HET KATHOLICISME IN NOORWEGEN N Toekomst der Nederlandsche beschaving Frosio eerste bij de stayers Botwinnik en Euwe winnen Aanzien der Kerk zeer verhoogd Beschouwingen over düna-ooriogschepers ROND DEN BALKAN Gewapende benden in Macedonië Evatt over gevaar van derden wereldoorlog Fietsen en banden Geen luxe bij etentje buitenshuis Van der Voort eindigt als laatste Verkiezingswetje aangenomen Negende remise-partij van Najdorf VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1946 PAGINA 3 Buitenlandsch overzicht Liturgische weekkalender Petroleum voor kook- doeleinden Uitbreiding van algemeene gratie Mgr. dr. J. Mangers DE VERRASSING IN ZURICH DerksenSeniftleben Eerste Kamer Van de strijdperken waar Oost en West, Rusland en de Angel saksische staten, hun politieke gevechten voeren, is Zuid- Europa een der belangrijkste. En het is goed zich rekenschap te gi ven van de gebeurtenissen, die hier in de laatste dagen zijn voorgeval- len. De Russen dienden een eisch in tot herziening van de Conventie van Montreux, met de bedoeling, vennoot te worden in het militaire beheer over de Dardanellen, den toegangs weg tot de Middellandsche Zee. De V.S.. Engeland en Turkije hebben te kennen gegeven, dat zij een derge lijke medezeggenschap der Russen nimmer zullen goedkeuren. Vervol gens stelde Amerika een fel ultima tum aan Joego-Slavië naar aanlei ding van het neerschieten van twee Amerikaansche vliegtuigen; en Tito voldeed slechts ten halve aan dat ultimatum: een werkelijke veront schuldiging maakte hij niet. Nauwelijks was de klank hiervan weggestorven uit de wereldpers, ef de Oekraïne, direct afhankelijk van den dictator in het Kremlin, diende bij den Veiligheidsraad een aanklacht, in tegen Griekenland. Mr. van Klel- fens en Sir Alexander Cadogan sle pen over deze klacht de messen scherp tegen den Russischen gedele geerde Gromyko en wisten althans eenig uitspel te verkrijgen van de behandeling dezer kwestie. Amerika weigerde nog langer voed sel naar Joego-Slavië te zenden in dien daar niet een normaal demo cratisch bewind, d.i. een minder R'ussisch-gezind bewind, zou zijn ge vestigd op dezelfde wijze als En geland financieelen steun onthoudt aan Polen, zoolang daar geen behoor lijke verhoudingen bestaan. Op de vredesconferentie te Parijs maakten de Australische afgevaar digde Beasley en de Rus Molotof een ruzie die de woordenwisselingen tus- schen Bevin en Wvsjinski aan het begin van dit jaar in de herinnering terugroept. De Amerikaansche vloot voert bewegingen in de Middelland sche Zee uit, waarvan het doel, vol gens den bevelvoerenden admiraal, „niemand een bliksem aangaat", maar die niet anders opgevat kun nen worden dan als anti-Russisch vlagvertoon. Het heette eergisteren dat Sovjet-officieren in Albanië een leger opleiden, en de Albaanscbe aanvrage om lidmaatschap van de TJ.N.O. is door Amerlkaansch veto (overigens niet het eenige veto dat over nieuwe lidmaatschapper. werd uitgesproken) krachteloos ge maakt. Deze zaken zijn de oogst van slechts twee, drie weken. Zij zijn symptomen van een heftigen politie leen strijd. Men wil eikaars lnvloeds- gebieden binnendringen: de Russen ln Griekenland, de Westerschen in Joego-Slavië, Albanië, ja, uiteindelijk ln alle landen waarvoor het ijzeren gordijn is neergelaten. Evenmin als de geheele wereld Is Zuid-Oost- Europa verdeeld in stukken; die voorgoed binnen de cirkels van de twee wereldmachten liggen. Geen afspraak, „slechts" de feiten hebben zulk een verdeeling tot stand ge bracht. Aan geen van beide kanten berust men echter; men probeert de feiten een anderen kant op te doen gaan. Is het dan wonder, dat de vrede nog ver is? Een regeeringscommuniqué te Athene maakt melding van ge regelde veldslagen, die sedert Maandag in Macedonië tusschen de gendarmerie en gewapende bendes gevoerd worden en waar door vele verliezen worden ver oorzaakt. Berichten van het Chalkidiki- schlereiland ten Z. O. van Saloniki zeggen, dat de situatie bij groote activiteit van gewapende bendes „verward" ls. Troepen deden 'n over val op de kantoren van het commu nistische blad „De Volksstem" ln Salonikt. In zijn eerste persconferentie 11a zijn terugkeer van de Parijsche vre desconferentie heeft de Australische minister van Buitenlandsche Zaken. Evatt, zjjn zienswijze over de situa tie aldaar weergegeven. In de eer ste plaats constateerde hij, <jat ln den raad der Vereenlgde Volken van het vetorecht ernstig misbruik wordt ge maakt. Ten tweede achtte hij een derden wereldoorlog onvermjjdelijK, tenzij de zaken van den tweeden wereidoorlog op vriendschappelijke wijze werden geregeld. ZONDAG 1 Sept. 12e Zondag na Flnkst. 2 H. Aegtdius. 3 H.H. Twaalf Broeders. Credo. Praef. H. Drievuld. MAANDAG: H. Stephanus. 2 A cunc- tis. 3 naar keuze. DINSDAG: Mis v d. vorigen Zond. 2 A cunctis. 3 voor alle overledenen. 4 naar keuze Gew. Praef Roermond: Kerkwijding der Kathedr. Credo. WOENSDAG: Mis v c) vorigen Zond. 2 A cunctis. 3 naar keuze. Gewone Praef. Roerm.Mis v KerkW. 2 H Maagd. 3 Kerk of Paus. Credo. DONDERDAG: H. Laurentlus Justinianus. 2 A cunctis- 3 n. keuze. Roerm.: 2 Oct. Kerkw. 3 H. Maagd. Credo VRIJDAG: Mis als Woensdag. Of wegens den len Vrijdag der maand Mis V. h. H. Hart. Credo. Praef. H. Bart. ZATERDAG: Mis van O. L. Vrouw op Zaterdag. 2 H. Geest. 3 Kerk of Paus. Praef H. Maagd. Roermond: Mis als Woensdag. ZONDAG 8 Sept. O. L. Vrouw Geboorte. 2 v. d. 13en Zond. na Pinkst. 3 (in stille Kissen) H. Hadrianus. Breda: 3 of 4 voor den Bisschop. Credo. Praef. H. Maagd. Laatste Evang. v. d. Zondag. De zorgvolle positie van rijwieler. en rijwielbanden en het uitblijven van eenige merkbare verbetering hebben den A.N.WB. aanleiding gegeven zich opnieuw in een adres tot den minister van Economische Zaken te wenden. De bond verzoekt den minister met aandrang er naar te streven, dat de productie in be- belangrijke mate wordt opgevoerd. Een werkelijk algemeene distri butie zal moeten worden gebaseerd op een systeem, waarbij alle Ne derlanders, die in het bezit zijn van een rijwiel, successievelijk in de ge legenheid worden gesteld dit van behoorlijke banden te voorzien, al dus de A.N.W.B. De verruiming van verschillende toewijzingen voor restaurants, maar vooral het beschikbaar stellen van vleesch op het bonlooze menu met ingang van 1 Sept., heeft velen blijkbaar ten onrechte in de mee ning gebracht, dat men voortaan zonder beperkingen in de restau rants „terecht kan". Deze onjuiste meening brengt den restaurateur in moeilijkheden en bezorgt den gast een teleurstel ling. De restaurateur wordt voor de moeilijkheid geplaatst zijn gas ten duidelijk te maken dat het vleesch in beperkte mate wordt toe gewezen, n.l. per warmen maaltijd 50 gram en dat het rantsoen vet niet verhoogd wordt, doch op 15 gram blijft vastgesteld, hetgeen den omvang van den maaltijd beperkt. Houders van petroleumkaarten voor kookdoeleinden en verlichting kunnen gedurende September op de bonnen 49 t.m. 52 der kaart UA 510, de bonnen 49 en 51 der kaarten U 510, den bon 73 der kaarten UC 510 en den bon 128 der kaarten UD 510 vier liter petroleum betrekken. H. M. de Koningin heeft bij Kon Besluit van 23 Augustus 1.1. eenige uitbreiding gegeven aan de bij Kon. Besluit van 29 April verleende al gemeene gratie van geringe straffen uit den bezettingstijd. Voor dit gunstvertoon werd eer, aantalpersonen voorgedragen, die veroordeeld zijn ter zake van tij dens de bezetting of kort na de bevrijding gepleegde strafbare fei ten. Dc openingsdatum voor den Zuid- Atlantischen dienst der K.L.M. zal niet zijn 21 October, maar op een dag in begin November. ederiand kan en zal U helpen", zeide Paus Pius XI 24 jaar geleden tot den Nederlander Mgr. J. Olav Smit, die zich als Vicaris Apostolicus van Oslo Noor wegen zag toegewezen. Nederland hééft geholpen en Nederland blijft helpen, wellicht in versterkte mate, nu de vriendschapsband door de be zettingsjaren zoozeer is aangehaald. De huidige Apostolische Vicaris, Mgr. dr. J. Mangers, die thans voor eenigen tijd in ons land vertoeft, om den band tusschen katholiek Noor wegen en katholiek Nederland nauwer aan te halen, ontvangt ons in het St. Olavshuis te Bussum, waar de Pro cure van net Noorsche Vicariaat ge vestigd is. Zeer hartelijk is de begroe ting, niet lang geleden toch hadden Ook op den tweeden dag van het congres, dat het Nationaal Instituut te Nijmegen heeft georganiseerd ter bespreking van vraagstukken, samen hangende met de toekomst der Ne derlandsche beschaving, zijn de discussies over het algemeen niet bijzonder levendig en spannend ge weest. Van een botsing der ideeën is •noch bü de bespreking der referaten van Dr. A. Old end or ff en Dr. J. P. Kruyt, respectievelijk over ,.De eco nomische invloeden op het moderne maatschappelijk-cultureele leven" en over „Sociaal-economische verande ringen in Nederland", noch bij die van het referaat van Dr K. Basch- witz over „Naweeën der doorstane gelijkschakeling" sprake geweest. Evenmin heeft, het congres tot nu toe practische conclusies uit zijn be sprekingen getrokken. Wei kan men zeggen, dat de discussie over deze referaten op enkele punten verhel derend heeft gewerkt. Met name was dit het geval bij de bespreking van het referaat van Dr. Baschwitz; die een uitvoerig overzicht had ge geven van de perstoestanden onder de Duitsche overheersching en die tot de conclusie was gekomen, dat het Nederlandsche volk de proef tegen het geweldige propaganda-ap- paraat van den vijand volledig doorstaan heeft en dat daarmede is bewezen, dat propaganda den geest van een a&n vrijheid gewend volk niet vermag te breken Niettemin meende dr. Baschwitz, dal deze pro- naganda haar sporen heeft nagela ten in het zieleleven der nienschen. Een aan angst grenzend wantrouwen jegens alles wat naar propaganda zweemt en vooral regeer ingspropa- ganda is werkzaam gebleven. En ook is er een gevoel van leegte ach- (Van onzen sportredacteur) Wy seinen vanavond verrassend nieuws uit de stad van de wereld kampioenschappen niet Besson, niet Chaillot, maar Elia Frosio, de 33jarige Italiaan, is winnaar ge worden van de finale achter groote motoren! Een overwinning in de laatste 50 meter van de 1CO.COO, Chaillot die. tegen een combine van het zuiverste water vocht, was van de eerste plaats gestart en reed niet alleen tegen Besson, maar ooit tegen diens landgenoot Heimann en Frosio. De eigenlijke strijd begon na 20 kilometer toen de Zwitser- sche favoriet zijn pionnen in het veld bracht. Hij liet eerst Heimann en daarna Frosio voorbijgaan en wachtte in vierde positie op het resultaat van hun meedoogenloos afmattend offensief. Vijftien kilo meter verder bracht deze tactiek nut op, want Heimann slaagde er in den Franschman te passeeren. Het zich nimmer verlooche nende allure van den waren kam pioen bracht hem geleidelijk van de vierde plaats weer naar de derde en van daar naar de tweede, waar hij zich 35 km. voor het einde achter den inmiddels naar den kop gekropen Besson herstel de. Het duel, waar men al weken over sprak, ging zijn hoogtepunt tegemoet. Nog 25 km., nog 20, nog 15, nog 4, nog daér gaat Chaillot! Daar is het groote duel, zij aan zij. Nog 2, 3 ronden lang en Chail lot schijnt te winnen. Hij raakt wel los, maar komt in volle spurt weer bij en zijn voorwiel passeert dat van den Zwitser. Het publiek, dat zijn landgenoot Besson uit alle macht aanmoedigt, verstomt. Maar opeens begint het weer te juichen. Chaillot zwemt! Zal hij het wéér halen? Maar ditmaal is de Franschman definitief los. Maar dan opeens, twee ronden voor het einde, ligt Frosio op de derde plaats in volle spurt. Nog één ronde en tien meter verschil met Besson. Frosio ontwik kelt een van die felle spurts, die hij hier al zoo vaak heeft laten zien. In de voorlaatste bocht be reikt hij het achterwiel van Bes son. Zal die hem nog kunnen hou den? Maar neen, het laatste duel met Chaillot heeft te veel van Bes- son's krachten gevergd, zijn laatste reserves verbruikt. Zijn zeker schijnend wereldkampioenschap gaat in de laatste 50 meter ver loren als Frosio hem onweerstaan baar voorbijschiet en met 3 meter voorsprong over de eindstreep sprint. Onze landgenoot Van der Voort is niet opgevallen. Na 30 km. kreeg hij een lap van Besson en Chaillot en in het eindklassement eindigde hij als vijfde. De uitslag was: 1 Frosio 1 uur 29 min. 9,4 sec.; 2 Besson op 3 meter; 3 Chaillot op 180 meter; 4 Heimann op 465 meter; 5 Van der Voort op 500 meter. Naar wij vernemen wordt nog in den loep van deze week een ver gadering gehouden van het bestuur der U.C.I. inzake de finale Derk- sen-Senfftleben. De Franschman heeft inmiddels het ziekenhuis verlaten en was vanavond al weer op de Oerlikonbaan. De finale is thans definitief vastgesteld op 6 October in Zürich. tergebleven, alsof men het vertrou wen in de macht der openbare mee ning heeft verloren. Uit het congres werd er nu terecht de aandacht op gevestigd, dat dit wantrouwen je gens de na-oorlogsche pers ten deele ook zijn oorzaak vindt in die pers zelf, die door verschillende omstan digheden niet ln staat is haar taak naar bebooren te vervullen. Gebrek aan voldoende papier belet den kran ten de voorlichting te geven, die van haar verwacht mag worden. Het tekort aan geschoolde krach ten en de toevloed van ongeschool de krachten in de journalistiek, die in de afgeloopen jaren niet konden worden opgeleid, is een andere oor zaak." Als oorzaak van het wantrou wen van het lezend publiek werd voorts genoemd het feit, dat de overheidsvoorlichting zich in het af geloopen, jaar lang niet altijd tot het zakelijke 'heeft beperkt, maar zich heeft begeven op politiek gebied, dat het terrein is van de bladen der pu blieke opinie. Dr. A. Oldendorff ging in zijn re feraat de psychologische en sociale gevolgen na van de ontwikkeling van het economische en sociale le ven in de laatste eeuw op de Neder landsche cultuur. Dr. J. P. Kruyt hield in zijn refe raat een pleidooi voor de ordening van het sociale en economische leven, waarvoor de meerderheid van ons volk, namelijk de arbeiders en de middenstanders, veel voelt. (Van onzen parlementairen redacteur) Goedgekeurd werden voorts de Akte van Wijziging van het statuut der internationale arbeidsorgani satie, het Wetsontwerp Afwijking van de Termijnen, bedoeld in het tweede lid van art. 199 van de Hooger Onderwijswet ten aanzien van de R. K. Universiteit, de rege ling inzake uiterlijke kenmerken van effecten of onderdeelen daar van, het Wetsontwerp om onder bepaalde voorwaarden de in Rijks marken luidende bezittingen van de Nederlandsche Bank op den Staat der Nedei landen te doen overgaan, het Wetsontwerp Verlen ging van eenige verjarings- en vervaltermijnen inzake registratie, successie en zegel, de bekrachti ging van een met toepassing van het tweede lid van art. 183 van de Indische Staatsregeling vastge legde ordonnantie, alsmede de af wijking van de wet tot invoering van een wettelijken tijd. wij het voorrecht In Oslo Mgr. Man gers te bezoeken, die de minzaam heid heeft van den Luxemburger en de ongedwongenheid van wie den Noorschen omgang gewend ls. Wij spreken over den groei van het katholieke leven in dit land en zijn het roerend eens, dat wij met be trekking op Noorwegen het woord „missie" maar voorgoed in den ban zullen doen. Het ls Immers zoo deni- greerend tegenover een zoo beschaafd land, dat, cmdat het nu eenmaal een te gering aantal katholieken heeft, geen zelfstandige kerkprovincie kan zijn. Drieduizend katholieken telt 't Vi cariaat Oslo (de praefecturen Mid den- en Noord-Noorwegen vierhon derd). Dat ls een op de duizend, waarbij het vermeldenswaard is, dat China een katholiek op de honderd inwoners heeft. Thans werken er 'n kleine vijftig seculiere en reguliere priesters, waarvan het grootste aan tal Nederlanders. Acht priestejs heeft het eigen land reeds voortgebracht- Van de zes zustercongregaties zijn de zusters van Franciscus Xaverius eu de Sint Jozef-zusters van Chambérv de voornaamste. In het geheel zijn er ongeveer vijfhonderd vrouwelijke kloosterlingen, waarvan twintig van eigen land, die zich verdienstelijk maken in ziekenhuizen en scholen. Maar te weinig roepingen, te weinig krachten, is ook hier thans de klacht. Van de 25 staties, die het heele land telt, is het meest Intense ka tholiek leven te vinden in de hoofd stad Oslo, de tweede stad Bergen en ln de Zuidkustplaatsen Stavan- ger en Chrlstlansand. Gedurende de bezetting ls er on der de studenten in Oslo een groote tendenz naar het katholicisme ont staan. Er zijn nog steeds vele con- vertieten onder de jongeren. Mgr. Mangers vertelt ons, dat er op 29 September ln Oslo een groot congres van alle Noorsche katholie ken zal worden geopend. Aan dit congres zal een veertiendaagsehe tentoonstelling verbonden worden van de katholieke liturgie. Een groo te voldoening voor de pioniers, die zooveel wanbegrip en tegenkanting openlijk hebben moeten trotseereu. Het is niet te loochenen, dat de ka tholieken de openbare meening in Noorwegen tegen hebben De pers doet echter geen enkelen uitval meer sinds de bevrijding. De fiere aansluiting van Bisschop Mangers bij het verzet der Luth. geestelijken heeft het aanzien Ier Kerk zeer verhoogd, wy spreken over den Noorschen volksaard, die den Noor zoo ontoegankelijk maakt voor iet katholicisme. De natuurgevoelige Noren met hun weinig eischenden aard zijn over het algemeen zeer tevreden met hun bestaan Zij zijn in dit aardsche gelukkig, er ls geen greote innerlijke aandrang, die hen naar religieuze verdieping drijft. En zoo die er is, zijn er fanatieke sekten genoeg om zich bij aan te sluiten. Maar de Noren zijn schoonheids- gevoelig. De liturgie trekt hen. Daarom vragen wij of een klooster van Benedictijnen niet op zijn plaats zou zijn ln dit land, waar de grondwet niet, zooals ln Zweden, contemplatieve orden verbiedt. „Het ls mijn levenswensen.zegt Mgr. Mangers met vuur „En als contemplatieve vrouwenorae dan de Birgitinessen zeggen wij. „van den ouden Zweedschen stam, die hier in Uden en Weert nog kloosters heb ben ,.Er ls sprake van Fransche con templatieve Dominicanessen." zegt de Bisschop, maar het hoofd der Staatskerk adviseerde de regeering indertijd geen toestemmine te geven. De vooroordeelen zullen echter gaandeweg verdwijnen met het toe nemen van de erkenning door de Staatskerk En met voldoening ver telt Mgr. Mangers, hoe hij kort ge leden werd uitgenoodigd tijdens een bijeenkomst van de Bisschoppen der Luthersche Kerk, om met hen het middagmaal te gebruiken. „Zou niet een instelling als ..De Open Deur" in Oslo op zijn plaats zijn?" „We moeten handenvol geld heb ben", aagt Mgr. zuchtend. ,,Het groeiend katholiek leven in Noorwegen moet hier meer bekend worden", is ons wederwoord. De leiders in het schaaktournooi te Groningen zijn de dertiende ronde goed doorgekomen. Euwe had het niet zoo moeilijk tegen O'Kelly en had slechts 35 zetten noodig om winnaar te worden. Botwinnik had een heel wat zwaardere opgave tegen Tartakower. Na een feilen eindstrijd dwong de Rus zijn te genstander echter tot opgave na den 54en zet. Kottnauer won na een snelle partij in 21 zetter van Lundin. Szabo komt steeds meer naar vo ren. Thans bond hij Christoffel aan zijn zegekar. Najdorf speelde weer eens remise voor de negende maal nu tegen Guimard. Flohr en Denker konden het ook niet verder brengen dan een puntenver- deeling Boleslafsky won van Stoltz. Bernstein—Vidmar eindigde in re mise. Twee partijen werden afge ronde FlohrSteiner is zonder verder spelen remise gegeven. Den ker z'ag het hopelooze in van zijn stelling in de partij tegen Stolz uit de twaalfde ronde en gaf zich eveneens zonder verder spelen ge wonnen. De stand is thans; Botwinnik, 11 punten en 1 af- gebr. partij, Euwe 1014 punt, Szabo 8% punt, Smislof 8 punten en 1 afgebr. party, Najdorf 7% punt en 1 afgebr. party, Denker 714 punt, Flohr 7 punten en 1 afgebr. party, Tartakower en Stoltz elk 7 punten, Boleslafsky 614 punt, Kottnauer 6 punten en 1 afgebr. partij, Lundin 6 punten, Kotov 5% punt en 1 afgebr. partij, Guimard 5 punten, Bernstein 414 punt en 1 afgebr. partij, Yanofsky 4 punten en 1 afgebr. partij, Chris toffel 4 punten, Steiner 3% punt broken, namelijk Kotov—Steiner enien x afgebr. partij, Vidmar 314 YanofskySmislof. punt, O'Kelly 214 punt en 1 al- De afgebroken party uit de elfde lgebr. party.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 3