Haarlemsche successen in Derby DANS^ nssfi Het voetbalteam won met 11-0 bij logé valt de keus altijd meel Herstel en herbouw van woningen Gemeenteraad van Heemstede HAHDEL en HIJVERHEID HET NEDERLANDS SCHRIFTELIJK STUDIECENTRUM Van het witte doek 9 SEPTEMBER Dansschool ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1946 PAGINA 2 AGENDA Leerlingen van Jan Visser exposeeren Zesde volksconcert H.O.V. Drs. Weijers en mr. Van Wijk niet in den raad Schil t/m Spro NEDERLANDSCHE LANDBOUWBANKnv. Steno, typen en handelscorresp. „St. Veronica" Lessen voor R.K. KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98 DAAR IOPCM ZEMlIM Mt£ WEG! MIDDENSTANDS DIPLOMA Instituut „Service' ol.v. A. Meake, PROGRAMMA (Van onzen specialen verslaggever) DERBY, 21 Aug. Na een hartelijke ontvangst dc«r het gemeentebestuur, waaraan de kennismaking tusschen de diverse gasten en gasth'eeren op het station aan was voorafgegaan, opende het vertegenwoordigende Haarlemsche cricket-elftal de reeks Van sportieve gebeurtenissen, welke aan de Derby-burgers gelegenheid zouden geven hun ondubbelzinnige sympathie met de Nederlandsche gasten te betuigen. Op het schitterende cricketveld Jn Derby-Dale won captain Th. v. Baasbank den toss en koos batten, hetwelk op het schitterende swerve-bowlen van Simpson (7—23) en Turner (2—20) een te zware opgave voor de Nederlanders bleek. Alleen A. v. d. Togt (10) en later H. Winter (25) bleken eenigs- zins tegen dit voor Nederland on gekende soort van bowlen bestand te zijn, zoodat met de lunch Haar lem voor 58 all out was. Het Derby-elftal, geselecteerd uit een keuze van pl.m. 700 spelers, opende met Rasmussen en Jacques op het bowlen van Hagenaar en Bijleveld. De eerste twintig kwa men reeds spoedig voor verlies van 1 wicket (Jacques), doch een hooge score konden de gastheeren op het goede bowlen toch niet verkrijgen Alleen A. West sloeg een zeer gqede 40 bijeen, doch zeer goed veldwerk van het Haarlemsche elf tal liet de score niet hooger stijgen dan 98. Captain v. Baasbank ver richtte goed werk en deed 3 van gen; ook een brillante vang van den wicketkeeper Peschar aan de leg-side verdient vermelding. Ha genaar 1—23, Bijleveld 550, Hans Winter 214, Harmsen 32. De Derby-cricketers kwamen op de goede gedachte den Haarlem-spelers een oefening te geven en stuurden Haarlem opnieuw naar de wiekets en toen ging het veel beter. Het graswicket bleek niet zulke moei lijkheden meer op te leveren en Iedereen is nu in spanning over den volgenden match op Vrijdag a.s. op het veld van Rolls-Royse. Het Haarlemsche voetbal-elftal bond 's avonds den strijd aan tegen de Derby-amateur-voetballers op het Rolls-Royce-veld. Derby slaag de er in de onstuimige aanvallen van de Haarlemsche voorhoede te ■weerstaan. Het spel ging zeer snel op en neer en de beide doelen waren om beurten ln gevaar. Hanse opende de score met een gced laag schot, spoedig gevolgd dcor een mooi doelpunt van Smit. Biesbrcek zorgde voor het derde en vierde dr.elpunt, waarmee de nist Inging. Reeds toen was ieder over tuigd, dat een hooge score zou vol gen. De uitmuntende scheids rechter Nisbet had haast papier en potlood noodig, want het werd een 110-zege voor het Haarlemsche elftal. Hanse scoorde driemaal, Smit tweemaal, Groeneveld idem en Biesbroek liefst viermaal. Een verpletterende zege. Interessant was te hooren wat Jimmie Crooks, nu 44 jaar oud en tot voor eenige jaren een der beste rechtsbuiten-spelers, die het En- gelsche nationale professional-elf tal heeft gekend, na afloop ver klaarde. Volgens dezen Derby-County- man zou dit elf tal in competitie verband in de tweede klasse profs zeker een goed figuur slaan. Speciaal de watervlugge voor hoede met de goed steunende middenlinie had zijn belangstel ling. Over Kraak kon hij alleen zeggen, dat de stijl hem wel be viel, maar moeilijk werk kreeg onze nationale keeper niet te verwerken, zoodat hjjhier niet over kon oordeelen. Rest nog te zeggen, dat het pu bliek zeer verbaasd was, dat ama teurs zóó konden voetballen, doch daarover later. Vervolgens kwam de dames- athletiekvereeniging GITA in de baan om haar tegenstanders uit Derby strijd ta geven. De 100 yards dames werd in drie series geloopen, waarhij de snelste tijd voor het hoogste aantal punten werd gerekend. In de eerste serie won Miss Walker met gering ver schil van mej. A. Stouten. In de tweede serie kwam de zeer snelle loopster Miss J. Kinna aan den start. Zij won voor J. W. van Gogh en Hermans in den snelsten tijd van den avond (11.1 sec.). In de derde en laatste serie won mej. W. Peper, Haarlem voor Miss Nutty. Daarna gaven de dames van „Gita" een demonstratie discus werpen en speerwerpen, een tak van athletiek, welke in Derby practisch niet wordt beoefend. De 220 yards werd een der meest spannende nummers van den avond. Na het startschot ging mej. van Gogh al spoedig aan den kop, on middellijk gevolgd door Miss Clarke en op iets grooteren afstand door mej. StolwijkVonk en Miss Har ding; 25 m. voor de finish kwam Miss Clarke naar voren en met uiterste krachtsinspanning ging zij eenige centimeters voor mej. van Gogh door de finish, tijd 29.8 sec. Na dit tweede loopnummer was de puntenverdeeling gelijk, name lijk 18—18. De estafette moest dus de be slissing brengen. Mej. Mulder start te goed en had reeds dadelijk eenige meters voorsprong. De andere da mes vergrootten na goed wisselen dezen voorsprong regelmatig. De Derby-ploeg werd Kansloos gesla gen, tjjd 54.8 sec. Om onbegrijpelijke redenen moest toen nog een estafette geloopen worden tegen een ander Derby viertal. Met de snelle Miss Kinna van start had de Derby-ploeg spoe dig een grooten voorsprong, welke echter door goed wisselen van de Haarlemsche dames bij de finish tot op yard werd teruggebracht, hetgeen, gezien deze moeilijke om standigheden er werd nl. na 5 min. wegens de invallende duister nis reeds wederom gesitart een mooie prestatie was. De burgemeester van Derby, mr. Johnston, maakte onder luid ap plaus den einduitslag bekend; Haarlem 19 punten, Derby 24 pun ten. BIOSCOPEN: Rembrandt: „De Re genboog", 2, 4.15, 7en 9.15 uur; Cinema Paiace; „Sportkoningin", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Luxor: ,,De Zi geunerprinses", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: ,,4 mannen der duister nis", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; City theater; „De tyran", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; SPaarne-bioscoop: „Het eiland des doods" 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondags 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). Apotheekdiensten. De Zondag- en avonddiensten der apotheken worden in de week van 24 tot 31 Augustus waargenomen door: Pa. C. G. Loomeyer Zn., Bartel- jorisstraat 13, tel. 10175; Park- Apotheek, Kleverparkweg 13. telef. 11793; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. Voor ziekenvervoer: Pa. Mathot, Groote Houtstraat 39, tel. 11990 en ..Margriet", Turfmarkt 10 rd., tel 21400 (dag en nacht). Donderdag 29 Augustus hoopt de heer H. C- Vorstenbosch, wonende Waldeck Pyrmontstraat 44, werk man eerste klasse bij den Rijkstele foondienst, den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar bij dit bedrijf in dienst trad. Een meesterlijke creatie van Con rad Veidt zegt de advertentie en dat is het ook. In „De Tyran," welke film in City-theater wordt vertoond, speelt deze acteur op overtuigende wijze als onbedwing baar dictator, als gebiedend heer- scher, die eigen landgenooten, bui tenlanders en een stam der Mon golen tot zijn slaven maakt. Maar één is er, die tegen hem op kan en deze eene man redt het bestaan van een aantal kolonisten, dat in Azië zijn heil had gezocht. Het zal' wel niemand verwonde ren, dat dé prachtige Russische film „De Regenboog," die in Rem brandt draait, deze week geprolon geerd wordt. Het is een filmwerk, dat men om zijn gegeven en om de techniek moet zien. (Volwassenen). De bezoekers van Cinema Palace kunnen zich kostelijk amusee ren, met de dwaze en on waarschijnlijke sportgebeurtenissen, waarin Fernandel, dank zij list van zijn schoonvader op alle fronten wint. Een echte Fransche film, vlot gespeeld en tintelend van humor. Natuurlijk wordt de liefde niet ver geten. Deze film eindigt precies zooals ze begonnen is; vader en schoonzoon weer als kelner in het café. Frans Hals. Edgar Wallace heeft met zijn „4 Just men" (4 mannen der gerechtigheid) den liefhebber van een thriller alles gegeven wat hij maar wenscht. Geen wonder dan ook, dat dit internationaal spion- nage-drama ijverig verfilmd is, waardoor het nog aan griezeligheid gewonnen heeft. De spanning blijft werkelijk tot het laatste den adem benemen en bovendien is de ver taling der teksten zoo goed, dat men volop van den kostelijken En- gelschen drogen humor kan profi teered Vanzelfsprekend is de film niet voor kinderen. In de Spaarne-bioscoop wordt deze week de film „Het eiland des doods" vertoond. Het verhaal speelt zich af op een griezelig met magne tische stralen omgeven eiland, waar Kolonel Bennett met zijn marine- luchtvaarttroepen in aanraking komt met een bandietenbende, zware gevechten en spannende in triges worden op het doek weer gegeven. Rembrandt. Het journaal geeft deze week eenige interessante beel den, o.a. de Parijsche conferentie, ce atoomvervaardiging, een kijkje in Duitschland, de huldiging van generaal Eisenhower en de verhef fing van Churchill tot lord. De exploitatie van de complexen middenstandswoningen der wonihg- (bouwvereenigingen „Huis ter Cleeff", '„Patrimonium", „Tuinwijk Noord", „Onder Dak" en de Haarlemscne Stichting voor Woningverbetering hebben over 1944 een nadeelig saldo opgeleverd van totaal f 52.31911. Tengevolge hiervan zijn in de reke ningen-courant der betreffende cor poraties bij de centrale kas der ge meente groote debet-saldi ontstaan. B. en W. stellen voor ter aflossing een renteloos voorschot te verleenen ter grootte van genoemd bedrag. De plannen voor het herstellen van de ultgesloopte woningen aan de Sperwerstraat Nachtegaalstraat en het herbouwen van de uitgesloonte gemeentewoningen aan de Thorbeeke- straat, Luzacstraat, Wicherstraat en Stormstraat zijn thans gereed. B en W. verzoeken hiervoor respectievelijk f 34.300 en- f 24.000, uit te trekken B. en W stellen voorts voor aan oe woningstichting „Het Oosten" een voorschot te verleenen van f 56.300 ter tegemoetkoming in de kosten van het herbouwen der zes door een bombardement vernielde woningen aan de Betje Wolfstraat, welk bouwplan eveneens gereed ligt. Na twee jaar komt de Vrije Haar lemsche Schilderschool uit met het laatste werk der leerlingen. Men be oordeelt dit werk naar een andere maat dan wanneer het als kunst op eigen beenen geldt, maar toch troffen we wel eenige stukken aan, welker plaatsing op een expositie van een schildersgroep zeker ver antwoord zou zijn. Bijzonder is ons opgevallen, dat heit stempel van den meester niet per se op eiken leerling gedrukt be hoeft te zijn. De weelde van het zichzelf zijn en blijven blijkt bij Visser mogelijk. Voor een school is dit een .iter positieve verdienste. Daarbij zijn het de beste leerlingen die een eigen stem hemen in dit gemeenschai pt-'ijk kapi vtol. Hoewel elk der exposanten wel iets heeft, teekenden wij aan van de beginnelinge Rie Zevenhuizen haar waarlijk levende ekster, van Jantje v. d. Kerkhof, de Benjamin van het gezelschap, zeer gave kin- derteekeningen, van B. J. Nel het vaardig inktteekenwerk; van B. Spruyt een frisch geaquarelleerd boerderijtje, van mej. Opzeeland een houtsnede in sterk volgehou den zwart-wit. A. Verhagen treft de stofuitdrukking maar blijft aca demisch. Zeer vrouwelijk is het werk van mevr. v. Cleeff; het zakje met glazen stuiters vormt een aller aardigst doekje. Houbein is de land schapschilder in dit team. De Vries met een goed portret, Diny Rosen- hart met textieldessins, mevr. Stuart met een geteekenden man nenkop en Jan Visser met een litho „Irissen" besluiten de rij in deze expositie, die tot en met Dins dag geopend is en die wij een goe de belangstelling toewenschen. L. T. Ofschoon de entourage ln de in restauratie zijnde Concertzaal min der stemmingsvol werkte, hebben de overtalrijke bezoekers van dit zesde Zomerconcert kunnen genie ten van een trits ln groote lijnen fraai uitgevoerde werken, waarbij het orkest als geheel onder Kees Hartvelt's bezielende leiding zich rijdagavond kwam de nocdraad van Heemstede voor het laatst in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van Jhr. j. p. w. v. Doorn. De voorloopige vaststel ling van de gemeenterekening en de bedrijfsrekeningen over 1944 werd aangenomen. Vervolgens werd een commissie benoemd tot onder zoek van de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden, welke bestond uit de heeren J. Kamerbeek (K.V.P.), Dr. E. Brongersma (P. v. d. Arbeid) en Mr R. C. Bakhuizen v. d. Brink (P. v. d. Vrijheid). Na een half uur bracht de commissie bij monde van Mr. Bakhuizen v. d. Brink, verslag uit van haar bevin dingen. Zij concludeerde, dat de heer O. de Ronde, Communistische Partij, moest worden toegelaten als lid, omdat hij gedurende de laatste twaalf maanden zijn domicilie te Heemstede heeft. Ten aanzien van de heeren Drs. M. Weijers en Mr. O. H. v. Wijk stelden zij vast, dat beide heeren werkzaam zijn als leeraren aan een lyceum, waar zij vakken doceeren welke tot het mid delbaar onderwijs gerekend moeten worden. De wet laat niet toe, dat dit vereenlgd wordt met het lid maatschap van een gemeenteraad en de commissie moest derhalve het advies geven, bedoelde heeren niet toe te laten als leden van den nieuwgekozen gemeenteraad. Na eenige opmerkingen van de heeren Mr. K. Pliester (C.H.U.) en J. v. d. Berge (A.R.) werd de con clusie van de Commissie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. opnieuw vol geestdrift en toewij ding gaf. Het ensemble bereikte in Ra- baud's „Procession nocturne", waarmee het concert geopend werd, momenten van uiterst teere stem ming, en de opgeroepen sfeer rond de nachtelijke processie was bijzon der suggestief. De pianiste Tiny Kaiser speelde het romantische pianoconcert in a. kl. van Edv. Grieg. Al scheen bij tusschenpoo- zen het contact tusschen de soliste en het ensemble niet al te stevig te zijn, en moest Hartvelt beide danig in het oog houden, toch mo gen we den eind-indruk uitstekend noemen. De voordracht van dit, ook goed georchestreerde werk was in nig muzikaal, bij een brillante en stevige techniek en de vertolking leverde een langdurig applaus voor alle medewerkenden op en bloemen voor de soliste. Na de pauze dirigeerde Kees Hartvelt de Symphonie in d. kl. terts van César Pranck geheel uit het hoofd. Het werd een waarlijk imponeerende verklanking van de ze zoo rijke compositie. De samen werking tusschen leider en ensem ble blijkt uitstekend en belooft veel voor het komende seizoen. J. Scheepens. Maandag zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten Schil tm. Spro. De Zondagsdienst huisartsen te Santpoort wordt waargenomen door dr. R. Mansholt, Vinkenbaan 23, tel. 8320. fer voorziening in de credietbehoefte van zijn wij gaarne bereid in overleg te treden. Met September beginnen weer de nieuwe cursussen voor bovengenoemde vakken SPAARNE 89 - HAARLEM Inschrijving dagelijks Aanvang der lessen: Dot heer lyhp BROOD van KOUDE MORN 2-4-28 7EL-M780 V/OLDERSGRACHT 37 TEL.I94IÓ BURGWAL ÓO leeraar Boekhouden M.O. Vanaf 1943 slaagden 350 leerlingen Mondelinge cur. sus ln het centrum der stad INSCHRIJVING lursus 1947 vanaf 15 Aug.. Oinsdag- en Vrijdag dec ivonds van 79 uur; Café- Rest. „Brinkmann," Groote Markt, Haarlem, onder leiding der PATERS AUGUSTIJNEN aanvang der Cursussen SEPTEMBER 1946. 1. Middelbaar onderwijs. 2. Handel en administratie. (Middenstandsdipl., Practijk-dipl. Boekh., Handelscorr. N., Fr., D., E..M.O. Staats, practijk-dipl., Handelswetenschappen A. en B., Staathuishoudk. en Statistiek). 3. Rechten en bestuurswetenschappen. (M.O. Staatsinr-, Belastingconsulent, Gemeente, adm.) 4. Onderwijzersacten; L. O. Teekenen. 5. Leergangen. (M.O. N„ Fr., D., E., Gesch., Wisk.) Teek., Etalage, RecL, I1L, Mode. 6. Algemeene ontwikkeling. 7. Maatschappelijke ontwikkeling, (a. Journalistiek en Publiciteit; b. Voor opleiding tot leidende functie). Vraagt gratis Prospectus Administratie CULEMBORG, RIDDERSTR. 42, TEL. 492. GEDEMPTE OUDE GRACHT 29 i HAARLEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2