n£'.- li MARTIN Koninginnedag Granaten boven Groesbeek Dans-academie Handel in dertigduizend textielpunten MAANDAG 2 SEPTEMBER 1946 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING Het schouwburgseizoen geopend Comedia met „Rosmersholm" Koninginnedag te Heemstede Inbraken te Heemstede Wie worden wethouder in Bloemendaal? R.K. Damclub D.V.S. BOLLENSTREEK Koninginnedag in de Bollenstreek BEVERWIJK Drie wethouders? Een afscheid Koninginnedag 1941 Commissies keeren terug KOLENBONNEN BRMDSTOFFENHANDEL „DE SPAARNESTAD" Directeur distributie kantoor gaat heen VELSEN De wethouderszetels Oorlogsvrijwilligers Oranjefeesten te Santpoort Volksfeesten te Krommeniedijk De Koninginnefeesten te Krommenie 15 October Speciale lessen voor R.K. Belangrijke arrestaties in Utrecht Lord Kiileairn tevreden Het éénjarig bestaan van het bewaringskamp Toen de opvoering van Ibsen's „Rosmersholm" geëindigd was, hoorden we de opmerking maken: „Je mag natuurlijk niet aan Ibsen komen, maar anders zou ik het Vierde bedrijf het summum van een draak noemen". Natuurlijk is de regisseur zich bewust geweest van öe gevaren, die in dit drama van den grooten Noorschen schrijver ge legen zijn, wanneer het schouw burgpubliek van deze dagen de in trigue onder de loupe gaat nemen Maar hij heeft in de geschiedenis van Rosmersholm een prachtige kans gezien om klassieke tooneel- kunst aan den volke te toonen en daarbij is hij, dank zij het voortref felijke spel der enkele spelers, vol komen geslaagd. .Rosmersholm" wordt een drama van het geweten genoemd. Het beeldt den strijd uit van den dorps dominee, die vrijdenker wordt en Wil trouwen met een huisgenoote, die zijn vrouw tot zelfmoord ge bracht heeft, om eigen begeerte te bevredigen. Daar beide partijen geen enkel houvast meer hebben, nu ze het geloof der vaderen ver loren, eindigt het drama met een dubbelen zelfmoord. Cor Hermus is van meening, dat dit voor ons na tuurlijk volkomen onaanvaardbare gegeven zijn volle waarde be houdt voor dezen tijd, die meer dan ooit een positieve strijdbare levens houding vordert. Het merkwaardige is echter, dat Ibsefl positiever is ge. weest in de propaganda voor de „vrijmaking" dan voor den terug keer tot Christus. Johan Schmitz, uitgelezen figuur voor bravourrollen, had wat moeite met den vertwijfelden, medelij- wekkenden, zelfmoord plegenden do minee, maar Ibsen schonk hem nu eenmaal niet meer. Han Bentz v. d. Berg maakte een prachtige crea tie van den zwager van den predi kant, den conservatief, vasthoudend en streng. De scènes waarin hij met Mimi Boesnach (de huisgenoote) speelde, waren veelal van groote dramatische spanning en gaven tooneel van het beste soort. Een speciaal compliment voor Henk Rigters, die een geraffineerde ver tolking gaf van Mortensgaard, re dacteur van het vrijdenkersblad. Er waren bij deze première bloe men en wat meer beteekende, de schouwburg was zoo goed als uit verkocht. v. W. De feestelijkheden begonnen Za terdag te Heemstede met een kin deraubade. Des avonds waren de verschillende buurtvereenigingen in touw om het den leden zoo prettig mogelijk te maken, waarbij vooral de Jan van Goyenstraat en omgeving origineel was door het laten optreden van \n groep Ve- luwsche boerendansers. Op het Raadhuisplein werd een concert gegeven door de miuziekvereeniging „Eensgezindheidmet medewer king van het Kath. Gemengd Koor. Op het Sportpark was een open lucht-filmvoorstelling. Gedurende twee achtereenvol gende nachten zijn op verschillende plaatsen te Heemstede inbraken gepleegd. Uit een woning werden .verschillende kleedingstukken en fotoartikelen vermist, terwijl uit een garage een dames- en een hee- renrijwiel verdwenen. Bij pogingen cm twee villa's binnen te dringen ■werden de ongenoode gasten, dank rij de waakzaamiheid van de bewo ners, op de vlucht gejaagd. Ons is ter oore gekomen, dat voor de wethoudersvacatures te Bloe mendaal de volgende candidaten gesteld zullen worden: mr. Th. Rohling (K.V.F.), C. Schulz (P. v. d. A.) en D. van Geluk (P. v. d. V.). De zaak lijkt vrij eenvoudig, maar Is het niet. Zou de samenstelling aldus worden, dan zou de heer Cas- see, die van de Vrijzinnig-Democra ten naar de Partij van den Arbeid is overgegaan en als wethouder in den noodraad zitting had, niet in het college terugkeeren. De laatste partij heeft den heer Schulz en niet den heer Cassee candidaat gesteld, maar er is een strooming ten gunste van den aftredenden wethouder bij bepaalde partijen en personen. De heer Schulz heeft reeds vele jaren zitting in den Bloemendaalschen <48 mmm Stormvogelsheeft het tournooi om den zilveren molen van Groenendaal gewonnen. De burgemeester van Heemstede, jhr. Van Doorn, overhandigt onzen naticmalen doelverdediger, Kraak, den zilveren molen raad, oorspronkelijk voor de S. D. A. P. Hij is thans gepensionneerd als ziekenverpleger bij het Provin ciaal Ziekenhuis. Het kan een moeilijke kwestie voor den heer Cassee worden. Met belangstelling zien wij morgenmid dag de beslissing tegemoet. In haar nederlaagwedstrijden ontmoette de R. K. Damclub D. V. S. de damver. Het Oosterkwar tier comb, n en III, uitslag 515. In de eerewedstrijden, uitge schreven door de damver. D- O. S., ter gelegenheid van haar 12ja rig bestaan, ontmoette D. O. S. II D. V. S. II, uitslag 812, waardoor D. V. S. II beslag wist te leggen Op de zeer fraaie medaille Aan den Schotersingel is een Indische avond gegeven, waarop o.m. prachtig Javaansche dan sen werden uitgevoerd Vrijdag 30 Augustus werd te Bennebroek ter opening van het Koninginnefeest een concert gege ven door de drie plaatselijke zang- vereenigingen op de buitenplaats van freule Van Willink. Intusschen was op het Wilhel- minaplein de kermis reeds begon nen. Op den feestdag zelf werden des morgens kinderfeesten gehou den en vanzelf ontbrak de gebrui kelijke tractatie niet. In den mid dag waren er volksspelen en een gecostumeerde voetbalwedstrijd. Des avonds gezellig samenzijn in „Rehoboth". In Hillegom begon de dag met muzikale ommegangen, kinderop tocht met versierde rijwielen en zanghulde in den Hof. Des mid dags was er een optocht. Een be- hendigheidswedstrijd voor motor rijders in de Sixlaan trok enorme belangstelling. Het hoogtepunt van den feestdag was tenslotte de op voering van het openluchtspel Herwonnen Vrijheid" op het ter rein voor Huize „Treslong". Na af loop was er vuurwerk. In de openbare vergadering van den gemeenteraad zal de burge meester het voorstel in stemming brengen het aantal wethouders van Beverwijk te bepalen op drie. Tot nu toe had Beverwijk twee wet houders. Gezien het aantal inwo ners" zou er ook een vierde wethou der benoemd kunnen worden- Dinsdag 3 September zal mej. A. P. Sam, hoofd van de R.K. Meisjes-ulo, Arendsweg, wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd afscheid ne men van het onderwijs. 8.30 uur wordt in de O. L. Vrouw van Goeden Raad de H. Mis uit dank baarheid opgedragen; te 2.30 uur is er receptie in de Jozefzaal en 3 uur afscheid van de oud-leer lingen. Beverwijk heeft dit jaar den verjaardag van H. M. de Ko ningin gevierd op de wijze waarop dit in vroeger jaren placht te geschieden, zij 't hier en daar wat vermoeid en min der spontaan. De vereeniging „Koninginne dag" organiseerde op den voor avond een concert in de Groote Kerk, dat zeer veel belangstelling trok. Ondanks regenvlagep klonk in den vroegen morgen van den feest dag de koraalmuziek van de leden van de Beverwijksche Harmonie kapel vanaf den Wijkertoren. Later verzamelden zich de kinderen van alle scholen, met vlaggen en banie. ren op het C. H. Moensplein om na een rondgang, voorafgegaan door de Harmoniekapel, voor het eerst in de Beverwijksche geschie denis de aubade op Scheybeeck te brengen. Burgemeester mr. H. J. J. Scholten sprak de kinderen bij deze gelegenheid toe. Op de wei tegenover Scheybeeck werden de kinderspelen afgewerkt. De gymnastiek-demonstratie van een Amsterdamsch keurcorps, afge wisseld door volksdansen van stad genoten, in het Gem. Sportpark, trok zeer velen, evenals de behen digheidswedstrijd van de Kennemer Motorclub op de Scheybeeck-weide. Om zes uur was het Sportpark weer met enkele duizenden gevuld, toen de voetbalwedstrijd van een Beverwijksch elftal tegen Leeu warden begon. De stadgenooten bevochten een 6—2 overwinning. In den avond werd op verschillende plaatsen van de stad gedanst in het icht van de schijnwerpers. Zondag 31 Augustus 1941, des namiddags 22.30 uur, werd na de beëindiging van de bioscoopvoor stelling in het K S.A.-gebouw, Pe perstraat, een aantal personen, die rood-wit-blauwe insignes of Unie speldjes op hun kleeding droegen, door eenige Duitschers afgeranseld en mishandeld. De chef van de politieke recherche, Meervlietstraat 4 te Velsen, verzoekt alle personen, die bij deze gelegenheid zijn mis handeld of die van dit feit ge tuige zijn geweest, zich met hem in verbinding te stellen. Op voorschrift van de bezet tingsautoriteiten werd in 1941 be paald, dat de werkzaamheden van de gemeentelijke commissies zouden blijven rusten- Het komt B. en W. thans noodzakelijk voor, dat deze commissies weder als voorheen in het gemeentelijk bestuursorganisme worden ingeschakeld - Deze commis sies waren ingesteld voor het be heer der financiën, der Openbare Werken, het Gasbedrijf en het Slachthuis In verband met de vele bemoeiingen, die het gemeentebe stuur thans heeft met de volks huisvesting, het bouw- en woning toezicht en de stadsuitbreiding, achten B. en W. het echter ge- wenscht, dat ook voor deze aange legenheden een dergelijke commis sie wordt ingesteld. DENKT U ER OM De nieuwe zoo spoedig mogelijk naar Dan bent U zeker van een vlotte bediening en eerlijke verdeeling der kolensoorten Ook nieuwe klanten zijn welkom Friesche Varkenmarkt 6-10 (Spaarne bi,} viaduct) Tsifilflün 14164 en 13904 .(Adv.) Het personeel van het distribu tiekantoor heeft in een feestelijke bijeenkomst officieel afscheid geno men van zijn chef, directeur C. Schauikes, die vanaf het begin van de distributie-periode met groote nauwgezetheid en eerlijkheid dezen moeilijken post heeft vervuld. In verband met zijn benoeming ter gemeente-secretarie verlaat hij nu het distributiekantoor. Er werden over en weer hartelijke woorden gewisseld en het personeel bood een blijvend aandenken aan in den vorm van een fraaie ets. De direc tie van het kantoor werd overge dragen aan den heer G. v. Wijck, die jarenlang de rechterhand van den directeur was en het vertrou wen heeft van personeel en pu bliek. Het ligt in de bedoeling, dat de gemeente Velsen vier wethouders krijgt. Reeds jaren zijn er drie wethouders in Velsen. behoo- rende tot de Soc., de Kath. en Prot. fracties- Nu de raad een linksche meerderheid vertoont, ziet het er naar uit, dat de P. v. d. A. en de C. P. N. hiervan gebruik zullen maken door voor een col lege te stemmen, dat de volgende samenstelling zal hebben: 2 P. v. d. A., 1 K. V. P. en 1 C, P. N,- wethouder. De K. V- P-fractie heeft zich inmiddels' uitgesproken voor een Pïot.-Chr. en dus geen C P. N.-wethouder. De P. v, d, A-fractie, de grootste uit den raad, is het hier echter niet mee eens, zoodat verwacht kan worden, dat voor de eerste maal een com munist zijn intrede in het college zal doen. Het Aanmeldingsbureau voor Oorlogsvrijwilligers te Haarlem houdt zitting Vrijdag 6 September van 9 tot 12 uur op het Hoofdbu reau van Politie te Velsen voor het verstrekken van inlichtingen en het inschrijven van aanmeldingen voor de daarvoor in aanmerking komen de onderdeelen van Land-, Zee- en Luchtstrijdkrachten. De Oranjefeesten in Santpoort zijn geopend met een rondgang en aubade, waaraan niet minder dan 1200 schoolkinderen deelnamen. Het was een fleurig gezicht deze kinde ren door het dorp te zien marehee- ren, voorafgegaan door de vroolijke tonen van de R. K. Harmonie „Soli Deo Gloria" en het fanfarecorps „Wilhelmina". In den middag werd een gecostumeerde hittenrace ge houden, waarvoor groote animo be stond. De gecostumeerde voetbal wedstrijd trok veel belangstelling, 's Avonds werd er voor Santpoort- Station een taptoe gehouden. In het Eurg. Rijkenspark werd een non stop programma opgevoerd met medewerking van de beide harmo- nie-muziekvereenigingen en vele andere plaatselijke zangverenigin gen. Na afloop was er een voor het oog prachtig gekleurde waterfontein met Bengaalsch vuur in den vijver bij het Zwitsersche Huis. De volksfeesten te Krommenie dijk zijn voorloopig een week uit gesteld. Het al of niet doorgaan dan houdt verband met de licha melijke gesteldheid van den heer J. Wouda, aldaar, die in ernstigen toestand in het ziekenhuis te Zaan dam is opgenomen tengevolge van een trap van een stier. Vanwege de alg. Oranjevereni ging te Krommenie, is Zaterdag avond in het Agathepark een feest avond gehouden. De heer J. P- Hei lig opende als voorzitter met een welkomstwoord en sprak zijn te leurstelling uit over de geringe be langstelling. De medewerkenden aan dezen avond waren de Chr. Zangver. „de Lofstem", de Chr. muziekver. „Sursum Corda" en 't R. K. muziekgezelschap „Kunst en Vriendschap". De burgemeester dankte na afloop met een enkel woord allen die tot het welslagen van dezen avond hadden medege werkt. De H.H. Missen in de parochie te Krommenie, die gewoonlijk om 7.15 en 8.15 uur beginnen, zijn ver vroegd en vastgesteld op 7 en 8 uur, Aanvang nieuwe cursus seizoen 1946-'47 Uren voor inschrij ving en besprekin- fen dagelijks van 6 Sept. af 11—12, 14—17 en 19—21 uur Schagehelstraat 29 Telefoon 10806 Blijkens een officieel rapport staat thans vast, dat omstreeks half Augustus van Duitschiand uit eenige granaten zijn afgeschoten op de omgeving van Nijmegen, voornamelijk Groesbeek, en «aar tot ontploffing zjjn gekomen. De granaten vielen in de omgeving van het CanadeeSche kerkhof en kwamen zeer waarschijnlijk uit 't Reichswald. Het rapport is door gezonden naar het Hof van Justi tie te Arnhem. Na een onderzoek, dat meer dan een maand in beslag nam en zich uitstrekte over het geheele land, is de Utrechtsche politie erin geslaagd negen personen te arresteeren, die tezamen een uitgebfeiden handel in valsche textielpunten voerden. Sinds 19 Juli werden meer dan 30.000 val sche textielpunten verhandeld, waarvan er inmiddels 9.000 in be slag werden genomen. Zekere J. E. uit Den Haag bracht de politie op het spoor; hij verried uit rancune een collega, die zich op het Utrechtsche station zou bevinden en 4.000 valsche textielpunten bij zich droeg. Het verder onderzoek leidde o.a. tot de arrestatie van G. v. H. en E. v. H. uit Den Bosch, J. E. uit Den Haag, J. M. v. d. D. uit Am sterdam en mej. V. uit Eindhoven. Lord Killeam heeft te Singa pore verklaard, dat de inleidende en informatorische besprekingen, welke hij op Java gevoerd heeft, als „zeer succesvol" zijn te be schouwen. Brigadier-generaal Lauder zal morgen, vergezeld van luchtcom- modore Stevens, naar Cheribon ver trekken om de bijzonderheden in zake de hervatting van de evacuatie uit het binnenland met officieren van de T.R.I. te bespreken. Op vragen van het Tweede-Kamer lid M. van Poll In verband met de viering van het één-Jarlg bestaan van het bewaringskamp „Vianda" te Hoek van Holland en betreffende het In stellen van een onderzoek naar de ernstige klachten, welke over de be handeling der ln dit kamp geïnter neerden ruchtbaar zijn geworden heeft de minister van Justitie o.m. het vol gende geantwoord: Inderdaad is er geen reden tot verheugenis over de noodzaak dat bewarlngskampen bestaan, en is er dan ook geen aanleiding het één-jarig bestaan van zulk een kamp te vieren. Uit de door den commandant rond gestuurde uitnoodlging mag naar de meening van den minister niet wor den afgeleid, dat de kampcomman dant de opvatting huldigt, dat er verheugenis over het bestaan van be warlngskampen moet blijkt uit ingewonnen ambtsberich ten dat de kampcommandant ln het belang eener goede onderlinge samen werking het één-jarig bestaan van het kamp heeft aangegrepen, om bet personeel, dat met Pasohen, Pinkste ren en de bevrijdingsfeesten geen ver lof had gehad, eenige ontspanning te geven. Een recent Ingesteld onderzoek naar verschillende klachten over de behan deling van geïnterneerden ln dit kamp heeft uitgewezen, dat mishandelingen niet geschieden. Of ln andere opzicht ten geuite klachten fettelijken grond hebben, wordt nader onderzocht. De aanvangsuren der lessen aan de B. K. St. Jansschool te Krom menie hebben een wijziging on dergaan en zullen voortaan zijn van 8.45—11-45 en van 13.30—15.30 uur. De zusterschool te Assendelft, die oorspronkelijk 2 Sept. zou be ginnen, opent haar deuren niet eerder dan 9 September a.a.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 2