Binnenkort eerste zending ire-pijpen bruyèi Een milliarden-rekening voor Italië 4 Koningin was inspireerende bron van verzetskracht Vooruitgang bij de Spoorwegen DE HOND WOEF EN IK Mondjesmaat het parool Een eiland verdwenen Molotov's vertrek is een puzzle Mr. Van Schaik over de noodzaak van opvoering van arbeidsprestatie Goed prijshoudend MAANDAG 2 SEPTEMBER 1946 PAGINA 7 IJMUIDENS DISTRIBUTIE KANTOOR LEEGGEHAALD Aanzienlijke buit Maatregelen tegen zelfmoord Om te voorkomen, dat ter dood veroordeelde politieke gevangenen zich door zelfmoord aan de executie onttrekken zooals onlangs is voorgekomen met J. C. Moolenijzei heeft de minister van Justitie maatregelen genomen ter voorko ming daarvan. Onze verliezen in Indië Sensationeele ontdekking Echter slechts één derde der zitplaatsen Ter gelegenheid van den verjaar dag van H. M. de Koningin is uit Harwich een duivenvlucht naar Holland georganiseerd. De vogels hadden groeten bij zich voor de Koningin. Escadrille-comman dant Rainer (links knielend bevestigt een boodschap aan den pooi van een dui] PARIJSCHE CONFERENTIE Arbeid, arbeid Nachtelijke roofoverval WAT BIEDT DE RADIO DINSDAG? Voor de critische pijprookers, die sedert de bevrijding gespan nen wachten op het moment dat de eerste echte bruyère- pijpen weer in de étalages zul len verschijnen, ziet de toe komst er nog niet bijster roos kleurig nit. Met het magische woord „deviezenlnood" is ook hier de deur op slot gegaan en zoo zal de pijprooker ofwel zijn heul moeten zoeken bij de beu kenhouten en accaciahouten pijpen van sommige fabrieken of het pijprookcn maar heel en al staken, want de producten van onze eigen industrie zijn niet bijster goed. Een echte pijprooker neemt het niet als zijn pijp in twee weken door gebrand is. Voor hem is rooken een verfijnd genot, ja bijna een cultuur. Als gü dit te sterk uitgedrukt vindt, dan raden we u aan eens onder een of ander voorwendsel een bezoek te brengen aan den 90 jaar ouden pijpenhandel van Wasmann in de Keguliersbreestraat, waar gij nog alle soorten meer schuim, barnsteen en bruyèrepijpen tot nargilehs toe kunt bewonderen Het moet helaas bij bewonderen blijven, want te koop zijn de vaak kunstzinnige pronkstukken van na tionaal en buitenlandsch fabrikaat niet meer. Onze nationale industrie werd voor den oorlog gevormd door de fabriek van Goedewaagen, die de bekende Goudsche pijpen, ons na tionaal symbool in al zijn variaties van doetels, bekertjes, rechte en kromstelige pijpen, vervaardigde. En u wist natuurlijk ook niet dat Goedewaagen op bestelling de sier. lijke oud-Hollandsche bruiloftspij- pen vervaardigde, die tot op den fhuidigen dag op de Ntoord-Hol- landsche boerenbruiloften worden gebruikt. In Aalten worden de echte Duit- sche pijpen gefabriceerd, met een afbeelding van de gevangenneming van Andreas Hof er op den kop Bekijkt u uw meterlang souvenir uit de Beiersche Alpen maar eens goed, misschien staat wel ergens „made in Holland" Noch Gouda noch Aalten kunnen bij benadering aan de vraag voldoen. De fabrie ken in Gouda vervaardigen ser viesgoed voor oorlogsslachtoffers, Aalten ontbreekt het aan bijna al Toen Vrijdagmorgen de werk ster van hei distriimtieimseau aan den P. J. Troelstraweg te Ijmuiden het gebouw binnen trad, kwam zij tot de ontdek king, dat de deuren van schrijf- bureaux en de kasten waren ge forceerd en de kluisdeur oipen stond. Na onderzoek is komen vast te Btaan, dat ontvreemd zijn 20.000 xantsoenbonnen suiker, voorts bon nen voor 20.000 halve rantsoenen margarine, 20.000 halve rantsoenen vet, 40.000 rantsoenen tabak. Ver der een aantal brandstoffenkaar- ten, bonnen voor rijwiel- binnen- en buitenbanden en een klein be drag aan geld. Omtrent de daders is nog niets bekend. De regeering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de afge- loopen week de navolgende verlie zen zijn gerapporteerd: Gesneuveld of overleden tengevolge van oor logshandelingen: Kon. Marine: marinier 2e kl. W- G. J. Zeeven hoven (4502364) uit Den Haag; Kon. Landmacht: soldaat P. J. ELlers (230603001), 1-11 R- Ï-. hit Steenwijkerwold; korporaal C- J- Ravensteyn (230228007), 9 r s, aan bekomen verwondingen overleden, uit Amsterdam. Kon. Ned.-Indisch Leger: Timoreesch fus. G- Saba- kode (24769) uit Ned.-Indië. het kostbare materiaal en dat ter wijl Amerikanen en Canadeezen verzot zijn op alle ongewone pij- pensoorten. In het buitenland heeft de oor log revolutionnaire veranderingen teweeg gebracht. De geboorteplaats van de barnsteenen mondstukken: de kust van Oost-Pruisen, is ach ter het stalen scherm verdwenen. De barns teen winning was in het Derde Rijk een „Staatliche In dustrie'* waarin Hitier, naar ge fluisterd werd, een belangrijk ka pitaaltje had geïnvesteerd. Mis schien was dit ook wei de reden dat onze „beschermers" gedurende de bezetting een specialen winkel van het „blonde goud der Germa nen" in de Kalverstraat openden. De meerschuimpijp, vaste gezel van de Brabantsche en Limburg- sche geestelijkheid, werd vooral in Joodsche ateliers in Weenen ver vaardigd. Ware meesterwerken wisten deze kundige handwerkers uit de teere grondstof te maken. Na de Jodenvervolging is deze in dustrie tot ondergaan gedoemd. Maar de belangstelling van het meerendeel der pijprookers gaat wel uit naar de echte bruyère.bou ten pijpen, die sinds jaar en dag in het plaatsje St. Claude in de Fran- sche Jura worden vervaardigd. Want ook de beroemde Engelsche „briars" kwamen voor het meeren deel uit Frankrijk, al hadden de Engelschen het geheim van de „finishing touch". De Duitsche bezetters stalen de groote voorraden van het soms honderd jaar oude kostbare hout. Nog nooit hebben de Duitsche sol daten zulke goede pijpen gerookt! Algiers en Marokko zijn de hoofdproducenten van den bruyère- wortei en de Amerikaansche han delaren, die in het spoor van de legers van generaal Eisenhouwer na de landing bij Casablanca, Noord- Afrika bezochten, keerden in de U.S.A. terug met levercontracten van zeer langen duur. Dit tot groote droefenis van de pijprookers bij uitstek: de Engelschen, die na den kostbaren oorlog ook al op hun deviezen moeten letten Zelfs de Brit laat zich nu lankmoedig bij zijn leverancier op de wachtlijst inschrijven. Amerika heeft een nieuwe sensationeele ontdekking ge daan: de aluminiumpijp. Naast de dames, die queu maken voor de Nylonkonsen, scharen zich nu de heeren voor de alumi niumpijp. En ondertusschen wacht het arme Nederland op zijn pijpen. Mondjesmaat is het parool, al is er voor hen, die het erg goed met hun winke lier kunnen vinden, toch een lichtpuntje. Binnenkort komt uit Frankrijk de eerste zending echte bruyèrepijpen en de prijs is schappelijk: vier a zes gul den. In Mei 1945 was van het spoor wegnet, dat voor den oorlog 315!) K.M. lang was, 1205 K.M. of 38 pCt. In gebruik. Op bet oogenblik bedraagt de totale lengte reeds weer 2847 K.M Voor den oorlog bezat Nederland 21 groote spoor bruggen, waarvan er 19 vernield werden. Na één Jaar waren twaalf bruggen weer berijdbaar, thans zestien met als bekroning de vol tooiing van den Moerdijk-spoor brug. In totaal werden 220 bruggen ver nield, waarvan er thans weer 201 in gebruik zijn. Na één jaar wederop bouw was 'van de 566 K.M., die oor spronkelijk electrisch werden bere den en waarvan 520 K.M. werd ver nield, lli K.M. weer berijdbaar. Thans worden 213 K.M. electrisch bereden. Van de 1498 rijtuigen, die de N.S. voor de staking bezaten, werden niet minder dan 14(06 of 94 pCt. vernield. Na één jaar be schikte de N.S. over 404 rijtuigen, waarbij nog 232 rijtuigen kwamen van vreemde nationaliteit. Thans hebben de N.S. 411 eigen en 283 bui tenlandsche rijtuigen in dienst. Deze achterstand komt tot uiting in het onvoldoende aantal zitplaatsen, waarvan er voor de staking 163.000 beschikbaar waren. 06 pCt. hiervan ging verloren. Thans beschikken de N.S. over 69.783 zitplaatsen, dus nog pas over iets meer dan een derde van vóór de staking. Het voor 10 Jaar door Russische onderzoekers voorspelde verdwijnen van het Semenofsky-eiland in het Noorden van Siberië, is een feit ge worden. Het verdwijnen van dit uit grondijs zand en leem opgebouwde eiland is te verklaren, doordat het klimaat in het Noorden jaarlijks iets warmer wordt. In 1823 was het eiland 15 kilc-meter lang en 900 meter breed, in 1936 nog slechts 2 kilometer lang en 600 meter breed. Ook het in de nabijheid gelegen Wassilewsky-eiland dat in 1823 ont dekt werd, was in 1936 niet meer terug te vinden. De eilandjes in de Lapten-zee zullen eveneens verdwij nen in den loop der tijden. Zaterdag is Molotov per vliegtuig naar Moskou vertrokken voor be sprekingen op het Kremlin. In Britsche diplomatieke kringen is men niet geneigd deze reis als iets ongewoons op te vatten. Intusschen is de vergadering van de ministers van Buitenlandsche Zaken der Groote Vier welke heden zou wor den gehouden uitgesteld. Als re den wordt opgegeven, dat de plaatsvervangers zoo goed met hun werkzaamheden zijn gevorderd dat een spoedige vergadering niet noo- dig is. Waarschijnlijk zal er na den terugkeer van Molotov weer een bij eenkomst worden gehouden. In de economische en politieke commissie voor Italië is de Russi sche eisch tot herstelbetaling ten bedrage van 100 millioen dollar zonder stemming aangenomen. De economische clausules van het Italiaansche vredesverdrag zullen Italië berooven van bij na al zijn activa ln het buiten land en als alle eischen worden ingewilligd, zal Italië ruim 16 Vi milliard dollar te betalen heb ben. De Vereenigde Staten en Engeland hebben geen herstelbetalingen ge- ëischt, doch zullen vorderingen in dienen voor hun bezittingen in Ita- lieë, die in den oorlog beschadigd of in beslag genomen zijn en tevens zuilen zij zich schadeloosstellen door hun vorderingen op Italiaansche ac tiva in hun landen. Hoewel er gisteren geen vergade ringen waren, was Molotov's yertrek, naar Moskou het voornaamste on derwerp van informeele diplomatie ke besprekingen. Van Russische zijde werd elk commentaar gewei gerd. De Britsche delegaties waren van meening, dat Molotov over enkele dagen terug zou komen, wanneer hij de geschillen, die zich ter con ferentie hadden voorgedaan, met de Russische regeering besproken had. Twee dier geschilpunten de Amerikaansche eischen voor vrijen handel in de Balkanlanden en de oneenlgheid over het bestuur van het vrije gebied van Triest staan bovenaan de agenda van de Vredesconferentie. Vandaag zal de politieke en ter ritoriale commissie voor Italië de aanbevelingen van de ministers van Buitenlandsche Zaken voor een nieuwe Italiaansch-Joego-Slavische grens bespreken. De economische clausules voor het verdrag met Roemenië, met inbe grip van de voorstellen der Ver. Staten, dat alle landen op voet van gelijkheid handel zullen mo gen drijven, staan op de agenda van de economische commissie voor de Balkanlanden en Finland. De Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Tatarescoe, is ultgenoodigd zijn meening te zeggen over een voorstel van Hon garije, dat Hongarije in het bezit zal blijven van ruim 3.800 vierkan te kilometer van Transsylvanlë die op voorstel van de Groote Vier aan Roemenië zouden worden toe gekend. 13. Woef werd ongeduldig. „La ten we nu verder geen oude koeien uit de sloot halen," zei hij geërgerd. „Ik heb je al gezegd, dat ik voor Flip hier kan instaan. Hij zal 't vast en zeker niet verder vertellen, lie wou nu wel graag eens met je pra ten over de zaak, waarvoor tag hier gekomen zijn." „Go je^jang," noodigde Joep hem uit en het was duidelijk, dat hij zich nu wat meer op z'n gemak voelde, want zijn staart was al weer veel dunner ge worden. „Maar," waarschuwde hij, „maak het kort, want om half vijf precies zet Mina in de keuken mijn bakje melk klaar en dat wordt er niet beter op als het lang staat." „Wat zijn jullie katten toch zelf zuchtige dieren!" wond Woef zich op. „Jij denkt alleen maar aan je bakje versche melk, maar over de kluif, die ik ben misgeloopen, wordt eenvoudig niet gesprokenl" „Ik weet niet wat er met die kluif van jou is," zei Joep onverschillig, ter wijl hij zich ijverig de linkervoor- poot begon te likken, „maar zoo'n rauw, bloederig stuk bot is niet te vergelijken met een schoteltje vette, roomige melk." „Onzin", vond Woef, „maar we zullen daar niet verder over twisten. Er zijn belang rijker dingen te bespreken. Wij ko men ons bij je beklagen over een van de onder jou gestelde dieren. Filomeentje, die, zooals je weet. bij de dames Kakelaar in den kost is, heeft zich heel leelijk gedragen en wij zouden graag willen dat je haar bestrafte." „Hmspon ae kater, „ik mag Filomeentje ook niet erg. Ze heeft me laatst een malsch muisje, waarop ik al weken geloerd had en dat mij dus volkomen toe kwam, voor den neus weggesnoept. Maar vóór ik haar straf, zal ik toch eerst moeten hoeren wat zij op jul lie beschuldiging te zeggen heeft. Jullie kunt wel zoo veel beweren!" „Gebeurtenissen en gedenkdagen, die hoofd en hart van alle Nederlan ders vervullen, behooren tot de groote zeldzaamheden. Den dag van heden mogen wij daartoe zonder gevaar voor tegenspraak rekenen. Het is de ver jaardag onzer Koningin!" aldus mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter der Tweede Kamer, Zaterdagmiddag voor de radio. Iedere Nederlander is zich bewust, zoo vervolgde spr., dat de huidige draagster der Kroon uit het Huis van Oranje in de lange jaren van Hare regeering ai Hare gaven en al Haar Arbeidskracht, ja Hare gansche per soon heeft gegeven aan de belangen van het volk. Dit geschiedde met 'n sterk verantwoordelijkheidsbesef en met een historische intuïtie, die Haar in staat stelde als Regente met vooruitzienden blik en in overeen stemming met de in het volk le vende inzichten en begeerten rich ting te geven aan de staatkundige ontwikkeling en de toekomst van het Rjjk. Dit geschiedde ook door Haar als medemensch, door de vrouw en moeder, die in ongekun stelde belangstelling de bevolking in al hare levensuitingen wist te vol gen en lief en leed met de groot sten zoowel als met de kleinsten deelde. En als inspireerende bron van verzetskracht gedurende de smartelijke bezettingsjaren heeft onze Koningin van ware groot heid en leiderschap doen blijken. Wij bloeden nog steeds uit de die pe wonden, die de oorlog en de mee- doogenlooze vernielzucht van den vijand ons hebben toegebracht. Met dankbaarheid mogen wij weliswaai getuigen dat sinds de bevrijding de stoffelijke en maatschappelijke om standigheden zoowel door eigen ini tiatief als door de onschatbare hulp van anderen aanmerkelijk zijn ver beterd en dat ook het intellectueele leven, kunsten en wetenschappen ge- eideljjk weder beginnen te ontluiken. Maar wij zijn niet blind voor het feit, dat er in menig opzicht nog bittere nood heerscht. Wat is er niet een gebrek aan allereerste levensbehoeften, met name aan kleeding en schoeisel, hoe armelijk en erbarmelijk zijn duizenden en tienduizenden nog gehuisvest, hoe velen nog verstoken van een hui selijk interieur dat ook maar aan de eenvoudigste eischen beant woordt. Het leven is duur en de lasten zijn zwaar. De sporen van de zware beproevingen in de voor afgegane jaren blijven in breede la gen hun stempel drukken op het levensgeluk. En de mede daardoor bij sommigen veroorzaakte zedelij ke en geestelijke verzwakking kan niet anders dan bezorgdheid wek ken. Is het dus niet ons aller taak ons tot het uiterste in te spannen, op dat uit de ruïnes van het verleden het nieuwe leven naar hetwelk wij zoo vurig verlangen, in snel tempo oprijze? En wel door middel van per. soonlijken arbeid, door middel van ingespannen doelmatigen en produc tleven arbeid, die de primaire voortbrenger van den volksrijkdom In den nacht van 29 op 30 Augustus zijn twee gemaskerde personen, die zich ais „politie" aandienden, een achteraf gelegen café te Hengelo binnengedrongen. Onder bedreiging met twee revol vers dwongen zij den caféhouder zijn geld af te geven. Terwijl een van de indringers z'n vrouw, doch ter en hemzelf bewaakte, onder zocht de ander het huis, waana beiden met medeneming van 600, 'n hoeveelheid jenever, sigaren en sigaretten in het nachtelijk duister verdwenen. De politie stelt een on derzoek i*. is. Die arbeid immers en die alleen vermag ons verlichting te brengen en onze welvaart terug te geven. Laat dan ook ieder onzer bewus ter dan tot dusverre het zich tot een eereplicht rekenen al zijn tijd en al zijn vlijt en al zijn zorg te geven aan het dagelijksche werk dat voor hem is weggelegd. Laten wij uitbannen onze geneigdheid om niet met volle toewijding en alge- heele overgave van ons zelf aan het arbeidsproces deel te nemen. Wan neer wij, man voor man en vrouw voo vrouw, van welken leeftijd ook en ieder in zijn eigen werkkring onze nuttige arbeidsprestatie steeds hooger weten op te voeren, dan zal dat den nationalen vooruitgang ten sterkste beïnvloeden. Zóó zullen wij onze jarige Ko ningin een geschenk bereiden waarin deel zullen hebben rijk en arm, oud en Jong. Een geschenk niet vergankelijk als de kleurige bloemen van luttele dagen, maa^ een geschenk dat in zijn duurzaam heid een eerbied wekkend getuige nis zal afleggen van de liefde van ons volk voor zijn vaderland en van de warme genegenheid voor Haar naar wie de gedachten zich thans richten Amsterdam, 30 Aug. '46 De beurs had vandaag een stil verloop. Op de belegglngsmarkt werpen de per 1 Sept. a.s. aflosbaar gestelds f 44 millioen 3—3V4 pet. Oblig. Ne derland 1938 haar schaduwen voor uit, waardoor de vastere stemming der laatste dagen goed behouden bleef. Toch bleven de 4 pet. Staats fondsen uit conversievrees hierbij wat ten achter Ook de aandeelenmarkt bood vandaag op meerdere punten Iets meer weerstand en gaf een lichte koersverbeterïng te zien. HILVERSUM I - 301 HL 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Morgengebed. 7.45 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Vrouwen spiegel. 9 -5 Gram. 10.45 Voordr. 11.00 Gram. 11.30 Lezing. 11.45 Fa- milieber. 12.03 Gram. 12.30 Lunch concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 13.45 Lezing. 14.00 Gram. 12.30 Z. Amerika. 16.00 Zonnebloem. 16.30 Lezing. 17.00 Frans Ruivekamp, plano. 17.30 Gram. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Muziek. 18.15 Sport- praatje door Jan Cottaar. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.00 Nieuws. 19.15 Gram. 19.20 Muziek. 19.45 Depar tement. 20.00 Nieuws. 20.05 K.N. M.I. 20.08 Lezing. 20.15 Hartvelt kwartet. 20.50 Luisterspel. 22 00 Nieuws. 22.15 Katholiek Nieuws. 22.20 Avondgebed. 22.35 Gram. 22.45 Lezing. 23.00 Gram. 23.15 Schaaktournooi. 12.30 Gram. HILVERSUM II - 415 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymn. 7.30 Gram. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.15 Morgenw. 9.30 Waterst. 9.50 Gram. 10.30 Vrouw. 10.35 Piano. 11.15 Sprookjes. 11.30 Gram. 12.00 Lyra- trio. 12.30 Platteland. 12.40 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 The Skymas- ters. 13 45 Gram. 14.00 Naald en schaar. 14.20 Zang en plano. 15.00 Gram. 15.30 Octet. 16.30 Gram. 16.40 Schoolbel. 17.00 Voordracht. 17.30 Papavers. 18.00 Nieuws. 18.15 Les Gars de Paris. 19.05 Gram. 19.15 P.T.T.-kwartier. 19.30 Pierre Palla. 20 00 Nieuws. 20.10 Vaude ville-orkest, 21.05 Politierechter. 21.10 Dansliedje. 22.00 Gram. 22.15 Bultenl. overzicht. 23 00 Nieuws. 23.15 Palais de Dansc. 23.45 Gram. Directeur- J. J. W. Boerrigter. Waam. Hoofdredacteur: W. &everin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1946 | | pagina 7