Mr. Van Kleffens verzet zich tegen Oekrainsche aanklacht Geen ongefundeerde klachten Lord Killearn naar Sjahrir Vraag naar vereenvoudiging op Parijsche conferentie H Tot hoofd en hart Reconstructie van het Britsche kabinet? Oude en nieuwe attracties in Artis „7 December-divisie l) Slotfaze van het proces te Neurenberg Geen bespreking met Soekarno Wordt de brug over de kloof geslagen DE „VOLENDAM" VERLAAT MELBOURNE Het weer Degrelle wordt niet in Argentinië toegelaten „De am btenarengalerij Feenstra heden geëxecuteerd BON VOOR SCHEERZEEP Rantsoenbonnen voor fruit Lady Baden Powell naar ons land OM DE DARDANELLEN 69ste JAARGANG No. 23632 DONDERDAG 29 AUGUSTUS 194< Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week ff ff De Haarlemsche gasten 'met hun Engelsche gastheeren en vrouwen op het afscheidsbal in Derby. In het midden mr. Johnson, burgemeester van Derby, rechts van hem de heer Warnier, secretaris van het Haarlemsche comité, en vóór dezen de gemeente-secretaris van Derby, mr. Hill. Arts ontvoerd Moeilijkheden bij het vertrek Schip teruggeroepen Aan execuEie onttrokken Amer. vlooteskader door Middellandsche Zee Wees tevreden met uw eigen leven en staar u niet blind op dat van anderen. Groote dchnes en heeren ver orberen alleen meer porties en maken meer borden vuil, doch na hun maaltijd zijn ze \vaak niet zoo verzadigd als gij. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In de zitting van den Veilig heidsraad te New-York verzette Mr. Van Kleffens zich gister avond tegen de Oekrainsche aanklacht tegen Griekenland. In een rede gaf hij den raad in overweging de standing van den raad niet uit het oog te verliezen „Indien wij toestaan, dat dit li chaam een klankbord van ongefun deerde klachten wordt, zal het snel ln achting dalen," aldus onze ge delegeerde. Mr. van Kleffens be toogde, dat de raad zich, alvorens kwesties op de agenda te plaatsen, jnoet overtuigen van de gegrond heid der aanklacht. Hij zelde de eer Woensdag ls ln het proces te Neu renberg een geschreven verklaring (van kol. Bürker van den Duitschen generalen staf Ingediend. Volgens deze verklaring zou Keitel alle ac tieve voorbereidingen tot het voeren van een bacterlënoorlog' in Sept. 1943 Verboden hebben. De president moest Julde om stilte verzoeken, toen de verdediger voor de S.A. beweerde, dat Duttsche krijgsgevangenen in de Sovjet-zone in onwetendheid wer den gehouden Inzake faciliteiten Voor het indienen van bewijzen bij het hof. „Dat is een van de meest belangrijke bezwaren tegen dit pro fes, die in de geschiedenis zullen geboekstaafd blijven", zeide deze verdediger. Rechter Lawrence zeide, dat hiervan geen bewijs was. Volgens hem waren er ln de kampen ln de Oostelijke zone biljetten aangeplakt. Volgens een zegsman te Neuren berg zal de uitspraak omstreeks 20 September twee dagen in beslag ne men en een nieuwe Internationale wet voor de toekomst scheppen. Het tribunaal staat voor de kolossale taak 5 millioen woorden, die gedu- tende de afgeloopen negen maanden Werden gesproken, bij de bewijs- schaal te leggen. Het meerendeel der 21 beklaagden te Neurenberg heeft zijn laatste ver klaring voorbereid. Gemiddeld be slaan deze verklaringen 10 getypte Vellen. Het voorlezen hiervan duurt circa twintig minuten. In totaal zou hiervoor dus zeven uur noodig zijn. Goering heeft zich tot nes pagi na's beperkt. De kortste verklaring' een halve pagina is afkomstig van von Neurath. ste te zullen zijn, die voor plaat sing op de agenda zou stemmen, wanneer de Oekraine met behoorlij ke bewijzen zou komen. De Russische afgevaardigde, Gro- myko, zeide, dat Van Kleffens' rede een „verdraaiing van de waarheid' was. De Engelschman Cadogan steunde het Nederlandsche voor stel. De bespreking van de Oekrain sche aanklacht werd vervolgens op geschort. Vervolgens ging men ovt-r tot de bespreking van de verzoeken tot toelating tot de Organisatie dec Ver. Volken, welke verschillende landen hebben Ingediend. De mee ningen liepen over de verschillende aanvragen zeer uiteen. Amerika ver zette zich tegen het lidmaatschap van Albanië en Mongolië. Lord Killearn is vanmorgen per vliegtuig naar Djokjakarta vertrokken, teneinde een ont moeting te hebben met Sjahrir. Een officieele Britsche woordvoer der heeft verklaard, dat Killearn geen plan heeft gemaakt, tijdens de besprekingen die in Djokjakarta worden gehouden, Soekarno te ontmoeten. Hij legde er den nadruk op, dat de ontmoeting van vandaag niets aan Lord Killeam's plan ver andert, volgende week naar Batavia terug te keeren. Men gelooft, dat het bezoek aan de Indonesische „hoofdstad", dat voor een hoogen Britschen diplo maat zonder precedent is Clark Herr heeft, toen hij in Maart op Java was, nooit een bezoek aan het binnenland gebracht den wensch ven Killearn weerspiegelt, de door de Indonesiërs uitgesproken vrees, dat hij Java onder Neder landsche auspiciën bezoekt, te doen verdwijnen. Een trein, overvol met Indo nesiërs ln feeststemming, ls ten gevolge van een botsing op een overweg te Batavia veranderd ln een val des doods. De trein ramde een vrachtauto, die ten gevolge van die botsing tegen een mast van de hoogspanning sloeg. De mast knapte af en de Op voorstel van de Engelsche en Amerikaansche afgevaardig den, Bevin en Byrnes, zullen de Groote Vier vandaag bijeenkomen om te trachten de procedure der besprekingen op de Parijsche con ferentie te vereenvoudigen. De lusteiooze gedelegeerden hebben bp de ontmoeting, die de Groote Vier vandaag hebben, hun laatste hoop gevestigd, dat zij de Vredesconferen tie van Parijs uit het moeras van twist en achterdocht waarin zij is vastgeloopen, zal kunnen trekken. Indien de ministers van Buiten- landsche Zaken er niet ln slagen de procedure op de een of andere wijze poepeler te maken en hun eigen openlijke botsingen te vermijden, dan kan de conferentie zich er wel op voorbereiden dat zij ln de koude Pa rijsche hotels en ln de spelonkach tige commissie-zalen van het Luxem bourg zal moeten overwinteren. Bij het huidige tempo zal zij nooit de vijf verdragsontwerpen voor 1947 kunnen afleveren. De mate waarin ds onderlinge vee- tes de conferentie zijn binnenge- iwerd gisteren duidelijk op de zitting van de economische commis sie voor Finland en den Balkan, waar op Molotof veertig minuten besteed de aan een aanval op een omstreden Australisch amendement, zelfs nadat dit amendement was Ingetrokken. De gedelegeerden hopen, dat Molotofs verklaring in deze commissie het laatste schot I9 ih den woedenden strijd tusschen Rusland en Australië, welke deze week het grootste deel van den tijd van twee werkcommis- sles heeft opgeëischt. De gedelegeerden van vele kleinere landen hopen, dat de Groote Vier hun onderlinge betrekkingen heden voldoende kunnen versterken om hun twistpunten buiten de conferentie te houden, opdat deze aan het werk kan gaan. Het sluiten van de kloof, welke thans zonder camouflage tusschen Oost en West bestaat, zou wel wat buiten het bereik kunnen liggen van eenigé half-particuliere zittingen, waarbij vier man en een handvol ad viseurs betrokken zijn. Overbrugging van deze kloof ls op zijn best een proces van evolutie, en waarnemers, die het debat van de afgeloopen maand gevolgd hebben, beginnen toe te geven dat deze gaping een fac tor is waarmee van nu af aan reke ning dient te worden gehouden. draden kwamen op het metalen dak van den propvolle» trein te recht. Negen Indonesiërs, die op het dak van dien trein zaten, werden op slag geëlectrocuteerd, 50 anderen liepen brandwonden op. In Menadoneesche en Ambonnee- sche kringen heerscht groote op winding door de ontvoering van den Menadoneeschen arts dr. Tumbela- ka. Van officieele zijde is aan den Regeeringsvoorlichtingsdienst ver zocht, het volgende bekend te maken; „De regeering heeft met verontwaardiging vernomen, dat dr. Tumbelaka tijdens de uitoefening van zijn taak van menschelijkheid in Roóde Kruis-verband door ter roristen is ontvoerd. Over zijn ver dere 4ot verkeert men in onzeker heid. De regeering zal niets onbe proefd laten om zijn bevrijding te bewerkstelligen en. indien hij mocht zijn vermoord, bestraffing der moor denaars te verkrijgen. Zij doet een dringend beroep op de vele vrienden en bewonderaars van dezen grooten menschenvriend en onbaatzuchtigen dienaar van zijn land en volk om zich, ln het belang van het onder zoek en de eventueele redding van zijn leven, van ondoordachte daden te onthouden." Toen de „Volendam" Woensdag middag de haven van Melbourne op eigen kracht verliet, omdat de be manning van de sleepbooten, die assistentie hadden moeten verleenen, het schip „besmet" had verklaard, stuurde het schip eerst in de rich ting van de „Princes Pier". Een me nigte van 300 menschen rende van de werf om zich in veiligheid te stellen, maar niemand werd gewond en er is geen schade aan de gemeerde sleepboot aangericht. Kapitein Vlietstra werd eerst op het aller laatste oogenblik van de actie der sleepbootbemanning in kennis ge steld. Hij besloot 75 minuten later te vertrekken ondanks een sterken Zuid-Oostelijken wind. De tweede sleepboot „Tooronga" was niet meer aan 50 meter van het schip verwij derd, toen dit ia moeilijkheden ver keerde, doch het deed geen poging om het schip bij te staan. De „Vo lendam" heeft later de Pier kunnen klaren en is op weg naar Freemantle. Verwachting tot Vrijdagavond.; Matige, in het Westen van het land tijdelijk nog krachtige Z.W.- wind. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien. Weinig verandering van tempe ratuur. Zon onder 19.36. Maan 9.45 21.13. Zon op 5.46. In Londen werd uit politieke bronnen vernomen, dat een re constructie van het Engelsch ka binet op handen zou zijn, waarbij Sir Stafford Cripps en drie andere ministers zouden betrokken zijn. Cripps zou op eigen verzoek uit zijn functie van minister van Han del ontheven worden, waarna hij als een soort ambassadeur van Attlee zou optreden, daar deze laatste van Cripp's competentie inzake Rusland, Ind'ië en Palestina profijt zou willen trekken. Het dagblad „La Meuse" publiceert de volgende mededeeling van zijn correspondent te Buenos Ayres: „Ik ben door het ministerie van Buiten- landsche Zaken gemachtigd u offi cieel mede te deelen, dat aan Léon Degrelle geen enkel verlof zal wor den verleend zich ln het land te vestigen. zoo hij in Argentinië aan land mocht gaan. De politie zou zich onmiddellijk van zijn persoon meester maken. Het schip „Monte Ayala", dat zich van Lissabon op weg naar Zuid-Ame- rika bevond, is teruggeroepen en weer te Vigo aangekomen. De poli tie begon oogenblikkelijk een uitge breid onderzoek, teneinde na te gaan of zich onder de opvarenden Degrel le bevond, zooals buitenlandsche be richten beweerd hadden. De naspo ringen der politie aan boord van het schip zijn vruchteloos geweest. Gedurende eten tijd dat minister Mansholt buitenslands zal zijn, neemt de minister van Economische Za ken. dr. G. W. M. Huysmans, het beheer van het ministerie van land bouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning waar. et geheim van Artis' populariteit ligt hier in, dat de verande ring en de vernieu wing van het gebodene ge lijken tred houdt met de ontwikkeling van de smaak van het publiek," zei ons eenmaal een actief en hoog geplaatst Inspecteur van Amsterdam's populaire die rentuin. Wij haden het toen vol mondig beaamd en zagen in onze gedachten dat heer- Wij stonden niet alleen voor de nieuwe galerij, zelfs niet met vijf of tien, maar terug. Wij weten het ge- moetten wij een dierbaren ^rden In'stiltf"18^' heimzinnige deurtje waar- vriend, die ons opgewonden ael ln s achter in een zwoele ruim- bij den arm greep en ons te de zeebok placht te re- meesleurde naar wat hij cipieeren, wij kennen de noemde „een kostbare nieu- gevaarlijke spuwmanies van we galerij van „Artis". de hooghartige lama's en Haastig bracht hij ons naar als kind wezen wij elkaar de apenrots, wij wilden „Homo Sapiens", fluister de mijn vriend en een traan blonk ln zijn oog. „Ambte naren eerste en tweede klas." zei een oude heer naast mij op eerbiedigen toon; .naar zijn spraak ta oordeelen kwam hij uit Den Haag. Zij, in de galerij, bewogen zich met een sierlijke non chalance. Soms pakten zij reeds op de vervaarlijke res- reeds onze teleurstelling lijk romantische allegaartje ten der spijsverteering van uiten, toen hij ons met een snel een kaart uit een bak, van pinguïns in een nieuw- de legendarische skeletten in ruk dwong rechtsaf te gaan, staarden er peinzend naar bad-hotel, beeren het museum. Is het dan stoeren baksteen- nog verwonderlijk dat ieder jaar in de warme vaoan- tiemaanden, als ieder Am sterdammer de stad ont- zakelijk ln een bouw uit den tijd van Ber- lage, herten in een fin du siècle theeschenkerij, uilen in een neo-romantische vlucht en leder provinciaal ruïne of steltloopers rond het beeld van den zeegod Neptunus. Hier moet zoo weinig mogelijk veranderd worden, zeiden wij toen hoogstens hier en daar de slechts één remedie en ook collectie aanvullen met nieu we zeldzame exemplaren en ln een omgeving, die spreekt zon te wachten op het mo- tot den rusteloozen na-oor- logschen mensch. Wij kennen Artis van vo ren naar achteren en weer de kinderboerderij in. en dan, met een zucht, „Flauw" hijgden wij, toen stopten ze deze weer terug, wij een moment op adem „Echt menschelijk," fluls- konden komen, doordat een terde een stem van de „gewichtige'' zeug met een tweede rij en wij knikten knorrend nageslacht als eeu geroerd. Als een critisch slagschip in een vloot- kenner bekeek mijn vriend, eskader den weg overstak beurtelings voor- en ach- van den eenen modderpoel teruitloopend, de galerij, naar den ander. „Doorloo- totdat hij in een hoek het pen," beval hij en wij lie- naambordje ontdekte. „Be- pen, totdat hij plotseling volkingsregister," zei hij stopte. Met een triomfante- halfluid, „een zeldzame lijk gebaar, Sherlock Hol- soort!" Juist wilde hij mij mes waardig op de laatste dit nader uiteenzetten, toen bladzijde van al zijn ver- de oppasser ons tot door gulden zouden mogen of- halen, noodlgde hij ons uit loopen maande: er waren feren. den blik naar links te wen- er nog meer die het wilden Nauwelijks binnen ont-den. zien, met kloppend hart naar de stad reist, er in ons iets wakker wordt, een onrustig gevoel alsof wij iets verge ten hadden. Dan was er dit jaar stonden we ge laten onder de brandende ment, dat ook wij onzen ARNHEM, 29 Aug. De procu reur-fiscaal bjj het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem deelt mede, dat heden, 29 Augustus des voor- middags 6 uur, in de gemeente Arn hem door den kogel is ten uitvoer gelegd het doodvonnis, uitgesproken ten aanzien van J. E. Feenstra, ge wezen gewestelijk commandant der marechaussee te Arnhem. De pro cureur-fiscaal, mr. J. W M. des Tombe, en advocaat-fiscaal jhr. mr, W. J. A. Serraris, woonden de exe cutie by. Feenstra liet zich begelei den door een geestelijke. Namens den minister van Justi. tie wordt bekend gemaakt, dat J- C. Moolenijzer, wiens gratieverzoek was afgewezen, zich door zelfmoord, aan de executie heeft onttrokken. fi H. M. de Koningin heeft vandaag te Assen de leden van de expeditionnaire macht toe gesproken en aan de eerste di visie, die over eenige weken naar Ned—Indië vertrekt, den naam toegekend van „7 De cember-divisie." De symbolische beteekenis van den naam is deze; 7 December 1942 was de datum, waarop H. M. de Koningin in Londen haar be kende verklaring aflegde, die als richtsnoer gold van het beleid en dus ook van, het optreden der troe pen in Indië. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat op den bon „textiel V A. 605" voor mannen 2 rantsoe nen scheerzeep beschikbaar wor den gesteld. Men moet dezen bon bij een detaillist in scheerzeep in leveren. De detaillisten zullen de scheerzeep afleveren, wanneer zü bevoorraad zijn. Een rantsoen scheerzeep bedraagt 50 gram scheerzeep of 100 gram scheer, crème of 400 gram snelscheer- crème. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de rantsoenbonnen met opdruk „een rantsoen artikel B.A." recht geven op een rantsoen fruit, één kg. fruit. Op deze rant soenbonnen kan fruit betrokken worden bij de z g. ziekenwinkels. Zondag 29 September zal op Schiphol uit Praag arriveeren lady Baden Powell, weduwe van den be kenden padvindersleider lord Baden. Powell en leidster der padvlnsters over de geheele wereld. Zij zal waarschijnlijk om 14.40 uur aankomen Lady Baden Powell vertrekt 9 October per K. L. M.-lijnvliegtuig naar Londen. Radio-Moskou heeft Woensdag avond medegedeeld, dat de tocht van het Amerikaansche vlooteskader door de Middellandsche Zee „pre cies gelijk viel met het Russischs voorstel voor een herziening van de Conventie van Montreux", waartegen Amerika, Engeland en Turkije gekant zijn. Vervolgens werd opgemerkt, dat de Russische voorstellen volgens welke de Sovjet-Unie de verdediging van de Dardanellen mede zou orga* niseeren „absoluut logisch en fair" waren en „geheel ln overeen stemming met de besluiten van ds conferentie te Berlijn". „Gedurende langen tijd", zoo zeide men, „heeft Turkije da Dardanellen beheerscht. Het land heeft deze positie ibij voortduring gebruikt om de Sovjet-belangen te schaden." ii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1