Knecht wereldkampioen Ned. amateurs stellen teleur Schulte werd vijfde na prachtige solo AGOVV wint het AROL-tournooi Van Vliet superieur in Ostende Botwinnik thans gelijk met Euwe Franschman Aubry verovert den titel Onverkwikkelijke finale tegen Longa Hockey-succes voor de Batavieren MAANDAG 2 SEPTEMBER 1946 PAGINA 5 Krachttoer van Schulte Middelkamp, die goed in de kop groep zat. werd door déraïlleur- pech uitgeschakeld Engeland-Nederland 1500 m. record van Slijkhuis Schulte, die door pech achter volgd, zijn uitstekende kans op den wereldtitel verspeelde Slechte start van Aston Villa Leiders winnen in honkbalcompetitie Om den Zilveren Bal Curacao behaalt zijn eerste zege Motorrennen Duindigt Nat. kanokampioen schappen Zilveren Westerkerk voor D.W.S. (Van onzen sportredacteur) ZURICH, ZONDAGAVOND De regen valt met bakken, maar zij kan de modder, noch de vreugde spoelen van Knecht's lachend gezicht, wanneer hjj onder donderend gejubel van zjjn Zwitsersche landgenooten over de eindstreep stuift! Wereldkampioen! Een verrassend sl8t van een zóó enerveerenden wedstrijd, dat deze het hoogtepunt werd van deze eerste na-oorlogsche wereldkampioen schappen. Hans Knecht, halverwege den koers, begon anderhalve minuut achter een sterke kopgroep, na 1 ronde al opgenomen in de machtige cadans van deze kampioenen. Knecht, die 2 ronden voor het einde de kracht vond om den vluchtenden Kint in zijn kraag te gaan grijpen en die toen in gezelschap van den ouden wereldkampioen en diens landgenoot Van Steenbergen weg durfde^ onbevreesd voor de eensge zindheid van deze twee, omdat hij nog iets in petto had. Maar hij heeft geen haast gemaakt om dit te doen, want hij bleef maar bij die Belgen zitten, die aonder twijfel hun schoonsten droom tóch nog een Belgisch kampioenschap al in vervulling zagen gaan. Maar die hoop vervloog, toen de verwezen lijking van den droom 't meest nabij scheen: bij de laatste stijging kort voor de finish. Daar ging Knecht in geweldig tempo omhoog. Zijn laatste kracht eruit lammelen 'om den val, die voor hem zou worden opgezet, te ontgaan. Het leek onmenschelijk, wat hij presteeren moest maar de aanmoedigingen van lO.OOOen land genooten hielpen hem. Hij trapte door en hakte onbarmhartig op de laatste krachten van zijn gevaarlijke rivalen. Van Steenbergen moest het eerst de vlag strijken en toen hij eenmaal een paar meter gelost had, raakte hij meteen kansloos ver ach ter. Maar Marcel Kint met een nieuwen wereldtitel in het vooruitzicht na 8 jaar, Kint, de veteraan, perste zich het laatste vonkje ener gie uit het lijf om bi) te blijven en in de sprint den strijd met den Zwitser te kunnen uitknokken. Want na 270 km. zou Kint zijn sprint even goed verstaan dan wie ook. Maar Kint kreeg er de kans niet voor. Knecht werk aich, zon der op. of omkijken met rukken en stooten de helling op. Het waren werkelijk zijn laatste krachten, maar hij kon ze er genoeg uit krij gen en het was juist even te veel voor Kint. Kint loste op den klim, vastgehouden door het publiek, naar hij beweerde! 200 meter was het verschil, toen een overgelukkige Knecht triomfantelijk door de finish ging. Bloemen voor Knecht, respect voor Kint, die al dezen jongen ke rels nog een pittig' lesje heeft ge geven, maar respect ook voor de Nederlanders en onder hen vooral voor Gerrit Schulte, den man, die ons hep wereldkampioenschap had kunnen bezorgen, als de pccht, die al zijn landgenooten trof, ook hem niet gegrepen had. Zij hebben prima gereden, onze Jongens! Toen in de tweede ronde befaamde wegrenners aan den kop lagen, was er een Hollander bij: Vooreii. Toen in de vijfde ronde de afstand tusschen vluchtelingen en peleton steeds grooter werd en een aantal moedigen den sprong ging wagen, waren er twee Nederlanders bij: Middelkamp en Schulte. En toen eindelijk een kopgroep van 1112 man de lakens uitdeelde, waren er drie oranjetruien onder de machti gen van den koers. En toen begon het. In de tiende ronde kreeg Schulte bandenpech. En toen hii hersteld had, was hij juist op tijd om in de tweede groep mee te kunnen, anderhalve minuut achter de leiders. Maar dat was nog niet alles. In de elfde ronde kwam Vooren ont moedigd naar de verzorgingsplaats terugrijden: kettingbreuk, uitgescha keld. Het een slechte dag te zullen worden voor de Nederlanders. Maar Schulte zou nog eens zor gen voor glorieuze ogenblikken. In de twaalfde ronde worstelde hij zich weer los van de groep, waarin o.m. Bartali zat en ging op jacht naar de vluchtelingen. Hij gaf er al zijn kracht aan en won in snel tempo terrein. Van 2 mi nuut 35 was het al gauw 2.10: 1 ronde later was het nog maar 1.26, toen 200 meter en eindelijk kwam met 't peleton ook onzen geestdriftig toegejuichten land genoot bil den rondeteller door. Schulte in zijn oude toomelooze kracht. En de Nederlanders juichen Maar zij juichten te vroeg. In het peleton zat screllingerhoudt, die zijn krachten nog niet in den strijd had geworpen. Maar hij aarzelde niet lan ger toen Bartali zich losrukte en ging mee, en hij ging goed. Frisch en zoo op het cog ongeschokt door den al afgelegden afstand. Maar bo ven, waar de eerste klim zijn recht- hoekigen draai maakt, zei in de vijf tiende ronde de derailleur „krak" en een spijtige Schellingerhoudt kon Voo ren achter naar beneden: opgeven. Nu was alleen Middelkamp nog van tegenslag verschoond gebleven. Mid delkamp, die tijdens Schulte's terug val onze hoop bij de kopgroep was en onze troep voor de sprint. Maar Middelkamp mocht vooral niet den ken, dat hij bevoorrecht was boven zijn kameraden. In de zeventiende ronde kwam ook hij met een ver nielden derailleur terug. Nu was dan Schulte onze eenige hoop. Maar hét was helaas een ge ringe. Niet om de tegenstanders, die hij in de beslissende ronden te bestrij den zou krijgen, maar om hetgeen hij al verricht had: het sloopenö solowerk op de afmattende hellingen van dit bedrieglijk parcours. Zonder meer gaf hij zich echter niet gewonnen. Toen Kint wegvlucht te in de 18de ronde was hij bij Knecht, Ricci, Lenni, Clemens en Van steenbergen om hem terug te halen. En toen bij de laatste onnoe melijk zware kilometers alle renners hun restjes aan kracht van overal bijeen gaarden, moest Leoni van Schulte's wiel, omdat de Nederlander nog even meer had. Schulte werd vijfde en ook nu ont ging hem dus den kampioenstitel, waar hij nog steeds tevergeefs naar gedongen heeft. Maar het werk, dat lil) in Ztirich leverde doet voor dat van een wereldkampioen beslist niet onder. Hij was, zelfs voor de Zwit sers, de held van de koers. De einduitslag luidt: 1. Knecht, 2. Kint, 3. Van Steenbergen, 4. Ricci, 5. Schulte, 6. Kirchen, 7. Bin- tener 8. Leoni, 9. Lapebie, 10. Cle mens. De uitslagen der Zondag gehouden sprintwedstrijden op de wielerbaan van Ostende zijnSerie 11 Scherens, 2. Gérardin, serie 2: 1. V. Vliet, 2. Gos- selin, 3 Derksen, serie 3: 1 Derksen, 2. Gosselin, 3. Gérardin, demi-finale 1: 1 v. Vliet, 2 Gosselin,, demi-finale 2: 1 Scherens, 2 Derksen, herkansing demi-finales: serei 1: 1 v. Vliet, 2 Gosselin, serie 2: 1 Scherens, 2 Derk sen. Finale: tweede manche 1 v. Vliet, 2 Scherens, tweede manche 1 v. Vliet, 2 Scherens. Totaal klasse ment: 1. v. Vliet, 2. Scherens, 3. Derksen, 4. Gosselin, 5. Gérardin. Naar wij vernemen heeft de Brit- sche Voetbalbond thans definitief Leeds als plaats voor de officieele landenontmoeting EngelandNeder land op 27 November a.s. aange wezen. Tijdens athletiekwedstrijden te Stockholm zegevierde Slijkhuis op het nummer 1500 m. Tevens ver beterde hij in deze race zijn op 30 Mei in Amsterdam gevestigde record met 3.2 sec. en bracht het nieuwe record op 3 min. 50.4 sec. Scholten werd derde op de 100 m. in 112 sec. De Nederlandsche tennisploeg won gisteren van België met 18—16, Zaterdag was de stand 106 in het voordeel van onze landgenooten. Van de vijf hangpartijen, die Zaterdag in het wereldschaaktour- nooi te Groningen moesten worden afgewerkt, waren er drie spoedig be slist. Botwinnik en Flohr kwamen niet eens tot spelen toe en namen met een puntenverdeeling genoegen, zoodat Euwe en de Rus nu samen de leiding hebben. Kottnauer en Najdorf deden slechts twee zetten, waarna laatstgenoemde opgaf. Kotov, die Vrijdag voor de verrassing zorgde door Botwinnik te slaan, ver loor nu van Steiner. O'Kelly, die wel een winstpuntje kan gebruiken, versloeg Bernstein. Tenslotte eindig de de ontmoeting Vidmar-Najdorf in remise. (Van onzen sportredacteur) ZURICH, Zaterdagavond. De pres taties van de Nederlandsche amateurs in het wereldkampioenschap op den weg zijn een felle aanklacht gewor den tegen het systeem van de kleine criteria en de vaak weinig serieuze wijze van oefenen bij onze renners. Voorting en Van Beek, de eenigen, die in dezen koers echt gewerkt heb ben, moesten na 130 K.M. den strijd staken; Kleefstra en Verhoeven, die den wedstrijd wèl uitgereden heb ben, hingen permanent ln de achter ste gelederen, daarmee duidelijk de- monstreerend, dat zij het al heel mooi vonden, wanneer zij den wed strijd konden uitrijden. Maar zij hoeven niet op veel waar deering voor deze „prestatie" te re kenen, want hun rijden was zonder karakter en stond bijv. ver achter bij dat van Wing, die twaalf ronden lang of wel 150 K.M. alléén heeft opgeknapt, wat de beide Nederland sche renners op hun gemak aan den staart van het peloton deden. Voorting, de man, die het meest gedaan heeft, gaf ons eenige hoop, toen hij in de tweede ronde ont snapte met den Belg Buysse, den Zwitser Schar en den Deen Anderson Zij namen 35 seconden, maar be zweken toen voor de vele aanvallen van zes anderen, waarbij ook Ver hoeven zat. Daarna ontsnapten de drie renners, die de beslissende pha se van den strijd gingen Inluiden. Het waren Aubry (Frankrijk), Em- borg (Denemarken) en Stettler (Zwitserland). Zij werden achtervolgd door een groep van vier, bestaande uit Van Kerkhove (België), Drei (Ita lië), Johansson (Zweden) en Hut- macher (Zwitserland), die hen in de volgende ronde te pakken kregen De voorsprong van deze zeven op het peloton was al gauw vrij groot ep bleef dat omdat de landgenooten van de vluchtelingen zich uiteraard niet beijverden de kansen van hun mak kers ongunstig te beïnvloeden en om dat de beide Nederlanders er de fut niet voor hadden. In gesloten gelederen begonnen de koploopers aan de laatste ronde en in gesloten gelederen ook trokken zij op de eindstreep af. Op 300 meter on geveer maakte Aubry zich los met den Zwitser Stettler aan zijn wiel. Maar de man met de roode trui kon zijn Franschen concurrent niet meer halen en werd met drie meter ver schil geklopt. De einduitslag van dezen betrekke lijk matigen koers was: 1. Aubry, 189 K.M. in 5.12.4, 2. Stettler, 3. Van Kerkhove, 4. Emborg, 5. Hutmacher, 6. Drei, 7. Johansson. Plattner won den sprint in het pe loton. De Nederlander Kleefstra en Verhoeven werden respectievelijk 17 en 19. De uitslagen van den eersten competitie-Zaterdag in de Engel- sche league zijn al* volgt: Eerste divisie: Aston Villa— Middlesbrough 01. ChelseaBol ton Wanderers 43, Everton— Brentford 0—2, Huddersfield Town Blackpool 13, Manchester United Grimsby Town 21, Portsmouth Blackburn Rovers 31, Preston North EndLeeds United 32, Sheffield UnitedLiverpool 0-1. Stoke CityCharlton Athletic 22, SunderlandDerby County 32, Wolverhampton WanderersArsenal 6—1. Tweede divisie: BarnsleyNotting ham Forest 3—2, BurnleyCoventry City 11, BuryFulham 72, ChesterfieldBradford l1, Leices terManchester City O3, Luton TownSheffield Wednesday 41, MillwallNewcastle United 12, Plymouth Argyle-West Ham United 31, Swansea TownWest Brom- wich Albion 23, Tottenham HotspurBirmingham 12. (Van onzen specialen verslaggever) AMSTERDAM, 1 Sept. Tijdens den tweeden en laatsten dag van het A.R.O.L.-tournooi waren de weergo den, op een enkel kwartiertje na, heel wat beter geluimd dan vorige week, toen regen en onweer den dag bedierven hetgeen uiteraard het spel allesbehalve ten goede kwam. In den eersten wedstrijd liet A.F.C. het er leelijk bij zitten tegen A.G.O. V.V. Door een groote 71 nederlaag werden de Reds voor de finale uit geschakeld. Enkele doelpunten wa ren absoluut te voorkomen geweest Bovendien speelden de Amsterdam mers erg traag, waardoor de Apei- doorners het niet bepaald moeilijk kregen. Longa en K F.C. speelden een ste vige en snelle partij voetbal, span nend tot bet eindsignaal. Vrouwe Fortuna schijnt K.F.C. in het A.F.C.- home niet gunstig gezind te zijn, on danks de sympathie, die de rood- blauwen ook hedenmiddag weer van de toeschouwers mochten ondervin den. De Koogers, die over het geheel genomen iets sterker waren, verloren tenslotte met 10. Voor doel hadden zij veel met pech te kampen en toen na de rust o.a. hun uitstekend spe lende linksbinnen Baljet wegens een blessure het veld moest verlaten, was er niet veel hoop meer op den gelijk maker. Na dezen wedstrijd gaf „Simson" een turndemonstratie. De diverse vrije oefeningen, de nummers op den bok, aan het rek en speciaal het tafelspringen ontlokten den toeschouwers een hartelijk en wel verdiend applaus. Laat in den middag traden A.G.O. V.V. en Longa aan voor de finale. Voor de rust ontliepen de ploegen elkander weinig of niets. Na een kwartier beleefde Longa drie hache lijke momenten. Eerst brak H. de Kort door, alleen voor den keeper gekomen schoot hij niet al te zuiver in, zoodat Luijtelaar met een fraaien zweefsprong redding kon brengen. Vlak daarop werd de .Tilburgsche kee per gepasseerd, doch een der achter- spelers" trapte den bal nog juist voor de doellijn weg. Enkele seconden la ter vloog een schot rakelings langs den staander. In de eerste helft ge beurde er verder niets bijzonders. Ongeveer vijf minuten na de thee klopte het even niet ln de Longa- verdediging, de linksbinnen van A G O.V.V., Klouwenberg, pikte den bal op en kogelde tegen de lat. Bliksem snel reageerde de rechtsbuiten Beu- mer, die naar binnen stormde, den bal opving en dezen beheerscht in De vier hoogst geplaatste ploegen hebben zich tegen de vier laagst ge plaatste negentallen ln de honkbal competitie volledig weten te hand haven. Ajax en EDO met flinke cij fers, Blauw-Wit en VVGA met veel moeite. EDO zonder Schijvenaar en Odenthal en met v. d. Born op de plaat, behaalde een no-run zege op Quick, 110, waarbij Hellingman aan slag uitstekend op dreef was. Bij HHCAjax was ook al weinig spanning, want reeds na de derde Innings stond Ajax met 120 voor om uiteindelijk met 183 te win nen. Blauw-Wit kwam met de hak ken over de sloot tegen SC Haarlem. Direct nam Haarlem op het werpen van Wilders een 30 voorsprong, maar in de derde innings was de stand 44. Tolmeijer buitte een fout van Ten Vrugt uit en wist zoo doende Blauw-Wit nog Juist een 54-zege te bezorgen. Schoten en VVGA streden een spannenden strijd, waarbp de Scho tenaren niet veel geluk hadden. VV GA mocht dan ook met de 32-zege meer dan tevreden zijn. Bl.-Wit 12 9 2 1 20 Ajax 12 8 1 3 17 EDO 12 8 1 3 17 VVGA 12 7 0 4 16 Schoten 13 6 0 7 12 Haarlem 13 5 0 7 10 HHC 12 4 0 8 8 Quick 14 0 0 14 0 Uitslagen eerste klasse. Schoten VVGA 2—3, SC Haarlem—B.-Wit 4—5, EDO—Quick 10—0. HHC—Ajax 3—18. Overgangsklasse: prom. eerste kl: OVVOSpartaan 106; afd. A: RCHCelerftas 12—17; afd B: ABC —ED O 2 76. Prom. comp. Overgangsklasse: DWV—Kanaries 2—14, Bl.-Wit 2— HCK 2 6—2. den rechter benedenhoek deponeerde (10). Bij de Tilburgers deed zich nu spoedig de vermoeidheid gelden ten gevolge van den zwaren wedstrijd tegen K.F.C. De Apeldoorners kwa men duidelijk in de meerderheid. Helaas ontaardde de wedstrijd nu in een spelletje van kick and rush, van haken en natrappen, zoodat er nogal eens voor een ongeval moest worden onderbroken. Beide partijen maakren zich hieraan schuldig, v. Roessel moest met een hersenschudding wor den weggedragen. Vijf minuten voor tijd besliste Peters met een magnifie- ken kopbal deze onverkwikkelijke finale (20). Na het tournooi werden in het restaurant de beker en de overige prijzen uitgereikt. De tweede en voorlaatste ronde van het Zilveren Bal-tournooi te Rotterdam bracht de volgende uit slagen: SpartaBW 22 (BW wint met strafschoppen). Eindhoven SVV 31, Willem 2RFC 12 UnitasHeracles l1 (Heracles wint met strafschoppen), BVVEindhoven 100) (BW wint met strafschop pen) en RFCHeracles 12. Door deze resultaten komen Heracles en BVV Zondag a.s tegen elkaar in de finale. Het internationale hockey-tournooi had Zaterdag en Zondag vele toe schouwers naar de zoo fraai gelegen BMHC-velden te Bloemendaal ge lokt. In dit tournooi heeft het sterke team der Batavieren, dat niet min der dan vijf internationaals telde, zich op weinig twijfelachtige wijze den sterkste getoond Vooral de 150 overwinning op de vrij sterke Leo pold-ploeg uit Brussel spreekt dui delijke taal. Dit was de eenige ne derlaag, die de Belgen in dit tour nooi leden. Zij wonnen hun wedstrij den tegen BMHC en Amsterdam. De BMHC-ers wonnen van Orient, hun Deensche gasten, het Engelsche leger- elftal DAFC speelde gelijk tegen de Raeing-Brussel, doch van Leopold werd verloren. Goed werk verrichtte ook de ploeg der luchtstrijdkrachten (LSK). Dit team bleef ongeslagen, doch behaalde zijn overwinningen tegen minder sterke tegenstanders Tegen de Batavieren en BMHC kwamen deze heeren niet in het veld. De mannen uit Denemarken mochten slechts éénmaal het zoet der overwinning smaken. Met 10 bleven zij in de meerderheid tegen Amsterdam, welke ploeg erg tegen viel en al haar wedstrijden verloor. In de ontmoeting tegen de Batavie ren gaven de Denen echter uitste kend partij, waardoor de Hollanders „slechts" met 42 konden winnen. Ook de Engelschen mochten het strijdperk maar éénmaal als over winnaars verlaten en wel na de match tegen de reserves van BMHC. De Racing tenslotte, speelde ver dienstelijk gelijk tegen BMHC, won van Amsterdam en boekte twee ne derlagen tegen de Batavieren en LSK Cricket KampongRood en Wit. R. en W. won met 1 wicket. Kampong 105, Rood en Wit 108 voor 9. KampongQuick (Haag). Kampong won met 45 runs. Rood en Wit—V.V. Rood en Wit won met 118 runs in de eerste in nings. HaarlemH.C.C. 2. Haarlem won met 4 wickets op eerste innings. H.C.C. 1Rood en Wit. H.C.C. won met 256 run*. Het voetbalelftal van Curasao heeft Zaterdag in Tilburg tegen het Tilburgsch elftal zijn eerste over winning In Nederland geboekt en wel met 52. Naast het goede in- dividueele spel in de voorgaande wedstrijden, was ook thans het teamwork beter verzorgd. Reeds na vijf minuten namen de zwartjes de leiding door Cofvie, die twee minuten later den voorsprong vergrootte. Na dat twintig minuten later de stand tot 30 was opgevoerd, scoorde Tilburg nog voor de rust tegen. In de tweede helft zorgden de Cura sao-ers eerst nog voor twee doel punten, alvorens Tilburg den laat sten voltreffer van den middag plaatste. Wederom, en nu voor het laatst in dit seizoen, hebben de Jockeys en pikeurs op Duindigt een middag het veld geruimd voor „dirt-track spe cialisten" en zijspanrijders. In de seniorenklassen deelden zoo als gebruikelijk Van Aartsen en Hartman de lakens uit. Bosman had pech. De belangrijkste uitslagen zjjn Junioren 250 c.c. (3 ronden van 1200 M.)1. D. Scheffer. Junioren 35o c.c. 3 ronden: 1. F. Cordang (promoveert naar de seniorenklasse). Junioren 500 c.c.; 1. J. de Jonge. Senioren 350 c.c.: 1. P. v Aartsen. Senioren 500 c.c.: 1. A- Hartman. Zijspan wedstrijd: 1. P Knijnen- burg. Langebaanwedstrijd senieren 350 c.c., over 5 ronden: 1. P. van Aart sen; 500 c.c.: 1. A. Hartman. De voornaamste uitslagen van de gisteren te Helmond gehouden na- tionale kano-sprint-kampioenschap pen zijn: R.2s heeren adsp. 125 M.: 1. C. Molman en P. Bakker (Viking Am sterdam); R.2s heeren jun. 125 M.; 1. M Geldens en J Veraa (Venb, Molen Valkenswaard)-; R.ls heeren adsp. 125 M.: 1 T. Overstegen (Gen- neper Molen Eindhoven); R.2s hee ren sen. 125 M.: 1. H. Verwilligen en W. Prins (Viking); R2s dames Jun. 10o M.: 1 M. Joosten en R. Joosten (HSC Helmond); R4s hee ren jun. 125 M.; 1. J. Kaper, A, Kooiman, B. Thie en J Lenghous (Quo Vadis Koog a.d. Zaan). R.ls heeren jun. 125 M.1. J Lenghous (Quo Vadis). R.ls dames jun. 100 M.: 1. R. Joosten (HWC Helmond). R.ls heeren sen. 125 M.: 1. J. Kraaier (Geuzen Zaandam). R.4s heeren sen. 125 M.: 1. S. Husslager, J. Bobeldijk, J. Lenghous, G. Hou- wertjes (Quo Vadis). R.2s gemengd 100 M.: 1 A. 8cholten en A. Hussla ger (Quo Vadis). Estafette 4 x 100 M 1. Viking. 2. Quo Vadis DWS heeft in het Spartaantour- nooi voor een jaar beslag gelegd op den Zilveren Westerkerk door Elink- wijk in de finale met 40 te klop pen. In de demi-finale speelde Elink- wijk tegen Rheden, den bekerhou der. Laatstgenoemde ploeg verdedig de haar kansen uitstekend, doch was niet org gelukkig; tenslotte verloor zij met 20. DWV kwam in de halve finale tegen DWS uit en weerde zich aan vankelijk goed. DWS trok echter aan het langste eind (20). De finale gaf in de eerste helft een mooien strijd, te aanschouwen. Er werd toen slechts eenmaal gedoelpunt, middels een kopbal van Dijkstra. Na de hervat ting was DWS uitgesproken sterker en voerde geleidelijk den stand op tot 4—0.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 5