I Australisch afgevaardigde contra de Russen „Abraham Crynssen" ingezet Weer overval op taxi-chauffeur A rbeidsvreagde „Angst waart rond in Europa" Vonnis te Neurenberg 23 September? Vuur geopend op terroristen Lord Killearn confereert Zijn intermediaire rol Koningin beschikt op gratieverzoeken Wagen later vernield teruggevonden Piloot verbrand bij vliegtuigongeluk Scherpe repliek van Molotof Tot hoofd en hart 69ste JAARGANG No. 23631 WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per weelc Opschudding op conferentie Het weer. Toestand Mgr. Van Noort vooruitgaand O NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Het is een goed teeken, wan neer men bij bet einde van zijn vacantie het prettige ge voel heelt, opnieuw, als het ware met een schoone lei, te begin nen. Heeft men zijn vacantie goed doorgebracht, d.w.z. door werkelijk eenigen tijd „vrij" geweest te zijn van zijn dagelijkschen arbeid het Latijnse he werkwoord „vacare" beteekent „vrij zijn" heeft de ste deling inderdaad op gepaste wijze van Gods schoone natuur genoten, waartoe hem anders zoo weinig kans wordt geboden, dan voelt hy zich geestelijk en lichamelijk weer fit om Zijn da'gelijksche werk te hervatten. Als de arbeider in onzen tijd nog ooit iets van arbeidsvreugde be speurt, dan moet het zijn op den morgen, dat hy weer frisch en mon ter naar fabriek, kantooi of werk plaats gaat. Zoo moet het zijn. Helaas geloo- ven wij, dat dit dikwijls niet het geval is. De dagelijksche zorgen voor het gezin drukken vaak zóó zwaar; de omstandigheden, waaronder het werk verricht moet warden, zijn niet zelden zóó moeilijk en het loon of salaris waarmede zijn prestaties ge waardeerd worden, zóó* laag, in na- oorlogsche verhoudingen gezien, dat men zich er nauwelijks over kan verwonderen, dat de productie, nauw samenhangend met den arbeidslust, eerder achter- dan vooruit loopt. Wij zouden het betreuren, indien men ons pessimisme zou verwijten. Dat is het geenszins. Maar wel wil len Wjj de feiten constateeren en de óorzaken onderzoeken. Als wij dit doen, dan beteekent dat niet, dat wij blind zijn voor het prachtige werk dat op menig gebied, dank zij de energie, durf en doorzettingsvermogen van bedrijven Ris de Spoorwegen, de K.L.M., scheepvaartmaatschappijen enz., ver richt wordt. Dat thans reeds, nog geen anderhalf Jaar na de bevrijding, zooveel spoorbruggen, waaronder de Moerdijkbrug, weer hersteld zijn, dat' de vogels van de K.L.M heel het wereldluchtruim doorklieven, stemt tot vreugde en dwingt respect af èn voor de leiding dier bedrijven èn Voor de arbeiders. Toch blijven dit uitzonderingen. Immers algemeen hoort men de klacht, dat de arbeids prestaties 'tertigloopen. Het snelle tempo, waarmede onmiddellijk na de bevrijdng het werk werd aange vat, werd niet volgehouden, was mis schien ook physiek onmogelijk. Een der oorzaken van dezen te ruggang is ontegenzeglijk ook de nog steeds heerschende onrust, die velen heeft aan gegrepen. Zoolang de schoenmaker er niet tegen opziet de leest de leest te laten en alles in het werk stelt om in de uniform van politie-agent fond te loopen, de kapper het als zijn hoogste Ideaal beschouwt als ambtenaar van den C.C.D. op te treden en de ambtenaar het liefst piaar de oude wereld wenscht te verlaten om in de nieuwe wereld een ander emplooi te vinden, zoo lang deze verlangens niet zijn ver dwenen, zoolang zal er ook geen rust komen in de arbeidsverhoudin gen, zoolang zal er ook geen sprake van arbeidsvreugde en daarmede van toename der prestaties zijn. Deze onrust Is niets anders dan pen uiting van ontevredenheid. Men imeent, hoe begrijpelijk ook, de in (je oorlogsjaren opgekropte onte vredenheid te kunnen laten ver dwijnen door zich te storten in het tongekende „nieuwe", het romanti sche avontuurlijke, zonder te willen Inzien, dat dit meestal op teleur stelling zal uttloopen. Het zoeken haar geluk is den mensch aange boren en het schijnt, dat deze drang juist in revolutionnalre perioden een grooteren omvang aanneemt. De zucht naar verandering beleeft een hausse, maar het oude Nederland- sche spreekwoord „elke verandering Is geen verbetering" is nog steeds waar. Het vertrouwen in eigen werk, de voldoening over het zelf gepres teerde moet weer terugkeeren. Toch zou het verkeerd zijn hierbij alléén te letten op de houding van den arbeider. Wij schreven hierboven reeds, dat de waardeering voor den arbeid mede een der voorwaar den is om bij den werker weer ar beidsvreugde op te wekken. Pater Jacobs M.S C. schreef daar dezer dagen een hartig woordje over in het Limburgsche Dagblad, dat wij hier met instemming overnemen: „De arbeiders uit het kapitalistisch grootbedrijf kennen geen arbeids vreugde meer; zij constateeren da>, de kapitalistische arbeidsmethoden hen er van beroofd hebben, en zij voelen dat als een bitter onrecht. tAla dat onrecht niet ongedaan Wordt gemaakt, indien de arbeids vreugde geen normaal bezit wordt van lederen goedwillenden arbeider, dan zal er nooit sociale vrede komen. - y, naar de oorzaken van de aantrekkingskracht van het com munisme speurt, mag 'daarmede wel terdege rekening. houden. Het stempel van minderwaardig heid dat nog maar al te vaak op den arbeider gedrukt wordt, voelt hy en daar heeft hij groot gelijk in als een grletvend onrecht, waartegen hij ln verzet moet komen. En is het dan te verwonderen dat er arbeiders ai]n die deze zoo na tuurlijke en rechtvaardige verzets houding op een verkeerde manier Onderstrepen, n.l. door hun sympa thiebetuiging aan het communisme? Er is maar één afdoend middel om aan het communisme zijn aantrek kingskracht te ontnemen: alles doen wat binnen het bereik van het men- schelijk kunnen ligt om de oorzaken Iran de ontevredenheid weg te ne men." Zooals wjj zagen liggen deze oor- Gedurende de herdenking, van den tweeden verjaardag van de bevrijding van Parijs wérden de delegaties van de vredescon ferentie uitgenoodiad een parade bij te wonen. Op de voor het stadhuis gebouivde eere-tribunewaren de plaatsen voor de gedelegeerden in Fransche alphabetische volgorde aange- gewezen, zoodat de Russische afgevaardigden op de tweede rij kioamen. Molotof noch Manoeïlsky namen hiermee genoegen en gingen heen meteen nadat Bidault gearriveerd was. Op de foto ziet men Molotof, gevolgd door Manoeïlsky, weggaan In de zitting van de Parü- sche vredesconferentie van Dinsdag is een ernstige bot sing voorgevallen tusschen de Australische gedelegeerde Beas- ley en de Russische delegatie. De opmerkingen van de Russen, dat Australië niets van den oorlog geleden had en duizen den kilometers van de omstre den gebieden in Europa verwij derd was, had bij de Australi sche delegatie reeds een geprik- Verwachting tot Donderdag avond: Koel weer met wisselende be wolking en regenbuien, hier en daar gepaard gaande met on weer. Krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige Zuid westelijke wind Zon onder 19.38 maan 8.31 20.59, zon op 5.45. Naar van gezaghebbende bron wordt te kennen gegeven zal het in ternationale militaire gerechtshof te Neurenberg waarschijnlijk na slui ting van het proces drie weken op reces gaan. Indien het proces Zater dag beëindigd wordt, zal het uitspre ken van het vonnis zeer waarschijn lijk tegen 23 Sept. geschieden. Benoemd is tot koninklijk com missaris bfj de Nederl. Bank prof. mr. F. de vries, hoogleeraar aan de Uni versiteit van Amsterdam. De Marine Voorlichtingsdienst te Batavia meldt: Bij recente verhoogde activiteit nabij Semarang heeft Hr. Ms. „Abraham Crynssen" den aldaar ge legerde troepen assistentie verleend op verzoek van den brigade-com mandant. Op den eersten dag van de actie werd vuur afgegeven op een vijandelijke battery, die de Ne- derlandsche troepen op het vlieg veld beschoot. Den volgenden dag werd een vijandelijke positie ten N.O. van Tambaksari onder vuur genomen. Hierbij werd kennelijk een opslagplaats geraakt, daar er een geweldige brand ontstond die op 24 K.M. afstand nog zichtbaar was en 8 uren voortduurde. Later op den dag werd een observatiepost ten Noorden van Kali Demak be- Gisteren heeft Lord Killearn een tweede ontmoeting gehad met dr. Van Mook. Later bracht hy een bezoek aan den Ameri- kaanschen consul-generaal, den heer Foote. De onderhandelingen gingen over nog krachtiger pogingen van de Engelschen, om te komen tot nieuiw contact tusschen de Neder landers en Indonesiërs. en Killearn heeft voorts een bespre king gehad met den plaatsvervan- genden Indonesischen „minister" van Budtenlandsche Zaken, Hadji Agoes Salim en den „minister" van Propaganae, Natsir. Aneta heeft vernomen, dat Lord Killearn hun een boodschap voor Sjahrir heeft medegegeven, waarin o.a. wordt gezegd, dat Killearn naar Batavia gekomen was om zijn diensten aan te bieden en het op prijs zou stel len een spoedige ontmoeting met Sjahrir te hebben. .De republikei nen trachten op dit oogenblis Sjahrir in Djokjakarta te bereiken om hem te verzoeken onmiddellijk naar Batavia terug te keeren. Lord Killearn, die Donderdag a.s. weer zal vertrekken, gaf den repu blikeinen te kennen, dat hij de volgende week voor het houden van besprekingen met Sjahrir op- zaken èn bij den arbeider zelf èn bij de Instanties, die boven hem gesteld zijn. De ongebreidelde zucht naar verandering moet verdwijnen en de liefde tot het eigen vak terugkeeren. Van den anderen kant moeten de sociale toestanden, waaronder de ar beider werkt, zoodanig worden, dat zij een behoorlijk bestaan mogelijk maken, een bestaan, dat hem niet een minimum geeft om niet te ver kommeren, maar een bestaan, dat het hem mogelijk maakt een werke lijk menschwaardig bestaan te leiden. Éérst dan zal de nieuwe sociale orde mogelijk zijn, waarover Paus Pius XI in Zijn beroemde en cycliek „Quadragesimo Anno" sprak, maar waarvan in de praktijk, aelfs in ons Christelijk Nederland, vaak nog zoo weinig ïs te bespeuren. nieuw naar Batavia zal komen, in dien deze niet vóór Donderdag zou kunnen terugkeeren. Het bezoek van Lord Kil learn draagt een uitsluitend informatief karakter. Hy heeft niet tot taak middelen te zoe ken om de onderhandelingen te doen hervatten, zoo sohryft de semi-officieele London Press Service. Men verwacht dat deze hervat zullen worden, zoodra de Oommissie-Generaal in het begin van de volgende maand te Batavia arriveert. Men verwacht, dat Lord Kil learn gereed zal staan in de toe komst naar Neó.-Indië terug te keeren, indien hij van nut zou kunnen zijn als bemiddelaar. Hij neemt dus feitelijk de taak van Clark Kerr over. schoten. Verder werd een mitrail leuropstelling onder vuur genomen en later door een landingsdivisie vernietigd. Tegen den avond werd gevuurd op een gebouw waarin zich terroristen ophielden. Het gebouw werd zwaar beschadigd. De minister van Justitie maakt bekend, dat H. M. de Koningin af wijzend heeft beschikt op de gra tieverzoeken van J. E. Feenstra, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem en van J- C. Moolenijzer, tot de doodstraf ver oordeeld by sententie van het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam. Tevens wordt bekend gemaakt, dat H. M. de Koningin gratie heeft verleend aan C. Kooiman, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage en aan M. van der Kuur en S. Bakker, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam. De doodstraf is ten aan zien van deze laatste drie veroor deelden in het gratiebesluit ver wisseld in levenslange gevangenis straf. De toestand van Mgr. dr. G. C. van Noort is naar het oordeel van den verplegenden geneesheer zeer bevredigend en vooruitgaand'. Mgr. heeft de laatste dagen bezoek ont vangen van tal van hooge geeste lijken. Voor de tweede maal in zeer korten tijd is een chauffeur van een Amsterdamsche blokband- taxi het slachtoffer geworden van een roofoverval. Maandagavond spraken op den Dam twee burgers en een militair den chauffeur aan. Zjj hadden den trein gemist en wilden nu per taxi naar Haarlem. Toen de taxi ter hoogte van Halfweg reed, gaf een der inzittenden den chauffeur be vel tot stoppen en op hetzelfde moment voelde deze chauffeur twee revolvers in zijn rug. De overval lers eischten zijn geld en den wa gen. Het gelukte den chauffeur het portier te openen en hy trachtte de aandacht te trekken van een tegen ligger. Op dat moment begonnen de overvallers op hem te schieten en de bestuurder van den passée- renden auto, die meende, dat er op hem gevuurd werd, reed door. In- tusschen was het den chauffeur gelukt uit zijn wagen te springen en een tweeden auto aan te hou den. IJlings reed hij naar den po litiepost bij de Amsterdamsche Poort in Haarlem en vandaar naar het bureau in de Smedestraat, waar aangifte werd gedaan. Later op den avond meldde een automo bilist de politie, dat op den weg een totaal vernielde blokibandtaxi lag. Inderdaad bleek dit de ge zochte wagen te zijn. De dieven •zijn vermoedelijk eerst tegen een lichtmast, daarna tegen een boom gereden, waardoor de wagen is ge kanteld. De taxi is totaal vernield en niet meer te repareeren. De politie te Halfweg vond in den wa gen een revolver en een militair uitrustingsstuk. Zy heeft direct een onderzoek ingesteld, maar tot nu toe ontbreekt ieder spoor van de daders. kelde stemming te weeg ge bracht. Er ontstond groote opschud ding onder de gedelegeerden toen Beasley een vernietigenden aanval op Sovjet-Rusland opende, waarbij hij woorden als „leugens", „intimidatie" en „machtspolitiek" de zaal in- slingerde. Beasley trad op als verdediger van een Australisch mede-lid, wiens argumenten in de Italiaan- sche politieke en economische com missie gekleineerd waren door Wis- jinsky, en zei, dat „de Russische tactiek om tegenstanders de Rus sische meening op te dringen lang, zamerhand ondraaglijk wordt". Op dit punt kwam de voorzitter tusschenbeide, om Beasley het zwij gen op te leggen, en vroeg hem of hij het incident niet als gesloten kon beschouwen. Inmiddels was Wisjinsky opgestaan om te protes teeren tegen de Australische op merkingen. „Leven zonder angst bestaat te genwoordig niet," vervolgde Beasley, terwijl een doodsche stilte heersch- te in de zaal. „Angst waart rond in Europa, dat er na dezen oorlog droevig uitziet en deze angst wordt verhevigd door de Russische tactiek om aan tegenstanders de Russische meening op te dringen. Wij weigeren ons te laten intimideeren." Beasley scheer bijzonder verbit terd te zijn over een vroegere op merking van Wisjinsky, dat „Australië het verst verwijderd ligt van Europa en 35 pet. van de voor stellen op de conferentie heeft ge daan". „Wy weigeren te erkennen," al dus vervolgde hij, „dat Rusland meer recht heeft dan wij." De Russische delegatie schaarde zich rond Wisjinsky en lachte om den aanval van Beasley. „De Russische tactiek wordt langzamerhand ondraaglijk," barst te Beasley uit. „Ik weiger aange blaft en uitgekafferd te worden door wien dan ook." Molotof repliceerde weer, dat Rusland grootere offers heeft ge bracht in den oorlog dan Australië. De actie van Australië noemde hij tendentieus en bevooroordeeld. De Australische delegatie heeft ons bijna verdronken in de stapels amendementen, die zij Ingediend heeft. Dit veronderstelt hulp, want het is duidelijk, dat geen enkele de legatie alleen in staat is zoovele amendementen op te stellen. De voorstellen van Australië t. a. v. herstelbetalingen zijn gericht te gen de Sowjet-Unie en niet ge daan ten gunste van de betrok ken landen, die ze moeten ver richten. Alle actie van de Australi sche delegatie is tegen de Sowjet- Unie gericht, aldus besloot Molotof. Op het vliegveld „Nerhoven" te Gilze-Rijen is Dinsdagochtend een. ernstig ongeluk gebeurd. Omstreeks 11 uur is het lesvliegtuig FHUAK Tiger Moth van de Rijkslucht vaartschool vermoedelijk door te weinig snelheid in de bocht bij het dalen op het vliegterrein neerge stort en in brand geraakt. Men kon er helaas niet in slagen de vlammen te blusschen, waardoor de vliegenier levend verbrand ts. Het slachtoffer Is de 19-jarige leer ling-vliegenier P. Sodderland uit Den Haag. Men moet leeren kijken. Velen beginnen pas goed te kijken, als ze al slecht meer zien kunnen en zeer velen sluiten voor goed de oogen zonder ze ooit goed te hebben \open gehad. j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1