Belemmering van Katholieke activiteit in Duitschland Nieuwe oneenigheid op de Parijsche conferentie Euwe alleen aan den kop Tot hoofd en hart ONZE LANDSVROUWE W. Vogt in vrijheid gesteld Priesters ondervinden tengevolge van zone-indeeling veel moeilijkheden Het weer. DR. TUMBELAKA VERMOORD CONFERENTIE TE SINGAPORE Grieken werpen knuppel in het hoenderhok Heden vier pagina's Botwinnik verloor van Kotov PATER KERREMANS S.J. NAAR ROME Ned. valuta en reizen naar het buitenland Duitsche „gasten" hebben Vaticaan veriaten DE VIJFTIG COMPLEET 69ste JAARGANG No. 23634 ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week' NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De Engelsche historicus Carlyle heeft eens geschreven, dat ln iedere periode der wereld geschiedenis .de Groote Man de redder van zijn' tijd is geweest, de bliksemstraal, zonder welken de brandstof nooit zou zijn ontbrand en dat de wereldgeschiedenis de levensbeschrijving van Groote Man nen is. Ongetwijfeld is ln den jong- sten tijd Winston Churchill, de ge boren oorlogsleider, zooals zelfs zijn tegenstanders hem noemen, voor het behoud van het Britsche Im perium de Groote Man geweest. Op den vooravond van den 66sten ver- Jaardag van onze Koningin dachten wij hieraan, omdat het de Engel- schen geweest zijn, die Koningin Wilheimina vaak den Nederlandsehen „Churchill'' noemden, daar Zij even verbeten en compromisloos Haar volk tot verzet aanspoorde als Enge- lands Groote Man dat meer dan vijf jaren lang gedaan heeft. Zij is daarom voor ons de Groote Vrouw, omdat mede door Haar wijs beleid Nederland zijn onafhankelijkheid heeft herwonnen. Als de stelling van Van Hamel in zijn standaardwerk „Nederland tus schen de mogendheden" juist is, dat het zelfstandig bestaan van een land steeds berust op twee funda menten, n i. èn op de internationale behoefte èn op de eigen nationale kracht, dan zal ieder moeten toe geven, dat onze Vorstin geen ge legenheid heeft laten voorbijgaan deze eigen nationale kracht tot het uiterste te bevorderen en tot ont plooiing te brengen. Het is immers mede aan Haar te danken, dat ons volk na drie eeuwen welvaart en honderd jaar vrede de Duitschers hebben het gevoelig genoeg onder vonden nog niets van die eigen kracht heeft ingeboet. Het is misschien goed Juist op een dag als vandaag nog eens te wijzen op de groote verdiensten onzer Landsvrouwe, ook op inter nationaal gebied. Dat Nederland zoo veel goodwill ln het buitenland heeft gekweekt, waarvan de vruchten nu reeds te zien zijn, is vooral ook te danken aan Haar. die er niet tegen opzag ln Haar ballingschap als onze Ambassadrice te fungeeren. In En geland en Amerika was Zij onze groote pleitbezorgster en geen af stand was Haar te groot voor Haar doelNederlands onafhankelijkheid te herwinnen en ons land weer zijn belangrijke positie onder de mogend heden te doen innemen. Als wy denken aan de voortreffelijke ver standhouding met onze Zuiderburen, met wie een tolunle is afgesloten, welke zeer gunstige perspectieven opent, zoowel op economisch als politiek gebied, en wij vergelijken daarmede den gespannen toestand, die tusschen beide landen heerschte onmiddellijk na den eersten wereld oorlog, dan bespeuren wij daarin de goodwill, waarover wij hierboven spraken, vooral als wij bedenken, dat thans Engeland, ln tegenstel ling tot vroeger toen het niets na liet om een toiunle tusschen de lage landen te Verhinderen, er mede accoord gaat. Als een donkere schaduw hangt nog steeds over ons koninkrijk het probleem-Indië, dat een jaar na Japans capitulatie nog geen oplossing gevonden heeft. Als symbool van Nederlands taak in Oost-Indië, tevens opdracht aan de troepen, heeft H.M. de Koningin Donderdag j.l. te Assen aan de eerste divisie, die over eenige weken naar Indië vertrekt, den naam toe gekend van „7 December-divisle". Men herinnert zich ln dit verband de veel-besproken radiorede van Koningin Wilheimina van 7 Decem ber 1942, waarin de regeering haar voornemen uitsprak Nederlandsch- Indlë als geheel gelijkwaardig aan het H.yk in Europa te gaan beschou wen en behandelen. De overwinning der Geallieerden op Japan moet in Oost-Indië echter nog worden vol tooid. Velerlei onrecht, door de Japan ners in het leven geroepen, bestaat daar nog. Tot dusver hebben Brit sche en Britsch-Indische troepen hier aan de uitvoering van de nog resteerende taak gewerkt. Dit moet zoo spoedig mogelijk door Neder- landsche troepen worden overge nomen. In de rede van 7 December 1942 zijn staatkundige hervormingen van het Koninkrijk der Nederlanden en van de Rijksdeelen aangekondigd. Behoud van het staatsverband staat dus voorop, maar dit zal zijn een hervormd staatsverband. In de uit voering van een Juister hervorming en het waarborgen hiervan ligt voor Nederland-overzee een belangrijke roeping. In de rede van 7 December 1942 werd mede de nadruk gelegd op het vrijwillig karakter van het ver der samengaan van de verschillende volkeren van het Koninkrijk ter- wille van een duurzaam verband. Erkend werd het recht van de Indonesische volkeren op een eigen staatsverband, waarin zij naar het voord der Jongste troonrede vrij hun eigen karakter kunnen ontplooien en een eigen rol in de geschiedenis der Vereenigde Volke ren zullen kunnen gaan vervullen. Deze bekroning van het Nederland- sche bestuur in den Indischen ar chipel te helpen verwezenlijken is eveneens een taak van ons volk en du3 mede van onze troepen. In dezen zin moge de naam „7 De cember" een devies worden voor onze troepen bij de volvoering van hun opdracht. Van het goed begrip hiervan zai in sterke mate afhanke lijk zijn of Nederland een historische taak in de wereld kan blijven ver vullen. H. M. de Koningin heeft dit door Haar gebaar thans duidelijk onderstreept. Op dezen heugiyken dag willen wij HHSi Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin publi- ceeren wij deze recente opname van de Lands- vorstin geen officieel statie portret, maar een toevallig dezer dagen bij de uitoefening van Haar dagelijksche plichten genomen foto.Wij lieten dit pretentielooze kiekje vergroo- ten, omdat hel ons de jarige Vrouwe toont, we zenlijk zooals zij is in het leven van allen dag. Priesters krijgen, volgens alge- meenen regel, geen paspoorten. Voor het geheele gebied van Ber lijn zijn er tot nu toe slechts vier priesters, die ongehinderd in de vier bezetje zones mogen komen. Maar zelfs de Bisschoppen van de westelijke zones van bezet Duitschiand kunnen nog geen vergunning krijgen dat deel van hun diocees, dat onder de Sov*t- contröle valt, te bezoeken. De werkzaamheden van „Caritas" en van de Katholieke Jeugdactie worden meer en meer belemmerd. „Caritas" zal zelfs genoodzaakt sijn binnen afzienbaren tijd haar wel dadige activiteit geheel en al te Verwachting tot Zondagavond: Geleidelik verder afnemende wind tusschen Zuidwest en Zuidoost, aan de Noordzeekust voornamelijk in den laten nacht en ochtend, in het Midden en het Oosten van het land ln den loop van den dag plaatselijk een regen- bul. Overigens vrij zonnig weer met iets hoogere temperatuur. Zon onder 19.31, Maan 18.03 21.47. Zondag zon 5.50—19.39, Maan 13.1822.08. Maandag zon op 5.51. Naar A.N.P.-Aneta uit Batavia verneemt, is het vrijwel zeker, dat dr. Tumbelaka, die dezer dagen ontvoerd is, vermoord is. Eenige dagen geleden bezocht hij Buitenzorg om een bespreking te voeren met Indonesische doktoren aan het Krankzinnigengesticht al daar. Toen hij terugkeerde hebben terroristen hem ontvoerd. Dr. Tumbelaka, die oud-Inspec teur van het Krankzinnigenwezen in Ned -Indië is, was vóór den oor. log na zijn pensionneering naar Ne- derland vertrokken, waar hij zich had gevestigd. Na den oorlog bood hij zijn diensten aan, waarna hij per vliegtuig naar Indië vertrok. Lord Kilieam is, ssooals reeds gemeld, Vrijdag te Singapore te ruggekeerd, om de zitting van de defensie-commissie van Singapore bij te wonen. De bijeenkomst wordt verder bijgewoond coor den gouver neur-generaal van de Unie van Malakka, Malcolm Macdonald, den gouverneur van de Unie van Ma lakka, Sir Edward Sent, den gou verneur van Hongkong Sir Mark Young en den gouverneur van Sin gapore Sir Franklin Gimpson. Over de resultaten der zitting is tot dus verre niets bekend gemaakt. De voltallige vergadering: van de Pary»che conferentie bood gisteren aanvankelijk weinig sensationeels. De Iraansche gedelegeerde zette het standpunt van z|jn land uiteen ten aanzien van het ontwerp verdrag met Italië. Het verzoek van Griekenland echter om een resolutie op de agenda van de vol gende vergadering te plaatsen, bracht de gemoederen in beweging- In deze resolutie werd gevraagd de territoriale geschillen tusschen Griekenland en Albanië te, onder zoeken en op te lossen. Onmiddellijk diende Molotof van repliek. Hij verklaarde, dat de Griek, sche delegatie de cortferentie tracht te te gebruiken om aanspraken naar voren te brengen, die geen betrek king hebben op een vijandelijk land, doen op een vredelievende bevriende natie. Hij beschuldigde de Grieksche regeering er van deze kwestie op te werpen om het a.s. plebesciet over de monarchie te beïnvloeden. Daarna richtte hij een felle -xritiek aan het adres van Engeland, wegens de aan wezigheid van Britsche troepen in Griekenland, hetgeen volgens hem de oorzaak was van den huidigen toe stand. Hierna volgde een hevige ver warring. De Chineesclie voorzittei trachtte tusschenbeide te komen door te zeggen, dat de eenige kwestie was of de Grieksche kwestie op de agen da van de volgende vergadering zou worden geplaatst of niet. Doch h|j vond geen gehoor. De Yoego-Slavische afgevaardigde, Pijade, zette een hevigen aanval in In verband met de viering van den Koninginnedag verschijnt onze courant hedenmorgen en wel ter grootte van vier pagina's. De daardoor vrij gekomen extra pagina's, die wij anders op za terdag plegen te geven, zullen later worden opgebruikt. De Directie. De groote sensatie in het wereld- schaaktournooi te Groningen was gisteren de nederlaag, die Botwin nik te slikken kreeg van Kotov. Dit feit is des te merkwaardiger, omdat de Russische kampioen geen enkelen blunder heeft ge- echter ons artikel niet eindigen met misschien wel de somberste blad zijde uit onze geschiedenis. De vreugdevolle mededeeling, welke het Nederlandsche volk dezer dagen uit het palels Soestdijk bereikte en de enthousiaste wyae, waarop zoowel in eigen als in het buitenland op dat iieugiyk nieuws is gereageerd, be- wyzen hoe diep de liefde tot het Oranjehuls ln ons volk veranwerd ligt en ha j hoog en sympathiek het c k buiten ons land staat aange schreven. Op dezen dag danken wy God voor den Zegen, welken Hij ons Konings huis heeft willen schenken. Het is de zegen, die ln onze katholieke kerken lederen Zondag van God wordt afgesmeekt in het „Domine salvam fac Reglnam nostram" en welken wij op dezen dag van Haar verjaardag by zonder Gode afbidden. maakt. 7,\Jn tegenstander speelde een dermate superieur spel, dat de leider in het klassement er niet tegen opgewassen bleek. Euwe, wiens partij tegen Bernstein na de middagzitting ln een schit terend pionneneindspel werd afge broken, slaagde erin de volle winst te behalen en zich zoodoende aan het hoofd van de ranglijst te plaat sen. Hterby dient echter rekening te worden gehouden met het feit, dat Botwinnik vandaag nog een hanggartij moet uitspelen. De ontmoeting DenkerTartako- wer eindigde in remise wegens her haling van zetten, chrlstoffel moest na 3jj zetten ln Lundin zyn meerdere erkennen. Kottnauer verloor na 21 zetten van Smislof, die hem ver hinderde tf, rocheeren na een hevi gen koningsaanval. Steiner en Guimard gaven de afge broken partijen, respectievelijk tegen Yanofski en Szabo, gewonnen. O'Kelly moest zich ln de voortzet ting van zyn partij tegen Stoltz ge wonnen geven. De party VIdmar-NaJdorf werd na 58 zetten afgebroken en wordt heden uitgespeeld. BoleslafskiejFlohr ein digde in remise. op Griekenland. Hy werd onderbro ken door Alexander (Engeland) die protesteerde, dat men thans het voorstel zou bespreken. Molotof protesteerde tegen de be perking der redevoeringen en Pijade ging voort, steeds luider schreeu wend. daar zoowel afgevaardigden als voorzitter om orde riepen. Aan het einde van zijn rede werd hij van Slavische zijde luide toegejuicht. Hierna nam Alexander 't woord. Hij noemde de redevoeringen van den Yoego-Slaaf en Molotof provo- ceerend en drong er op aan de resolutie op de agenda te plaat sen omdat Griekenland het recht heeft gehoord te worden over iedere kwestie waarover 't wenscht te spreken. Zoowel Alexander als Byrnes na men dgel aan het debat dat hierop volgde. Ondanks den heftigen tegenstand van Rusland heeft de vergadering het besluit aangenomen om tijdens de volgende byeenkomst 't Grieksch- Albanee3che grensgeschil te be spreken. Tegen stemden Wit-Rusland Frankryk. Polen. Tsjeeho-Slowakije, Oekraïne.' de Sovjet-Unie en Yoego- Slavië. De hoogeerw. pater C. Kerre- mans S.J. Is Vrijdag per vliegtuig naar Rome vertrokken, tot bijwo ning van de algemeene congrega tie, die 6 September te Rome zal gehouden worden en waar o.a. een nieuwe generaal wordt gekozen. Zooals bekend, mag men bij reizen naar het buitenland een bedrag van f 30 ia Nederlandsche valuta mee nemen, uitsluitend met het doel by terugkeer in Nederland de eerste reisonkosten te kunnen bestrijden. Men moet- dus bij. terugkeer in Ne derland aan het grensstation die f 30 kunnen toonen. Reizigers ech ter, die met Nederlandsche schepen van Hoek van Holland naar Har wich reizen of uit Engeland terug- keeren, kunnen reeds hun onkosten aan boord van die schepen met Ne- derlandsch geld betalen, waarby men echter by het passeeren der douane- contróle te Hoek van Holland i.p.v. het ontbrekende geld betalingsbon nen voor het aan boord gekochte moet overleggen. Het Nederlandsche schip wordt dus al3 Nederlandsen grondgebied beschouwd. Hetzelfde geldt thans voor de reizigers in de slaaprljtuigen van de verbinding AmsterdamKopenhagen en terug. De laatste Duitsche diplomaten, die als „gasten" op het Vaticaan vertoefden sinds het einde van den oorlog, zyn Vrydag naar Frankfort vertrokken. Het staatssecetaiaat van het Vaticaan had het gezelschap een reeks auto's ter beschikking gesteld. Hun chef, de vroegere Duitsche ambassadeur Baron von Weis&cker had Rome Maandag reeds verlaten. De laatst gebleven functionarissen van de Duitsche ambassade in Va ticaanstad ayn per auto vandaar ver trokken. De diplomaten begeven zich naar Frankfort, waar zU ter be schikking van den geallieerden be stuursraad gesteld aullen worden. staken. Met uitzondering van Ber lijn, waar men meent nog aekera reserves in acht te moeten nemen ten opzichte van de andere bezet ters, worden overal elders de socia le afdeelingen van Caritas opge heven. Blijkbaar tracht men dui delijk te doen uitkomen, dat iedera hulp voor hongerige» en zieken uitsluitend uit het Ossten komen kan. Het spreekt daarbij vanzelf, dat aEeen de communistische orga nisaties de kanalen kunnen zijn waarlangs deze „weldaden" dien volke toesfcroomen. De activiteit, van de Kerk gaat niet verder dan de godsdienstige oefeningen. De scheiding tusschen school en Kerk is, behalve in Ber lijn, een voldongen feit. In Ber lijn wordt nog godsdienstonderricht op school gegeven maar de speci fiek confessioneele scholen zijn op geheven. Naar het A.N.P. verneemt, is de directeur van de A.V.R.O., de heer W. Vogt, die Vrijdag 23 Augustus op zijn kantoor in Hilversum werd ge arresteerd en naar het Huis van Bewaring aan de Weteringschans te Amsterdam werd overgebracht, Vrijdagavond 7 uur, op last van den advocaat-fiscaal te Amster dam, mr. W. P. Bakhoven, in vrij heid gesteld. Naar men weet, was de heer Vogt gearresteerd, om apt ernstige zwaien waren gerezen tegen tjyn houaing als directeur van ua A.V.R.O. tijdens de bezetting. On middellijk na zijn in bewaring stel ling heeft de zuiveringscommissie- Drost aan den minister van O., K. en W. een rapport overgelegd, bet- welk een conclusie bevatte, ge baseerd op het door de commissie samengestelde dossier. De hoofd zaak van deze conclusie was, dat uaar de meening van de zuiverings commissie de heer Vogt niet.onge-' schikt was gebleken voor het ver vullen van een leidende functie in het omroepbestel. Aan een A.N .F.-verslaggever deel de mr. Bakhoven mede, dat hem dit rapport van de commissie-Drost nog niet is toegezonden. Hij ver wachtte hiervan eerst inzage ta zullen krijgen, nadat de minister, die thans op vacantie is, het heeft gelezen. „Wel heb ik inzage gekre gen," aldus de advocaat-fiscaal, ,,in het cfoor cloze commissi» samengestelde dossier en in da afgenomen verhooren. Deze ver- hooren hebben mijns inziens over verschillende punten geen of niet voldoende opheldering verschaft." Thans stelt de Justitie, die uit den aard der zaak de beschikking heeft over een eigen opsporingsappa raat, een nader onderzoek in. Aan gezien dit vermoedelijk nog gerui- men tyd in beslag zal nemen en mr. Bakhoven van meening is, dat voor het belang van het onderzoek een verdere detentie van den heer Vogt niet langer noodzakelijk 16, heeft de advocaat-fiscaal Vrydag- avond opdracht gegeven hem in vrijheid te stellen. Nog gedurende uen oorlog heeft de toenmalige Nederlandsche regee ring in Londen ln het kader van haar voorbereidingen voor het her stel van ons land. wanneer eenmaal de bevrydlng een feit zou zijn. vijf tig locomotieven in Zweden besteld. De levering van deze machines is prompt geschied en dezer dagen, passeerde de vijftigste de Nederland sche grens. De sectie zeep van het Rijksbureau voor chemische producten zal met Ingang van 1 September worden op geheven. i Wie bewondert een schilderij of beeldhouwwerk zonder te denken aan schilder of kun stenaar? En toch, voor hoe veel menschen is de natuur dood; hoevelen verstaan geen woord van hei wondere boek der schepping.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1