Kardinaal zegent de vaandels Bollenkweekers bundelen hun critiek Geslaagd openlucht spel -yacMTiE- DE HOND WOEF EN IK h ruïne van Brederode Laatste explosie te IJmuiden CEBUTO-REISBUREAUX De fraude te Noordwijk Manifestatie in het Stadion Kleine-kweekersprobleem actueel MAANDAG 26 AUGUSTUS 1946 ^AGINA STAD EN OMGEVING Eerste H.H. Missen Heler aangehouden Bloembollen waren niet( geweigerd Indië-middag 20 Amer. locomotieven aangekomen Diefstal in kerken Ambtenaar hield inleg vellen achter Staatsloterij Nieuw netnummer voor Amsterdam WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? Gisteren heeft pater P. de Graaff in de kathedraal van Sint Bavo zijn eerste plechtige H. Mis opgedragen met assistentie van pater v. d. Aardweg als diaken, pater Be Rooy als subdiaken en kapelaan H. de Wijs als presbyter- assistens. De plebaan, F. Filbry, hield de feestpredikatie. In de H. Hartkerk droeg pater A. van Steen S.V.D. zijn eerste plechtige H. Mis op met assisten tie van pater H. Ponsioen als dia ken, pater Wijnand Sluys als sub diaken en pastoor C. Hentzen als presbyter-assistens. Pater van Iersel S.V.D. hield de feestpredi katie. De Haarlemsche politie heeft gisteravond de hand kunnen leggen op den heler van den keuken knecht P-, die dezer dagen bij een restaurant in Haarlem, waar hij werkzaam was, een aantal etens borden had ontvreemd. De heler werd in Amsterdam aangehouden- De zending van 60 ton bloembol len, welke bij wijze van geschenk aan de Russische regeering zullerï worden aangeboden, zijn. naar wü nader vernemen, niet geweigerd, doch de Russen hebben slechts verzocht het Nederlandsch pre sentje van het comité „Bloemen als tolk onzer dankbaarheid" een week later te sturen in verband met een regeling tusschen den plantenziek- tekundigen dienst van beide lan den. Zaterdagmiddag is een bijeen komst gehouden voor de familie leden van de naar Indië vertrokken militairen van het regiment stoot troepen. Na de bedoeling van dezen contactmiddag uiteengezet te heb ben, deelde mevrouw Van Eeghen, de voorzitster" mede, dat zij in staat was gesteld den militairen van de eerste compagnie in Indië een Ne- derlandsche vlag, waarin verwerkt het regimentsembleem, toe te zen den, waardoor aan een vurig ge- koesterden wensch van deze solda ten kon worden voldaan. Vervol gens hield de heer G. L. Tichelman een interessante causerie met licht beelden over zijn jarenlange erva ring in onze tropen. Kan men zich voor een mid- deleeuwsch spel een mooieren achtergrond bedenken dan de ruïne van een eeuwenoud kasteel, waar vroeger naar alle waarschijnlijkheid abele spelen en sotternieën voor ridders en edellieden werden opgevoerd? Het was in ieder geval een voor treffelijk idee van de vereeni- ging „Santpoorts Bloei", om „De Ghesellen van den Spele" onder leiding van Ad. Hooykaas uit te noodigen op het terrein van de ruïne van Brederode een uitvoering te geven van „Lanceloei, prince van Dene marken-" Met uiteraard weinig technische middelen is dit gezelschap er in geslaagd dit wonderschoone stuk, dat- ons uit oude tijden Dewaard is gebleven, tot leven te wekken en den 20-sten eeuwschen toeschouwer in een wel zeer romantische sfeer te brengen. Het spel der acteurs en actrices was eenvoudig en daardoor zoo overtuigend en volkomen bij den stijl van het stuk passend. Alle spe lers zorgden voor een goede en duidelijke dictie, zoodat de oud- Nederlandsche tekst ook voor het leeken-oor, dat na enkele minuten met de eigenaardigheden van de taal eenigszins vertrouwd geraakte, te volgen was. Hent v. d. Horst als Lancelot, Janny van Oogen als zijn moeder, Ella Dekker als Sanderijn, Joh. Lappère als Reinout, Guus Ver- straete als ridder en Ad- Hooykaas als boschwachter, hebben den be woners van Velsen, Santpoort, Bloemendaal en Overvr.en, voor wie deze uitvoering in eerste instan tie was georganiseerd, een waarlijk onvergetelijken avond geschonken, mede door de vermakelijke sot ternie. „De Buskenblaser", welke hog ten tooneele werd gebracht. Het experiment kan in alle opzich ten geslaagd genoemd worden en het is te verwachten, dat de ruïne van Brederode nie-t de laatste maal „meegespeeld" beeft! Morgenavond 6 uur zal de laat ste phase van de vernielingswerk- zaamlieden aan de oude Duitsche Schnellboothafen te IJmniden in gaan. Bij deze explosie moeten de zelfde maatregelen getroffen wor den als bij de voorgaande. Zaterdag zijn te Haarlem 20 Amerikaansche dieselelecferische lo comotieven, bestemd voor goederen treinen, aangekomen. Het zijn ma chines, die de N.S. van het Ameri kaansche leger gekocht hebben en die nu ter revisie naar de Centrale Werkplaats gebracht zijn. Achttien locomotieven verkeeren in uitste kenden staat, de overige twee zijn de een meer, de andex minder be schadigd. Zaterdag is bij de politie van Haarlem aangifte gedaan van dief stal van damestasschen, porte- monnaies, portefeuilles etc., in ker ken gepleegd. Door ongunstige weersomstandig heden kon het openiuchtconcert, dat de H. O- V- op Dinsdag 20 Aug. in het Bloemend. Bosch zou geven, niet doorgaan. Dit concert is thans Dinsdag a.s. te 8 uur. Vandaag herdenkt het echtpaar P. VolbrachtSpanheim, wonende Casteleynstraat 4, den dag, waarop het vóór 50 jaar in het huwelijk werd verbonden. De burgemeester der gemeente Haarlemmermeer is verhinderd op 31 Augustus zijn spreekuur te hou den te Badhoevedorp en Zwanen burg. Nog plaatsen beschikbaar 4 dg. Arnhem en omg. 36.p.p 5 dg. Arnhem en omg. 46.50 p.p 8 dg. Valkenburg 98.50 p.p. Prima hotels, deskundige leiding Naar aanleiding van ee.n publica tie in onze editie van Zaterdag j.l. betreffende de fraude op het dis tributiekantoor te Noordwijk, kun nen wij nog het volgende mededee- len. Toen eenige dagen geleden een ingezetene constateerde dat een ambtenaar van het distributiekan toor tegen het in ontvangst nemen van geld distributiebescheiden op den openbaren weg verhandelde, wekte dit zijn argwaan op, zoodat hij de politie daarvan in kennis stelde. Na een langdurig verhoor viel de betreffende persoon door de mand. Hij bekende, dat hij meer malen bonnen had verhandeld. Om niet al te zeer in een kwaad dag licht te komen, deelde hij nog mede dat andere ambtenaren, met name een gewezen ambtenaar, thans in Den Haag werkzaam, zich daar ook wel aan schuldig maakten. De ex-ambtenaar bekende dat hij van den herfst van het vorig jaar af knoeierijen had gepleegd. Hij had 18 inlegvellen in zijn bezit weten te krijgen, zoodat hij in iedere periode over even zooveel bonkaarten en tabaks-versnape- ringskaarten beschikte. Een door hem in den arm genomen hulp politieagent maakte er „klein geld" van en werd prompt beloond met eenige bonkaarten. De eerste amb tenaar, die van alles op de hoogte was, kreeg als zwijggeld een ta- bakskaart. De drie genoemde perso nen zijn ter beschikking gesteld van den officier van justitie. Een scène tijdens de opvoering van LcmceloetPrince van Denemarken" in de ruïne van Brederode te Santpoort 7. „Hola, Woef, wat heb je een haast!" riep ik, want de hond stond warempel al tegen de deur op te springen, nog vóór ik goed en toei de trap af was. Maar Woef gaf geen antwoord. Hij kefte alleen heel ge woon, zooals ik hem dat zoo dikwij'S- had hooren doen. Dat was natuurlij!:, omdat Sientje juist in de gang bezig was de ramen te lappen. Hij wilde voor haar niet weten,dat hij "kon praten. Nogal duidelijk, niet? Op straat zette hij er meteen een flink vaartje in en ik had moeite, hem bij te houden, hoewel ik toch het hardst kon loopen van al le jongens van mijn klas. Maar lang duurde die wedloop niet, want aan het eind van de straat kwam Pluto van slager Klapstuk den hoek om stuiven. „Heb je de kluif bij je?" hijgde Woef, maar de woorden bleven hem aanstonds in den bek steken: om Pluto's kop zat een groot ver. band. „Dat heeft Filomeentje, die venijnige kat van de dames Kakelaar, me geleverd!" gromde Pluto. „En nu heb ik door de drukte heelemaal niet meer aan dat kluifje voor jou ge dacht." „Dat begrijp ik," knikte Woef. „Maar Pluto, ik zeg je, we zullen dat valsche Jcattenbeest eens mores leeren!" „Dat zullen we ze ker!" zei Pluto grimmig. „Om te be. ginnen ga ik me beklagen bij Joep, den kater van dokier Bitterdrank, die, zooals je weet, de aanvoerder van de katten hier in de stad is." „Top, ik ben je man!" riep Woef geestdriftig en meteen renden ze al lebei weg. Ik er achteraan, dat kun je denken! In het voortuintje van. 'het doktershuis lap Joep, de kaler, op z'n zeven gemakken van het zon. netje te genieten. Toen de honden door het openstaande hek binnen kwamen en allebei tegelijk tegen hem begonnen te praten, rekte hij zich eerst eens uit, gaapte geweldig en hoorde vervolgens bedaard toe. (Vervolg van pag. 1) De lucht was gesluierd en donker en de eerste regendroppels vielen toen de Waffen S.S. binnenrukte, minder imponeerend dan de Arbeidsdienst. Zij marcheerden caricaturaal naar het podium, formeerden het haken kruis, dat tenslotte in een makenden carroussel de vrijwilligers aantrok en meevoerde voor Kriegsmarine en Oost front; „het was maar een handjevol" herinnerde de spreker, want ook nu wendde de massa der Katholieke jeugd zich demonstratief af. En eindelijk werd in één suggestief beeld heel de verschrikking van razzia's, menschen- roof en onderduiken teruggeroepen, de wilde vlucht van duizenden tus schen weer andere duizenden, die knielden en de ruggen kromden om veilig te zijn en ongezien. Een wilde horde van Duitsche militairen, gemas kerd als kannibalen, joeg de vluchte lingen op, dreef hen samen op het podium en voerde hen weg. De herinnering aan alle doorstane beproevingen in het verleden mocht niet worden afgesloten zonder hen te herdenken, die vielen. Spelers en toe- flOOO— 6046 21144 5905; f400.— 20385 3319 18613; t 200.— 18023 11748 17838; flOO— 1909 7046 9967 20933 5101 6007 14080 15497 18417 16120 9321 12031 7430 5621 3007. Binnenkort zullen de verschillen de plaateen van het telefoondistrict Amsterdam zich automatisch met de stad Amsterdam kunnen verbin den met het netnummer (Kenge tal) K 20. Het nummer K 2900 ver. valt daarmee niet. In de Nachtegaal te Lisse ver gaderde Zaterdagmiddag de Kring Bollenstreek L.T.B. Er hing een geladen stemming in de geheel gevulde vergaderzaal. Toen voor zitter, W. L. Onderwater in zijn openingswoord het Bedrijfsschap voor Sierteeltgewassen onder schot genomen had, nam de vergadering in felle bewoordingen dit over heidsorgaan onder het mes. Alge meen was men van oordeel, dat de minister de meening is toegedaan, dat er bedrjjfsgenooten in het be drijfsschap zitting heben. Dit is een ernstig misverstand. Men striemde den dictatorialen en ka- pitalistischen geest van dit be drijfsschap. De kweekers zijn sleihts nummers die kunnen betalen; maar niet weten waar hun geld bhjft. Zonder ruggespraak worden maatregelen genomen. Naast deze critiek, kwam de teeltregeling ter sprake. Dertien jaren zit men reeds onder dt maatregelen. Gedurende al dien tijd, aldus verschillende stemmen, is er geknoeid met het teeltrecht. Vooral onder de bezetting hebben overtredingen plaats gehad in het groot en in het klein door brood- vechters en zwarte handelaren. Het kieine-kweekersprobleem is actueei en eischt een oplossing. Waarom geen verhooging van teeltrecht naar gelang men grooter gezin heeft? luidt de vraag. Algemeen verlangt men een revisie vanaf 1933. Thans is het een chaos. In dit verband kwam het surplusfonds aan de orde. De verantwoordelijke organen misleiden de kweekers jaar-in, jaar-uit. Een der sprekers heeft berekend, dat het surpluS geen 30, maar meer dan 54 pet. is. Teveel drukt den prijs en daar heb ben sommigen voordeel vari. Vorig jaar zijn honderden H.A.bollen clandestien geeteeld. Men heeft ze onbeschaamd op de markt kunnen brengen. Deze lieden gaan tot nu vrij uit en de bona-fide kweekers kunnen er armoede om lijden. Ve len hunner zijn reeds verplicht voorschotten op te nemen bij bank en veiling. Beter ware wanneer de regeering dit jaar de kosten van het surplus voor haar rekening nam. Diverse practische voorstel len werden nog gedaan o.a. ten aanzien van de inkrimping. De prijsbepaling kreeg van ver schillende zijden een beurt. Som migen meenden, dat de prijzen te hoog zijn. Anderen daarentegen verklaarden, dat, wanneer men den kostprijs van het product zou be palen, eerder sprake zou zijn van een te lagen prijs. Er is verschil tusschen de teeltkosten hier en in andere streken. Thans blijkt, dat er verschillenden beneden den mi nimumprijs verkoopen. Vervolgens kwam de export ter sprake. Deze ligt in handen van een kartel, werd opgemerkt. Er zijn nog afzet-mogelijkheden genoeg, maar de kliek wil geen concurren tie van nieuwe reizigers. In deze richting wordt reeds actie gevoerd. Het buitenland mist de ervaring, den geschikten bodem en het ma teriaal om blijvend goed plantgoed op te leveren. Dit blijft onze taak. De kweekers moeten echter den prijs niet te hoog stellen. Terloops werd ook de chaotische toestand in het vereenigingsleven der Dollenkweekers besproken. De oplossing is: de Stichting voor den Landbouw, aldus voorzitter, waarin de drie standsorganisaties van werkgevers in den landbouw en de drie vakvereenigingen van de landarbeiders elkander treffen. De L.T.B. als de grootste sociaal-eco nomische bollenkweekersorganisa- tie dient hierin een waardige plaats in te nemen. Met één zetel in een bollencommissie van 9 personen neemt men echter geen genoegen. Prof. A. Cleophas, geestelijk ad viseur van den Kring wees op de noodzaak van principieel onder wijs en van de bedrijfsvoorlichting voor de kleinere kweekers. Spr. kon momenteel geen katholieke lagere tuinbouwschool op korten termijn toezeggen. Noodzakelijk ls ze, doch wanneer de katholieken medewerken, om elders een neu trale tuinbouwschool te stichten, benadeelen zij niet alleen de katho lieke zaak, maar snijden ook prac- tisch den pas af om in dezen kring nog een kath. tuinbouwschool op te richten. Na de rondvraag ging voorzitter met een woord van dank over tot sluiting van deze wel zeer geani meerde vergadering. schouwers vereenigden zich in de stilte van zwijgend gebed. De vlaggen daal den halfstok, zacht orgelend weer klonk het Wilhelmus en heldere stem men zongen: „In Paradisum". Ver weg rolde de donder. Het scheen cf de natuur aandeel wenschte in het spel en tot dusver paste haar rol won derwel in het vertoonde, waarvan zij dreiging en ernst verhoogde. Nog ster ker werd dit als de gevaren van na den oorlog de Jeugd kwamen belagen en achter paars-roode' vlaggen, onder het stootend rhythme van dof, fel ge scandeerd tromgeroffel de materte- menschen in overalls hun eendere massa's de ruimte in stuwden om do Kajotters uit te dagen. Telkens flitste de bliksem. Lage wolkenflarden, dre ven als verwaaide smook over het sta dion. Angstig fladderde een vogel voorbij. Het beeld was imponeerend van sbmbere spanning. Hadden thans de Kajotters volhard, dan had van hun spel meer dan bij zonnigen hemel een machtige bekoring uit kunnen gaan. Maar de regen viel steeds dien ter en doorweekte de spelers tot op het hemd. En dat werd velen te bar. Zij vluchtten uit de carré's om hun regenjassen te zoeken langs het veld of dekking te vinden voor de tribu nes. Daarmede was de chaos geboren. Wij willen niemand hard vallen. De regen was meedoogenloos en misschien mocht zooveel discipline van een nog Jonge organisatie niet worden verwacht. Maar er waren groote groepen, die wél stand hiel den en zij maakten mogelijk, dat het spel ondanks alles doorgang vond. De materie-menschen werden teruggewezen; hun leuzen schamp ten af tegen de katholieke overtui ging. En triomfantelijk werden de vlaggen der K.A.J. thans door de Marathon-poort binnengedragen, een vloedgolf van helle kleuren, die bijna twintig minuten lang het sta dion binnen drong. Het stadion ap- plaudiseerde en Juichde, geïmponeerd ondanks de verwarring, die aan alle zijden heerschte. Apotheose De plechtige apotheose, de zege ning van de nationale en diocesa ne vlaggen voor de eere-tribune door Kardinaal de Jong en de af kondiging van het beginsel- en ac tieprogram door Geert Simons, na tionaal voorzitter, Toon v. d. Horst, nationaal secretaris, Jos Veldman, nationaal bestuurder en verbin dingsman en H. van den Bergh, na tionaal aalmoezenier, ging in den chaos voor een goed deel verloren. HILVERSUM I - 301 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.20 Pluk den dag. 9.00 Vrouw. 9.45 Lichtbaken. 10.10 Gram. 10.45 Voordracht. 11.00 Gram. 11.30 Meditatie. 11.45 Fam - berichten uit Indië. 12.00 Angelus. 12.03 Zangrecital. 12.25 Zonnewij zer. 12.30 Lunchconcert. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 13 45 Vraag gesprek. 14.00 Gram. 15 00 Vrouw. 16.00 Ziekenbezoek. 16.30 Lezing. 17.30 Ensemble. 17.45 Het Rijk over zee. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram. 19.30 Jongeren. 19-45 Departement. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N.M.I. 20.15 Radio Philh. orkest. 21.15 Film kwartier. 2130 Zangdeclamatie. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.20 Avondgebed. 22.35 Ensemble. 23 00 Gram. 23.15 Schaaktournooi Gro ningen. HILVERSUM II - 415 7 qo Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.3Ó' Waterst. 9 50 Gram. 10.30 Vrouw. 10.35 Jetty Cantor. 11.00 Vroolijke voordracht. 11 30 Gram. 12.00 Lvra Trio. 12.30 Ons Platteland. 12.40 De Papavers. 13.00 Nieuws. 13.15 Vaudeville-or kest. 14.00 Ida de Leeuw van Kees. 14 20 Concert. 15.00 Causerie. 15.15 Gram. 15.30 Kamerorkest. 16.30 Kindertijd. 16.45 Omroepka- roerorkest. 17.30 Dansorkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Septet. 1915 Ned. Jeugdgemeenschap. 19 30 Omroep orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Actua liteiten. 21.20 Causerie. 21.30 The Romancers. 22.15 Buitenl. overz. 22.30 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.45 Gram. Directeur: J. J. W Boerrigter. Waarn. Hoofdredacteur; W. 5everin

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2