OOK HIER WAREN TACTIEK EN STRATEGIE VEREISCHT De sigaren in discrediet Meisjes en mevrouwen Over pijptabak rept men met geen woord ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1946 PAGINA 5 Het varen in convooi (^Een jaar vrijwillig in huishouddiensty VOOR DE VROUW Heiligdomsvaart en Maria- congres te Maastricht Tegenaanval De samenstelling van een escorte De geur in den tempel Men rookt niet meer DE OORLOGVOERING „Sailing orders" VAN ONSCHATBARE WAARDE VOOR den, dan zal de commodore orders krijgen een anderen koers te gaan sturen. Gndertusschen zal de commodore het convooi order geven, vol gens een bepaald schema zigzag- koersen te gaan sturen, teneinde den vijandelijken onderzeeboorka- pitein, die vanaf grooten afstand door zijn periscoop het convooi gadeslaat, een verkeerden indruk te geven van den door het convooi gestuurden generalen koers. aan den buitenkant van het con- rapporten, wordt or ver gaderdgediscussieerd en worden er wetsvoorstellen gedaan. Met dit ééne doel: hoe de weinig willige jon ge vrouwelijke krachten in de gezinnen te bren- genwaar ze broodnoodig zijnèn opdat een geor dend gezinsleven mogelijk blijve èn opdat het meisje zelf zich schole en voor bereide als gezinsmoeder in-den-dop. Kortgeleden nu zijn de plannen van een dier in tens werkende commis sies, de studie-commissie Limburg „Hulp in de Huis houding", overgenomen door den Katholieken Bond voor het Gezin, afd. Den Haag en deze bond gaat een actie beginnen voor een jaar vrijwilligen dien-plicht. Dit houdt in, dat ieder meisje, dat wil studeeren of een kantoor baantje aannemen, eerst een jaar gaat helpen in een gezin, voorloopig on der geen anderen dwang dan haar eigen verant woordelijkheidsgevoel; in de toekomst omdat de wet haar niet zal toestaan, hoe ook in de maatschappij te treden, zonder een jaai huishoudelijk gewerkt te hebben. Maar laten we op de wet-in-spe, die mis schien nooit komt, niet vooruitloopen. Voorloopig zal deze actie gevoerd worden voor het VRIJ WILLIG huishoudelijk die nen, en de contradictio in terminis van de vrijwil lige verplichting zal mis schien de_ jonge vrouw met sociale verantwoording en van goeden wille wakker schudden. Faute de mieux is de door meerderen voorge stelde huishoudelijke ar beidsdienst, omdat de kwestie zoo urgent is, bruikbaar, als er niet al te veel ambtenaren mee gemoeid behoeven te zijn. Sympathieker echter is dit „vrijwillig dienen"; door meisjes en mevrouwen ook beter te aanvaarden. Het is psychologisch ook juis ter. Èn veel beter voor den goeden gang van za ken. Het blijft een hache lijke onderneming voor den wetgever om in te gaan grijpen in zooiets precairs en persoonlijks als het huishoudelijke. Als de meisjes in kwestie toch eens wilden begrij pen, wat er op het spel staat. Als al die deser- teuses eens zouden willen aantreden als één leger van vrijwilligsters, in de meest vrouwelijke der uniformen! Dan had deze traineerende kwestie, die al zoo lang velen binnen en buiten het huishouden bezig houdt, op waardige icijze haar beslag gevon den. A. Bgl. -m--. e huishoudelijke j dienstplicht voor y meisjes, waarover in het openbaar even wat stof is opgewaaid, lijkt weer in den doofpot gestopt. Moeders blijven dag aan dag tobben met een teveel aan bezigheden en verliezen er den moed onder, ongetelde gezin nen glijden dientengevol ge bergafwaarts en de meisjes die hier hoorden te helpen zijn nog steeds niet te vindenDe na-■ oorlogsche verhoudingen hebben ze blijkbaar in alle landen volledig opgeslokt. En inmiddels groeien er achter de schermen plan nen en voorstellen en com missies, verschijnen er vooi, anders zouden ze gevaar voor de andere schepen kunnen opleve ren bij het innemen van hun po sitie. Is het dag, dan zal het ccm- vcoi, zoolang het binnen het bereik van de vliegvelden is, vliegtuigbescherming hebben, bestaande uit een aantal jacht vliegtuigen dicht bij de kust en lange-afstand-verkenners ver der de zee in. De Stichting „Het Graf van St. Servaas" heeft besloten in 1947 de bekende Heiligdomsvaart te organi- seeren en indien mogelijk het Maria- Congres hieraan te laten aansluiten. Commissies van voorbereiding ver- den in het leven geroepen. De data zullen nog nader worden vastgc- steld. Lukt het een vijandelijke onder zeeboot zoo dicht bij het convooi te komen, dat zij kan aanvallen, dan zullen de escoiteschepen een tegenaanval ondernemen met diep tebommen of geschutvuur, of trachten door rammen den vijand onschadelijk te maken. De commo dore zal- intussehen het convooi zoo spoedig mogelijk van het gevaar zien weg te krijgen dcor koersver andering en, zoo mogelijk, vaart vermeerdering. Natuurlijk zal een gedeelte van het escorte bij het convooi moeten blijven in zoo'n geval. Het doel van de jachtvliegtuigen is, vijandelijke bommenwerpers of torpedo vliegtuigen te bestrijden en van de lange-afstand-verken- ners, de zich op de route van het convooi bevindende vijandelijke onderzeebooten te dwingen nnrW water te gaan en hun aanwezig heid te melden, zoodat het con vooi een ontwijkende route kan nemen. Aangezien deze vliegtuigen tevens dieptebommen met zich meevoeren, zullen zij natuurlijk een vijandelijke onderzeeboot ook hiermee trachten te vernietigen. Ondertusschen is aan boord van de schepen alles gereed gemaakt voor eventueele actie met den vijand. Mitrailleurs zijn geprobeerd, munitie is klaar gelegd en de stuksbe manningen van de kanonnen staan op post, om, in geval van een vijandelijken aanval, direct gereed te zijn het vuur te ope nen. Try et samenstellen van escorte h~1 en convooi geschiedt door den staf aan den wal. Vóór het vertrek, wordt een convooi-conferentie gehouden, waarbij aanwezig zijn de marine- autoriteit aan den wal of zijn vertegenwoordiger, de comman danten van de escorteerende oorlogsschepen, de commodore en de kapiteins van de koop vaardijschepen. Gedurende deze conferentie worden alle zaken besproken, die van belang zijn voor den veiligsten en snelsten overtocht van het convooi, zoo als de te volgen routes, de te passeeren mijnenvelden of ge bieden. ivaar vijandelijke mij- nenactie geweest kan zijn, de formatie van het escorte en van het convooi, de te treffen veilig heidsmaatregelen, z'ooals het aanwijzen van „rescue-ships", die assistentie moeten verleenen aan getorpedeerde of op andere wijze beschadigde schepen. Alle aanwezigen krijgen hun „sai ling orders", waarin deze bijzon derheden staan vermeld. Behalve de te volgen route wordt ook nog' een route vermeld voor schepen, die om een of andere reden van het convooi afbraken en dus op eigen gelegenheid moeten trachten het in te halen of de haven van bestemming te bereiken. Wanneer de schepen de haven hebben verlaten, wordt het con vooi gevormd. Alle koopvaardij schepen hebben n.l. een nummer en volgens deze nummering nemen zij hun plaats in. Ben convooi be staat uit een aantal kolommen schepen, welke genummerd worden. Dit is onder meer gedaan om den commodore in staat te stellen een bepaald schip per eenvoudig sein op te roepen. Bij het vormen van het convooi hebben de schepen van het escorte ondertusschen hun posities inge nomen in het z.g. „scherm". De plaatsing van de oorlogsschepen in dit scherm hangt af van het aan tal beschikbare schepen, doch zal te allen tijde een zoo goed moge lijke anti-onderaeebootbescherming snoeten geven. Deze schepen zijn n.l. uitgerust met een instrument, Waarmee de aanwezigheid van on derzeebooten onder water wordt geconstateerd. Het moet nu onmogelijk wor den gemaakt, dat vijandelijke onderzeebooten, tusschen de schepen van het scherm door. bij het convooi kunnen komen en daar hun torpedo's op de koop vaardijschepen kunnen afschie ten. Het is duidelijk, dat de es corteerende schepen dus niet té ver van elkaar mogen varen, hetgeen weer inhoudt, dat bij een bepaalde grootte van een Kroonprins Olaf van Noorwegen brengt op het moment een bezoek aan Frankrijk, waar hem eenige Fransche onderscheidingen zullen worden uitgereikt. De prins bij zijn aankomst op het vliegveld van Pa rijs, waar Francisque Gay, een der voormannen der Republikeinsche Volksbeweging, hem namens de Fransche regeering verwelkomt. Met gejuich en gejubel verneemt het rookend deel der Neder- landsche bevolking, dat de tabakspositie een verbetering heeft ondergaan en dat we vermoede lijk reeds in September meer sigaren en meer sigaretten kunnen koopen. Over de goedhartige pijptabak wordt inmiddels met geen woord gerept en dit is een veeg teeken, want de rust en de noblesse, die een bekwaam en geoefend pijprooker plegen te ken merken, worden hiermede eenvoudig weg verloochend. Rampzaliger dan dit afschuwelijke verschijnsel is echter de toenemende zucht naar sigaretten en niet minder de inferieure kwaliteit van de sigaar. Waar moet dit heen? In een land, dat terecht als het sigarenland be roemd was, begint een afkeer te ont staan van een der edelste natuurpro ducten in een der edelste vormen: de sigaar. Wat wij thans rooken, kan men ternauwernood een sigaar noe men. De magische mengsel» van Dell, Sumatra, Vorstenlanden, Braziel, Mexique, Havana, Teneriffe en al die geurige, welige tabakken, waaruit men wonderen van sigaren kan schep pen, ze zijn er niet en het is de vraag, of we autoriteiten hebben, die deze verrukkingen voldoende waardee- ren kunnen om de meest drastische maatregelen te durven nemen, ten einde die heerlijkheden opnieuw in hun volle glorie ln de etalages van onze sigarenwinkels te stouwen. Wie tegenwoordig zoo'n winkel binnentreedt en nog eenige herin nering heeft bewaard aan het ver leden en nog eenigen zin heeft voor traditie, keert met walging het hoofd af bij de nare ondefinieerbare lucht jes, die hem tegemoet waaien. Is dit de tempel van de tabak, waar de oude vertrouwde geuren hangen als wierook in een eeuwenoude kathe draal? Het lijkt er niet meer op. In vroeger laren was een eenvou dige Nederlandsche blazer nog altijd een evenement. Men begon er den stralenden dag mee, direct na het ontbijt en men veerde op bij de ge dachte, dat straks bij het eerste kleintje koffie wellicht een bruine Sumatra het levensgeluk zou ver- hoogen, om nieuwe verwachtingen te wekken omtrent den zwarten Bra ziel dien de robuste rooker onmid dellijk na zijn boterham zou aan steken met het gebaar van een veldheer die een slag gewonnen heeft. Maar dit is een droom. Ze zijn voorhij, die jaren, toen men iemands humeur, karakter en be trouwbaarheid kon aflezen van de sigaar, die hij rookte en de manier, waarop hij het deed. We zullen de ramp moedig dragen, maar lk vraag mij af, of die roemrijke tijden nog ooit zullen terugkeeren. zoolang de nationale aandacht blijft uitgaan naar de sigaret, dat witte, bleeke ding, waarin tabak en papier moed willig tot een mengsel worden ge maakt en dat men niet rookt, maar inademt en uitwasemt; dat men niet proeft met de tong. die ouden Bordeauix liefkoost, ma®r met de longen, die den menscb tot ademen gegeven zijn. Men rookt niet meer, men hijgt en spuwt rookvlagen van verbrand papier, dat stijve machinale omhul sel van een propje tabak. Voor de stoere, bultige sigaar, waarin het natuurlijke blad n°g te herkennen is, waaraan .nog de geuren hangen, van de sappen die haar hebben ge voed, waaraan volle teugen te be leven zijn, die een mond en een neus vol rook waarborgen en die men genieten kan met de smaakorganen en het menschelijk verstand; voor de mannelijke sigaar, den rookstok, de tabakstaaf, die kloek en machtig tusschen de vingers ligt of als een schat in de volle hand rust, heeft men geen aandacht meer. Ik gun den sigarettenzuiger zijn plezier, als men het zoo noemen mag. ik gun hem het zenuwachtige trekje, dat zijn onrust noodig schijnt te hebben, maar dat hij róókt, moet een fictie genoemd worden. Hij verslijt sigaret ten, hij rookt niet. hij verbrandt witte dingetjes, hij zoekt den prikkel en niet het genot van een goed aardsch product. Maar kom. het is (voorloopig) voorbij. Blijft echter de wensch van het uitstervend ras der sigarenrookers, dat men althans binnen afzienbaren tijd een sigaar kan koopen, die werkelijk een sigaar is, een groote, stevige, zware en ge wichtige sigaar, waaraan iets te be leven valt en waarover de kenners kunnen praten onder elkaar en waar de goede winkelier plezier van heeft, als hij diepzinnig moet kijken bij het binnentreden van een klant, dien hij sinds jaar en dag heeft ge kend als 'n man. die werk maakt van zijn sigaar en dien hij dus hoogacht. Of er geen andere zorgen zijn? Ja, die zijn er volop. Maar een slgaren- rooker, die al dat welgevallige nieuws over de tabakspositie leest, kan niet anders dan verzuchten: geef me ein delijk eens een sigaar.... Dbg. In het maandblad van de Koninklijke Marine „Overal" geeft luitenant L. F. v. d. Belt een zeer interessante buschouw'ng over strategie en tactiek van het convooi-varen. Hij wijst er met nadruk op, dat het convooieeren van onschatbare waarde is geweest voor het veilig over voeren van voor de oorlogvoering kostbare lading. Groote waardeering is daardoor tusschen Marine en Koopvaardij ontstaan, omdat men elkanders werk heeft leeren kennen en waardeeren. convooi een bepaald aantal es corteerende schepen noodig is. Dat aan dezen eisch, vooral in het begin van den oorlog, niet steeds kon worden voldaan dooi gebrek aan oorlogsschepen, was de reden, dat ondernemende vijande lijke onderzeebootcommandanten hun slag konden slaan. Bij het formeeren van het con vooi voeren alle koopvaardijsche pen hun nummerwimpels en de commodore geeft per vlaggesein (qf per seinlamp, indien het don ker is) de diverse navigatorisehe aanwijzingen (zooals: te sturen koers, vaart, het voeren van lich ten) en tevens maakt hij de sche pen, die zijn orders niet goed of niet snel genoeg opvolgen, hierop attent. In deze taak wordt hij vaak geholpen door de escorteerende oorlogsschepen, die er ook belang bij hebben, dat ieder zoo spoedig mogelijk op zijn post is en dat het convooi een aaneengesloten geheel vormt. Hierbij moet de commodore de maximum-snelheid van zijn schepen goed in het oog houden, anders zou het kunnen voorkomen, dat, langzame schepen hun post nimmer zouden bereiken. Dikwijls voegen zich schepen, uit andere havens afkomstig, bij het convooi op een afgesproken plaats, het rendez-vous geheeten. Deze zijn reeds voorzien van hun „sailing orders" en weten dus hun plaats in het convooi. Het is een kwestie van organisatie, deze niet willekeurig te plaatsen, doch Wanneer het convooi nu in volle zee is, moet een volledige radio stilte in acht worden genomen, ten einde den vijand niet in staat te stellen door middel van radiopei lingen de plaats van het convooi te bepalen. De autoriteiten aan den wal evenwel zullen, indien ge gevens omtrent den vijand aldaar bekend worden, deze doorseinen aan den commodore. Br wordt op het convooi dus voortdurend per radio geluisterd naar den wal. Blijkt het, dat er zdch vijandelijke onderzeebooten of andere schepen op de route van het convooi bevin- Het zijn geen luxe-schepen, waar op de Joodsche il legale immigranten na hun lange om zwervingen door Europa ergens in 'n haven van de Ita- liaansche Zuid-kust scheep gaan. Vis- schers gaan daar vaak niet mee op vischvangst en vrachtvaarders heb ben opgehouden la dingen te vervoeren. In de ruimen en op het dek worden geen kisten meer opgestapeld, maar schuiven nu Jood sche tynigranten want dat zijn zij op dat moment nog zoo dicht mogelijk aan. Op het dek worden slaapplaat sen gebouwd, die uit grove planken, toegedekt met wat lappen en zakken, bestaan. Het schip op den voorgrond is juist in Haifa gearriveerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5