3-e afn o&toi&ern Evert van Dijk in Amerika voor de tweede maal begonnen r Als de bus binnenkomt.... r Na V 'aar; Met hamer, metselkalk en troffel wordt aan den opbouw gewerkt v is de re- Verregende badplaats vee\ Mag ik even passeeren Onderzoek naar het vliegverbod voor de Constellations Herdenkingsdag in Arnhem Zonnewijzer in zakformaat ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1946 PAGINA 4 twee y yoe versch liggen de spannende Septemberdagen van 1944, f~l toen bij Arnhem een hardnekkige strijd woedde, die over het wel en wee van ons land kon beslissen, nog in het geheugen. Reeds waren de bevrijders de straten van de oude Rijnstad binnengedrongen en leefde in het overigs deel van Neder land de hoop op een spoedige bevrijding, toen de dappere lucht landingstroepen tenslotte tegen de Duitsche overmacht het onderspit moesten delven. Zwaar heeft Arnhem in dezen korten tijd geleden. NIEUW STADSPLAN Arnhem-Zuid De vernielde St. Eusebiuskerk te Arnhem, in de directe om geving waarvan een nieuw bestuurscentrum is geprojecteerd gen zoo J vrent- zentonig Augustus 1946 zal bij de badgasten slecht staan aan geschreven: ze maken reeds de balans op, dure pensions, weinig vertier, en regen. Komt men in Wijk aan Zee, dan kijken de gasten zuur, omdat het regent. Ze zitten achter de ramen met verveelde ge zichten te staren, alsmaar te staren naar dat kleine licht puntje aan de grauioe lucht, dat misschien nog een droog uur belooft om naar het strand te kunnen gaan; en de bewoners kijken nog zuurder Het dorp is triest en leven loos. Alleen op het uur, dat de bus binnenkomt, begint er iets te leven. Dan verdwijnen de gezichten van achter de ramen, dan verschijnen na brief kaarten en ze sturen die weg naar alle hoeken van het land. Ze zitten op de hooge kruk in een cafétaria, ze lezen de reclame van de bios copen, ze koopen een souve- nirtje, tot de bus hen weer terugbrengt naar het onher bergzame domein van hun vacantie: de verregende bad plaats. Neen Augustus doet het niet goed. En daarom: we zullen maar in September op vacantie gaan. Wanneer de herfstgloed de bladeren kleurt is de zon er bij om dit schouwspel te belichten. Dan is het goed te zijn in de bos- schen en duinen, waar nu nog de verveling hangt van ver loren yacantie-dagen. 17 September: Wereldpremière van filmweek Ter gelegenheid van de vierde herdenking van den raid op Dieppe legde Mackenzie King, premier van Canada en gedele geerde op deParijsche vredescon ferentie den eersten steen voor een gedenkteeken, dat door de Franschen wordt opgericht ter herdenking van dit historische gebeuren en ter nagedachtenis aan de mannen, die bij deze operatie vielen. En toen de bewoners na de be vrijding in hun getroffen woonplaats terugkeerden, vonden zij er toestanden, die hun de haren te berge deden rijzen. Vooral de oude binnenstad en de St. Eusebiuskerk waren vrijwel vernietigd; het groote gebouw van Vroom en Dreesmann en dat van de Rotterdamsche Bankvereeniging, die het Velperplein beheerschten, waren in ruïnes herschapen; Musis Sacrum vertoonde groote gapingen; geen huis was onbeschadigd. De tramdraden hingen verwrongen over geknakte boomen, Arnhem was van moderne woonstad tot een troosteloozen puinhoop geworden. Thans, bijna twee jaar na deze fatale dagen, heeft de Geldersche hoofdstad een geheel ander aanzien. Met schier eindelooze energie heb ben de Arnhemmers aangepakt en Zij zijn er inderdaad in geslaagd hun stad weer een normaler aan zien te geven. Wèl ziet men overal groote gaten, waar eens winkels en woningen stonden, wè! doen de zwaar gehavende kerken en de in middels herstelde Rijnbrug aan de verschrikkingen van den strijd om Arnhem denken, doch de wegen zijn hersteld, autobussen zijn in de plaats gekomen van de tram, noodwoningen en noodwinkels zijn al vertrouwde objecten in het stadsbeeld geworden, vele bescha digde huizen zijn weer bewoonbaar gemaakt, kortom de herleving van „Het Geldersche Haagje" manifes teert zich op tallooze wijzen. Ook de industrieën van de stad, die meerendeels zwaar onder den strijd geleden heb ben, beginnen weer op gang te komen. De groote A. K. U.-fa- brieken, die onafgebroken onder het granaatvuur hebben gele gen en waar beide partijen el kaar in de verlaten fabrieks- ruimten troffen, werken thans weer op de helft van haar ca paciteit. Bij een bezoek krijgt men slechts vaag een indruk van hetgeen zich hier heeft afgespeeld. Men kan zich ter nauwernood voorstellen, dat 75 pet. van alle gebouwen be schadigd was, zoo komt het krachtige herstel hier tot uit drukking. Uiteraard bestond in Arnhem groote behoefte aan noodwoningen en dito winkels, terwijl het herstel van beschadigde perceelen daar naast de aandacht vroeg. Hier heeft de dienst voor den wederopbouw niet stilgezeten. In de „Geiten kamp" verrezen 268 noodwoningen voor arbeiders en kleine midden standers, terwijl er in Alteveer 48 gebouwd werden. Op het Velper plein en den Velperbuitensingel staan thans 11 smaakvolle ruime noodwinkels en binnenkort zullen er nog enkele bijgebouwd worden Een bijzonder beeld geeft Arnhem-Zuid, aan de andere zijde van de Rijnbrug, te zien. Hier wa ren van vele huizen slechts de buiten- en binnenmuren overgeble ven. Geen hout van ramen, deuren bf vloeren was meer over, kortom deze huizen kon men als „vernie tigd" beschouwen. Niet zoo dacht de Dienst voor den Wederopbouw eT over. Thans naderen deze wo ningen haar voltooiing. Nieuwe raamlijsten en deuren werden er in gezet, dakspanten werden opge trokken, de steigers staan nog en aan de afwerking wordt de laatste hand gelegd. Zij zijn een symbool voor dezen tijd, voor deze stad: werkend Arnhem. Behalve deze herstellingen hoopt men in Arnhem nog dit jaar met den bouw van ruim 100 definitieve arbeiderswo ningen te kunnen beginnen. Deze huizen zullen één verdieping heb ben en voorzien zijn van een douche-cel; hun afwerking zal vooroorlogsch en hun bouw archi tectonisch verantwoord zijn in het kader van het voor Arnhem ont worpen stadsplan. Zooals vele steden, die 'n be langrijk gedeelte van haar ou de wijken onder de mokersla gen van den oorlog zagen val len, is ook voor de Geldersche hoofdstad een nieuw en modern stadsplan ontworpen, dat ge baseerd is op het feit, dat Arnhem nog eens 130.000 in woners zal kunnen bezitten. De oude binnenstad zal aan een saneering worden onder worpen, terwijl ook door her verkaveling betere toestanden zullen ontstaan. Het plan voorziet in een uit breiding van de „Geitenkamp", terwijl in Oost een geheel nieuwe woonwijk, de z.g. wijk-Presikhaaf, zal verrijzen. Arnhem-Zuid zal geschikt worden gemaakt voor on derbrengen van 30.000 inwoners, terwijl de industrieën in een spe ciaal industriecentrum, dat gele gen is ten Zuiden van den Velper- weg, zullen worden ondergebracht. Te zijner tijd zal Musis Sacrum Arnhem vóór 1944: doorkijkje onder de Sabelpoort van het Velperplein verdwijnen, om in moderner vorm te worden herbouwd bij de tegenwoordige haven. Deze omgeving zal worden herschapen in een cultureel cen trum. Naast enkele bioscopen, con. gresgebouwen e.d. zal hier een aantal flatgebouwen opgetrokken worden. Het vernielde gedeelte rond de St. Eusebiuskerk is ge projecteerd als het nieuwe be stuurscentrum. Hier zullen een nieuw stadhuis en het Provincie huis gebouwd worden, terwijl ook andere provinciale en gemeente lijke diensten en instellingen er een onderdak zullen vinden. Een belangrijke verbetering wordt tenslotte beoogd door een herzie ning van het stratenplan. Het ligt voor de hand, dat her stel en wederopbouw van Arnhem veel arbeiders vragen en dat de stad het vereischte aantal zelf (Van onzen correspondent op een regenachtigen dag) A igustus is hard bezig /A haar goede reputatie van vacantie-maand te verliezen. Wanneer het in Augustus regent, regent het veel en lang. Geen maand, wordt dit zoo kwalijk geno men als juist Augustus en in geen maand enkele oogenblikken alsmaar regenjassen, in alle maten en soorten. De bus wordt be stormd en de gasten nemen een kaartje voor Beverwijk, icaar ze na vijf, zes minuten hobbelen over den breeden zeeweg, in de Breestraat een domein van verpoozing vin den. Ze flaneeren langs de winkels, en ze koopen prent- brief kaarten, niet kan opbrengen. Dit heeft tot gevolg, dat veel arbeiders uit an dere deelen van ons land in de Geldersche hoofdstad hun werk zaamheden zullen hebben en dien tengevolge ook in Arnhem zelf gehuisvest moeten worden, in dit verband is thans aan het Onder- langs een smaakvol modern ar beiderskamp in aanbouw, dat ge projecteerd is voor een tijdsduur van tien jaar. Het is opgetrokken uit afgebikte steenen en gegolfd plaatijzer van de z.g. „nissenhut- ten" en bezit veel comfort. In een groot cantinegebouw zullen de ar beiders na hun werk ontspanning kunnen vinden. In iedere barak, die een aparte woon- en slaap- ruimte bevat, zullen 24 arbeiders onderdak vinden. Zóó werkt Arnhem thans on afgebroken en vol energie aan zijn herstel en langzaam richt deze stad, welker naam voor eeuwig ver bonden zal blijven aan den strijd om Nederlands bevrijding, zich weer op. „The battle of Arnhem" is opnieuw begonnen, thans met hamer, metselkalk en troffel en ditmaal zal de uitslag niet onzeker zijn. Het gebeurde op het traject ZeistDoorn, dat een dame van pl.m. 65 lentes rustig tus- schen het tramspoor liep te wandelen. De tram uit Zeist. naderde haar van achteren en de wagenvoerder belde als een bezetene doch zonder re sultaat. „Zij" bleef rustig wandelen. Ook toen de tram haar op pl.m. 2 meter ivas genaderd, was het niet moge lijk eenig geluid tot haar te laten doordringen, waarop de wagenvoerder van de tram sprong, op haar toeliep en haar, terwijl hij haar op den schouder tikte, beleefd vroeg: „Dame, mag ik misschien even passeeren?" En ziedaar, zij ging, hoewel volkomen zwijgend, op zij, aldus lezen wij in de Maand berichten van de N.V. Ned. y Buurtspoorweg Mij. Gezagvoerder Evert van Dijk, die op het oogienblik in de Lockheed-vliegtuigfabrieken in Los Angeles nagaat, waarom de Amerikaansche Raad voor de Burgerluchtvaart een vlieg verbod heeft uitgevaardigd voor de Constellations, vertelde in een interview aan Associa ted Press, dat hij vol vertrou wen is, dat dit verbod weer spoedig zal worden ingetrok ken. Van Dijk, die 26000 vlieguren op zijn naam heeft staan in zijn loop baan van 22 jaar bij de K.L.M. en vier oorlogsjaren, gaf als zijn mee ning, (Jat alle nieuwe vliegtuig typen hun kinderziekten moeten doormaken en het over het alge meen twee jaar duurt, voordat een vliegtuig volmaakt is. Hij was overtuigd, dat de Constellation een goede machine was. Ter illustratie noemde hij een Fokker-model, Sinds eenigen tijd zijn de plaat selijke commissies in Arnhem en Oosterbeek gevormd ter organisatie van een jaarlijksche plechtige her denking van den heldhaftigen strijd der luchtlandingstroepen in Sep tember 1944 in Arnhem en Ooster- bc-ek, van welke commissie de com missaris der Koningin in Gelderland jhr. dr. C. Q. C Quarles van Ufford, voorzitter is. In samenwerking met eenige werkcomité's in Arnhem en Ooster- beek en met de „Stichting vrienden van Engeland" is het programma der herdenking op 16 en 17 Sep tember a.s. in groote lijnen reeds vastgelegd. Ruim 200 „Airborne"- gasten, bestaande uit gedemobili seerde leden van de First Airborne Division, zullen in den ochtend van 16 September in Hoek van Holland aankomen. Zij zullen een bezoek brengen aan de landingsterreinen van September 1944. Op 17 September, den eigenlijken herdenkingsdag, zullen des ochtends 9 uur kerkelijke plechtigheden be ginnen op het Airborne-kerkhof in Oosterbeek, eerst een Roomsch- Katholieke en daarna een Engelsch- Protestantsche. Omstreeks 11 uur zal er een plechtigheid zijn bij het in aanbouw zijnde monument bij „Hartenstein" in Oosterbeek, de plaats waar het hoofdkwartier van de eerste Britsche luchtlandings divisie zich bevond. Om half drie een plechtige kranslegging met toe spraken en défilé bij het monument bij de Rijnbrug in Arnhem, waarbij ook het Nederlandsche leger met een deputatie zal zijn vertegenwoor digd. Tenslotte Is om half zeven dien avond dan de wereldpremière van de film „Theirs is the glory" in hei Luxortheater te Arnhem, de film welke de slag om Arnhem in beeld brengt en die dienzelfden avond ook voor het eerst in Londen en Ottawa wordt vertoond. waarvan de motoren drie maal ge wijzigd moesten worden, voordat de moeilijkheden met de zuigers waren opgelost. Over zijn belevenissen tijdens den oorlog vertelde Van Dijk, dat hij in het begin zes nachten achter elkaar tusschen Java en Australië gevlogen had om vrouwen en kin deren in veiligheid te brengen. Daarvóór had hij geholpen Jbij het vervoer van 500 menschen uit het belegerde Singapore naar Batavia. In de laatste twee jaar van den oorlog heeft Van Dijk tusschen Londen en Lissabon gevlogen. Hij denkt er nog niet over, het vliegen op te geven. „Misschien krijg ik als ik 55 ben een functie op den grond. Maar ik zal het vliegen er niet geheel aan geven, daarvoor ben ik er te enthousiast over". Een nieuw artikel verscheen kort geleden in de zwaar beschadigde win kels van Berlijn. Het was een zonne wijzer in zakformaat. Het RUeter- horloge, zoo genoemd naar zijn uit vinder, bestaat uit een metalen schijf je met opstaande randen, bedekt met onbreekbaar glas. In dit doosje is een magnetische wijzerplaat, die automatisch naar het Noorden wijst. Een koperen naaldje in het midden van de wijzerplaat werpt zijn scha duw op twee rijen cijfers (een voor den zomer en een voor den winter) en geeft den tijd aan tot °P ec.n half uur nauwkeurig. Aangezien ge wone horloges op de zwarte markt tot 7500 mark kosten, betalen de Berlijners graag de 25 mark, die dit surrogaat-uurwerk kost. In tegenstelling tot den antieken zonnewijzer met het motto ..Horas non numero nis! serenas" (ik tel slechts de wolkenlooze uren), wijst dit „horloge" ook op zonlooze dagen den tijd aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4