Nijver IJmuiden herstelt zich Tito weigert antwoord op V.S.-ultimatum Wat doet Katholiek Nederland voor de militairen? Vrijlating Het ijzeren gordijn in de lacht ZWARE VERLIEZEN DER INDONESIËRS In enkele weken 600 dooden E Tot hoofd en hart J Groote aanvoer van visch, recorddagen van driehonderdduizend kg. Cijfer 4 voor schoenen Belangrijk initiatief der Kath.-Actie 69ste JAARGANG No. 23628 ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1^46 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Nieuwe aardappelbonnen Nederlandsche verliezen gering Vliegerkruis voor Prins Bernhard Vervoer van fruit verboden O NIEUWE HAARUEMSCHE COURANT at de voortvarendheid, waarme- Dde liet nieuwe kabinet het moeilijke probleem der politie ke delinquenten aanpakt, op veel critiek zou stuiten, zal nie mand heboen verwonderd. Dat die kritiek ech .er in vele gevallen on gegrond is, daarvan heelt de minis ter van Justitie, mr. J. H. van Maarseveen, Donderdagavond in een uitvoerig en gloedvol betoog, spre kend voor de radio, het Weuerland- sche volk trachten te overtuigen. Tevoren had het Episcopaat in een Herderlijk Schrijven, dat 12 Au gustus j.l. 'in alle kerken Is voorge lezen, reeds een klemmend beroep gedaan op het Nederlandsche vont om zich in zyn houding jegens de politieke delinquenten niet te la ten leiden door een geest van wrok en verbittering, maar door liefde en gerechtigheid. Het is begrijpelijk, dat de ge- dachtengang van den katholieken minister van Justitie parallel loopt met dien, door de Bisschoppen ui Huil Schrijven geformuleerd. Ook mr. Van Maarseveen ging uit van de stelling, dat zonder bajjnhartigheid voor uit probleem geeü oplossing mogelijk is. Wq hebben al eens eerder ge schreven, dat velen momenteel net begrip barmhartigheid blijkbaar met kunnen vatten. De oorlog heeft ons allen hard gemaakt, gevoelloos vaak en daardoor ook onbarmhartig. De dageiijksclie praktijk van den oorlog is nu eenmaal het ,,oog om oog, tand om tand" en zelfs op vredesconfe renties schijnt dit systeem, zij net met andere middelen, in zijn voile consequenties toepassing te vinden. Jarenlang hebben wij niet anders gezien en gehoord en daarom is on ze geest verhard en verruwd. Maar is het daarom verstandig en nu .tig voor ons zelf en heel de samenle ving, in dezen geest van hardheid, verruwing en verbittering te blijven voortleven? Zouden wij dit doen, dan vervallen wij onherroepelijk in dezelfde bar- baarschheden, die wij in onze bezet ters zoo verafschuwden. Het was hierop, dat de minister vooral den nadruk legde. Geenszins wil dit zeggen, dat de werkelijke misdadigers hun straf zullen ontgaan. „Niemand", aldus de minister, „van wien bewezen kan worden, dat hij zijn medemensch moedwillig verraden en aan den vij and overgeleverd heeft, zal zijn ge rechte straf ontgaan. Geen van dezen komen volgens de regeeringsplannen voor buitenvervolgingsteliing in aanmerking. Mocht iemand het an ders zeggen, dan spreekt hij onwaar heid." Dit is duidelijke taal. Verheu gend is, dat de minister de richtlijn, volgens welke personen, die bij ge wapende formaties dienst hebben gedaan, bij uitzondering in vrijheid konden worden gesteld, heeft Inge trokken, omdat de vrees is geuit, dat bij hare toepassing het ernstig ka rakter van het misdrijf van gewa pende dienstneming by den vijand op den achtergrond zou raken. Het is goed, vooral ook voor de toekomst, hier nog eens bijzonder op te wijzen. Intusschen bleek uit de woorden van den minister, dat het aantal politieke delinquenten in de kampen de laatste weken aan zienlijk is gedaald. Op 15 Aug. be droeg het ongeveer 50.000. Er behoe ven thans dus niet 40 of 50 duizend, maar nog „slechts" omstreeks 25000 delinquenten vrijgelaten te worden. Als er één categorie is, die zich over het algemeen moeilijk bij de beslissing van de regeeering kan neer leggen. dan is het wel die der ille galiteit. De minister deed in zijn indrukwekkend betoog een beroep op hen om de wettige overheid te blij ven volgen, ook daar, waar hun in zichten van de hare afwijken. De waardeering van het volk voor de il legaliteit zal, aldus de minister, das te grooter zijn, als zij in staat blijkt ook dit offer te kunnen brengen. Een offerDat beteekent zelf overwinning en zelfbeheersching. Het wordt van heel de menschheid ge vraagd in deze chaotische wereld. Het heeft er momenteel heel weinig van, dat de groote mogendheden ons hier in een voorbeeld zullen geven. Laat Nederland hun laten zien, dat een klein land ook groot kan zijn, om dat zijn geest, zijn cultuur niet hei- denach. maar Christelijk is of zooals de minister het zei, omdat het een zedelijke kracht en grootheid heeft getoond, die het éen eervolle plaats onder de volkeren blijft verzekeren Van 26 Augustus tot en met 31 Augustus zullen de bonnen „410 aardappelen" recht geven op het koopen van drie K.G. aardappelen en de bonnen „910 aardappelen" op een kilogram aardappelen. De geldigheidsduur van de bon nen 409 en 909 aardappelen is ver lengd tot en met 31 Augustus. Wees voorzichtig in uw oor deel. V/ij meenen vaak iets te zien, ivat we echter inderdaad zelf over de dingen hebben uitgespreid. Raden of gissen gaat vlugger en lichter dan geduldig ontleden. Op het vliegveld te Leeuwarden iverd de K.L.M.-ski/master PHTCF door den commisaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, gedoopt met den naam „friesland". Ter opluistering werden rond het vliegtuig Friesche boerendansen uitgevoerd Eén der grootste onderdee- len van Neerlands snelkloppen- de industrie-hart, de nijvere havenplaats IJmuiden, herstelt zich langzaam, maar zeker van den bijna doodelijken slag, dien de Duitschers haar hebben toe gebracht. Ook de visscherij ont plooit zich weer in haar oude glorie en draait alweer op volle toeren. De loggers, beladen met der gastronomen lievelingskostjes, leg gen om beurten, bij de steigers der visehhallen aan, om van hun kostbare lading verlost te worden en om zich daarna weer ter visch- vangst naar het zilte nat te be geven. Door middel van electri- sche windassen worden de manden met visch uit de ruimen der sche pen geheschen, waarna de man den langs glibberige glijbanen naar de hallen worden getranspor teerd. Hier worden zij in kisten overgeladen en wanneer de han delaren, die uit vele deelen van ons land zijn toegestroomd, om de kisten zijn geschaard, kan de af slag beginnen. Zienderoogen slinkt de zilver achtige inhoud der kisten, naar mate de verkoop vordert. Tus- schen de transacties door ziet men kans even een genoeglijk praatje te maken met de door de zon verbrande, stoere schippers. Er wordt geïnformeerd naar de vaart, de buit en het weer. Den geheelen dag heerscht er een prettige samenwerkende en op bouwende stemming. Dit geroeze moes wordt af en toe nog over stemd door het gepiep en geratel der karretjes, die de kisten visch van de hallen naar de voertuigen der handelaren brengen, en het monotoon gedreun der betonmo lens, die de metselaars gebruiken bij den opbouw van de door den oorlog zwaar beschadigde hallen. Na de bevrijding was ongeveer gedeelte van de 600 meter lange en 25 meter breede hallen in on- bruikbaren toestand geraakt; ver schillende muren waren ingestort, stukken van de daken afgerukt en een tweetal hallen geheel wegge vaagd. Behalve de 90 meterlange nood- hal, is thans 350 meter van de oude hallen hersteld. De res- teerende 250 meter hoopt men nog vóór den winter zoover gerestau reerd te hebben, dat zjj minstens water- en winddicht zijn, terwijl in het begin van het volgende jaar een begin gemaakt zal wór den met den bouw van een twee tal nieuwe visehhallen. Hoewel het aantal in gebruik zijnde visschersschepen aanmerke lijk minder is dan voor den oor log, zijn de hoeveelheden visch, die dagelijks worden aangevoerd, bij na gelijk aan die van vroeger, dank zij het enorme werk, dat deschip pers verzetten. Per dag wordt on geveer 150.000 kg. visch ter markt gebracht, terwijl men ook dagen meemaakt, dat men 300.000 kg. kan boeken. Ook wordt alles in het werk gesteld om het aantal schepen uit te breiden door den aankoop van voor den oorlog in onbruikbaren toestand geraakte Engelsche booten. Wanneer de afslag een feit ge worden is en de vischhandelareu met hun smakelijke lading ver trokken zijn, komen de mannen van Godin Hygiea te voorschijn, die gewapend met waterslangen de leege kisten, manden, karretjes en vloeren reinigen. Binnen kor ten tijd zijn de visehhallen van alle ongerechtigheden gezuiverd en treedt de stilte in.... Slechts het gekrijsch van de laagvliegende, cirkelende meeu wen, het geruisch van de wit- koppige zee en het getoeter der scheepsfluiten in de haven ver stoort de rust in de hallen, waar voor kort nog het lied van den arbeid weerklonk. Gisteravond heeft Radio Bel grado bekend gemaakt dat de Joego-Slavische regeering gewei gerd heeft het Amerikaansche ultimatum in overweging te ne men „omdat zyn inhoud doelloos was." Maarschalk Tito zou geen ant woord sturen op de Amerikaan sche nota. De Amerikaansche ambassadeur in Joego-Slavië Is Vrijdagmorgen uit Bied vertrokken om een bezoek te brengen aan de plaats, waar het twee de Amerikaansche toestel is neerge stort. Dit was in de Julische Alpen op ongeveer 3 K.M!. van de Oosten- rij ksche grens. Hij werd vergezeld door de leden van de diplomatieke delegatie, die Donderdag aanwezig waren bij zijn onderhoud met maarschalk Tito en door vertegenwoordigers van de af- deeling begrafenissen van het leger. „Het ijzeren gordijn" strekt zich nu ook uit in de lucht, nu de Amerikaansche luchtvaartmaat schappijen dit gebied gaan mijden. De European Air Transport Service heeft het vliegen in de buurt van Joego-Slavisch grondgebied verboden. Haar vliegtuigen volgen nu, indien de weersgesteldheid dit toelaat, de rout® over den Brennerpas. Ook de toestellen van de Pan Ame rican Airways op de lijn New York— New Delhi zullen een omweg maken, nu er een landingsverbod is uitge vaardigd voor Boedapest en Boekarest. Volgens officieren, die in de afge- loopen 48 uur in Boedapest zijn ge weest, is dit verbod door de Roemeen- sche en Hongaarsche regeering uitge vaardigd onder pressie van de Sovjet- Unie, waarmede een overeenkomst ge sloten zou zijn, krachtens welke slechts Russischen luchtvaartmaat schappijen .op deze vliegvelden facili teiten verleend zullen worden. Van dit' bericht was in Weenen echter geen, bevestiging te verkrijgen. Het centraal Distributiekantoor deelt mede, dat in den loop van September diegenen voor een schoe nenbon in aanmerking komen, wier stamkaartnummer op het cijfer 4 (vier) eindigt, voorzoover zij sedert 1 Januari 1945 nog geen bon voor schoenen hebben ont vangen. De informatiedienst van de Ne derlandsche Regeering te Batavia deelt mede, dat bij gevechten te Driaredja in de omgeving van Soe- foaja 200 Indonesiërs zijn ge dood, waardoor het aantal dooden onder de Indonesiërs, gedurende de laatste weken tot minstens 600 is gestegen. De Nederlandsche ma rine, die de post te Driaredja tegen r is in den loop der laat ste maanden een bran dend vraagstuk gerezen, dat om de spoedigst mogelijke oplossing vraagt. De landelijke leiding der Katholieke Actie in Nederland heeft ook hier een taak gezien van heel katholiek Nederland. Zij trad in overleg met de zielzorgers van Leger en Vloot, bij wie eenzelfde vraag was gerezen: Waar blijft Ka tholiek Nederland met zijn steun aan de katholieke mili tairen? Kort geleden kwamen onder leiding der Kath. Actie te Utrecht vertegenwoordigers der groote katholieke organisaties bij een met de hoofdaalmoezeniers van Leger en Vloot. En terstond bleek bij allen de groote bereidheid, om met elkaar en op den kortst moge- lijken termijn de actieve belang stelling van Katholiek Nederland wakker te roepen voor deze zaak van het hoogste belang. Na een inleiding van den voor zitter dezer bijeenkomst, dr. F. Houben, schetsten hoofdaalmoeze nier kolonel H. J. J. M. van Strae- len en hoofdvlootaalmoezenier ko lonel J. F. M. de Sain, in groote lijnen het uiterst omvangrijke werk der aalmoezeniers en gaven een uitvoerige uiteenzetting over wat zij van Katholiek Nederland meen den te mogen verlangen. i» Iedere parochie ia Nederland moet door haar K. A.-groepen contact onderhouden met het gezin van de militairen uit de parochie en met den militair zelf, die in den vreemde zijn va- derlandschen plicht vervult. De Kath. Actie in het leger zelf, als school van zelfheiliging en apos- tolischen geest, moet worden ge leid en gesteund en van hulp middelen voorzien. Dringend noodig is een goede lectuurvoor ziening voor het leger, dat over de geheele wereld verspreid is. De voormalige militairen-tehui zen zijn in de meeste gevallen ge plunderd, beschoten of gebombar deerd. En toch, wat is harder noo dig, dan een gezellig en goed- ingericht tehuis, overal waar ka tholieke militairen vertoeven? Elke buitenlandsche afdeeling heeft haar geheel eigen nooden. De militairen in Indië klagen een parig; „Nederland vergeet ons!" Hier moet een groot en machtig thuisfront in het geweer komen en wel in den kortst mogelijken tijd. Daarom besloot cle vergadering te Utrecht: er moet een stichting in het leven geroepen worden, waar in alle groote katholieke organisa ties zitting hebben, en deze stich ting moet in elke plaats haar con tactpunten hebben. Elk der mede werkende organisaties en elke parö- chieele K. A. groepeering voert in eigen kring de meest intensieve aotie, waarvoor een inmiddels ge sticht Centraal Bureau te Den Haag de directieven verstrekt. Be gin September komt een definitieve stichtings-vergadering bijeen. Dan gaat het werk grootscheeps en over geheel de linie beginnen. de aanvallen der Indonesiërs ver dedigde, verloor 2 dooden en 2 gewonden. Het cijfer der 600 dooden omvat de Indonesische acties in de gebie den van Soerabaja, Bandoeng en Semarang gedurende de laatste twee weken, doch niet de verliezen, die in andere deelen van Java en Sumatra zijn geleden of elders in den Archipel. In dezelfde periode be droegen de verliezen onder de Ne derlanders 15 dooden en een onbe kend aantal gewonden. Medege deeld wordt, dat beide verliescijfers verband houden met het feit, dat de Indonesiërs goed geoefende en welbewapende Nederlandsche troe pen en versterkte posities aanval len. De Nederlandsche Marine, die Driaredja verdedigde, was door de Amerikanen opgeleid. Officieele bronnen te Para maribo betitelen het Russische Tass-bericht over protesten van breede lagen in Suriname tegen het gebruiken van Surinaam- sche troepen in de gevechten tegen de Indonesiërs als on juist. H. VI. de Koningin heeft het Vlie gerkruis toegekend aan z. K. H. Prins Bernhard voor betoonden moed, be leid en Initiatief als oorlogsvlieger,, en wegens zijn bezielend voorbeeld voor het personeel der luchtstrijd krachten gedurende den afgeloopen oorlog. Tevens werden op grond van hunns daden van initiatief, moed en vol harding. betoond ln luchtgevechten tegen een overmachtigen vijand ge durende de oorlogsdagen van Mei 1940, de volgende officieren van het wapen der militaire luchtvaart met het Vliegerkruis begiftigd: de eerste- lultenant-waarnemer mr. H. T. d» Raaf, de reserve-eerste-luitenant vliegers J. J. Abspoel en A. van Oor schot, de reserve-eerste-luitenants- waarnemers P. J. G. Mulders en P. H. Wildschut en de reserve-tweeda- luitenant-vlieger J. C. Pool. In verband met de komende distributie van fruit, is het ver voer van appelen, peren en pruimen .met ingang van 26 Augustus ver boden. Dit verbod geldt niet, wan neer het betreft vervoer van hoe veelheden, rechtmatig door consu menten verkregen b.v. op den bon of uit eigen tuin indien aannemelijk is, dat dit bestemd is voor eigen gebruik of voor het eigen gezin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1