Het beroep op barmhartigheid Hotels in Ziirich uitverkocht Fanny Koen te Oslo verslagen De conferentie glimlacht Ongelukkige dag voor Euwe DE OORVEEG Radiorede van min van Justitie Grieksch-Albaneesche controverse Achterstand op Botwinnik vergroot PUI van Kempen Jr. onder de deelnemers VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht 9 Zij weerstond de -folteringen van de Gestapo. De hooge onder scheiding van het George Kruis werd toegekend aan mevrouw Odette Sansom, Fransche van geboorte, die met een speciale opdracht in bezet Frankrijk zijnde, in 1942 gearresteerd werd. Ondanks hevige folteringen van de Gestapo, waarbij o.m. de nagels van haar teenen werden uitgetrokken, weigerde zij de verblijfplaats van twee Engelsche officieren bekend te maken. De heldhaftige vrouw met haar drie dochters (Vervolg van pag. 1) Hand ter verzoening DE VREDESCONFERENTIE FERMENTEEREN VAN INLANDSCHE TABAK Nederland-België militair Houtzager in de finale kogelslingeren Degrelle ontsnapt IN DUITSCHLAND VASTGEHOUDEN? GEEN NED. MANOEUVRES IN DE ARDENNEN Het plotseling resolute optreden van de Amerikaansche tegen de Joego-Slavische regeering verbaast een oogenblik den rustigen krantenlezer, die dit deel van den politieken bemel wel niet wolkenloos waande, maar er toch geen hevige donderbui zag dreigen. De Amerikanen echter weten terdege, dat Joego-Slavië in feite een tra want van Rusland is en zijn daar om minder dan van wie ook bereid van dezen Balkanstaat eenige belee- diging te accepteeren. Op een tijd stip waarop menige andere kruik nog te water zou zijn, is deze reeds gebarsten. Niet alleen in de kwestie-Triëst ondervinden de V. S. aanzienlijken hinder van Belgrado: door diploma tieke manoeuvres ter ondersteuning van de eischen die Oom Stalin ten aanzien van Triest aan de Parijsche vergaderden stelt en door grensover schrijdingen en relletjes in het af gebakende gebied rond de betwiste stad. Er zijn ook nog andere zaken die Amerika dwars zitten. Het proces- Mihailowitsj, waar geen Engelsche en Amerikaansche officieren ten gunste van den ongelukkigen gene raal mochten komen getuigen en waar allerlei staaltjes van Angel saksische onbetrouwbaarheid wer den ontmaskerd, kwetste het Ame rikaansche eergevoel ten zeerste. Ook de voortdurende schermutselingen tusschen soldaten, diplomaten en journalisten van Joego-Slavië en Griekenland is immers het eenige niet vriendelijk tegenover Belgrado; Griekenlandl is immers het eenige Balkanland, dat onverdacht niet- communistisch geregeerd wordt. Het dictatoriale regiem van Tito, dat in strijd is met de meest eenvoudige Westersche opvattingen van demo cratie, de naar Russisch model ge reorganiseerde en op Rusland ge richte economie, de volgzaamheid van Joego-Slavië jegens Rusland op internationaal politiek gebied, dat alles zijn dingen, die den Amerikaan verdrieten moeten. Het is dan ook geen wonder, dat de V. S. het neer schieten van hun vliegtuigen niet met een ernstige waarschuwing, doch met een fikschen veeg uit de politieke pan beantwoorden. Wie bij dit 'neerschieten de groot ste schuld heeft, is een moeilijk op te lossen probleem. .Welles" en ..nietes'' strijden altijd een langen strijd. In ieder geval waren de Joego-Slavische projectielen een be wijs dat Tito zelfs van een groote mogendheid als Amerika niets door de vingers wil zien En het Ameri kaansche, in krasse termen gestelde ultimatum toont, dat de V. S. zich zelfs door den pupil van een mach tigen tegenspeler als Rusland niet straffeloos laten slaan. Ongetwijfeld zal Tito aan de ln het ultimatum vervatte, eischen vol doen, de bemanningen der neerge schoten vliegtuigen (die al voor een deel bij de 88ste Amerikaansche di visie zijn teruggekeerd) vrijlaten en een verontschuldigende verklaring afleggen. Het dreigement, dat de Veiligheidsraad anders over den toe stand in zijn land zou spreken, kan slechts een onaangenamen indruk bij hem hebben gewekt: hij Is aller minst gesteld op ook maar de ge ringste inmenging in zijn zaken door niet-communistische mogend heden. Hij heeft de oorveeg maar te in- casseeren. Men heeft weieens gevraagd, waarom de regeering er niet ln het algemeen de voorkeur aan heeft ge geven, de menschen wel vrij te laten maar alsnog terecht te laten staan. Het antwoord daarop kan eenvoudig zijn: de menschen eerst vrijlaten, om ze daarna successie velijk, al naarmate zij berecht wor den, weer op te sluiten, is geen wijze politiek, het is althans geen politiek, die op groote schaal kan worden uitgevoerd. Bovenden zouden bij vrijlating zonder bui- tenvervolgingstelling volgens de thans geldende wetgeving aan de vrijgelatenen geen bepaalde voor waarden kunnen worden gesteld. Men heeft in de pers gesproken over de vrijlating van 40.000 tot 45.000 politieke delinquenten. Om een dergelijk getal gaat het, al thans op dt oogenblik, niet meer. Het aantal politieke delinquenten, dat in de kampen op berechting wacht, bedroeg 15 Augustus 1916 nog 51.012. Hieruit vloeit voort, dat om het getal van 25.000 gede tineerden te bereiken op dit oogen blik de vrijlating niet van 40 of 45 duizend, maar van omstreeks 25.000 delinquenten vereischt is. Wij allen zullen ernaar moeten streven, de vrijgelatenen weer in de normale maatschappelijke ver houdingen en in het arbeidsproces od te nemen. Veel zal hierbij ook afhangen van het gedrag der vrij gelatenen zelf. Het Nederlandsche volk is een eigenaardig volk, gelijk de bezetter tot zijn schade onder vonden heeft. Het Verdraagt geen hooghartig optreden, zeker niet van personen, die tegenover het Neder landsche volk in zijn geheel ern stig misdaan hebben. Maar wan neer zij, die vrijkomen, ruiterlijk willen erkennen, dat zij verkeerd gehandeld hebben, en zich dien overeenkomstig willen gedragen, dan zullen zij kennis maken met een anderen karaktertrek van ons volk: een royale vergevingsgezindheid, die niet nakaart over hetgeen ge beurd is, maar de hand ter verzoe ning reikt. De minister bracht tenslotte een woord van dank aan de kerkgenoot schappen, die hun taak van chris telijke barmhartigheid in woord en daad op zoo bewonderenswaardige wijze verrichten, en die, zoo min als zij tijdens de bezetting uit den weg gingen voor de ongunst van den bezetter, thans hun roeping ontrouw worden, omdat zij niet door allen begrepen worden. (Van onzen Parijschen correspondent) Donderdagmiddag heeft de Confe rentie een record gevestigd van de kortste plenaire zitting: een half uur. Het zal wel niet gemakkelijk verbe terd worden. De zitting werd in be slag genomen door de vertalingen in het Engelsch en Fransch van een rede van den leider der Oekrainsche dele gatie Manoeilski, waarmede de och tendzitting besloten was. De Fransche vertaling gaf aanleiding tot een in cident, dat waarschijnlijk reeds als vroolijk geboekstaafd mag worden, afgemeten aan den lagen vroolijk- heidsstandaard dezer conferentie. Een onjuistheid in de Fransche vertaling bracht den Oekrainer die ongetwij feld zichzelf graag hoort overeind om de zaken recht te zetten. Toen hij den indruk begon te wekken niet zoo gemakkelijk weer het woord te zullen afstaan aan den Franschen vertaler, werd hij door Be vin, die voor zat, onderbroken met een beleefd: ,,Neem mij niet kwalijk, maar is dit een rechtzetting der vertaling of een nieuwe speech?" Waarop de vertaler heel gauw weer het woord had. De Conferentie heeft vandaag een nieuwe episode meegemaakt van den Balkanoorlog, die hier woedt, gelukkig met woorden. Voorzitter Bevin bracht om half vijf rustig naar voren, dat hij met ruimheid van opvatting tot dus ver de sprekers ondanks de be treffende reglementsvoorschriften, had laten uitweiden ver buiten het punt in discussie: het ver drag met Italië, maar dat bij voortzetting der bespreking (die lankmoedigheid niet meer voor handen zou zijn. Het gevolg was, dat de Grieksche spreker verklaarde voor de commissie te zullen reserveeren wat hij nog op zijn tong had. De zaak is, dat Grie kenland aanspraak maakt op de pro vincies van Noord-Epirus, welke na den vorigen wereldoorlog bij het uit eenvallen van het Ottomaansche Rijk bij Albanië werden gevoegd. Weder rechtelijk meenen de Grieken en als gevolg van het Griekenland dwarszit tende imperialisme van het toenma lige Italië. Dat Albanië zijnerzijds dit in 1919 verworven bezit niet wil af staan is ook begrijpelijk. Rond dezen inzet heeft zich dan een felle strijd ontwikkeld tusschen De achtste ronde van het wereld- schaaktournooi was allesbehalve suc cesvol voor onzen landgenoot. Zelf verloor hij van Sniislof en tot over maat van' ramp zette Botwinnik zijn zegetocht voort. Euwe, die niet erS gelukkig is met de loting, moest ook nu weer met zwart spelen. Het was eerf gelijk- opgaande partij. In het eindspel (Van onzen sportredacteur) ZURICH, Donderdagavond. Een groot gedeelte van de bijna vier honderd renners, die aan de we reldkampioenschappen wielrennen deelnemen, is in Zurich aange komen. Het zijn in hoofdzaak de baanrenners, die van dit aantal een niet onbelangrijk onderdeel vormen en zij hebben een heel ge volg meegebracht van officials, journalisten en ook van supporters, die het vertier in deze toch al levendige stad sterk doen toe nemen. Ook de Nederlandsche deel nemers voor de baanwedstrijden zijn vandaag gearriveerd. Zij zijn zoojuist onder leiding van Piet Moeskops na een reis van 30 uren uit de trein gestapt en zullen nu met den oud-wereldkampioen als toeziend voogd de laatste hand aan hun voorbereidingen leggen op de Oerlikon-baan. Op deze eerste na-oorlogsche wereldkampioen schappen zijn 21 landen vertegen woordigd. Hun renners spelen uiteraard niet alleen een rol van beteekenis. zoo behoort de in Lon den wonende Canadees Mackenzie, die zoo ongeveer voor alle num mers heeft ingeschreven, zeker niet tot de favorieten, evenmin als de „Nederlandsche" Chinees Howard ■Wing, die zich nu al tal van jaren met 'n stalen gezicht door zijn He- melsch Vaderland laat Inschrijven voor de sprint en steevast na de eerste rit zijn biezen weer kan pak ken. Er zijn dit jaar ook Britsch- Indiërs bij, vier jonge mannen van nog geen 20, maar van deze oner- varenen zal men even weinig mer ken als van den Amerikaanschen vertegenwoordiger, die naar den goed-Nederlandschen naam Piet van Kempen luistert en 'n zoon van den zesdaagsche-koning is. Van Kempen bezit de Amerikaansche nationaliteit en heeft zich zoowel voor de achtervolging als voor het weg-kampioenschap der amateurs als representant van de Nieuwe Wereld laten inschrijven. Aan dit eerste nummer nemen de Neder landers niet deel, omdat de N.W.U. het voor zijn jonge amateurs te zwaar acht en daar nu op deze wijze haar medewerking aan ont houdt. Het groepje Nederlandsche sportjournalisten, dat zich de verre reis naar dit Paradijs van Europa een duur Paradijs overigens heeft getroost, vormt maar oen klein deel van het persleger, dat ongeveer 130 man sterk is. Dit aantal is weer een zeer kleine partij van het „vreemdelingen legioen", dat zich naar Zürich heeft begeven, ongetwijfeld zoowel om dit belangrijke evenement mee te maken, als om ook iets te genie ten van het weelde-leven, dat de Zwitsers volgens de huidige be grippen leiden. Als gevolg hiervan zijn alle hotels in Zurich en om geving tot onder de pannen vol en een groot aantal bezoekers zal de wedstrijden niet eens kunnen vol gen, omdat de kaarten daarvoor al uitverkocht zijn. In het belang van de volksgezond heid is het noodzakelijk, dat inland- sche tabak, alvorens ze ter bewerking wordt aangeboden, dan wel verhan deld, op de juiste wijze wordt ge fermenteerd. In verband hiermede heeft de minister van Landbouw Visscherij en Voedselvoorziening be paald, dat iedere tabaksteler verplicht kan worden zijn tabak bij een fei- menteur te doen fermenteeren. Voor den eersten officieelen lan- denwedstrijd tusschen de militaire voetbalelftallen van Nederland en België, welke ontmoeting op Woens dag 28 Augustus te Rotterdam in het Feijenoord stadion zal worden ge speeld onder auspiciën van R.A.O zijn de elftallen als volgt samenge steld Nederland: doel: Liefaard (D.F.C. achter: v. d. Lely (Sparta) en De Vos (Quick), midden: Spierenburg (N.E. C.), Smit (V.U.C.) en Roubos (Em ma), voor: v. 't Zandt (Achilles, As sen), Lakenberg (N.E.C.), Van Roes- sel (Longa), Dorr (Excelsior) en Adri- aanse (Baronie). België: doel: Nissen (C. S. Verviers), achter: Anoul (F. C. Luik) en Soete- wlj (F. C. Cappellen); midden: Man- delschots (R. C. Mechelen), Blancke (F. C. Brugge) en Antonneau (Olym pic Charleroi): voor: Luyten (Geel), Livin (S. C. Anderlecht), Van Pot- telsberghe (F. C. Brugge), Engelen (Antwerp F. C.) en Epimenide (Olym pic Charleroi). verloor onze landgenoot door een onnauwkeurigheid. Botwinnik had Vrouwe Fortuna aan zijn zijde. Urenlang stond de Rus hopeloos op verlies, hij ver weerde zich echter taai tegen den scherp spelenden O'Kelly, die de partij gemakkelijk op rustige ma nier had kunnen winnen. Door tijdnood gedrongen besloot de Belg echter tot een afwikkeling, die totaal foutief bleek te zijn. VidmarKottnauer eindigde ln re- mise, evenals Christoffel—Yanofsky. Guimard verloor van Kotov. Najdcrf en Tartakower deelden ln een boeien de partij de eer. SzaboFlohr re sulteerde in eeuwig schaak. Lunciln Stoltz remise. Bernstein en* Stei- ner speelden een levendige partij. Beiden promoveerden een pion tot koningin. De partij werd afgebroken tot Maandag. Boleslafsky won door fouten van Denker gemakkelijk. De stand is thans: Botwinnik 714 punt, Euwe en Smislof ieder 6 punten, Tartakower 5)4 punt. Denker, Stoltz en Flohr leder 5 punten, Najdorf 4)4 punt, Seabo, Kottnauer en Kotov' ieder 4 punten, Boleslafsky 3)4 punt, Bern stein 3 punten en 1 afgebr. partij, Yanofsky, Lundin, christoffel ieder 3 punten, O'Kelly en Vidmar ieder 2 punten, Steiner l>/2 punt en 1 af gebr. partij, Guimard 1)4 punt. Heden worden de volgende wed strijden gespeeld: BoleslafskyVid mar, O'KellyDenker, Bernstein Botwinnik, EuweSteiner. Stoltz Smislof, FlohrLundin, Tartakower SEabo. KotovNajdorf, Yanofsky Guimard, KottnauerChristoffel In het feestelijk versierde en met 30.000 menschen volgepakte Bislet- stadlon. In het centrum van Oslo, heeft Koning Haakon van Noorwe gen Donderdagavond de eerste Europeesche athletiekkampioenschap- pen na den oorlog geopend verklaard Begonnen werd met den Marathon loop. Des morgens werden de voor wedstrijden ln het kogelslingeren ge houden, waarbij de bepaling gold. dat slechts zij, die een worp van meer dan 48 meter maakten, des avonds ln de finale zouden uitkomen. Onze landgenoot Houtzager plaat ste zich in deze voorwedstrijden als derde met een worp van 51.46 m. Den besten worp deed Ericson (Zwe den) met 53.60 m. Voorts plaatsten zich als finalisten in dit nummer Johansson (Zweden), Clarke (Gr Brit.), Taddla (Italië), SJechtel (Rusland). Knotek (Tj. Slov.) en Nemeth (Hongarije) Naar A.P. vanmorgen meldt won K. Setsjenova (Rusland) de finale 109 M. dames in 11,9 sec., dus 4 secon den boven het wereldrecord, een uit slag, die niet in de lijn der verwach tingen lag. Naar wij verder vernemen zijn de uitslagen van den eersten dag als volgt: Marathonloop: 1. Hietanen (Fin land) 2 u. 24 min. 55 sec.; 2. Muinonen (Finland) 2 u. 26 min. 8 sec.; 3. Punjko (Rusland) 2 u. 26 min. 30 sec.; 4. Cousin (Frankrijk); 5. Leandersson (Zweden); 6. Jonsson (Zweden); 7. Yarrow (Gr.-Britt.); 8. Larssen (Dene marken); 9. Ragazorg (Griekenland). 100 M. dames: eerste serie: 1. Fanny BlankersKoen 12,4 sec.: 2. S. Chee- seman (Gr.-Britt.); 3. Drilhon (Frank rijk); tweede serie: 1. Setsjenova (Rus land) 12 sec.; 2. Netty Timmer (Ne derland); 3. Gardner (Gr.-Britt.); derde serie 1. Jordan (Gr.-Britt.) 12,2 sec.; 2, Walasiewicz (Polen); 3. Be- mova (Tsj.-Slow.); vierde serie: 1. Bressolies (Frankrijk) 12.2 sec.; 2. Gerda Koudijs (Nederland); 3. Ley- man (Zweden). Kogelstooten dames finale; 1. Sevrjukova (Rusland) 14,16 M.; 2. Ostermeyer (Frankrijk) 12,84 M.; 3. Piccinini (Italië) 12.21 M.; 4. Walasi- wiecz (Polen); 5. Olsson (Zweden); 6. Niesink (Nederland) 11.35 M. de Albaansche en Grieksche delegatie, waarbij ieder van hen de Conferentie zoekt te overtuigen van de onwaar digheid der positie van den ander. Faldaris, die heel goede en rake speeches houdt in levendig maar slecht uitgesproken Fransch. bracht vanmorgen op heel wat gezichten glimlachen of grijnzen teweeg, toen hij eenige verklaringen citeerde, die het huidige Albaneesche Staatshoofd Omer Mikhani in April 1939 had af gelegd, waarin hij de daden van het fascisme voor zijn land verheerlijkt had en die hij besloten had met de woorden: ..Leve onze Koning, leve Keizer Victor Emanuel, leve onze groote Duce!" Tal van andere feiten voerde hij aan ten bewijze van Alba- nië's tegen Griekenland gerichte col laboratie, die heel wat overtuigender klonken dan de vermetele bewering van de Albaansche delegatie, dat ln alle bezette gebieden Quislings waren gevonden, maar dat zij nergens zoo welig hadden getierd en zoo ongestraft v/aren gebleven als In Griekenland. Wat de Grieksche delegatie op deze Conferentie eveneens hindert is het feit, dat een delegatie van den ex- vijandelijken staat Bulgarije werd toe gelaten en aan Griekenland, den dapperen bondgenoot van het eerste uur, den elsch durfde stellen West- Thraclë met uitgang naar de Aegeï- sche Zee af te staan. Hoe de Russen dezen eiscb van een ex-vijand aan een bondgenoot kunnen steunen en tegelijkertijd verklaren, dat de Con ferentie zich niet heeft bezig te hou den met eischen, die een ex-vijand aan den anderen ex-vijand stelt, zoo als in het geval Zuid-Tlrol, ls voor consequent denkenden een raadsel. Evenals achter Bulgarije staat Rus land achter Albanië. Manoeilski verklaarde naar aan leiding van de Grieksche inter ventie: „De menschen, die zich vergist hebben en van hun dwa ling zijn teruggekeerd om zich te voegen bij de democratie, zijn ons liever dan zij, die zich inte gendeel ontwikkeld hebben van de democratie naar het fascisme." (Van onzen Belgischen correspondent) Léon Degrelle, "voormalig leider van Rex, heeft sedert het einde van den oorlog al heel wat stof doen opwaaien. In België wordt hij ongeveer be schouwd als collaborateur nr. 1 en als zoodanig heeft de krijgsraad hem ter dood veroordeeld. Bij verstek. Want sinds de capitulatie van Duitsch- land verbleef hij op Spaanschen bo dem, waar hij het vorig jaar. ten gevolge van een ..vliegtuigongeluk", was neergekomen. Ongetwijfeld voelde hij zich daar het best op zijn gemak, omdat hij intiem bevriend was met den leider van de Spaansche ..Blauwe Divisie", die nog veel eerbied over bleek te hebben voor Degrelle's uni form van Duitsch kolonel. Herhaaldelijk heeft de Belgische regeering pogingen aangewend om Degrelle uitgeleverd te krijgen, vooral op grond van de zgn. oorlogs misdrijven, waaraan hij zich zou heb ben schuldig gemaakt tijdens het of fensief van Von Rundstedt in de Ar dennen in December 1944. Ook Engeland had zich bij het ver zoek om uitlevering aan België aan gesloten. Volgens de laatste berichten is Degrelle thans ontsnapt. Men neemt aan dat hij zal trachten onder protectie in Portugal te ra ken. aangezien Frankrijk het overblijvende grensland hem zeker aan België zal uitleveren. Maar hij zal zonder twijfel probee- ren om, evenals zijn vriend, de rexis- tische schrijver en het gewezen parle mentslid Pierre Daye, naar Zuid-Ame rika te ontkomen. Naar wij uit de grensstreek ver nemen zou sedert een week in Duitschland een gezelschap Neder landers worden vastgehouden, in hoofdzaak afkomstig uit Twenthe, die, naar verluidt, onlangs de grens zijn overgegaan om zakenrelaties aan te koopen en inkoopen te doen. Enkelen hunner reisden in uniform, aldus wordt gezegd. En kele leden van het gezelschap zijn reeds teruggekeerd, doch het mee- rendeel zou worden vastgehouden in Gronau. Naar aanleiding van een in het Belgische blad „La Nation Beige" verschenen bericht, dat dit jaar Nederlandsche leger-manoeuvres in de Belgische Ardennen zullen wor den gehouden, omdat Nederland niet over heuvelachtig terrein be schikt, verneemt het A.N.P., dat dit bericht onjuist is. Wel zal een aantal officieren van de hoogere krijgsschool een excursie naar de Belgische Ardennen maken om daar de strategische en cartogra fische moeilijkheden te bestudee- ren, die een dergelijk terrein, dat in Nederland niet te vinden is, oplevert. H.M. de Koningin heeft gist'-ren -en bezoek gebracht aan Deventer jn Zutphen, teneinde den stand van een wederopbouw in deze steden in (.ogenschouw te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3