Heuglijke gebeurtenis op Soestdijk verwacht Massale demonstratie der Kajotters D Feest op den Moerdijk mededeeling Indrukwekkend en kleurig spel in het Stadion Vreugdevolle Brutale roofoverval te Rotterdam Commissie-Generaal Geëvacueerden uit Australië Prins Bernhard heropent herstelde spoorwegverbinding Joego-Slavië geeft genoegdoening Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23629 o MAANDAG 26 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weeK PALEIS SOESTDIJK, 26 Aug. Officieel werd machtiging ontvangen te verklaren, dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana den eerstkomenden tijd, om verblijdende redenen. Hare werkzaamheden zal moeten beperken. Van Kleffens valt recht van veto aan Safe uit postkantoor geledigd Weer nieuw „kabinet van Sjahrir Naar in republikeinsche kringen te Batavia verluidt, zal Sjahrir trachten binnen enkele dagen zijn „kabinet" te formeeren. In het midden van deze week zal hij naar Batavia terugkeeren om Lord Kil learn te ontmoeten. A. N. P.-Aneta meldt, dat Lord Killearn vanmorgen te Batavia is aangekomen. Moment uit het Kajottersspel: de Kardinaal zegent de vaandels jrjret spel van dertigduizend Kajotters in het Olybpisch Sta~ r—j dion te Amsterdam is jammerlijk verregend. Trokken in den ■*- morgen de massale gelederen der Katholieke arbeidersjeugd bij stralend zomerweer de hoofdstad binnen, 's middags pakten zich donkere wolken boven het Stadion samen; spoedig viel de regen bij stroomen neer. En ivat juist bij dit noodweer bij donder, bliksem, wind en gudsenden regen, tot een machige manifestatie had kunnen worden, ontaardde in een sauve qui peut uit de rijen der deelnemende Kajotters. Daar stond op het hoogtepunt van het spel een vlammend' woud van vlaggen onder de grauwe stolp van den hemel, tegen een grijs gordijn van regen terwijl donder rolde en bliksems scheuren sloegen in het zioerk. Het had sen symbool kunnen zijn voor den tijd, dien wij beleven, wanneer rondom de Kajotters hadden volhard. De meesten deden het met fiere offervaardigheid, maar al te velen zochten hun heil in de vlucht. Zoo verliep het grootste deel van het spel in wanorde; anderhalf uur te laat werd het droog en kwam de zon terug. Dertigduizend Kajotters in het Olympisch Stadion te Amster dam. Een overzichtsfoto van het massa-spel van mr. Jan Derks Benoeming van De Boer en Schermerhorn? De roofoverval te Hoorn Regen deed veel afbreuk Het weer. Het spel begint (Vervolg op pag. 2) Het ontslag van Litwinof H. Vader ontvangt It.-gen. Lee God ziet niet naar gewicht, doch keurt metaal en vorm. Hij meet lengte noch breedte, maar let op weefsel en draad. Hij slaat geen acht op de zooordenvraagt slechts naar gesteldheid van wil en gemoed. j NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Een gevoel van vreugde en blijdschap ging hedenmiddag- door het Nederlandsche volk, toen officieel werd bekend ge maakt, dat in het prinselijk gezin een blijde gebeurtenis wordt ver wacht. Tusschen al het leed, dat in de na-oorlogsche wereld de volken verscheurt, monarchieën heeft zien uiteenvallen of een volk verdeelt over het al of niet terugkeeren van zijn vorst, zien wij ons koningshuis omstraald van geluk en bloei als nooit te voren. En hierin deelt het prinselijk gezin, dat ook een schei ding van lange jaren meemaakte, daartoe door den ontaarden bezet ter gedwongen, in volle glorie. Wij verheugen ons, dat Gods Zegen zoo zichtbaar rust op ons Oranjehuis. Het behoeft geen be toog. dat heel ons volk met het prinselijk gezin medeleeft in het geluk, dat het te wachten staat. Het zal den band, die het prinse lijk. gezin zoo hecht verbindt met ons volk, zooals na de bevrijding herhaaldelijk ondubbelzinnig is gebleken, indien mogelijk, nog hechter en sterker maken. In een radio-uitzending te New York heeft de Nederlandsche ge delegeerde Van Kleffens het recht van veto in zijn geheel aangeval len. HU verklaarde, dat het recht van veto een aanfluiting is van het democratisch beginsel in internatio nale aangelegenheden. „Het sanc- tionneert de foutieve stelling, dat de grootste wijsheid wordt gevon den bij het land, dat de meeste kanonnen heeft." Zaterdagavond is een geraffi neerde roofoverval gepleegd op het hoofdpostkantoor te Rotterdam, waarbij de overvallers erin ge slaagd zouden zijn, den inhoud van de safe voor een groot gedeelte te rooven. Tegen half tien hebben eenige indringers den portier van achteren aangegrepen en gekneveld. Een van hen wist zich van de sleutels van de safe meester te ma ken. Een groot gedeelte van den in houd maakten zij buit, waarna zij ijlings verdwenen met een auto, die in de buurt gereed stond. Eerst geruimen tijd later kon de stevig gebonden portier uit zijn be narde positie worden bevrijd. On middellijk werd het politieapparaat in werking gesteld. Over de totale waarde van het gestolene tast men nog in het duis ter, doch aangenomen mag worden, dat de buit zeer aanzienlijk is. Ten minste een van de daders moet ter plaatse zeer goed bekend zijn. Nader vernemen wij, dat de poli tie den portier die het slachtoffer werd van de Indringers, na een scherp vehoor in arrest heeft gesteld. Op het vliegveld waren ö.m. aan wezig dr. Van Mook, generaal Spoor en vlce-admiraal pinke. Er waren geen republikeinsche vertegenwoor digers. Minister-president dr. L. J. M. Beel heeft, naar A. P. meldt, prof. Schermerhorn ontvangen en met hem de problemen rond de uitzen ding van de commissie-generaal naar Ned.-Indië besproken. De be noeming van prof. Schermerhorn en den heer F. de Boer is, naar Associated Press van gezaghebben de zijde verneemt, vrijwel zeker te achten. Oud-minister Steenberghe zou om politieke en andere redenen voor een benoeming bedankt heb ben. Het officieele totaal aantal geëva cueerden uit Australië, dat naar Ne derland onderweg is, bedraagt 1690. De „Volendam" vaa*rt rechtstreeks naar Nederland en aal Ned.-Indië niet aandoen. De „Sibajak", die me dio September met 1300 evacuees uit Australië en Nieuw-Zeeland zal ver trekken, zal het laatste schip met geëvacueerden voor Nederland zijn. De 1500 evacuees, die na het vertrek van de „Sibajak" nog overblijven, zullen mogelijk naar Ned.-Indië wor den gerepatrieerd. Ongeveer 200 eva cuees in Australië en Nieuw-Zeeland zullen de volgende week aan boord van de „Tasman" naar Ned.-Indië vertrekken. Met betrekking tot den verleden week gepleegden roofoverval te Hoorn vernemen wij nader, dat deze ze3 jongemannen reeds eerder overval len hebben gepleegd In Heiloo, Schellinkhout en Blokker. Zij be schikten over revolvers, pistolen en zelfs over een bren-gun. De arrestan ten beweren, dat belangrijke „intellec- tueelen" achter hen staan, zij heb ben als motief voor hun daden op gegeven, dat zij „communisten en zwarte handelaars willen bestrijden." e dag begon zoo schoon. De intocht der Kajotters in Am sterdam was een gebeurtenis. Uit alle deelen van het land brachten extra-treinen, trams en bussen de jonge Katholieke arbei ders naar de hoofdstad, waar zij met vanen en vlaggen, bij tromgeroffel en vroolijke muziek opmarcheerden naar het Stadion. Op het groote podium, dat voor het spel van 's middags In het hart van het Stadion was gebouwd, stond een altaar opgeslagen onder een so ber cyborium. Nadat rector Drost het ochtendge bed had uitgesproken, droeg de na tionale aalmoezenier der K.A.J., H. van den Bergh uit Utrecht, de plech tige H. Mis op, met assistentie van de diocesane aalmoezeniers van Haar lem en Roermond, H. Drost te Am sterdam en F. Beel uit Kerkrade. De Kajotters zongen de H. Mis, terwijl een Schola Cantörum, op het podium opgesteld, onder leiding van E. Adolfs, de wisselende gezangen ver zorgde. Een korte predikatie hield Aal moezenier van den Bergli, die aau de jeugd St. Paulus voorhield, den actleven apostel en allen op wekte om den geest van het spel, dat zjj 's middags vertolken zouden, ieder in eigen omgeving uit te dra gen. Het hoogtepunt werd ook nu de algemeeiie H. Communie. De toeschouwers, die minder tal rijk dan wij hadden verwacht, des middags het Stadion binnen kwa men, zagen het gansche middenveld, rondom het podium, met Kajotters gevuld. Kort na tweeën verschenen de eere-gasten; Z. Em. Kard. de Jong, Z. H. Exc. Mgr. Giobbe, Z. H. Exc. Mgr. Huibers, minister-president Beel en de ministers Gielen. Fiévez en Van Maarseveen. Verder o.m. Mgr. Van Schaik, Plebaan Filbry, Mgr. v. d. Burg, deken van Amster dam, wethouder Van Wijck, voor zitter de Bruin en tal van bestuur- Verwachting tot Dinsdagavond- Half tot zwaar bewolkt mei tijdelijk eenigen regen. Weinig verandering in temperatuur Meest matige wind tussclien Z.O en Z.W. Zon onder 19.42 maan 5.56— 20.26, zon op 5.42. (Van onzen specialen verslaggever) Neen, het is niet langer en het wordt ook nooit meet de oude Moerdijkbrug, zooals z(( reikte van oever tot oever met de cadans van haar veertien zilveren bogen. Aan den Noordkant vooral is /Ai aan- merkeUjk ingekort, gedeeltelijk vervangen door 'n aarden aanloop- baau, die ver het water in gaat, waar de resten der vernielde over spanningen nog lil den bodem zit ten. Zij Is er niet mooier op ge worden', een oorlogsverminkte, maar toch weer valide. Want met een voortvarendheid en energie, die telkens het Nederland sche hart met trots vervult, Is de nog altijd grootste en belangrijkste onzer bruggen in wonderbaarlijk korten tijd weer dienstbaar gemaakt. En terecht heeft Prins Bernhard aan de plechtige heropening op Zaterdag j.l. door aijn aanwezigheid luister willen bijzetten. Op het Delftsche Poort-station te Rotterdam, waar hij per auto arri veerde, begaf Z. K. H. zich in den feesttrein, die ook nu weer de vele genoodigden naar de herstelde brug bracht. De feesttrein, met aijn spar- regroen, oranje-appels, wapenschil den en vlaggen, maakte ook nu een glorieuzen rit langs steden en dorpen van het laatste traject, waar overal voor de vensters en in de deuren wuivende menschen stonden, vlag gen waren uitgestoken en zelfs guir landes en lampions bleken aange bracht. Ook het Hollandsen Diep was in feestelijke stemming'. De brug was versierd met sparregroen, de vlag- geu va» Nederland, België en I'rankrjjk, de wapenschilden van Amsterdam, Brussel en Parijs. Schepen van alle pluimage, bjj het landhoofd verzameld, voeren vlag gen en meien. Met het gebruikelijke ceremonieel werd de brug geopend. Een klein dochtertje van president-directeur Hupkes reikte Prin3 Bernhard een kussen, waarop een zilveren schaar. Ir. Hupkes memoreerde in een kort woord de nationale en internationale beteekenis van het herstel van deae, onze belangrijkste, brug. Na de opening van de brug is een nieuwe dienstregeling ingegaan, die vooral voor het Zuiden van het hoogste belang is. Zij voorziet niet alleen in de aanzienlijk, versnelde verbindingen tusschen Holland, West-B'rabant en Zeeland, maar het geheele treinverkeer in het Zuiden is belangrUk uitgebreid. deren van het R K. Werkliedenver bond. Tromgeroffel, trompetgeschal, een bekkenslag en uit den chaos der der. tigduizend in het veld formeerden zich in weinige oogenblikken de reusachtige carré's en diep geëche- lonneerde gelederen van de dertig duizend. die, ofschoon voor de eer ste maal tezamen, door de regie van Sweers nauwkeurig bleken geïnstru eerd. Hoog en eenzaam stond op zijn gestoelte de Kajotter, die als spre ker figureerde, terwijl Henk Schaer de teksten zegde. De spreker hield appél, roepend de jonjo arbeiders, gekomen uit de dio cesen, de werkers in mijnen en fa brieken, op het veld en in de ste den, op de kantoren en in het dole en zij meldden zich massaal present Dan keerden dreigende beelden ett klanken uit den bezettingstijd: da Arbeidsdienst marcheerde aingenda binnen. Onder de Marathon-poors flitsten hun blinkende spaden boven de bloote schouders in nevels van opwaaiend stof. Zij bleken volkomen In hun rol, deze 2000 knapen; da marschmuziek, het Edelweisz-lied, de cadans van al die spaden waren zelfs nü nog van een suggestie, dia duidelijk waarneembaar was. Ze be klommen en vulden het podium, da eindelooze gelederen. Zij zongen en brachten den Hitlergroet. Maar dan keerde het getij. De armen zakten. De spaden daalden. Langs de hun toegewende ruggen trokken zij ge slagen af. De duizenden zongen hefi „Merck toch hoe sterek!" De regeering van de Ver. Staten heeft Zaterdagavond medegedeeld, dat, te oordeelen naar de rappor ten, welke van Richard Patterson, den Amerikaanschen ambassadeur; in Joego-Slavië, zijn ontvangen, aan de door de regeering der Ver. Staten aan de regeering van Joego- Slavië gestelde eisehen gevolg ij gegeven. Het Zaterdag bekend gemaakte ontslag van Litwinof uit zijn functie van Russisch plaatsvervangend mi nister van Buitenlandsche Zaken wordt gezien als een aanwijzing; van het groeiende Russische streven naar nationalisme. Litwinof werd als de sterkste voorstander van de volledig® Russische deelname aan internatio nale lichamen, zooals de Volkenbond en de Ver. Naties, beschouwd. Hij geloofde, dat het communistische Rusland en de kapitalistische lan den hun zienswijze door arbitrage met elkander zouden kunnen ver zoenen. Paus Plus XII heeft Zaterdag te Castel Gandolfo den Amerikaanschen bevelhebber In het Mlddellandsche Zee-gebied, luitenant generaal John C. H. Lee, m particuliere audiëntie ontvangen. De Amerikaansche en Britsehe au toriteiten in Duitschland hebben eert overeenkomst geratificeerd, die tea doel heeft de beperkingen op bet rei zen voor burgers tusschen de beida zones te verzachten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1