sjah- rir een nieuw licht heeft gewor pen op de missie van Lord Kil- 1 :arn. Hij heeft n.l. verklaard, dat hij bij het overhandigen van de Indonesische tegenvoorstellen aan dr. Van Mook, in een aanvullende i*ota erop had gewezen, dat ver dere besprekingen een gunstig verloop zouden kunnen hebben, indien zij geschiedden onder voor zitterschap van een neutralen der de. Volgens Sjahrir heeft dr. Van Mook, in zijn antwoord, dit een goed idee genoemd. r.isch veel gecompliceerder dan een auto of een vliegmachine. Onze ex perts gaan dus naar Zweden ia daar de werking van Radar te de- monstreeren". Volgens andere be richten zouden deze Radar-instru menten en experts bestemd zijn voor de opsporing van de geheimzinnige raket-projectielen, die de laatste maanden boven Zweden worden waargenomen. Op den smallen en bochttgen Lopi- ker Voordijk is een autobus van den dienst UtrechtSchoonhoven op weg naar Schoonhoven nabij Cabauw !n een der gevaarlijke bochten van den weg gereden, omgeslagen en in een sloot terecht gekomen. Daar de wagen tnet het portier omlaag kwam te lig gen, konden de ongeveer dertig in zittenden slechts met groote moeita door de ramen van de bus naar bul ten getrokken worden. Twaalf pas sagiers, die verwondingen aan ge laat, armen en beenen hadden op- geloopen, konden na ter plaatse ver bonden te zijn huiswaarts keeren. De heer M. van Kats uit Maarssen was er het ergst aan toe. Hij is bij familie in de nabijheid van Ga<- bauw ondergebracht en gezien den ernst van zijn toestand niet ver der vervoerd. Een meisje uit Gouda brak haar pols. In verband met de slechte rijst- positie zal 1 September het rant soen rjjst, kindermeel of kinderbis cuits voor de leeftijdsgroepen van 0 t/m 1 jaar worden verlaagd van 500 tot 250 gram per veertien da gen. Het is evenwel mogelijk op dien datum het rantsoen bloem voor de babp's te verhoogen van 100 tot 300 gram per twee weken, zoo dat de waarde van het levensmid delenpakket voor de jongste kin deren slechts weinig verandering ondergaat. (Van onzen Haagsehen redacteur) Naar wij vernemen ligt het ln de bedoeling van de overheid na het aanvaarden van het desbetreffende wetsontwerp door de Staten-Gene raai, de nieuwe spelling ook in de regeerlngspublicaties en overheids stukken verplicht te stellen. Het voornemen, het ontwerp nog vóór het ingeschrompelde zomerreces van de Kamer aan de orde te stellar, zoodat men in onderwijskringen oog voor het nieuwe schooljaar zou we ten waar men aan toe was. kon d 'or verschillende oorzaken niet worden uitgevoerd, doch men hoopt het nu zeer spoedig na de hervatting van den parlementairen arbeid door de volksvertegenwoordiging aanhangig te maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1