GEEN VERHOOGING VAN TABAKSRANTSOEN Romantiek en werkelijkheid in Radiostad Hallo, hier is Hilversum... Deviezenkwestie het kernpunt Geneeskunde en Bekende figuren uit de radio-wereld -1 DEM moest voor HBC de vlag strijken Zilveren Molen voor Stormvogels MAANDAG 2 SEPTEMBER 1946 PAGINA 4 99 99 Curieus interieur Winterdienst K.L.M. "/■Wpssi Sigaretten Gevolgen van den drank Ripperda wint het Elswoud-tournooi HiilinenArchipel 22 H.Z. en P.C. blijft in de hoofdklasse Rood en Wit cricket Z.Z.-races te 't Zandt Sportsnippers j—v uizenden en nog eens duizenden hebben dezen zomer een I bezoek gebracht aan de omroepstudio's in Hilversum, getrokken als zij werden door een magische kracht naar de radiostad in het Gooi, waarvan zij iederen dag opnieuw den naam door den luidspreker in de huiskamers hooren, of in couranten en tijdschriften kunnen lezen. En nog steeds wast de stroom gebouwen, maar meer nog het in terieur, dat de aandacht trekt. De studio's zelf, de geheimzinnige ver trekken, van waaruit de muziek en het gesproken woord over de ge- heele wereld wordt uitgezonden, zijn voor de bezoekers even curieus als voor een wereldreiziger de pyrami- den aan den Nijl. En steeds weer bestaat er die belangstelling voor den omroeper, waarvan men zich vaak de meest fantastische voor stellingen heeft gemaakt, zooals van alle artisten, die aan het om roepbedrijf verbonden zijn. En wanneer de man uit Zeeland tegen over een omroeper staat, valt het hem toch een beetje tegen. Dan blijkt het een doodgewone inwoner van Hilversum te zijn( die in zijn vrijen tijd er zijn liefhebberijen op na houdt en evenals zijn medemen- schen de lasten van dezen tijd op zijn schouders moet dragen. Edward Starz van den Wereldomroep is dan een doodgewone man, die na afloop van zijn werk op een paar surrogaatfietsbanden naar huis peddelt. Befaamde radiosprekers als Henri de Greeve en dr. Posthumus Meijjes blijken dan eenvoudige bur gers, die op gezette tijden een be zoek aan de studio's brengen en achter hun microfoon zich tot de luisteraars richten. Uit alle windstreken van het land komen de échte vacan- tiegangers en échte dagjes- menschen, vervoerd met de meest verschillende soorten van rollend en rammelend materiaal naar Hil versum, om een kijkje in de keuken van het radiobedrijf te nemen en hun favorieten van top tot teen te kunnen bewonderen, waar zij niet altijd een kans toe krijgen. Onder de bezoekers zijn boeren uit Friesland, wier woonsteden zijn gelegen achter de zware zeedijken van de Waddenzee, mannen en vrouwen uit het Geldersche met hun sappig dialect, zwarte rondkop- pige Limburgers met een guitigen lach op het gezicht alsof het iederen dag van het jaar carnaval is, ge moedelijke Brabanders van oeneden de groote rivieren, stoere Zeeuwen, die de reis hebben ondernomen van hun geschonden eilanden naar het hartje van Nederland en natuur lijk zijn er drommen Amsterdam mers en bewoners van de residentie en de Rottestad. Kortom geheel Nederland is dan vertegenwoordigd en de studiochefs hebben vaak moeite dit bonte gezelschap te ver staan. Het zijn mannen en vrouwen, jongens en meisjes, rijken en min der bedeelden in de meest verschil lende soorten van vacantiekleedij die dan Hilversum van alle kanten bestormen en vragen naar den weg. Het laatste is te begrijpen, want voor de vreemdelingen is de radiostad een doolhof van lanen en straten, waar steeds weer het zicht wordt belemmerd door statige boomen- rijen en hoog opschietende heesters en struiken in de tuinen van de cuderwetsche en moderne villa's en landhuizen. Eenmaal bij de studio's aanbe land, staat ieder gezelschap van bezoekers weer verbaasd over den modernen trant waarin de gebou wen van gele baksteen zijn opge trokken met de tientallen vierkante meters glas en de keurig aan gelegde tuinen met de glad gescho ren gazons, welke het zoo uitste kend „doen" in deze omgeving. Het zijn sieraden van Hilversum, en de bewoners zijn er even trotsch op als de Parijzenaar op zijn Eiffel- toren, of de Londenaar op de Tower. Het is niet alleen het aanzien der Voor de bevolking van Hilver sum zelf is deze romantiek allang vervlogen. Men is gewend geraakt aan den Theo Uden Masman, die steeds in zijn licht-grijze zomer- costuum op zijn Raleigh" door het dorp toert met de gele var kenslederen actetasch onder den arm, of aan den radiocommen tator Paul de Waart, die steeds hard moet loopen om zijn trein te halen. En zoo ziet men ook niets bijzon ders meer aan den man met zijn onafscheidelijke parapluie en het hoofd vol kleine krullen, den be kenden trompetist Ferry Barendse.of san Jaap Meijer, den componist van de Hollandsche schlagers. Marinus van 't Woud, den dirigent van het K.R.O.-omroeporkest, kent men in Hilversum als een niet onver dienstelijk tennisspeler. Ja, wat weet men van de radio-artisten niet? Wie zou in Arie van Nierop den man herkennen van de kinder verhalen voor de microfoon, wan neer hij in de vroedschap van radiostad opkomt voor een verbete ring van de wegen? Waarlijk, er bestaat voor de vreemdelingen een romantiek in deze stad, maar voor de inwoners is het alles maar heel gewoon. fatoomenergie In een „laatste poging" het leven te redden van een drie jarig meisje, dat aan een le verinfectie lijdt, waarbij een kwaadaardig gezwel optreedt, wordt thans atoom-energie aangewend. Een specialist uit Boston verklaarde Zaterdag, dat hij begonnen was met de toediening van radio-actieven fosfor aan het meisje. Tien milligramradio-actieve fosfor, afkom.stig van de cy clotron van de universiteit van Illinois, verpakt in een glazen buis met verzegeld looden omhulsel, werd per vliegtuig naar Boston ver voerd. De fosfor zal in de buikholte van het kind wor den ingespoten. De theorie, waarop, dit ex periment is gebaseerd, houdt in. dat de fosfor in het li chaam stralen zal afgeven, die overeenkomst vertoonen met Röntgenstralen, waar door de cellen van het tu morweefsel zouden worden vernietigd, wegens versto ring van hun électrolytisch systeem. Een behandeling van vijf maanden met radio-actieven fosfor om het leven van een ander kind te redden, heeft niet gebaat. (A.P.). De zomerdienst der Koninklijke Luchtvaart Maatschappij zal, naar thans is vastgesteld, tot en met 5 October a.s. gehandhaafd worden. De winterdienst begint dus 6 Oc tober. Voor het binnenlandsclie verkeer is deze datum 7 October. In een radio-vraaggesprek heelt de heer A. Polak, directeur van het Rijksbureau voor Tabakspro ducten, mededeelingen gedaan or.er de tegenwoordige situatie en de vooruitzichten op het gebied van de tabaksdistributie. Spr. sprak de geruchten tegen, vol gens welke de tabaksrantsoenen binnenkort verhoogd zouden worden. Opheffing van de distri butie kan eerst dan gebeuren wanneer er voldoende tabaks producten op de markt kunnen worden gebracht. De tabaksvoorziening, aoo vervolg de hij, is afhankelijk van de hoe veelheid deviezen, die de regeering voor aankoop van tabak-beschikbaar kan stellen. Op het oogenblik koet de in distributie gebrachte tabak Nederland niet minder dan f 800.000 aan deviezen per week. Voortdurend wordt gezocht naar mogelijkheden, om het rantsoen te verhoogen. Al zou het Rijksbureau de beschikking krijgen over voldoende deviezen, dan zou het nog gerulmen tijd duren; voordat overgegaan zou kunnen wor den tot verhooging van het tabaks rantsoen. Naar de meening van spr. behoeft met het opheffen van de tabaks distributie niet gewacht te worden tot de productie weer gelijk is aan het vooroorlogsche gebruik. Voor den oorlog gebruikte de rooker gemid deld 7 rantsoenen per week. In ver band met de sterk gestegen prijzen van de tabaksproducten acht hij hef mogelijk, om bij 'n productie, dié niet onbelangrijk onder de 7 rantsoenen per week blijft, de distributie op te heffen. Vóór den oorlog kostte 1 rantsoen tabaksproducten 16 cent. De gemiddelde rooker gaf dus per week 7X16 cent, d.i. één gulden twaalf uit voor rookartikelen. Op het oogenblik kost een rantsoen tabaks artikelen echter drie en vijftig cent. In plaats van een gulden twaalf zou men, bij een zelfde gebruik, nu drie gulden een en zeventig moeten uit geven. Het rooken is bijna drie en een half maal zoo duur geworden. s A: f- Da Lockheed Constitution, het grootste vliegtuig, dat ooit voor de Amerikaansche marine werd gebouwd gereed voor de proefvlucht op het vliegveld, waar het de andere vlieg tuigen in letterlijkenzoowel als in figuurlijken zin in de schaduw stelt. De 92 ton zware machine, de XR60, zal met haar vier motoren van 12.000 P K. een snelheid van bijna 500 K.M. per uur kunnen ontwikkelen en kan, buiten de bemanning, 168 passagiers of 35 ton vracht vervoeren Dat doet dan ook veronderstellen, dat het gemiddeld gebruik per week met enkele rantsoenen zial dalen. Een veel gevolgde redenering is, dat de strijd tegen den gifhandel in één klap 'gewonnen zou kunnen worden door meer sigaretten evt. tegen hoogere prijzen in den han del te brengen. Van den opbrengst zou de overheid eveneens profiteeren. De heer Polak zelde deze op lossing op sociale gronden te moeten afwijzen. In de hand te werken dat de gegoeden naar hartelust sigaretten kunnen koopen, terwijl de man met een klein weekloon daar niet toe in staat zou zijn, gaat lijnrecht tegen de sociale politiek van de regeering in. Vervolgens kwam de huidige si tuatie op het gebied van de siga- rettenvoorziening ter sprake. Naar sprekers overtuiging is het tekort te wijten aan verschillende oorzaken en wel: de havenstaking, waardoor een deel der sigaretten-industrie, die haar tabak in de veemen had opge slagen, hier over niet kon beschik ken, dan de vacantie, welke het per soneel in de sigarettenindustrie pas gehad heeft en het feit, dat vele winkeliers op de extra slgarenbon- nen, welke onlangs verstrekt zijn, sigaretten in plaats van sigaren heb- gen de sigaren- en kerfindustrie op Spr. ontkende, dat het huidige tekort aan sigaretten toe te schrijven is aan een onjuiste verdeeling van de tabak over de drie tabakverwerkende industrieën. De tabak wordt over de sigarenindustrie de IVrfindu1.' rie en de sigarettenindustrie verdeeld, vol gens verschillende maatstaven. Een van die maatstaven is b-v. het voor- oorlogsch gebruik van sigaren, tabak en sigaretten. Juist op grond van de gestegen vraag naar sigaretten is reeds afgeweken ten gunste van de sigarettenindustrie. De sigaretten industrie werkt thans op 48 pCt. van de vooroorlogsche capaciteit te gen de sigaren en kerfindustrie op ca. 30 pCt. De sigarettenproductie zou alleen ten koste van de sigaren- en kerfta bakindustrie verder opgevoerd kunnen worden. Daardoor zou de bestaans mogelijkheid van deze laatste in dustrieën in gevaar komen. Voorbijgangers vonden op den Tilburgschen weg onder Goirle het lijk van een bejaarden man. Een ingesteld onderzoek wees uit, dat het het stoffelijk overschot was van den 69-jarigen C. van de Drekel uit Tilburg, die vermoedelijk het slachtoffer was geworden van een auto-aanrijding. In zijn nabijheid vond men n.l. een afgebroken rich tingaanwijzer. De rijkspolitie ar resteerde in verband hiermede den automobilist J. van de P. te Til burg. Deze heeft de doodelij/ke aan rijding veroorzaakt en is, zonder zich om het slachtoffer te bekom meren, doorgereden. Hij werd ge vankelijk naar Goirle overgebracht, daar vast is komen te staan, dat hü onder den invloed van drank verkeerde. Zijn auto werd in beslag genomen. Onder zeer groote publieke be langstelling en onder ideaal na- zomerweer heeft D.E.M. Zondag middag den strijd om den Adri- chembeker voortgezet in een dit maal zwak-gespeelden wedstrijd tegen H.B.C. De Heemsteedsche gasten waren van het begin af aan sterk in da meerderheid en gaven uitstekend samenspel te zien, zoodat zij al vrij spoedig een voorsprong namen. Of schoon D E.M. dikwijls krachtig op drong, slaagden de Beverwijkers er niet in den grooter wordenden af stand te overbruggen. Slotemaker wist door een tweetal goede doel punten den stand op 23 te bren gen, doch daarna bracht H.B.C. door twee strafschoppen den stand Op 25. Met dezen stand kwam het einde van den bij vlagen goed gespeelden wedstrijd. Wanneer men het spel van D.E.M. vergelijkt met dat uit den wedstrijd tegen V.S.V., dan was een stevige inzinking te bespeuren die hopelijk slechts tijdelijk zal zijn. Ripperda wint Elswoud-tournooi Ripperda heeft het Elswoud-tour nooi gewonnen. Alvarens TYBB n de finale met 50 geslagen werd, moest RCH II er met 30 aan gelooven. TYBB werkte zich ln de finale door strafschoppen na een 00 gelijk spel tegen EHS. Een ouverture lntusschen, die den voetbalminnaars al datgene bracht, wat het nieuwe seizoen voor ons in petto heeft. Er was spanning en sen satie, er was vreugde en verdriet en naast brokstukken van fijn berekend spel ook momenten, dat ongeoefend heid zich deed gelden. Doch evenmin ontbrak de felheid. Stormvogels wipte U.V.S. met 51 en de Oostelijke eerste klasser Wa- geningen gebruikte met R.C.H. ock geen consideratie en won met 41. De verliezersronde tusschen R.C.H. cn U.V.S. eindigde in een draw (1i). Om tot een beslissing te komen moesten strafschoppen worden ge nomen voor den derden en vierden prijs. Elke partij kreeg vijf strafschop pen te nemen. U.V.S. benutte er slechts één, waardoor R.C.H. er slechts twee te benutten had om winnaar te zijn. Dit was reeds na de derde beurt het geval. Tot besluit de finale. Wageningen startte met een vlot, aantrekkelijk spel. dat in een 20 voorsprong een juiste belooning vond. De Oostelij ken bleven beter voetbal spelen, on danks dat Stormvogels steeds stugger en geestdriftiger begon te werken. Doch dat beter voetbal niet altijd met een overwinning beloond wordt werd hier ruimschoots bevestigd. Want nadat de nieuweling v. Daalen (ex Helder) het eerste tegenpunt ter wereld bracht, kwamen de blauw- witten door drie verdere goals tot de overwinning, mitsgaders den Zil veren Molen van Groenendaal, dien zij voor een jaar mee naar IJmuiden konden nemen. Het in het seizoen 1945—'46 der- de-klasser geworden Archipel heeft een vriendschappelijken wedstrijd gespeeld tegen Hiilinen. De wedstrijd was een half uur oud toen v. d. Steen een hard schot loste op het Archipeldoel, de kee per deed den bal van richting ver anderen en Freeke Jr. wist Hiilinen de leiding te geven. Vóór rust ech ter slaagde v- Gilst er in gelijk te maken. Na de hervatting was het weer Freeke Jr., die voor Hiilinen scoor, de. Nijhof bracht tenslotte, even voor v. d. Loo het einde floot, de partijen op gelijken voet 22. Het roemruchte H.Z. P.C dat eens jaren kende, waarin het eene kampioenschap na het andere werd behaald, moest Vrijdagavond zijn plaats in de hoofdklasse ver dedigen in den beslissenden wed strijd tegen het Haarle-nsche D.W.R. Tot fraai spel kwam het in deze ontmoeting niet, maar door het zeldzaam sensationeel verloop was men zoodanig in den greep van het spel gevangen, dat fouten en tekortkomingen over 't hoofd werden gezien. Toen Otten, de Haagsche midvoor, na een wei felen van doelman Handgraaf de score voor H.Z. P.C. opende en hervatting met een boogbal den stand op 20 had gebracht, leken de perspectieven voor de hoofd klassers niet ongunstig, maar Jan Koilerier, die de bijzondere bewa king van Stam genoot, kwam hierna eindelijk los en niet zoodra rook hij zijn kans of het was 21. De spanning steeg ten top, want de Waterratten, die aan een gelijk spel voldoende had den, wierpen zich met 'n enorm élan in den strijd. Eén fraai staaltje „timen" van Jan Kol- leriér leverde den gelijkmaker op, waarna het zwembassin in een waren heksenketel ont aardde. Doch nog eenmaal beten de Ha genaars op felle wijze van zich af. Stam ging naar voren en snel op- zwemmend scoorde hij de winnen de goal, waardoor „De Haag sche" zich op het laatste moment veilig stelde. Rood en Wit behaalde een groote cricket-overwinning op V.V.V. De "Haarlemmers brachten het tot 204 runs voor het verlies van 7 wickets. Van Buren 10, W. Kramer 14, Hage naar 14, Van Baasbank 72, Hans Win ter 30, Hein Winter 14 not out. Bowlingcijfers V.V.V.Aalders 2! 63, Roodenburg 145, Dorresteyn 1 34, Stuyverberg 235, Slagter 114. V.V.V. zat voor 83 runs aan den kant, waarvan Burger 14, Aalders 33, Hein- rich 11, Küster 13. Bowlingcijfers R'. en W.Hagenaar 2—33, Bijleveld 3—21, Hans Winter 5—20, Hein Winter 015. Na de overwinning van Zaterdag op V.V.V. verloor Rood en Wit Zon dag van H.C.C. ln Den Haag. H.C.C. scoorde 236 runs voor 7 wickets, waarvan Gallois 67, Glenny 50 no„ Sillevis 37, Labouchère 22, v. d. Luur 25, Bakker 11. Bowlingcijfers R. en W.: Hagenaar 3—34, Hans Winter 158, Bijleveld 3108. Rood en wit antwoordde met 103 runs, waarvan v. d. Togt 25, En- der 20 n.o., Bijleveld 14. Voor 'H.C.C. bowlde Sodderland 627, v. d. Luur 119, de Beus 1H De Nederlandsehe zeilers Bliek- man, Vollebrengt en Tims hebben de zeilwedstrijden te Burnham-on Crouch prachtig ingezet door op de eerste drie plaatsen beslag te leggen Onder buitengewoon gunstige weersomstandigheden werden op Ko ninginnedag in 't Zandt (Gr.) voor de eerste maal de zg- Z.Z. (Zandt- Zeerijp) races gehouden, voor welke races, zoowel van de zijde van de renners, als van het publiek, groote belangstelling bestond. Het 5718 M. lange circuit was in uitstekende conditie. De uitslagen luiden: Juniores 125 c.c.: 1. H de Rijk; 350 C.C.: 1. H veer Jr.; 500 c.c.: 1. L. P Zuydenwijk. Seniores 125 c.c.: 1. D Renooy; 250 c.c.: 1. G. Poel; 350 cc.; 1. L. H. van Rijswijk; 500 c.c 1. P. Knij- nenburg. Snelste ronde van* den dag; P. Knijnenburg. Onder zeer groote belangstelling is op Koninginnedag de Ronde van Fevenoord gereden. De uitslag was; 1 Lambrichts in 3 uur 4 min. 10 sec2. Ekelmans, 3. C. Bijl, 4. O Bakker. 5. J. Janssen. Henk Meester won op de Bosch- baan bij Amsterdam den wedstrijd voor professionals over 80 km. ach ter handelsmotoren. Bij de amateurs won Harm. Smits. Groenewegen won Zondag in het Goffert-stadion te Nijmegen een 30 km. wedstrijd achter zware motoren. 2 Pronk op 40 m., 3 Klink op 200 m. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden om den Gronin ger Dagbladbeker zijn: Velocitas GVAV 21, Veendam—Ensch. Boys 1—5, Be Quick—Velocitas 2—0, GVAV—Veendam 1—1. Be Quick— Ensch. Boys 1—1. Be Quick en Ensch. Boys leiden thans met 3 punten. Onze beide zwemkampioenen Hannie Termeulen en Greetje Gal- liard namen Zaterdag deel aan In ternationale zwemwedstrijden te Parijs. Zij moesten echter in de Deensche zwemsters Karen Harup en Fritzi Nathansen haar meerderen erkennen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 4