Naar wapenstilstand in Ned.-lndië? Overeenstemming in principe tusschen Killearn en Sjahrir Vereenvoudigde werkwijze Gefreiter als beestmensch Ter dood veroordeeld wegens vele moorden AUTOBUSSEN VAN LICHT METAAL Griekenland vraagt uitstel Pauselijke nuntius voor Finland Tot hoofd en har! HERVATTING VAN EVACUATIE Het weer. Engeland acht Moefti onaanvaardbaar i S.s. Meerkerk verloren Nederland eischt herstelbetalingen van Italië Mgr. Blomjous in ons land Father van Heiningen verongelukt Inderdaad meer gedistilleerd Vliegtuigbouw als voorbeeld 69ste JAARGANG No. 23633 VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week PAR1JSCHE CONFERENTIE Tabaksdistributie voor de radio Hr. Ms. kruiser „Jacob van Heemskerck" is uit Indie te Rotterdam aangekomen. Admi raal Helfrich verlaat na de be groeting den oorlogsbodem De extra-snoepbon Nieuwe aardappelbonnen Scheerzeepbon De een slaat wonden, de ander giet er balsem in. De een zaait haat, de ander liefde. De een ontketent oor logen, de ander verwekt vrede. Voor u zelf een keus uit een en ander maken, kan '\niet moeilijk zijn. NIEUWE HAAnUEMSCHE COURANT A. P. meldt uit Batavia, dat Donderdag in principe overeenstemming is bereikt tusschen Lord Killearn en Sjahrir over de noodzakelijkheid van een wapenstilstand in Ned.-lndië. Killearn heeft Donderdagavond reeds te Batavia de resultaten van zün bezoek aan Djokjakarta met dr. Van Mook besproken. Hij is vervolgens vanmorgen vroeg naar Singapore vertrokken. Inzake een wapenstilstand heeft Sjahrir er op gewezen, dat hij dezen verleden maand heeft verzocht en hij onmiddellijk officieren van het republikeinsche leger naar het ge allieerd hoofdkwartier zou zenden, om de bijzonderheden van een wa penstilstand te bespreken. De woordvoerder deelde verder mede, dat Sjahrir en de andere republikeinsche leiders aan Kil learn hebben verklaard, dat zij reeds tot onmiddellijke hervatting van de evacuatie der geïnterneer den hebben besloten en reeds drie officieren naar het geallieerd hoofdkwartier hebben gezonden, teneinde de details te bespreken. Inzake de bescherming der minder heden zeide Sjahrir, dat zijn „re geering" verdere orders zou afkon digen om hun veiligheid te ver zekeren. Soekamo heeft de bijeenkomst niet kunnen bijwonen, daar zijn slechte gezondheidstoestand hem verhinderde Djokjakarta te be reiken. Een officieel woordvoerder, die Killearn naar Djokjakarta verge zeld heeft, heeft verklaard, dat Lord Killearn en Sjahrir „een nut tige uitwisseling der standpunten hebben gehad en dat beiden een verder contact tegemoet zien". Op de vraag of dit beteekent, dat Killearn besloten heeft bij de aan staande onderhandelingen zijn goede diensten aan te bieden, ant woordde de woordvoerder: „Het beteekent op zijn minst, dat Lord Killearn zich definitief voorstelt naar Java terug te keeren." De woordvoerder zeide, dat be halve het algemeen aspect van de huidige impasse, drie specifieke punten zijn opgenomen: 1. De mogelijkheid van een militairen wapenstilstand; 2. Hervatting van de eva cuatie der 30.000 Nederlandsche en Eurazische geïnterneerden; 3. Bescherming van de Indi sche en Chineesche minder heden. De secretaris der Vcrecnlgde Na ties heeft een telegram ontvangen van de Grieksche regeering, waarin den Veiligheidsraad verzocht wordt de discussie over de aanklacht van de Oekraïne tegen Griekenland tien dagen uit te stellen. De E.A.M., de llnksgerichte Griek sche coalitie, heeft den raad een nota doen toekomen, waarin het te rugtrekken van de Britsche troepen Uit Griekenland wordt geëischt. In de zitting van den Veiligheids raad werden de verzoeken tot toela ting van verschillende landen in Stemming gebracht. De verzoeken van Albanië, Mongolië, Transjorda- nlë en Portugal werden verworpen, die van Zweden, IJsland en Afgha nistan werden Ingewilligd. De komst van een pauselijken nun tius in Finland is een actueele aan gelegenheid. Het Hoofd van de R. K. Kerk m Finland, Mgr. G. P. B'. Cobben, is kortgeleden uit Rome naar Finland teruggekeerd, nadat hij in Vaticaan stad besprekingen heeft gevoerd en Paus Pius XII hem zijn zegen voor Finland medegaf. Monseigneur Cobben, die uit Sit- tard afkomstig is, heeft een tiental jaren de parochie van Turku geleid en met andere Nederlandsche pries ters. die naar Finland kwamen, heeft hij zich gewijd aan het ver- eenigingswerk onder de Grieksch- Katholïeke Kareliërs, die ln 1939 by het uitbreken van den winteroorlog tegen de Sovjet-Unie hun haardste den moesten verlaten en thans ver spreid leven over andere Finsche ge- biedsdeelen. In een Interview, dat de Bisschop voor deze gelegenheid aan het te Helsinki verschijnende dagblad „Hel- slngin Sanomat" toestond, vertelde Z. D. H„ dat men in de kringen van het Vaticaan groote sympathie voor Finland aan den dag blijft leggen. Vooral Paus Plus XII is bijzonder geïnteresseerd voor de activiteit van de R K. Kerk ln Finland en het hulpwerk, dat ten behoeve van de Karelische vluchtelingen wordt ver richt. Voor de geëvacueerden stelde Zijne Heiligheid opnieuw een bedrag van 6090 dollar ter beschikking. Hiervoor zullen goederen worden aangekocht welke door Suomen Huolto feen Fin sche Hulporganisatie) onder diege nen zullen worden verdeeld, die daarvoor het meest in aanmerking komen. Volgens het Sovjet-Russische nieuwsbureau TASS zal wegens de droogte, waarvan verschillende ge bieden ln de Sovjet-Unie geleden hebben, de opheffing der voedseldis tributie tot 1947 worden uitgesteld Officieel Is vandaag te Batavia bekendgemaakt, dat Lord Killearn begin September naar Batavia zal terugkeeren. Hij zal dan weer een ontmoeting hebben met Sjahrir. Naar aanleiding van de reis van Lord Kilearn naar Djokjakarta schrijft „Het Dagblad" te Batavia o.a.: „Sjahrir bleef liever In Djokjakarta wegens belangrijke werkzaamheden in verband met de nieuwe „kabinets"- formatie. Lord Killearn is blijkbaar naar den berg gegaan, toen deze niet naar Mohammed wilde komen. Wij vragen ons af, zuiver van Nederlandsch stand punt gesproken, of het inderdaad noodig is op zoo'n nadrukkelijke wijze het oor te leenen aan den Indonesi- schen vertegenwoordiger. Van Nederlandsche zijde is het standpunt duidelijk en ondubbelzin nig bepaald. Zoodra de republikeinen bereid zijn de onderhandelingen te hervatten, kunnen zij dit doen." Verwachting tot Zaterdag avond Geleidelijk verder afnemende wind tusschen Z.O. en Z.W. Aan de Noordzeekust in den nacht en ochtend plaatselijk nog een buitje In het Oosten van het land in den loop van den dag hier en daai nog een enkele regenbui. Overi gens zonnig of vnjj zonnig weer met iets lioogere temperatuur. Zon onder 19.34. Maan 10.57 21.29. Zon op 5.48. Het Britsche ministerie van Ko loniën heeft Donderdagavond ver klaard, dat de Moefti van Jeruza lem voor Groot Brittannië onaan vaardbaar is als gedelegeerde op de aanstaande Londensche conferentie inzake de toekomst van Palestina. Nadere bijzonderheden werden niet bekend gemaakt. Het s.s. „Meerkerk", dat enkele weken geleden voor de kust van Westkapelle op eer. mijn liep, zakt steeds dieper weg op de zandbank waar het is terechtgekomen. Slechts een schoorsteen en een paar stuk ken mast zijn nog te zien. Het schio kan definitief als verloren worden beschouwd. De ministers van Buitenlandsche Zaken van de Groote Vier hebben besloten op de Vredesconferentie alle artikelen van de ontwerp-vredes- verdragen, waarover zij overeen stemming hadden bereikt, te zullen verdedigen. Ook is een mogelijk uitstel van de bijeenkomst der algemeene vergade ring der V.N. besproken, ten aanzien waarvan evenwel geen overeenkomst werd bereikt. Wel werd men het eens over een eenvoudiger wijze van behandelen van amendementen op de Vredesconferentie. De raad van ministers der Groote Vier aal den plaatsvervangers opdragen de verschillende amende menten en nieuwe voorstellen van de leden der conferentie en van de geallieerde en voormalige vijandelijk? landen te bestudeeren teneinde uit te maken of een amendement even tueel de steun van de Groote Vier verdient. De raad van ministers zal infor- meele bijeenkomsten houden ten einde te trachten eventueeie mee- ningsverschillen ten aanzien van eerder genoemde amendementen en nieuwe voorstellen op te lossen en Een nog geen 21-jarige jonge ling, Willy Herold. een schoor- steenvegersleerling, werd ln Sej> tember 1943, na zijn diensttijd in den arbeidsdienst volbracht te hebben, opgeroepen voor den mi litairen dienst. Hij kwam bij de parachutetroepen en vocht te Monte Cassino en Net- tuno, waarbij hij eenige onderschei dingen verwierf en tot Gefreiter werd bevorderd. Op het laatst van den oorlog was hij in Nederland en toen de Dultschers van daar terug trokken. geraakte hp zijn troep kwyt en trok op eigen houtje verder. In de buurt van Bentheim vond hij een verlaten auto vol met bagage van een Hauptmann van de Luftwaffe. De uniform, die hij bij deze bagage vond, trok hu aan, waarna hij zijn weg vervolgde als Hauptmann. On derweg verzamelde hij nog an deren, die eveneens hun troep waren kwijtgeraakt en vormde de „Einheit-Herold". Hij vor derde een auto, vond een stuk 2 cM. afweergeschut en kwam tenslotte in Papenburg, waar hij goede sier maakte. Daar kreeg onze Hauptmann een uitnoodiging om een strafkamp te bezichtigen. Toen hp daar hoorde, dat er vele vluchtelingen waren nam hij de teugels in handen en arrangeerde o.a. op 12 April 1945 een massa-executie, waarbij hij ge bruik maakte van het 2 cM. afweer geschut; hij had zich inmiddels zelf ook maar „Schnellrichter" gemaakt en had een indrukwekkenden auto met het woord „Standgericht" er op Honderd gepakte vluchtelingen wer den zonder vorm van proces ter dood veroordeeld. Voor deze executie en voor nog drie andere aanklachten wegens moord stond hij met 13 an deren terecht voor een Bijzonder Ge rechtshof van de Britscl e militaire regeering. Bovendien had hij zich nog te verantwoorden voor een „mis daad tegen de menschhetd". In het nabij Papenburg gelegen plaatsje Leer had hij n.l. op 25 April van het vorige jaar 5 Nederlanders op eigen houtje en zonder vorm va» proces ter dood veroordeeld. Deze Nederlanders, die behoorden tot de Nederlandsche binnenland- sclie strijdkrachten te Groningen, waren vlak na de bevrijding van deze stad er op uit gestuurd om Neder landsche arbeiders uit Duitschland te lialen. Daarbij waren zij door een Duitschen stootgroep gepakt en door de S.S. ln de gevangenis te Leer ge worpen. Herold en zjfn mannen haalden hen uit de gevangenis, vroeg hoe zy heetten en waar zi) woonden en veroordeelde allen ter dood. Zij moesten hun eigen graf graven, waarna zij neergeschoten werden. Deze „fantasievolle Hauptmann", dien iedereen zoo maar geloofde en wlen men nooit om zijn papleren gevraagd had, werd aan drie van de vier aanklachten wegens moord en misdaad Jegens de menschheid ter dood veroordeeld. Mgr. Blomjous, die ln ons land tot Bisschop gewijd zal worden, is uit zijn missie in West-Afrlka ln Neder land aangekomen. Hedenavond te 19.15 uur zal over den zender Hilversum II een vraag gesprek worden uitgezonden met den heer A. Polak, directeur van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten over de tabaks distributie. om de aanbevelingen van plaatsver vangers te bespreken. Als de ministers onder elkaar niet tot overeenstemming kunnen ko men over de amendementen, nullen zij toch het betreffende artikel van het vredesverdrag, waarover zij over eenstemming hadden bereikt, steu nen, terwijl zij vrij blijven naar eigen goeddunkèn te stemmen over zaken die buiten het bepaalde artikel vallen. l'ijdens een debat ln de commissie voor liet verdrag met Roemenië lieeft de voorzitter bekend gemaakt, dat België en Nederland een eisch tot herstelbetaling tegen Italië hebben ingediend. Donderdagavond heeft een ver keersongeluk op den Rondweg bij Roosendaal den algemeen procura tor van de Missiecongregatie van Mill Hill, father J. van Heiningen, het leven gekost. Pather van Hei ningen, die op een motorfiets uit de richting Breda naar Roosendaal reed, werd in den stroomenden regen door de lichten van een vrachtauto verblind, waardoor hij een verkeersboom, die een opgebro ken stuk weg afsloot, te laat zag. Toen hij op het laatste moment het obstakel wilde ontwijken, werd hij door den vrachtauto gegrepen en tegen den grond geslingerd. Hij werd onmiddellijk bediend en ver volgens naar het ziekenhuis Chari- tas te Roosendaal vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Zooals wij reeds berichtten wa ren er besprekingen gaande over een eventueel in November te ef- fectueeren verliooging van het rantsoen gedistilleerd. Wij verne men thans dat het inderdaad in de bedoeling ligt het rantsoen per 1 November te verhoogen van 50 op 75 pet. Ter verduidelijking van de aan wijzing van een versnaperingenbon voor 200 gram chocolade en/of sui kerwerken ln de Woensdag j.l. ge publiceerde bonnenlijst kan nader worden medegedeeld, dat de bon aanwijzing voor versnaperingen voortaan eens per 14 dagen zal geschieden voor een rantsoen van 200 gram. De extra-bon voor ver snaperingen van de zuivere ver- snaperingenkaart, welke eenigen tijd geleden is aangekondigd, zal om redenen, hiermede verband hou dende, m de volgende bonnenlijst bekend gemaakt worden. Voor de week van 1 t/m 7 Sep tember is bon „509 aardappelen" aangewezen voor het koopen van drie kg. aardappelen en bon „009 aardappelen" voor het koopen van één kg. aardappelen. Gedurende het tijdvak van 1 t/m 14 September geeft voorts bon „B 15 reserve" recht op twee kilo gram aardappelen. Ter verduidelijking van de pu blicatie betreffende verstrekking van scheerzeep vermelden wij nog eens, dat de scheerzeep verkrijg baar is op bon „textiel A. M." van de textielkaart V. A. 605. (Van onzen specialen verslaggever) Nederland heeft een tekort aan 7000 autobussen. Een nij pend tekort, dat zoowel in de steden als op het platteland in ernstige mate wordt gevoeld. De motoren voor deze noodza kelijke verkeersmiddelen kun nen hier te lande niet worden vervaardigd, de carrosserieën echter wel en in tal van fa brieken komt de productie daarvan langzamerhand op gang. Een van haar is de N.V. Ko ninklijke Maatschappij De Schelde, een nieuweling in de rij, die car rosserieën maakt volgens een eigen procédé, dat geënt Is op de erva ringen, die het bedrijf heeft opge daan bij den vliegtuigbouw. In de werkplaatsen van „De Schelde" te Dordrecht worden namelijk auto bussen gemaakt van licht metaal. Welke voordeelen deze lichte, maar in zichzelf sterke constructie biedt, toonde de adviseur van „De Schelde", prof. H. E. Jaeger, met enkele vergelijkende cijfers aan. Bij een gewonen stalen bus is het ge middelde carrosseriegewicht per persoon 85 kg en het percentage van het betalend gewicht op het totaal gewicht 33% pet. Voor den Schelde-bus zijn deze cijfers 44 kg en 42% pet: Voorts geven de alumi- niumbussen, die 900 kg minder we gen dan de stalen, uiteraard be langrijke besparing op het benzine- gebruik. „Op den duur", zei prof. Jaeger, „hopen wij zelfdragende bussen te kunnen bouwen, waarbij dus ook het chassis overbodig wordit. In Amerika rijden zulke bussen reeds en een geïmporteerd exemplaar is hier tntusschen al gedemon streerd."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1