FEESTDAG OP HET L00 Ernstige aanrijding te Laren Haarlem viert Koninginnedag Keert Koning George terug? Een dag van zon en vreugde Tot hoofd en hart Auto-ongeluk eischt vier dooden Zanghulde voor de Koningin Het weer. Acht arbeiders uit Amsterdam en Haarlem zwaar gewond .11 Gedeeltelijke verkiezingsuitslag wijst op koningsgezind Griekenland 69sle JAARGANG No. 23635 MAANDAG 2 SEPTEMBER 1946 Bureaux Smedestraat 5. Telefoon Redactie 21544 Telefoon Administratie 21543 Postgiro 143480 Abonnementsprijs 30 cent per week Zanghulde Rijtoer Itflli Verschillende zwaar' gewonden Rijtoer Indische avond St. Aloysiusschool weer in gebruik Schoenenbonnen Wanordelijkheden NIEUWE HAARLEMSCHE COURAN (Van onze speciale verslaggeefster) In de groote hall van het Koninklijk Zomerpaleis, Het Loo, waar een weelde van zwaar geurende bloemen in al mijns Heeren kleuren pronkt, sta Ik plotseling tegenover H. M. de Koningin. De jarige Vrouwe, juist van tafel opgestaan, is in gezelschap van de Prinses en den Prins. Zij spreken over de zangers, die Haar vanmorgen een hulde zijn komen brengen, en de Koningin betuigt Haar groote tevredenheid; zij heeft het heel mooi gevonden. Een hofdame maakte haar opmerkzaam op enkele bijzonder fraaie bloemstukken en op den grooten bak met een verscheidenheid van wonderlijk gevormde paddenstoelen een geschenk van het personeel van Het Loo. - Ik maak een reverence en feliciteer de Landsvorstin. Zij lacht mij vriendelijk toe: „Ik aank u hartelijk". En dan gaat zij, majesteitelijk gekleed in een complet van paars. Al om 8 uur, half 9 Zaterdag morgen heeft zich een groote menigte verzameld in het prach- tige park van Het Loo. Voor de hekken van het hoofdgebouw staat het zwart van de men- schen. Of eigenlijk is „oranje" beter, want geen is er, die niet is getooid met de trotsche kleu ren van ons Vorstenhuis. Als wij, bèvoorrechten, even la ter naar binnen mogen en ons op stellen vóór het bordes, komen aanstonds de drie Prinsessen van achter de ramen eens naar buiten neuzen. Zij schuiven de gordijnen wat opzij, knikken ons vroolijk toe en hebben uitbundig plezier. Dan maakt een lakei een van de glazen deuren open om wat fris- sche lucht binnen te laten en we vangen een glimp op van de Ko ningin, die, in een gemakkelijken stoel gezeten, een brief zit te le zen. Voor het paleis ligt de moestuin. De aardappelen staan er best bij en de malsche boontjes rijpen in de zon. Rond dien moestuin stellen zich in een halven cirkel de 15 zangkoren uit Apeldoorn op, die straks de Jarige een hulde gaan brengen. Onderwijl dragen lakeien op het terras stoelen aan en als de Koningin een oogenblik daarna zelf buiten komt, verschikt Zij ze nog wat- Over Haar paars complet draagt zij een mantel van dezelfde kleur. Haar eveneens paarse hoed is getooid met een grijze struis veer. Het Prinselijk Paar volgt en Bea trix, Margriet en Ireentje sjouwen met kussens. Vooral Margriet is druk in de weer. Met haar pop in de eene en een kussen in de andere hand draaft zij naar haar Groot moeder en gaat op den grond aan haar voeten zitten. Als de leden van het feestcomité, onder wie de voorzitter, mr. H. L. Bijpkens, en de burgemeester van Apeldoorn, de heer A- L. des Tom bes aan H. M- zijn voorgesteld en hun plaatsen op het terras hebben ingenomen, heft de dirigent zijn stok en plechtig klinkt het „Wilt heden nu treden" op. Andere na tionale liederen volgen. Plotseling schuift er een don kere wolk voor de zon en de Ko ningin kijkt wat bezorgd naar boven. Maar het valt mee. De dreiging gaat over. Als de zang ten einde is, ap plaudisseert de Koningin geestdrif tig en niet minder geestdriftig zijn de zangers, die nu langs Haar heen defileeren. Buiten, voor het hek, juicht de menigte Des middags reed een auto, be stuurd door Prins Bernhard, de Paleislaan uit. Naast den prins v/as H. M. ae Koningin gezeten, terwijl achter in den wagen H. K. H. Prinses Juliana met haar drie dochtertjes had plaats genomen. Vele duizenden stonden langs de lanen en straten geschaard. Overal werd de Koninklijke familie uit bundig toegejuicht. Vooral in de binnenstad van Apeldoorn en om geving was het zwart van de men- schen, die hun vreugde ondubbel zinnig deden blijken. Na circa 40 minuten was de tocht ten einde en keerde de Ko ninklijke familie in het Paleis terug- Des avonds woonde het geheele Prinselijk gezin het vuurwerk bij. Bij de 'parade, welke Zaterdag te Batavia ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin is gehouden, zag men de kleurrijke rokken van de Seaforth hooglan ders en de witte uniformen van de Nederlandsche wrens en hoorde men muziek van de Seaforth „Pie- Brochs". Britsche detachementen van de Royal Navy, mariniers, Britsch-Indiërs, Nederl. stoottroe pen en Nederlandsch marineperso neel namen aan de parade deel, terwijl daarboven R.A.F.. en Ne derlandsche Dakota's, Mitchells, Thunderbolts en Mustangs in for matie vlogen. Dr. Van Mook nam de parade af. Op het platform waren ook aanwe zig generaal Mansergh, lt. generaal Spoor vice-admiraal Pinke, de Britsche consul-generaal Mackeretn en nog andere hooge autoriteiten. Verwachting tot Dinsdagavond: Gedurende den avond en nacht: tijdelijk opklarend, voor- nameijlk aan de kust echter nog enkele buien. Morgen overdag: geleidelijk weer toenemende be wolking met later plaatselijk eenlgen regen, naar het Zuiden kriinpenden en aanwakkerenden wind. Weinig verandering in tem peratuur. Zon onder 19.27, maan 14.26 22.34, zon op 5.53. Hedenmorgen omstreeks half ne gen geschiedde op het beruchte kruispunt Hilversumsche weg Rjjksweg te Laren een ongeluk, waarby een achttal arbeiders uit Amsterdam en Haarlem zeer zwaar en zwaar gewond werden Toen de trein van de Gooische om 810 uit Hilversum v,,,L,^r.en vertrekt, het beruchte kruispunt naderde, kwam op den Rijksweg uit de richting Amster- dam een groote truck, waarin een 25-tal arbeiders uit Amsterdam en Haarlem gezeten waren, die naar Venraay vervoerd werden waar zli werkzaam zijn aan den wederopbouw Dc bestuurder van de truck be merkte, volgens zijn eigen ver klaring, de naderende tram te laat, doch remde uit alle macht om onheil te voorkomen. De wagen slipte echter door de gladheid van het wegdek en kwam in volle vaart met de locomotief van de tram in botsing. Het gevolg was dat de truck geheel in elkaar gedrukt werd en alle 25 inzittenden op den weg geslingerd werden, waar zij ker mend bleven liggen. De doktoren Keeman en Holtmann waren spoe- De aubade van drie duizend kinderen op de Groote Markt ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin In de vroege ochtenduren van heden is aan, den Rijksweg bij café Wegman te Muiden een militaire vrachtwagen, die juist zou uitwij ken voor een grooten truck met oplegger, in de flank van een autobus van de Gooische tram, die uit de richting Amsterdam kwam, gereden. De gevolgen waren ontzettend. De bus werd goeddeels vernield en de ravage was geweldig. Niet min der dan vier inzittenden van den bus verloren het leven; er zijn verschillende zwaargewonden, van wie van enkelen voor hun leven wordt gevreesd. jr oninginnedagVmuwe Zon heeft het met Pluvius op een K. accoordje gegooid en beloofd den geheelen dag te zullen schijnen, wanneer hij zoo nu en dan voor een verfrissching zorgde. En dat heeft hij dan ook gedaan, zelfs op zeer bevredi gende wijze. Het lag bij hem geenszins in de bedoeling, de feest vreugde van de Haarlemmers te verstoren, hij wilde alleen maar die straten met zijn verkoelenden regen besproeien, welke er een behoefte aan hadden vanwege de warmte of anderszins. En de oude weergod slaagde erin zijn schakelbord zoo zuiver af te stemmen, dat men in plaats van plaatselijke buien kon spreken van stratelijke buien. Hieruit bleek met welk een meesterschap hij zijn vak beheerscht endat hij gaarne gehoor geeft aan een verzoek, mits men het waardig is en zijn gunst verdient. dig op het terrein van de ramo aanwezig, terwijl een achttal zwaa - gewonden inmiddels by de firma Herdershoeve waren binnengedragen Het bleek, dat de meesten dezer slachtoffers een hersenschudding hadden opgeloopen, terwij' hij twee personen een schedelbasisfractuur en bij één een bekkenfractuur werd ge constateerd. De acht slachtoffers waarvan de namen momenteel nog niet bekend zijn, zijn allen per ambulance-auto naar het Sint Jans ziekenhuis te Laren vervoerd. De overige arbeiders kwamen er met lichte verwondingen af. De chauf feur kwam er wonder boven wonder zonder eenig letsel af. Van de pas sagiers van de Gooische tram werd er één gewond, n.l. mevr Groenen- daal uit Blaricum, die een ernstige hersenschudding opliep. De chaos op het kruispunt was geweldig, doch de Larensche politie, onder leiding van inspecteur Boog, was direct den toestand meester en wist door snelle en doortastende maatregelen het verkeer, dat op dit uur zeer intensief is, in goede banen te leiden. Omtrent de schuldvraag ls direct een uitgebreid onderzoek ingesteld. Zoo hebben de bewoners van Haarlem weer feestgevierd. Een week lang hebben zij de bloemetjes buiten gezet ter gelegenheid van den 700-sten verjaardag hunner stad en op den Jaatsten dag van dezelfde maand hebben zij weder om een heuglijk feit te bejubelen. Het begon 's morgens vroeg al met de reveilles op verschillende punten in het centrum en de buitenwijken der stad. En het eerste eerbewijs dien dag werd bewezen aan hen, die onder bezettershand gevallen zijn. Een deel van -de plaatselijke jeugd begaf zich naar de executie plaats aan de Dreef, l'egde een krans neer en defileerde langs den geheiligden grond. Een machtig koor van ongeveer 3000 kinderen zong vervolgens op de Groote Markt nationale liede ren ten aanhooren van Haarlems burgervader, den heer M. Reinalda. „De Nieuwe Venneper Ruiters' hebben tezamen met de landelijke rijvereenigingen „Pegasus", „Rit meester de Kruiff", „De Badhoeve- ruiters" en de „Amstelruiters" op Koninginnedag een rijtoer gemaakt door Haarlem, voorafgegaan door de muziekvereeniging .Harmonie Crescendo". Het was een aantrek kelijke en zeer verzorgde stoet, welke onder leiding stond van den Instructeur der Nieuwe Venneper Ruiters, den heer A, de Munnik. Het hoogtepunt was wel het défilé van de rijvereenigingen op de Groote Markt voor burgemeester M. Reinalda, het collage van wet houders en genoodigden. De bur gemeester van Haarlem inspec teerde tot slot de berijders en hun prachtige paarden, 's Middags ga ven deze rijvereenigingen een de monstratie. Veel hilariteit veroorzaakte het z.g. „patrouillespringen". Br wa ren er, die doodleuk den weg van den minstens weerstand kozen en luid hinnikend de hindernis met een wijden boog passeerden, weer anderen legden een duidelijken afkeer aan den dag om zich van den grond te verheffen. Neen, voor springen waren ze niet in de wieg gelegd. De jury kende den eersten en tweeden prijs toe aan de Nieuwe Venneper Ruiters, terwijl de derde en vierde prijs in de wacht gesleept werd door de Amstel Ruiters. In Haarlem-Noord werden op de Planetenlaan en Orionweg wieler wedstrijden gehouden, die talrijke bezoekers trok en véle spannende momenten telden. Tot groot ver maak van jong en oud werd op het grasveld aan de Van Ostadestraat een gecostumeerde voetbalwedstrijd gespeeld. Dan was er een evene ment op de Delft, waar een kano- raoe plaats vond. Des avonds hebben Maud Kool, Bernhard IJzerdraat en zijn game- lang-gezelschap, Herman Erancken en een krontjongband een Indi- schen avond gegeven aan den Schotersingel. Het was een sprook jesachtige vertooning, waarbij om. het symbolische spel „Ganita en Semar" werd opgevoerd, dat tot strekking heeft en de noodzakelijk heid bepleit van een samengaan en samenwerken tusschen de Ooster- sche en Westersche volkeren. Hon derden toeschouwers hebben van dit indrukwekkend spel, waarbij Europeesche en Javaansche dansen zijn uitgevoerd, zeer genoten. Aan de Zomervaaxt werd een groot vuurwerk afgestoken, dat j velen ter been bracht. De Groote Markt met haar stillen toeschouwer Laurens Koster stond dien avond in het teeken van een bal-champêtre, welke meer vrouwelijke dan mannelijke deelnemers telde. Het programma vermeldde dan sen op muziek van de Harlem- Swingers, die in de muziektent hun rhythmische klanken via een geluidsversterker als een cocktail hun klanlten opdienden. Zij, die de edele danskunst niet machtig waren, dan wel er tegen op zagen op de teentjes getrapt te worden of om andere oorzaken wegbleven, konden op het Vlooienveld een gratis oabaret-programma mee maken, hetgeen een gewaagde on derneming was, want het was daar overdruk. Behalve op de Groote Markt was er ook op eenige andere plaat sen in de stad openluchtbal, waar tot het middernachtelijk uur naar hartelust gedanst werd. Met een korte plechtigheid is Zondagmiddag de Sint Aloysius school aan het Zandvoorter- pad te Overveen weer in ge bruik genomen. Pastoor Van Niekerk zegende het geheel gerestaureerde en door eenige ver andering in de indeeling aanmer kelijk verbeterde gebouw in en uitte daarna in een korte toe spraak de verwachting, dat in dit frissche interieur ook het onder wijs weer van een frisschen geest zou getuigen. Het hoofd der school, de heer Van der Meij, memoreer de, dat het 1 September juist ze ven jaar geleden was, dat het ge bouw voor militaire doeleinden in beslag genomen werd en gaf in een overzicht het wel en wee van de school weer, die sedert dien her haaldelijk van huisvesting had moeten veranderen. Bij deze inwijding waren o.a.ook tegenwoordig het schoolbestuur, de opzichter van de kerkelijke gebou wen in het bisdom Haarlem, de heer H. Bottelier, en het gemeen teraadslid Frenay. Morgen, Dinsdag, is aan de beurt voor het afhalen der schoenenbon. nen de letter B. Gisteren z4Jn ruim l1/, millioen Grieken ter stembus getogen, om uit te maken, of Griekenland een republiek of een koninkrijk zal zijn. Algemeen is men van oordeel, dat er een overweldigende meer derheid zal zijn voor den terugkeer van koning George op den troon dat zou dan voor de derde maal zijn. De definitieve uitslag zal echter pas aanstaanden Woensdag1 bekend worden gemaakt. By ongeregeldheden tijdens het plebisciet zijn tot Zondagavond 11 menschen gedood. Volgens den einduitslag van de stad Athene hebben Zondag 62% procent van de kiezers zich uitgesproken voor den terugkeer van koning George. In het als links beschouwde Mytilene zouden 80 tot 85 pCt. der stemmen voor den koning ayn. Uit een aantal dorpen en uit Kalamata (Peleponnesusl wordt geweldige meerderheid voor den koning ge meld. Het hoofd van de Britsche sectie der Geallieerde missie voor het ple bisciet in Griekenland verklaarde ra zijn terugkeer uit Saloniki en La- rissa, dat er op het groote aantal stembureaux, dat door hem bezocht werd, ordelijk gestemd werd. In Zuidelijk Macedonië te Ga- latista, werden vier personen gedood bij een vechtparty tusschen com munisten en gendarmes. In centraal Macedonië zouden communisten een politiepost overvallen hebben. Anar chisten zouden by Kardltsa, Thes- salië, een mijn hébben gelegd, die onder een vrachtauto ontplofte. Hier bij werden vijf personen gedood en zeven gewond. In de havenstad Vo los heeft de politie een communis- tlschen aanval op het politiebureau afgeslagen. Uit Saloniki wordt gemeld, dat men voor linksche demonstraties in de grensdorpen van Noordelijk Ma cedonië vreest, Indien ne volksstem ming ten gunste van den koning uitvalt. Geen twee gezichten zijn volkomen aan elkander ge lijk, evenmin twee naturen. Ieder erfde de zijne van zijn ouders. Familie, opvoeding, omgeving en omstandigheden drukten er hun stempel op. Gij moet elkander leeren ver dragen. Met welk recht eischt ge, dat een ander zich naar hervormt? Zijt gij dan beter?J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 1